ZIElUkZEESGIIE&l NIEUWSBODE. Dinsdag 26 Maart 1907. Eerste Blad. tebode Ie Zierikzee. Cour an t). Dit nummer bestaat uit |wee bladen- BERICHT. BEKENDMAKING. (Z i e i* i li. z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8441. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiên, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar olaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de ieuwsbode van 29 Maart op aan- aanden Zaterdag worden uitgegeven, :rwijl het nummer van Maandagavond egens het Paaschfeest niet zal erschijnen. Advertentiên, bestemd voor het nummer in a.s. Zaterdag, kunnen uiterlijk tot des imiddags 2 ure worden ingezonden; later komende annonces kunnen niet meer worden jgenomen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons lad abonneeren, ontvangen de tot ien datum verschijnende nummers r a t i s. De Directeur, A. J. DE LOOZE. H.H. Correspondenten, ie ons opgave verstrekken der predik- eurten, worden beleefd verzocht die oor den Goeden Vrijdag en het aaschfeest in te zenden vóór a.s. /oensdagnamiddag 2 uur. De Redactie. Worden opgeroepen sollicitanten naar de op April e.k. vacant komende betrekking van cmoentebode te Zierikzee, waaraan een jaar- edde van f 400 verbonden is. Sollicitatiën adres op zegel franco in te zenden I den Burgemeester vóór 29 Maart 1907. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van erikzee; brengen ter kennis, dat van 23 Maart tot en et 21 April aanstaande, op de Secretarie voor ui ieder ter inzage zijn nedergelegd: de lijst van kiezers van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, van de Provin ciale Staten en van den Raad; alphabetische lijsten van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn gebracht alsmede dat die lijsten, tegen betaling der isten, verkrijgbaar zijn. Gedaan te Zierikzee, den 22 Maart 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIIS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. Zierikz.ee, 25 Maart. Wij verwijzen dangstellenden naar de advertentie in dit ad, waarbij het bestuur van „Floralia" mnis geeft, dat het Dinsdag 26 Maart, avonds 79 uur, in de voorzaal bij den :er Verwer, een zitting zal houden voor het schrijven van on- en minvermogenden, e weer stekplanten wenschen te ontvangen, ie plantjes worden uitgereikt begin Mei 3 cts. per stuk. Het zijn dit jaar Geranium, uchsia, Begonia semperfl., Dwerg-anjelier, ralia (vingerplant) en Enkele knolbegonia, 'ie verhinderd mocht zijn Dinsdagavond komen of bij vergissing geen inschrijvings- Ijet ontving, kan zich dan nog vervoegen j den Secretaris, den heer Hottinga, Oude aven. De heer Schürmann, banketbakker aan Mol alhier, begrijpend, dat het gewenscht met zijn tijd zooveel mogelijk mede te ian, heeft zijn zaak thans geheel op odernen voet ingericht. Wanneer men en winkel, die nu met de fijnste in gingen van dien aard in de groote steden in wedijveren, van de straatzijde be bouwt, bespeurt men dit terstond aan de ooie étalage en prachtige gasverlichting n massief koper. In het midden prijkt ■n naam van den heer Schürmann in etst spiegelglas. Treedt men den winkel nnen, dan ziet er alles even keurig uit. ;n toonbank en uitstalling van wit armerglas, ter dikte van 2J centimeter, it marmerglas bezit de voortreffelijke genschap, dat het niet, zooals marmer, jreus is, zoodat vlekken er niet kunnen dringen. Wij behoeven niet te zeggen, it de nieuwe inrichting een zeer behaag lijken indruk maakt, en zeker er toe bijdragen zal den goeden roep, die van deze banketbakkerij uitgaat, nog te ver- hoogen. Étalage, vitrine, toonbank, gasornamenten, in 't kort alles is geleverd door de alom- bekende Étalage-Maatschappij „Bruns" te, Arnhem, die