ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Maart 1907. Eerste Blad. RECLAMES. (Z i e r i It. z e e s c h. e C o u. r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8440. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit rie bladen. B E RICHT. Zij, die zich met I April a.s. op ons lad abonneeren, ontvangen de tot ien datum verschijnende nummers r a t i s. De Directeur, A. J. DE LOOZE. -5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Kuikenfokkers ebruikt dit jaar voor 'topkweeken van Uwe Kuikens, ns gebakken Ziekte-Kiemvrije opfokvoer. Korrelvoer met Melkeiwit I cfc II, voor uitnemende eierproductie van Uw hoenders Korrelvoer met Melkeiwit III van de ollandsche Melksuikerfabriek te Uitgeest. Te Zierikzee verkrijgbaar bij M. DES R.IJK.E. Brochure op aanvrage. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het iddelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, it het overgangs-examen aan de Avondschooi )or Vakonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag Maart a.s., des avonds te 6 uur, in de lokalen r school en, zoo noodig, den volgenden dag hetzelfde uur zal voortgezet worden. Zierikzee, 20 Maart 1907. Namens de Commissie voornoemd De Secretaris, IMMINK. [eurloon voor het keuren van vee en vleesch. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van erikzee maken bekend, dat op heden zijn afge- ndigd de door den Raad dezer gemeente, in ne Vergadering van den 18 December 1906, stgestelde Verordeningen op de heffing en in- irdering van keurloon voor het keuren van vee vleesch in deze gemeente. Zierikzee, den 22 Maart 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 22 Maart. In de benedenzaal r sociëteit van den heer F. C. van Meteren rgaderde Woensdagavond de Vereeniging t oprichting en instandhouding van de inbachtsschool alhier. De voorzitter, de :er J. A. de Bruyne, opende de vergadering, oor den secretaris, den heer P. van der ave, werden, de notulen gelezen en het arverslag dat weldra in druk zal ver- hijnen, uitgebracht. De notulen werden ledgekeurd en het jaarverslag onder inkzegging aan den secretaris vastgesteld, tje penningmeester, de heer Meylink, doet kening en verantwoording van het door :m gehouden beheer. Tot het nazien der kening en der bescheiden werd een immissie aangewezen, bestaande uit de :eren Van Os en Swartbol. Deze bevond les in orde, zoodat de rekening werd fedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een drag van f 6905.27 s en sluitende met n batig saldo van f 622.09. Eveneens erden goedgekeurd de staat van bezit- ïgen, geraamd op f 29262.09, en de aat van schulden, bedragend f 25779. Na eenig debat werd met algemeene ammen aangenomen het bestuurs-voorstel smederij, staande in het oude gebouw r ambachtsschool, van de hand te doen, den kooper er van zoo mogelijk de fpacht te waarborgen. Bijaldien het niet gelukt een kooper te vinden, dan wordt het bestuur gemachtigd de smederij voor afbraak te verkoopen. De voorzitter deelt mede, dat de directeur, de heer Boogert, met ingang van Juli tot directeur der ambachtsschool te Bergen- op-Zoom is benoemd. Hij ziet hem met leedwezen heengaan. Drie jaar is hij aan de ambachtsschool hier werkzaam geweest, en deze drie jaren waren voorzeker moeilijke jaren. Wij zullen veel aan hem verliezen, want hij heeft de belangen der vereeniging steeds met ijver bevorderd. (Applaus). Nadat het bestuur gemachtigd werd tot aflossing der geidleening voor de smederij, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Tot naaijuffrouw in het Burger weeshuis te Zierikzee is benoemd mej. J. J. P. de Witte te Souburg. Er waren een drietal sollicitanten. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de bekende firma Oostmeijer, waarin deze haar begunstigers, zoowel in als buiten de stad, de opening van het zomerseizoen mededeelt. Men zie de keurige étalage, waarin de nieuwste modes prijken. Mej. Neeltje Lokerse zal aanstaanden Dinsdag in het „Hotel Kloet" te Brouwers haven als spreekster optreden. Haar onderwerp is: „Waarom zijn onze krank zinnigengestichten, gevangenissen en huizen van ontucht zóó vol". Wij vernemen dat zij het plan heeft ook te Haamstede en Noordwelle haar denk beelden te ontwikkelen. Op 1 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. P. van Dijk in functie trad als machinist van het stoomgemaal in den polder Dreischor. Bij kon. