ZIERIKZEESCHE Dinsdag 5 Maart 1907. Eerste Blad. (25 i e r i li. z e e s c li e Cour an t). Uit Stad en Provincie. NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8432. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit vee bladen ]ij, die in aanmerking wenschen te komen voor gedurende het jaar 1907 pachten van t grasgewas: op het gedeelte der lijnbaan van af het Jannewekken tot aan het einde der lijnbaan; op het gedeelte der lijnbaan van af de werkloods tot aan het Janne wekken van de perken buiten de Nobel- poort en het grasgewas aan den slootkant van den Blokweg, en van het terrein aan de Noordzijde van het Sas, ïooren zich onder opgaaf der door hen te den pachtsom vóór of op Donderdag 7 Maart )7 schriftelijk te wenden tot den Burgemeester. Zierikzee, 4 Maart. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland met ingang van 1 Maart j.l. aan den er mr. H. C. Moolenburgh te Zierikzee rvol ontslag verleend als lid der commissie n aanslag voor de belasting op bedrijfs- andere" inkomsten voor den kring erikzee en is met ingang van dien datum die commissie benoemd de heer J. A. ;emaat te Zierikzee. Door den Commissaris der Koningin Zeeland wordt bekend gemaakt dat de erblijfselen van de onder de gemeente lamstede op den Banjaard gezonken omschepen „Nova", „Rotterdam" en iustave Grisar" en de lading van rijks- :ge zullen worden opgeruimd. De heer A. N. C. Beek te Utrecht eft bedankt voor zijne benoeming tot meente- en armengeneesheer te Haam- de en Burgh. Naar wij vernemen, heeft de heer Beek ne benoeming te Zevenhoven aange- imen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot irgemeester der gemeente Den Bommel heer J. van der Kreeke; tot burge- eester der gemeente Ooltgensplaat de er J. G. van Putten, en tot burgemeester r gemeente Ouddorp de heer A. J. van :ssem. Verplaatst van Delft naar Rotterdam heer A. J. Struijk van Sirjansland, nbtenaar der dir. belastingen. In de op den lsten Maart gehouden arlijksche Algemeene Vergadering van ndeelhouders der Vennootschap „Zuider- ypotheekbank", gevestigd te Breda, zijn: lo. De Balans en Winst- en Verlies- ikening over het achtste boekjaar goed- keurd; 2o. is het Dividend over 1906 vastgesteld i 6 j pCt. over het bedrag der verplichte orting, makende f 6,50 per aandeel, van :den af betaalbaar op dividendbewijs i. 8, le Breda, ten kantore der Bank en j de heeren Ingen-Housz <S Zoon en an Mierlo Zoon; te Amsterdam bij de msterdamsche Bank; te Rotterdam bij en heer Arnold Gilissente 's-Gravenhage j de Nationale Bank; te 's-Hertogenbosch j de heeren Victor A. van Rijckevorsel ilman; te Roosendaal en Bergen-op-Zooin j den heer W. Laane te Middelburg bij e heeren j. A. Zip Van Teijlingen en in idere plaatsen bij de heeren Kassiers- orrespondenten 3o. zijn de heeren mr. j. R. de Koning, Henny en mr. Th. G. M. Smits van yen, die aan de beurt van aftreding aren, als Commissarissen herkozen; 4o. is tot Accountant onzer Bank, voor et jaar 1907, benoemd de heer J. D. Reiman Amsterdam, en tot diens plaatsvervanger, e heer J. H. Rosenboom te 's-Gravenhage, eiden Lid 1ste klasse van het Nederlandsch istituut van Accountants. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in 907 voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst komen: de miliciens-verlof gangers der lichting van 1903, die van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst bij de treinafdeelingen der regimenten veld artillerie, voor 21 dagen, en dc miliciens- vtrlofgangers der lichting van 1900, behoorende tot de compagnieën hospitaal soldaten, voor 13 of voor 21 dagen, al naar gelang zij al dan niet krachtens art. 109 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn gehouden of