ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Februari 1907. Eerste Blad. (Z ierilizeesche tlgemeen Overzicht. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8428. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit er bladen. Het in Nederland nog nooit voorgekomen val heett zich voorgedaan, dat op een nister een aanslag is gepleegd. Op den nister van Justitie, mr. Van Raalte, •rden namelijk, toen hij Zaterdag zijn ining wilde binnentreden, door een veloos gekleed persoon a bout portant :r revolverschoten gelost, die gelukkig en doel troffen. De dader, die zich rongelijkt waant, omdat hij van oordeel dat hem door het rijk een lager pensioen toegekend, dan waarop hij meent te jgen aanspraak maken, heeft om die ien zich op den één of anderen hoogen ;eeringspersoon willen wreken. Zijn us viel daarbij op het hoofd van het partement van justitie, mr. Van Raalte. ij hopen, dat deze verfoeilijke aanslag, missend elk politiek karakter in de rlamentaire geschiedenis van ons vrij :derland een unicum is, ook een unicum blijven. |De ministeriëele crisis is nog niet tot oplossing gekomen. De rechterzijde, haar door afstemming van de Oorlogs- Jgrooting veroorzaakt heeft, durft het wind niet te aanvaarden, omdat zij in Tweede Kamer over geen meerderheid In beschikken, en niet ten onrechte eest, dat de Eerste Kamer bij de nstaande verkiezing zal omgezet worden, odat daarin niet meer rechts zal |aedomlneeren. En de linkerzijde weigert een ministerie plaats te nemen, omdat reactionnaire Eerste Kamer haar het teeren onmogelijk maakt. De Duitsche Keizer heeft in de Witte lal van het koninklijk paleis te Berlijn n Rijksdag met een troonrede geopend, optocht, terwijl vooraf gedragen werden insignia van het Duitsche keizerrijk, |)k de vorstelijke stoet, waarin zich ook keizerin en de keizerlijke prinsessen (vonden, naar de van een fraaien troon- :mel voorziene zaal, die gevuld was met ministers, de leden van den bondsraad, rijksdagsleden, en de gezanten der leemde mogendheden met hunne dames, aande vóór den troonhemel en met :dekten hoofde, las de keizer de troon de voor, waarin vermeld werd, dat het uitsche volk had blijk gegeven, dat het eer en het goed der natie zonder leinzieligen partijgeest trouw en vast- ;raden behoed wil zien. Aan dat krachtig ïtionaal gevoel, zeide de keizer, kan het t van het vaderland veilig worden toe- :rtrouwd. De verkiezingsstrijd heeft de ;weging tegen de gestadige en vreedzame ïtwikkeling van staat en samenleving ;stuit. Met deze zinsnede werd natuurlijk edoeld de nederlaag der socialisten bij stembus geleden, een nederlaag, waarin ch begrijpelijkerwijs Zijne Majesteit zeer erheugt. Zijn blijdschap steekt hij niet nder stoelen en banken, maar hij open aart haar overeenkomstig zijn keizerlijken wendigen aard onomwonden. Deze rond- orstigheid zal door elk eerlijk man jewaardeerd worden, maar toch is zij niet overeenstemming met het beginsel van et constitutioneele stelsel, hetwelk voor- drijft, dat het hoofd van den staat, hij ij keizer, koning of president, zich houdt uiten den partijstrijd. De Germania, het hoofdorgaan van het lentrum, zoekt, nu de socialisten geslagen ijn, met de regeering weêr op goeden oet te komen. Zij betoogt, dat een ver- ond van het centrum met de conservatieve artij in de gegevene omstandigheden oor de regeering het beste is. Of de bnservatieven zich tot een coalitie met en zullen leenen, die bij de stembus de ocialistische candidaten gesteund hebben, lag met grond betwijfeld worden. Trouwens it de samenstelling van het bureau van en Rijksdag blijkt reeds, dat de conserva- even slechts met de liberalen willen samen- aan. Tot voorzitter toch van den Rijksdag ,L-rd gekozen de conservatief Graaf tolberg, en tot onder-voorzitter de ationaal-liberaal Paasche. Eerstgenoemde heeft het