ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 Maart 1907. Derde Blad. (Z ierilizeesclie Cour an -t). NIEUWSTIJDINGEN. De ramp van de Harwichboot. MIDDELBURG--ZIERIKZEE. ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8434. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar Plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De Commissaris van Politie brengt ter algemeene kennis, dat vele klachten zijn ingekomen over de wijze, waarop de Brandverzekering-Maat schappij Prudentia", gevestigd te 's-Graven- hageCharlotte de Bourbonstraat 6 directeur L. Castelein, hare verplichtingen ten opzichte van hare verzekerden nakomt en geeft dengenen die zich bij die Maat schappij willen verzekeren, den raad, te voren bij hem inlichtingen in te winnen. Aan het politie-bureau is inlichting te bekomen omtrent een jongensschooltasch, gevonden op den openbaren weg. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. Een journalist, die uit Santiago de Chili is teruggekeerd, zegt, dat nog altijd duizenden personen, die door de aardbeving van alles beroofd werden, in ellendige hutten wonen. Wanneer in Mei het regengetijde en daar mede de overstroomingen beginnen, zal hun toestand zeer treurig worden. SPANJE. Madrid, 5 Maart. Bij een opstootje, verwekt door stakende metselaars, die een aantal kameraden, welke doorwerkten, wilden dwingen zich bij hen aan te sluiten, ontstond een botsing met de politie, die eerst eenige malen sommeerde, maar, toen daarop met een hagelbui van steenen geantwoord werd, een salvo met revolvers afgaf. Één staker werd gedood cn verscheidenen liepen verwondingen op. ITALIË. Rome, 5 Maart. De Corriere delta Sera meldt, dat op aandringen van de Fransche Regeering het Vaticaan van de Haagsche Conferentie zal worden uitgesloten. RUSLAND. Petersburg, 6 Maart. Bij de ontvangst van den president van de Doema, die ongeveer een kwartier duurde, en een zeer hartelijk karakter droeg, sprak ce Czaar zijn voldoening uit over de openirg van de tweede Doema, en wees hij ook op de moeilijke taak, die dit lichaam wachtte, ook wegens zijn veelsoortige samenstelling. Golowin sprak van zijn kant de hoop uit, dat in alle voor het welvaren des lands belangrijke vragen de eenstemmige samenwerking van alle afzonderlijk^ partijen zou verkregen worden. De leden van de Doema zijn bezield door het streven het vertrouwen van hun vorst te verwerven. De eerstvolgende bijeenkomst is bepaald op 8 dezer. Sebastopol, 6 Maart. In den avond van gisteren werd onder het rijtuig van den vestingcommandant, generaal Nepluew, een bom geworpen. De generaal werd aan de beenen verwond. De koetsier en de paarden kregen ook kwetsuren, en de wagen werd tot splinters geslagen. De dader ontkwam. DUITSCHLAND. Een gezin te Berlijn, de vrouw en de vier volwassen kinderen van een officier van de administratie, heeft in een aanval van godsdienstwaanzin de geheele omgeving in opstand gebracht. Het hoofd des huizes was sedert lang ziek. Medicijnen hadden niets uitgewerkt, nu wilde men het probeeren met gebedsgenezing. Daardoor geraakte echter het gezin in een dergelijken toestand van exaltatie, dat zij den zieke mishandel den om den duivel uit te drijven die :n zijn lichaam school. Alle meubels vernielden zij. De vrouw had een autodafé van haar kleeren gemaakt en was op het punt uit het raam te springen, toen op het hulp geroep van den zieke de brandweer te hulp schoot. De ongelukkigen werden naar een krank zinnigengesticht vervoerd. De Pruisische regeering werkt aan een voorstel om Keulen een zeehaven te geven en den Rijn te doen verdiepen tot aan de monding, ten einde kleine en middelmatige zeeschepen tot Keulen te doen doorvaren langs