ZIERIKZEESCHE NIEIWSRODE. Dinsdag 12 Maart 1907. Eerste Blad. (525 i o x* i Is. zeesclie C o li r a ii t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8435. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Ambtenaar ter Secretarie van Zierikzee. Sollicitanten naar de betrekking van derden beambte ter Secretarie der gemeente Zierikzee, worden verzocht hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 Maart 1 907. S T R AATIH EST. Zij, die goed gesorteerde en met beer vermengde STRAATMEST van de gemeente Zierikzee wen- schen te koopen, kunnen zich daartoe schriftelijk of persoonlijk wenden tot den Burgemeester. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 11 Maart. Aan het ons toe gezonden verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheids-Commissie, zetelende te Zierikzee, over het jaar 1906, ontleenen wij het volgende. De alge- meene toestand der volksgezondheid binnen het ambtsgebied der Commissie mag ook dit jaar gunstig genoemd worden. Wel heerschte de diphtherie in sommige ge meenten in hevigen graad, doch deze was van een weinig kwaadaardig karakter, en eischte slechts zeer enkele slachtoffers. Omtrent den toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht in de verschillende gemeenten, wordt veel medegedeeld, maar met hei oog op de beperkte plaatsruimte kunnen wij slechts zeer weinig daarvan overnemen. Wij bepalen ons ten opzichte van Zierikzee tot de mededeeling, dat een ingezetene van Zierikzee in de gelegenheid gesteld werd in een vergadering der Commissie een en ander mede te deelen omtrent de oorzaken van den stank der Zoute- en Brakke Grachten te Zierikzeeen de middelen om tot opheffing daarvan te geraken. De Commissie zal zeker van die gegevens te zijner tijd een nuttig gebruik kunnen maken, indien dit onderwerp in nadere studie wordt genomen; met het oog op de omstandigheid, dat door den Gemeente-Bouwmeester een rapport zal worden uitgebracht werd besloten inmiddels een afwachtende houding aan te nemen. De werkzaamheden der Commissie op het gebied der volkshuisvesting bepaalde zich tot: I. het geven van adviezen omtrent dispen satie-verzoeken en het toezicht op de naleving der woning-verordeningen; II. het adviseeren omtrent gedeeltelijke intrekking of wijziging der verordeningen; III. het systematisch woning-onderzoek. Met betrekking tot het woning-onderzoek rapporteert de Commissiedat zij één woning te Zierikzee, en twee woningen te Noordwelle voor onbewoonbaarverklaring heeft voorgedragen. Door de gemeente besturen van Dreischor en Renesse zijn ter fine van advies een tweetal voorstellen tot onbewoon-verklaring in handen der Commissie gesteld, Uit het onderzoek omtrent het drink water in de scholen blijkt, dat dit van de openbare scholen te Brouwershaven en Haamstede slecht, van de Ambachtschool en de openbare school B te Zierikzee onvoldoende was. Wat ziekten betreft kwamen vijf gevallen van febris typhoïdea voor, en 60 gevallen van diptherie. Van deze 65 gevallen waren slechts twee met doodelijken afloop. In verband met een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken be treffend afzondering en v erpleging van lijders aan cholera, werd o p initiatief der Commissie een vergadering der colleges van Burgemeesters en Wethouders van zeventien gemeenten van Schouwen-Duive- land den 6en September gehouden, waarin de vraag, of met één barak voor alle gemeenten van deze eilanden kan worden volstaan, bevestigend werd geantwoord. Ten slotte stelde de Commissie aan de vergadering voor het daarheen, te leiden, dat voor gezamenlijke rekening zou worden gebouwd één vaste barak in de nabijheid van het Ziekenhuis te Noordgouwe. Dit voorstel biedt de volgende voordeelen: I. de plaatsing bij het Ziekenhuis maakt aanschaffing van een afzonderlijken voor raad verplegingsmaterieel onnoodig II. de desinfectie-oven van het Zieken huis