Zaterdag 16 Maart 1907. RECLAMES. Nationale Militie. Eerste Blad. (Z i e i* i Is. z e e s c li c C o ur an t). B E Hl C H T. Kuikenfokkers Kuikens, Korrelvoer met Melkeiwit Korrelvoer met Melkeiwit III SCHULDVORDERINGEN Uit Stad en Provincie. NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8437. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 1 —5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts gebruikt dit jaar voor 'topkweeken van Uwe ons gebakken Ziekte-Kiemvrije opfokvoer. I Cia II, en voor uitnemende eierproduct ie van Uw hoenders van de Hollandsche Melksuikerfabriek te Uitgeest. Te Zierikzee verkrijgbaar bij M. DE RITKK Brochure op aanvrage. ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de circulaire van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie van 5 Maart j.l., A no. 170, le afdeeling, Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit, j om hunne rekeningen en bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijkde Provincie en de Gemeente, over het jaar 1906, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termijn (30 Juni 1907) niet af te wachten, ten einde te voor- i komen, dat hunne vorderingen, tengevolge van te 1 late indiening, als verjaard moeten worden be schouwd. Zierikzee, den 15 Maart 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het Kon. besluit van 23 Februari j.l., no. 81 en de nadere beschikking van den Minister van Oorlog ter verdere uitvoering van dat Kon. besluit; Gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 6 Maart j.l., A no. 842, 3e afd., M. S.; Brengt ter kennis van den na te noemen verlof ganger der nationale militie van de lichting 1903, dat hij is opgeroepen tot den werkelijken dienst, krachtens art. III der Militiewet en wel op 13 Mei e.k.: P1ETER VAN DER WEELE, verlofganger der gemeente Zierikzee van het le regiment veldartillerie, wonende te 's Gravenhage, die moet opkomen te Utrecht. Mitsdien zal hij op bovengenoemden tijd en plaats, als bovengemeld, tegenwoordig moeten zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van zijn verlofpas, ten einde de herhalingsoefeningen bij te wonen. Voorts wordt te zijner kennis gebracht, dat hij, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehonden en die niet aan de oproeping voldoet, volgens art. 133 der militiewet, als deserteur zal worden behandeld, tenzij hij om andere redenen dan ziekte buiten staat zijnde aan zijne oproeping te vol doen, overlegt een deugdelijk bewijs of deugde lijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven; terwijl hij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, verplicht is over »te leggen een ongezegeld ge neeskundig getuigschrift en verplicht is zich na zijne herstelling bij zijn korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel geoefend te worden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort te Zierikzee, den 15 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, ch. w. vermeijs. Zierikzee, 15 Maart. In de Donderdag avond j.l. gehouden huishoudelijke ver gadering van de V. P. Club „De Jonge Vrijzinnigen" alhier, werd door den voorzitter medegedeeld, dat het bestuur met de vrijz.-dem. kiesvereeniging alhier eene financiëele regeling heeft getroffen, waardoor de leden en donateurs der V. P. Club vrijen toegang hebben tot de lezing, alhier te houden door kapitein Fabius in de volgende maand. De rekening en verant woording van den penningmeester over 1906 werd goedgekeurd. Aan ieder der leden werd uitgereikt een bondsdiploma, waarop men toegang heeft tot alle vergaderingen van de bij den Bond aangesloten clubs. Ieder lid had reeds ontvangen het nieuw verschenen tijdschrift Jong Holland, hetwelk voortaan iedere maand zal verschijnen en gratis worden verspreid onder de leden. Eenige nieuwe leden en donateurs hadden zich weer opgegeven. Nog enkele huishoudelijke zaken werden afgedaan, waarna de tamelijk goed bezochte ver gadering, na eene opwekking om in grooten getale bovengemelde lezing te bezoeken, gesloten werd. Uitgenoodigd door