QuakerO&t* X den Bond is. Wij leven in het teeken van vereeniging. Eendracht maakt macht. De Christelijke werklieden alhier moeten zich vereenigen ter wille van hen zelve, hun kinderen, en het Koninkrijk Gods. Spreker weidde alsnu uit over de verhouding van ons en onze kinderen tegenover het huis gezin, de kerk en den staat. Het huisgezin is een schepping van God. Het huwelijk is een instelling Gods. Van den man moet de regeering van het huisgezin uitgaan, de vrouw is daarin de levende ziel. Christus heeft in den toestand der vrouw, die in de aloude wereld de dienstmaagd van den man was, een verandering gebracht. Slechts in Christelijke huisgezinnen wordt de bedoeling Gods met de instelling van het huwelijk bereikt. Het kind is een erf deel des Heeren. Kinderen zijn de schatten van het gezin. Het is ouderenplicht het kind levensonderhoud te schenken. Vroeger zag men en ook nu nog zien velen in het kind een eigendom. Men mocht vroeger kinderen te vondeling leggen. Men berekent, dat in Londen 12000 moeders hun kinderen dooden. Hoevele Fransche ouders beperken de geboorte door het Neo-Malthusianisme. Het kind behoort bovenal den Heere toe. Daarom moet men zorg dragen voor de gave door Hem geschonken. Opvoeding is ontwikkeling en instand houding van hetgeen de Heer in het kind heeft gelegd. Elk kind heeft een eigen karakter. Bij de opvoeding moet men op twee zaken letten, op ouderliefde en kinder gehoorzaamheid. Straf is het hooghouden van het recht op gehoorzaamheid. Spreker behandelde vervolgens de roeping van ons tegenover de Kerk, waarmede speciaal de Ned. Herv. Kerk bedoeld wordt. In welke verhouding staan wij tot God. Wijsheid, gerechtigheid, dapperheid en matigheid zijn de vier hoofddeugden. Geen dezer deugden had betrekking op onze verhouding tot God. In de arbeiderskringen breekt zich baan een geestesrichting, die in twijfel, zelfverheffing en wereldliefde zich oplost. Daartegen moeten wij stellengeloof, hoop en liefde. Godsdienst is een zaak van het hart. Godsdienstige menschen zijn tot een gemeenschap geroepen, 't Geloof is gemeen schapvormend. In de splitsing der Kerk genootschappen ontwikkelt de Christelijke geest zijn veelzijdigen rijkdom. Maar het middelpunt van die verschillende Kerken is Christus. Wij mogen niet vijandig staan tegenover een andere Kerk. Ging echter de Ned. Herv. Kerk te gronde, dan zouden wij het hoogste verliezen. Besprekend de verhouding van ons en onze kinderen ten opzichte van den staat, zeide spreker, dat hij bitter weinig voor de politiek gevoelt. Hij heeft zijn land lief. De staat is een historisch product. De heidensche voor stelling van Aristoteles, dat de staat is een staatkundig wezen, deelt hij niet. Verschillend zijn de denkbeelden over de wording van den staat: I. de staat heeft zich uit het familieleven ontwikkeld; II. de staat is door vereeniging tot stand gekomen; III. de staat is door geweld gevestigd; ad. lum. de staat kan geen uitvloeisel van het familieleven zijn, want de staat is de wereld van het recht, terwijl de familie een wereld van liefde is; ad. 2um. de staat is ook niet door den vrijen wil der burgers ontstaan, zooals Rousseau (contrat social) leerde, en vóór hem Hugo de Groot, want door een gemeenschappelijk besluit kan geen staat, maar wel een wet ontstaan ad. 3um- door geweld van de machtigen is niet de staat, maar wel de slavernij in het leven geroepen. Paus Hildebrand zeide, dat de staat de vrucht is van een Gode vijandige macht. Luther was het, die den goddelijken grondslag van den staat verdedigd heeft. De oorsprong van den staat ligt in de sferen van den godsdienst. Wie 's menschen bloed vergiet, diens bloed zal vergoten worden. Zoo heeft God de maatschappij in het recht gegrondvest. Geef den Keizer, wat des Keizers is. Aan de overheid moeten wij gehoorzamen, zelfs al is deze onrechtvaardig en tiranniek. Elke revolutie is zonde. Daarom zijn vele Christenen anti-revolutionnair