Zaterdag 16 Maart 1907. Vierde Blad. C i e r i Is. z e e s c h. e O o xx ran t). NIEUWSTIJDINGEN. De ramp van de Harwichboot. ATTENTIE! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8437. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de eerste helft der maand Maart: Brieven: B. den Hollander, Werkendam. J. Willemse, Rotterdam. Briefkaarten: Mej. D. Janssen, Bloemendaal. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". CHINA. Om den hongersnood in China te lenigen is de regeering voornemens den honge renden werk en daarvoor loon te ver schaffen, door het Keizerskanaal te laten uitbaggeren. Gouverneur-generaal Toeang- fang heeft daarvoor een millioen taeis ter beschikking gesteld, en het ondersteunings fonds van Sjanhai is ongeveer een millioen gulden groot. Franschen, Engelschen, Duitschers en Amerikanen hebben daaraan groote sommen bijgedragen. JAPAN. Volgens de New-York Herald hebben de Japanners een torpedo bedacht en ver vaardigd, die draadloos door electriciteit bewogen wordt. De proeven moeten uit stekend geslaagd zijn. ZUID-AFRIKA. Kaapstad, 17 Maart. Het doodvonnis, uitgesproken over Retief en Potgieter, wegens deelname aan den strooptocht van Ferreira, is veranderd in vijftien jaar dwang arbeid. De doodvonnissen van Piet Ferreira en Joha Ferreira en Kobste werd veranderd in levenslangen dwangarbeid. Johannesburg, 13 Maart. Bij Alkmaar aan den Delegoaspoorweg verongelukte gisterenavond een trein. Dr. Jameson, de oud-minister, kreeg verwondingen aan de handen. Elf andere passagiers werden gedood, elf gewond. AMERIKA. Snelle ommekeer van zaken. Aan een brief uit Oakland, één der voorsteden van San Francisco, ontleend de N. Crt. o. a. het volgende: De aardbeving heeft allerlei vreemde en onverwachte gevolgen gehad. Oakland, dat sinds jaren den marmotten-slaap had ge slapen, is als met een tooverslag tot wereldstad gemaakt. De bevolking groeide in 8 maanden van 75 tot 205 duizend aan. Allerwege verrijzen grootsche steenen gebouwen. De waarde van goederen en gronden is ver dubbeld of verdrievoudigd. Voor parken en verfraaiingen der stad is een millioen uitgetrokken. Verbazend hoog zijn de werkloonen. Timmerlieden, bakkers, bankwerkers worden betaald met f 12 tot f 20 per dag, terwijl de gewone werkman f 7.50 tot f 8.75 per dag verdient. Metselaars en bakkers maken de hoogste Ioonen: f 17.50 tot f 20 per dag. De vrouwen van al deze werklieden leven nu geheel op gelijken voet als de patroons. De 5 a 6 theaters zijn eiken avond ge vuld en de winkels, waar damesartikelen verkocht worden, deden in dit seizoen betere zaken, dan ooit te voren, doch de cliënteele is totaal veranderd, in de plaats der vroegere richards (thans tijdelijk op zwart zaad) zijn de vrouwen der nijveren getreden. Voor onze kerk werd 3 maanden ge leden f 625.000 geboden en nu wordt overwogen of men een bod van f 1.125.000 zal aannemen. Het is een wondervreemde ommekeer van zaken, tal van rijken zijn arm en tal van kleine luiden rijk geworden. En dat in eenige maanden tijds. Interessant is het hier getuige van te zijn en dit alles mee te beleven. Washington, 14 Maart. De school commissie te San-Francisco trok het besluit in om de Japansche schoolkinderen af te zonderen. Roosevelt zal nu een aanvulling der immigratiewet teekenen, waarbij geweigerd wordt paspoorten aan koelies toe te staan. Overeenkomstig het verzoek van president Roosevelt heeft de wetgevende vergadering van den staat Californië be sloten, tot nader order geen enkelen maat regel met betrekking tot de Japanners te nemen. BULGARIJE. Te Sophia werd Dinsdag 1.1. de