Dinsdag 19 Februari 1907. (Z ierils.zeesclie Couran t). GEMEENTE-GASFABRIEK KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. I ZIGRlkZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het'buitenlandverzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8426. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. RECLAMES. —5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Z I E R I K Z F. E. Den GASVERBRtJIKERS worden eleefd verzocht, ingeval van klachten ver slechte verlichtingdeze in ennis te brengen van den DIREC- 'EUR der Gasfabriek. De Cokes zal in 't vervolg slechts es voormiddags van 9—12 uur an de fabriek gehaald kunnen worden. De Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting, De Voorzitter: H. C. MOOLENBURGH. De Secretaris: J. BOLT. )E COMMISSARIS DER KONINGIN IN Zeeland, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van Februari 1907, no. 135; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1907: de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn; het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen; de kooieenden door den kooinan moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild; de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet; de visscherij met de overige voor deze Pro vincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; gedurende den vischtijd, sub 5°. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, doch alléén met aalkorven en met van een aalhaak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Middelburg, 8 Februari 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. AMERIKA. Over de scheepsramp bij Block Island, raar de stoomboot „Larchmont" te gronde ing, worden nadere bizonderheden mede- edeeld. Geredde passagiers geven gruwe- ke schilderingen van de wanhoop der :izigers, maar deelen tevens staaltjes ede van den zelfopofferenden heldenmoed in de bemanning. Dadelijk na de botsing ulden zich de benedenruimen van het :hip met stoom. De passagiers snelden alf gekleed naar het dek en ijlden in •oote opgewondenheid naar de reddings- ooten. Mannen en vrouwen vochten met kaar om in de booten te komen. De emanning had zwaar werk om de wan- opige lieden tegen te houden. Vele assagiers werden in hun hutten door de Eoom verbrand. Ijskoude golven bespoelden e opvarenden der reddingsbooten, die nder de hevigste smarten den dood von- en. Velen bevroren, en matrozen hadden fn gevolge van de koude zelfs niet de racht touwen door te snijden. Een man cén der reddingsbooten werd waan- nnig en doodde zich zelf. Niemand ield hem tegen. Tot dusver zijn 51 lijken ingespoeld, deze slachtoffers waren allen evroren. Het geheele aantal slachtoffers be- raagt 180. RUSLAND. Ofschoon ze dan feitelijk niet veel euws bevatten, zijn de voortdurende ■richten over den Russischen hongers- jod, zooals zij zich in taljooze auvernementen voordoet, toch bij uitstek ekenend voor den toestand, vooral als en bedenkt, dat de Jobstijdingen nu al aanden aanhouden en met de bijdragen in den staat ten bate van de hongerende jeren op een erbarmelijke wijze wordt h!"°Saratow is de bevolking in één woord anhopig; de liefdadigheid is verre van ildoende de ergste armoede te bestrijden. Er zijn gevallen geconstateerd, waarin in dorpen 10 tot 15 boerderijen geen pond meel voorhanden was. Hier en daar ont breekt zelfs hooi, zoodat het vee met distels wordt gevoederd. Graaf P. Tölstoï te Ufa zegt in een verzoek om steun voor de noodlijdenden Ik heb een maand doorgebracht in de geteisterde dorpen en overal vond ik een ellende en een armoede, die niet te be schrijven zijn. Ik heb ongekleede menschen gezien, die van koude sidderden in de onverwarmde hutten, zonder zelfs een stuk brood en zonder hoop, het