ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 14 Maart 1907. (Z ierilizeesclie C o u. r a, n t). BERICHT. STRAAT MEST. Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8436. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar olaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adrésseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons >lad abonneeren, ontvangen de tot [lien datum verschijnende nummers r a t i s. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Zij, die goed gesorteerde en met beer vermengde iTRAATIHEST van de gemeente Zierikzee wen- 5chen te koopen, kunnen zich daartoe schriftelijk of persoonlijk wenden tot den Burgemeester. Iproeping van verlofgangers der lichtingen 1900 en 1903. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het Koninklijk besluit van 23 Februari 907, No. 81, en de nadere beschikkingen van den linister van Oorlog ter verdere uitvoering van lat besluit; Brengt ter kennis van de belanghebbenden: dat dit jaar in werkelijken dienst moeten worden Opgeroepen de verlofgangers, behoorende tot de jierna te vermelden lichtingen en korpsen, te veten H o si p i taa lsol<lat<Mi. Lichting 190 0. Ie en 2e compagnie van 18 Maart tot 30 Maart, roor zoover zij krachtens art. 109 der Militiewet Onder de wapenen zijn gehouden of geroepen, :n de overigen tot 6 April; 1 3e en 4e compagnie van 8 April tot 20 April, 'oor zoover zij krachtens art. 109 der Militiewet >nder de wapenen zijn gehouden of geroepen, :n de overigen tot 27 April. VolUartlll«fio. Lichting 1903. Ie regiment: '/-i van fren» die van de egimenten huzaren bij de treinafdeeling zijn ivergeplaatst, van 2 April tot 20 Aprilals voren ran 22 April tot 11 Mei; '/h als voren van'13 Mei ot 1 Juni, en als voren van 3Juni tot 22 Juni; 2e regiment: a's voren van 2 April tot !0 April; l/4 als voren van 22 April tot 11 Mei; als voren van 21 Mei tot 8 Juni, en als voren van 10 Juni tot 29 Juni; 3 e regiment: 'Is als voren van 25 Maart fOt 13 April; Vr, als voren van 15 April tot 4 Mei; /i als voren van 6 Mei tot 25 Mei; J/o als voren ran 27 Mei tot 15Juni en als voren van 17Juni ot 6 Juli. Voor de Israëlietische miliciens van de lichting 900, behoorende tot de le en 2e compagnie lospitaalsoldaten, is de datum van opkomst be laid op 8 April en die van vertrek met groot verlof voor hen, die krachtens art. 109 der Militie- vet onder de wapenen zijn gehouden of geroepen, )p 20 April en voor de overigen op 27 April. Gezien de daartoe betrekkelijke circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 1 Maart j.l., A No. 776, 3e afd., M. S. Roept bij deze op de in deze gemeente wonende nilicien-verlofgangers der lichtingen 1900 en 1903, ïierboven genoemd, om overeenkomstig het be- Daalde, op den tijd en de plaats, als in de aan ïen uit te reiken orders is vermeld, tegenwoordig zijn, voorzien van al de voorwerpen van deeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek net groot verlof medegenomen, benevens van ïun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun corps te vertrekken. Voorts wordt te hunner kennis gebracht, dat tij, die in gebreke blijven op den bepaalden dag inder de wapenen te komen, bij hunne latere Dpkomst zooveel langer in dienst zullen worden gehouden en die niet aan de oproeping voldoen, volgens art. 133 der Militiewet als deserteur zullen worden behandeld, tenzij zij, om andere edenen dan ziekte, buiten staat zijnde aan hunne oproeping te voldoen, overleggen een deugdelijk jewijs of deugdelijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijventerwijl zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder je wapenen komen, verplicht zijn over te leggen :en ongezegeld geneeskundig getuigschrift en verplicht zijn zich na hunne herstelling bij hun corps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandel te worden geoefend. En is hiervan afkondiging geschied waar het aehoort, te Zierikzee, den 13 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. AMERIKA. Chicago, 10 Maart. John Alexander