Zaterdag 16 Maart 1907. Derde Blad. (Z i e r i Is. z e c s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. ADVERTENTIE!!. ZIERIKZEEStiHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per posf 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8437. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar olaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. NEDERLAND. Amsterdam, 13 Maart. Omtrent de eds medegedeelde berooving van den antoorlooper van de „Nederl. Fabriek n Werktuigen en Spoorwegmateriëel" oet helaas vermeld worden, dat 't aan politie niet is mogen gelukken eenig oor van de daders in handen te krijgen. De directie van de fabriek heeft f 5000 tgeloofd voor de terugbezorging van de stolen som. Deze was nog f 5000 grooter dan eerst vermeld en bedraagt dus f 55.000, in ankbiljetten van f 1000. De looper had geborgen in een zwart lederen porte- uille met een bruin elastiek omwonden. Hij vermoedt, dat de ontrolling heeft laats gehad op het Stationsplein, bij het verstappen op lijn 13, waar eenig gedrang as. Gelijk hij zich later herinnerde, zou n lange man, wiens signalement hij hter maar vaag beschrijven kan, 't meest ïdrongen hebben. 't Is echter ook niet onmogelijk, dat de efstal op het postkantoor geschied is. aar was de man geweest, vóór hij de m op den Dam besteeg. Eenige dagen geleden heeft zich op het stkantoor ook een geval van zakken- llerij voorgedaan, waarbij de buit evenwel aar zeer gering was. De politie alhier is ijverig in de eer om den roover van f 55.000 te tdekken, doch wat wel niemand ver onderen zal met nog geen succes. Alle conducteurs van lijn 13 zijn gehoord men tracht de passagiers te vinden, die gelijk met den beroofde de tram, waarin j tot de ontdekking van het misdrijf vam, zijn binnengegaan. De looper, die reeds 20 jaar voor de briek geld ophaalde, is ongesteld tenge- lge van het gebeurde. Het juiste bedrag, dat hem is ontstolen, f 55.880. Het was verleden week Maandag de rste dag, dat de briefjes der Staatsloterij or de trekking, die Maandag 25 Maart gint, werden uitgegeven. Alhier was het en zoo'n stormloop naar de kantoren r collecteurs, dat de politie de orde iest bewaren om den steeds opdringen- 1 drom van koopers, vooral in den itrek van Rokin, Dam, Warmoesstraat, stuiten. Twee dagen later was bij geen kelen collecteur meer een briefje te komen. En nu dacht men nog wel eens aan rimping van het aantal loten 1 Op de De Wittenkade alhier sprong n meisje in overspannen toestand te ,ter. Hare moeder sprong haar zonder rzelen na, maar de beide vrouwen, be ngen door het koude water, zouden arschijnlijk verdronken zijn, indien niet ■ee mannen zich gekleed te water hadden geven, en haar tijdig hadden gered. De ide drenkelingen werden ter verpleging ar het Binnen-Gasthuis gebracht. Dinsdagmiddag vertrokken 60 Neder- iders (mannen, vrouwen en kinderen) n Rotterdam naar Canada. Te Liverpool, ar zij zich Donderdag voor de Nieuwe ereld inscheepten, zal er een aantal van 00 bijeen zijn, die allen onder leiding het „Leger des Heils" hun geluk over e gaan beproeven. Dat leger heeft te Canada een arbeids- reau, waardoor het hoofdkwartier voor :derland voortdurend op de hoogte blijft n de toestanden daar. Het is dan ook bereid alle mogelijke partijdige inlichtingen te verschaffen aan en, die zich hieromtrent tot haar wenden t alleen, maar, zoo zij besluiten er heen gaan, deze lieden met raad en daad zijde te staan. Vooral zij, die geen gelsch kennen, dienen vooral goed eide te hebben. oor nadere inlichtingen wendde men h tot kommandant Esti, Prins-Hendrik- e 49—51 Amsterdam. 