den heer A. Wel tevreden zijn muziek- en meubeimagazijn eens te bezichtigen, konden wij eerst heden daaraan een bezoek brengen. Dit magazijn is gevestigd op de Nieuwe Haven, in 't huis dat tot voor korten tijd toe bewoond werd door mej. de wed. Kanaar, en dat daardoor nu niet slechts van bewoonster, maar ook van bestemming is veranderd. De meta morphose kan men reeds aan den buiten gevel bespeuren. Beneden toch is een breede spiegelruit aangebracht, waardoor men, blikkend in het intérieur, al aanstonds ontwaart, dat in het gebouw, waar voorheen sociëteit gehouden werd, en tal van ver- eenigingen vergaderden, thans een bepaald handelsbedrijf wordt uitgeoefend. Dit bedrijf is in tweeën te splitsen: het ééne omvat muziekinstrumenten, zooals piano's, orgels uit de oude en nieuwe wereld, kerkorgels, draaiorgelsspeeldoozen harmonica's violen, gramophonen enz., het andere be vat meubelen, die de bovenzaal vullen. Het magazijn is voorzeker een bezoek ten volle waard. Een agent van politie wilde heden namiddag een in deze gemeente rondzwer- venden stoelenmatter wegens dronkenschap arresteeren. Deze bood gewelddadigen tegenstand en geholpen door een kameraad gelukte het hem den agent zijn sabel te ontrukken, dien hij door midden brak. De agent ging alsnu naar het bureau om assis tentie. De politie behoorlijk versterkt deed alsnu een inval in het logement van Van der Weele in de Verrenieuwstraat, waarheen zich de twee hadden begeven. Deze werden alsnu, ondanks het hettig verzet dat zij boden, ingerekend. Morgen (Zaterdag) zal de heer J. Hodde, Breedstraat alhier, vijf eu twintig jaar als postlooper aan de posterij ver bonden zijn. Met ingang van 1 April a.s. zijn verplaatst de kommiezen der 2e klasse bij de belastingen P. N. Faber te Axel en A. Breure te St.-Maartensdijk -naar Voorburg en J. van der Werf te Brouwershaven naar Pernis. Renesse, 14 Maart. Gisterenavond ongeveer 7 ure had hier een treurig voorval plaats. De ruim 18-jarige Kr. d. B. had in een drinkput achter haar ouderlijke woning door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt. Ofschoon genees kundige hulp terstond was ingeroepen en verleend, mocht het echter niet gelukken de levensgeesten bij de drenkelinge weder op te wekken. Teleurgestelde lietde schijnt niet vreemd te zijn aan deze ongelukkige daad. St.-Filipsland, 15 Maart. De toegang tot ons dorp met zijn chaos van opritten, ondergaat thans een heele verandering en voor al wat rij- en voertuig is, ook een groote verbetering. Voortaan ligt de weg niet onder -, maar over den dijk. Menig vreemde voerman, die ons dorp wel zag, en 't met de uiterste inspanning alleen binnen kon komen (adres aan den koetsier, die onlangs des nachts om geneeskundige hulp kwam) zal deze verandering toejuichen. Maar ook zouden de Oostdijkbewoners een jubelzang aanheffen, indien de Keiweg, die daar ligt, naar den nieuwen toegangs weg verhuisde en er een grint- of klinker weg op den dijk voor in de plaats kwam. Tot schatters voor 's Rijks-belasting zijn in onze gemeente benoemd de heeren C. Felius en J. Kunst. St.-Maartensdijk, 14 Maart. Bij de heden gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vaca ture Elenbaas), waren uitgebracht 311 geldige stemmen. Hievan verkregen de heeren W. M. Rijnberg 107 St.J. Hage I.Cz. 77 st.J. Bastiaanse 62 St.; Johs. Noom Az. 52 St.; P. Maat 13 St.; zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Rijnberg en Hage. Oud-Vossemeer. Binnen enkele dagen zullen een groot aantal werklieden uit deze gemeente naar de werkzaamheden aan den Slaakpolder gaan, terwijl mede een groot getal naar werken tot water- keering vertrekt, welke in Zuid-Beveland worden uitgevoerd. Waar bovendien nog meerdere personen naar Duitschland zijn, is het te voorzien, dat, wanneer de landbouwers alhier in de gelegenheid komen hun bedrijf ten volle uit te oefenen, deze zullen te worstelen hebben met gebrek aanjwerkkrachten. Goes. Aan het verslag der Coöperatieve Voorschot- en Spaarbank over 1906 is het volgende ontleend. Het ledental verminderde