Donderdag 21 Februari 19D7. (Z i e r i Is. z e e s c li e O o xx ran t). Verpachting buitengronden der gemeente Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIEHEKZEËSËHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8427. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Zij, die in aanmerking wenschcn le komen voor het gedurende het jaar 1907 pachten van het grasgewas: L°. op het gedeelte der lijnbaan van af het jannewekken tot aan het einde der lijnbaan; 2°. op het gedeelte der lijnbaan van af de werkloods tot aan het Janne wekken 3°. in de Wandeling tusschen de Nobelpoort en de Zuidwellebrug; 4". van de perken buiten de Nobel poort en het grasgewas aan den slootkant van den Blokweg, en 5°. van het terrein aan de Noordzijde van het Sas, behooren zich oijder opgaaf der door hen te bieden pachtsom, vóór of op Donderdag 28 Februari 1907 schriftelijk te wenden tot den Burgemeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangekondigde ver pachting der buitengronden van leze gemeente, voor oester- en mosselcultuur, voorloopig althans, niet doorgaat. Zierikzee, den 18 Februari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. JAPAN. Tokio, 18 Febr. Prins Koeni gaat half Maart naar Duitschland om de militaire nrichtingen te bestudeeren en na een jaar :en reis maken door Engeland, Frankrijk, talie, Nederland en Amerika. AMERIKA. Met verwoest middendek kwam het Juitsche stoomschip „Valdivia" van de lamburg-Amerika-lijn, op zijn reis van West-lndië de haven van New-York binnen. )e vlag wapperde halverwege den mast. )en 13en Februari, drie dagen na het 'ertrek van Inaugua, sprong één der stoom- tetels. Het middendek scheurde en de tware neervallende stukken ijzer doodden Leven personen en wondden er drie. Com- >as en chronometer gingen verloren. Zonder leze instrumenten heeft kapitein Kruger iet schip binnengebracht. ITALIË. Rome, 17 Febr. De Paus heeft de Ameri- caansche pelgrims bij zich ontvangen. Daarbij verklaarde de aartsbisschop van Savannah, Kepleys, dat de pelgrims van iver zee kwamen om plechtiglijk te protes- eeren tegen de aan katholieken opgelegde naatregelen door een land, dat zich vroeger leroemde de oudste dochter der kerk te ijn. Tien millioen katholieken van de fereenigde Staten sympathiseeren met den 'aus en keuren zijn houding goed. De artsbisschop protesteerde tegen de rnee- ling, dat Frankrijk ten opzichte der kerk iet voorbeeld der Vereenigde Staten zou ebben nagevolgd. Integendeel genieten e Amerikaansche katholieken op grond an de wetten der Vereenigde Staten de neest njpgelijke vrijheid en bescherming. De ongewone en late kou heeft in talië het gevolg gehad, dat de influenza /eer rondwaart. Heele steden lijden aan e ziekte, vooral Siena. En ook de minis- :rs worden niet door haar gespaard. Om de influenza-lijders te troosten, is ezer dagen een statistiek verschenen over e sterfte in Italië. En terwijl hierin met ijfers wordt beweerd (voor zoover in nzen tijd nog op statistieken te rekenen alt) dat het aantal dooden in Italië ieder lar afneemt en ook dat het aantal infec- e-ziekten dalende is, blijkt daarentegen at de sterfgevallen aan influenza ieder ar bijna toenemen. En bij deze statistiek niet eens rekening gehouden met de eken die eigenlijk indirect ook sterven m influenza (door een ernstige verzwak- ng der organen). 1892 en 1900 waren voor Italië de ergste ifluenza-jaren. Toen stierven aan de ekte 20,039 en 17,306 menschen. In J01 daalde het sterftecijfer belangrijk, aar sedert steeg het weer tot 1905. Verder gaat de statistiek niet. En de be volking van Italië bedraagt ruim drie-en dertig millioen. ZWITSERLAND. St.