den Rijn. Er loopen reeds onderhandelingen met de Neder- landsche regeering, zegt het Berl. Tageblatt, BELGIË. Brussel, 6 Maart. De mijnwerkers in het bekken van Charleroi hebben besloten op 10 Maart een referendum uit te schrijven over de quaestie van den acht-urigen arbeidsdag in de mijnen, voor het geval het beginsel in de Kamer niet mocht worden" aanvaard en het voorstel der meerderheid, om het project naar een commissie van onderzoek te zenden, mocht worden aangenomen. Zoo noodig zal men niet aarzelen tot een algemeene staking te besluiten, wanneer men in regeeringskringen de invoering van den acht-urigen werkdag vijandig gezind blijft. - De Kamer nam een amendement aan, waarin wordt vastgesteld, dat de duur van den tijd voor het afdalen en uitstijgen, niet langer mag zijn dan 10 uren. De tijd, gedurende welken de arbeiders bezig zijn met het uithakken der kolen, mag de acht niet overschrijden. NEDERLAND. Almelo, 5 Maart. De Almelosche Har monie voerde heden op verschillende punten der stad „straatmuziek" uit. Vrouwe lijke leerlingen der H. B. School collec teerden daarbij langs de huizen der ingezetenen voor de slachtoffers van de scheepsramp bij den Hoek-van-Holland. De collecte bracht ruim f 300 op. Urk, 5 Maart. In deze haven zijn Zondag twee Marker botters, no. 80 en no. 144, binnengekomen, na bijna een week lang te hebben rondgedoold in den dichten mist, welke onverpoosd over de Zuiderzee gehangen heeft. Het was dit span sleepers gelukt in elkanders nabijheid te blijven en te ankeren, vermoedelijk niet ver van de Friesche kust. De ondoordringbare mist belette hen te zien, dat ijs, misschien uit het oosten der zee losgeraakt en aangedreven, naderde; onvoorziens waren de vaartuigen er door ingesloten. Wel werden de dreggen gelicht, doch er was te weinig wind om het ijs weg te zeilen, en bovendien waren de zeilvallen met een ijskorst bedekt en kon men aanvankelijk de zeilen niet ophijschen. Toen begon de zwerftocht met het door stroom en tij beheerschte ijsveld, totdat dit eindelijk uiteenbrokkelde. Gelukkig kwamen daarop de botters binnen den geluidskring van den Urker mistbel, zoodat men toen niet meer bezorgd behoefde te zijn over het vinden van een veilige haven 's-Gravenhage, 6 Maart. Na afloop der vergadering van de Tweede Kamer heeft de partijgroep der liberalen, onder leiding van mr. Goeman Borgesius, een fclub- bijeenkomst gehouden., Z. K. H. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aanvaard der Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij. Één ton bespaard. Vijf en een halve ton weggeworpen. De Memorie van Toelichting bij de Credietwet tot voorloopige vaststelling van een nieuwe Oorlogsbegrooting vertelt ons met pijnlijke duidelijkheid, hoeveel door de wegzending van het blijvend gedeelte reeds bespaard is en hoeveel er niet bespaard wordt, doordat de Eerste Kamer de Oorlogsbegrooting verwierp. Het staat er zoo nuchter, met de stalen onaandoenlijkheid van een objectief vast gesteld feit: f 104.319 is er al bespaard; en f 546.850 zou nog bespaard zijn geworden, indien de conservatieven in de Eerste Kamer niet tusschenbeide waren gekomen. De daad der meerderheid van de Eerste Kamer kost ons alzoo de kleinigheid van 5J ton gouds. Staal, die den maatregel reeds in October ten deele invoerde, zuinigde daar door 1 ton ten bate van het land uit. En als de perste Kamer hem den voet niet dwars had gezet, zou dus in totaal 5J 1 6.J ton bespaard zijn geworden. Het heeft niet mogen zijn! Maar het kan intusschen geen kwaad deze cijfers te onthouden, tegen dat niet aan de Eerste Kamer, maar aan de kiezers de beslissing zal worden gevraagd, de beslissing in hoogste instantie, óók