wederom het bewijs heeft geleverd, dat zij op dit gebied een met recht gezochte specialiteite is. Wij verwijzen den lezers naar achter staande advertentie van de vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik, waarvan de leden-vergadering te 7 uur en de voordracht van den heer P. v. d. Have te acht uur aanvangt, waartoe niet-leden vrijen toegang hebben. Met het oog op de herdenking van den 300en geboortedag van Michiel Az. de Ruyter, wapperde Zaterdag uit onder scheidene particuliere woningen de nationale vlag. Op de openbare scholen was vrijaf gegeven. Het zal morgen, Dinsdag, 30 jaren geleden zijn, dat C. D. Blok bij de firma Van Nieuwenhuize op den Dam werkzaam is. Wij vertrouwen, dat het den geachten jubilaris aan bewijzen van belangstelling niet zal ontbreken. De kapitein der inf. C. E. Nardten, sedert November j.i. op non-activiteit, heeft verzocht in actieven dienst te worden hersteld. Bij beschikking van Z.Exc. den Minister van Financiën zijn bij de visscherij- politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen benoemd: tot schipper ie kl. Ph. Teuns te Zierikzee, thans 2e kl., en tot schipper 2e kl. L. Bal te lerseke, thans 3e kl. H. schrijft in De Levende Natuur: Mej. A. Bolle te Haamstede zond eenige sneeuwklokjes, gevonden bij Haamstede, die een merkwaardige vervorming ver- toonen. Het korte middenklokje met 't groene hoefijzertje is volkomen gelijk geworden aan den buitenkrans; 't is een geheel wit bloempje geworden, maar met iets groenigs aan den binnenkant van den middelsten krans der bloemblaadjes. Overigens is de plant, hoewel wat teer, volkomen gelijk aan 't gewone sneeuw klokje. Kerkwerve. Naar aanleiding van den 300-jarigen geboortedag van De Ruyter zijn de schoolkinderen 1.1. Vrijdagnamiddag alhier getracteerd op chocola en koek, waarbij ter afwisseling eenige toepasselijke liedjes werden gezongen. Na afloop kreeg elk kind nog mede een portret van den admiraal op karton, een boekje behelzende in 't kort zijn levensgeschiedenis en een sinaasappel. De kleinen gingen zeer voldaan huiswaarts. De kosten van een en ander werden bestreden uit particuliere beurs. Duivendijke, 23 Maar). Bij gelegenheid der herdenking van de geboorte van De Ruyter werden aan de schoolgaande jeugd alhier boekjes en platen uitgereikt. Ellemeet. Ter gelegenheid van den 300sten geboortedag van Mich. Adr. de Ruyter werden de kinderen der openbare school alhier, Zaterdagvoormiddag getrac teerd op chocolademelk en krentenbroodjes, terwijl elke leerling bovendien ook nog een goed uitgevoerde plaat met beeltenis van den grooten zeeheld ten geschenke kreeg. Renesse. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van Vrijdag o. m. be sloten tot het aanbrengen van een nieuw torenuurwerk. Als we weten, dat de oude klok zoo niet direct dan toch mettertijd gevaar oplevert door het breken van versleten deelen; als we nagaan hoe vaak het uur werk zijne diensten weigert, dan weer ais de oude het in den zin heeft in één etmaal soms een half uur voorloopt, zeer ten ongerieve van de ingezetenen, dan mag het besluit der vroede vaderen niet dan met ingenomenheid begroet worden. Het was met de oude versleten klok hollen of stilstaan. Het plaatsen van een nieuw eenvoudig toren-uurwerk is noodig geoordeeld en zeker geen luxe. Het zal in een lang ge voelde behoefte voorzien en de landbouwers zullen, wanneer zij zich Donderdags naar de stad begeven en om 9 ure van Renesse rijden, niet meer precies om 9 ure te Serooskerke zijn! Om tijdens het plaatsen van een nieuw uurwerk den tijd zoo ongiveer aan te geven zal op werkdagen 's morgens 8 ure, 's middags 12 ure en 's avonds 6 ure geluid worden. Des Zondags alleen om 12 