voorzitterschap met een door den Rijdsdag herhaaldelhk toegejuichte toespraak aanvaard. De Zweedsche regeering heeft, gelijk wij reeds hebben vermeld, geweigerd. Tcherniack aar, Rusland uit te leveren, en hem vrijgelaten, op voorwaarde dat hij het Zweedsche grondgebied onmiddellijk zal verlaten. Tot nakoming van die conditie scheepte hij, toen hij uit de gevangenis ontslagen werd, zich in naar Antwerpen, waar hij echter als lijk aankwam. Blijkbaar was hij met nog drie passagiers ver giftigd. Op wiens last dat gift is toegediend, 'wie den moordenaar betaald heeft, deze vragen zal men vermoedelijk in Petersburg beter en nauwkeuriger kunnen beantwoorden dan wij. Opmerkelijk is het, dat de Zweedsche consul te Antwerpen, den dood aan een ongelukkig toeval toeschrijvend, een onderzoek naar het gebeurde belem merd heeft, en zelfs den kapitein van de stoomboot, waarmede Tcherniack naar Antwerpen voer, met ontslag uit zijn betrekking door de reederij gedreigd heeft, indien deze voortging te getuigen, dat Tcherniack laaghartig vermoord was. Zondag is Tcherniack te Antwerpen ter aarde besteld. Russische studenten omgaven de lijkbaar, terwijl drie muziekkorpsen treur- marschen speelden. Een onafzienbare volks menigte begeleidde den lijkstoet naar de begraafplaats. De duisternis was reeds gevallen, toen het stoffelijk overschot van dezen jeugdigen martelaar voor de Rus sische vrijheid onder gebed en zang in de groeve werd nedergelaten. Tcherniack was 28 jaar. In Londen hebben de dames, die ijveren voor de verkrijging van het vrouwen kiesrecht, wederom een betooging gehouden. En corps optrekkend, beproefden zij het Parlement binnen te dringen, maar werden in de uitvoering van haar voornemen, door de bereden politie verhinderd, die de manifesteerende dames op ongalante wijze uiteenjoeg, en zestig van haar gevangen nam. Gebracht voor den politierechter, ver klaarden zij tot haar verdediging, dat zij geen wetten willen gehoorzamen, die zij zelve niet hielpen vaststellen, en ontzeiden den politierechter het recht wetten op haar toe Ie passen, zoolang zij het stemrecht missen. De rechter antwoordde, dat hij, zoolang er wetten zijn, verplicht was deze toe te passen, en veroordeelde daarom de dames tot betaling van een boete. Bij wanbetaling moesten zij de gevangenis in. De meesten harer, waaronder ook een zuster van den bekenden generaal French, belust als martelaressen te poseeren, ver kozen de gevangenis. De verkiezingen in Rusland voor de Rijksdoema, zijn ondanks den staat van beleg, ondanks de gewelddadige onder drukking van het vrije woord door de politie, en ondanks de volledige aanwending van alle middelen, waarover een reac tionnaire, bureaukratische regeering be schikken kan, in het voordeel van het voor vrijheid en recht kampende Russische volk uitgevallen. Er blijkt uit, hoe diep bij alle lagen der bevolking het besef is doorge drongen, dat de huidige regeeringstoestand door en door rot is, en dit geeft aan hen, die reeds wanhoopten, dat ooit een nieuwe, betere staat van zaken het oude op geweld steunend regime zal vervangen, nieuwen moed vertrouwen te stellen in de toekomst. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 22 Febr. Woensdagavond vergaderde ten huize van den heer A. Adri- aanse de Vrijzinnig-Demokratische Kies- vereeniging. Na afdoening der huishoudelijke werkzaamheden was tot bijwoning der lezing van den heer A. Geluk de vergade ring toegankelijk gesteld voor de leden van „de Jonge Vrijzinnigen" en voor die der afdeeling Zierikzee van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond. De voor zitter, de heer J. A. de Bruyne, heette hen, die aan de uitnoodiging gevolg gegeven hadden, welkom. De heer Geluk, zeide spreker, zoude behandelen de laatste be- lastingontwerpen, ingediend door Minister De Meester, en daaraan doen