Zaterdag 2 Maart 1907. Derde Blad. (525 ierilizeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. De ramp van de Harwichboot. ADVERTENTIE!!. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8431. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand Februari'. Briefkaarten: Wed. C. Dijkgraaf, Haag. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". AMERIKA. Aangaande het spoorwegongeluk bij Mineral. Point op den Pennsylvanië-spoor- weg New-York—Chicago, valt nog te melden, dat het plaats vond in een scherpe bocht, kort na middernacht, bij een ont zettende snelheid. Drie slaapwagens vielen zestig voet diep in de Conemeaughrivier. Gewond werden drie-en-zeventig personen. Zaterdagmorgen om kwart vóór negen is te Kingston wéér een zware aardschok voorgekomen, waardoor eenige huizen, die bij de vorige schokken beschadigd waren, ingestort zijn. Één man werd door het neervallende puin gedood. Bij het departement van Financiën te Chicago zijn 200.000 dollars gestolen. Van de daders ontbreekt tot dusver ieder spoor. RUSLAND. Eenige dagen geleden heeft de Russische Senaat uitspraak moeten doen in een zeer ongemeen proces. Generaal Koetaissof, ue Gouverneur van Irkoetsk, beklaagde zich, dat men de som, welke hij als ver goeding van kosten voor de reis van Siberië naar St.-Petersburg mocht eischen, te laag had gesteld, n.l. op 700 roebels minder, dan waarop hij meent recht te hebben. Nu dient men te weten, dat er in Rus land nog een wet bestaat, volgens welke de reiskosten van hooge ambtenaren niet worden berekend naar de prijzen der spoorwegen, maar naar het oude tarief der postpaarden, en de schadeloosstelling voor die kosten wisselt af naar den rang van de reizigers. Toen dan de Generaal op reis ging, kreeg hij zooveel geld als noodig was, om die 'reis met twaalf paarden te maken, namelijk 2436 roebels. In St.-Peters burg aangekomen, heeft hij echter bemerkt, dat zijn rang hem veroorloofde vijftien paarden te gebruiken. Vandaar het proces. De Minister van Binnenlandsche Zaken gaf den Generaal gelijk, maar zijn ambt genoot van Financiën verzette er zich tegen. Deze merkte op, dat hij ten eerste al jaarlijks 25,000 roebel traktement had ontvangen in plaats van 22,000, zooals de wet dat toestond; dat hij ten tweede 30,000 roebel verhuiskosten heeft gekregen; en dat ten derde zijn heele reis, per trein gemaakt, hem maar 140 roebel had gekost. Het was dus wel wat brutaal nog 700 er bij te vragen. De Senaat heeft den eisch ook afgewezen. St,-Petersburg, 28 Febr. Volgens ambtelijke mededeelingen is de man, die den aanslag wilde plegen op grootvorst Nicolai Nicolajewitschmet behulp van een valschen sleutel in het station Czarkoje Selo gekomen. Drie minuten vóór het vertrek van den trein, legde hij de bom op de rails. Een conducteur zag het en wist hem bij zijn jaspand te grijpen, doch hij rukte zich los, sprong over een palissade en daarna in een gereed staand rijtuig, dat in allerijl wegreed. Hij droeg het uniform van het eerste spoorwegbataillon, dat gewoonlijk de keizerlijke treinen vergezelt. In de worsteling met den conducteur wist hij dezen zijn revolver te ontrukken. Een groote menigte heeft heden den pope Petrow, die tot de partij der kadetten behoorend door de synode tot 3 maanden opsluiting in een klooster is veroordeeld, uitgeleide gedaan. Men riep hem tot weerziens toe op den dag van de opening der doema. De vice-president van den rijksraad Goloebew zal op 5 Maart de rijksdoema openen. Vóór de opening zal te 1 uur een godsdienstoefening plaats vinden. De zittingen van den rijksraad beginnen eveneens op 5 Maart te 5 uur 's namiddags. rechtszaken. Zierikzee, 27 Febr. Door den heer Kantonrechter zijn heden de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: lo. Als getuige opgeroepen, wederrechte lijk wegblijven K. S„ C. S„ S. S., L. S. en P. S„ allen wonende te Zonnemaire, ieder tot f 30 boete, subs. 8 dagen hechtenis. 2o. Overtreding Drankwet T. P. J. te Brouwershaven, tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. 