's-Gravenhage, 14 Maart. De Eerste mer heeft heden aangenomen de crediet- t voor Oorlog en het wetsontwerp tot gemakkelijking der toetreding tot de ;ede vredesconferentie voor nog niet ïgesloten staten. De Kamer is daarop tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. Rotterdam, 13 Maart. Gisteravond om 6 uur hield in de Cockensteeg en Oppert de varensgezel J. E. v. M., wonende Proveniersstraat, een wedren met de politie, waarbij de zeeman al meer geld strooide. Het was echter geen wedloop met een krankzinnige, die op deze wijze zijn kapitaal onder de ntenschen bracht, maar het ging om den vermoedelijken dief van den inhoud van een bus uit de Groote Kerk. Door het wegwerpen van het geld wilde de zeeman dus ook de schuld van zich afwerpen. Ten slotte werd hij aangehouden en in bewaring gesteld in het bureau Lange Torenstraat. De bus had f 20 bevat, waarvan circa f 18 werd teruggevonden. Toen vanmorgen om halftien de be diende van de firma S. aan de Jonkerfrans- straat den winkel wilde binnengaan, bleek hem tot zijn groote onsteltenis, dat de deur nog gesloten was en geen leven in de zaak was waar te nemen. De bediende holde naar de politie, aan welke hij zijn verhaal deed. Ongetwijfeld moest hier misdaad of ongeluk in het spel zijn, want de concier ge, die in het winkelpand slaapt, was steeds eiken morgen precies op tijd met het ontsluiten der deur bezig. Met vier agenten, op wier gelaatstrekken doodsver achting was te lezen, keerde de beangste bediende terug. Wéér aan de knop ge draaid, nóg geen leven. Hier moest gehandeld worden. De sabels werden uit de scheeden getrokken en de deur werd opengebroken. Met getrokken sabels ging men den winkel binnen naar de woonkamer van den concierge. Een afgrijselijk tooneel dacht men te aan schouwen. Maar de spanningstrekken op de gezichten van politiemannen en winkel bediende maakten plotseling plaats voor komieke verbazing, die zich uitte in schaterend gelach. Want daar zat in het bed de concierge in levenden lijve, doch met slaperig gezicht. De goede man had zich verslapen. Dordrecht, 13 Maart. Hedenochtend heeft op de rivier voor deze stad een droevig ongeluk plaatsgehad. De21-jarige Abraham van Disselin dienst van de firma Luyten aan den Binnenkalkhaven alhier, was hedenochtend 7 uur met een ijzeren roeiboot, geladen met bouw materialen, naar de Groote Lindt vertrokken. De lading, die ongeveer 1300 kilo bedroeg, terwijl het vaartuig er zeker 2500 a 3000 kon bevatten, was in het midden opge stapeld, en schijnt door de beweging van het water te zijn overgezet, met het gevolg dat de boot begon over te hellen en water schepte. Even benoorden de eerste boei beneden de spoorwegbrug over de Oude Maas onder Zwijndrecht sloeg een golf in de boot, met het gevolg, dat deze volliep en zonk. De schipper van een op stroom voor anker liggend vaartuig zag het ongeval en snelde op het geroep van den drenke ling terstond met zijn roeiboot te hulp om van D., die zich nog eenigen tijd boven water wist te houden, te redden, maar op het oogenblik, dat hij dezen bereikte ver dween van D in de diepte, en verdronk. Zijn vader, die hem even te voren had toegewuifd, toen hij uit de Kalkhaven vertrok, ging terstond na het vernemen van het gebeurde met een vlet uit om het lijk te zoeken, maar vond alleen de pet van den verongelukte. Deze was eerst een paar maanden geleden gehuwd en woonde aan de Hellingen no. 106 alhier. Zijn lijk is vermoedelijk hedenmiddag ter hoogte van de Guanofabriek te Zwijn drecht opgevischt. Prinsen hage, 13 Maart. Zondag had een meisje, werkzaam aan een jamfabriek alhier, haar minnaar D. den bons gegeven, omdat hij, zooals zij zeide, niet genoeg verdiende om tot een huwelijk te kunnen besluiten. D. schijnt zich dit nog al te hebben aangetrokken; hij ging zich be drinken en al drinkende verkeerde de liefde in haat, en hij