in de eerste toekomst te kunnen bemachtigen, ik heb de van honger opgezwollen gezichten gezien en het steunen en raaskallen van de typhuslijders gehoord. Zoo gaat het thans, doch het ergste moet nog komen. Het eenige middel tot verbetering van den toestand ligt in de liefdadigheid der samenleving. Het blad Tow brengt de volgende be schrijving van den toestand in het district Lukojanow: De honger begint hier in het district letterlijk te woeden. Er komen gevallen van hongertyphus voor; de steun van overheidswege laat op zich wachten. Het allerergste is, dat er geen hoop meer bestaat, tijdig zomerzaad te krijgen; de akkers zullen onbezaaid blijven en op dit eerste hongerjaar zal een tweede volgen. In 1902 schonk de keizerin van Rusland het internationale comité van -het Roode Kruis te Genève een kapitaal, onder voorwaarde, dat de rente iedere vijf jaar uitgekeerd moest worden als prijs voor het beste toestel dat uitgevonden was om in een oorlog gewonden op te zoeken en te transporteeren. Een internationale jury komt in Juni te Londen bijeen om over de uitkeering de rente over vijf jaar bedraagt f 25.000 te beraadslagen. ENGELAND. Londen, 13 Febr. Birrell heeft heden in het Lagerhuis formeel kennis gegeven van zijn voornemen om een wetsontwerp in te dienen, dat den naam zal dragen van „Wetsontwerp op de instelling van een lerschen raad". Dit bevestigt de ver wachting, die reeds lang gekoesterd werd, dat de regeering van plan is een lersche volksvertegenwoordiging met zekere admi nistratieve bevoegdheden in te stellen. Het verluidt, dat de verhouding van het aantal gekozen vertegenwoordigers tot dat der benoemde in den nieuwen raad alsmede het bedrag van het daaraan toevertrouwde financiëele toezicht, thans bij de regeering in overweging is. Uit de gevangenis te Moskou zijn negen politieke gevangenen ontsnapt. De doodgewaande veertig mijnwerkers van de ramp in de mijn van Petromariëf bij Bachmoet zijn allen springlevend. Zoodra de brand in de kolenmijn uitbrak, konden zij nog de vlucht nemen naar een gedeelte der mijn, waar de bedorven lucht niet doordrong. 74090 spoorwagens staan op de Russische spoorlijn zonder dat men er raad mee weet. Er zijn 53000 wagens onder geladen met graan voor de nood lijdende gouvernementen. De Indépendance, waaraan het bericht is ontleend, zet er boven: „Nieuw graan- schandaal". NEDERLAND. Groningen, 16 Febr. Sedert de circa 14 jaren van zijn bestaan heeft nog nimmer het bestuur van het Christelijk Tehuis voor Dakloozen zooveel dakloozen opgenomen als in dezen winter. Het maximum-aantal, dat opgenomen kon worden, namelijk 40, werd bereikt. Het bestuur heeft plannen ontworpen voor eener groote uitbreiding van het Tehuis. Bestek en teekening daar voor zijn in gereedheid gebracht. Kampen, 16 Febr. Aan den sergeant instructeur C. van der Werf, van het Instructie-Bataljon te dezer stede, is een voortdurend pensioen toegekend van f 342 per jaar. Genoemde sergeant werd te Oosterland geboren en diende 20 jaren in den rang van sergeant, waarvan ruim 18 jaren als sergeant-instructeur bij het Instructie- Bataljon, terwijl hij thans in een mooie administratieve betrekking is geplaatst bij de heeren Smit Ten Hove, sigaren fabrikanten alhier. Moge het dezen braven onderofficier gegeven worden nog vele jaren met opge wektheid dezen nieuwen werkkring te vervullen. Edam, 15 Febr. Alhier werd gisteren avond groote ontsteltenis verwekt door het gerucht, dat eenige kinderen op eene ijs schots in zee waren gegaan, en dat het aan één hunner het leven had gekost. Acht kinderen hadden gespeeld op het ijs, dat aan de zeekust lag. Toen zij weder wilden terugkeeren, kwamen zij op eene plek, waar het ijs zeer bros was. Een meisje van elf jaar