ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 16 Februari 1907. Derde Blad. (55 i o z* i Is. z e e s c li e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8425. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Poeang Tikoe is uitgeweken naar Lali en heeft zich, met steun van Toradjahoofd Saroerang, genesteld in het complex van Talasi Ambiso, bestaande uit een 10-tal hooge, steile versterkingen. Hiervan werd 6 Februari een gedeelte genomen; het overige gedeelte werd 8 Februari omgetrokken en ontruimd. De vijand liet 20 dooden achter. Poeang Tikoe ontsnapte. De vervolging wordt voortgezet. AMERIKA. Edison, die Maandag 51 jaar is geworden, heeft een opzienbarende mededeeling ge daan. De groote uitvinder is van oordeel, dat hij genoeg voor de ontwikkeling van de toepassing der electriciteit voor nijver heids- en handelsdoeleinden heeft gedaan. Voortaan zal hij zich uitsluitend voor zijn genoegen aan de wetenschap wijden. D. w. z. hij gaat voortaan eens wat „spelen" met de electriciteit, uitsluitend met het doel, er zooveel mogelijk van te weten te komen, zonder zich daarbij te bekom meren om mogelijke geldswaardige ont dekkingen. Bij een brand op het landgoed te Lyndhurst van den Amerikaanschen millio- nair John Wanamaker, eigenaar van de grootste winkels te New-York en Phila delphia, is een schade aangericht van anderhalf millioen dollars; de sneeuw en de gestrenge vorst bemoeilijkten het blusschingswerk zeer. Volgens de Washington Post gaat de hertogin van Roxburghe, voorheen juf frouw Goelet van New-York f 1.200.000 aan Floors Castle, het Schotsche verblijf van haar man, besteden, om het in te richten voor het bezoek van den prins en de prinses van Wales, die er van den zomer te waardschap komen. Kunstenaars uit Parijs maken meubelen en beschilderen en behangen wanden en zolderingen. Het park zal tot een half-tropischen tuin wor den gemaakt, waarvoor struiken en planten uit het zuiden worden aangevoerd. ITALIË. Rome, 12 Febr. Toen in de Via Arenula een kind door een tramwagen overreden werd, stormden uit alle huizen van de volkswijk Laregola met bezems, bijlen en hamers gewapende menschen op het personeel van den tramwagen af. Slechts door een overhaaste vlucht konden de beambten den dood ontkomen. Woedend richtte de menigte zich nu tot den wagen, die in allerijl door de passagiers verlaten werd. Alles, wat niet nagelvast was, werd er aan vernield. Een enkele minuten later aankomende tramwagen onderging hetzelfde lot. Ondertusschen was de politie ver schenen, die met een hagelbui van steenen ontvangen werd, en slechts met inspanning van alle krachten meesteres van het terrein bleef. RUSLAND. Een vrouw te Zagorze, bij Kattowitz, waarvan de man als Russisch staatsburger vrijwillig den Russisch-Japanschen oorlog had meegemaakt, wachtte na het sluiten van den vrede tevergeefs op zijn terugkeer. Ten slotte werd haar door eenige lieden, die eveneens aan den oorlog hadden deel genomen, het bericht gebracht, dat haar man gesneuveld was. Na eenige maanden rouw trad de vrouw voor de tweede maal in het huwelijk. Maar nu eenige dagen geleden is haar eerste man, de dood ge waande, met stukgeschoten beenen weer teruggekeerd. Echtgenoot no. 2 moet bereid zijn het veld te ruimen; voorloopig even wel houdt de vrouw beide mannen bij zich. ENGELAND. Ten huize van den kunsthandelaar Wertheimer te Londen is een diefstal gepleegd van groot belang en verbazende brutaliteit. Een portret van Gainsborough en één van Reynolds zijn uit de lijsten gesneden. Te zamen hadden die een waarde van 16.000 pd. st. De