ZIERIKZEESGHG NIEUWSBODE. Donderdag 7 Maart 1907. Brandschouwing. Algemeene Brandschouwing De jongste Raadszitting. NIEUWSTIJDINGEN. (25 i e r i lx z e c s c li e Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8433. Direcieur: A. J. OE L O O Z E. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 11 Maart e.k. en volgende dagen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 5 Maart 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Voorkoming van Brand De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art. 4 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente, luidende als volgt: HET IS VERBODEN: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met - en plaatselijke opname door de brandmeesters der wijk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen of herstellen van schoorsteenen. De brandmeesters zijn tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennis geving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. Zierikzee, den 4 Maart 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het was een lang menu. Menigeen zou wegens het groot aantal gerechten, dat verorberd moest worden, voor digestie gevreesd hebben. De heeren hebben echter sterke magen, en kunnen daardoor veel verdragen. In weerwil van de lengte der spijskaart ontbrak toch een schotel, die gewoonlijk op den eersten raadsdisch van het jaar als nummer één wordt voorgediend. De gebruikelijke nieuwjaarsspeech namelijk van den burgemeester bleef achterwege. Wij kregen nu als eerste gerecht de notulen, een taaien kost, hoe smakelijk ook bereid. Alleen de novitii aan de groene tafel maken er gebruik van. De seniores korten inmid dels den tijd met gezelligen kout, zóó luide soms, dat zelfs de fijnste gehoorvliezen niet in staat zijn het gememoreerde op te vangen. Zou het, niet het minst ter be sparing van tijd, geen overweging ver dienen, indien voortaan een commissie uit den Raad de notulen verifieerde, hetzij yóór, hetzij terstond na elke zitting? Aan tal van ingekomen stukken, die even snel verdwenen als dat zij ter tafel ver schenen, werd weinig of geen opmerkzaam heid geschonken. Meer aandacht verwierf het verzoekschrift „dat veertien mannen van het vleeschhouwersgilde bij den Raad hadden ingediend, die zich bezwaard ge voelden over de jongste tot stand gekomene verordening betreffende het slachten van vee en«het verkoopen van vleesch in deze gemeente. Zij beklagen zich daarin, dat in deze verordening sommige bepalingen zijn opgenomen, uitsluitend ten gerieve van den gemeente-keurmeester, doch in het beslist nadeel van requestranten, en ver zoeken om die reden volledige vrijheid om te mogen slachten „zooals het in hun belang en hunne zaak hun het beste voor komt". Of de gemeente-keurmeester, indien deze onbegrensde vrijheid aan de heeren slagers mocht geschonken worden, daar mede bizonder zal ingenomen zijn, mag betwijfeld worden, want hij zal begrijpen dat zelfs op zijn nachtrust voor de keuring van één of meer stuks geslacht vee geheel of gedeeltelijk beslag kan worden gelegd. Enfin, dit varkentje moet de Commissie voor de Strafverordeningen maar schoon- wasschen, in wier handen het adres ter fine van preadvies gesteld is. Het voorstel van Burgem. en Weth betreffende de regeling van het onderhond en het beheer van den straatweg Zierikzee Brouwershaven, en dat tot verpachting der buitengronden dezer gemeente- aan den heer M. Berrevoets gingen er rnet vlag en wimpel door, het laatste na een kort debat. De vraag of aan het bij de schutterij bezoldigd personeel van de gemeente een geldelijke vergoeding jaarlijks zal worden uitgekeerd, werd door al de raadsleden, behoudens den heer Fokker, die een tijdelijke vergoeding niet onbillijk vond, ontkennend beantwoord. De tamboers zullen evenwel met het oog op hunne onmisken bare verdienstedat zij zoovele jaren, zij het dan ook niet kosteloos, bij Darade en exe.citie de trom geroerd hebben, bij de benoeming van brandwacht een voor keur genieten. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van ee> in de Lange St.-Janslraat gelegen perceel vond geen algemeenen bijval. De heer De Crane was van meening, dat het huis niet zoo bouwvallig is als geschetst is geworden, zoodat het voor verbetering vatbaar is, terwijl de heer Fokker voor de aanhouding van het voorstel pleitte, ten einde de heeren raadsleden in de gelegen heid te stellen zelve een onderzoek in loco in te stellen. De overgroote meerder heid deelde echter het inzicht van Burgem. en Weth., die, steunend op de uitspraak van drie alleszins betrouwbare deskundigen, het huis onbewoonbaar verklaarden. Nadat nog tot verhooging van den West- havendijk besloten was, kwam één van de hoofdschotels ter tafel, bevattend het voor stel om van gemeentewege aan de gas fabriek voor haar uitbreiding een som van f 32000 te leenen op voorwaarde, dat dit bedrag door haar in twintig jaar volgens annuïteit zou worden afgelost. De heer Van der Lek de Clercq opende het vuur met uit te spreken niet zijn bewondering, maar wel zijn verwondering over het voorstel. Wat! nu al weer leenen, zeide hij. Eerst f 60.000 en nu weer f 32.000. Dat loopt de spuigaten uit. De gasfabriek zal ten slotte al ons geld opslokken. Dat mag niet, sprak de heer Fokker, want Zierikzee gaat zienderoogen achteruit, om de begrijpelijke redenen, dat wij geen industrie en scheepvaart hebben, dat nie mand zich voor pleizier hier komt vestigen, en dat de groote fortuinen niet de stad binnenkomen, maar wel er uitgaan. Dus het kan niet anders, of op den duur moet de gasfabriek den terugslag daarvan onder vinden. En dan zit, dit is zoo klaar als een klontje, de gemeente met haar geld in een nijverheidsonderneming, die niet rendeert. Wil de gasfabriek zich uitbreiden, heeft zij daarvoor geld noodig, goed, laat zij het dan maar zien te krijgen bij wien zij wil, maar niet bij de gemeente. Hoe heb ik het nu! roept de heer Van der Vliet uit. Is mijnheer Fokker soms een vreemdeling in Jeruzalem? Weet hij niet, dat de gasfabriek onze fabriek is, die, als zij, gelijk blijkt, een uitbreiding behoeft, door de gemeente in haar eigen belang dient geholpen te worden En als een goed financier rekent hij voor, dat wanneer de gemeente haar geld van het Grootboek neemt, dat slechts 2J pCt. geeft, en aan de gasfabriek tegen de gebruikelijke rente van 5 pCt. leent, zij aan dit zaakje nog 21 pCt. jaarlijks verdient, wat dus een niet te versmaden zoet winstje van f 800 in het eerste jaar oplevert. Maar waarom, vraagt de heer De Crane, is de gasfabriek niet terstond flink uit den hoek gekomen, toen zij bij de gemeente voor de verbouwing aanklopte? Men wist toch toen reeds, dat uitbreiding der gas fabriek noodig was. Op de aanneming der werken, die dan ineens had kunnen ge schieden, zou dat heel wat gescheeld hebben. Wel, wel, wat maken de heeren Van der Lek de Clercq, Fokker en De Crane zich druk over die f 32000, zeide de heer Moolenburgh, de president der Gascommissie. Deze leening kan niemand verrassen, want zij is o.a. het logisch gevolg van het raadsbesluit, waarbij de muntgas meters werden ingevoerd. En nu is daarvan het" eerste honderdtal op, zoodat een tweede honderdtal moet aangemaakt worden. Het gasverbruik is daardoor toegenomen, zoodat het maken van een tweetal nieuwe ovens noodzakelijk is. Bovendien wist men, dat nog een zuiverhuis gebouwd moest worden. Waarvoor maakt men zich dan zoo warm? Ook de heer Koopman, die sedert hij tot lid der Gascommissie be noemd is, een anderen kijk op de zaken gekregen heeft, waarin de heer Van der Lek de Clercq aanleiding vond, genoemde Commissie met haar nieuw lid, thans geheel bekeerd, geluk te wenschen, ver dedigt met groote warmte het voorstel van Burgem. en Weth., dat