Donderdag 21 Maart 1907. (Z i e i* i li. z e e s c h. e Courant). BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8439. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur. A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat het overgangs-examen aan de Avondschool voor Vakonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 26 Maart a.s., des avonds te 6 uur, in de lokalen der school en, zoo noodig, den volgenden dag pp hetzelfde uur zal voortgezet worden, j Zierikzee, 20 Maart 1907. Namens de Commissie voornoemd De Secretaris, IMMINK. Worden opgeroepen sollicitanten naar de op 1 April e.k. vacant komende betrekking van Qemeentebode te Zierikzee, waaraan een jaar wedde van f 400 verbonden is. Sollicitatiën adres op zegel franco in te zenden bij den Burgemeester vóór 29 Maart 1907. ZUID-AFRIKA. Johannesburg, 18 Maart. Generaal Botha zal 27 Maart van hier naar Engeland Vertrekken. Pietermaritzburg, 18 Maart. Een detachement van de veldpolitie-troepen is uitgezonden om een troep opstandelingen En het Natalsche te omsingelen en gevangen Ie nemen, die gezien zijn bij Mapumulo. NOORWEGEN. Men verwacht van 't jaar een grooten uittocht van landverhuizers uit Noorwegen. Die gaan meest allen naar Amerika. In de [volgende week vertrekken er uit Drontheim E50, dit is veel meer dan nog in eenige week van het jaar. Het zijn meest Noren; verder Zweden uit het noorden van hun land. ZWITSERLAND. In sommige streken van Zwitserland is 'verleden week nog eens voor de zoo- veelste maal dezen winter veel sneeuw gevallen. Minister Forrer is twee dagen Ingesneeuwd geweest, geheel afgesneden van de buitenwereld, te Vattis, in het St. Galler Oberland. Donderdag was het verkeer op de spoor [lijn Chaux-de-Fonds-Saignelégier tenge volge van sneeuwstormen gestoord. Te Boéchet is een trein in de sneeuw blijven ■steken. De geweldige sneeuwmassa s op de bergen doen dit jaar voor zeer gevaarlijke lawines vreezen. Dagelijks donderen er al lawines in de dalen neer. In Williserland is een boer door een lawine meegesleurd twee dagen later werd zijn lijk gevonden onder een sneeuwlast van eenige meters. En lawinesneeuw is heel zwaar, vaak wel tienmaal zoo zwaar als versch gevallen sneeuw; een kubieke meter lawinesneeuw kan tusschen 700 en 800 kilogram wegen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De dochter van graaf Paul Festetics, die te München op kostschool was, is verliefd geworden op den in het hotel Savoy aldaar spelenden Zigeuner-muzikant Rudi Nyray en is met dezen naar Oedenburg gereisd, waar freule Uma haar vader het genoegen heeft aangedaan zich met den Zigeuner te verloven. Graaf Festetics zelf is gescheiden van zijn vrouw. De dochter is erfgename van een groot vermogen. RUSLAND. Het onderzoek naar de oorzaak van het instorten van het plafond der Doemazaal heeft niet het vermoeden gewettigd, dat de balken vergaan waren, of dat de ventilatie-inrichting het dak deed instorten. Men denkt nu, dat het groote temperatuur verschil binnen en buiten de oorzaak is geweest Daar de commissie van onder zoek ook het dak van de Katharinazaal niet vertrouwt, wenscht zij, dat een andere zittingzaal beschikbaar worde gesteld, bijv. t olkshuis Nicolaas 11, opdat daar de -en 20 Maart hervat kunnen worden. De commissie vroeg overlegging van de rekeningen aangaande de uitgevoerde herstellingen aan het dak in 1905. Toen schijnt er maar wat gemaakt te zijn. Men verbaast zich er over, dat de Czaar niet eens zijn vreugde geuit heeft over het feit, dat het dak niet toevalig is komen instorten, toen de Doemaleden er onder zaten! St.