president van den ministerraad, Petkof, terwijl hij in het stadspark met andere ministers wandelde, plotseling aangevallen en gedood door drie revolverschoten. De minister van den handei, Gonadiof, werd aan den arm gekwetst. De dader is een ontslagen bestuursambtenaar. ZWITSERLAND. Dit voorjaar zal men in Zwitserland veel lawines krijgen. Bij Oberterzen is er reeds één gevallen, die een, gelukkig onbewoond, kurhaus verwoestte. Er zijn dezen winter geweldige sneeuwmassa's op de Alpen gevallen, en dat alles moet volgens de wetten der natuur losraken en neerglijden in de dalen. RUSLAND. Te Moskau staat het gansche tram verkeer stil. De machinisten hebben het werk gestaakt. Ook de werklieden der gasfabrieken dreigen met staking, wanneer de machinisten der trammaatschappij geen inwilliging hunner eischen verkrijgen. Een sterke gisting wordt waargenomen onder de werklieden van het abattoir. Dat gaat zoo langzamerhand op een algemeene staking gelijken. Te Moskou moet een, natuurlijk geheim, congres van Russische officieren gehouden zijn, uitgaande van den bond van officieren De volgende motie werd daar aangenomen„Wij, officieren, weigeren deel uit te maken van veldgerichten en op te treden bij terechtstellingen; we weigeren mee te doen aan straf-expedities; we verbinden ons op eerewoord, niet te schieten op betoogende menigten of te gehoorzamen aan de bevelen van de politie". Ook werd besloten zich hij het volk aan te sluiten, zoodra dit openlijk tot den opstand overging. Een jongetje van 10 jaar heeft te St.-Petersburg, bij 't spelen in de sneeuw, niet ver van het polytechnisch instituut een bom gevonden; hij waarschuwde de politie, die na eenig onderzoek nog tien andere helsche machines onder de sneeuw ontdekte. In de couloirs van de Doema ver oorzaakte het nogal opzien, dat de presi dent Golowin steeds vergezeld was van een rits politie-agenten. Dezen hebben nu in opdracht gekregen hun taak, de be waking van Golowin's persoon, zooveel mogelijk onopgemerkt te verrichten. ENGELAND. Na een behandeling van vier dagen heeft de rechtbank te Londen de dienst bode Millie Marsh, die door haar valsch getuigenis den handelsreiziger Lewis 24 Nov. 1.1. deed veroordeelen tot drie jaren dwangarbeid voor uitgifte van een valschen wissel van twee pondzelve schuldig verklaard aan meineed (zij gaf zichzelve aan) met vonnisvelling later. Zooals men weet, is Lewis onlangs in vrijheid gesteld, nadat Millie in 't laatst van Januari op haar lasterlijke verklaring te zijnen aanzien was teruggekomen uit eigen beweging, teneinde zich te wreken op haar verloofde Duncan Brady, den eigenlijken dader, die zijn trouwbelofte niet hield. Deze Duncan Brady werd nu Zaterdag als de hoofdschuldige (hij was de oorzaak van alles, ook van Millie's meineed), veroordeeld tot twaalf m.randen dwangarbeid. Londen, 13 Maart. Even vóór sluitings tijd, gisterenavond, kwamen, elk afzonderlijk zes mannen het lokaal binnen, waar de Zuid-Afrikaansche tentoonstelling gehouden wordt. Toen, terwijl zijn medeplichtigen de aandacht van oppassers en politie af leidden, greep één van hen een vitrine, klompjes goud bevattende, nam ze onder z'n manteljas, liep rakelings eenige dames voorbij, en snelde toen door den achter uitgang het lokaal uit. Het goud, ter waarde van 1600 p. St., was een monster van het eerste in Bechuanaland gevonden fijn goud. Van den dief geen spoor. FRANKRIJK. De ontploffing op de „Jena". De geredde hofmeester van admiraal Manceron de „Jena" was het admiraal schip vertelt het volgende van zijn indrukken „Ik bevond mij in de eetzaal, waar ik met mijn gewone