portretten zijn zóó ruw uitgesneden, dat, al worden ze gevonden, zij waarschijnlijk toch niet meer hersteld zullen kunnen worden. Ook vele kostbaarheden zijn meegenomenalles te zamen vertegenwoordigt het gestolene een waarde van 50.000 pd. st. FRANKRIJK. Over de vermoording van het 12-jarig meisje door een huisvriend, vernemen wij nog de volgende verschrikkelijke bizonder- heden Een echtpaar te Parijs, dat een lieftallig twaalfjarig dochtertje had, kreeg bezoek van een vriend des huizes, die schertsend zei„WelMarthawil je met mij mee naar een concert?" Martha wilde wat graag, en daar de vriend beloofde, dat hij haar goed onder zijn toezicht houden zou, hadden de ouders geen bezwaar. Maar 's avonds kwam de vriend alleen terug. Martha was verdwenen, vertelde hij ontsteld. Ze had onder de uitvoering zich even verwijderd, en was niet teruggekomen. In angstige spanning snelden de ouders naar de politie. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in en begon met den vriend aan een streng verhoor te onder werpen. Gevraagd naar bizonderheden van 't con cert, wist hij niets te antwoorden, zoodat als vrij zeker kon worden aangenomen, dat hij in 't geheel niet bij 't concert tegenwoordig was geweest. Hij werd in hechtenis genomen en bij verder onderzoek heeft hij ten laatste bekend, dat hij eerst op laaghartige wijze met het meisje heeft gehandeld en haar toen heeft vermoord. Het lijk had hij in een zak gepakt en aan het Oosterstation afgegeven. De politie heeft het daar teruggevonden. Kardinaal Richard heeft den bis schoppen openlijk mededeeling gedaan van de weigering des pausen de beschik kingen van minister Briand te aanvaarden. Maar de minister wanhoopt niet aan het totstandkomen van een schikking op grond van een nieuwe formule voor de overeen komst. Geïnterviewd door de Standard, zeide de minister, dat het uur nadert, waarop de kerk erkennen zal, dat de wetten der republiek rechtvaardig en edelmoedig zijn, en dat de faciliteiten en waarborgen, daarin vervat voor de uitoefening van den eeredienst, zelfs de „overdreven eischen der Romeinsche hiërarchie" kunnen be vredigen. DUITSCHLAND. Te Mutterstadt, in de Palts, is uit de brandkast van een spaar- en voorschotbank een bedrag van ruim 27.500 mark gestolen. De beheerder van de spaarbank, een onder wijzer, was niet thuis; zijn vrouw wel, maar deze heeft van de inbraak niemendal gemerkt. De sleutel van de brandkast was gestolen uit den zak van een jas, die in de vestibule hing. Te Mannheim heeft een onbekende man, die zich als een vrouw verkleed had, een grenadier, met wien hij in de Vasten- avondsherrie ruzie kreeg, drie messteken toegebracht. De gewonde sleepte zich nog een eindweegs voort, en zakte toen in elkaar. Zijne wonden zijn zwaar, maar niet gevaarlijk voor zijn leven. De 28-jarige kantoorlooper August Ronellenfitsch te Mannheim heeft zijn vrouw en 2 kinderen, knaapjes van 3 jaren en 15 maanden, vermoord. Bij gelegenheid van de carnavalsfeesten was hij eenige dagen van zijn kantoor weggebleven en had in een harlequinspak door de stad gezworven. Ten slotte kwam er een bood schap van het kantoor aan zijn woning, dat hij, zoo hij dien dag nog niet kwam, ontslagen zou worden. Zijn vrouw ging hem zoeken en vond hem in een herberg. Op haar smeeken voer hij heftig tegen haar uit, maar ging ten slotte toch met haar mee. Een uur later kwam hij in dezelfde herberg terug, vertelde zó5 kalm, dat hij zijn vrouw en kinderen vermoord had, dat niemand hem geloofde, en dronk zich een roes in, waarna hij zich bij de politie ging aanmelden. Eerst meende