3o. Overtreding Tramweg-Reglement J. van den H. te Oosterland, J. S. te Nieuwerkerk, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 4o. Overtreding Jachtwet: L. B. te Oosterland en C. K. van 't H. te Nieuwerkerk, J. P. en J. P. te Kerkwerve, ieder tot 2 boeten van f 20, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boete; W. de R., J. D. te Nieuwerkerk en L. G. te Kerkwerve, ieder tot f 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. de J. en D. de J. te Zierikzee, ieder tot 7 dagen hechtenis; J. C. van der W. te Haamstede, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 5o. Visscherijovertreding J. de B. te Kerkwerve, tot 2 boeten van f 3, subs. 1 week tuchtschool. 6o. Overtreding Leerplichtwet C. P., E. P. te Zierikzee en W. v. d. H. te Haamstede, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 7o. Dronkenschap: L. de B., J. H. te Zierikzee, G. A. G. te Dreischor en J. W. te 's-Gravenhage, ieder tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. 8o. Dronkenschap en overtreding art. 459 W. v. Straf r. A. G. van S. te Nieuwerkerk, P. A. P., zonder bekende woonplaats, ieder tot 2 boeten van f 3, subs. 7 dagen hechtenis voor elke boete. 9o. Overtreding art. 461 W. v. Strafr. J. S. en J. C. v. d. W. te Haamstede, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. lOo. Overtreding Bagger-Reglement H. B„ S. P. te lerseke en J. B. Az. te Tholen, ieder tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. 11 o. Overtreding Polder-Reglement J. V. te Eikerzee, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. 12o. Politie-overtreding te Zierikzee: A. K. te Middelburg, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 13o. Overtreding Motor- en Rijwielwet M. van D. te Noordwelle, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. 14o. Overtreding Verordening op de Honden A. A. K. te Kerkwerve, vrijgesproken. Kantongerecht te Tholen. 26 Februari 1907. Door den heer kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Het als eigenaar van een nieuw gestichte woning tot woning in gebruik geven zonder dat er een certificaat van voltooiing door Burgemeester en Wethouders is afgegeven, waarbij vergunning wordt verleend de woning te betrekken: S. G., 47 jaar, te Tholen tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Het bejagen van eens anders grond zonder te zijn voorzien van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende G. A. M. J. E. d. K., 21 jaar, te Tholen en C. G. M., 26 jaar en J. K., 29 jaar, beiden te Rotterdam, ieder tot eene boete van f 10 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Het bejagen van eens anders grond zonder jachtakte en zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende D. C. G., 23 jaar, te Scherpenisse tot 2 boeten ieder van f 10 of 3 dagen hech tenis voor iedere boete met verbeurd verklaring van het niet ïh beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan, te betalen f 15 of 6 dagen hechtenis. Het bejagen van eens anders grond zonder jachtakte en zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende, gepleegd binnen een jaar sedert onherroepelijk was geworden eene veroordeelingvan den sdiuldige uitgesproken wegens overtreding der wet op jacht en visscherij: N. N., 37 jaar, te St.-Maartensdijk tot 2 boeten ieder van f 15 of 6 dagen hech tenis voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan, te betalen f 5 of 3 dagen hechtenis. Strooperij: M. C. N., huisvrouw van J. v. d. R., 41 jaar, te St.-Philipsland tot 50 cents boete of 1 dag hechtenis. Straatschenderij P. Q. Kz., 20 jaar en A. W., 18 jaar, beiden te St.-Philipsland, ieder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaat regelen te hebben genomen tegen het aan richten van schade: A. B., 33 jaar, te Tholen en E. S., 27 jaar te St.-Maartensdijk, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. In zijn herberg niet ophangen een gedrukt exemplaar van de wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugelaig van openbare dronkenschap J. R., 47 jaar, te St.