kan bij vergrooting gebruikt worden; III. er is steeds personeel aanwezig; IV. er is geen afzonderlijke woning ter bewaking van de barak noodig. Het Bestuur van de Vereeniging „het Ziekenhuis te Noordgouwe" heeft na nadere overweging besloten het initiatief tot de oprichting der barak over te moeten laten aan de gemeenten zelve, met dien ver stande dat de Vereeniging tegen vergoeding van rente en amortisatie, het benoodigd kapitaal voor den bouw beschikbaar wil stellen. Door de Commissie werd een concept verordening tot wering en beteugeling der mazelen ontworpen, die als bijlage in het rapport is opgenomen. Het onderzoek van het water bracht aan het licht, dat van de 25 monsters, die onderzocht werden, 4 slecht, 10 onvol doende, 1 even voldoende, 6 voldoende en 4 goed waren. Deze resultaten waren dus niet schitterend, en bewijzen, dat er dringend behoefte aan een waterleiding is. Een concept-verordening op den handel en verkoop van melk werd door de Commissie ontworpen. Deze is aan het gemeente-bestuur van Zierikzee toege zonden. Zij is als bijlage aan het verslag toegevoegd. Door Burgem. en Weth. van Zierikzee werd het advies der Commissie ingewonnen omtrent de concept-verordening betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch in die gemeente. Deze ver ordening, hoewel de Commissie zich ten opzichte van enkele punten niet geheel met het concept kon vereenigen, en wijziging werd voorgesteld, lacht zij zich van groot belang en is als bijlage in het verslag opgenomen. Behalve aan de keuring van vee en vleesch wijdde de Commissie haar bizondere aandacht aan het tarwemeel in haar ambts gebied verkocht, en werd naar de hoedanig heid er van een onderzoek ingesteld. Dit omvatte monsters van 43 leveranciers afkomstig, waarvan 31 uit Zierikzee, 3 uit Zonnemaire, 6 uit Ouwerkerk en 3 uit Noordgouwe. Het resultaat van dit onder zoek mag gunstig genoemd worden, daar slechts twee monsters afkomstig van twee bakkers uit Zierikzee muf waren, en minerale- of houtstofvervalsching niet werd aangetroffen. Het bestuur der Gezondheids-Commissie bestaat uit de volgende heeren: J. A. Spruijt, arts te Zierikzee, voorzitter; Jhr. R. R. L. de Muralt, ingenieur te Zierikzee; C. de Looze, apotheker te Zierikzee; A. van Rooijen, bouwkundige te St.-Philipsland; A. van der Weijden, heemraad van het Waterschap Schouwen te Ellemeet; Th. Lange, arts te Renesse; B. Giljam, landbouwer, dijkgraaf van den Polder „De Vier Bannen van Duiveland", en lid der Provinciale Staten. Als hun secretaris fungeert mr. H. Polvliet, advocaat en procureur te Zierikzee. Vrijdagavond vergaderde ten huize van den heer Van Meteren de Vereeniging tot veredeling van zangvogels en pluimvee. De heer Van der Have, burgemeester van Oosterland, opende de vergadering, en be tuigde zijn ingenomenheid met de talrijke opkomst, die hij toeschrijft niet slechts aan de verloting, die hedenavond zal gehouden wordenmaar ook aan de belangstelling, die men heeft in het doel der Vereeniging. Die belangstelling bleek o. a. uit het groot aantal prijzendie de leden ten behoeve van de verloting be schikbaar hebben gesteld, zoodat het aantal prijzen 70 bedraagt. De secretaris, de heer L. J. Leeuwe, las de notulen, tegen de ongewijzigde vaststelling er van niemand bezwaar had. De voorzitter deelde tot zuivering der notulen mede, dat het bestuur besloten had geen contributie voor V. P. N. te betalenomdat men V. P. N. wegens de eierenveiling te Rotterdam niet meer noodig had. Hierop werd de rekening over 1906 van den penningmeester, den heer Smits, in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren De Crane en Fokker. Deze bevond haar in orde, zoodat zij werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 329,33s en in uitgaaf tot een som van f 31,27, zoodat er een batig saldo is van f 298,065. De voorzitter stelt nu aan de orde dg vraag, of