zakte er door en ver dronk. De anderen wisten zich zelf te redden. Het lijk van het verdronken kind is nog niet gevonden, hoewel daartoe door vis- schers, bijgestaan door de beambten der Zuiderzee- en gemeente-politie, krachtige pogingen worden gedaan, niettegenstaande de moeilijkheid wegens het broze ijs, dat aldaar hoogst gevaarlijk is. Purmerend, 16 Febr. In een de vorige week gehouden vergadering ten huize van den heer L. van Zon alhier, van ambachts bazen en het bestuur van de Vereeniging van metselaars en opperlieden, tot bespreking van verhooging van het arbeidsloon, werd in die vergadering, welke plaats had onder leiding van den heer H. P. van den Aardweg als voorzitter en den heer W. Postuma als secretaris, beiden architecten alhier, het navolgende besloten le. De wenschelijkheid dat de loonen worden verhoogd van de metselaars en opperlieden, met het oog op de steeds stijgende woningprijzen en levensbehoeften, maar ook zonder werk te zijn in den winter, door vorst en ijs, zooals dit nu in dezen winter ook weder het geval is. 2e. De loonen van de metselaars met 2 cents per uur te verhoogen en te brengen van f 0,20 op f 0,22 per uur. 3e. Het loon van de opperlieden even zoo met 2 cent per uur te verhoogen en te brengen van f 0,16 op f 0,18 per uur. 4e. Dat deze loonsverhooging in werking zal treden den 1 Mei 1907. 5e. Dat daarvan bij nadere publicatie in de couranten, de burgerij in kennis zal worden gesteld. Egmond, 16 Febr. De melkboeren alhier hebben allen hun melk met 1 cent opge slagen. Geen van hen kan nu zijn melk kwijt raken, want als zij aan de deur komen, worden zij door de visschersvrouwen over laden met scheldwoorden; in één buurt waren al de vrouwen in opstand. Verleden jaar heeft men geheel hetzelfde ondervonden, toen de melk ook 1 cent opgeslagen was. De roeper ging toen rond en schreeuwde uit volle borst: „Zoolang de melk opgeslagen blijft, zoolang zullen de Egmondsche vrouwen zoar eten (gort met azijn)!" Hoek-vaii-Holland, 15 Febr. Donder dagmiddag had hier een treurig ongeval plaats. Een 1ste stuurman van een uitgaande Duitsche stoomboot had het ongeluk op de hoogte van den steiger der firma Muller Co. overboord te vallen. Een paar man van den wal gelukte het den drenkeling na eenigen tijd uit het water te halen. Zoo spoedig mogelijk werd de hier wonende dokter gehaald, maar hoewel deze consta teerde dat de stuurman nog leefde, is het hem, in weerwil van alle pogingen, niet mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Het lijk is hier achter gebleven en de boot is daarna weer in zee gestoken. 's-Gravenhage, 16 Febr. Hedenmiddag, omstreeks één uur, toen de Minister van Justitie, mr. E. E. van Raalte van het departement kwam, om huiswaarts te keeren, kwam in de Amaliastraat, nabij zijn woning, een manspersoon naast hem loopen. Toen de Minister bemerkte, dat deze persoon zich al meer en meer aan hem opdrong, vroeg Z.Exc. of hij hem iets te verzoeken had. In antwoord hierop haalde de man een revolver voor den dag, waarmede hij vier schoten op den heer Van Raalte loste. Alle vier schoten misten hun doel, zoodat de Minister wonder boven wonder ongedeerd bleef. Twee kogels kwamen terecht in de ramen van het huis van den Minister. Twee jongens, die van het voorval getuigen waren, ijlden naar het Paleis, om daar politie te halen. Twee agenten arresteerden den man, die na het lossen der schoten op den Minister, ter plaatse was blijven staan. Alleen de revolver had hij op straat weggeworpen. Uit een voorloopig onderzoek bleek, dat de dader genaamd is Simon Polak, die zich veel hier ter stede ophield. Hij verklaarde de revolver te Amsterdam te hebben gekocht, met het doel, om den Minister, dien hij niet kende, dood te