-Moritz, 18 Febr. Graaf Van Bylandt; uit 's-Gravenhage is heden bij een toboggan- wedstrijd om het leven gekomen. Het ongeluk was te wijten aan grove nalatigheid van werklieden, die een plank lieten liggen op de baan, waarlangs Graaf v. Bylandt neergleed. De Graaf kreeg vreeselijke wonden, en moet onmiddellijk bezweken zijn. Omtrent dit ongeluk schrijft de N. Ct., dat de bij het tobogganning op zoo ramp zalige wijze om het leven gekomen Graaf Jules van Bylandt. is bekend als koen reiziger en voortreffelijk sportsman. De heer Van Bylandt maakte indertijd een reis naar het Noord-Poolgebied, één door Midden-Azië en Tibet, en was thans juist teruggekeerd van een reis door geheel Afrika, gedurende welke hij o. a. aan olifanten-jachten deelnam. De overledene, die den leeftijd van 42 jaar bereikte, was ongehuwd. In de aanzienlijke kringen der residentie en ook daarbuiten, was hij een zeer geziene en algemeen beminde persoonlijkheid. RUSLAND. St.-Petersburg, 18 Febr. Naar een Petersburgsch blad meedeelt zou de priester Wostorgow, die aan het hoofd staat der monarchistische partijen, een staatsgreep beraamd hebben voor het geval van een nieuwe ontbinding der doema. In Moskou en 18 andere steden zouden tegelijkertijd kerkelijk-politieke agitaties worden voor bereid. FRANKRIJK. In het Fransche departement A'isne hebben veldwachters onlangs in een woud de schuilplaats van een wonderlijken kluize naar ontdekt. Een boerenzoon van nu 26 jaar werd op het einde van 1905 tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn vader geslagen had. Hij besloot, na zijn gevangenistijd boete te doen door kluizenaar te worden. In het eenzame bosch groef hij zich twee wijde kuilen, twee meter diep, en dekte ze met twijgen en bladeren. In den eenen kuil sliep hij op een leger van stroo en blaren, in den anderen stalde hij twee geiten. Hij voedde zich met haar melk en met groente. Den dag bracht hij in een kuil door, 's nachts waarde hij rond. Zoo heeft hij een jaar geleefd. in het noorden van Frankrijk Vlaanderen en Artois hadden sedert Januari 1905 meer dan 1000 misdrijven, waaronder 52 moorden en 500 gevallen van mishandeling of poging tot moord, plaats gehad, zonder dat de politie er in slaagde de daders te vatten. Het werd hoe langer hoe duidelijker, dat hier een groote boevenbende werkte, die bekend stond als „de chauffeurs van het noorden". Vijftig mannen van deze bende zijn nu gepakt. Een der laatste daden was, dat zij overdag, toen iedereen aan het werk was, in het dorp Meteren een herberg en 16 andere huizen plunderden. Wie weerstand bood werd neergeslagen. Het leven was ondragelijk geworden in de bezochte streek. Geen buurman die zijn buurman meer vertrouwde, bij die aanhoudende diefstallen en moordpartijen door onbekenden. DUITSCHLAND. Berlijn, 18 Febr. In het strafgeding tegen Töplau, den gewezen geheimen secretariaats-assistent, wegens het weder rechtelijk mededeelen van ambtelijke be scheiden aan anderen, weigerde heden Erzberger, lid van den Rijksdag, getuigenis af te leggen over zaken, die in zijn hoe danigheid van rijksdag-afgevaardigde te zijner kennisse zijn gebracht. De rechtbank bepaalt, dat hij als onwillige getuige in gijzeling zal worden gesteld en veroordeelt hem tot 100 mk. boete. Daarop zegt Töplau, dat hij Erzberger van zijn plicht tot zwijgen ontslaat. Daarop legde Erzberger getuigenis af. De rechtbank besloot thans de gijzeling op te heffen, echter met hand having van de geldboete en Erzberger niet onder eede te hooren, daar hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan de door Töplau gepleegde strafbare handelingen. BELGIË. Antwerpen, 17 Febr. De zaak „Olof Wijk" neemt een steeds meer raadsel achtige wending. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de lading lucifers volkomen ongeschonden is. Fosfor-uitwasemingen kunnen onmogelijk de ooraak zijn geweest. De kapitein en alle passagiers, ook de koks, zijn onpasselijk geweest bij de af vaart. Te Göteborg dwaalde een kerel op het schip rond, die verjaagd moest worden. De veronderstelling is nu, dat die kerel het voedsel heeft vergiftigd om den terrorist Tscherniak te dooden, wellicht op last van de Russische politie. De alge- meene raad van de Belgische werklieden partij heeft het onderzoek in handen genomen. De Zweedsche consul vroeg aan de Belgische justitie een onderzoek in te stellen naar het drama. Dit gebeurde echter op een Zweedsch schip en in zee, zoodat het Belgisch gerecht niet tusschen- beide komen kan. Een echtelijk drama, dat in een Engelsch gezin, tot de eerste kringen van Antwerpen behoorend, is voorgevallen, brengt de gemoederen der havenstad in opwinding. Timothy O'Halloran is door zijn eigen echtgenoote vermoord, volgens haar zeggen uit zelfverdediging. O'Halloran, één der eerste reeders te Antwerpen, was dikwijls dronken en trachtte zijn vrouw dan te mishandelen. Op den avond van den moord was dit ook het geval. Om haar man angst in te boezemen, schoot de vrouw een revolver af met 't bekende vreeselijk resultaat. De arme echtgenoote, die geheel wanhopig werd, werd gearres teerd en zal door het Belgisch gerecht gevonnist worden. Volgens een notariëelc acte is het Paleishötel te Oostende aangekocht door een vennootschap met 4' millioen fres. kapitaalwaardoor een geheel nieuw Oostende zal worden geschapen. Men vermoedt, dat achter de koopers de Monte- Carlo-Maatschappij zit. NEDERLAND. Amsterdam, 18 Febr. Een zware uit slaande brand ontstond gisterennacht alhier in de Joden Houttuinen en wel in de stoom-diamant-slijperij „Prinses Maria", gevestigd in de perceelen 55 en 57, behoorende aan de naamlooze vennootschap „Wilhelmina", in huur bij de firma H. Masseling en J. Wessel Wzn. Drie stoom- en vier koolzuurspuiten werden in werking gesteld en aan de achterzijde bestookte de Jan Van der Heijden het brandende perceel. De derde en vierde étage stonden in volle vlam en aan de voorzijde ging de blussching in de nauwe straat nog al met moeielijk- heden gepaard. Op de derde étage had een patroon van de firma Masseling en Wessels al de molens gehuurd. Het op deze zaal zich bevindende gereedschap was tegen brand schade verzekerd. Vele werktuigen van verschillende huurders van molens zijn buitendien nog verloren gegaan, doch hiervan is niets door verzekering gedekt. Waarschijnlijk is er ook diamant ver loren gegaan. De brillant-slijpers brachten geregeld het geslepen en ongeslepen in de brandkast, met de roosjesslijpers, die op de uitgebrande étages hoofdzakelijk werkten was dit niet het geval. Met zeker heid is dit nog niet te zeggen, omdat niet bekend is, wat de verschillende patroons mee naar huis hebben genomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door nonchalance met vulkachels. Er moet te Amsterdam of in de buurt der hoofdstad een bende valsche munters aan het werk zijn, die vooral slachtoffers maakt onder onze tramcon ducteurs. Toen gisterenavond door de conducteurs werd afgerekend, bleken er niet minder dan 14 valsche kwartjes en 2 valsche rijksdaalders te zijn ontvangen. De munt stukken waren van lood gemaakt. De kwartjes droegen den beeldenaar van Koningin Wilhelmina, met verschillende jaartallen, 1901, 1902 en 1903. De rijks daalders hadden het jaartal 1878, met den beeldenaar van Koning Willem lil. De valsche munt is bij de politie gedeponeerd, die een scherp onderzoek zal instellen. Voor de conducteurs- is het te hopen, dat zij de schade niet behoeven te dragen. Bij de ontvangst van geld in de hand, hooren zij geen klank en kunnen ze dus de echtheid niet controleeren. Ze mogen dus voor de schade niet aansprakelijk worden gesteld. Iets anders is, of zij niet van een controlemiddel moeten worden voorzien, nu het