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk, de heer J. Bouman. Verplaatst met ingang van 1 April a.s. de kommies 2e klasse bij de belastingen C. R.Janssen van HansweertnaarSliedrecht. Uit de door den directeur der Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" opgemaakte en door commissarissen goed gekeurde rekening en verantwoording over 1906, blijkt dat die Maatschappij steeds in bloeienden staat verkeert. In dat jaar werd ontvangen aan premiën f 88662,92} en aan renten van belegde gelden en huishuren f 20334,25. De uitkeeringen wegens overlijden, afkoop, afloop en lijfrenten bedroegen f 42544,52. Het getal verzekerden is vermeerderd met 2138 en bedroeg alzoo op 31 Dec. jl. 41365 met een verzekerd kapitaal van f 3.359238,terwijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f 38033,20 en alzoo geklommen is tot f 506101,06}. De wiskundige balans toont aan een actief van f 506101,06}, tegenover een passief van f 337559,64 en eene extra reserve van f 168541,42}. Het aantal militairen, dat in het jaar 1906 als deserteur van het leger is af gevoerd, bedraagt totaal 350 man, omtrent wier lot op 1 Januari 1907 niets bekend was. Noordgouwe, 22 Maart. De 300-jarige geboortedag van Admiraal De Ruyter is ook hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Aan de schoolkinderen is hedennamiddag een boekje over De Ruyter uitgereikt en hebben zij eenige versnaperingen genoten. Door het zingen van eenige liedjes en het houden van vertellingen over De Ruyter is de namiddag-schooltijd verder door gebracht. Serooskerke, 21 Maart. Even buiten onze gemeente op den Zandweg raakte hedenmiddag een span paarden van mej. de wed. C. Berrevoets op den hol. De knecht wist nog van den wagen af te springen, maar bekwam bij dien sprong toch nog een ernstige, hoewel niet gevaar lijke wonde aan het voorhoofd. Nu geheel onbeteugeld vliegen de dieren, den wagen achter zich, in razende vaart het dorp over. De strengen breken op één na, op eenige meters afstand van de paarden slingert de wagen achter hen, men houdt zijn hart vast bij de gedachte aan de spelende kinders Eensklaps draaien de paarden op het dorp den weg op naar hun hofstede, doch de boerenwagen in rechte richting voort, en de draaiboom in zijn geheele lengte komen, door het raam heen, in den winkel bij Pols terecht. Onnoodig te zeggen, dat daar heel wat schad. werd aangericht. Overigens hadden geen verdere onge lukken plaats. Een flinke verbetering aan den opril in den Schelhoek. Zooals wel bekend zal zijn, was die tot heden begrint en ligt aan den noordkant van den zeedijk, afge sloten van de zon en den meest heerschenden wind in het drukke seizoen. Maar juist daardoor is de opril, ondanks flink en dagelijksch onderhoud, in den peetijd on mogelijk goed te houden. Een gemartel voor een eenigszins zwaar voer om zich door de modder naar boven te werken. De laatste loodjes wegen het zwaarst, dat ondervonden de boeren hier maar al te goed. De gemeentebesturen van Serooskerke en Noordwelle pakken de koe bij de horens. Helpt grint niet, zelfs veel grint niet, dan maar iets degelijkers gezocht, en men besloot den opril met klinkers te bestraten. Een werkje, waaraan men thans bezig is, en waarvan wij hopen en verwachten, dat het een radicale verbetering zijn zal. Noord-Schouwen, 17 Maart. Nu voor eenige weken in onze omgeving een arbeider ernstig werd gewond bij werk zaamheden, den landbouw betreffende, en de man dientengevolge even zooveel weken werd gedoemd tot gedwongen rust, wordt hier bij belanghebbenden vuriger uitgezien naar verzekering tegen ziekte en ongeval. Te sterker als men bedenkt, hoezeer 't gevaar wordt vergroot, waar de land bouw zich meer en mee. van machinale kracht begint te bedienen. Een gezond verschijnsel zou het zijn, dunkt mij, dat de arbeiders, zoolang niet een wettelijke regeling is getroffen, zich te dezer zake zelf gingen verzekeren. Wel wordt het aantal van hen, die zich aansluiten bij toelaagfonds of vereeniging voortdurend grooter, doch te velen blijven van verre staan en betreuren dit, als ongeval of ziekte hen (en de hunnen) treft. Dat derzulken dan ernstig overwegen, welke zedelijke plichten op hen rusten. Ouwerkerk. Dit dorp, in den laatsten tijd zoo achterlijk bij andere gemeenten, zal op 23 dezer het De Ruyterfeest op luisterrijke wijze vieren. Een schoolfeest zal het begin zijn. Reeds