schieten, omdat hij zich gegriefd gevoelde door een uitspraak van het gerechtshof. Over de beweegreden tot zijn misdrijf zou hij later wel meer vertellen. Polak werd naar de politie-afdeeling aan het Alexandersveld gebracht, om daar in ver hoor te worden genomen. De Minister van Justitie ging natuurlijk zeer verschrikt en ontdaan zijn woning binnen, maar herkreeg kort daarna zijn gewone kalmte. De burgemeester en de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, waren de eersten onder de velen, die den Minister geluk kwamen wenschen, dat hij aan dezen aanslag ongedeerd is ontkomen. De man, die den aanslag pleegde, is al niet jong meer, ongeveer 40 jaar oud; hij verklaarde lijdende te zijn aan influenza, en verzocht zoo spoedig mogelijk naar het bureau te worden vervoerd, alwaar hij, aangekomen, vroeg om een stoel. De dader van den aanslag op den Minister van Justitie onderging heden middag een voorloopig verhoor van den commissaris van politie der 4e afdeeling, den heer Wulffers. Eenige getuigen ver klaarden, dat de man de revolver bij het afschieten met zijn beide handen vasthield. De Minister, die het wapen tegen zich zag richten, bukte, trouwens de man richtte te hoog, daar de kogels twee meter boven de straat de ruiten van het huis doorboorden. Een vijfde schot kon hij niet lossen, daar het wapen toen weigerde. Drie personen, door den com missaris gehoordherkenden den dader. Zij waren bij het voorval tegenwoordig geweest. De dader, Polak, was alhier in den kost in de Jan de Baenstraat; hij is gewezen onder-kapelmeester van de infanterie in West-lndië, en was sedert een paar jaar gegageerd met f 190 'sjaars. Hij meende daardoor benadeeld te zijn, en een hooger gagement te hebben verdiend. Polak ver klaarde dan ook gerequestreerd te hebben „bij Koloniën, bij de Koningin en bij anderen", maar steeds nul op het request te hebben gekregen. Bij het verhoor maakte hij den indruk toerekenbaar te zijn. Hij was volkomen kalm, schoot, terwijl hij wist, dat het de Minister van Justitie, mr. Van Raalte was, om te dooden. De dader, die schamel was gekleed, is nog heden ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar het huis van bewaring. In tegenstelling met de loopende geruchten, kan uit de beste bron mede gedeeld worden, dat Z.Exc. de Min. van Justitie, mr. E. E. van Raalte, wel degelijk geraakt is. De dader loste vier schoten, waarvan één door de overjas ging bij den linker schouder, zonder evenwel een wonde te veroorzaken. Toen de Minister zag, dat de man een revolver op hem richtte, liep hij heen en weer, om niet geraakt te worden. Één der huisgenooten, die het gebeurde zag, opende snel de deur, waarop de Minister zijn woning binnenging. Binnengekomen zag hij, dat een kogel door de jas was gegaan. De Minister en zijn echtgenoote waren zeer geschrokken, maar een poos later keerde de Minister reeds naar zijn departe ment terug. De dader heeft bekend alleen den aan slag te hebben gepleegd, om recht te krijgen; het was hem niet bepaald te doen om den Minister van Justitie te deren, maar hij wilde een autoriteit treffen. Omtrent den gepleegden aanslag op den Minister van Justitie kan nog nader gemeld worden: De omstandigheden, waaronder de aan slag plaats vond, zijn den lezers reeds genoegzaam bekend. Betreffende den dader, Simon Polak, vernam men nog het volgende Zijn aanslag was niet speciaal gemeend op den Minister van Justitie. Hij wilde alleen één van de Ministers treffen en had zich vooruit op de hoogte gesteld van hunne adressen. Het is dan ook zuiver toeval, dat mr. Van Raalte het slachtoffer van zijn lang gekoesterd snood plan werd. Toen hij zijn daad had volbracht, zeide hij tot den Minister: „Excellentie, ik zal mij voor het gerecht