ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Februari 1907. Vierde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (525 i i* i Is. z e e s c h. e Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8428. Directeur! A. i. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. TRANSVAAL. Johannesburg, 21 Febr. Men verwacht, dat aan Generaal Botha het vormen van een Kabinet zal worden opgedragen, waarin dan vermoedelijk Smuts koloniaal secretaris, Huil, Minister van Financiën, De la Rey, Minister voor lnlanderszaken en Rissik Minister van het Mijnwezen zal zijn. „Het Volk" zal echter misschien Solomon verzoeken het Eerste Ministerschap te aanvaarden, als er er een zetel voor hem wordt gevonden. De districten, waarvan de uitslag nog niet bekend is, zijn plattelands-districten, waar de partij „Het Volk" in de meerder- heia is. Waarschijnlijk zullen er nog 4 progressisten, 3 onafhankelijken en 18 leden der partij „Het Volk" gekozen zijn. AMERIKA. Een electrische sneltrein, die bij Broux- park van den spoordijk viel, derailleerde bij een scherpe bocht, en wel zóó, dat de machine en de eerste wagen in de rails bleven, terwijl de andere met enorme kracht in de diepte werden geslingerd, nadat ze, op hun kant liggend, eenige honderden ellen waren meegesleept; de ontsnappende electriciteit omgaf den onge- lukstreinvolgens ooggetuigeneenige oogenblikken lang met een gloed van blauwe vlammen. Toen deze ophielden te lichten, was van de vier laatste wagens bijna geen stuk meer heel. Vele lijken van slachtoffers waren zóó verminkt, dat de identiteit niet kon worden vastgesteld. Er ontstond bovendien brand in de puinhoopen, doordat een derde rail, die de electriciteit aanvoert, brak en haar lading door kortsluiting aan ijzer en hout van den trein meedeelde. De brandweer had dit vuur echter spoedig gebluscht en de reddingsarbeid kon onder bijna vol komen duisternis aanvangen; talrijke dieven trachtten natuurlijk hun slag te slaan. De machinist heeft aan de justitie mee gedeeld, dat de trein een snelheid had van 70 mijlende rem-inrichting schijnt niet in orde geweest te zijn. Het publiek in Amerika vindt in het geval aanleiding aan te dringen op meerdere veiligheidsmaatregelen op de spoorwegen. In den staat Iowa is een wetsontwerp ingediend, strekkende om een belasting te heffen van mannen, die op hun veertigste jaar nog ongetrouwd zijn. Deze belasting zou progressief zijn; d. w. z. bij 't bereiken van den 45-jarigen leeftijd door onge- huwden zou zij worden verhoogd. Volgens een kabeltelegram uit New- York is één der aanzienlijkste dames, onder verdenking haar schoonmoeder ver moord te hebben, gearresteerd. De oude dame had kanker, en leed ondraaglijke pijnen. Meermalen smeekte ze den doctoren door vergif een einde aan haar ellende te maken. 't Schijnt, dat haar schoondochter uit medelijden haar vergif gaf, hoewel zij zelf dit tegenspreekt. 't Is mogelijk, dat zij alleen het vergif in huis bracht, en de oude dame hiermee zelfmoord pleegde. Herhaaldelijk had de schoondochter de dienstbode gewaarschuwd, nooit van de spijzen, die uit de ziekenkamer kwamen, te gebruiken. RUSLAND. De Russische regeering zou op het punt staan een verdrag te sluiten met Engeland en Japan. Het gerucht heeft vermoedelijk zijn ontstaan te danken aan het feit, dat de onderhandelingen met Rusland en Japan een zeer bevredigend verloop hebben. De berichten, die uit Odessa komen, geven weer een angstwekkend beeld van de gisting, die er vooral tegen de Joden blijkt