voorafgaan een overzicht van de geschiedenis der belastingen sedert 1848. Ten gevolge van de verwerping der Oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer heeft het Ministerie bij de Koningin zijn ontslag ingediend. Maar toch zullen de ingediende wetsontwerpen, ook al komt er een nieuw Ministerie, hun belang blijven behouden. Want voor de deur slaan de verkiezingen \oor de Provin ciale Staten, die de leden der Eerste Kamer kiezen. En nu zal men van de rechterzijde bij die verkiezingen vermoede lijk als wapen tegen de vrijzinnigen ge bruiken de omstandigheid, dat in genoemde belasting-ontwerpen ook de boeren belast worden. Vandaar het groote nut den inhoud er van te leeren kennen. Hierop verkreeg de heer A. Geluk het woord. Alvorens de belastingvoorstellen van den Minister De Meester uiteen te zetten, gaf spreker een historisch overzicht van de belastingwet geving van het jaar 1848 af tot op heden. Hij schetste daarin het programma der liberale partij op het stuk van belastingen, dat, door haar in 1849 ontvouwd, neer kwam op bezuiniging, opheffing van het stelsel van bescherming, en belasting naar draagkracht. De onderscheidene wets ontwerpen, die onder de verschillende Ministeries bij de Kamer werden ingediend, of die wet geworden in net Staatsblad verschenen, werden door hem in chrono logische volgorde behandeld. Spreker deed daarbij uitkomen, hoe het Ministerie-Kuyper in 1901 van de liberale lijn in zake belas tingen afweek, en uit de beurzen der burgerij trachtte geld te kloppen. De Minister van Financiën toch, Harte, wilde gelijk spreker uitvoerig aantoonde, de tarieven van invoerrechten zoodanig her zien, dat zijn wetsontwerp in strijd met hetgeen de liberalen reeds vijftig jaar hadden voorgesteld, het karakter kreeg van een belasting op de armoede. Immers de liberalen hadden steeds gestreefd naar vermindering van den druk op de kleine luyden. Zij hadden o. a. de plaatselijke accijnzen afgeschaft, den zoutaccijns ver minderd, de invoerrechten verlaagd, de patentbelasting vervangen door een bedrijfs belasting, de personeele belasting ver minderd, het percentage van de grond belasting verlaagd enz. Door dat alles hadden zij 35 millioen gulden van de schouders, die te zwak waren deze te dragen, afgenomen. Spreker kwam nu tot de door Minister De Meester binnen een jaar tijds ingediende wetsontwerpen, die een algeheele herziening van ons belasting stelsel beoogen. Door hem werden achter eenvolgens besproken het ingediend wetsontwerp eener inkomstenbelasting (in komsten uit vermogen en uit arbeid), de ontwerpen tot wijziging der wetten op de registratiebelasting, van het zegelrecht op effecten, debietrecht op tabak, den accijns op suiker (die verlaagd wordt), en dien op gedistilleerd (die van f 63 tot f 90 per ILL. verhoogd wordt). Na nog behandeld te hebben de voorgestelde wijziging van de successierechten, en de belasting op de moesseerende wijnen en speelkaarten, werd door spreker er op gewezen, dat de door deze belastingen verkregene gelden noodig waren voor de ziekteverzekering, de uit breiding van de ongevallenverzekering tot de zeevisscherij en de zeevaart, voor de ouderdomsverzekering, en voor de invoering van de administratieve rechtspraak. De voorzitter dankt den heer A. Geluk voor zijn leerzame voordracht, die duidelijk van vorm en actueel van inhoud is. De liberale partij was, al heeft zij ook lang met een inkomstenbelasting gewacht, toch steeds in de goede richting door de indirecte belastingen te verminderen of af te schaffen. Met de mededeeling, dat den lOen April kapitein Fabius over de militaire kwestie een spreekbeurt hier zal vervullen, werd de vergadering gesloten, nadat namens „de Jonge Vrijzinnigen" door hun voorzitter, den heer J. M. van der Kloot, spreker was dank gezegd. Tot ons genoegen kunnen wij belang hebbenden mededeelen, dat wederom de Koninklijke toestemming verkregen is tot het houden van een verloting van paarden enz., bij gelegenheid van de Zierikzeesche paardenmarkt in Juni a.s. De Westlandsche Hypotheenbank te 's-Gravenhage zal aan de op I Maart te houdene algemeene vergadering van aan deelhouders voorstellen een dividend van 24 pCt. uit te keeren. Uit het jaarverslag der gezondheidscommissie te Tholen blijkt uit een overzicht van de sterfte-cijfers in de gemeenten op het eiland over de jaren 1900—1906 het volgende St.