men daar een krankzinnige voor te hebben, maar bij een onderzoek vond men in zijn woning de vrouw en de kinderen met afgesneden halzen. Leipzig, 13 Febr. In het alhier behan delde proces van landverraad is de beklaagde, Michael Roman Prins, wegens poging om militaire geheimen aan Rusland te verraden, in twee gevallen, veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden tuchthuis en 5 jaar eerverlies. Berlijn, 13 Febr. Heden diende alhier het proces tegen den beambte bij de koloniale afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken, Pöplau, die hem toevertrouwde ambtsgeheimen aan derden zou hebben medegedeeld, waardoor het o. a. den centrumsafgevaardigde in den rijksdag, Erzberger, mogelijk was „onthullingen" te doen ter zake van het koloniaal beheer. De afgevaardigde Erz berger, als getuige gehoord, weigerde getuigenis af te leggen op grond van zijn rechten als afgevaardigde. Het gerechtshof beraadslaagde daarop en besliste, dat Erzberger wel degelijk tot het afleggen van verklaringen verplicht is. Zaterdag zal hij daarom opnieuw worden gehoord. De Berlijnsche politie heeft drie anarchisten gevangen genomen een Hollander, een Belg, en den gewezen redacteur, den revolutionnair Sauter in wier woning 15000 exemplaren werden gevonden van een in Holland gedrukt anti-militaristisch geschrift„Soldaten brevier" geheeten. De brochure draagt, behalve den Pruisischen adelaar, den stempel „uitgave van het Pruisische Ministerie van Oorlog", en was bestemd voor verspreiding onder de soldaten. Landbouw en Veeteelt. De premiekeuringen van dekhengsten en tweejarige merriën zullen worden gehouden te Zierikzee Woensdag 20 Februari, des voormiddags 9 uur; daarvoor zijn aange geven acht hengsten en elf tweejarige merriën te St.-Philipsland Donrcfdag21 Februari, des namiddags 1 uur; daarvoor zijn aan gegeven negen tweejarige merriën; te St.-Maartensdijk Vrijdag 22 Februari, des voormiddags 9 uur; daarvoor zijn aangegeven zes hengsten en elf tweejarige merriën. Kerkwerve. Uit het verslag der Land- bouwvereeniging „A. B." te Kerkwerve over 1906 blijkt, dat in dat jaar zijn aangekocht: 141600 K.G. superphosphaat; 12200 K.G Chili-salpeter; 28700 kaïniet; 16425 K.G. katoenzaadmeel; 9850 K.G. amm. lijnmeel; 2700 K.G. wikken; 3200 K.G. maïs; J531 K.G. klaver; 54 K.G. lucernezaad; alles ter waarde van f 8442,43. Het bestuur bestaat, evenals het vorige jaar, uit de heeren C. J. Boogerd, voor zitter; M. Boot Jz.vice-voorzitter; J. Evertse, secretaris; C. D. v. d. Linde, penningmeester, terwijl het ledental is gestegen tot 53. Zierikzee, 15 Febr. Op Donderdag den 21sten Febr. a.s. zal alhier, door de Cen trale Tentoonstellings-Vereeniging „Land bouwbelang" een Tentoonstelling van Zaaigranen worden gehouden. De Tentoonstelling wordt gehouden in de zaal der Sociëteit „Landbouw en Handel" van des voormiddags 11 uur tot des na middags 3 uur. Bij deze Tentoonstelling worden gevraagd Zomer-Zaaigranen en Peulvruchten. Uitgeloofd worden de volgende prijzen 1. Kortloof-erwten Ie prijs f 2,50 2e - 1,50 2. KroonerwtenIe - 2, 2e - 1,- 3. Schokker-Erwten Ie - 2,— 2e - 1,- 4. ChevaliergerstIe - 2,50 2e - 1,50 5. ZomergerstIe - 2,— 2e - 1,— 6. Probstei-haver Ie - 2,50 2e - 1 7. De beste andere varië teit HaverIe - 2,— 2e - 1,— 8. Bruine boonen Ie - 2.