te bestaan. De leden van de „zwarte bende" trekken, van top tot teen gewapend, de straten door, en hier en daar hebben botsingen plaats, vooral met werklieden. In de laatste dagen zouden niet minder dan 250 personen slachtoffers geworden zijn van terroristische daden. Magazijnen en restaurants zijn geplunderd, de scholen en eenige banken zijn gesloten. Men heeft het Joodsche armenhospitaal in brand ge stoken, en een aantal personen is in de vlammen omgekomen. Twee Joodsche ban kiers zijn op het station doodgeschoten. Talrijke Joodsche families verlaten de stad. Een broeder van graaf Witte, de vroegere minister-president, is op zijn villa in de omstreken van Warschau ver moord. Twee zijner secretarissen werden door de daders (revolutionnairen) in een regenput verdronken. De krijgsraad te Riga heeft vonnis geveld in de zaak van de muiterij te Toekkoem, die 1 Januari begon. Zeventien beklaagden werden ter dood veroordeeld, één tot 8 jaar gevangenisstraf, 45 tot dwangarbeid van verschillenden duur, 12 werden vrijgesproken. ENGELAND. Omtrent een sensationeelen diefstal bij den Londenschen millionnair Karl Wert- heimer, wordt nog het volgende gemeld: De inbreker drong het huis, dat aan alle kanten van automatische electrische alarmsignalen voorzien is, aan den tuin kant binnen, waar hij op een vensterbank moet zijn gesprongen. Met een tafelmes heeft hij 't raam opengemaakt, en bevond zich toen in de rookkamer, van waaruit hij gemakkelijk de kunstgalerij bereiken kon. De inbreker, die handschoenen droeg, om geen vingerafdrukken achter te laten, is beslist geen kunstkenner, want hij nam slechts twee beroemde schilderijen, die hij met hetzelfde tafelmes uit de lijst sneed, benevens eenige gouden snuifdoozen mee, terwijl er nog veel kostbaarder te vinden waren. De meegenomen kunstschatten werden op 70,000 pond sterling f 840,000) ge schat. Een geheel leger van detectives maakt jacht op den onbekende, op wiens aanwijzing een belooning van duizend pond is gesteld. Alle kunsthandelaars in Engeland hebben een nauwkeurige beschrijving der gestolen voorwerpen gekregen, en daar deze ook zooveel mogelijk in het buitenland ver spreid worden, zal 't den dief niet ge makkelijk vallen zijn buit aan den man te brengen. Wertheimer, die niet verzekerd was, heeft door de opwinding een zenuw aandoening gekregen. FRANKRIJK. Een eigenaardig avontuur is een Engelsch koopman, die eenigen tijd in Frankrijk vertoefde, te Calais overkomen. Met zijn koffertje in de hand komt hij aan de aanlegplaats, en ziet, dat er juist eeir stoomboot op het punt van vertrekken staat. Juist bijtijds-gelukt het hem, nog aan boord te springen, wie schetst zijn verbazing, als hij in de eerste passagiers, die hem tegemoet treden, Koning Edward en Koningin Alexandra herkent. Tot zijn grooten schrik begon hij te begrijpen, dat hij in plaats van op een gewone stoomboot, op het koninklijk jacht verzeild geraakt was, dat 't Engelsche Koningspaar naar hun land terugbracht. „Ik ben een trouw onderdaan", was alles wat de stumperd zeggen kon. Men bracht hem naar het tusschendek en toen het den dienstdoenden officier, na een langdurig verhoor bleek, dat men niet met een anarchist of ander gevaarlijk individu te doen had, vergunde men onzen reiziger in de matrozencantine te blijven tot de Engelsche kust bereikt was. Koning Edward heeft zich verbazend met dit gevalletje geamuseerd en de onge- noode gast is niet weinig trotsch op deze zeereis. BELGIË. De vier lijken van de „Olaf V/ijk" (zoo moet