-Annaland 2464 18.7 10.3 17.01 15.06 13.77 17.33 18.26 15.77. St.-Maartensdijk 2773 17.2 20.8 11.17 17.99 16.86 10.09 17.67 15.96. Oud-Vossemeer 2137 19.7 10.9 25.09 17.59 16.22 16.68 12.69 16.98. Poortvliet 1554 15.4 15.01 14.96 10.89 13.65 14.26 20.59 14.96. Scherpenisse 1379 17.2 15.9 13.71 13.71 12.12 15.92 10.87 11.34. Stavenisse 1741 18.7 11.2 11.45 19.10 10.65 12.30 13.78 13.88. Tholen 3172 16.2 14.03 14.04 13.37 11.69 6.10 13.87 12.75. Wat bovenstaande cijfers betreft, is het eerste het bevolkingscijfer op 1 Januari 1906, terwijl de andere van 1900 tot 1906 respectievelijk aangeven het getal over ledenen per 1000 inwoners, terwijl de laatste rij cijfers het gemiddelde sterfteprocent aangeeft voor elke gemeente per 1000 zielen. Er is nog aan toegevoegd, dat, toen op 12 en 13 Maart een groot deel van Oud-Vossemeer onder water liep, te vreezen was, dat later in de doorweekte gronden tal van ziekten zouden uitbreken. Gelukkig is die vrees ijdel gebleken. De algemeene gezondheidstoestand was na dien tijd niet slechter dan andere jaren. De watersnood, welke niet alleen in Zeeland, maar ook in 't overige gedeelte van ons vaderland aller harten in beweging bracht, heeft vooral den dienstkring Tholen getroffen. Want al was de ramp het ergst te Oud-Vossemeer, ook te St.-Annaland en in mindere mate ook in alle andere gemeenten van het eiland Tholen werd veel schade teweeg gebracht. De commissie nam ijverig deel aan allerlei besprekingen, ten doel hebbende het treffen van sanitaire maatregelenvaak kon zich haar werk bepalen tot toezien dat geen verkeerde maatregelen werden genomen, waar het particulier initiatief zoo krachtig optrad. Benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Wolphaartsdijk, de heer J. Goetheer, volontair ter secretarie te Oudewater. Hoe verkeerd het is om glas in een mestput te werpen, ondervond Zaterdag j.l. iemand te Goes, wiens varken een stuk glas inslikte, waardoor het moest worden afgemaakt. Het vleesch werd echter goed gekeurd voor de consumptie. Door den storm is onder Nieuwer- sluis een visschersvaartuig tegen de glooiing geslagen. De opvarenden wisten zich te redden. Zonnemaire, 15 Febr. In de heden gehouden poldervergadering werd besloten alle dijkwerken, zoowel dijksophooging als glooiing, uit te voeren in gewapend beton. Met de uitvoering zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Bruinisse. De heer J. Kastelein, secre taris-ontvanger dezer gemeente, is benoemd tot burgemeester te Ransdorp. Stavenisse, 21 Febr. Hedenavond trad alhier op de heer W. Merle uit Zierikzee, voor slechts een klein publiekmet een lezing over: „De landbouwdieren en hunne behoeften". Na een inleiding over den tegenwoordigen toestand van den handel op het gebied der enorme knoeierij in het fouragevak en zijn plaatsing onder controle, ging hij over tot zijn lezing, waarbij hij de volgende punten behandelde: „De samenstelling der dieren, hunne spijsvertering, bloedsomloop, stofwisse ling, enz. Na de pauze trok hij hieruit verschillende conclusies voor meer practische voedering der verschillende dieren, n.l. kalveren, jong vee, melk- en mestvee en varkens. Hij besloot zijn lezing onder aanbieding van verschillende door hem saamgestelde voederrantsoenen, en een aanbeveling tot