werk bezig was. Het was ongeveer half twee. Plotseling klonk er een ontzettende ontploffing in de kruid kamer, die zich onder de eetzaal en de vertrekken van den admiraal bevindt. De ruiten vlogen in stukken. Van alle kanten braken de vlammen uit. Ik voelde, dat ik aan mijn voorhoofd gewond was. De rook verstikte me, maar ik verloor den moed niet. Ik snelde naar de kamer van den admiraal, dien ik juist koffie had gebracht. Ik wilde hem voor het gevaar waarschuwen, en zag, dat hij gewond was. De ontsteltenis aan boord was onbe schrijfelijk. Er waren mannen, die van het schip af in het droge dok sprongen, of wel er werden ingeslingerd door de ont ploffing. Het is heel waarschijnlijk dat degenen, die zich niet den schedel hebben gebroken bij dien val, zijn verstikt door den rook". Men is er na eenigen tijd in geslaagd het dok weer met water te vullen, en zoo het brandende vaartuig te doen onder- loopen. Dientengevolge was te half vijf alle verder gevaar bezworen. Maar tegen dien tijd waren er ook zooveel slachtoffers gevallen dat deze ramp de lijst van groote ongelukken, waardoor ook dit jaar de maand Maart zich kenmerkt, komt vermeerderen. Vermoedelijk is het aantal dooden 200, en dat der gewonden zal een 100-tal zijn. De matrozen, die aan den wal kwamen, waren geheel zwart in het gezicht. Ze vluchtten met verschrikte oogen weg zonder te weten, waarheen. Een van hen vertelde later, dat hij zich door delontploffing voelde opgenomen, en dat hij zich enkele sekonden later half verdoofd op de kade terugvond. Hij was toen ook weggevlucht zonder te weten, waarheen. Admiraal Manceron is gered. Maar de kommandant van de „Jena" Adigard is onder de dooden en ook kapitein Bertier, de chef van den e'tat major van de Middellandsche zeevloot. Laatstgenoemde was in zijn hut, die gelegen was bij de achterste gevechtstoren. Hij wilde er na de ontploffing uit, maar een groot projectiel had de ijzeren deur verbogen, zoodat hij er niet uit kon. Hij deed alle mogelijke moeite, maar de zware platen van zijn hut weerstonden al zijn pogingen. Toen men later na de biussching op het schip kwam, vond men in zijn hut een verkoold lijk. Zooals we reeds zeiden, werd in de omgeving een groote paniek veroorzaakt door de met een kwartier tusschenpooze opnieuw klinkende ontploffingen, en door het neervallen van de weggeslingerde granaten. In het Arsenaal, waarin het dok gelegen is, kregen de arbeiders bevel van de officieren om zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken. Door het springen van de electrische geleiddfaden, die met hun kronkelingen ieder met een electro- cutie bedreigden, werd het gevaar nog vergroot. Eenige gebouwen vatten vlam drie werkplaatsen stortten in. Het in de nabijheid gelegen slagschip „Suffren" liep ook groot gevaar door de neervallende granaten, zoodat het moest verhaald worden. In een naburig dorp werd een kind door de scherf van een springend granaat ge dood. Het aantal gesprongen granaten wordt geschat op 300. Toulon, 13 Maart. Het aantal dooden bij de ontploffing wordt op 150 a 200 geraamd. Het aantal gewonden in het hospitaal is 60. Er zijn 7 officieren gedood. De bevolking van Toulon was natuurlijk zeer onder den indruk van het voor gevallene. De straten waren zwart van menschen. De toegang tot het arsenaal was verboden slechts officieren, onderofficieren, mariniers en werklieden werden binnengelaten. Hulp verleenen ging uiterst moeilijk, omdat men telkens nieuwe ontploffingen verwachtte. Men vreesde dat de „Suffren", het admiraalschip van het actief eskader, in brand zou vliegen. Verscheidene werkplaatsen