ure 's middags. De 300ste geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruyter is toch niet onop gemerkt voorbijgegaan. Wel hadden dien dag geen feestelijkheden plaats, maar werd door het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" des avonds een muzikale wandeling over het dorp gemaakt. Schouwen, 25 Maart. Alles herademt, nu een schoone, zachte voorjaarsdag ons kwam verkwikken. Tal van wandelaars ademden met welbehagen gezondheid in, zich verlustigend in het schoone, dat ook thans reeds de natuurbeminnaar weet op te merken. Het frissche groen bot uit, de knoppen zwellen allerwege, de els is vol met welhaast stuivende katjes. De leeuwrik stijgt orgelend, jubelend omhoog; het vinkje fluit en schettert zijn voorjaarslied de kwikstaart is terug en huppelt over 't veld. En scharen van fietsrijders snellen over den weg om mede te genieten van dezen zeldzaam schoonen voorjaarsdag. Ouwerkerk. De vlaggentooi, waarin de geheele gemeente reeds Zaterdag in den vroegen morgen is gedoscht, getuigt dat jOuwerkerksch burgerij de herdenking van den 300sten geboortedag van den grooten M. Az. de Ruyter niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan. Een eerepoort voor de bewaar- en openbare school, de laatste met het portret van De Ruyter, geven de gemeente een zeker feestelijk aanzien. Te 10 uur begeven de kinderen met glundere gezichten in hunne Zondagsche kleeren, gewapend met een kopje, zich naar de school, want van meester ver namen zij, dat het feest zal zijn. Verbaasd zijn ze dan ook, wanneer zij de versierde school binnentreden, waar zij straks door den burgemeester, die ook reeds voor de kosten der versiering zorgde, op chocolade melk en koekjes zullen worden getracteerd. Te 11 uur begeven zich ook de burge meester, de leden van den raad, de secretaris en gemeente-ontvanger, naar de school, waar eerstgenoemde het doel van deze feestelijkheid uiteenzet, en de |groote daden en goede hoedanigheden van den beroemden Bestevaer herdenkt, waarop een hartelijk woord van het hoofd der school volgt. Een ommegang van de kinderen door het dorp, voorafgegaan door een boot versierd met groen en vlaggen, waarin 2 matrozen gezeten, besluit dezen voor de kinderen onvergetelijken morgen. Het tang leve de Burgemeester" door de kleinen aangeheven, sluit zeker in zich een woord van dank, maar ook niet minder den wensch, dat het hem nog vele jaren moge gegeven zijn te genieten van de welverdiende rust, die door zijn ontslag nemen met 1 April intreedt. Den geheelen middag blijft het rumoerig, maar tegen den avond wordt het drukker en nu de boot weder te voorschijn wordt gehaald, verlicht met lampions, volgt een hossende, dansende en het leven wonder schoon vindende menigte deze en duurt verder de pret tot laat in den avond voort. Bruinisse. De driehonderdste geboorte dag van De Ruyter is hier op hoogst bescheiden wijze herdacht. Een paar vlaggen waren uitgestoken, terwijl des avonds het muziekgezelschap „Nu met Hope" een muzikale wandeling door een deel van het dorp maakte, wat nog al levendigheid in de gemeente bracht. Stavenisse. De portefeuille, inhoudende f 340, die verloren was door een maré- chaussée op dit eiland, is door een ingezetene alhier gevonden, en aan de bevoegde autoriteiten ter hand gesteld. Een flinke belooning werd er voor ontvangen. Goes. Vrijdagavond had men hier een De Ruyter-avond. De groote zaal van de Prins van Oranje was tot barstens toe gevuld; ook de weezen boven de 16 jaar waren uitgenoodigd. Begonnen werd met het Oude Wilhelmus. Daarna zette de heer A. van Schelven uiteen, wie geweest was „De held, der Staten rechterhand"; hij toonde aan, dat wij op maritiem-gebied wel geen De