zijn vele handen bezig de versieringen in orde te brengen. Een poort met het portret van den grooten zeeheld komt aan den ingang van de school, die voor die gelegenheid ook van binnen zal worden versierd. Een boot, met groen versierd, waarin De Ruyter zal zijn gezeten, trekt door het dorp. Indien het weer een weinig wil meewerken, zullen de Ouwerkerkers toonen, dat ze nog kunnen feestvieren. Zijpe. Donderdagmorgen zijn met het mooie weer bijna alle schepen uit beide havens opgeruimd, alsmede uit het Keeten, waar niet minder dan 9 sleepbooten ge ankerd lagen van wege den sterken wind. Nu en dan kwam er één de haven alhier binnen, waarin die door de aanhoudende storm moest vluchten door gebrek aan proviand. Scherpenisse. Ingevolge besluit van den dijkraad van het calamiteuze waterschap zal, na nadere goedkeuring, in den loop van 1907 weder dijksverbetering worden uitgevoerd over een lengte van circa 700 M., tusschen de dijkpalen 0—7. Voor den benoodigden schorgrond zal een uitge strektheid van ongeveer vijf gemeten aangekocht worden aan den zeedijk, zoodra het besluit tot uitvoering kracht krijgt. Alhier is plotseling overleden de oudste ingezetene dezer gemeente, de heer P. Bruijnzeel, gewezen landbouwer, in den ouderdom van ongeveer 92 jaren. Sedert enkele jaren is hij alhier woonachtig ge weest, voordien te Poortvliet. Tot assistent van den agent der Rijksverzekeringsbank te Goes, is aange steld de heer L. C. van Doorn te Scherpenisse. Oud-Vossemeer. Hoe in den loop der jaren de gang van het vloedwater zich wijzigt, blijkt wel het best uit den toestand in de Eendracht. Waar in vroeger jaren van de Noordzijde het water vloeide tot aan den polder Slabbecoorn in de nabij heid van Tholen, is langzamerhand dat punt reeds Noordelijker gekomen, tot aan het Boschhoofd, tot aan den Leguitpolder en thans reeds tot aan het Veer bij Oud- Vossemeer. De aanleg van den Slaakdam is o.m. een der oorzaken van deze wijziging. Goes. Dat de wereldklok hier veel bekijks heeft, mag afgeleid worden uit het feit, dat de eigenaar zijn verblijf met eene week heeft verlengd. De eigenaar, de heer Noll, verklaarde zich hoogst tevreden over Goes en Zuid-Beveland. Tot dagelijksch opzichter bij het bouwen van een waterkeerenden muur op den zeedijk van het waterschap Baarland c. a. is door het bestuur van genoemd waterschap benoemd de heer J. J. Hoogvliet te Baarland. Middelburg, 20 Maart. De heden ge houden zitting der arrondissements-recht- bank alhier, kamer van burgerlijke zaken, werd door den president, den heer jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, geopend met ongeveer de volgende toespraak: „Mijneheeren. Vóór den aanvang onzer gewone werkzaamheden wensch ik uiting te geven aan het leedwezen, dat wij allen, leden der rechtbank, van het parket en de griffie gevoelen door het overlijden van den heer Cornells Alexander Kouion, sedert bijna 39 jaren deurwaarder bij deze rechtbank. Aan den deurwaarder zijn zeer gewichtige werkzaamheden toevertrouwd; zijn hande lingen kunnen belangrijken invloed hebben op de rechten der gedingvoerende partijen zijn betrekking brengt hem in aanraking met menschen uit alle standen en klassen der maatschappij, en dikwijls met niet zeer welwillend gestemde. Er behoort veel kennis, veel tact, veel welwillendheid toe om gezegd te kunnen worden een goed deurwaarder te zijn. Kouion voldeed aan al die eischen. Hij was een zeer kundig ambtenaar, een vraagbaak voor jong en oud, bovenal een eerlijk man. Hij vervulde zijn plichten met den meesten ijver en nauwgezetheid en zijn tactvol optreden, zijn welwillend en op gewekt karakter maakten hem algemeen bemind. Het heengaan van dezen geachten man is een groot verlies voor de rechtbank, voor de balie en voor de rechtzoekenden. Hij zal in goede herinnering blijven bij ons college". De deken der advokaten, de heer mr. M. Jacq de Witt Hamer, zeide daarop het volgende: „Gaarne sluit ik mij aan namens de balie bij de door den president gesproken woorden, om ook namens haar te be tuigen, dat de dood van Kouion een groot verlies voor haar is, omdat hij was een eerlijk, hoogst bekwaam en ijverig ambte naar, die zijne betrekking niet uitbuitte om eigen zak te vullen, maar een groot plichtsgevoel bezat en toch bij de uit oefening van zijne praktijk hebzuchtige cliëntele aanspoorde tot matiging tegen over behoeftige wederpartijen. Het