besloot zich te zullen wreken. Dinsdagmorgen nam hij zijn ontslag als werkman aan een ijzergieterij en met het geld, dat hij ontving, liep hij weer de kroeg in. Daarna begaf hij zich naar de jamfabriek, waar z'n vroeger meisje werkte', en maakte daar, gewapend met een mes, zooveel rumoer, dat hij door de politie werd opgepakt en in arrest gesteld. Het mes werd hem afgenomen, en toen hij kalmeerd was, kon hij vertrekken. Wei verre van bekoeld te zijn, was zijn woede nog veel grooter geworden. Hij kocht een nieuw mes, en-liep het fabrieks terrein op, waar hij weldra zijn vroegere verloofde zag, die met andere meisjes onder een loods schafttijd hield. Op het zien van D. vluchtte zij weg, doch D. liep haar achterna, en bracht haar een steek in de linkerzijde toe. Voor dat hij den tweeden steek kon toebrengen, was men den ge weldenaar meester. Hij werd aan de politie overgeleverd en het meisje werd verbonden. Daarbij bleek dat zij, hoewel ernstig, niet doodelijk was gewond. Oud-Vossemeer. Een jaar was het 13 Maart geleden, dat onze gemeente door den vreeselijken vloed werd overstroomd en in geen enkel gezin in het dorp of op dien dag is het herhaald„zeg, weet je nog wel?" op honderderlei wijze gevariëerd, Moeten we herhalen, i hoe op dien dag honderden dakloos zich* naar Tholen spoedden en op welke wijze ze daar door de Thoolsche ingezetenen werden ontvan gen, hoe daar niet gevraagd werd naar rang of stand, niet naar godsdienstige gezindte of geloofsovertuiging, maar hoe ieder gereed stond om op de meest ge schikte wijze hulp te verleenen? Hoe wagens vol werden aangevoerd van schrei ende vrouwen, kinderen, grijsaards, zieken en verkleumden en hoe allen direct werden voorzien van warme koffie, melk, brood, geheel belangloos, zonder eenige vraag gebracht? Hoe de gemeente-bewaarschool, vóór de nacht was ingetreden, voorzien was van beddegoed enz., om die talrijke schare te dekken en te verwarmen? Hoe „Non-Semper" onmiddellijk was voorzien van ledikanten, bedden en matrassen voor de zieken? Hoe niet alleen Tholen, maar ook Poortvliet, Scherpenisse, St.-Maartens- dijk enz. onmiddellijk, zonder de vraag: waarvan moeten wij de kosten dekken, bereid waren allen te helpen? Hoe Maar waar zouden de vragen ophouden. Er werd in den waren zin des woords, alomme christelijke liefde getoond en Oud- Vossemeer's ingezetenen zullen nimmer vergeten, wat in die dagen van droefheid en ellende voor haar is gedaan. En op een dag als 13 Maart wordt dubbel de beteekenis gevoeld van die vraag: „Zeg, weet je nog wel?" Dankbaarheid toonen voor genoten weldaden is een eerste plicht, en dan is de nuchtere vraag weieens gedaan: „Hoe dit te doen?" Laten we hopen, dat ieder die vraag voor zich maar eens zal trachten te beantwoorden, wan neer ook elders hulp noodig blijkf. Een warm woord van dank is hier zeer zeker nog op zijn plaats aan alle inge zetenen van Tholen in het algemeen, |aan die van de straks genoemde gemeenten evenzeer, aan allen in den lande, die zoo veel deden tot leniging van den ernstigen nood, maar ook aan die schare van mannen en vrouwen in het bizonder, die in die droevige dagen de hand aan den ploeg sloegen. Mogen er namen genoemd worden Uw correspondent heeft van den eersten dag gezien en gehoord, tot den laatsten dag toe, wie en wat gedaan werd voor Vossemeer's ingezetenen en laat die reeks van personen, die wedijverden hulp te verleenen, in eigen gemoed, dat dankbare tikkertje nog jaren lang mogen hooren: „Ge hebt welgedaan 1" en dat is meer waard dan eerbetoon van menschen, die zoo vaak moet afgemeten worden naar bijkomende omstandigheden. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Naar men ons meldt, zullen de landbouwers in de verdronken polders in de gelegenheid gesteld worden om ook suikerbieten te verbouwen, wat voor velen een ware uitkomst is, omdat men in de keuze van uit te zaaien gewassen zeer beperkt is. De proef het vorige jaar met den uitzaai van bieten genomen, is goed geslaagd, zoodat men ook voor 1907 wel kans heeft, dat althans de bieten pachtopbrengst en laten wij hopen nog wat meer zullen geven. Er zijn weer een aantal grondmonsters opgezonden naar het Rijksproefstation te Goes voor het onderzoek op zoutgehalte; de uitslag daarvan wordt met belangstelling afge wacht, maar om daaruit een afdoend besluit te trekken is niet mogelijk, omdat de kans bestaat, dat het zout nu naar diepere lagen is getrokken en in tijden van droogte en warmte weer opwaarts gevoerd wordt naar de bouwlaag. Over het algemeen zal de structuur van den grond wel niet meevallen en dit zal voor de plantengroei nog meer een beletsel zijn dan het zoutgehalte. Dezer dagen werd nog zoogenaamd drainwater opgevangen en de smaak daarvan] was bepaald zout, zoodat ook van het niet aanwezig zijn van keukenzout bovendien geen illusies behoeven gemaakt te worden. Schouwen. De Bond van Suiker fabrikanten is ook op Schouwen-Duiveland begonnen met het contracteeren van suikerbieten. De prijs voor gewichtspeeën is bepaald op f 10,25 per 100 K.G.; die der gehalte-bieten op f 10,50 voor een gehalte van 14 pCt. Voor elk 0,1 pCt. meer wordt de prijs met 10 cent verhoogd. De tijd van levering is bepaald van 24 September tot 17 November. Nieuwerkerk, 14 Maart. Gisterenavond hield de heer Camman, rijkstuinbouwleeraar voor W.-Noord-Brabant en Zeeland, daar toe uitgenoodigd door de Vereeniging van oud-leerlingen van den landbouwcursus, voor een goed bezette zaal een zeer interessante en leerzame lezing over de behandeling van fruitboomen. Gepaste en fraaie lichtbeelden illustreerden het be sprokene. Het planten, stutten, beschutten van booinen, het bestrijden van verschil lende plantenziekten door bordeausche pap, het bekalken der boomen, werden achtereenvolgens behandeld. De bezoekers der lezing waren zeer voldaan en zeker zullen velen een volgende maal gaarne de kennismaking met onzen rijkstuinbouw leeraar hervatten. O N D E R W IJ s. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de Zeevaartschool te Den Helder de heer G. A. Heerenkamp te Brouwershaven. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft Goes aangewezen als plaats waar het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland in 1907 zal worden afgenomen, en heeft in die com missie benoemdals lid en voorzitter den heer L. van Bruggen, directeur der R. H. B. S. te Goes; als leden de heeren dr. H. Japikse, directeur van, en L. M. Klinkenberg, W. S. Swaving, dr. R. van der Laan, W. Kosten en R. Borggreve, leeraren aan de R. H. B. S. te Middelburg; A. K. Zweede, A. G. van Dijk, J. K. Rhoen en A. D. F. van der Wart, leeraren aan de R. H. B. S. te Goes; J. A. de Bruyne, directeur van, en C. J. T. Tetterode, C. A. de Looze, leeraren, en mej. J. W. M. Valeton, leerares aan de H. B. S. te Zierikzee. Noordgouwe. Als vierde lid in de Commissie tot wering van schoolverzuim is door den gemeenteraad benoemd de heer C. Schikker, die deze benoeming heeft aangenomen. Tot onderwijzer aan de Chr. school van de Herv. Gemeente te Vlissingen, is benoemd de heer M. G. v. Asch, te Kampereiland. Benoemd tot onderwijzer te Klaaswaal de heer 1. Van Prooije, uit Rilland-Bath. D e o x* 1 s 1 s. Land en Volk bevestigt de jongste berichten omtrent de crisis. Het deelt mee dat, na de verklaring van den heer De Meester, dat het demissionair Kabinet niet bereid was om op zijn ver zoek om ontslag terug te komen, tenzij vooraf gebleken was, dat de rechterzijde weigerde het