ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Februari 1907. Derde Blad. (Z i e r i Is. z e e s 6 h. e Cour an t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Een scheepsramp. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8428. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er op Maandag den 25 Februari e.k., des namiddags te één uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: 1. Resumtie notulen; 2. Mededeeling van ingekomen stukken; 3. Rekening der Bewaarschool voor minver mogenden, over 1906; 4. Rekening van den straatweg Zierikzee Brouwershaven, over 1906; 5. Verslag van Burgem. en Weth., betrekkelijk de Volkshuisvesting in de gemeente Zierikzee, over 1906; 6. Verslag van- den toestand van het lager onderwijs, over 1906; 7. Verslag der Commissie tot wering van school verzuim, over 1906. 8. Verslag der Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van het Burgerweeshuis, over 1905; 9. Verslag der Commissie, benoemd tot onderzoek der Begrooting van het Burgerweeshuis, voor 1907; 10. Adres van de afdeeling Zeeland van den Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren, houdende verzoek tot betere regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter Gemeente- Secretarie 11. Adres van den heer J. Hogerheijde, houdende verzoek om een perceeltje gemeente-grond, achter het erf zijner woning, in erfpacht te verkrijgen; 12. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van Hoofdelijken Omslag; 13. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der Gemeente-Begrooting, voor 1906; 14. Voorstel van Burgem. en Weth. in zake der regeling van het onderhoud en beheer van den straatweg Zierikzee—Brouwershaven 15. Voorstel van Burgem. en Weth. tot onder- handsche verpachting van de buitengronden dezer gemeente, voor oester- en mosselcultuur; Voorstel van Burgem. en Weth. in verband met een schrijven van Z.Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken, met betrekking tot het verleenen van geldelijke vergoeding aan bezoldigd personeel bij de dienstd. schutterij 17. Voorstel van Burgem. en Weth. tot onbe- woonbaarverklaring van het perceel wijk C no. 242; Voorstel van Burgem. en Weth. tot ver hooging van een gedeelte van den West- havendijk; 19. Voorstel van Burgem. en Weth. tot verdere uitbreiding der gasfabriek, en om in verband daarmede aan die fabriek, onder de gewone voorwaarden, een bedrag van f 32000 te leenen, af te lossen in 20 jaar bij annuïteit; 20. Behandeling van het supplet. kohier der belasting op de honden, over 1906; 21. Behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden, voor 1907; 22. Voorstel van Burgem. en Weth. in verband met de opheffing van school D; 23. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der Gemeente-Begrooting voor 1907; 24. Benoeming van een lid in de Commissie voor de Strafverordeningen; 25. Voorstellen van Burgem. en Weth. om de tijdelijke benoeming van de heeren J. J. Lecker en C. J. S. Tetterode tot leeraren aan de Hoogere Burgerschool, te verlengen tot 1 September a.s.; 26. Brief van Regenten van het Burger-Weeshuis, houdende aanbeveling van een dubbeltal, ter benoeming van eene regentes: 1. Mevrouw Spruyt—De Jong; 2. Mevrouw De Graaf—Poelman 27. Benoeming der Commissie tot onderzoek der in te komen bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofdelijken. Omslag en de Honden belasting voor 1907. Enz. Zierikzee, den 21 Februari 1907. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. 16. 18. NEDERLAND. Sittard, 18 Febr. De koopman en loge menthouder G. H., wonende in de Para dijsstraat alhier, ging een dag of acht geleden met vrouw en kind op bezoek naar zijne in Duitschland wonende familie. Toen zij 1.1. Zondagavond van hun uit stapje in hunne woning alhier wederkeerden, deden zij eene allesbehalve aangename ontdekking. Het geheele huis was als 't ware leeggeplunderd; kasten, kisten en laden waren opengebroken en de inhoud verdwenen. Onder de gestolen voorwerpen bevonden zich o. m. 11 stukken manufac turen, een 20 stuks geheel nieuwe bedde- lakens en dekens, een partij kleeren, hemden en ander ondergoed, een parapluie, 3 horloges, 1 gouden ring, 3 kisten