Zaterdag 9 Maart 1907. RECLAMES. Eerste Blad. Kuikens, STRAATMEST. Algemeen Overzicht- ZIERIKZËESUHE (5S ierils-zeesclie NIEUWSBODE. Couran t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8434. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Itiiikenfokkers gebruikt dit jaar voor 'topkweeken van Uwe ons gebakken Ziekte-Kiemvrije opfokvoer. Korrelvoer met Melkeiwit I Cia II, en voor uitnemende eierproductie van Uw hoenders Korrelvoer met Melkeiwit III van de Hollandsche Melksuikerfabriek te Uitgeest. Te Zierikzee verkrijgbaar bij M. DE RIJ K. E. Brochure op aanvrage. Ambtenaar ter Secretarie van Zierikzee. Sollicitanten naar de betrekking van derden beambte ter Secretarie der gemeente Zierikzee, worden verzocht hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 Maart 190 7. Zij, die goed gesorteerde en met beer vermengde Straatmest van de gemeente Zierikzee wenschen te koopen, kunnen zich daartoe schrifte lijk of persoonlijk wenden tot den Burgemeester. KENNISGEVING. Suppletoir-kohier der belasting op de honden over 1906. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden dezer ge meente, over het dienstjaar 1906, op den lsten dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nè die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij. de Verordening op de invordering van genoemde belasting be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 8 Maart 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De gewichtigste politieke gebeurtenis, die wij te bespreken hebben, is voorzeker wel de opening van de Rijksdoema te St.-Petersburg. Nadat een godsdienst oefening was voorafgegaan, die door een drietal Russische geestelijken, leden van de Doema, geleid werd, hield één dezer, de metropoliet Antonius, een toespraak tot de afgevaardigden, waarin hij hen bezwoer hun meeningsverschillen te ver geten en gezamenlijk te arbeiden voor het heil van het lijdende vaderland. Hierop werd het volkslied aangeheven. De onder voorzitter van den Rijksraad opende na afloop der godsdienstoefening de Doema, en liet door den staatssecretaris het Keizerlijk Besluit voorlezen, waarbij de Doema werd bijeengeroepen. De leden der rechterzijde, een kleine honderd man sterk, verhieven zich eenparig van hun zetels, en onder den kreet van „leve de Keizer", hoorden zij staande de voorlezing van het Keizerlijk Besluit aan. Centrum en linkerzijde bleven echter zwijgend daarbij zitten. Toen de voorlezing ten einde was, namen de leden der rechterzijde, onder denzellden uitroep hun zitplaatsen weer in. Alsnu traden de socialisten, die in de nieuwe Doema talrijker vertegenwoordigd zijn dan in de vorige, de vergaderzaal binnen, teneinde beëedigd te worden, en deel te nemen aan de verkiezing van een president. Tol voorzitter werd met 356 tegen 102 stemmen gekozen de kadet Golowin. Toen de uitslag der stemming werd bekend gemaakt, was het de beurt der linkerzijde om te juichen, terwijl de rechter zijde een diep stilzwijgen bewaarde. Golo win aanvaardde de benoeming met een kernachtige toespraak, waarin hij, zich wendend tot alle partijen van de Doema, o. a. zeide: „De nieuwe Doema zal thans aan den arbeid gaan. Moge het haar gelukken in vereeniging met den Vorst de weldaden der grondwet en der sociale wetgeving langs de door de eerste Doema aangegeven wegen te verwezen lijken. De instelling der volksvertegen woordiging zal nimmer verdwijnen: nu zij eenmaal in het leven geroepen is, zal zij niet ophouden te bestaan". Toen de Doemaleden het historisch ge worden Taurische paleis verlieten, waarin, zooals men weet, wordt vergaderd, werden zij door een onafzienbare volksmenigte opgewacht, die hen toejuichte, welke verklaarden tot links