over de roekelooze daad der meerderheid van de Eerste Kamer. (Vad.) Rotterdam, 7 Maart. Bij den horloge winkelier P. Merkes, aan de Kipstraat no. 73 alhier, is een étalage-kastje gestolen, waarin 60 zilveren remontoir-horloges uit gestald waren. Dit kastje was buiten tegen den gevel naast de winkeldeur bevestigd. Van de 60 horloges zijn er 40 met „P. Mer kes" gemerkt. Een dezer horloges is in de Alkemadestraat te koop aangeboden door een onbekend man, die, toen er naar de herkomst van hu horloge gevraagd werd, de vlucht nam en liet horloge achterliet, dat ter beschikking der politie gesteld is. De HolIand-Amerika-stoombootlijn heeft in 1906 weêr een goed jaar gehad. Het vervoer van passagiers was belangrijk grooter dan in 1905. Het totaal winstcijfer bedraagt 4 millioen 887 duizend gulden. Aan de aandeelhouders wordt 15 pCt. dividend uitgekeerd, terwijl aan het fonds voor het personeel een extra gift van 100.000 gulden is geschonken. Dit fonds bedraagt reeds 316.000 gulden. Een nieuwe reuzen-stoomboot, groot 24000 ton, kostende bijna 2', millioen gulden, zal op stapel worden gezet, om in het voorjaar van 1908 in de vaart te komen. Rrinsenhage, 6 Maart. Omtrent den noodlottigen brand alhier, kan nog het volgende gemeld worden. De brand ontstond omstreeks 3 uur in den nacht. Petrus Malfait, één van de twee bewoners van de boerenwoning, die het eerst het vuur bemerkte, snelde naar het slaapvertrek boven den stal, waar vier kinderen lagen. Het gelukte hem drie kinderen uit hun bed te halen, doch hij verkeerde in de meening, dat hij alle vier had meegenomen. Later bleek, dat hij in zijn angst en onrust één der kleinen, een meisje van 4 jaar, had laten liggen. Het lijkje der kleine werd later, geheel verkoold, uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Nadat Malfait met de geredde kinderen te midden van rook en vlammen, in de benedenwoning was gekomen, drong hij de kinderen zoo spoedig mogelijk naar buiten. Een jongetje van zes jaar ging in kinderlijke onnoozelheid naar de deur, die naar den stal leidde. Het arme ventje vond daar bijna onmiddellijk den dood in de vlammen, die vooral in den stal hevig voortwoekerden. Inmiddejs had Malfait de reeds brandende wieg gegrepen, waarin het jongste kindje lag. De toegang naar buiten was door de vlammen geheel afgesloten. De koene man trapte toen het tusschenschot in, dat zijne woning scheidde, van die van zijn buur man Van Ginneken. Langs dezen weg werden toen 't jongste kindje en de be- wustelooze vrouw van Malfait door dezen gered. Het gezin van Van Ginneken, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, kon zich intijds redden. Malfait heeft zich bij het reddingswerk de haren en wenk brauwen geschroeid en liep eenige lichte wonden op. Van den inboedel van deze arme menschen, die twee hunner lievelingen verloren, was niets verzekerd. De andere bewoner, Van Ginneken, verloor mede zijn ganschen inboedel en twee koeien. Van dezen was de inboedel zeer laag verzekerd. Het huis, dat in huur was, is door den eigenaar verzekerd. Daar het perceel zeer afgelegen en be trekkelijk eenzaam staat, was er eerst hulp bij de hand, toen alles nagenoeg tot den grond was afgebrand. Helmond, 6 Maart. Zaterdagavond maak te men aan de arbeiders en arbeidsters op de stroohulzen- en papierfabriek alhier bekend, dat zij zich binnen 14 dagen hadden te voorzien van ander werk, daar de fabriek zal gesloten worden. Als men nagaat, dat op deze fabriek ruim 300 per sonen werken, dat er hier verschillende huisgezinnen zijn, die drie en vier dochters op de fabriek hebben, die wekelijks onge veer f 20 thuis brengen, kan men zich voorstellen, hoe onaangenaam deze tijding was, te