met 30 en vermeerderde met 18, waardoor het terug liep van 283 tot 271. Het bedrag van het aandeelen-kapitaal verminderde niet noemenswaardhet be draagt thans f 20215, tegen f 20246 in 't vorig jaar. Het reservefonds steeg van f 15458 tot f 15575. In 't afgeloopen jaar is f 452 van dit fonds afgenomen ter goedmaking van de kosten voor de wijziging der statuten. Bij het begin van het jaar was het bedrag der in de bank geplaatste spaargelden f 139673; op het einde van het boekjaar hadden de spaarders nog f 137911 te goed. Er zijn 1343 spaarboekjes in omloop, waarvan 406 met een tegoed van f 100 en hooger. De bank verleende voor f 240620 aan voorschotten, door aflossing beliepen op het einde van het boekjaar de gezamenlijke niet afgeloste voorschotten f 140395. In 1906 werden 263 voorschotten ver leend, waarbij 27 van 2500—5000 gulden. De rente van de verleende voorschotten bedroeg f 6963,15. Na aftrek van alle kosten maakte de bank eene zuivere winst van f 2627,75, waarvan aan de leden 55, aan het reservefonds 22i, aan het bestuur 15 en aan de commissarissen 7j procent werd uitgedeeld. Een nieuwe schietvereeniging «is op gericht: „G. O. E. S." of te wel„Geduld, Oefening En Schietvaardigheid". Geschoten zal worden met revolver, buks enz. Het schietterrein is gelegen in den tuin van het Pension „Zeeland" op de Beestenmarkt. Het bestuur bestaat uit de heeren A. G. L. Panhuijzen, J. K. Verhoek en A. F. de Paauw te Goes. Wegens zijne benoeming tot directeur van het landbouw-proefstation te Wage- ningen is aan dr. D. J. Hessink tegen 15 Maart eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie. De trein, die om 3 uur uit Roozendaal hier passeert naar Vlissingen, is gedeeltelijk ontspoord. De trein liep op een verkeerd spoor, waardoor de locomotief tegen een goederenwagen aanreed en met de voor wielen uit de rails geraakte. Het ongeval is zonder persoonlijke ongelukken en met geringe materiëele schade afgeloopen. Het schijnt, dat de wisselwachter vergelen heeft den wissel te verleggen, waardoor de trein op een verkeerd spoor liep. De machinist dit bemerkende, remde met alle macht, en voorkwam daardoor grooter ongeluk. De trein werd door een andere machine naar Vlissingen gebracht. Bij zijn familie te 's-Heerenhoek is bericht ontvangen dat de heer J. A. A. Timans, die onlangs als missionaris naar den Belgische Congostaat vertrok, door een noodlottig ongeval om het leven is gekomen. Voor den tijd van vijf jaar is, met ingang van 11 dezer, door den Commis saris der Koningin benoemd tot secretaris van de Gezondheidscommissiezetel Kruiningen, de heer M. van der Vliet, lid van die commissie, wonende te Kruiningen. Riiland-Bath, 13 Maart. Een paar huis gezinnen, die op den 12en Maart 1906 op zoo treurige wijze hunne woning in den overstroomden Engelschen polder moesten verlaten, om tijdelijk een onderkomen te zoeken bij familieleden om daarna gehuis vest te worden in de zoogenaamde houten keeten of hulploodsen door het Plaatselijk Watersnood-Comité tot tijdelijke woningen ingericht, verhuisden Dinsdag 12 Maart 1907, dus juist een jaar geleden, weder naar den Bathpolder. Vlissingen. Woensdagmorgen zijn te Queenboro drie matrozen van de aan df pier gemeerd liggende dagmailboot „Enge land", tengevolge van het opwippen van een loopplank van de pier te water gevallen. Twee hunner kwamen in hun val in aanraking met het schip en werden ernstig gewond opgenomen. Zij werden met de „Engeland" naar hier vervoerd en bleek de opneming van één der matrozen, die een knieschijf had gebroken in het gasthuis noodzakelijk. De tweede moest naar zijn woning vervoerd worden, terwijl de derde geen letsel had bekomen. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Dezer dagen werd alhier de jaarvergadering van de leden der coöperatieve stoomroomboterfabriek „De Koe" gehouden. Uit het jaarverslag zien we dat er in het jaar 1906 verwerkt zijn 306036 K.G. melk, waarvan gemaakt is 108185 K.G. boter, dus 1 K.G. boter van 28,2 K.G. melk. De bruto ontvangsten bedroegen f 15,375,62, terwijl de exploitatie kosten (aflossing rente en reservefonds inbegrepen) hebben bedragen f 3547,78. Per K.G. boter werd hoogstens gemaakt f 1,50, minstens f 1,10, gemiddeld f 1,33. Door de aanschaffing van de centrifuge „Alfa" is gebleken veel voordeel behaald te hebben. Jammer is het, dat niet meer veehouders zich bij „De Koe" aansluiten. Een groot gemak en voordeel wordt door hen verkregen. De leveranciers van de melk ontvangen deel van de geleverde hoeveelheid melk aan ondermelk terug, terwijl de verder afwonenden voor het bezorgen der melk aan de fabriek ver goeding van transport krijgen. Waren allen voldoende met de werking en de resultaten van „De Koe" bekend, dan zouden voorzeker nog meerdere vee houders zich bij haar aansluiten. Een natuurlijk gevolg er van zoude zijn, dat bij ongeveer gelijke exploitatiekosten de verdiensten nog hooger zouden zijn. De prijzen van de suikerbieten, op liet tel-quel-contract en op gehalte zijn dus bepaald, zijnde f 10,25 en f 10,50. Allerwege ziet men de agenten der fabrieken bezig en zeker zullen weer veel bieten gecon tracteerd worden. Jammer is het, dat er tusschen den officieelen en den officieusen prijs van het contract zoo dikwijls een verschil moet bestaan, tenminste ook nü weer hoort men van verschillend bedrag spreken. Volkomen eerlijkheid in den suikerbietenhandel schijnt er niet te kunnen bestaan De aardappelhandel is hier bizonder druk. Duizenden hectoliters zijn er hier deze week weer verscheept. De markt was opgaande, heden tot f 2,75 per H.L. Met de uien is het thans minder, de prijs is voor het oogenblik dalende. In het noordwestelijk deel van Noord- Brabant worden contracten voor de levering van suikerbieten afgesloten tegen f 19.75 per 1000 K.G. Kortgene. Deze week werd er vanwege de afdeeling Noord-Bevelnnd der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw vergaderd in het lokaal van den heer C. J. van Damme, alhier. Aanwezig waren slechts 13 leden. Door den heer S. J. de Regt, werd als penningmeester rekening gedaan over 1906, waaruit bleek, dat was ontvangen f 440,97J, uitgegeven f 394,38 zoodat er een goed slot valt te constateeren van f 46,59j. Schouwen, 13 Maart, 't Was na den strengen winter te verwachten, dat de naweeën niet zouden uitblijven. Nu de aardappelputten geopend worden, blijkt veel door de vorst te zijn aangetast. Heel wat tarwe schijnt te zijn bevroren, of heeft zoo sterk door koude en nat ge leden, dat de verwachting te dezen op zichte uit den aard der zaak niet hoog gespannen is. Suikerpeèn worden druk gecontracteerd, zoodat een sterke uitzaai mag worden verwacht van dit gewas, dat voor velen een ruime bron van inkomst opent. Zeer loonend was ook de teelt van vlas in de laatste jaren. Men schijnt van plan, om ook voor dit product heel wat grond te bestemmen. KERKNIEUWS. Oud-Vossemeer. Woensdag 13 Maart j.l. werd in de Ned. Herv. Gem. alhier, PREDIK in onderstaande gemeenten van Zondag 17 Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 24. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen van Renesse. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ureds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sNam. twee ure: ds. J. van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twe&ure: ds. Staal van Oosterland. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. BEURTEN Schouwen en Duiveland. Maart 190 7. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. i>. d. Griend van Dreischor. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: Geen opgaaf ontvangen. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Ruijsch van Dugteren. Geref. Kerk. te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ureds. Waardenburg. (Collecte voor de kerk te Oud- Vossemeer). Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure cn 's avonds half zes ureds. Boone van SL-Filipsland. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël ii: 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone dienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1