— 2e - 1,— 9. Witte boonenIe - 2,— 2e diploma. Bovendien een prijs van f 5 voor den inzender, die voor zijne inzending de meeste bekroningen heeft verworven. Van deze granen moeten minstens 10 H.L. voorradig zijn. Om op deze Tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 18 Februari 1907 bij den Secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierik zee, een schriftelijke opgaaf inzenden van a. het product, dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid, die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zierikzee, met in begrip van emballage; d. het netto-gewicht per H.L., de streek waar - en de soort grond, waarop het verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den Secretaris zijn ingekomen vóór 19 Februari 1907. De monsters moeten ver pakt zijn in linnen of katoenen zakken en moeten 2 Liter groot zijn. Men meldt ons: Door de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij zal thans voor het eerst een schapenfokkerij worden bevorderd. Besloten is twee rammen van het Lincoln-ras in Engeland aan te koopen en deze te stationneeren: één in de afdeeling Oostburg en één zoodanig, dat schapenhouders in Walcheren en Heinkenszand daarvan zullen kunnen gebruik maken. Deze rammen, welke geboren zijn of worden in Januari of Februari dezes jaars, zullen in 't laatst van Juni of tegen Juli worden ingevoerd. In het vervolg zullen dus ook schapen houders in ons eiland er van kunnen profiteeren. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Oud- Beierland ds. G. Pauwe te Ierseke. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Berkenwoude ds. W. C. K. Hage te Nieuw-Vosmeer. Beroepen bij de Chr. Geref. Gem. te Aarlanderveen de cand. L. de Bruyne te Vlissingen. O N D E R W IJ S. Biervliet. De gemeenteraad besloot Woensdag in een voltallige vergadering met algemeene stemmen de jaarwedden van hoofden, onderwijzers en onderwijze ressen met f 25 te verhoogen in verband met de bijdrage der onderwijzers aan het weduwenfonds. In dezelfde zitting werd voor de school van den heer Verhage tot onderwijzer benoemd de heer P. J. van den Ameele te Zuidzande, thans tijdelijk onderwijzer aan de Klakbaan, gemeente IJzendijke. Kerkwerve. Mej. C. Willemsen, onder wijzeres aan de O. L. school te Kerkwerve, en no. 1 der voordracht als zoodanig te Groede, is aldaar tot onderwijzeres benoemd Door het aanstaand vertrek van den heer C. v. d. Graaf te St.-Annaland, die is benoemd aan een bizondere school te Leiden, zal de afdeeling Tholen van het N. O. G. een ijverig en actief secretaris verliezen. Te Leiden werd aan de universiteit bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, na verdediging van „Stellingen", de heer Jacobus Anthony Fokker E.zoon, geboren te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer te Amster dam de heer A. M. Polderman, onderwijzer aan school B te Goes. NATIONALE MILITIE. Aflevering van manschappen: A. Ter volledige oefening. Donderdag 14 Maart. Middelburg, Militair Tehuis half tien die uit Goes, Kolijnsplaat, Wissenkerke. En om 1 uur die uit Amemuiden en Middelburg. Vrijdag 15 Maart. Tolen, gemeente bewaarschool, half tien de manschappen uit het eiland Tolen en St.-Filipsland, Ierseke, Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schpre, Waarde en Wemeldinge. Dinsdag 19 Maart te Middelburg, in voormeld lokaal, half tien, die uit Baarland en OudelandeBorsele, Elle- woudsdijk, 's-Gravenpolder en 's-Heer- Abtskerke, 's-Heer-Arendskerke, 's-Heeren- hoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke Nisse en Driewegen, Ovezande, Wolferts dijk, Cortgene en Kats. B. Van hen, die bestemd zijn tot korte oefening: Maandag 27 Mei te Tolen, in voormeld lokaal, half tien, de manschappen uit de gemeenten in Zuid-Beveland, Tolen en St.-Filipsland. Dindag 28 Mei te Middelburg, in voormeld lokaal, half tien die uit Middel burg, Nieuw- en St.