dit jaar de reeds het vorig jdar in vooruitzicht gestelde tentoonstelling van zangvogels en pluimvee zal gehouden worden. Men zal daarvoor geen tent bouwenwant die is gebleken te kostbaar te zijn. Plan is de concertzaal daarvoor te bestemmen, tenzij de inzendingen zóó talrijk zijn, dat men naar een andere gelegenheid zal moeten uitzien. De heer Fokker, burgemeester van Ellemeet en Eikerzee, geeft in over weging om, zoo het dit jaar wegens den omslag niet meer kan, althans in het ver volg aan de pluimveetentoonstelling een hondententoonstelling te verbinden, op de wijze zooals men dat in Middelburg gedaan heeft. De voorzitter zou dan willen, dat de heer Fokker er zich voorspande. De heer Van de Ven wees met het oog op de verhoogde hondenbelasting op de tegenwerking van den gemeenteraad. Dr. Van der Hoeven beweert, dat de ver eeniging niet aan haar doel gedurende haar drie-jarig bestaan ten volle beant woord heeft. Hij is wel dankbaar, maar niet voldaan. Men had zich moeten toe leggen op rasnuthoenders, moeten aan- koopen raszuivere exemplaren, de eieren er van door een broedmachine uitbroeden, en de kuikens tegen een goedkoopen prijs voor de leden beschikbaar stellen. En wat heeft nu de Vereeniging tot verbetering van het ras gedaan? Men heeft gepot, wat niet noodig was. Men had ook beter gedaan wat raszuivere kippen voor deze verloting aan te koopen, teneinde deze zoodoende onder het publiek te brengen. Hij is niet tegen een tentoonstelling ge kant, maar zou het betreuren, dat een groot deel der kas daarin wegging. Aan Walcheren neme men een voorbeeld. De voorzitter vindt het jammer, dat dr. v. d. Hoeven het vorig jaar, toen door het bestuur tot de leden de vraag werd ge richt: wat kan men tot verbetering van het hoenderras doen, gezwegen heeft, en niet het middel, waarvan hij sprak, aan de hand heeft gedaan. Hij wijst er op, dat door de gehoudene tentoonstelling in de oude sleur boerenkippen te houden een groote ver andering ten goede is gekomen, en dat de eierproductie in den winter aanzienlijk is toegenomen. De heeren Van Meteren, Fokker en De Vlieger staven met voor beelden, dat de Vereeniging tot verbetering van het hoenderras indirect groot nut gesticht heeft. Dr. Van der Hoeven meent, dat bij tentoonstellingen niet slechts op het uiterlijk der hoenders, maar ook op de eierproductie moet gelet worden. De voorzitter zegt toe, dat op leg zal gelet worden. Ook zullen voor prijzen in aan merking komen slaghoenders. Met accla matie wordt hierop tot het houden van een tentoonstelling van zangvogels en pluimvee besloten. De voorzitter deelt mede, dat de Ver eeniging „Landbouw en Handel" f 50 voor de tentoonstelling beschikbaar heeft gesteld, en dat door „Nut en Genoegen" een gouden en een zilveren medaille zijn toegezegd. Staande de vergadering doen de heeren C. J. J. Fokker, W. C. de Crane en M. C. van der Vliet, elk de toezegging een zilveren medaille te zullen schenken. Bij het Bestuur der Paardenloterij zijn reeds pogingen aangewend, om daar geen pluimvee-tentoonstelling goed denkbaar is, zonder dat de inzenders kans hebben het ingezondene te verkoopen, ten behoeve van zijn verloting prijzen tot een zeker bedrag uit het geëxposeerde aan te koopen. Die pogingen hebben alsnog tot geen gunstig resultaat geleid, maar zullen op aandringen van den heer W. C. de Crane hernieuwd worden. Herkozen werden met algemeene stemmen op één na de voorzitter, vice-voorzitter en secretaris, die zich de herbenoeming lieten welgevallen. De heer C. J. J. Fokker deelde een en ander omtrent de vogels mede, die onlangs op het Noorderstrand van Schouwen in vrij groot aantal aanwezig waren. Door het Bestuur zijn verschillende leden aangezocht om het bij de tentoonstelling de behulpzame hand te bieden, te weten de heeren Hogerheijde, j. W. van Oeveren, dr. Van der Hoeven, jhr. Van Citters, D. Padmos, D. Koopman, M. C. van