meer daar de meisjes, ruim 200 in getal, geen ander werk kunnen verrichten Algemeene Commissie. Woensdag is te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van de heeren Mr. J. Brunt, burgemeester van 's-Gravenzande, W. H. von Leschen, inspecteur van het loodswezen, de leden der Amstefdamsche commissie de heeren S. P. van Eeghen, S. Hepner, H. C. Veltman en C. F. Over hoff Jr., en de heer A. Platevan Rotterdam, waarbij overeenstemming werd verkregen over de wijze der verdeeling van de ingekomen gelden. De laatstgenoemde vijf heeren hand haafden ook voor het vervolg alsnog hunne bereidverklaring om giften in ontvangst te nemen tot leniging van de nooden van behoeftige betrekkingen van hen, die bij de ramp omkwamen, en noodigen tevens allen, die nog gelden daarvoor onder hunne berusting hebben of verkrijgen, uit, deze aan hen toe te zenden, of wel daarvan opgaaf te doen, opdat daarmede bij de uitdeeling rekening kan gehouden worden. Zondag zijn te Berlijn twee slachtoffers van de ramp begraven. De zangeres Johanna Grünberg werd op de Israëlietische begraafplaats te Weisensee ter aarde besteld. Onder de kransen was er één van Prins Hendrik der Nederlanden. De rabbijn, Dr. Warschauer, die de lijk rede hield, prees de overledene als een vrouw, op wie het Bijbelwoord: „Allen die u gekend hebben, weten en getuigen, dat gij een dappere vrouw zijt geweest", van toepassing kan zijn. Hartverscheurend was het de smart van de moeder te zien, die ook tijdens de grafrede nog telkens het uitschreeuwde van aandoening: „Je was mijn alles, mijn liefste je mag niet van mij weg!" riep de onge lukkige dit. Op het gemeentelijke kerkhof te Wilmera- dorf werd het stoffelijk overschot der zangeres Hermine Lechmann ter aarde besteld. Hier sprak Ds. Wendland, predikte berusting in Gods ondoorgrondelijke wegen en eindigde met een dankgebed voor de edele redders. Ook hier dekten vele kransen de lijkbaar, waaronder één van Prins Hendrik. De toestand van de geredden is uit stekend. Frau Wennberg en het dienstmeisje Mina Pripler liggen nog te bed. De andere vier dames zijn op en zijn al wat opge wekter. Ze houden loopoefeningen, want de voeten zijn nog slecht. De dames hebben een koraal gezongen, dat, naar we ver nemen, door een phonograaf is opgenomen. De rol zal echter niet in den handel komen. Te Harlingen heeft de Harlinger Redding- Maatschappij gelden verzameld voor de redders aan den Hoek-van-Holland. Zij heeft daartoe f 250 ontvangen, waaronder begrepen f 5 van de bemanning der red dingboot aldaar. Verwelkoming der redders te Hellevoetsluis. Dinsdag 5 Maart. Zooals reeds vroeger gemeld is, had zich |te Hellevoetsluis een commissie gevormd uit alle rangen der maatschappij om de kloeke redders, als zij met het stoomloodsvaartuig „Hellevoetsluis" aldaar zouden aankomen, op eenvoudige doch hartelijke wijze te huldigen. Die commissie had gelden ingezameld om daarvoor aan ieder dezer dapperen een nuttig voorwerp aan te bieden, dat geschikt is om tot herinnering te dienen aan het heldenfeit door ieder hunner bedreven, toen zij, voorgegaan door Klaas Ree, met ware doodsverachting zooveel schipbreu kelingen mochten redden. Het bestaat in een fraaien kijker met het opschrift „Huldeblijk van Hellevoets ingezetenen aan Redding „Berlin" 22 Februari 1907". Aan de burgerij was gevraagd te vlaggen en welke Hellevoeter heeft geen vlag, en zou die voor dit doel niet uitsteken? Verder was bepaald, dat op een ruim veld, de Glacis, om halfelf burgers en militairen autoriteiten en vereenigingen met en zonder vaandels een carré zouden vormen, en daarbinnen zouden zijn alle schoolgaande kinderen met hunne onderwijzers'en onder wijzeressen ook de