-Petersburg, 17 Maart. De politie heeft de lucht gekregen van een plan der sociaal-revolutionnairen, om zich een groot bedrag aan contanten te verschaffen. Dit geschiedde door in beslag genomen stuk ten. Zelfs brieven van doema-afgevaardig- den zijn onderschept en geopend, ofschoon daaruit niets is gebleken, dat zij bij het plan betrokken waren. Alle banken, staats kassen en geldverzendingen staan of ge schieden nu onder speciaal toezicht der politie; zelfs zijn de goud- en platinastaven uit het museum van het technologisch instituut naar de munt overgebracht. Ook in de grootvorstelijke paleizen is de bewa king versterkt geworden. Te Riga zijn de dieven gepakt, die te Kopenhagen zilverwerk gestolen hadden van den Engelschen gezantschapssecretaris. Het zijn vier revolutionnairen, die werk gezocht hadden aan boord van schepen tusschen Kopenhagen en Londen om te stelen wat onder hun handen kwam en den buit aan het revolutionnaire comité ter hand te stellen. - 18 Maart. De eerstvolgende zitting van de Doema wordt morgen voormiddag 11 uur in de vergaderzaal van den adel gehouden, waarin gewoonlijk de Rijksraad zitting houdt. ENGELAND. Londen, 18 Maart. De stoomboot „Service" der White Starlijn, van Australië naar Plymouth, is bij zwaren mist en ruwe zee, op de kust bij Kaap Lizard geloopen. De 400 passagiers en 160 man der equipage worden geleidelijk ontscheept; er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Hevig noodweer is het de laatste dagen in Engeland geweest. Een geweldige storm, gepaard aan stortbuien, heeft veel schade aangericht. Het ergste is het omverwaaien van een reizend theater gedurende de voorstelling viel er eerst een galerij naar beneden en vervolgens woei het dak er af. In goede orde ging het publiek naar buiten, en het kon zelfs nog het geld voor zijn kaarten terugkrijgen Eerst toen allen in veiligheid waren, kwam er een sterke windstoot en blies het geheele zaakje omver. De petroleumlampen staken sommige stukken van het vernietigde gebouw in brand, maar alles was zóó met regen doordrenkt, dat het niet doorbrandde. Alom in het land op allerlei plaatsen is schade aangericht, doch gelukkig nergens heel erg. FRANKRIJK. Als vervolg op het reeds gemelde van een mijngasontploffing in de mijn Klein Rosseln te Fonbach werd uit St.-Johann van 16 Maart nog het volgend telegram verzonden In de Vuilleminschacht waren 240 tot 245 man nedergedaald. Onmiddellijk werd met het reddingswerk begonnen en Zater dagmiddag te 12 uur waren 67 dooden 12 zwaargewonden en een lichtgewonde geborgen. Nog 40 man worden vermist; ze liggen waarschijnlijk onder steenen en puin bedolven. Zaterdagavond had men 75 lijken boven gebracht en neergelegd in een gebouw der onderneming, waar de verwanten der slachtoffers werden toegelaten. Bij de herkenning hadden hartroerende tooneelen plaats en tal van weduwen vielen bewuste loos neer op het lijk van haar man. Sommige lijken waren geheel verbrand en onherkenbaar. De ontploffing had plaats op een diepte van 418 meter. Een der ontsnapten vertelt, dat hij een verblindend licht zag en toen als verdoofd neerviel. Met groote moeite stond hij op, terwijl zijn kameraden in wilde vlucht langs en over hem heen liepen. Hij volgde hen zoo goed hij kon, half verstikt door het heete stof. Zoo bereikte hij een veilige gang en werd daar door de reddingsploeg gevonden. Van de 12 gewonden zijn er 8 in het hospitaal overleden, waardoor het aantal dooden tot 83 is geklommen. De meeste slachtoffers zijn huisvaders. DUITSCHLAND. Berlijn, 18 Maart. Hedenvoormiddag had in de kapel van het keizerlijk slot de groote plechtigheid plaats van de opneming door den keizer van prins Eitel Friedrich in de Johanniter-orde zn zijn investituur als Herrenmeister der Balye van Branden burg. De plechtigheid werd bijgewoond door de keizerin, de