ten slotte met bijkans algemeene stemmen werd aangenomen. Alleen de heer Fokker stemde tegen. Hoe men ook denke over de kwestie, of het wel verstandig is, om waar de elec- trische verlichting zelfs in gemeenten, kleiner dan Zierikzee, reeds is doorge drongen, zooveel geld aan verbouwing en uitbreiding der gasfabriek ten koste te leggen; hoe men ook beantwoorde de vraag, of de werken, waarvoor de f 32000 thans zijn toegestaan, wel dringend nood zakelijk zijn, dit is zeker, dat de gasfabriek onder haar nieuwen directeur een heel duur zaakje is geworden. Aan het primitief kohier der honden belasting wilde men niet aanbijten. Het werd van de tafel afgevoerd, en tot den volgenden maaltijd opgeborgen. Er ontbrak iets aan het gerecht. Vele groote honden, met de belastingverhooging minder inge nomen, hadden een samenzwering gesmeed. Toen de beambte met de maat kwam om hen te meten, gingen sommigen van hen op den grond liggen, met hun voorpooten recht voor zich uit, en weigerden, wat men ook aanwendde, op te staananderen en deze waren de meest revolutionnaire bromden grimmig, en lieten dreigend hun tanden zien, zoodat het niet te ver wonderen valt, dat zelfs een leeuw, die auuers voor geen geruchtje vervaard is, zijn maatje schielijk oprolde, en lange beenen maakte. Thans werd de plumpudding opgediend. Nu school D bij raadsbesluit van 29 Oct. 1906 was opgeheven, wilden Burgem. en Weth. aan school C een zevende en achtste klasse verbinden, uitsluitend voor meisjes bestemd. De plaatselijke schoolcommissie had voorgesteld in de beide toe te voegen klassen ook jongens toe te laten. Voor haar denkbeeld trad de heer Koopman dapper in het krijt, hierin door den heer De Vrieze gesteund. Maar het hierop be trekking hebbend amendement, door den eersten ingediend, kon slec'ds vijf stemmen verwerven, wat zeer te bejammeren valt, daar in deze gemeente aan een inrichting van uitgebreid lager onderwijs bepaald behoefte bestaat, niet slechts voor meisjes, maar ook, en zeker in niet mindere mate, voor jongens. Door de verwerping nu van dit amendement, en door de ongewijzigde aanneming van het voorstel van Burgem. en Weth. is school D, die de voordeur was uitgeworpen, door de achterdeur weêr binnengeloodst. Óf al het gebouw, waarin school D gevestigd is, aan zijn bestemming zal onttrokken worden, of al aan het hoofd van die school eervol ontslag zal worden verleend, de instelling der meisjesschool zal onder een anderen naam, en wel in de te vormen 7de en 8ste klasse van school C, herrijzen. TRANSVAAL. Johannisburg. Botha heeft na zijn eeds aflegging een proclamatie gericht tot het Engelsche deel der bevolking, en daarin gezegd dat de Boerenbevolking immer 't vertrouwen der regeering beschamen zal. Het vertrouwen zal in de toekomst bij wettelijke zorg toenemen en daarmee de voorspoed en 't welvaren der bevolking. Botha erkent de moeilijkheden, doch die kunnen worden opgeruimd, wanneer 't volk door een regeering uit de beide rassen wordt bestuurd. AMERIKA. Washington, 4 Maart. President Roose velt heeft aan het comité tot leniging van den nood der hongerende bevolking in Rusland, te New-York, 100 dollar gezonden en in een begeleidend schrijven sympathie met het doel van het comité uitgedrukt, omdat Rusland steeds een goede vriend van Amerika is geweest. Een journalist, uit Valparaiso gekomen, beweert, dat de toestand van velen aldaar tengevolge van de aardbeving nog zeer treurig is. Duizenden zijn nog geherbergd in ellendige houten hutten. Vooral in de komende maand Mei zullen zij er treurig aan toe zijn, want dan begint het regen seizoen. Uit Amerika komen al weer berichten over een spoorwegongeluk. In de nabijheid van Montreal is Vrijdag een trein, welke zich met een snelheid van 80 K.M. in het uur voortbewoog, op een goederentrein gereden. De twee locomotieven zijn in elkaar geschoven, de bagagewagen