Dowie, de profeet van een nieuwen gods dienst en stichter van Zion City, is op het Shilok House te Zion City, overleden. Hij was 69 jaar oud. In het park Delaware te Buffalo I begaven zich drie kinderen, een meisje van 14 en 2 jongens van 10 en 12 jaren, het ijs van den vijver en zakten er oor. Hun moeder, die in de nabijheid was, snelde zonder aarzelen toe, ging eveneens het ijs op en trachtte hen te redden, maar zij werd het slachtoffer van haar moederliefde en zonk mede in de diepte weg. Een uur later haalde men de lijken van moeder en kinderen op. Een ernstig automobiel-ongeluk gebeurde dezer dagen te New-York. In volle vaart kwam een auto over de brug van Brooklyn rijden, botste daar tegen een electrische tram aan, zoodat de drie menschen, die er in zaten, er uit werden geworpen. Een van hen, de jonge en mooie mevrouw Tunbridge, kwam onder de wielen van de tram terecht en werd in stukken gescheurd voor de oogen van haar man. Generaal Booth van het Heilsleger is Dinsdag te New-York aangekomen uit Londen. Hij legde een drietal plannen bloot. In de eerste plaats wil hij kleine stukken land verschaffen aan Britsche armen, waar aan de regeering van Canada wil mede werken (de Grand Trunk Pacific Railway wil uit Engeland, Schotland en Rusland 20,000 arbeiders overbrengen)dan wil hij een emigrantenkolonie in Rhodesië vestigen en ten slotte wil hij oprichten een internatio nale hoogeschool voormenschenliefde, waar mannen en vrouwen geoefend zullen worden in den strijd tegen zonde en ellende. Voor die plannen heeft de generaal 12 millioen gulden noodig, waarom hij evenwel niet wil bedelen. Rockefeller of Carnegie kunnen hun millioenen geven als ze willen. „In de tranen van weduwen en weezen zouden ze schoongewasschen worden", zegt de generaal. Volgens een telegram uit New-York is door het gerechtshof een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen John D. Rockefeller, teneinde hem te dwingen naar St.-Louis te komen, waar hij als getuige moet verschijnen in het hangende proces tusschen de regeering van Missouri en de petroleumtrust. Het gaat er hier om den trust te beletten operaties in dien staat te bewerkstelligen. Rogers en Flagler, twee andere million- nairs van den petroleumtrust, zullen worden gearresteerd, zoodra de bevelen daartoe zijn uitgevaardigd. OOSTENRIJK. Een boer uit een Hongaarsch dorpje reed met zijn achtjarig zoontje in een rijtuig naar huis. Onderweg werd hij aan gevallen door een bende wolvenen, daar de sneeuw voeten hoog lag, kon zijn paard niet snel genoeg loopen om te ontvluchten. Het gevolg was, dat hij door de hongerige dieren werd omsingeld. De vader heeft toen zijn zoon gegrepen en den dieren als prooi toegeworpen. Zelf is hij in allerijl er van door gegaan. In het dorp aange komen was hij te ontdaan om zijn daad te verzwijgen. De dorpelingen hebben toen maar besloten hem te „lynchen", maar de politie is tusschenbeide gekomen en heeft den ontaarden vader gevangen genomen. Een afdeeling van het bataillon Hon- gaarsche jagers ondernam in het begin der vorige week een skitocht door het gebergte, van Petrozeny naar Hermannstadt. Op den hoogen bergrug werden zij door sneeuwstormen 2 dagen en 2 nachten op gehouden in de sneeuw, die 2 meter hoog lag; daarbij kregen zij spoedig gebrek aan levensmiddelen, omdat zij gemeend hadden den tocht binnen een dag te kunnen vol brengen en dus weinig mondvoorraad hadden medegenomen. Met groote inspan ning bereikten zij eindelijk het doel, maar zij verkeerden in deerniswaardigen toestand. Twee officieren hadden bevroren handen en voeten, een onderofficier en 5 man schappen hadden eveneens zooveel van de koude geleden, dat zij in het hospitaal moesten worden opgenomen. RUSLAND. De correspondent van de Temps te Petersburg verklaart zich gemachtigd te melden, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en Japan over een handelsverdrag, de visscherijquaestie en de aansluiting der spoorwegen, op alle hoofdpunten tot over eenstemming hebben geleid. FRANKRIJK. Zaterdag, in