ten slotte de naam van hei Zweed- sche schip geschreven worden) zijn ge schouwd. Op verzoek van den Zweedschen consul te Antwerpen, die voor zijn regeering handelde, droeg het parket het onderzoek op aan de dokters Van Bever en Ballieu, en de scheikundigen Bruylants, hoogleeraar te Leuven, en Druyts. De uitkomst van het onderzoek werd geheim gehouden. De lijken van den Franschman Regnière en de twee Zweden zijn ter beschikking van de familie gesteld, dat van Tscherniak van de socialisten te Antwerpen. Gisteren namen te Antwerpen aan de teraardebestelling van den op de „Olaf Wijk" zoo geheimzinnig gestorven Rus- sischen revolutionnair Tscherniak ongeveer drieduizend menschen deel. Drie socialis tische muziekkorpsen en veel roode, om floerste vaandels gingen in den stoet mede. In het doodenhuis, waar een rouwkapel was ingericht, sprak eerst Huysmans namens de Belgische werkliedenpartij. Toen voerde Berckmans het woord namens de Brusselsche socialisten. Hierna was 't een Zweedsche dagbladschrijfster, mej. Palmer, die het gedrag van de Zweedsche regeering ten opzichte van Tscherniak laakte. Op dat oogenblik viel de vrouw van Tscherniak's broeder in zwijm. Ook voerde nog een Rus, die weigerde zijn naam kenbaar te maken, namens het comité van Russische uitgewekenen te Parijs, het woord. Een vijftigtal roode kransen werden in den stoet medegedragen als zoovele betuigingen van deelneming, gezonden door socialistische vereenigingen, door Russische ingezetenendoor de Joodsche kolonie, door studenten uit Brussel, Gent en Luik, en verder uit Holland, Frankrijk, Italië, Zweden enz. 't Was alreeds duister -geworden, toen de stoet op den Joodschen doodenakker was aangekomen. Bij 't licht van lantaarns werd hier nog 't woord gevoerd door den socialistischen afgevaardigde Terwagne, door twee Russen in hun moedertaal en door een Pool. Er rusten verdenkingen op den passagier van de „Olaf Wijk", Kling genaamd, die op de stoomboot „Antwerpen" weer ver trokken is, doch te Vkssingen reeds weer is afgestapt. Landbouw en Veeteelt. Voor Pa ardenboonen den len prijs, Bosman v. Goozen, Middel burg; 2en Van den Bosch Co., Goes. Voor Poot-A ardappe1en den len prijs, S. j. de Rijke, Sir-Jansland. 2en Idem. Zierikzee, 21 Febr. Heden werd alhier in het „Huis van Nassau" de door de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging „Landbouwbelang" uitgeschreven Tentoon stelling van zaaigranen gehouden, die zich in een druk bezoek verheugen mocht. De jury, bestaande uit de heeren: D. Groene- veid de Kater te Noordgouwe, W. Ribbens te Zierikzee en H. J. de Rijke te Sir- Jansland, kende de volgende prijzen toe: Voor Kortloof-Erwten: den len prijs, Van den Bosch Co., Goes; 2en Bosman &v. Goozen, Middel burg; 3en Van den Bosch Co., Goes. Voor Kroon-Erwten den len prijs, J. W. Romeijn, Ouwerkerk; 2en Bosman&v.Goozen, Middel burg; 3en S. J. de Rijke, Sir-Jansland. Voor Schokker-Erwten den 1 en prijs, Bosman v. Goozen, Middel burg; 2en Van den Bosch Co., Goes; 3en Idem. Voor Chevaliergerst: den len prijs, Van den Bosch Co., Goes; 2en Idem. 3en S. J. de Rijke, Sir-Jansland. Voor Zomergerst: den len prijs, Van den Bosch Co., Goes. 2en Idem. Voor P r o b st e i - H a v e r den len prijs, Van den Bosch Co., Goes; 2en Idem. Voor de beste andere variëteit Haver. den len prijs, Van den Bosch Co., Goes, voor Royal Jubilee; 2en Idem voor idem 3en Newmarket. Voor Bruine Boonen: den len prijs, Bosman &v. Goozen, Middel burg, voor lange 2en J. W. Romeijn, Ouwerkerk, voor