van den personentrein werd vernield, raakte in brand en stak ook de andere wagens aan. Er zijn acht of tien gewonden en twee reizi gers verbrandden levend onder de oogen hunner medereizigers, die niet bij machte waren hen te verlossen. Het ongeluk schijnt toe te schrijven aan het verzuim van een wisselwachter. RUSLAND. De Russische staatspolitie vernam door een agent, dat de terroristen van plan zijn, den lOen Maart met aanslagen op vele hooggeplaatste personen te beginnen. De opwinding onder het publiek is groot. ENGELAND. De eerste afdeeling landverhuizers naar Canada, onder leiding van het Leger des Heils, is vertrokken van Euston-station te Londen, naar Liverpool, met extra-treinen, onder de tonen der muziek, welke het Leger ook al bezorgd had. Deze eerste afdeeling telt meer dan 1200 menschen en den veertienden Maart gaat er weer een afdeeling. Daar er een arbeidsbureau aan boord der schepen is, kunnen de emigranten onder dak zijn voor ze in Canada landen. In Ierland heeft men in het graafschap Meath proeven genomen met de tabaks cultuur, welke vrij bevredigende resultaten hebben opgeleverd. Nu wil het departement van landbouw en technisch onderwijs die proeven op grooter schaal herhalen en trachten, zoo voor Ierland een bedrijf te scheppen, dat de armoede kan doen ver dwijnen. De reeds gekweekte tabak zou wat het soort betreft met die van Virginia kunnen wedijveren. Londen, 4 Maart. Het Lagerhuis heeft een onderwijswet voor Schotland aangeno men, waarbij schoolautoriteiten de bevoegd heid krijgen schoolmaaltijden aan te richten en de kosten, indien mogelijk, op de bemiddelde ouders te verhalen. FRANKRIJK. In Frankrijk zullen de oude vrijers 't nu ook al te kwaad krijgen, ten minste als de sociaal-democratische algevaardigde Cou lant zijn zin krijgt. Die heeft, als amende ment op de wet, regelende een belasting naar het inkomen, voorgesteld een bizondere belasting te heffen van ongehuwden tusschen 25 en 50 jaar en ook van weduwnaars en gescheiden mannen zonder kinderen. Vijf-en-vijftig-honderd Fransche pries ters en seminaristen, die, ten gevolge van de nieuwe wet, tot den militairen dienst zijn opgeroepen, hebben bij den raad van state verzet daartegen aangeteekend. DUITSCHLAND. Schwerin, 4 Maart. De groothertog hield heden tot de op het slot ontboden zes landraden van het groothertogdom en in tegenwoordigheid van de leden van het kabinet, een toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij in overleg met den groothertog van Mecklenburg, Strelitz, het ministerie had opgedragen, voorstellen uit te werken, waardoor de grondwet des lands overeenkomstig de eischen van onzen tijd hervormd zal worden. Over deze wetsvoorstellen zal in een buiten gewone zitting van den Landdag in 1908 te Londen beraadslaagd worden." Berlijn, 4 Maart. Een gek, die 't voor beeld van den kapitein von Kópenick wilde navolgen, heeft zich in een oud-uniform gestoken van een dragonder-officier en is naar het keizerlijk paleis gegaan, waar hij verzocht tot den Keizer te worden toege laten. Daar zijn uiterlijk er alles behalve dragonder-officierachtig uitzag, heeft men hem medegenomen naar de wacht, waar men bleek met een krankzinnige te doen te hebben. Hij is voorloopig opgesloten in een gesticht. NEDERLAND. Amsterdam, 5 Maart. Gisterenmorgen is aan burgemeester Van Leeuwen een adres aangeboden dat in sigarenwinkels en café's ter teekening was gelegd. Het was van eenige duizenden hand- teekeningen voorzien. De burgemeester wordt daarin verzocht met Mei niet heen te gaan, maar aan te blijven. Bijna 2 jaar geleden, in Juni 1905, werd in een woning van de Bloemgracht, alhier, ingebroken, terwijl de bewoner uitstedig was. Vermist werden behalve eenige zilveren voorwerpen, enkele effecten. Bij een wisselkantoor op het Damrak alhier, trachtte nu Zaterdagnamiddag een man een effect te verzilveren, welk stuk één der gestolene bleek te zijn. Meneer werd door de politie ingerekend en nu zal deze zaak wel verder tot klaarheid worden gebracht. Utrecht, 4 Maart. De heer E. Berends, candidaat-veearts alhier, had een klein wondje in het aangezicht. Op een of andere wijze schijnt daar infectie te zijn ontstaan, ten minste hij is overleden tengevolge van bloedvergiftiging. 