Ruyters meer kunnen voort brengen, maar dat die mogelijkheid niet is uitgesloten op het terrein van handel, kunsten en wetenschappen, en waterbouw kunde. Daarna werd door den heer A. K. Z. met zijn heerlijk barytongeluid gezongen: „Ik zing er al van een Ruyter koen", 't Glanspunt van den avond was de uit voering onder leiding van den heer A. D. Poldermans, len onderwijzer aan school B, door 175 elf- en twaalfjarige leerlingen van die school met medewerking van eenige onderwijzers en kweekelingen van de bekende De Ruyter-cantate, van Hasselbach en Lysen. Tot slot klonk het nieuwe volkslied: „Alle man van Neerlands stam". De burgemeester-wethouder v. d. Bout sprak een woord van dank. De kleine zangers en zangeressen werden gul onthaald, leder ontving bovendien een fraaie photo gravure van den held van den dag, en de elfjarige Michiel een mooien horlogeketting. De kiezerslijsten van dit jaar bevatten 1154 namen voor de Tweede Kamer, 1105 voor de Provinciale Stalen en 1067 voor den Gemeenteraad. De eerste rubriek bevatte in 't vorige jaar 13 namen minder, de tweede 2 meer en de derde 9 meer. De volgende week wordt hier een begin gemaakt met het verzamelen van bijdragen voor het De Ruyter-fonds; de opbrengst zal strekken tot het helpen stichten van een De Ruyter-school voor de zeevaartkunde te Vlissingen, waarvan reeds eenige Goesche jongelui met succes hebben geprofiteerd. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee. Vrijdagavond half acht hield de heer Camman, Rijkstuinbouwleeraar voor N.-Brabant (W. D.) en Zeeland zijn aangekondigde lezing over „Ziekten van vruchtboomen en de snoeiing" voor een goed bezette zaal in het „Huis van Nassau". Na verwelkomd te zijn door den voor zitter, den heer mr. H. C. Moolenburgh, begon de heer Camman zijn onderhoudende causerie, afgewisseld en toegelicht met een groot aantal lichtbeelden. Allereerst besprak hij enkele der meest voorkomende ziekteverschijnselen, als: kan ker, schurft, te zjmen met Afnilia groote verwoestingen aanrichtend en krulziekte bij den perzik. Na op duidelijke wijze uiteengezet te hebben de oorzaken van het kwaad, wees spreker er op, dat voor kanker en schurft wel degelijke geneesmiddelen bestaan in Carbolineum en Bordeausche pap, maar dat een krachtige bestrijding gezocht mocht worden in het wegnemen der oorzaken, d. i. in het toepassen van betere cultuur methoden. Wil men voortbrengen prima ooft in groote hoeveelheid, dan moet aan den boomgaard veel meer zorg worden besteed zoowel wat onderhoud als bemesting betreft. tri verband met het onderhoud wees spreker op het besproeien met Bouillie Bordelaise, het gebruik van vangbanden voor insecten en het bekalken van hoornen. Wat het bekalken der hoornen betrett, hiervan moest naar zijn meening de gunstige werking niet zoozeer gezocht worden in de insecten- en mossendoodende werking, maar veeleer in het verlaten van den bloei. Een bekalking van de stam alleen is dan echter niet voldoende. Een besproeiing van den heelen boom dient te worden toegepast. Dat ook de bemesting van grooten invloed is bleek duidelijk uit een vergelijking van twee kersenboomgaarden, een Limburgsche en Zuid-Bevelandsche. Duidelijk zette spreker uiteen, hoe in den laatsten boomgaard door kalkgebrek alle hoornen te gronde gingen aan de gomziekte. Na een korte pauze ging de heer Camman over tot de behandeling van den snoei. Reeds vroeger had hij meerdere malen op verkeerde snoeimethoden gewezen en betere aanbevolen. Ook nu was zijn voor nemen geenszins goede snoeiers te vormen door een lezing, 't Eenige wat hij zich voorstelde te bereiken, was, dat men zijn eigen hoornen zou Ieeren bekijken, zou leeren zien, wat ze behoefden en