te behooren, hen echter uitfloot, die zeiden mannen van de rechterzijde te zijn. Kroesjewan, de alom beruchte aanstichter der pogroms, werd door de volksmenigte uitgejouwd. Het volk, dat de afgevaardigden omringde, gaf zijn verlangen te kennen door hen te worden toegesproken. Één van deze riep uit, dat men om in de Doema te kunnen zegevieren, op den steun van het volk moest kunnen rekenen. Gij zult dien hebben, antwoordde men. Zweert, dat Gij bereid zijt met ons voor de be vrijding van het volk te sterven. „Dat zweren wij", riep de menigte vol geestdrift uit. Alsnu trok de eindelooze volksmassa, dichtaaneengeslotenvoort, tot zij werd tegengehouden door de gen darmerie, die met den blanken sabel er op inhouwen wildemaar voor de geweldige uitbarsting van den volkstoorn verschrikt terugdeinsde. Allen zongen hierop de Russische Marseillaise, en aan heffende met ontblooten hoofde een aan grijpenden treurzang trokken zij weder voort, totdat zij in een straat kwamen, waar zij door politie en gendarmerie werden op gewacht. Teneinde een bloedige botsing te voorkomen, gaven de leiders van den optocht bevel den stoet, die op een 20.000 man geschat werd, te ontbinden, hetgeen ordelijk geschiedde. Nu ook het groote Rusland een volks vertegenwoordiging heeft, wil het kleine Mecklenburg niet achterblijven. Mecklen- burg-Schwerin bezit wel een soort consti tutie, maar die despotisch van aard is en vierhonderd jaar oud. Nu wil de Groot hertog in dien eeuwenouden voor onzen tijd niet passenden toestand een verandering ten goede brengen. Hij wil namelijk de Grondwet grondig herzien, in een toespraak tot zijn Landraden zeide hij o. a. „Meer en meer ben ik tot de over tuiging gekomen, dat de tegenwoordige Grondwet niet meer voldoet aan de recht matige eischen van onzen tijd, en dat het heil van mijn volk eischt, dat hare her vorming plaats hebbe. Ik heb daarom mijn staatsministerie opgedragen een rapport aan mij op te stellen over de behoefte aan hervorming der Stenden-wet. Dat rapport is in mijn bezit. Daarop heb ik mij met den Groothertog van Mecklenburg- Strelitz in verbinding gesteld, en beve) gegeven, dat mijn ministerie de nieuwe Grondwet zou opstellen en haar aan den door mij bijeen te roepen buitengewonen Landdag van 1908 voor te leggen. Wijl de Begrooting voor Zuid-West- Afrika door den vorigen Rijksdag ver worpen werd, hetgeen zijn ontbinding ten gevolge had, heeft de regeering nu bij den nieuwen Rijksdag een aanvullings- begrooting van 27 millioen ingediend. De sociaal-demokraat Ledeboer trad natuurlijk tegen die Begrooting scherp te velde. De bekende minister Dernburg verdedigde haar. Hottentotten en Herero's moeten in toom gehouden en aan den nieuwen toestand gewend worden. Spreker haalde aan, hetgeen in het hoofdorgaan der socialisten gepredikt is geworden, waaruit blijkt, dat deze geen penning voor de koloniën willen toestaan, e.n het een gewin voor Duitschland noemen, wanneer men ze op kan ruimen. Hij ziet in die uitlating den voornamen grond, dat zij tot de helft in den Rijksdag gereduceerd zijn. „U brengt" voegde hii er aan toe, „mijn persoon in discrediei omdat u tegen mijn stelsel gekant zijt. U staat echter zoover, niet beneden mijn persoon, maar beneden de zaak, die ik verdedig, dat ik u en uw aantijgingen in de papieren wereld laat, waarin u leeft". In het Engelsche Lagerhuis heeft de afgevaardigde Levy Lever met betrekking tot de schipbreuk van de „Berlin" aan den Hoek-van-Holland twee vragen tot de regeering gericht, waarvan de eerste loopt over de reddingstoestellen aan den Hoek- van-Holland, terwijl de tweede luidt als volgt „Komen er in de overeenkomsten van de posterijen met de Great Eastern