's-Gravenhage, 5 Maart. De vergadering der Tweede Kamer op aanstaanden Woensdag strekt hoofdzakelijk tot af- deelingsonderzoek en daarna tot afdoening der credietwet voor oorlog, benevens van enkele spoedeischende eenvoudige wets ontwerpen, waarmede de Kamer nog deze week denkt gereed te komen. Zoo mogelijk zal in de a.s. bijeenkomst der Tweede Kamer ook nog het verleenen van een crediet voor de a.s. Vredes conferentie aangevraagd worden. Hedenochtend heeft de Prins van Teek, in een eenvoudige particuliere audiëntie, met een korte toespraak, waarin hij her innerde aan de bezielende tegenwoordig heid van Prins Hendrik bij de redding van schipbreukelingen aan den Hoek van Holland, dezen persoonlijk het lint en de insignes van grootkruis der Bathorde over handigd. De Prins verzocht zijne erkentelijkheid aan den Koning van En ;eland over te brengen. Het Vaderland meldt, dat als aan staand Kabinetsformateu vordt genoemd mr. Th. Heemskerk, afg vaardigde voor Sliedrecht, en voorzitter van de anti-rev. Kamerclub. Rotterdam, 4 Maart. In de steenhouwerij van H. C. Timmerman in de Benthuizer- straat tegenover het Pijnackerplein alhier waren de 20-jarige Boudewijn Timmerman en de 24-jarige steenhouwersknecht A. Apon op de binnenplaats bezig met het afschijven van een marmeren plaat. In hun nabijheid stonden tegen een houten bok een twintigtal groote marmeren platen tot een gezamenlijk gewicht van 3000 10,000 kilo. Door 't breken van dien bok vielen die platen om en kwam het gansche gewicht op die beide personen terecht. Den 20- jarigen Boudewijn werd de borstkas ingedrukt, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Apon bekwam kwetsuren aan hoofd, schouders enz. en werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn verwondingen echter van dien aard bleken, dat zijn opneming niet noodzakelijk was. Terwijl het ongeluk op de binnenplaats voorviel bevond de vader van den onge- lukkigen Boudewijn zich in de werkplaats. Maandagmiddag had op de rivier de Maas, voor deze stad, ter hoogte van de Boompjes, een aanvaring .plaats tusschen de veerboot „Padang XII", van Bohré <S Co., en de sleepboot „Evelina" der Stearine kaarsenfabriek te Gouda. De equipage van de kaarsenboot, 3 man sterk, sprong in allerijl over op de „Padang XII", terwijl de sleepboot „Evelina" onbeheerd voortstoomde. De stoomschepen in de buurt bliezen dadelijk op hunne stoomfluiten alarm, ter waarschuwing, doch de „Evelina" liep met kracht in op een ijzeren lichter van G. Muller, uit Ruhrort, liggende bij boei 3. Deze lichter bekwam een groot gat, doch kon tijdig bij het Park op het droge worden gezet. Door de aanvaring met de „Padang" had de „Evelina" ei n flink gat bekomen aan bakboordzijde, ter hoogte van de machinekamer. Na de aanvaring met den lichter zonk de „Evelina" in de diepte. Tengevolge van den dikken mist is het s.s. „N.-Amsterdam" der Iloll.-Amerika- lijn, dat Zaterdagmiddag met 'n bevolking van ruim 2000 personen aan boord, uit Rotterdam moest vertrekken, eerst Zondag middag 4 uur naar zee kunnen gaan. Het s.s. „Statendam", dat Zaterdagochtend 10 te Boulogne s. M. was, arriveerde eerst Zondagavond te Rotterdam, daar het wegens den dikken mist op de Noordzee voor anker is gebleven. Met behulp van de zeesleepboot Zwarte Zee van L. Smit Co., is Zondagnamiddag den Nieuwen Waterweg binnengebracht een Fransche kruiser, komende van Sint- Maio, om gesloopt te worden te Hendrik- Ido-Ambacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1