bewind in handen te nemen, de heer Heemskerk zich met de voor bereidende maatregelen heeft belast. Het antwoord is geweest, dat de rechterzijde niet bereid zou zijn, tenzij vooraf gebleken was, dat de linkerzijde weigerde het bewind in handen te nemen of te houden. Onder een kabinet uit de linkerzijde werd ook verstaan een zaken-Kabinet buiten christelijke coalitie. Daarop zijn pogingen ondernomen, die nu nog hangende zijn, om het terrein voor een zaken-Kabinet te verkennen. Of onder „de rechterzijde" ook de partij van den heer De Savornin Lohman moet worden verstaan, weten wij niet. Uit het protest van De Nederlander tegen het tijdelijk gebruik van den naam door De Standaard zou men tot een ontkennend antwoord komen. Wat er van zij, „de rechterzijde" denkt de positie van het Kabinet-De Meester te kunnen overnemen, door als redders van het vaderland te poseeren, wanneer alle andere politieke machten haar onmacht zouden hebben beleden. Een politiek kaatsspel alzoo. Zeer interessant, maar ruimte latende voor de vraag, of het landsbelang ook in ver drukking kan komen. H. M. de Koningin heeft Donderdag voormiddag te tien uur ten Paleize ont vangen den staatsraadsman mr. P. W. Cort van der Linde, oud-minister van Justitie, in tegenwoordigheid van den directeur van het Kabinet van H. M. waaruit af te leiden schijnt, dat een spoedige oplossing van de ministerieele crisis ophanden is. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 14 Maart. Tarwe en gerst met goeden aanvoer, kalme prijzen, ver koop langzaam. Overige artikelen matig ter markt, tot vorige prijzen, vlug van de hand. Diverse soorten tarwe f 5,50 a f 6,20; tarwe f 6,80 a f 7,15chevaiiergerst f 5,25 a f 5,60; wintergerst f 5,20 a f 5,30; rogge, f 5,20 a f 5,60; haver f 3,50 f 3,75; erwten (kleine) f 8 a f 8,25; kroonerwten f 9,20 a f 9,60; bruine boonen f 8 f 8,75. Ajuin f 1. Aardappelen f 2,25 a f 2,40. Middelburg, 14 Maart. Ter graanmarkt van heden was een geringe aanvoer. Zomergerst en kroonerwten hooger. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 6,40 a f 6,60; zomergerst f 5,30 a f 5,40; haver f 3,25 f 3,50; paarde- boonen f 7 a f 7,25; kroonerwten f 10,25 a f 10,75; tuinboonen f 6,85 a f 7; witte boonen f 15 a f 15,25; ronde bruine boonen f 9,50 a f 10; lange dito f 8,25 a f 8,50, alles per H.L. Weekmarkt te Zierikzee, 14 Maart 1907. Boterprijzen De boter is verkocht voor 0,50, 0,55, 0,60 en f 0,65 de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor 0,70, 0,85, 0,90 en ƒ1,— de 25 stuks. STOOMBOOTDIENST Maart. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smorg.j'smidd. Zaterd. 16 7,30 3 Zond. 17 7,30 Maand. 18 7,30 3,30 Dinsd. 19 7,30 3,30 Woens. 20 7,30 3,30 Dond. 21 7,30 3,30 Vrijdag 22 7,30 3,30 Zaterd. 23 7,30 Zaterdag 23 van Vlis singen 3,— uur. van Middelburg 4,- uur. Van Zierikzee: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 16 7,30 3,- Zondag 17 7,30 Maand. 18 7,30 3,— Dinsd. 19 6,30 3,— Woens. 20 7,30 3,— Dond. 21 6,30 3,— Vrijdag 22 7,30 3,— Zaterd. 23 T 3,— Zaterdag 23 wordt op de ochtendreis ten 7 ure van Zierikzee) tot Vlis singen doorgevaren. Indien reizigers van Zierikzee naar Qoes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Ondertrouw d: STOFFEL VAN NIEUWENHUIZE en GEERTRUIDA WILHELM1NA VOOGT. Brouwershaven, 15 Maart 1907. Voorspoedig bevallen van een Meisje, M. I. ELENBAAS-de Wilde. Poortvliet, 13 Maart 1907. Voor de talrijke en treffende be wijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden, ook van onzen geliefden Zoon en Broeder HENDRIK JAN, zeggen wij door deze hartelijk dank. Wissenkerke, 15 Maart 1907. Uit aller naam, A. T. C. SWENNE. J. SWENNE—Holzenbosch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9