was een man, die een uitnemende opleiding had gehad op een procureurs kantoor, en zijn vak verstond en in burger lijke rechtsvordering beter te huis was dan menig rechtsgeleerde, en vaak bij moeielijke exploiten op bescheiden wijze van advies diende. In beslag bij zeezaken was hij een specialiteit en lange jaren was hij de rechterhand van den rijks-advokaat, toen het processen regende in zake den zout- smokkel. De snelheid zijner bewegingen vertolkte den ijver die hem bezielde en het somtijds comische van zijn optreden deed geen schade aan den ernst van zijn werk. Hij was een braaf echtgenoot en zijne weduwe verliest aan hem veel. De balie brengt een eeresaluut aan den doode". (M, Ct Vlissingen. Het defect aan de machine van de dagmailboot „Engeland" zal door de Maatsch. „Zeeland" zelf gerepareerd worden. De dagboot „Nederland" is nu voor de „Engeland" in de vaart gebracht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zonnemaire. Uitslag der aanbesteding van chili-salpeter op 19 Maart 1907 door de landbouw-societeit „Ceres" alhier. Inschrijvers: Prijs: Kostense, Kruiningen 13,06 l. Eversdijk, Kapelle 13,14 Snelleman, Dinteloord12,98 Chem. Meststoffen, Vlake12,97s Adriaansen, Bergen-op-Zoom 12.95 Één inschrijving geheim. Gegund aan Adriaansen de levering van 50,000 Kilo. Goes. Voor den bouw van drie dubbele woonhuizen in den Wilhelminapolder waren 14 inschrijvers. Hoogste Mol te Heinkens- zand voor f 10310, laagste M. Vleugel Cz. te Wilhelminadorp voor f 5900. Ondershands is aan het Departement van Marine aanbesteed de levering van een stoomketel voor het stoomloods- vaartuig „Twent". Er waren 7 inschrijvingen, waarvan de minste bleek, die van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, voor f 8200, levering na 150 dagen. De overige inschrijvingen liepen tot f 12,500, met afleveringstermijnen tot zes maanden. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) J. P. d. R., onderwijzer te Kloetinge, thans gedetineerd te Middelburg, wegens het plegen van ontuchtige hande lingen met iemand beneden de 16 jaar, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met mindering van het voorarrest. P. H., 61 jaar, koopman te Middelburg en aldaar in hechtenis, werd wegens heling veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met mindering van het voorarrest. Het gerechtshof te 's-Hage bevestigde in hoofdzaak het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij J. H. B., werkman te Hontenisse wegens diefstal van verschillende voorwerpen veroordeeld werd tot een jaar gevangenis met aftrek der preventieve hechtenis. Het hof verklaarde hem ook schuldig aan de feiten, waarvoor hij door de rechtbank was vrijgesproken, docji handhaafde de opgelegde straf. O N D E R W IJ S. Kerkwerve, 22 Maart. Voor de met 1 April a.s. vaceerende betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, heeft zich geen enkele sollici tante aangemeld. Serooskerke. Voor de vervulling der vacante betrekking van onderwijzeres alhier, op een jaarwedde van f 550, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Goes. De voordracht voor een onder wijzer bij het L. O. bestaat uit de heeren J. J. Nijsse te Bruinisse, J. Butler te Oud- Sabbinge en D. van Santen te Hoogvliet. Er waren 7 sollicitanten. Bij den tuinbouwcursus, onder leiding van de onderwijzers Van der Slikke en Marcusse, werden 17 leerlingen bevorderd van de le kl. naar de 2e kl. De heer Cammans, rijkstuinbouwleeraar, woonde het examen bij. Door den gemeenteraad van Rotter dam is benoemd tot onderwijzer aan de school voor m. u. I. o. 3de klasse no. 6, de heer C. van Elsacker, onderwijzer aldaar (geb. te Tholen). Benoemd tot directeur der Ambachts school te Winterswijk, de heer G. Brittijn te Middelharnis. Tot de le klasse van de Rijks-Normaal school te Tholen zijn 13 nieuwe leerlingen toegelaten en tot de voorbereidende klasse 6. Het bedrag der vacatiegelden van de leden der commissiën voor het afnemen van het eind-examen der Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus, is verhoogd van f 6 tot f 8 per dag. Daar echter de begrooting van Binnenl. Zaken voor 1907 niet berekend is op de aanzienlijke kosten, welke van genoemden maatregel het gevolg zullen zijn, wordt het verhoogd vacatie geld eerst te beginnen met de examens voor het jaar 1908 in uitzicht gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1