prinsen, prinsessen, Prins Hendrik der Nederlanden en ook door deputaties van de Balye van Utrecht der Johanniter-orde, van de Duitsche orde en van het Engelsche Genootschap der Johan niter-orde en Maltheser-orde, door den rijkskanselier, ministers en gezanten. De keizer gaf prins Eitel Friedrich den ridderslag en overhandigde hem het ridder kruis. Bij zijne investituur als Herrenmeister deed de prins knielend de gelofte op het hem door den keizer voorgehouden zwaard der orde. De nieuwe Herrenmeister gaf toen den ridderslag aan negentien eere ridders, onder wie als eerste Prins Hendrik der Nederlanden. Ter gelegenheid der investituur van prins Eitel Friedrich, had 's avonds in het koninklijk slot een feestmaaltijd plaats, waarbij de keizer een dronk wijdde aan den nieuwen Herrenmeister. Toen bracht hij in de eerste plaats zijn dank uit aan den Prins der Nederlanden en de Balye van Utrecht voor hunne aanwezigheid, en wees vervolgens op den voornaamsten plicht der ridders, tegenover hunne orde broeders: de liefdadigheid. Dit in betrekking met de den laatsten tijd voorgevallen catastrofen. NEDERLAND. Heerenveen, 18 Maan. Heden had de begrafenis plaats van het derde slachtoffer van het tramongeluk, den werkmeeste Roorda. Veel kransen dekten de lijkbaar. Aan de groeve sprak de heer Hamelink, directeur van de N. T. M. Hij herdacht den ijverigen werkmeester en trouwen vader. Na hem spraken nog vier heeren namens de S. A. D. P., de Ned. Vereeniging van Tramspoorpersoneel, de Noorder af- deeling dier vereeniging en het personeel der N. T. M. Het Kamerlid v. d. Zwaag bevond zich onder de aanwezigen. Een zwager bedankte namens de familie. Haarlem, 18 Maart. Een treurige ge beurtenis heeft alhier plaats gehad ten huize van den heer Hoedt in de Aelberts- bergstraat Zijn echtgenoote kwam te dicht in de nabijheid van een spirituslampje, waardoor haar peignoir vlam vatte. Toen de heer Hoedt op het hulpgeroep naar de keuken snelde, zag hij, dat de vlammen hoog boven de ongelukkige uit sloegen. Hij vloog naar boven om dekens te halen. In die dekens heeft hij het brandende lichaam opgevangen en zoo is hij er in geslaagd de vlammen te blusschen en de verkoolde kleeren van het lichaam te trekken. Het gelaat was onherkenbaar en het geheele lichaam vertoonde vreeselijke brandwonden. Spoedig was geneeskundige hulp aan wezig, waarna de ongelukkige naar het St.-Elisabeth-gasthuis kon vervoerd worden. De toestand van de arme vrouw is hoogst ernstig. 19 Maart. Door de Provinciale Staten van Noord-Holland is heden tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer H. P. Staal, demissionair Minister van Oorlog. De gekozene verkreeg 46 van 73 uitge brachte stemmen. Dit geschiedde ter voorziening in de vacature-Bultman. Amsterdam, 19 Maart. De diefstal van f 55,000. Er schijnt eenig licht te komen in de duisternis. De directie der Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmaterieel alhier, ontving namelijk eenige dagen geleden een onge- teekend schrijven, waarin aanwijzingen werden gedaan, die kunnen strekken tot het opsporen van de vermoedelijke daders der brutale berooving van den looper der fabriek. Per advertentie noodigt de directie der fabriek den schrijver of de schrijfster (want de hand waarmede de brief geschreven was, kon ook die eener vrouw zijn) uit, zich bij haar bekend te maken Desverlangd wordt geheimhouding ver zekerd. De brief bevindt zich in handen der justitie. Het is niet de eenige, die de directie der fabriek gekregen heeft in verband met deze berooving. Zij ontving er ook een van een kaartlegster, die zich sterk maakte den dader of de daders door middel harer kunst te kunnen opsporen. De directie is op dit