ronde; 3en Idem, voor lange. Voor Witte Boonen: den len prijs, J. W. Romeijn, Ouwerkerk; 2en Bosman iS v. Goozen, Middel burg. Visscher ij- Berichten. Oesters. Nadat, door oesters uit Cette afkomstig, een groot aantal personen te Toulouse besmet waren, hebben de hoog leeraren Gauthier en Morel, bacteriologen, en Prof. Leclainche, van de veeartsenij school te Toulouse, een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek, dat een groot aantal pathogene bacteriën in de oesters aanwezig waren en dat proefdieren, hiermede ingeënt, stierven. Dientengevolge heeft de regeering hare aanschrijvingen herhaald, dat de oesters, alvorens zij afgezonden worden, in zuiver water moeten worden gespeend. Daar de ondervinding geleerd heeft, dat oesters in zee, al worden zij ook een weinig besmet, spoedig zichzelf van de smetstof ontdoen, is het gevaar dat pas uit zee gehaalde oesters opleveren, minder groot, maar daarentegen dreigt het meeste gevaar uit de oesterputten, waar zij afgezonden worden, en moet er ernstig worden gewaakt tegen verontreiniging van het water, dat daar invloeit. Ook de Fransche academie van geneeskunde houdt zich met deze zaak bezig, en heeft aan de heeren Netton, Chaten, Chantemesse, Vaillard en Peirier, opgedragen een nader onderzoek in te stellen en aan de academie hun bevindingen en uitkomsten mede te deelen. Gedurende de maand Januari werden verzonden door Bergen-op-Zoom 31,713 kg. oesters en 110,440 kg. mosselen; Krabbendijke 16,121 kg. oesters; Kruiningen- lerseke 229,430 kg. oesters, 5380 kg. mosselen en 2560 kg. alikruiken; Vlake 38,175 kg. oesters en 2471 kg. mosselen, en Bruinisse 38,070 kg. oesters en 654,960 kg. mosselen. Te Philippine werden aan gevoerd 369,700 kg. mosselen. Gemengd Nieuws. In de Friesche gemeente Idaarderadeel zijn zooveel zieken, dat de dokters die daar ook de medicijnen leveren gebrek hebben aan medicijnfleschjes. De omroeper heeft nu aan de ingezetenen namens de geneesheeren het verzoek gericht, de leege fleschjes zoo spoedig mogelijk terug te bezorgen. Wij lezen in de Limb. Koerier: Het geheele ministerie bijeen op bezoek, het overkomt het zoo ver afgelegen Maas tricht niet iederen dag. En toch, nu de heeren hun ontslag hebben aangeboden en den tijd aan zich hebben, althans niet in hun bewegingen belemmerd worden door bij te wonen Kamerdebatten, nu zijn zij er eens op uitgetrokken, om toch ook dat daar heel in de verte gelegen levendige, en van haar bestaan door requesten nogal eens blijk gevende, Maastricht te gaan bekijken. De bijna overreden Minister van Marine ontbrak zelfs niet op het appèl. Met den arm in een doek, schreed hij, evenals de 8 collega's, allen in ambts gewaad, voort, de sikbaard op de vleugelen des winds fladderend. Allen marcheerden ze druk gesticuleerend langs Maastricht's straten, de portefeuille onder den arm, omstuwd door een belang stellende menigte, die niet weinig plezier had in de aanwezigheid van zulke hooge gasten. Wat minder delicaat was! Onmiddellijk ging een sjiek gekleed heer, den hoogen zijden op, met 'n plakkaat op de borst voor hen loopen, waarop de woorden „Heden overleed na een kortstondige ziekte (begrooting) ons dierbaar 's Meesters ministerie, in den leeftijd van 2 jaar". „De diepbedroefde Liberale Unie". Intusschen de bewindsmannen stoorden er zich niet aan, liepen kalm door, rede neerden over alles en nog wat, tikten al eens op hunne portefeuille, kortom, deden hoogst gewichtig. Vooral Minister Staal liep aanhoudend rond te kijken naar