of christelijk-historisch. Behalve gehoorzaamheid aan de overheid hebben wij nog een zedelijke roeping te vervullen. Wij moeten liefde koesteren voor het Vaderland en voor ons Vorstenhuis, Nederland en Oranje zijn samen groot geworden. Gelukkig Nederland, zoolang Oranje regeert. Tot den strijd tegen Spanje heeft ook het godsdienstig gevoel mede gewerkt. De godsdienst is de bronader van ons volksleven geweest. Uit Frankrijk en Italië werd het ongeloof hier geïmpor teerd. Een volk, dat vrij en sterk wil zijn, moet gelooven. De rede, belangwekkend om haar inhoud, en schoon om haar vorm, werd met groote aandacht gevolgd. Toen spreker haar ten einde gebracht had, wekte hij, nadat het auditorium Psalm 86 vers 6 gezongen had, nogmaals de aanwezigen krachtig op zich bij de afdeeling aan te sluiten. Hij wees daarbij o. a. op Goes, die 130 leden telde. De heer K. Holm Hz., secretaris, bracht een verslag uit van den toestand der afdeeling, die met 18 leden begon en nu 32 leden telt. 16 leden zijn leden tevens van het Ziekenfonds. De inkomsten be droegen f 56,98, de uitgaven f 47,115, zoodat er een batig saldo is van f 9.87 i. In 't afgeloopen jaar zijn 6 vergaderingen gehouden. Het bestuur, dat aanvankelijk uit 3 leden bestond, is op 7 leden gebracht. Het bestaat uit de volgende heerenVan Beuge, voorzitter; P. Bodt Jr., vice-voor- zitter; K. Holm Kz., secretaris;. Catshoek, Van Dongen, A. Holm, J. Cannoo. De heer Van Beuge heeft wegens vertrek uit de gemeente het voorzitterschap neergelegd. Er is een commissie van advies, die be staat uit de heeren Ch. W. Vermeys en ds. Van den Berg. De vice-voorzitter, de heer P. Bodt Jr., dankte den eerwaarden spreker voor het door hem gesprokene, en hoopte, dat zijn opwekking goede vruchten moge dragen. Met gebed en het zingen van Psalm 72, laatste vers, werd de bijeenkom?! gesloten. De beperking van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge de door den Commissaris der Koningin in deze provincie gemaakte be paling, opgeheven, met ingang middernacht tusschen den 19den en 20sten dezer. De heer H. Tuinder, meesterknecht bij de heeren Hogerheide <SnJongmans, sigarenfabrikanten te dezer stede, mocht heden, den dag, waarop hij 25 jaar geleden als twaalfjarige knaap bij genoemde firma in dienst trad, vele en hartelijke blijken van belangstelling in deze heugelijke, op sigarenfabrieken niet allendaagsche ge beurtenis, ontvangen. De werkplaats was ter eere van den wakkeren meesterknecht door het personeel versierd geworden, terwijl onder wel gemeende toespraken den jubilaris door zijn patroon een prachtig gouden remontoir horloge en door de gezamenlijke werk lieden een sierlijke vogelkooi met standaard ten geschenke werd aangeboden. De Norddeutscher Lloyd,"Welke met hare grootsche vloot ten heden dage de eerste stoomvaartlijn der wereld mag ge noemd worden, zal heden den 20sten Februari den dag herdenken, waarop hare Maatschappij vóór vijftig jaren geleden te Bremen werd opgericht. Dat de Nord deutscher Lloyd thans met trots mag terug zien op hetgeen door haar gedurende dit vijftigjarig tijdvak in het belang van den handel en het wereldverkeer werd tot stand gebracht, zal ieder moeten instemmen. Begonnen in het jaar 1857 met ééne stoomvaartlijn op Engeland van slechts drie schepen, en ééne lijn op New-York, heeft de Norddeutscher Lloyd bij nog voortdurende uitbreiding op het oogenblik reeds 15 regelmatige groote transatlantische stoomvaartlijnen met daarop meer dan 20 correspondeerende aansluitingslijnen. Van niet minder dan 192 stoomschepen met eene tonnenmaat van gezamenlijk 700.000 ton, waait thans de vlag der Norddeutscher Lloyd, waarvoor aan de scheepsbouw-industrie een bedrag van 417 millioen mark werk werd uitbetaald. 