zoo doende bij de snoeiing minder fouten zou begaan. Eerst behandelde hij het kweeken op wildeling of op verzwakkende onderlaag om, na op den natuurlijken groei der appelboomen gewezen te hebben, bij de Luntersche zaailingen te besluiten, dat de zoogenaamde holle kroon een verkeerde snoeimethode typeert, daarentegen het be houd van het topoog een snoeien in de goede richting is. Als bizonder gemakkelijk te kweeken vorm, die geen liooge eischen aan den snoeier stelt, beval spreker den zooge naamde!] struikvorm aan. Leiboomen leveren wel het mooiste fruit, maar stellen hooge eischen aan den snoei- kunstenaar. Met mooie en duidelijke beel den, prachtig typeerend wat spreker vertelde, werd ook dit deel der lezing opgeluisterd. Aan het slot gekomen werden nog eenige woorden gewijd aan en eenige kiekjes vertoond van proeftuinen te Tiel, Breda en Wilhelminapolder en werd de wensch uitgesproken, dat het doel, den kweeker te leeren kijken in zijn vrucht boomen, door deze lezing nader tot ver wezenlijking mocht worden gebracht. Een luid applaus bewees de instemming der vergadering met deze woorden. De voorzitter dankte den spreker voor zijn nuttige, aangename en leerzame voor dracht, riep hem een tot weerziens toe, en hoopte, dat hij bij zijn rondreizen ook op deze eilanden mocht zien, dat van zijn onderwijs is geprofiteerd. ONDERWUS. Geslaagd te Breda voor de acte nuttige handwerken, de dames N. P. Bijio van Dreischor, M. L. Moelker van Serooskerke (Sch.) en J. F. C. Sanderse van Kortgene. Met ingang van 1 April a.s. is de heer M. J. Waale, hoofd der school te Nieuwerkerk (Duiveland), benoemd tot onderwijzer aan de Rijks-Normaallessen te Zierikzee, om onderwijs te geven in Ned. taal en lezen in de ie en 2e klasse. De heer J. Nijsse, onderwijzer te Bruinisse, komt als no. 2 voor op de voordracht voor onderwijzer te Kapelle bij Goes. Haamstede. Voor de vacante betrekking van onderwijzer alhier hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Renesse. De onderwijzers der afdeeling „Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Genootschap hielden Zaterdag een ver gadering. Na het lezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, ging men over tot de verkiezing van 3 leden voor de Weerstands-Commissie. De uitslag was, dat op elk der heeren Joh. W. Happée te Middelburg, J. Koonings te Woensel en G. Meyer te Amsterdam 10 stemmen werden uitgebracht. Daarna hield de heer M. N. Leeuwe van Renesse een lezing over: „Kijkjes in de oude schoolwereld"; gaf eene be schouwing over het z.g.n. „Haneboek" als lees-leerboek; besprak de veranderingen en verbeteringen in de verschillende uit gaven en behandelde verder het onderwijs in het leeren schrijven van brieven en briefvormen in den ouden tijd. Spreker verwierf voor zijn lezing den dank der vergadering. De volgende bijeenkomst werd bepaald op 20 April e.k. Tliolen. Voor het toelatings-examen tot de Rijksnormaallessen alhier zijn geslaagd de leerlingen: W. G. Bastiaanse, A. P. Bil, C. J. van Dienst, C. A. Hartog, L. J. Heij- boer, J. van Hiele, D. istha, W. K. Knuist, M. S. Lindhout, J. Rijnberg, J. C. van Rijssel en J. C. Stoutjesdijk. Toegelaten tot de 2de klasse: 1. M. Hage, J. Scherpe- nisse, J. J. Bierens, M. J. Engelvaart, S. Kunst, P. Laven, W. van Loon en A. C. Meull. Tot de 3de klasse: J. M. van de Graaft, E. C. Bolier, C. F. van Dijke, J. van Luijk, L. van Nieuwenhuijse, J. P. Poulusse, W. G. Quakkelaar, J. M. Ampt en K. K. M. Wiskerke. Tot de 4e klasseK. W. Boelen, P. van de Klooster, C. Scherpenisse, A. Berkheij en A. C. Kodde. Tot de voorbereidende klasse zijn toegelaten: C. M. v. d. Broek, J. van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1