het blijvend gedeelte, dat hij toch minstens in een garnizoens stad had mogen verwachten. Men fluisterde dat hij op zijn geheelen tocht tot gisterenavond 10 officieren, 8 sergeanten en een halven soldaat zag. En Minister Cohen Stuart, die zijn ver bijstering te kennen gaf, geen pantser schepen in de Maas te zien dobberen, werd daarin terecht gewezen door minister Kraus, die hier in Maastricht prachtig den weg kennend, min of meer als gids optrad. In de buurt van Ceramique en Sphinx nam Minister Veegens de leiding tijdelijk over. Wat bij die geheeie officiëele vertooning sterk opvielDat de dienaren der Kroon over een ontembaren dorst bleken te beschikken. Althans ieder café was hun. ....Zoo vermaakten gisteren een 10-tal grappenmakers op den zoogenaamden nao- Vastelaovond een groot gedeelte van Maas tricht kostelijk. Neen, niet 10, er waren er zelfs 11. Immers, een huilende aanspreker sukkelde nog naast de hooge gegalonneerde oomes voort. Moderne dienstmeisjes. Wanneer de Amerikanen werkelijk tot model moeten dienen van hetgeen in de toekomst de geheele beschaafde menschheid behoort te worden, dan is het de moeite waard eens na te gaan, hoe zij het op het oogenblik stellen met hun dienstboden. Evenals in Australië, waar men tegen woordig niet meer van dienstboden spreekt, maar van beambten voor den huishoudelijken dienst, die des avonds hun eigen woning opzoeken, begint die hervorming ook in Amerika mode te worden. Zoo hebben de dienstmeisjes te Monett, in Missouri, onder elkaar een bond gevormd, die de volgende vijf artikelen als voorwaarden van indienst treding stelt: 1 o. geen beperking in het aantal bezoeken, die de dames kunnen ontvangen; 2o. vrije avonden na halfacht; 3o. geen verplichting om naar de bel te loopen op den dag van de wasch, als er maar één meid (pardon: beambte voor den h. d.) in huis is; 4o. Zondags na twaalven vrij 5o. minimum loon 2 dollars 25 (f 5,62J) in de week. Te New-York en te Chicago staan de boden er tegenwoordig op haar dag in de week te hebben, waarop zij visite kunnen ontvangen. Velen eischen behalve den Zondagnamiddag, een dag vrij in de week. Als men een lid van het Dienstboden- gilde van Philadelphia in zijn dienst neemt, weet men waar men zich aan heeft te houden. In de voorwaarden van die dames vindt men o. a. het volgende: lo. Juiste omschrijving van hetdagelijksche werk; extra betaling voor overwerk; 2o. Verzekering van bepaalde uren van rust en volstrekte vrijheid; 3o. Geriefelijke kamer, goed verlicht en verwarmd, met afzonderlijke bedden, wan neer twee dienstboden dezelfde kamer deelen 4o. Uitstekende en voldoende voeding; aparte eetkamer; 5o. het vuile werk, zooals kolen halen, straat- en vloerschrobben, schoonmaken van trappen en ramen en dergelijke arbeid wordt door anderen, b.v. door negers verricht; 6o. geen bizondere kleeding, mutsen, schorten of wat dies meer zij 7o. gelegenheid om zijn vrienden en vriendinnen te ontvangen in een andere kamer dan de keuken en niet begluurd of bespionneerd gedurende den tijd van het bezoek; onder gehoudenheid van den kant der dienstboden, dat die bezoeken plaats hebben op bepaalde uren, en het werk er niet onder lijdt; 8o. beleefde behandeling van den kant der meesteressen en haar gezin, vooral in de manier van zich uit te drukken tegenover haar bedienden en in 't maken van aanmerkingen. Vandaar dat Europeesche dienstmeisjes, die minder veeleischend zijn, in Amerika grof geld kunnen verdienen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1