-Maartensdijk tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen op een in uitsluitend gebruik ge geven plaats door een ander dan den rechthebbende en den houder van zijne schriftelijke vergunning: C. H. Adzn., 20 jaar, te lerseke tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Rijden zonder licht: M. d. F., 21 jaar, te St.-Maartensdijk en N. v. D., 38 jaar, te St.-Annaland, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Het doen berijden van een openbaren weg met een rijtuig zonder licht: Ph. A. V., 49 jaar, te Oud-Vossemeer tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap P. L. v. A., 22 jaar, te Oud-Vossemeer en A. S., 19 jaar, te Scherpenisse, ieder tot f 1 boete of I dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet: C. J. v. O., 40 jaar, te Tholen tot f I boete of 1 dag hechtenis, W. D. v. d. V., 51 jaar en W. 45 jaar, beiden te Tholen, D. V., 44 jaar en C. C. F., 43 jaar, beiden te St.-Philipsland, ieder tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij le herhaling: J. K., 36 jaar, te St.-Philipsland, P. C. V., 44 jaar te St.-Maartensdijk, A. j. M., 41 jaar, te St.-Annaland, ieder tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij 2c herhaling: J. D., 40 jaar, te Tholen, A. d. R., 39 jaar, te Stavenisse, J. J., 39 jaar, B. V., 40 jaar, beiden te Oud-Vossemeer, A. B., 44 jaar, te Scherpenisse, ieder tot f 8 boete of 4 dagen hechtenis voor ieder hunner, A. K., 47 jaar, te St.-Annaland tot f 6 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij 3e herhaling: W. V., 63 jaar, G. P., 36 jaar en M. W., 35 jaar, allen te Stavenisse, ieder tot een boete van f 10 of 5 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij 5e herhaling: J. S., 48 jaar, te Poortvliet tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaat regelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: A. d. W., 16 jaar, te St.-Maartensdijk tot f 1 boete of een week tuchtschool. Het laten grazen van vee op een water- keerenden dijk in Zeeland: J. H., 15 jaar, te Stavenisse tot een berisping. Visschen zonder consent. F. V., 15 jaar, te Clinge tot een be risping. Vrijgesproken wegens overtreding der jachtwet: M. D. d. F., 22 jaar, te St.-Maartensdijk. Vrijgesproken wegens rijden zonder licht: A. A. v. N., 34 jaar, te Oud-Vossemeer. De kantonrechter te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den vleeschhouwer, die in het Openbaar Slacht huis een rund heeft gedood door de keelopsnede overlangs in plaats van dwars toe te brengen. De beklaagde werd wegens dierenmishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag vernietigd de beschikking van de rechtbank te Haarlem, waarbij de commissaris van politie aldaar in ver volging was gesteld wegens wederrechte lijke vrijheidsberooving. Het gerechtshof te 's-Hage bevestigde Donderdag 1.1. het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij S. A. te Wolphaarts- dijk werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens mishandeling. De Haagsche rechtbank veroordeelde Donderdag 1.1.mr. A. C. G., vroeger mededirecteur van de Algemeene NcderI Credietbank te 's-Gravenhage wegens valschheid in geschrifte en het gebruik maken van die vervalschte stukken tot 6 maanden gevangenisstraf. Woensdagmiddag kwam de blazer van schipper Sparling, geladen met goederen van het wrak, in de haven terug. De eerste bezending overblijfselen van de inrichting der mooiste Harwichboot, werd achter het station aan den wal gebracht. Het geschiedde bijkans onopgemerkt. Eenige douanen en beambten van de Hol- landsche spoor en de „Eastern Railway Company" waren er bij tegenwoordig. Het was een bedroevend schouwspel die massa voorwerpen, beschadigd of uit elkaar gerukt, te zien ophijschen aan den steiger. Daar zagen we nog fragmenten van kooien, nagenoeg in splinters geslagen peluws en kussens uit de kajuiten, waar het zeewater nog uitsiepelde, gebroken parapluiestandaards, planken, buizen, enz, een armzalige verzameling, die