proefname zijner voederartikelen. Oud-Vossemeer. Woensdag l.l. werd alhier een vergadering gehouden van ingelanden van hel waterschap Oud-Vosse- meer, waarin, behalve eenige huishoudelijke zaken, werd behandeld het voorstel van heeren Gedep. Staten betreffende de wijzi ging van het reglement in zake het ver beteren van binnendijken. De meerderheid der vergadering was tegen machtsuitbrei ding van Gedeputeerden in dit opzicht, vooral met het oog op de kosten, die ingelanden zouden moeten dragen, ingeval de Staten van dat art. gebruik maakten. De gewone bezwaren, dus die in tal van poldervergaderingen werden geopperd. Het is licht te begrijpen dat de landbouwers onder deze gemeente, welke gronden hebben in de ondergevloeide polders, met meer dan gewone belang stelling uitzien naar den prijs die in 1907 bij het contracteeren van bieten zal besteed worden en nog meer wachten op de be antwoording der vraag of fabrikanten genegen zullen zijn de in die gronden geteelde bieten te aanvaarden. Naar men ons mededeelde zou een toestemmende beantwoording dier vraag afhangen van den uitslag van het grondonderzoek op zout gehalte aan het rijkslandbouwproefstation te Goes. Behalve een groot deel der boomen aan den dijk tusschen deze gemeente en Tholen, is men nu ook begonnen met het rooien van die boomen, welke nog in weilanden enz. in de omgeving van het dorp staan, zoodat in de eerstvolgende jaren een „boomlooze vlakte" ons deel zal zijnbovendien zijn vele vruchtboomen en alle heesters en hagen dood en door deskundigen wordt beweerd, dat de mee ning omtrent de mogelijkheid van nieuwen aanplant nu de eerste jaren een utopie zal blijken. Vlissingen, 21 Febr. Naar de Kötn. Ztg. meldt, zal 1 Mei a.s. een nieuwe sneltrein verbinding van Londen over Vlissingen, Keulen en Frankfort naar München en Weenen worden ingesteld, door inlegging van een nieuwen nachttrein van Keulen naar Frankfort, die 1,40 uit Keulen vertrekt, en aansluiting geeft voor de passagiers die 9,45 v.m. uit Londen en met de dag boot naar Vlissingen zijn vertrokken, en dan iets vroeger dan nu in Keulen aan komen. De agent van politie C. J. Boogaart alhier wordt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maari a.s, eervol ontslagen, gevolg van het aannemen door hem van een betrekking als particulier jachtopziener. Hr. Ms. kruiser „Noord-Brabant", welke ongeveer een jaar aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier in reparatie heeft gelegen, zal de volgende week naarNieuwediep worden overgebracht, en zullen daar de proeftochten worden gehouden. Met de booten van den prov. stoom- bootdienst op de Wester-Schelde werden in 1906 vervoerd .154,016 personen, en wel van Vlissingen naar Breskens v. v. 77,590; VlissingenTerneuzen v. v. 67,576; Borselen-Terneuzen v. v. 8436, en Ter- neuzen—Hoedekenskerke v. v. 414. Graauw. De kath. kiesvereeniging heeft instemming betuigd met de motie der zustervereeniging te St.-Jansteen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de bekende motie der kath. kiesvereeniging te Stoppeldijk, waarin de wensch werd uitgesproken tegenover het aftredend anti- rev. Statenlid voor het district Hulst, den heer P. Moes, een katholiek, te stellen. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Van wege de Vereeniging van oud-leerlingen van den landbouw- wintercursus te Stavenisse zullen dezen zomer onder St.-Maartensdijk 3 proefvelden aangelegd worden. Twee er van, n.l. op aardappelen en haver, hebben ten doel de werking van de stikstofkoek in vergelijking met Chilisalpeter te onderzoeken en het derde beoogt de werking te zien van de toepassing van Chilisalpeter op suikerbieten, met bemesting op verschillende tijdstippen. Van wege den landbouwwintercursus te Stavenisse wordt onder leiding van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9