den loop van den avond, is het licht weêrgekeerd in Parijs, althans voor het grootste deel. Om halfelf werden de in duister gehulde straten en pleinen plotseling weer met het sterke electrische licht overstroomd, begonnen in winkels en café's de lichten te branden en gingen onder de wandelaars tallooze Oh' en Bravo's op. De groote straatlichten konden nog niet voorzien worden maar de winkels en uithangborden verlichtten de straten toch zoo sterk, dat de overgang enorm groot was, dat Parijs weer op de „ville lumière" begon te gelijken. In de groote café's, waar men bij lampions en kaarsen had gedineerd, liet men die hulp-verlich- tingsornamenten als een soort herinnering nog branden, terwijl reeds de electrische lampjes aan het gloeien waren. In de enkele schouwburgen, waar men niettegen staande het gebrek aan licht toch, met behulp van gas, flambouwen, kaarsen of petroleum, een voorstelling op touw had gezet, verwekte de wedergeboorte van het licht ontstuimige vreugde. In de Opéra Comique waren in tien minuten de flam bouwen en olielampen weggehaald en ging de voorstelling onder gewone omstandig heden door. De staking heeft Parijs overvallen; zij was verwonderlijk goed geheim gehouden tot kort vóór het oogenblik dat ze uitbrak; wel had een enkel aanplakbiljet aan de muren van Parijs aangekondigd, dat zij op handen was, maar niemand hechtte er veel waarde aan, totdat Vrijdag om vijf uur in alle centralen het werk werd neer gelegd. De reden? Geen eisch van loons- verhooging of onmiddellijke verbetering van arbeidsvoorwaarden, meer een zaak van beginselen. De electriciteitswerken zijn geen gemeentebedrijf te Parijs, maar worden gedreven door een verzameling van maat schappijen, aan welke concessie is verleend. De eisch der werklieden nu was, dat zij op dezelfde voorwaarden zouden werken als de werklieden in de bedrijven door de gemeente zelve geëxploiteerd, doch de maatschappijen wilden daarin niet treden. Het gevolg was een staking, die, daar zij het geheele leven van Parijs in de war bracht, al heel wat kans op slagen had, wanneer ze maar plotseling en algemeen was. En zoo werd Vrijdag om vijf uur Parijs in donker gehuld. Men kan zich voorstellen dat niemand iets van de zaak begreep, leder rende naar de telephoon om te vragen waar het licht bleef, zoodat spoedig de directies der maatschappijen de telephoon moesten afschakelen door den te grooten toeloop. Vrijdagavond kon er door de autoriteiten al heel weinig aan gedaan worden, maar van Zaterdagmorgen vroeg af werden er pogingen in het werk gesteld 's avonds de stad weer verlicht te krijgen. Er werden maatregelen getroffen, dat in elk geval de gasverlichting zoo goed mogelijk zou werken, en de besprekingen met de afge vaardigden der werklieden werden geopend, 's Morgens vroeg kwamen zij aan het stadhuis en vroegen den prefect, den heer De Selves, te spreken. Daar deze niet aanwezig was, werd de bespreking uitgesteld tot 's middags en alleen gevraagd, wat de eischen waren. Het antwoord was: algeheele gelijkstelling met de arbeiders der gemeentebedrijven, 's Middags dan had de groote conferentie tusschen hen en den prefect plaats. Deze verweet den heeren eerst, dat zij een zoo groote storing hadden teweeggebracht in het geheele economische leven van Parijs, en daarop werden de onderhandelingen geopend. Punt voor punt werden de arbeidsvoorwaarden besproken, en de slotsom was een belofte, een for- meele toezegging van den kant van den prefect, dat, zooveel het aan de overheid lag, al hunne wenschen zouden worden ingewilligd. Hierdoor bevredigd, begaven de afgevaardigden zich naar de arbeids beurs, om met de daar vergaderde kame raden de al- of niet-beëindiging van de staking te bespreken. Wel waren de stakers van meening, dat het alles nog maar beloften waren, dat zij niets zwart op wit hadden, maar één der leiders merkte op, dat men altijd weer opnieuw kon beginnen te staken, wanneer de beloften niet werden nagekomen, en daarom werd besloten weer aan het werk te gaan. De vraag