geroepen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de thans dienende onder officieren van de infanterie, die na het eindigen van hun dienstverband bijteekenen en geschikt bevonden worden, voor elk jaar dat zij zich opnieuw verbinden, een premie van f 25 zal worden uitgekeerd. Dreischor. J.l. Woensdag gaf de muziek vereniging „Crescendo" hare tweede winter-uitvoering. De uitgevoerde muziek- nommers werden door het vrij talrijke •publiek met applaus begroet. Den directeur en den werkenden leden mag een woord van dank voor deze uitvoering niet ont houden worden. Ook het viertal voor drachten, ter afwisseling gegeven, werd luide toegejuicht. Nieuwerkerk, 2 Maart. Gisterenavond werd in de zaal van de „Meêbaal" de derde of laatste vergadering gehouden van de Vereeniging T. A. V. E. N. U. De lezing en de bijdragen door den heer Buijze van Stavenisse gehouden, vielen blijkbaar goed in den smaak. Als eerste bijdrage gaf de heer Waale een levensschets van M. Az. de Ruyter, terwijl ook een paar leden met aardige bijdragen den avond hielpen vullen. Een zeer geanimeerd bal, waaraan vele jongelieden deelnamen, ónder leiding van den heer Theewis, besloot den avond. Hedenmorgen werd uit een sloot opgevischt het lijk van Joh. de V., een zwakzinnig ongehuwd persoon uit deze gemeente, die, sedert Vrijdagmorgen ver mist, door verdrinken een einde aan zijn leven had gemaakt. Een broer van hem heeft in Augustus van het vorige jaar op dezelfde wijze zijn leven verkort. Bruinisse. Voor de betrekking van gemeente-secretaris, gemeente-ontvanger en ambtenaar van den burgerl. stand hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. St.-Filipsland2 Maart. Hoewel de politie dien nacht nog wel surveilleerde, heeft men toch nog kans gezien stroo te stelen op dezelfde hofstede, waar men dat voor een 4-tal weken op groote schaal gedaan heeft. Stavenisse. In de 1.1. Vrijdag alhier ge houden vergadering van den Dijkraad der waterkeering van den calamiteusen Oud- Kempenshofstedepolder werd vastgesteld het dijkgeschot op f 11846,23 en de bij dragen der aangrenzende polders of water schappen op f 1617,99\ benevens de begrooting in ontvangst op f 15131,22s en in uitgaaf op f 29579,41'', een en ander voor het dienstjaar 1907-08. Verder ook nog vastgesteld de omschrijving der gewone werken op een bedrag van f 756,39. Scherpenisse, 3 Maart. Door den Raad dezer gemeente is Z. v. d. Velde alhier, gedurende dit jaar aangewezen voor het onderhoud van de achterwegen, tegen een bezoldiging van f 20. Ten behoeve van die wegen zal weer 70 M". grint worden aangeschaft. St.-Maartensdijk, 1 Maart. De laatste wintervermakelijkheden zijn dan ook weer afgeloopen. In de laatste 14 dagen nog twee tooneeluitvoeringen en een nutsver- gadering, n.l. 14 Febr. door de rederijkers kamer „Vondel" een zeer goed geslaagde uitvoering voor een stampvolle zaal bij den heer Polderman, 26 Febr. in dezelfde zaal een prachtige nutsvergadering en tot slot gisterenavond een tooneeluitvoering bij den heer de Ruijter gegeven door de werkende leden van de vereeniging „V. Z. O. S." die wel als mislukt beschouwd kan wor den. Wanneer de opkomst minder dan 10 menschen bedraagt, kan men dit gevoeglijk als zoodanig beschouwen. Het is wel jammer voor deze jeugdige en veel belovende vereeniging, maar het schijnt dat „Vondel" op „V. Z. O. S." nu een maal iets voor heeft. Zaterdagavond werd alhier de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van den Bond van Varkenshouders. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat do ontvangsten over ,'.l>6 bedroegen f 397.32 en de uitgaven f39', zoodat een goed slot overbleef van f 6.32. Uit het verslag bleek, dat de Vereeniging vooruit gaande is; was tot nu toe het aantal ver zekerde varkens beneden de 20 gebleven, thans bedraagt dit 35. 