aanbod echter niet ingegaan. De looper is hersteld van den schrik, dien de berooving hem veroorzaakt heeft, en doet weer dienst. Utrecht, 18 Maart. De sinds eenige dagen hier vermiste wissellooper W. H. J. is te De Bilt gearresteerd wegens een aanzienlijke verduistering van gelden ten nadeele van verschillende firma's hier ter stede. J. genoot sinds jaren het volle ver trouwen en de algemeene achting. Wageningen, 19 Maart. Naar wij ver nemen hebben naar aanleiding van het verleend ontslag aan dr. Donath, directeur geneesheer van „Oranje Nassau-Oord", gisteren ontslag genomen dr. Huinink, die jaar, hoofdverpleegster Hooftman, die 4J jaar en de zusters Masthof, De Haas en Van der Maas, die respectievelijk 4, en li jaar aan het sanatorium verbonden waren. De patiënten zijn zeer onder den indruk van dr. Donath's heengaan en hebben, natuurlijk tevergeefs, zijn aanblijven gevraagd. Ook dr. Donath zelf is onder den indruk van het gebeurde. Er heerscht een droefgeestige stemming op het sanatorium. s-Gravenhage, 19 Maart. Prins Hendrik heeft aan de geheele bemanning van het loodsvaartuig „Hellevoetsluis", van de reddingsboot „President Van Heel", van de vlet en de sleepboot „Wodan" fraaie photografiën gezonden van de Pier en het wrak der „Berlin", ter herinnering aan 22 Februari 1907 en als persoonlijk blijk van 's Prinsen groote waardeering van de uit nemende plichtsbetrachting en mensch bevende wijze van optreden bij het redden der schipbreukelingen van de „Berlin". Deze waardeerende opdracht is door den Prins eigenhandig onderteekend. Rotterdam, 19 Maart. Gisterenavond omstreeks 8 uur is de 19-jarige D. de B., op de Korte Kade bij den Oudendijk door een troep opgeschoten jongens, die aldaar geregeld zich verzamelen en het den voorbijgangers lastig makendoor vuile taal en handtastelijkheden, lastig gevallen. Nadat, of wel omdat ze zich daartegen verzette, werd zij door een dezer sujetten, L. van V., uit de Waterloostraat, ongemerkt achtervolgd, en, komende op den Kraling schenweg, bij den Bermweg, aldaar door hem op de meest lafhartige manier, onverwachts van achteren aangegrepen geslagen en door een vuistslag in het gelaat, bij 't linkeroog, bloedend verwond. Bij het naderen van een bewoner van den Bermweg koos de lafaard haastig de vlucht. Door den bewoner van den Bermweg is het hevig ontdane en geschokte meisje naar de woning van een vriendin gebracht, aldaar zooveel mogelijk gekalmeerd en verbonden. Op het politiebureau aan de Hoflaan is van deze lafhartige aanranding aangifte gedaan. Met de „Noorddam" zijn heden 1992 passagiers naar N.-Amerika vertrokken hiervan waren 1736 tusschendeks. Zierikzee, 20 Maart. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie der Zeeuwsche Spoorboot- Maatschappij. De Spoorboot vertrekt alsnu Zaterdag a.s., 3 u. 40 m. uit Vlissingen, waardoor de passagiers in de gelegenheid zullen zijn den geheelen boottocht te zien, daar op dat tijdstip het Admiraalschip van De Ruyter in de haven terugkeert. Zeer zeker zullen velen van deze gelegen heid gebruik maken. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee, de heer A. Meylink. Uit de 12 sollicitanten naar de be trekking van 3e beambte ter gemeente secretarie alhier, is door Burgem. en Weth benoemd J. Kramer, gemeentebode. Te Kamperland (N.