bleef alleen nog, of men het onmiddellijk zou doen of den volgenden morgen. Hierin werd ieder vrijgelaten, en het resultaat, dat om half twaalf weer vrijwel heel Parijs verlicht was, bewijst wel dat de meesten dadelijk weer aan het werk zijn gegaan. Parijs, 11 Maart. Jaurès vroeg in de Kamer te mogen interpelleeren over de tusschenkomst der regeering in de staking der electriciens. Clemenceau aanvaardde de onmiddellijke behandeling dier onder vraging. Hij antwoordde dat de staking zich bij verrassing openbaarde, de veilig heid werd in gevaar gebracht. Parijs kon niet zonder licht worden overgeleverd aan apachen en revolutionairen. Clemenceau verklaarde verder, dat hij geen slaven van de werklieden wil maken, maar hij wil er ook geen tirannen van gemaakt hebben. De electriciens legden het werk néér zonder bepaalde redenen. Door soldaten te be zigen zeide Clemenceau tasten wij het recht tot staken niet aan. De Kamer nam vervolgens met 378 tegen 180 stemmen een motie van ver trouwen aan. Parijs, 12 Maart. Casimir Périer, oud president van de Fransche republiek, is overleden, 60 jaren oud. Casimir Périer werd in 1894 gekozen tot opvolger van president Carnot na diens vermoording door Caserio. Hij legde echter reeds in 1895 plotseling zijn waardigheid neer, naar men zegt ten gevolge van de moeilijkheden der Dreyfus- agitatie. Daarna leefde hij als ambteloos burger zonder aandeel in de openbare zaken te nemen. In Nantes vermoordde een 80-jarige grijsaard zijn zuster, met wie hij sedert langen tijd over een erfenis in onmin leefde. Toulon, 12 Maart. Door de ontploffing van een torpedo met saamgeperste lucht, ontplofte de kruitkamer van het pantser schip „Jena". De verwoesting was ver schrikkelijk. De omvang van de ramp is nog niet op te geven. Vele personen zijn gedood of gekwetst en aan vele gebouwen in den omtrek is groote schade toege bracht. Men spreekt van 2 a 300 dooden. NEDERLAND. IJmuiden, 11 Maart. Hedenmorgen werd aan den Rijks-vischafslag een steur verkocht, die het kolossale gewicht had van 297 pond. Het beest werd verkocht voor f 158. Haarlem, 12 Maart. Vannacht is de 56-jarige baker van de familie Hofmans alhier, door gas-ontsnapping gestikt. Zij werd hedenmorgen dood te bed gevonden. Amsterdam, 11 Maart. Z. K. H. de Prins der Nederlanden arriveerde hier vanmorgen met zijn moeder, de Groot hertogin van Mecklenburg, en gevolg met den trein van 11 uur 26 min. aan het Centraal-station. In twee Spijker-auto's werd naar Zaandam gereden, waar een bezoek werd gebracht aan het Tsaar Peterhuisje. De Prins knoopte daar zeer minzaam een gesprek aan met den concierge. Aan de Groot hertogin werden namens het Russisch gezantschap bloemen geoffreerd. Daarna werd de terugreis naar Amster dam aanvaard, waar gereden werd naar het huis van den burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, waar het hooge gezelschap de lunch gebruikte. Het hooge gezelschap, bestaande uit Z. K. H. Prins Hendrik en zijne Moeder, de Groothertogin van Mecklenburg, en twee dames en drie heeren uit het gevolg, vertoefde na de lunch nog gcruimen tijd ten huize van burgemeester Van Leeuwen. De Prins en zijn Moeder onderhielden zich met den heer en mevrouw Van Leeuwen. Tegen half drie kwamen de twee gesloten auto's voor, waarmee de vorstelijke gasten, na een hartelijk afscheid van mr. Van Leeuwen, naar het Koninklijk Paleis op den Dam reden. Het plan bestond, daarna een bezoek te brengen aan het Rijks-museum, en dan bij goed weer per auto naar de Residentie terug te keeren. Bij het verlaten van het Paleis had zich een talrijke menigte in de nabijheid op gesteld. Zoodra de Prins zich vertoonde, werd hij door de verzamelde massa luide toegejuicht. Bij het verlaten van het Paleis deed zich een aardig tooneeltje van spontaan huldebetoon voor. Zoodra 't bekend was geworden, dat Prins Hendrik zich in het iPaleis bevond, hadden zich talrijke nieuws gierigen verzameld aan de achterzijde van het gebouw, waar de auto's stonden. Toen te ongeveer kwart voor drieën de