Spoorweg-maatschappij, in zake het post vervoer tusschen Harwich en den Hoek- van-Holland, voorschriften of bepalingen van boete voor, die de maatschappij kunnen aansporen, haar gezagvoerders toe te laten of er bij hen op aan te dringen, Harwich uit of den Nieuwen Waterweg binnen te varen, wanneer het weder het voor de menschen aan boord veiliger maakt daar mee te wach.en?" De Engelsche regeering heeft op deze vragen geantwoord. Vooreerst deelde zij niede, dat aan den Hoek-van-Holland wel een vuurpijltoeslel is, maar dat dit niet gebruikt kon worden, omdat het schip te ver van het strand was. Wel wil de Minister overwegen het opleggen van de \erplichting aan de schepen om een vuurpijltoestel aan boord te hebben. Wat de tweede vraag betreft deelde de Minister mcdr. dat de overeen komst met de Great Eastern Spoorweg maatschappij, waartoe de Harwich-boot behoort, voor het postvervoer van Harwich naar den Hoek-van-Holland geen be palingen bevat, die boete opleggen, waar door de maatschappij kan gedwongen worden om de gezagvoerders aan te sporen den overtocht te doen, ook als het wêer gevaarlijk is. De vereeniging voor vrouwenkiesrecht heeft in zooverre reeds succes van haar streven, dat Campbell-Bannermande Minister aan haar heeft te kennen gegeven, dat hij het door Dickinson ingediende wetsontwerp tot invoering van het vrouwen kiesrecht zal steunen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 8 Maart. Gisteren avond ver gaderde ten huize van den heer Adriaanse, op de Appelmarkt, de Vereeniging „Tot Nut en Genoegen". De vergadering werd, wijl de voorzitter, de heer J. van der Vliet, wegens ziekte verhinderd was te komen, geopend door den heer A. G. Kijn. Nadat de notulen door den secretaris, den heer Van Os voorgelezen, waren goedgekeurd, deelde de waarn. voorzitter mede1 dat door het bestuur geen pogingen tot ver krijging van een nieuwe muziektent op het Havenplein of Kraanplein zullen worden aangewend, wijl de feesten vanwege de Vereeniging steeds op een besloten terrein gegeven worden; 2". dat het bestuur een reglement voor de Vereeniging ontworpen heeft, dat door den secretaris werd voor gelezen. Uit de voorlezing bleek aan één der leden, dat niets omtrent een periodieke aftreding der bestuursleden bepaald was, weshalve hij verzocht een dergelijke be paling alsnog in het reglement op te nemen. Het bestuur, gesteund door den heer W. C. de Crane, had daarvoor geen ooren. Op de vraag van een ander lid of het regle ment ook aan een stemming der leden zou worden onderworpenwerd ontkennend geantwoord. De voorzitter zeide, dat een afschrift van het reglement tegen betaling van 10 centen bij den secretaris verkrijg baar is. Voorts werd door den voorzitter medegedeeld, dat wederom een feest in Parklust zal gegeven worden. Stenz met zijn corps uit Breda zal komen, Parklust zal geïllumineerd worden en met een vuur werk zal het feest besloten worden. In antwoord op een desbetreffende door den heer W. C. de Crane gedane vraag zou, indien onverhoopt Parklust mocht verkocht worden, het bestuur toch steeds als het terrein voor het zomerfeest in de wandeling behouden. Op verzoek van den heer Van Meteren zal het bestuur ten behoeve van de in Juni a. s. alhier te houdene pluimvee tentoonstelling een gouden en zilveren medaille beschikbaar stellen. Niemand meer het woord vragend, wordt de vergadering gesloten. Het was gisterenavond ter gelegen heid, dat de gemengde zangvereeniging „Polyhymnia" haar uitvoering gaf, in de Concertzaal eivol. Geen plaatsje was beneden in de zaal en boven op de galerij onbezet. Het Zierikzeesche Strijkorchest, dat zijn welwillende, gewaardeerde mede werking verleende, zette den avond mooi in met het spelen