van het arsenaal stonden in brand, 'n gevolg van de brandende overblijfselen, die op de daken vielen. De daken van de torpedo-werkplaatsen, de machine-hall en het stoomgemaal, die aHe het Missiessy-dok bedekken, werden weggeslagen. In de stad had tengevolge van de ont ploffing, 'n paniek plaats. Oude mannen, vrouwen en kinderen liepen doodelijk verschrikt over straat. Ook op de „Suffren", die op een 100 meter van de „Jena" lag, ontstond een oogenblik een heillooze ver warring, die echter spoedig was hersteld. Zondagavond heeft zich op de Montmartre te Parijs een ontzettend drama afgespeeld, waarbij in minder dan geen tijd twee personen gedood en drie anderen gewond werden. In één der hotels daar in de buurt had een negentienjarige nachtvlinder, Lucie Ropincaud genaamd, een kamer gehuurd. Met een grooten, stevig gebouwden kerel begaf ze er zich heen en eenigen tijd later hoorden de eigenaar en één der kellners haar jammerlijk om hulp scheeuwen. Ze stormden naar boven. De kellner trad het eerst de kamer binnen. „Schurk", schreeuwde de man hem toe, „waar wil je je mee bemoeien? Wacht, 'k zal je laten zien, wie ik ben". Meteen richtte hij een revolver van vrij groot kaliber op hem. Verschrikt week de kellner achteruit. Op 't zelfde oogenblik weerklonk een schot, en doodelijk getroffen stortte de zeven-en-twintigjarige jonge man ter aarde. Bijna tegelijkertijd kwam de patroon binnen, die door een tweede schot aan den arm gewond werd. Van de verwarring gebruik makend gelukte het den woesteling te ontvluchten. Met zijn revolver in de hand stormde hij als een gek de straat op, doch de kreten der vrouw, die hem onder 't voortdurend geroep van „houd den moordenaar" volgde, maakten de opmerkzaamheid der voorbij gangers gaande. Onder hen, die hem den weg trachtten te versperren, behoorden'ook twee politie agenten in burgerkleeding. Één van hen, 'n stevige kerel, gelukte het den moorde naar te grijpen, die hem evenwel met de uiterste krachtsinspanning naar beneden duwde. Eer hij zich oprichten kon, weer klonken opnieuw twee revolverschoten, die den anderen agent in het hart troffen, zóódat hij onmiddellijk dood neerviel. De moordenaar waande zich thans vrij, doch een jong officier, die toevallig met zijn vrouw passeerde, snelde op hem toe en sloeg hem met den degen op zijn handen, om hem de revolver te ontrukken. De ellendeling slaagde er in ook dezen man tot zijn slachtoffer te maken. Een revolverschot trof den officier in de borst. Door een vijfden kogel werd één der omstanders, 'n jongen, licht gewond. Juist op 't oogenblik dat ook het laatste schot gelost zou worden, gelukte het een agent den woesteling zijn wapen te ont rukken. De oogen met bloed beloopen, spuwde de moordenaar hem in 't gezicht, terwijl hij uitriep: „Vuil beest, die laatste kogel had ik voor jou bestemd. Je hebt niet noodig je met mijn zaken te bemoeien" Meer kon hij niet zeggen. Een woedende menschenmassa stortte zich op hem, en de man was reeds half gelyncht, eer het de politie gelukte hem in een naburige melkinrichting te brengen. Met veel moeite werd dit huis door de politie verdedigd. Voortdurend stormde het publiek erop af en dreigde alles kort en klein te slaan om den onmensch te bereiken. Eindelijk kon hij naar 't politie-bureau gebracht worden, 't Bleek een zes-en- dertigjarige schrijnwerker te zijn'n bekend dronkaard. Een verslaggever van de Matin heeft den woesteling in zijn cel gezien. Hij is deerlijk toegetakeld, en schijnt nog niet van zijn razernij bekomen. Toen de cipier den reporter vroeg, van welk blad hij was, gilde de gevangene: „Een