der Vliet. De beide laatsten wenschen niet in aanmerking te komen. Hierop werd onder verklaarbare belang stelling de verloting der prijzen gehouden. Elk ging met een prijsje huiswaarts. Ten slotte sloot de voorzitter de verga dering. Naar Zetandia verneemt, is mr. Henne- quin in zooverre hersteld, dat hij thans weer in staat is eigenhandig te correspon- deeren. Den 2en Maart vertrokken uit onze provincie naar Noord-Amerika, 5 personen uit Axel, 28 uit Nieuwdorp, 1 uit 's-Heer- Abtskerke, 2 uit Heinkenszand en 1 uit Goes; en in April vertrekken er ongeveer 40 uit lerseke. Zonnemaire, 11 Maart. De verjaardag der drielingen van het echtpaar Bodbijl is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zoowel uit deze als uit de omliggende gemeente waren vele bijdragen ingekomen, zoodat aan de ouders een handreiking in geld en aan de kinderen ieder een spaarbankboekje met inlage kon worden uitgereikt. Dankbaar werd één en ander aanvaard, met 't verzoek, alle gevers hartelijk dank daarvoor te betuigen. Scharendijke, 9 Maart. De zoogenaamde „stra" is heden hier weer gevierd, zijnde de laatste van de reeks beginnende te Burgh en Haamstede. Doch het is niet meer de oude „stra" in dien zin, dat er als vroeger tal van paarden over strand te Repard draven. Scheen er in de laatste jaren weer eenige meerdere liefhebberij te ontstaan om die oude gewoonte te bestendigen, thans zag men geen enkel paard. Over 't algemeen neemt het rijden te paard onder de landbouwers sterk af. 't Is een ander voertuig, de fiets, die de hoofdrol gaat spelen. Althans op de „stra's" zag men dit voorjaar drommen van fietsrijders. Oosterland, 10 Maart. Op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Maart j.l. gaf „Oosterland's Fanfare" haar voorjaarsconcert, beide keeren voor een volle zaal. Het programma, dat uitstekend van stapel liep, muntte uit door aangename afwisseling. Vooral moeten we dan wijzen op een extra-nummer, dat dezen keer op het programma voorkwam, n.l. een trio voor piano, viool en violoncel. Voor dit stuk verleende mej. De Kater van Brouwershaven hare welwillende medewerking als pianiste, en zij heeft door hare techniek en voordracht bewezen, dat zij het instrument volkomen machtig is. Hopen we, dat het niet voor den laatsten keer is, dat we van haar spel mogen genieten. Ook aan de andere dames mag een woord van lof niet onthouden worden. Zoowel de operette „Het gelukkig echtpaar", als „De kookschool te Muggendaal" droegen veel bij tot opluistering van den avond, het eerste door zijne komische tooneeltjes, het tweede vooral door den eigenaardigen indruk, dien de zes, op dezelfde wijze gekleede, „kokkinnetjes" met hare leerares aan het hoofd, te weeg brachten. Ook „Een fatsoenlijk mensch" en niet te ver geten „De Automaat" brachten herhaaldelijk de lachspieren in beweging. Wat de fanfare-, viool- en zangnummers betreft, ze werden op flinke wijze ten gehoore gebracht. Zeker sprak dan ook de EdelAchtbare heer Burgemeester in den geest van het ganschc publiek, toen hij den directeur N. A. Hottinga, de werkende leden en verder allen, die zich zoo belange loos beschikbaar hadden gesteld, bedankte voor hunne toewijding, die ten duidelijkste bleek uit het zoo prachtig uitgevoerde programma. En zeker was er niemand der leden, die niet met pleizier voldeed aan de uitnoodiging van den directeur, om een „Lang zullen ze leven" te zingen ter eere van de meewerkende dames. Bruinisse. Zooals reeds gemeld werd, is Vrijdagmiddag tot secretaris-ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer A. Boers, secretaris te Klaaswaal. Deze benoemingen geschiedden telken met 4 stemmen. Voor secretaris werden 3 stemmen uitgebracht op den heer Zevenbergen te Waspik; voor ont vanger 3 stemmen op den heer L. Zoeter alhier, terwijl bij de benoeming van amb tenaar den Burg. Stand 2 stemmen blanco waren en 1 was uitgebracht op den heer C. Bolier. Vrijdagavond gaf het muziekgezelschap „Nu met Hope", directeur de heer Jongmans te Zierikzee, in de conferentie-kamer eene uitvoering, die goed slaagde. De muziek nummers en de voordrachten gaven de:, aanwezigen blijkbaar veel g. noegen, zoodat directeur en uitvoerenden alle eer van hun werk hadden. St.