-Bev.) is, aan vankelijk met ongeveer 30 leden, een anti-rev. kiesvereeniging opgericht. Naar men meldt, wordt door Gede puteerde Staten van Zeeland ontworpen een nieuwe regeling van de salarissen der burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in deze provincie, en zou deze vooral voor die functionarissen in de kleinere gemeenten een aanmerkelijke ver betering brengen. Voor het de volgende maand te houden examen voor polder-opzichter vanwege den Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland, hebben zich 24 candidaten aangemeld. Binnenkort kan de oprichting worden tegemoet gezien van een Bond van maréchaussées, voor leden behoorende tot het wapen der maréchaussée, beneden den rang van officier. Tot bestuursleden der eerste divisie zijn o.a. gekozen de wachtmeester Joosse te Vlissingen, de brigadier Lampier te Sas van Gent en de maréchaussée Engels te Vlissingen. Door 2 leden van den gemeenteraad te Hulst is aan den Commissaris der Koningin in Zeeland een bezwaarschrift overhandigd tegen het besluit van den gemeenteraad aldaar, om op eigerisico en met geleend geld huurhuizen te gaan bouwen. Haamstede, 18 Maart. Het was heden 25 jaar geleden, dat de heer M. Bolle Lz. geïnstalleerd werd tot burgemeester van Haamstede en Burgh. Wegens familie omstandigheden werd deze dag niet fees telijk herdacht. Nochthans wapperde uit vele woningen in de beide gemeenten de driekleur. In den loop van den voormiddag kwam de heer Bolle in de raadkamer te Burgh, waar hij door den oudsten wethouder, den heer C. van Zuijen, in hartelijke woorden werd geluk gewenscht. Als een blijvende herinnering aan dezen feestdag bood hij, namens de leden van den gemeenteraad en den secretaris-ontvanger, de gemeente aan een keurigen voorzittersstoel. Daarna nam de jongste wethouder, de heer G. A. van Zuijen, het woord en bood namens de wethouders een voorzittershamer aan. De heer Bolle was zeer erkentelijk voor de gebrachte gelukwenschen, verheugde zich zeer in de aangeboden stoffelijke blijken van belangstelling, gewaagde van de goede samenwerking, welke steeds de vergaderingen kenmerkte en sprak een van veel sympathie getuigend woord tot den secretaris. Hij eindigde met zijne beste wenschen uit te spreken voor den voort- durenden bloei der gemeente. Tegen half- twaalf verliet de burgemeester de gemeente Burgh en toog naar het raadhuis te Haam stede, waar hij werd opgewacht door den gemeenteraad en den secretaris. De oudste wethouder, de heer H. C. Bolle, richtte het woord tot Z.Ed.Achtb., waarbij hij in de eerste plaats hem hartelijk geluk wenschte, ook namens zijn mede-leden en den secretaris, met het voorrecht, hetwelk hem op dezen dag mocht te beurt vallen, en bracht hem hulde voor zijn bestuur als hoofd der gemeente en voor het vele, dat op zijn initiatief hier is tot stand ge bracht. Ten slotte bood de heer Bolle hem ook hier namens den Raad, den secretaris en den gemeente-ontvanger aan een voor zittersstoel, met den wensch, dat het hem gegeven worde nog vele gelukkige jaren dien zetel te mogen innemen. Daarna namen de secretaris en de wethouder, de heer Vis, het woord: de eerste betuigde zijn erkentelijkheid aan den burgemeester voor de vriendschappelijke wijze, waarop hij in dit 25-jarig tijdvak met hem heeft samengewerkt, en voor de welwillendheid welke hij steeds mocht ondervinden; de heer Vis deed de verdiensten van den burgemeester nader uitkomen, en wenschte hem nog een langdurig burgemeesterschap toe. Zichtbaar aangedaan dankte de burge meester den heer Bolle voor de tot hem gesproken woorden, den Raad voor de hartelijke ontvangst en voor het aangeboden stoffelijk bewijs van waardeering, den secretaris voor den steun, welke hij steeds van hem heeft ondervonden, en den heer Vis voor het tot hem gesprokene. Hij eindigde met den wensch, dat het deze gemeente steeds wel moge gaan. Waarna deze plechtige bijeenkomst was geëindigd. In den namiddag gaf de heer Bolle receptie te zijnen huize, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vele gezinnen werden in den loop van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1