der ouverture „Galants Mousquetaires" van E. Tavar, een schoon stuk muziek, dat door genoemd orchest uitnemend ten gehoore werd gebracht. Daarop traden voor het voetlicht de dames en heerenleden van „Polyhymnia" en zongen „Van een Koningsvrouwe", een ballade van A. Spoel. Heerlijk klonk de zuivere zang van dit liefelijk lied door de volle zaal. „Meiklokje" van Mendelssohn werd voortreffelijk door het dameskoor gezongen. Begeleid door het orchest werden een drietal nummers der „Hymne" van Mendelssohn op hoogst verdienstelijke wijze ten beste gegeven. Slechts het ééne nummer „Verlangen naar de Lente" van A. Schatter, slaagde niet volkomen, wat jammer was, te meer, omdat hetgeen door deze zangvereeniging nog in den loop van den avond werd voorgedragen, uit nemend voldeed. Vooral het slotnummer „Ontzet van Bergen-op-Zoom" van Valerius werd prachtvol gezongen. Een woord van hulde aan de zangvereeniging, inzonder heid aan haar onvermoeiden directeur, den heer J. H. Letzer zij ons geoorloofd, waaraan wij verbinden den wensch, dat zij in kracht moge vooruitgaan en in bloei toenemen. Afzonderlijke vermelding verdient het duett uit „Samson" van Handel. De heeren Van den Houten en Arnold, de één een tenor, de andere een bas, oogstten daarmede grooten bijval. De onberispelijke begeleiding op de piano door mej. Letzer droeg tot welslagen van dit fraaie nummer 'zeer zeker het hare krachtig bij. De heer A. Geluk, vice-voorzitter van „Polyhymnia" bedankte wegens afwezig heid van den voorzitter, het Zierikzeesch Strijkorchest voor zijn belanglooze mede werking, en voor het geschonken kunst genot, en beval de vereeniging in aller welwillendheid aan. Met ingang van heden is door Burgem. en Weth. van Zierikzee aan den heer N. Kooijman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. De heer R. de Muralt, ingenieur van het waterschap Schouwen, te Zierikzee schrijft aan de Midd. Ct.: Uw bericht betreffende een te houden debat tusschen ingenieur Coomans en mij aangaande het onderwerp: „Over eenige verschijnselen, waargenomen bij zeedijken in Zeeland, bij den stormvloed van 12 Maart 1906", is slechts ten deele juist. Waar is, dat de opvatting van den heer Coomans te Goes, alsof bij den vloed van 12 Maart j.l. tal van calamiteiten zouden zijn ontstaan door het water, dat door en niet over den dijk kwam, door mij ten zeerste wordt bestreden. Ook de maat regelen, die de heer Coomans meent te moeten nemen voor het geval hij in derdaad gelijk had om die calamiteiten te voorkomen acht ik b ij n a alle „uit den booze". Alhoewel niet geheel op dezelfde gronden, kunnen zich met vele van de door ingenieur Coomans bovenbedoelde aangegeven maat regelen ook niet vereenigen de inge nieurs: C. J. Hoogesteger te Amsterdam, A. R. van Loon te Neuzen en H. T. Druy vestein te Vlissingen. Verhandelingen hieromtrent komen voor in het weekblad De Ingenieur nos. 48 en 51 anno 1906 en no. 5, no. 6, no. 8 en no. 9 anno 1907. Wat betreft een mondeling debat met den heer Coomans te Middelburg te houden, kan ik u mededeelen, dat ik den heer Coomans verzocht heb met mij van gedachten te wisselen voor de vergadering van de vakafdeeling van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Op welke plaats echter zulk een ver gadering wordt gehouden, is volstrekt niet bekend. Ook heeft de heer Coomans, om zeer te respecteeren redenen, het door mij aangeboden debat niet aangenomen Nu thans gebleken is, dat de hevige vorst niet den minst nadeeligen invloed heeft gehad op de verschillende zee weringen van gewapend beton in Zeeland, zal door tal van polderbesturen worden overgegaan tot de toepassing van dit materiaal. Van de 30.000 M2. betonglooiing op de eilanden