journalist. Als ik mijn revolver maar hier had, zou hij niet veel van me kunnen vertellen". De vermoorde agent, die twee maanden geleden zijn eenig kind verloor, stond bekend als een voorbeeldig ambtenaar. Parijs, 13 Maart. Volgens het Journal des Débats zou de ondergang van de „Jena" toegeschreven moeten worden aan kwaad opzet. Deze bewering, die pertinent weer sproken wordt, berust op het feit, dat de ontploffing plaats had in het gedeelte van het schip, dat achter het verblijf der officieren gelegen is. DUITSCHLAND. Voor de strafkamer der rechtbank te Allenstein werd dezer dagen een procedure gevoerd tegen den eigenaar van de drukkerij van een Poolsch blad, waarbij dingen aan het licht kwamen, die een allerzonderlingst licht werpen op het aan deel, dat het buitenland heeft aan de actie der Polen. De man bleek een stroo- pop te zijn en de zaak te hebben gedreven voor een Poolsche vereeniging in Teschen (Oostenrijk). Voor een ander Poolsch blad kwam, zoo bleek hier, het geld uit War schau. Het bekend worden dezer bizonder- heden versterkt de positie der Pruisische regeering tegenover de Polen natuurlijk grootelijks. Een wijnhandelaar uit Neustadt a. d. Haardt zag zich door de rechtbank te Frankenthal veroordeeld tot 2000 mark boete, benevens de inbeslagneming van zijn product. De man had reeds sedert jaren enorme hoeveelheden „wijn" ver vaardigd alleen in 1899 55.000 L., waarin geen druppel natuurwijn. Rozijnen, potas, glycerine, citroenzuur, wijnsteenzuur, tamarinde, dat waren eenige der door hem gebruikte materialen. Te Rockanje werd Dinsdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den loods Johs. Bronder, oud ruim 53 jaren, die bij de jongste zeeramp van de Harwich boot „Berlin" tegelijk met den kapitein van de brug werd geslagen en Zondag aan Rockanje's strand gevonden werd. De commissaris van het loodswezen Van der Sloot, benevens een groot aantal loodsen van het 5de en 6de district waren overgekomen, om den beminden collega de laatste eer te bewijzen. Ook zijn vrouw en 8 kinderen waren op den doodenakker aanwezig. Door den commissaris van het Loods wezen, die hevig was aangedaan, werd Bronder ten voorbeeld gesteld van trouwe plichtsbetrachting gedurende 32-jarigen diensttijd. Hierna werd nog het woord gevoerd door mr. Egter van Wissekerke, burge meester van Rockanje en Nieuw-Helvoet ds. Datema, uit Rotterdam en ds. Mol, uit Zwartewaal. Op verzoek van één der collega's van den ontslapene werd op het graf gezongen Ps. 103, 8ste vers. Ook Nederlanders in den vreemde doen hun best, de gevolgen van de ramp der „Berlin" te lenigen, De heer W. J. Gartsen te Londen liet op de metaalbeurs aldaar een inteekenlijst rondgaan. Zijn moeite werd ruimschoots beloond, want voor f 4000 werd ingeteekend. Algemeen werd die daad van den „Dutchman" op de Beurs toegejuicht. Van de bijeengebrachte som is f 3000 voor de weduwen en weezen der omgekomen bemanning bestemd en f 1000 voor de redders. Hulde aan den wakkeren Hollander Gartsen. Dinsdagavond had te Berlijn een ge dachtenisviering plaats voor de omge komenen bij de ramp van de „Berlin", die door de kroonprinses werd bijgewond. Een elite-publiek vulde de zaal geheel. Ter bevordering van den geregelden gang van zakenverzoeken wij dringend de voor ons blad bestemde brieven en drukwerken te adresseeren als volgt Advertentiën en abonnementen aan de Administratie Hoek Schuithaven. Berichten en ingezonden stukken aan den Hoofd-Redacteur, den heer A. FRaNKEL, Oude Haven D 394. Klachten aan den Directeur A. J. DE LOOZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 13