6) millioen passagiers werden met de stoomschepen der Norddeutscher Lloyd vervoerd, waarvan alleen in het afgeloopen jaar over het half millioen. Aan kolen verbruikt de Norddeutscher Lloyd jaarlijks over de 23 millioen mark, terwijl het proviandsverbruik jaarlijks over de 15 millioen mark beloopt. Meer dan 3000 agenturen over de geheele wereld verspreid, zijn werkzaam voor de Norddeutscher Lloyd. Afgaande op deze cijfers, kan men een begrip krijgen van de uitgebreidheid, welke de zaken der Norddeutscher Lloyd thans verkregen hebben. De Norddeutscher Lloyd heeft dan ook steeds gezorgd door aanbouw van moderne stoomschepen aan de hoogst gestelde eischen van den handel en het passagiers- verkeer te kunnen beantwoorden. Bij Kon. besluit van 4 Febr. j.l. is een pensioen van f 318 toegekend aan den eervol ontslagen arbeider bij de Rijks waterstaatswerken L. Jacobse te Westkapelle. Van de bereden wapens (veldartillerie en cavalerie) zullen de manschappen niet met tijdelijk verlof gaan, zoodat de maat regel betreffende verlof aan het blijvend gedeelte is ingetrokken. Brouwershaven. Maandag 18 dezer was het 25 jaar geleden, dat de heer Meijer, opzichter aan de werkplaats alhier, bij de R. T. M. in dienst trad. Deze dag is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zeer vroeg in den morgen wapperde de driekleur van alle aan de R. T. M. behoorende gebouwen, alsmede van de veerbooten. Bij aankomst der tram ongeveer 9i uur, werd de jubilaris inde werkplaats door het aanwetiig personeel ontvangen, en in de ten deele versierde kamer door den heer Koevoets binnen geleid, alwaar hem een prachtig cadeau werd aangeboden, hem geschonken door de conducteurs, machinisten en stokers, dienstdoende op de lijn Steenbergen Brouwershaven. De heer Koevoets sprak <)en jubilaris uit naam van allen harteljik toe. Het cadeau bestaat uit een pracfffige pendule en twee daarbij behoorende stukken. Den geheelen dag door kreeg de jubilaris veel bezoek, o. a. van den heer inspecteur en den heer Kromwijk, adj.-chef ter expl. bij de R. T. M. te Rotterdam, die hem eveneens met een aardig cadeautje verrastten. Tot laat in den nacht werd onder toespraak en voordracht vroolijk feest gevierd. Renesse. Dezuidwestenstorm, die heden nacht woedde, heeft in onze gemeente wel geen groote, maar toch vele kleine verwoestingen aangericht. Boomen werden ontworteld of van de kruin beroofd schuttingen en strooklampen moesten het ontgelden; pannen woeien van de daken en eenige schoorsteenen konden de kracht van den wind niet weerstaan en werden tegen den grond geworpen. Zijpe. Tot het verdiepen van de beide havens alhier is dezer dagen gearriveerd een baggermolen met de daarbij behoorende modderbakken. Stavenisse19 Febr. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld de Hoofde lijke Omslag voor 1907 op f 2600. Als leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren C. Steendijk, J. van Oost en C. M. P. W. Hanssens, terwijl in de bestaande vacature als zoodanig werd benoemd de heer Abr. Koeman. St-Filipsland, 19 Febr. Nu't vriezende weer ons den rug toegekeerd heeft, is men zoo zachtjes aan begonnen met de voorloopige werkzaamheden tot indijking der Slaakgronden. De richting van den te leggen dijk is uitgebakend; aan de Schelp kreek zal een deel van den Slaakdam tijdelijk verbreed worden, om daar plaats te krijgen tot het bouwen van de noodige keeten. die moeten dienen tot woning der arbeiders uit den vreemde. Ook zal daar een stal gebouwd worden tot berging van een 24-tal paarden^ die bij 't werk gebruikt worden. In de afgeloopen week hebben een 6-tal bestuurders van voertuigen een proces verbaal, ja een paar zelfs twee, opgeloopen, wegens 't rijden met te zwaar beladen wagens. Hopentlijk ziet de politie nu ook nog eens streng toe op het harder dan stapvoets rijden langs het bebouwde ge deelte van den Oostdijk, 't geen toch bij politie-verordening verboden is. Zaterdag middag nog reed er een tilbury in vlie gende vaart over. Is 't daardoor veroor zaakte geraas voor gezonde menschen al onuitstaanbaar, hoe pijnigend moet 't dan wel geweest zijn voor die oude vrouw, die