reeds bij herhaling is gebleken, dat valsche munters van de gunstige gelegenheid gebruik maken, om hun loodfabrikaten op onze tramwagens van de hand te doen. Westzaan, 19 Febr. Maandagmiddag had alhier een ernstig ongeluk plaats. Twee werklieden waren aan het rijks magazijn van schietkatoen bezig met het dicht-soldeeren van een kist, toen plotseling de inhoud van deze kist ontplofte. Beide werklieden werden ernstig gewond. Hun werd een voorloopig verband aan gelegd, waarna zij door de in allerijl ontboden sleepboot „Groenland" van de firma Rutters naar de marinewerf te Amsterdam werden overgebracht. Zij werden hier door een officier van gezond heid behandeld en vervolgens per raderbaar naar het binnen-gasthuis gebracht. De toestand van beiden schijnt zéér ernstig. Utrecht, 17 Febr. Op den Catherijne- singel nabij de Nic. Beetsstraat alhier, verwekte Donderdagavond de 20-jarige F. v. d. E., wonende aan den Jutfaaschen- weg, een volksoploop, doordat hij een meisje lastig viel, en een student, die hem op het onbetamelijke hiervan wees, op een pak slaag tracteerde, evenals een officier van gezondheid in uniform. Door de brugwachters is hij hierop aangegrepen en naar den politiepost aan de Tolsteegbrug overgebracht, alwaar aan het licht kwam, dat de man niet heel best bij het hoofd was. Aanvankelijk wilde hij zijn naam niet opgeven en ten slotte verklaarde hij „Jezus van Nazareth" te zijn. Men slaagde er echter in, naam en adres uit te visschen en daarop is hij, na eenigszins gekalmeerd te zijn, met zijn moeder vertrokken. Het gebeurde had een grooten volks oploop ten gevolge. In de Maliebaan alhier woont het beruchte echtpaar Bloem van Dale, dat zich geregeld aan zekere praktijken schul dig maakt en daardoor herhaaldelijk met de justitie in aanraking komt. Dezer dagen is de vrouw, na enkele jaren opsluiting, wegens een geval te 's-Hertogenbosch, waarbij een ongetrouwd meisje overleden is, uit de gevangenis teruggekeerd. Zij is juist op tijd gekomen, om het blijkbaar nog niet zoo heel slecht floree- rende zaakje gaande te houden, want Woensdagavond is de man, die te Leeu warden zijn vingers gebrand heeft, en zich daardoor een half jaar gevangenisstraf op den hals haalde, door de recherche aan gehouden, en naar de gevangenis alhier overgebracht. Zoo lossen deze twee nobele menschen elkaar af. Over een half jaar is het mis schien haar beurt weer. 's-Gravenhage, 19 Febr. Het nationaal comité voor de De Ruyter-herdenking heeft aan de kerkgenootschappen verzocht de nationale herdenking niet onopgemerkt te doen voorbijgaan in de kerken. Evenals, door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, de gemeente besturen, zijn ook de verschillende onder- wijsvereenigingen door den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht hunne medewerking te verleenen om den 23en Maart een algemeene vacantiedag te doen zijn. Een nationaal maritiem historisch museum te Amsterdam zal een blijvend huldebetoon aan de nagedachtenis van De Ruyter worden, waartoe men van de medewerking van het gemeentebestuur van Amsterdam verzekerd is. Om de nationale beteekenis van zulk een stichting te verhoogen zal ook de medewerking der Regeering en van de Staten-Generaal worden ingeroepen. Het nationaal comité hoopt op toeneming der bijdragen voor een blijvende hulde. De heer H. F. Bultman, lid der Eerste Kamer, bekend voorstander van den Landbouw, is heden alhier overleden. Schiedam, 18 Febr. De ouders van het sedert 1 Januari vermiste 20-jarige meisje, Elisabeth Groenendaal, zijn uit de onzeker heid omtrent haar verlost, daar in het Zaterdag te Scheveningen aangespoelde lijk eener vrouw, het meisje is herkend. Zwijndrecht, 18 Febr. Een vrouw alhier is dezer dagen bijna het slachtoffer ge worden eener noodlottige vergissing. Zuive ringszout willende innemen, zond zij één harer kinderen naar een drogist, om dat te halen, doch op het briefje schreef zij bij vergissing „zuringzout". Dat zout werd door haar ingenomen en de gevolgen bleven natuurlijk niet uit. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en door twee doctoren verleend. Men hoopt er in te slagen haar in het leven te behouden. Rotterdam, 18 Febr. Zaterdagavond om kwart vóór tienen passeerde de agent majoor van politie C. J. Engelsche, dienst doende aan den politiepost Beurs, het Hogendorpsplein, om, komende van zijn woning aan de Boomgaarddwarsstraat no. 10, zich naar het posthuis te begeven, daar hij nachtdienst had. Op het Van Hogendorpsplein tegenover het café Belvédère ging een tram van lijn 2 naar Feijenoord er voorbij. De agent stak achter dien wagen de rails over, toen hij gegrepen werd door motorwagen 88 van lijn 7, die in tegenovergestelde richting reed. Engelsche werd tegen de straat ge worpen en. geraakte onder het voorbalcon van no. 88. Omstanders en voorbijgangers dachten niet anders, of de man was ver pletterd, doch dank zij het electrisch remmen van den wagenbestuurder, stond de motorwagen onmiddellijk stil. De majoor zat evenwel zoo bekneld onder het voorbalcon, dat men met vele hulpvaardige handen den wagen een weinig moest lichten om den man er onder uit te halen, waarop hij naar het bureau aan de Groote Pauwensteeg. werd gedragen. Hij had slechts een onbeduidend wondje aan het achterhoofd en klaagde verder over pijn aan de heupen en het rechter been, tengevolge van den slag, waarmede hij tegen de straat was geworpen. Majoor Engelsche was door het ongeval, dat zoo bizonder gelukkig was afgeloopen, te zeer ontdaan, dan dat hij dien nacht dienst kon doen. De wagenbestuurder had in het geheel geen schuld aan het ongeval, daar hij bij het passeeren van den aankomenden motorwagen gebeld had, zooals het voor schrift luidt. In de Anna Mariastraat 26, klein 2, alhier, werd zekere Francina D. de vorige week door den kantonrechter veroordeeld tot ontruiming van hare woning. Vrijdag middag heeft zij haar boeltje te gelde gemaakt en heeft zij de woning verlaten, met achterlating van haar vijf kinderen, waarvan het oudste 12 en het jongste 4 jaar oud is. Zij is tot heden niet opge spoord kunnen worden. De kinderen, die zelfs gedeeltelijk ongekleed zijn en waar voor ook geen kleeren in huis zijn, worden nu door de buren van voedsel voorzien. 's-Hertogenbosch, 18 Febr. In den laten namiddag van heden zijn op de Dommel drie jongens, van wie de oudste elf jaar telt, door het ijs gezakt en ver dronken. Het zijn twee kinderen van zekeren Martens en één van Dona, beiden wonende op den Vughterdijk aldaar. De heer Doorenbosch, die op het hulp geroep was toegesneld, haalde alle drie drenkelingen op den wal, maar ofschoon geruimen tijd werd beproefd de levens geesten op te wekken, dokter Daniels moest eindigen met den dood van alle drie te constateeren. Zierikzee, 20 Febr. Maandagavond trad in de Concertzaal alhier voor den Chris- telijken Nationalen Werkmansbond als spreker op ds. J. G. Schriller, predikant te Goes. De bijeenkomst, die schaars bezocht was, werd door ds. Van den Berg, die den spreker inleidde, met gebed ge opend, nadat de aanwezigen op zijn verzoek onder begeleiding van orgeltonen Gezang 180 vers 1 hadden aangeheven. Hierop betrad ds. Schuller het podium, teneinde het onderwerp: „Wij en onze kinderen" te behandelen. Alvorens daartoe over te gaan, deelde hij mede, dat de Christ Nat Werkmansbond meer dan 10.000 leden in den lande telt, verdeeld over meer dan 100 afdeelingen, en dat hij hier gekomen is oin op te wekken tot aansluiting aan deze afdeeling, die één der kleinste van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1