't Ware te wenschen, dat vele houders van varkens, vooral uit den minderen stand, meer doordrongen mochten worden van het groote nut van zoo'n Vereeniging. Mochten velen, die nog teruggehouden worden lid te worden uit gemoedsbezwaren, ontleend aan den bijbel, toch ook eens overwegen, dat er in den- zelfden bijbel ook staat: „draagt elkanders lasten", en dat het dan toch geoorloofd is om den meest geschikten vorm te kiezen, waarin de ééne de lasten van den anderen dragen zal. En naar ons ook geleerd wordt, dat alle dingen met orde moeten geschieden, zal toch ieder gereedeiijk moeten toe stemmen, dat het stichten van een Ver eeniging met het doel elkander te steunen, niets anders is dan een maatregel van orde. En bovendien leert de ervaring ons ook niet vaak, hoe moeilijk het gaat geleden schade vergoed te krijgen, wanneer men als een bedelaar langs de huizen moet gaan; dit besef alleen moet den werkman aansporen tot een krachtig vereenigen. Wij hopen, dat velen zich spoedig bij het bestuur zullen aanmelden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren W. Manneke en J. C. Westerweel, respectievelijk als vice-voorzitter en penningmeesterbeiden werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Sprekende over IV heilzame van vaccinatie bij varkens, werd nog door een lid opgemerkt, dat in Flakkee (naar hem was meegedeeld) ook honderden varkens waren gevaccineerd en allen in het leven waren gebleven, doch grootendeels na het slachten bedorven waren in de kuip. Wij hadden daar nog niet van gehoord, 't Ware te wenschen, dat zulke mede- deelingen officieel konden tegengesproken worden, want waarlijk er is zoo weinig noodig om dergelijke mededeelingen geloof te doen vinden. Er schuilt immers wat diepers in. In elk geval laten vele varkens houders lid worden van deze Vereeniging, vooral onder den minderen stand. Uit de dierenwereld. De vorige week had op het dak eener woning een tragisch voorval plaats. Zooals men weet, zoeken de vogels des avonds reeds tijdig hun schuilplaats op voor den nacht. Op het dak eener woning geraakte dezer dagen des avonds omstreeks half vijf een spreeuw klem op een voor de bewoners onzichtbare plaats, en trachtte zich onder hevig ge schreeuw los te werken; dit gelukte echter niet. Aanvankelijk omringd door stam- genooten, die onophoudelijk heen en weer vlogen, bleef eindelijk één (hetzij waar schijnlijk het mannetje van 't vrouwtje of omgekeerd) over, om door zijn gesjilp en gefluit, dan eens op vroolijke, dan op meer treurige wijze, de in nood verkeerende op te wekken, aan te moedigen of te troosten. Dit werd nog waargenomen op het late uur, waarop de bewoners zich ter ruste begaven, niettegenstaande de barre koude van den nacht. Den volgenden morgen nog zat op het dak droevig en eenzaam een spreeuw, misschien overdenkende en betreurende het ongeluk hem of haar overkomen aan wie zij gehecht was. Zeker een bewijs van verknochtheid krachtens vrije liefde, waaraan velen door den wettelijken band des huwelijks ver bonden, onder de menschen, wel een voorbeeld konden nemen. Uit de plantenwereld. De burge meester van St.