in een van die huisjes aldaar, reeds eenige weken ernstig ziek ligt! Een onbewoond, en tevens onbewoon baar huis in den achterweg alhier, is door de lieve straatjeugd voor drie vierde reeds gesloopt. Dezen middag waren de onge- noode sloopers bezig aan 't dak. Blijft 't werk zoo vorderen, dan zal het einde dezer week wel geheel afgebroken zijn. Hansweert, 18 Febr. Door een uitschot van wind is van het schip „Honette", schipper Pols, het want van den grooten mast afgebroken, waardoor tevens ook de mastkoker afbrak. Het schip is hier binnen gesleept door de Belgische sleepboot „June". Het schip is geladen met erts van Ant werpen naar Ruhrort en zal de reis slepend voortzetten. Op de Schelde had een aanvaring plaats tusschen de schepen „Vrede" en „Hertha", waardoor de „Hertha" zulke zware averij beliep, dat het onmiddellijk in de diepte zonk. Het Duitsche sleepschip „Mannheim 21", schipper Hauck, bekwam op het kanaal een lekkage, waardoor de lading zaad beschadigd werd. Men is begonnen de droge zakken zaad in een lichter te lossen en men zal trachten het lek dicht te maken. Middelburg, 18 Febr. Wij vernemen dat het bericht dat de centr. ant.-rev. kiesvereeniging den heer J. Maas tot candidaat voor de Prov. Staten heeft gesteld, voorbarig is. Wel heeft de centr. ant.-rev. kiesvereeniging hedenmiddag een ver gadering gehouden en ook reeds een beslissing genomen, doch het resultaat daarvan is vooralsnog niet voor openbaar making geschikt. Voor de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in dit district, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Maas, is door de S. D. A. P. besloten zich te onthouden van het stellen van een candidaat. Bij kon. besl. van 5 Februari is de jaarwedde van den commissaris van politie alhier, met ingang van 1 April, vastgesteld op f 2200. Vlissingen, 19 Febr. Heden is bij den burgemeester officieel bericht ontvangen dat Prins Hendrik heeft aangenomen de uitnoodiging vanwege het plaatselijk comité en den gemeenteraad tot het bijwonen der verschillende feestelijkheden op 23 Maart en tot het deelnemen aan een lunch. De Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal binnenkort overgaan tot het bouwen van een 40-tal arbeiders woningen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. m vk m is niet alleen zeer voordeelig M in het gebruik, doch onderscheidt V I zich bovendien van alle andere I haverpreparaten door betere kwa- M K liteit, reinheid en heerlijken R m smaak. K Alleen in pakken, Ondervinding van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. VROONLAND, Beenhouwers- singel K 76 te Middelburg, meldt onsHet is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zweetingen en benauwdheden, die door huiveringen werden gevolgdook leed ik aan rheumatiek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet. Ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond, was ik reeds vermoeid. Verschillende malerr was ik hiervoor onder behandeling geweest, doch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk dat ik met Foster's Rugpijn Nierenplllen bekend raakte, want ik had deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote ver lichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toestand. De pijn was zoo goed als ver dwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met «uw pillen doorgaan en hoop u binnenkort tnijnl volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Nierziekte is gevaarlijk, omdat zij zoo ongemerkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menig maal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkelbare toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duizelingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraandoening als rugpijn, waterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek, graveel, zwakte der blaas, enz. Nierziekte kan soms jaren in het gestel zijn, vóórdat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat is het gevaar. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en blaasziekten. Let er op dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M.t S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Noordgouwe. Voor de levering van 15)00 K.G. Chili-salpeter aan de Land- bouw-Societeit alhier, is ingeschreven door: C. van Bloois, Dreischor, f 12,58. H. de Rijke, Zonnemaire, - 12,91. W. J. C. Ribbens, Zierikzee, - 13,04. Maatsch. t. v. v. Hulpm., Dordrecht, -13,10. Dordtsche Kunstm.-M.", - 13,13. Één biljet van L. Eversdijk te Kapelle, a f 12,98, kwam te laat in. De levering is gegund aan den heer C. van Bloois. Haamstede. Door den heer Van Wave- ren alhier werd dezer dagen aanbesteed het metselwerk van een bloembollenhuis met woning nabij Westenschouwen onder de gemeente Burgh. Ingeschreven door de heerenK. Lem- son te Burgh voor f 2156; Joh. Bijkerk te Burgh voor.f 2145; A. Verjaal te Noord- welle voor f 2040 en S. Slager te Haam stede voor f 1850. Landbouw en Veeteelt. Goes. De exploitatie der weegbruggen heeft over 1906 het volgende resultaat gehad: ontvangen f 1322, uitgave f 648, goed slot f 673. De reservekas bedraagt f 274. Op de 135 aandeelen ieder van f 10 werd f 4,50 winst uitgekeerd, d. w. z. 45"/V Op de beide weegbruggen werd in totaal gewogen 11,086,984 K.G., zegge ruim elf millioen kilo, waarvan suikerbieten het leeuwenaandeel hebben, n.l. ruim 71 millioen kilodaarop volgen aardappelen 1,148,971 kilo, hooi 1,017,835, pulp 483,666 kilo en vlas ruim 44000 kilo. De aftredende bestuursleden M. de Box voorzitter) te Goes en M. Vermeule commissaris) te 's-Heer Hendrikskinderen iverden herkozen. Tot het nazien der rekening werden gekozen de heeren C. Zandee te Kloetinge en J. Nieuwen- huyzen te Goes. 1906 was voor de Zuid-Bevelandsche Vereeniging tegen Hagelschade een goed jaar; er kwam geen hagelschade voor: Over het afgeloopen jaar is een goed slot van f 3997,32. De begrooting voor 1907 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 4447,32, waaronder f 4337,32 voor onvoorziene uitgaven. Er zijn 1400 H.A. verzekerd, vat» 30 leden, welke getallen minstens verdubbeld Coesten zijn. Overleden is het bestuurslid, de heer de Kater te Wolfaartsdijk. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Koert uit dezelfde gemeente. Andere mutaties kwamen in het bestuur niet voor. De bekende heer J. W. Romeyn te Ouwerkerk verwierf op de tentoonstelling van zaaigranen, door de vereeniging Land bouw en Handel alhier, verscheidene prijzen. KERKNIEUWS. Het alphabetisch gesteld drietal voor predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Middelburg bestaat uit de heeren G. Heeringa te Veenwoude, I. Hulshoff te Irnsum en P. H. Veen te Bovenknijpe. 'Zondag 3 Maart zal uit dit drietal een keuze worden gedaan. Op het twaalftal voor predikant bij de Herv. Gem. te Vollenhove komen o. a. voords. G. Steenkamer te 's-Heer- Hendrikskinderen en C. Reijnierse te Wil- helminadorp. Voor een derden predikant bij de Geref. Kerk, vacature-Wisse, te Leiden, is het volgende drietal samengesteldds. J. van den Berg te Terneuzen, ds. J. Douma te Alblasserdam en ds. J. L. Schouten te Watergraafsmeer. Wij lezen in de Transvaalsche Volksstem Een geacht correspondent schrijft ons uit Heidelberg: „Voor eenige dagen is alhier aangekomen ds. Van Bremmer. uit Holland. Hij is echter geen vreemdeling onder ons, want hij heeft den geheelen oorlog nfet ons meegemaakt en keerde daarna naar zijn vaderland terug, teneinde zijn predikantsstudie te voltooien. Hij nam Zondag den dienst in de Herv. kerk voor ds. Van Belkum waar, en leverde een treffende predikatie over de woorden: „Ik ben het brood des levens". Ik verneem, dat Z.Eerw. een beroep heeft aangenomen naar Zeerust. Hij is vergezeld van zijn echtgenoote". ONDERWIJS. De heer J. C. Boot, vroeger jarenlang in onze provincie onderwijzer en hoofd van chr. scholen o. a. te Goes, Zierikzee, Oud-Vossemeer