muziekkapel van Hr. Ms. „Buffel". En dan zou de commissie, opdat dit huldebetoon een ernstig karakter zou dragen, alleen de stoere zeelui afhalen en naar het carré geleiden. Hoe had men algemeen gehoopt, dat onze Prins onze „Hendrik de Zeevaarder" ge tuige en deelgenoot zou geweest zijn van de hulde, welke men hun bracht, hij, die hen met woord en daad had aangevuurd in dien vreeselijken tocht om den oceaan zijne prooi te ontweldigen. Om te blijven in het karakter hunner daad, en om geen al te groote tegenstelling te vormen met de ellende, waarvan deze mannen getuigen zijn geweest, werd be sloten dezen dag niet te maken tot een feestdag, en werd vastgesteld, dat na de plechtigheid de corporatiën zich zouden ontbinden en de toeschouwers kalm huns weegs gaan. De namen der mannen zijn: H. v. d. Meulen, C. de Gorter, P. Ruig, E. P. Braam, J. J. de Geus, H. J. Sanders, J. Steehouwer Adrz., M. A. Regoort, K. Ree, P. Jansen, J. B. Schoonbeek, T. van Duyn, H. v. Mastrigt, J. W. M. Liebregs en D. Brouwer. Bij prachtig weder kwamen ruim elf uur de redders op het terrein, verwelkomd door het spelen van een volkslied door de kapel der „Buffel". Vervolgens sprak de burgemeester, de heer Gallas, hen toe. Hij wees op de aan leiding tot deze hulde, en hoe de geheele burgerij daarmede instemt. Daarna zong, aangrijpend lief, een kinderkoor: „Wakkre mannen, spoedt ter redding" enz. De commandant van den torpedodienst te Brielle, huldigde daarna allen, door aan kapitein Berkhout een lauwerkrans te overhandigen. In een welsprekende rede herinnerde hij, hoe de torpedisten in tijden van oorlog den vreemdeling buiten het vaderland trachten te houden, en de loodsen in vredestijd juist dien vreemdeling veilig binnenbrachten. Hij herdacht, hoe zij een daad hebben verricht, welke de vorsten en volkeren van Europa met bewondering voor hunnen moed vervulde, en hunne namen op aller lippen bracht. Daarop kwam Wilhelmina'sMannenkoor" en zong den helden uit het Wilhelmus toe „Mijn Schilt ende Betrouwen „Zijt Gij o God mijn Heer". Voorts „Hollands Glorie" en „Janmaat". Vervolgens trokken zij voorbij en kwam de werklieden-vereeniging „Wilhelmina" daarna het mannenkoor „Euterpe", allen met vaandel; dit koor zong: „Mijn land is een land der Zee" en „Neêrlands Taal". Nadat alle vereenigingen hadden gede fileerd, werden eenigen genoodigd in de ruime loods der Marine, alwaar de eere wijn werd aangeboden, en de president der commissie, kapitein ter zee Doelen, in schoone bewoordingen de redders prees; hij schetste hoe Hellevoetsluis met hen meeleefde, en hoe een rilling van vreugde door de geheele burgerij was gegaan bij het vernemen van hunne glorierijke reddingsdaad. Nadat de commissaris van het loods wezen hen had gedankt voor hunne nauw gezette plichtsbetrachting, sprak de burgem. nog een enkel woord om hen ook te danken uit naam van de geredden. Een der genoodigden dankte de commissie voor de wijze, waarop zij hare taak had vervuld. STOOMBOOTD1ENST Maart. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 9 7,30 3,- Maand. 11 Dinsd. 12 Woens, 13 Dond. 14 Vrijdag 15 Zaterd. 16 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 3- 3- 3,— 3,— 3,- 3,- Van Zierikzee: 'smorg. Zaterd. 9 6,30 Zaterd. 9 11,— Zondag 10 n. Cortgene 7,30 terug Z.zee 9,— Maand. 11 7,30 Dinsd. 12 Woens. 13 Dond. 14 Vrijdag 15 Zaterd. 16 7,30 6,30 6,30 7,30 7,30 3,- 3,— 3,— 3,— 3,— 3,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Ontvangt allen mijn en mijner Kin deren hartelijken dank voor de blijken van belangstelling op mijn 80sten Geboor tedag ondervonden. Oosterland, 9 Maart 1907. P1ETER VAN DER WERF Jz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9