lakeien de deuren openden en Z. K. H. en zijne Moeder in de vestibule verschenen steeg een hartelijk „hoera!" uit de menigte op. De Prins dankte daarvoor met een hoofdbuiging en steeg na zijne moeder in. De auto's stelden zich daarop in beweging. Voor het postkantoor zwenkten de vorste lijke rijtuigen om de Raadhuisstraat in te gaan. Het publiek verdeelde zich in twee rijen en juichte bij het passeeren nog eens met geestdrift Prins Hendrik toe. Vrouwe lijke ambtenaren van het postkantoor wuifden met zakdoeken. De auto's reden de Raadhuisstraat in, om zich naar het Rijksmuseum te begeven. De bedoeling was in deze zelfde voer tuigen den terugtocht naar Den Haag te ondernemen. Op de Muidergracht hebben vier kerels met geweld den heer B. gisteren nacht aangevallen, en hem beroofd van zijn gouden horloge en ketting, benevens zijn portemonnaie. De daders, allen jonge boeven, wierpen hun slachtoffer op den grond en mishandelden hem. Na hem uitgeschud te hebben, kozen zij het hazen pad. Eerst daarna kon de heer B. om hulp roepen, wat één der straatroovers had belet, door hem de keel dicht te knijpen. De kantoorlooper R.een ruim 70- jarig man, had voor de Ned. fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal ongeveer f 55.000 ontvangen aan de Associatie Cassa. Daar is hij vermoedelijk door een paar dieven beloerd, die hem volgden, toen hij daarna aan het postkantoor nog een paar postwissels inde. Nergens echter was eenig gedrang van beteekenis, zoodat zijn belagers blijkbaar een gunstig moment hebben afgewacht. In het gebruikelijke gedrang aan de meeste tramwagens le dezer stede, hebben zij dit moment gevonden. En toen R. in de tram zat, op weg naar zijn kantoor, miste hij de portefeuille met het kapitaal van meer dan een halve ton. R. gist zelf, dat aldus de diefstal moet zijn geschied. Want hij was op het post kantoor nog in het bezit zijner portefeuille, en is alleen bij de tramhalte opgedrongen. Hij verdenkt vreemdelingen. De recherche is natuurlijk in de weer, maar nog geen spoor is gevonden. De dokter had een kind, wiens ouders wonen 2e Oosterparkstraat alhier, dat lijdende was aan kinkhoest, op een be paalde wijze chloroform voorgeschreven. Broertje, 3-jarig knaapje, vond de flesch en dronk deze leeg. Het kind geraakte bewusteloos en overleed kort daarop. In het linnenmagazijn „De Klok", St.-Anthoniebreestraat bij de Hoogstraat alhier, vervoegde zich een goedgekleede juffrouw. Zij kocht voor ruim f 500 linnen goederen en gaf op, dat haar galant Van Raalte, die procuratiehouder was bij de firma Wendelaar, commissi onnair in effec ten, de rekening wel zou etalen. De heer De Jong van I :t magazijn „De Klok" belde toch zekerheidshalve op zijn kantoor even de firma Wendelaar op. Deze deelde mede, geen procuratiehouder te hebben en ook geen mijnheer Van Raalte te kennen. Daarop ging de heer De Jong naar zijn winkel terug en zei tot de „dame", dat ze zich blijkbaar in den naam van haar galant had vergist, want dat deze bij de genoemde firma onbekend was. Maar de oplichtster, niet op haar mondje gevallen, maakte zich z.g. kwaad, ver zekerde den naam van haar „eigen galant" toch wel te zullen kennen, vond overigens, dat er „meer winkels dan kerken" waren en verliet met een gracieus „Ik groet u" den winkel. Amersfoort, 11 Maart. Een ontzaglijk felle brand woedde in den nacht van Zaterdag op Zondag in het achterhuis der pas geopende drogisterij van den heer H. W. Cramer aan de Langestraat alhier. Een voorbijganger ontdekte onraad, haastte zich de politie te waarschuwen, die zonder alarm te maken, het vuur met haar slan genwagen beperkte tot het achterhuis, dat geheel uitbrandde. De bewoners waren, afwezig. Van den winkel is niets verbrand, zoodat ook de aangrenzende Luthersche kerk geheel bui ten gevaar is gebleven en zelfs geen waterschade heeft geleden. Door het niet- kleppen der brandklok vernamen velen eerst Zondagmiddag dat er zoo'n felle brand was geweest. De politie heeft dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1