-Joosland, Oostkapelle, Serooskerke (W.), Veere en St.-Laurens, Vrouwepolder en die der gemeenten in Schouwen, Duiveland en Noord-Beveland. Woensdag 29 Mei te Vlissingen, in voormeld lokaal, half tien die uit de overige gemeenten in Walcheren en uit de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. EEN VERZOEK. Door de 7 z. g. uitgesloten dijkwerkers te Westkapelle is heden aan het bestuur van den polder „Walcheren" het volgende adres gezonden: Weledele Heeren 1 De ondergeteekenden nemen hierbij nog maals de vrijheid zich tot uw geacht college te wenden met het reeds herhaalde malen door hen tot u gericht verzoek het alsnog voor hen mogelijk te willen maken hunne vroegere plaatsen als leden van het vaste korps dijkwerkers te Westkapelle te kunnen innemen. Wel is waar is reeds herhaalde malen door uw geacht college op een dergelijk verzoek van onze zijde afwijzend beschikt, maar wij hopen, dat dit daarom nog geen reden moge zijn, dat aan ons eerbiedig verzoek van thans weder een zelfde lot beschoren zal zijn. Volgaarne willen wij bekennen, dat wij verkeerd deden en dat het ons spijt dat wij en onze kameraden het vorig jaar den weg der staking zijn ingeslagen om op heffing van onze grieven te verkrijgen. Sommigen onzer hebben dan ook zoo lang mogelijk getracht de staking tegen te houden. Waar deze fout der staking nu echter eenmaal gemaakt was en uw geacht college alleen hen weder tot het werk wilde toe laten die het bekende stuk wilden teekenen, bestond daartegen voor ons een onover komelijk bezwaar. Uw geacht college eischte daarin van ons de verklaring „wij hebben gestaakt zonder grieven"; en ofschoon wij thans zelf den weg tot wegneming der grieven moeten afkeuren, neemt dat niet weg dat er grieven bij ons bestonden, welke door den eerst ondergeteekende mondeling aan uw college zijn toegelicht, en het onder teekenen van de geëischte verklaring voor ons gelijk zou gestaan hebben met het als waarheid verklaren van wat geen waarheid was. Waar het ons dus onmogelijk was deze verklaring te onderteekenen, was voor ons daarmede de weg tot het weder aan het werk gaan afgesloten. Zeer spijt ons dit; het dijkwerk is ons lief; jaren en jaren hebben wij daaraan gearbeid. Sommigen onzer kunnen de verdienste van den dijk, tot onderhoud hunner ge zinnen zeer slecht missen en verlangen daarom dubbel hard weder aan het werk te mogen deelnemen. Daarom, geachte heeren, is het dat wij ons nogmaals tot u wenden met het eer biedig verzoek: „Wilt het voor ons alsnog mogelijk maken onze vroegere plaatsen in het korps dijkwerkers in te nemen zonder dat wij verplicht zijn te verklaren: „wij hebben zonder grieven gestaakt". Hopende deze bede bij uw geacht college een geopend oor moge vinden, met de meeste hoogachting. Westkapelle, Uw dw. dien. 14 Febr. 1907. J. BRASSER enz. Bij dit adres is gevoegd een adres van steun, geteekend door 20 notabelen van Westkapelle, onder wie de heeren P. Minderhoud Jacz., J. Moens, W. Minder- houd Pz., allen lid van den raad, L. Aalders, predikant, P. A. Campert, arts, J. J. van Elsacker, H. d. S., M. Dieleman, onder wijzer, enz. Verder een adres van steun, geteekend door eenige ingelanden uit verschillende plaatsen van Walcheren, onder wie de heeren mr. J. Loeff, notaris te Koudekerke, S. Brouwer te Domburg, enz. Ten slotte is daarbij gevoegd een adres van steun, geteekend door alle dijkwerkers te Westkapelle met uitzondering van één, die daarvoor een particuliere reden had.' buiten deze zaak om.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9