sigaren, een revolver enz. terwijl aan geld werd vermist ongeveer f 70. De dief of dieven moeten zich met valsche sleutels toegang tot het huis hebben verschaft. Na dit alles te hebben geconstateerd begaf zich het echtpaar, daar het reeds vrij laat was, ter rust. Edoch deze zou niet van langen duur zijn; de klok had nog geen twaalf geslagen of er werd onder in huis verdacht gerucht gehoord. H. be gaf zich met een mes gewapend naar beneden, en hier niemand vindende daalde hij tot in den kelder af. Hier vond hij een persoon op den grond liggen, welken hij herkende als een zekeren K. Deze, zeker in de meening dat de familie nog afwezig was, had getracht een vat jenever, hetwelk in den kelder lag, langs den trap naar boven te rollen om zijne kameraden, die buiten stonden te likkebaarden, eens te tracteeren. Eenige oogenblikken later wer den zij door den brigadier-commandant Gulikers en den gemeente-veldwachter Kleinjans, die, verdekt opgesteld, het heele zaakje hadden bespied, in arrest genomen. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Vast staat echter, dat deze personen niet medepiichtig zijn aan den eerstgenoem- den diefstal. Moge het strenge onderzoek, door de politie geopend, spoedig met het gewenschte resultaat beloond worden. Zutphen, 21 Febr. Gistermiddag maakte alhier zekere G. J. E., uit Vorden, even gebruik van het urinoir aan de Berkelkade. Hij had een handvaliesje met ongeveer 260 gulden op het klinkerpad gezet; doch toen hij even later het valiesje wilde opnemen, was het spoorloos verdwenen. Aan diefstal denkende, deed hij on middellijk aangifte bij de politie; haar gelukte het bij een schipper, die met zijn schip in den IJsel lag. het handvaliesje met inhoud op te sporen. Het bleek, dat dit door den sterken wind in het water was gewaaid, de Berkel uitgedreven en zoo in den IJsel was terechtgekomen. De schipper, die het zag drijven, en oppakte, kreeg een goede fooi. Kampen, 20 Febr. Toen hedennacht omstreeks 2 uren een agent van politie de Boven-Nieuwstraat alhier passeerde, ontdekte deze dat iemand in nachtgewaad uit het bovenraam hing van perceel no. 8. Het was de 23-jarige sigarenmaker F. J. Rohde, die in ziekelijken toestand, waar schijnlijk onbewust, het raam had geopend. Op de aanroeping door den agent, kreeg deze geen antwoord, maar even daarna viel de man naar beneden en werd nog door den agent opgevangen, doch raakte daarbij met het hoofd op de straatsteenen. Geneeskundige hulp was spoedig gehaald, waarop de man naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar hij een uur daarna reeds is overleden. Rohne was nog niet lang gehuwd en een zeer oppassend werkman. Haarlem, 20 Febr. Wegens het groote aantal zieken onder het personeel der brievenbestellers aan het postkantoor alhier, zijn een 25-tal hulpbrievenbestellers dienst gesteld. Haarlemmermeer, 20 Febr. Maandag is het lid der Eerste Kamer, de heer Herman Frederik Bultman overleden. Ge boren te Amsterdam in 1836, wijdde de overledene zich aan den landbouw, en vestigde zich te Haarlemmermeer, waar hij is gestorven. Sedert 1888 was hij afge vaardigde ter Eerste Kamer voor Noord- Holland. De heer Bultman heeft zich o. m. ver dienstelijk gemaakt als voorzitter van het Nederl. Landbouw-Comité en als bestuurslid van het Nederl. Rundveestamboek. Behalve met de orde van den Nederl. Leeuw, was de overledene o. a. begiftigd met het Legioen van Eer. Schiedam, 20 Febr. Een schipper, die den mast niet wilde strijken om door de brug over de Buitensluis te varen, pakte gisterennamiddag den havenmeester, die bij hem op zijn verzoek aan boord kwam om zich te overtuigen of de mast niet gestreken kon wordenbij de keel, en wilde hem van boord duwen. Hij lag echter spoedig zelf tegen zijn schip, en werd door de politie mede genomen. Een bijl, die de man in de hand had, toen hij naar den havenmeester liep, liet hij wijselijk vallen. Rotterdam, 21 Febr. Heden had de 13-jarige M. N. te Katendrecht de onvoor zichtigheid aan de Brielsche Hop op een in beweging zijnde tram te springen. Hij werd er afgeworpen, een eind mee gesleurd, zwaar verminkt, ernstig gewond aan het hoofd en brak beide armen en één been. Bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht werden hem daar één arm en één been afgezet. De knaap is daarna overleden. Dordrecht, 20 Febr. Dinsdagmorgen wilde een Belgische schipper van een houten ballast, die boven het Papen- drechtsche veer alhier geankerd lag, schieten op een vogel. De lading hagel verdwaalde echter in het been van een Duitschen schipper, die met zijn vaartuig in de buurt lag; ook een schippersvrouw kreeg hagel in het aangezicht. De rijksbakenmeester Van den Berge nam den lichtgewonden schipper aan boord van zijn stoombootje „De Magneet" mede naar den wal, om de politie met een en ander in kennis te stellen. Uit Rotterdam werd Donderdag 1.1. gemeld De Harwichboot „Berlin" is bij den Hoek van Holland gestrand en gebroken. Redding schijnt te mislukken. Er spoelen lijken aan. Een later bericht meldt: Heden morgen te half zes uren strandde de „Berlin" door den storm op de Noor- derpier. Het schip brak in tweeën; het voorste gedeelte zonk w?g bij den Maasmond en verdween te negen uur geheel in de diepte. Een groot aantal menschen werden meegesleurd. Verscheidene lijken zijn reeds opgevischt en aangebracht. Het achterschip zit nog vast. De toe stand der zich daarop bevindende personen is hachelijk. De reddingsboot werd door de hooge zeeën teruggeworpen. In den loop van den middag ontvingen wij nog de volgende nadere berichten Aan boord van de „Berlin" bevonden zich 120 passagiers en 60 man equipage. De tweede stuurman werd levend doch bewusteloos opgevischt en door de stoom- reddingsboot „President Van Heel" aan den Hoek aangebracht en in het „Amerika- Hótel" opgenomen. Nog een andere passagier is gered. De sleepbooten „Rozenburg" en „Gouw zee" brachten 25 lijken aan. Volgens mededeeling van het postkan toor is de binnenkomende mail geheel verloren. De toestand van het achterschip is nog onveranderd, de zeeën slaan er overheen. Blijft het water zoo wild als tot dusver, dan is redding onmogelijk. Als het kalmer wordt, dan zullen eenige schipbreukelingen over de Noorderpier den wal kunnen bereiken. De ramp schijnt ontstaan, doordat iets in de machinekaner of de stuurketting gebroken is. De breuk geschiedde ter hoogte van de machinekamer tusschen de beide pijpen. Hedenmiddag is aan den Hoek aange spoeld een bordwaarop geschreven „vijftien personen in smokingroom. On- gelukkigen zijn niet bereikbaar". Aan boord was het operagezelschap, directeur de heer Ernest van Dijk, sterk 35 personen, op weg van Londen naar Darmstadt. Een hunner, Frans Demminger, kwam Woensdagavond te laat, en arriveerde hedenmiddag via Antwerpen. Van het lot van den troep is niets bekend. Duizenden bewegen zich op het strand. Extra-treinen voeren steeds meer men schen aan. Volgens bericht uit Londen aan het Hbld. bestaat de bemanning uit 50 personen, en waren er 94 passagiers aan boord, waaronder 69 leden van de Duitsche opera. Orelio was in Londen gebleven. De namen zijn niet bekend, wijl de inscheping op de gewone kaarten is geschied. Er zijn 34 lijken aangespoeld, waaronder dat van een knaapje van omstreeks 5 jaar, dat alleen de reis moest maken van Han nover; zijne ouders zouden hem in Duitsch land afhalen. De meeste der aangespoelde lijken waren van de bemanning der boot. Onder de lijken zijn ook herkend die van A. Kruger uit 's-Gravenhage, D. David son van Rotterdam, v. d. Meulen, de heer en mevrouw Serabski, welke laatsten hun stervenden vader te Rotterdam wilden bezoeken. Men vreest, dat er nog drie of vier Rotterdamsche loodsen als passagiers omgekomen zijn, die door het stormweer genoodzaakt waren op de nitgaande schepen de reis mede te maken. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de heer Themans, van Enschedé, die voor zaken naar Londen was geweest. Vrijdag zouden de lijken zooveel moge lijk in kisten worden gelegd. Op het achterdek heeft men nog langen tijd 10 menschen gezien, doch helaas! ook zij verdwenen weldra in de woedende golven. Volgens verklaring van den geredden passagier, een Iersch kapitein, waren de kapitein en de loods van de „Berlin" nog, vóór het schip ging zitten, tegelijk door een stortzee van de brug over boord geslagen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 22 Febr. Door den notaris J. Franse werd heden alhier in het open baar verkocht een woonhuis, waarin tapperij, in de St.