-Maartensdijk, welke ook het bovenstaande waarnam, bezit een jonge clivia, gewonnen uit zaad, dat op de volgende wijs tot ontwikkeling is gekomen. Een bloeiende clivia had in 1904 zaad gezet, en leverde een tros met 6 zaad bollen, van welke 5 met een prachtige roode kleur zoo groot werden als een muskaatnoot. Aan den stengel verbleven, kwamen daaruit in 1906 groene puntjes. Eenige bollen werden toen afgenomen en gepoot, waarvan nu 2 in leven zijn, die reeds een hoogte hebben bereikt van ongeveer 1 decimeter. Wissenkerke, 2 Maart. Heden bracht uw correspondent een bezoek aan den Toornpolder waar door den heer Kleppe als aannemer, onder opzicht van den heer Krijger, de zeedijk wordt verzwaard. Het werk ligt er zeer netjes bij en nadert gaandeweg zijn voltooiing. Goes. Door den vervaardiger August Noll wordt in dé „Prins van Oranje" vertoond een mechanisch-astronomische wereldklok, die met volle recht een wonder van constructie genoemd mag worden. Verbeeld u: De klok heeft een hoogte van 4J M. en heeft den vorm eener kerk; is vervaar digd van notenhout. Het uurwerk wijst aan: seconden, minuten, uren, dagen, weken, maanden en jaren, de schrikkeldagen en de veranderlijke christelijke feestdagen. In het midden is een kerkportaal; om negen uur gaan de kerkdeuren open; men ziet de geloovigen in de met schilder stukken versierde kerk; op den achtergrond der kerk is een instrument, dat een koraal speelt. Schilderijen stellen voor: Paschen, Goe den Vrijdag, Pinksteren, Kerstmis en worden op den kalendertijd door het mechanisme verwisseld. De vier evangelisten, in snijwerk, staan aan weerszijden van het kerkportaal. De kalender, boven het middendeel, verspringt 's nachts om 12 uur een cijfer. De wijzerplaat heeft geen wijzers. De minuutcijfers komen mechanisch voor den dag. Is een uur om, dan vertoont zich het cijfer 0. Een engelenfiguur slaat de minuten, een ander de uren. Op de koepel is een kruis geplaatst, daarboven een levensgroote haan, die om 3 uur de vleugels beweegt en kraait, voorts een koekoek, die van het begin der lente tot einde Juli driemaal per dag koekoek roept. Een torenwachter blaast van 10 uur tot 2 uur het uur, dat de klok slaat. Links van den toren gaan bij het slaan van het volle uur twee deuren open, waaruit de 12 Apostelen te voorschijn komen, die voorbij Jezus, op den troon, gaan, hem groeten en door hem gezegend worden. Alleen Judas groet niet en wordt ook niet gezegend. Om het kwartier verschijnen Jeugd, Jongeling, Man en Grijsaard, welke laatste door den dood met zijne zeis wordt gedreigd. Rechts in den toren is de avondklok; zes monniken gaan uit hun kluis naar de kerk en de klokluider luidt voor het gebed. Voorts bevindt zich aan het mechanisme een tellarium voor de bewegingen van aarde en maan alsook de zons- en maans verduisteringen. Op 31 December, 's nachts 12 uren, kondigt een trompetter aan, dat het nieuw jaar is. In een half uur wordt den bezoekers alles vertoond, wat in den loop van het jaar op het uurwerk te zien is. Men komt werkelijk oogen te kort. De heer mr. A. 1. M. J. baron Van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, zal binnenkort voor de kath. kiesvereeni- ging alhier als spreker optreden. Woensdagnamiddag werd te Schore door buren achter zijn woning met een vreeselijke wonde aan den hals gevonden, de 75-jarige alleenwonende gewezen schaapherder C. P. S. Bij onderzoek bleek de halsslagader doorgesneden. Ofschoon nog werd getracht het bloed voorloopig te stelpen, en om een geneesheer werd gezonden, mocht dit niet batende man was binnen weinige oogenblikken een lijk. In de kamer lag op de tafel een bebloed broodmes bij zijn hemdsknoopen, terwijl alles met petroleum was gedrenkt. Tevens vond men in een kleerkast een pot vuur, en werd een begin van brand ontdekt. Vermoedt wordt, dat de ongelukkige in een bui van zwaarmoedigheid, zich, na vooraf brand te hebben gesticht, van het leven heeft willen berooven. Wilhelminadorp, 2 Maart. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. K. van Daalen als "hoofd-opzichter van den Wilhelminapolder in dienst trad. De ingezetenen hadden besloten dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Reeds enkele avonden was het ongewoon druk op ons dorpje, daar jong en oud zich beijverden mede te helpen aan de toebereidselen voor den dag van heden. Dezen morgen stond dan ook een prachtige eerepoort vóór het huis van den heer Van Daalen. In den loop van den morgen trokken verschillende deputaties naar het huis van den jubilaris om hem te complimenteeren en hem een blijvend bewijs van waardeering aan te bieden. Zoo ook de commissie, die, uit de burgerij gekozen, de opdracht had, namens allen in ons dorpje en velen daarbuiten, den heer Van Daalen en familie geluk te wenschen en hem, als blijvend blijk van hoogachting, een canapé aan te bieden. De Commissie volbracht deze opdracht met een kort, hartelijk woord van haren voorzitter. Geroerd en dankbaar voor alle bewijzen van genegenheid en liefde, dankte de heer Van Daalen, ook namens zijn familie, voor alles wat hem dezen dag goeds werd aan gedaan. Door den directeur waren hem, namens het hoofdbestuur, twee prachtige fauteuils aangeboden, terwijl de boekhouder en de opzichters hem een fraaie schilderij hadden geoffreerd. Gisterenavond heeft het muziekgezel schap „De Echo" het feestvierend gezin onder de verlichte poort een serenade gebracht en zich een deel van den avond op het dorp doen hooren. In den loop van de volgende week zullen door den heer Van Daalen de school kinderen worden onthaald en de armen worden bedacht. Hansweert, 2 Maart. Alhier is aange komen de stoomboot „Ristelhueber 6", kapitein H. Reijmers, wiens vrouw op den Rijn vermoedelijk door waterscheppen overboord was geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Vijf jaar geleden is de vrouw van den broeder van dezen kapitein (mede kapitein op eene Ristelhueberboot) op dezelfde wijze om het leven gekomen. Nisse. Hoe gevaarlijk het is onnoodig met vuurwapens om te gaan, kan weer het volgende bewijzen. Terwijl P. K. zich in de schuur van de wed. P. K. bevond, nam hij een daar aan den wand hangend geweer in de hand en haalde, niet wetende, dat het wapen geladen was, den haan over met het gevolg, dat één der paarden van de wed. K. zóó ernstig in de borst werd getroffen, dat het afgemaakt moest worden. Vlissingen, 1 Maart. Hedennamiddag had op de reede alhier, voor het hoofd, eene aanvaring plaats tusschen den Neder- landschen zeesleeplichter „Scheepvaart No. 2" en het Oostenrijksche stoomschip „Quernero", komende van Sulina. Beide schepen bekwamen aanzienlijke schade boven de verschansing. De zeelichter komt op de haven alhier om de schade te herstellen. De „Quernero" heeft de reis naar Ant werpen voortgezet. De nacht-mailboot „Koningin Re gentes" kon hedenmorgen weer door de mist niet in de haven komen, maar is moeten ankeren op de reede voor de haven, na vooraf nog ter hoogte van „De Schoone Waardin" aan den grond gezeten te hebben. Post en passagiers werden weer met de sleepboot „Thames" er af gehaald en landden om 7,50 aan de ponton; de trein vertrok om 8,45. Ook de Provinciale booten ondervinden veel vertraging, de beide booten zijn te Neuzen of op weg daarheen, de post ging per sloep over naar Breskens; men denkt de „Regentes" met opkomend water om streeks 11 uur op de haven te kunnen brengen. De sloepen, die te Vlissingen dienst zullen doen bij den intocht van de Ruyter, zijn langszijde van het s.s. „Belgia" ge bracht en ondergaan een transformatie in den stijl van dien tijd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Scherpenisse. Ten overstaan van notaris Van Steenbergen te Tholen en ten verzoeke van den landbouwer C. Hartog alhier werden Woensdagavond in de herberg van C. Rijstenbil publiek geveild twee perceelen weiland en één perceel bouwland. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1