verantwoorden". Hij verklaarde aan den rechter van instructie, verheugd te zijn, dat de Minister ongedeerd was gebleven. Polak is reeds eenmaal met de justitie in aanraking geweest. Drie jaar bracht hij, wegens landlooperijop een rijkswerk inrichting door. Er werd nu juist weer naar hem gezocht en wel door de Amster- damsche politie. Bij haar was n.l. bericht ontvangen, dat Polak zich had schuldig gemaakt aan het verkoopen van één door hem gehuurde piano. Zooals reeds medegedeeld, doorboorde één der kogels den winterjas van den Minister. Op dit kleedingstuk werd door de politie beslag gelegd, om later als „stuk van over tuiging" te kunnen dienen. De afgeschoten kogels, die gevonden werden, zijn met hetzelfde doel door de politie meegenomen. Het is inderdaad meer dan een groot wonder te noemen, dat de kogel, die door den winterjas drong, niet den Minister zelf heeft getroffen. Dit zon, naar men vermoedt, te danken zijn aan het feit, dat de kogel is afgeketst op het bevestigings staafje van het ordeteeken-lintje, dat Z.Exc. in het knoopsgat van zijn gekleede jas pleegt te dragen. De Minister van Marine, de heer Stuart, is thans in zooverre hersteld, dat hij het bed heeft kunnen verlaten. Nu het eerste verband van de armbreuk, die de Minister bij zijn val bekwam, is afgenomen, laat liet zich aanzien, dat spoedig een volledig herstel zal intreden en dat de Minister binnenkort de inrichting van het Roode Kruis, waar hij verpleegd werd, zal kunnen verlaten. De Koningin ontving gisterenavond opnieuw den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ten gehoore. De Koningin ontving heden opnieuw den voorzitter der Eerste Kamer. De besprekingen met staatslieden zullen, althans de eerstvolgende dagen, worden voortgezet. In staatkundige kringen wordt met grond betwijfeld dat de tot dusver gegeven adviezen zich bewogen in de richting eener Kamerontbinding. De Koningin ontvangt Maandag den Russischen staatsman De Martens. Rotterdam, 16 Febr. Naar aanleiding van het feit, dat in het Rotterdamsch Zieken huis een hoofdverpleegster van elders benoemd is. hebben alle eerste verpleeg sters, die zich hierdoor gepasseerd gevoelen, haar ontslag aangevraagd. Alhier zal een belangrijk gebouw verrijzen, een volksgebouw „Ons Huis" genaamd. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft daartoe een belangrijke som beschikbaar gesteld. De directeur van „Ons Huis" te Amster dam, de heer J. C. Tours, is benoemd tot adviseur der vereeniging. Toen vanavond om half tien de agent-majoor van politie C. J. E. op het Van Hogendorpsplein, [alhier, tegenover het café Fritschy, de tramrails overstak, na het passeeren van een tram in de richting Delfshaven, werd hij achter deze tram langsgaande gegrepen door den door hem niet opgemerkten motorwagen 88 van lijn 7, die uit de tegenovergestelde richting kwam aangereden. De man sloeg tegen den grond en hoewel de bestuurder van dezen motorwagen onmiddellijk remde, schoof de wagen over hem heen. Uit het publiek, dadelijk in grooten getale op dit drukke punt bijeen, ging een gegil op, want een ieder dacht, dat de politie-agent, dien men had zien vallen, vermorzeld was. Met vereende krachten werd de motorwagen opgelicht, E. daaronder uitge trokken en naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij dienst doet, gebracht. Daar bleek dat hij, zeldzaam gelukkig, alleen aan de rechterzijde van het hoofd niet gevaarlijk gewond en door het net werk van den motorwagen, dat hem voort duwde, aan de rechterzijde van het lichaam gekneusd is. Majoor E. is buiten dienst gesteld. Vrijdagmiddag omstreeks halfvier had in de gemeente Capelle a d. IJsel een allerdroevigst ongeluk plaats.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1