Walcheren en Schouwen en elders aangelegd, is, naar ons werd medegedeeld, geen enkele plaat gescheurd. Ook in Frankrijk wordt het nieuwe systeem reeds op tal van plaatsen in praktijk gebracht. Op Texel, aan den Hoek-van- Holland en ook aan de duinen in Zeeland, zal door den Rijkswaterstaat in het groot betonglooiing worden aangewend. Wel een bewijs, dat dit zeer goedkoope materiaal spoedig de basalt en andere glooiingen zal verdrijven. Te meer, aangezien bij de groote besparing van kosten deuitvoeringvan de betonglooiing veel meer in het belang is van den Nederlandschen werkman, terwijl voor de basaltglooiingen de buitenlandsche arbeiders een groot deel der verdienste (d. i. arbeidsloonen) in den zak steken. Donderdagnamiddag had de land bouwer C. H. van Serooskerke het ongeluk bij het huiswaarts keeren door het schichtig worden van het voor het rijtuig gespannen paard in een sloot onder deze gemeente terecht te komen. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De inzittenden kwamen met een paar wonden aan armen en beenen, een bemodderd nat pak en den schrik vrij. Het rijtuig werd zeer ge havend op het droge gebracht. Djeddah is wegens pest besmet verklaard. Noordwelle. De 18-jarige B. v. d. W., die lijdende was aan vallende ziekte, is, terwijl hij voor zijn vader mest naar het land krooi, in het water gevallen en ver dronken. Sirjansland, 8 Maart. Hedenmorgen kwam een scharenslijper in deze gemeente, een zekere Menschrij uit Bergen-op-Zoom; terwijl hij bezig was zijn werk te ver richten, viel hij plotseling achterover; eenige toegeschoten menschen ontwaarden, dat 's mans levensgeesten geweken waren. St.-Filipsland, 6 Maart. Hedenavond hield de muziekvereeniging „Concordia" haar algemeene vergadering. Blijkens het financieel verslag van den penningmeester bedroegen de ontvangsten in 1906 f 259,71, terwijl de uitgaven waren f 197.70, zoodat het nieuwe vereenigingsjaar aanving met een batig saldo van f 62,01. Uitgeloot werd het renteloos aandeel no. 14. In de plaats van den heer J. de Wilde, die wegens zijn vertrek uit de gemeente als vice-voorzitter bedankt had, werd als zoodanig gekozen de heer J. J. Schor. Het aantal kunstlievende leden bleef constant, terwijl men met voldoening kan constateeren, dat de werkende leden met den noodigen lust en ijver de repetities bij wonen, en onder de uitstekende leiding van den bekwamen dtrecteur goede vorde ringen maken, en „Concordia" zoodoende op het gebied van muziek al aardig wat presteert, Niet te ontkennen valt, dat, waar zoo menige vereeniging in onze gemeente het na een kort bestaan heeft moeten afleggen, onze muziekvereeniging al in geburgerd is en wij haar dan ook bezwaarlijk zouden kunnen missen. 't Begint al een heele bedrijvigheid te worden op en om den Slaakdam. Een 50-tal arbeiders is reeds bezig om dat te doen, wat noodig is, om de inpoldering met kracht te kunnen aanvangen. Zijn de geruchten juist, dan zal het werk met een 400 man in den kortst mogelijken iijd zijn beslag krijgen. Oud-Vossemeer. in 1906 is door het stoomgemaal gewerkt gedurende de maanden Januari 387 uren, in Februari 167, in Maart 245J, in April 505J, in Mei 71, in Juni 18J, in Juli 7 J, in October 17.1, in November 59 en in December 135, te zamen 1613J uren. De machine heeft 13.247.512 slagen gedaan en geheel verwerkt 9.935.634 M3. water. Gedurende een deel van Maart en in April is bijna onafgebroken 660 uren of 28 dagen en 27 nachten doorgewerkt om het water van de overstrooming weg te werken; daarvoor zijn 5.970.638 slagen gedaan, terwijl verzet is 4.477.978 M3., terwijl de suatiesluis minstens nog 1.500.000 M3. heeft geloosd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1