-Domusstraat, voor f 1533. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Bergschen- hoek ds. J. P. Paauwe te Ierseke. Oud-Vossemeer. Woensdagavond trad in de Geref. kerk, naar men ons meldt, alhier op de heer mr. J. de Wilde te Goes. Dinsdag herdacht de heer dr. L. H. Wagenaar, predikant bij de Gereformeerde Kerk C te Middelburg, zijn zilveren ambts- feest. 's Avonds trad de jubilaris op in de Noorderkerk, die geheel met hoorders gevuld was, om een gedachtenisrede uit te spreken. Nadat hij bij 't binnenkomen begroet was met een zegenbede, hield de heer Wagenaar een rede naar aanleiding van ps. 84 12 en 13: „Hij zal genade en eere geven". Na „opening" der tekstwoorden, gaf de spreker een verhaal van zijne levensher inneringen. Hij wees er op hoe hij sedert zijn arbeid als Ned. Herv. predikant te Wons c. a. en te Heeg in Friesland, daar de gemeente in doleantie heeft geleid. Verder hoe hij als Nederlandsch Gerefor meerd predikant te Leeuwarden stond en later als Gereformeerd predikant te Arnhem B, om 28 Maart 1898 voorganger te worden te Middelburg, kerk C. Hier zij even opgemerkt, dat in Middel burg drie classicaal verbonden Gerefor meerde Kerken zijn: A, ontstaan uit de afscheiding, Langedelft, B, vroeger ge meente onder het kruis, Hofplein en C, vroeger in doleantie, Bogardstraat. Nadat de heer Wagenaar zijn rede had beëindigd, werd hij op keurige wijze toe gesproken namens de Walchersche zuider- kerken door den heer Scheele, predikant te Veere, die „naar tourbeurt" praeses is geweest der jongste classicale vergadering. Na afloop der godsdienstoefening werd een bijeenkomst gehouden in de mooi versierde zaal in de Bogardstraat, waar een honderdtal heeren, die met den jubilaris in ambts- of bestuursbetrekking gediend hebben, met hunne dames tegenwoordig waren. Daar werd dr. Wagenaar begroet door afgevaardigden uit de Gereformeerde kerken van Leeuwarden en Arnhem, door zijne mede gedeputeerden der generale synode en collega's en vriendenwaarna men in opgewekte stemming bijeen bleef. Namens zijne gemeente werd door den heer C. Verhage den jubilaris een prachtig zilveren theeservies aangeboden. Woensdagmiddag gaven de heer en mevrouw Wagenaar receptie ten hunnen huize; velen maakten van die gelegenheid gebruik om gelukwenschen aan te bieden. (Af. Cf.) PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Z o dag Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 22. SPREEKBEURT in de CONCERTZAAL, op Zondag 24 Februari, aanvang des avonds ten half zeven ure: spreker ds. L. Hijmans, pred. te Koudekerke. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Burgh: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Van den Broek van Brouwershaven. Herv. Kerk te Noordwelle: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure: ds. Japchen. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Boone van St.-Filipsland. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sNam. twee ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. (Doops- bediening); 'snam. twee ure: ds. Hij mans v an Koudekerke, over „Kinderhuis". Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. De Jonge. 24 Februari 190 7. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Hijmans van Koude kerke. (Rede en collecte Kinderzorg). Herv. Kerk te Dreischor: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure:ds. v. d. Griend. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Lenderink, Luth. pred. te Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en'snam. twee ure: ds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel). y Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5,30 ure: de heer Kievit van Aagtekerke. Herv. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Ruijsch van Dugteren. Geref. Kerk. te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee, ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie jeruël II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure Gewone samenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3