en Zaamslag, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een chr. school I voor geref. lager onderwijs te Amsterdam. Kerkwerve, 19 Febr. Wegens hare I benoeming te Groede, is door mej. C. Willemsen, onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier, eervol ontslag aangevraagd tegen 1 April aanstaande. De gemeenteraad te Middelburg benoemde heden tot leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan het gymnasium, de heer dr. L. A. J. Burgers- dijk Jr. te Leeuwarden. Bij het op 19 dezer te 's-Hage gehouden examen in de Nuttige Hand werken is geslaagd Mej. H. M. van Malland van Zierikzee. Nu de heer Th. M. Ketelaar is benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Hilversum, zal hij, naar wij vernemen, aftreden als secretaris van den Bond van Ned. Onderwijzers. De afdeeling Middelburg van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft een verzoek aan den raad dier gemeente gericht om betere regeling hunner jaarwedden. Adressante meent, dat de salariëering der onderwijzers en onder wijzeressen bij het openbaar lager onderwijs in die gemeente niet voldoende is geregeld, omdat: 1". een maximum-salaris van f 750 voor onderwijzers zonder hoofdakte beslist onvoldoende is; 2". een maximum I salaris van f 1000 voor onderwijzers met I hoofdacte niet geacht kan worden te voldoen aan wat een onderwijzer met een j gezin noodzakelijk behoeft; en 3". de verhooging, tot bedragen als volgens de vigeerende regeling, sneller dan om de 5 jaar moet worden toegekend, wil ze van beteekenis zijn. Burgem. en Weth. stellen den raad I voor afwijzend op het verzoek te beschikken, I omdat de toestand der gemeente-financiën I een verhooging als door de onderwijzers I verlangd wordt, niet gedoogt. Op dit I oogenblik zou daardoor een verhooging I der uitgaven ontstaan van ruim f 6000.1 Er doet zich echter, merken Burgem. en I Weth. op, nog een principiëele vraag I voor, afgezien van den slechten toestand I der financiën, n.l. of de toestand der I onderwijzers inderdaad van dien aard is, I in vergelijking met dien van andere I gemeente-ambtenaren, wier werkzaamheden I van niet minder belang zijn, of I wier financiëele verantwoordelijkheid zeker I grooter is, dan die der onderwijzers, dat I verhooging hunner jaarwedden zoo dringend I noodig is. Burgem. en Weth. meenen die I vraag ontkennend te moeten beantwoorden, I daar de jaarwedden der onderwijzers I volstrekt niet de laagste in de gemeente zijn. I RECHTSZAKEN. Naar men verneemt, worden in den loop! der volgende maand de gebr. De Bie, I indertijd veroordeeld tot 15 jaren tuchthuis-1 straf wegens deelname aan den moord op I den wachtmeester Hoekman te Osch ge-1 pleegd, voorwaardelijk uit de gevangenis1! ontslagen. Ook de levenslange gevangenisstraf van I den als dader van dezen moord veroor-1 deelden Van Gelderen moet in een I gevangenisstraf van 20 jaar veranderd zijn.l Diefstal in de kazerne te MitfSelburg. I Bij bevelschrift der rechtbank te Middel-1 burg, is naar de openbare terechtzitting! dier rechtbank verwezen: P. H., oud 611 jaar, koopman, geboren te Breda, wonende te Middelburg, aldaar gedetineerd, ter zake dat hij te Middelburg, tusschen September 1906 en Januari 1907, op verschillende tijdstippen van verschillende militairen heeft gekocht schoenen, hemden, borst rokken, stroozak, dekens en overjassen, terwijl hij wist, althans begrijpen moest en begreep, dat die goederen door diefstal, althans door misdrijf, verkregen waren. Aan den beklaagde is mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, advocaat en procureur te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Zij, Klaske, een aardig Friezinnetje] dient te Scheveningenhij is een Haagsche jongen, die vroeger verkeering met haar had. Ze had hem verleden herfst afgedankt, en wanhopig daarover, kwam hij, na haar een paar dreigbrieven te hebben geschreven,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2