werd op geborgen in een loods der Hollandsche spoor. Douanen zagen toe, dat niemand zich iets zou toeëigenen, en al het aan gebrachte geborgen werd. De duiking op Donderdag heeft weinig resultaten opgeleverdalleen is gebleken, dat er geen lijken meer in het wrak aan wezig zijn. Bij den burgemeester van Maassluis is aangebracht de krop en sluiting van een linnenzak, die er klaarblijkelijk is af gesneden. Van den zak met inhoud is geen spoor ontdekt. Uit een koperen plaat met opschrift, die zich naast de sluiting bevindt, blijkt, dat dit stuk vermoedelijk is van den zak, waarmede de koerier op reis was en die dépêches van het Engelsche gouvernement bevatte. De verloren lading der „Berlin" wordt geschat op drie honderd duizend gulden. Woensdag had te 's-Gravenzande de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van de Duitschers Kind en Rank, waarvan de laatste met zijn vrouw beide tot het Duitsche Opera-gezelschap be hoorden. Tien uur lang hadden beiden nog in een hoek van het dek geleefd, toen Frau Rank door een stortzee werd weggeslagen. De burgemeester van 's-Gravenzande heeft tallooze brieven, aangeteekende stuk ken en postzegels ontvangen voor de redders en geredden. Zoo stuurde iemand, die zich „Stella" noemt, honderd gulden uit Utrecht, een dame uit Den Haag 400 gulden. Later zal alles worden verent- antwoord; de ontzaglijke drukte dezer dagen maakt het onmogelijk hieraan nu reeds tijd te geven. Hoek-van-Molland, 28 Febr. Prins Hendrik is heden per auto aangekomen, en reisde direct naar de Pier om het wrak van de „Berlin" te zien. Hij deed den tocht in de Blazer van kapt. Sperling. Ook heden duikte Sperling op het wrak, doch zonder resultaat. Te half 12 keerde de Prins per stoom schip „Calan" terug, van half 2 tot half 3 onderhield hij zich met de geredden en familieleden. De kapitein Jansen van de stoomloods- boot „Hellevoetsluis", Sperling en Berkhout van de reddingsboot, zijn door den Koning van Engeland uitgenoodigd tot een bezoek ten paleize te Londen. Zij zullen Woensdag aan den Koning worden voorgesteld. Jung en Jaboulet zijn heden vertrokken de laatste naar Frankrijk. De Engelsche boot „Shelmsford" heeft heden nog een onbekend lijk opgepikt en mee naar Enge land genomen. De meesten der geredden zijn thans naar hunne woonplaatsen vertrokken. Aan Prins Hendrik worden nog geregeld gelukwenschen en huldebetuigingen ge zonden. De Evening Standard zond er onder meer één, evenals de vereeniging van oud-matrozen van de Duitsche Marine te Berlijn. Bij de administn. ,e van het Handelsblad kwam voor de redders van Den Hoek reeds f 3800 in, voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers f 1150 en voor de geredden die hulp noodig hebben f 400. Bij de administratie van het Rotterd. Nbl. is voor de weduwe van den om gekomen loods reeds pl. m. f 900 in gekomen. Het wrak van de „Berlin" zal niet met dynamiet opgeruimd worden, waarfloor de vuurtoren zou kunnen lijden, maar gesloopt, voor zoover het op de pier ligt. Voor zoover het onder water ligt, is nog niet bekend, hoe het verwijderd zal worden. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 24 Febr. Een zoon van M. van Oeveren en A. A. van As. 25 W. Wijsman en E. M. Verkaart. 25 dochter M. van der Ploeg en P. E. Phernambucq. 26 C. Cornelisse en H. Meerman. 26 G. de Keijzer en J. Manni. 28 N. Slegt en P. C. Kort. G e h u w d: 27 Febr. L. Hanse, 27 j., jm., en J. M. Cashoek, 24 j., jd. 1 Maart. A. I. Bliek, 23 j., jm., en N. Bax, 26 j., jd. Overleden: 25 Febr. A. M. Tromper, 13 d., d. 27 C. M. Willemse, 84 j. 9 m., man van P. van der Werve. 28 C. J. van der Ploeg, 11 j. 11 m., d. 28 L. van der Valk, 80 j., wedn. van C. Viergever. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde EchtgenootVader Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, C. 1VL Willemse, in den ouderdom van bijna 85 jaar. Zierikzee, 27 Februari 1907. Uit aller naam, Wed. C. M. WILLEMSE, geb. van der Werve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1