-Filipsland, 10 Maart. Bij het deze week gehouden examen van sergeant bij 't 3e regiment infanterie te Breda, slaagden van de 36 candidaten er slechts 4, waar onder de korporaal-fourier M. Bijl van hier. Stavenisse. De le luitenant der infan terie van het O. 1. leger, D. Buyze, thans met verlof hier te lande, wordt met 1 April a. s. gedetacheerd bij de koloniale reserve te Harderwijk. Goes. Het bekende „Slot Oostende" is in het bezit van een mooien kelder met uitstekende geconserveer e kruisgewelven. Nu wil het'volksgeloof - en dit is over geheel Zuid-Beveland v .preid dat van uit dien kelder een ga: zou loopen naar 's-Heer-Hendrikskindere en Wissekerke, dat is een afstand van drie kwartier gaans deze gang moet zich dan natuurlijk ook bevinden onder de stadsgracht >f vest. Wat daarvan waarheid is, is moeilijk uit te maken. Het „Slot Oostende" was indertijd eene bezitting van en werd ook vast bewoond door Jacoba van Beier.n, en in die onrustige tijden zou dan die gang gediend hebben om in geval van nood zich m veiligheid te stellen. Wat te bewijzen is. Maar zeker is het, dat af en toe bij het verbouwen van enkele woningen en vooral bij het ontgraven van de fondamenten overblijfselen van een gang gevonden zijn, o.a. in een gebouw op de Vlasmarkt en één op de Groote Markt. Ook nu weer bij 't gedeeltelijk amoveeren van een huis op den hoek Koningstraat Opril is een gang ontdekt, komende van de groote Markt. Omdat die Opril schuin afloopt naar de Groote Markt, en die onderaardsche gang dus noodzakelijk ook hellen moest, vindt men er trapjes in naar diepe gedeelten. Wijl de gang voor een deel met water is gevuld, en voor een ander deel is ingestort, was het voor de werklui niet mogelijk er ver in door te dringen. Toen eenige jaren geleden onder een huis op de Groote Markt een brok van een dergelijke gang gevonden was, had de eigenaar van het perceel last gegeven met het oog op instorting de noodige reparatie te laten aanbrengen. Om één uur liet een werkman zich met de noodige voorzichtig heid in de gang zakkentoen hij eensklaps bij de beenen naar beneden getrokken werd. Luidkeels schreeuwde de man, en daar kwamen voor den dag twee deugnieten van jongens, die in het schaftuur eens in de gang hadden rond gesnuffeld. De metselaar is nog maar slecht over die onderaardsche gang te spreken. in het huis, waar men een deel van zoo'n gang heeft gevonden, en dat ter verbetering van de passage gedeeltelijk wordt afgebroken, bevindt zich een antieke eikenhouten bedstede, die naar de Oud heidskamer op het Raadhuis zal worden overgebracht. Middelburg. Het voornemen bestaat in April alhier een voordracht-wedstriju te houden voor amateurs, waarin verschil lende prijzen zullen worden uitgeloofd. Het plan bestaat de wedstrijd in twee avonden te verdeelen, n.l. één avond voor luim en één voor ernst. Vlissingen, 9 Maart. In de kerk, waarin Zaterdag 23 Maart de uitvoering der De Ruijter-Cantate, onder leiding van den heer Van 't Kruis, zal plaats hebben, zijn 1600 zit- en 400 staanplaatsen beschikbaar resp. tegen betaling van f 0.50 en f 0.25. De voor de Rotterd. Lloyd op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde mailstoom boot „Tabanan" zal voor ien worden van een Clayton-brandbluschi richting. Na afloop van den li orischen optocht bij de De Ruyter-herd ing alhier, zal nog een cantate in de n lucht worden uitgevoerd, welke onge eer vijf uur des middags aanvangt. Van het 3e reg. inf. zijn "eslaagd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1