Zaterdag 16 Februari 1907., Tweede Blad. (525 i e r i li. z e e s c li e Cour an t). Openbare Verpachting. NIEUWSTIJDINGEN. ZIËRIKZEES€HE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor hetlbuitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8425. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Het GEMEENTEBESTUUR van Zierikzee zal Dij inschrijving verpachten: „De Val" of „Galgenpolder" en de aan de gemeente Zierikzee toekomende buitengronden ijnde slikken of vooroevers ten zuiden van den uidelijken zeedijk van Schouwen, te beginnen Dij den hoek van dien dijk in de nabijheid van „De Val" of „Galgenpolder" aan den Zuidhoek en van daar doorgaande langs den zeedijk tot aan iet einde van het gebied der voormalige heerlijk heid Zuidlandbij de zoogenaamde Meertjes- rilage, alles tot aan de laagwaterlijn en gelegen gedeeltelijk onder de gemeente Zierikzee en gedeeltelijk onder de gemeente Kerkwervc, een en ander voor gebruik tot Oester- en Mossel- cultuur, en wel voor den tijd van twee achtereen volgende jaren, met ingang van den 1 Juni 1907 2n derhalve tot en met 31 Mei 1909, met stil zwijgende verlenging telkens weder met één 'jaar, wanneer de pacht niet drie maanden vóór iet eindigen van het pachtjaar door de gemeente |of door den pachter is opgezegd. De voorwaarden liggen ter inzage voor belang hebbenden ter Gemeente-Secretarie. Inschrijvingsbiljetten behooren vóór den 27 -ebruari e.k. bij den Burgemeester te worden ngeleverd. AMERIKA. New-York, 12 Febr. Het stoomschip Larchmont", van Providence naar New ark, is gisteren door aanvaring met een chooner gezonken in de Block-island- traat, bi] Rhode-island. Volgens den kapitein van de „Larchmont" ivaren er tusschen de 150 en 200 passagiers aan boord, van wie slechts acht gered :ijn. Velen stierven van koude op het dek Dt in de booten, vóór men aan land kon comen. Van de bemanning dertig koppen :ijn eenigen gered. - Vijf booten en vier vlotten, met 19 levende en 11 doode schipbreukelingen, ijn op Block-island aan land gekomen, ia een ontzettende worsteling met de hoog gaande golven en den hevigen storm. Eerst thans komen, geleidelijk, uit- /oeriger bizonderheden over de ver schrikkelijke ramp, die Kingston op Jamaica getroffen en grootendeels verwoest heeft, ïu vele Amerikanen, die in West-Indië iet gure jaargetijde plegen door te brengen, /an het eiland in Amerika zijn terug gekeerd. Het aantal dooden wordt vrij algemeen Dp ongeveer 1000 geschat, dat van de gewonden op slechts 700. De stoffelijke schade raamt men op 70 millioen gulden, waarvan slechts een vijfde door verzekering gedekt zou zijn. Kingston vormde juist het middelpunt /an het aardbevings-gebiednaar het berg- ichtige binnenland toe zijn de aardschokken iet minst heftig geweest. Wel vond iemand, lie met een automobiel een tochtje maakte, ijn weg plotseling versperd door een iiepe kloof; daarentegen kon de bewoner /an een landhuis op slechts 3 mijlen van le stad met het horloge in de hand het latuurverschijnsel nagaan, zonder dat zijn ïouten huis eenige schade leed. De duur /an de aardbeving zou volgens hem slechts 18 tot 20 seconden bedragen hebben. Hij :ag in de verte het wankelen der gebouwen, lie omvielen en dadelijk in een stofwolk «verden gehuld, waaruit de vlammen weldra jpschoten. Tegelijk nam hij waar, dat een doedgolf langs de kaden scheerde. De itad zelf vormde onmiddellijk na de aard- leving één grooten puinhoop. Houten luizen, vooral wanneer ze een stalen ge- aamte hadden, boden aan de schokken eel beter weerstand dan steenen gebouwen, vaarin de balken aan splinters werden gescheurd en de steenklompen naar beneden 'tortten. Daar de ramp tusschen 3 en 4 lur 's middags plaats hadwaren de vinkels vol bezoekers en ook de scholen (evuld; de slachtoffers zijn daar zeer alrijk geweest. In het militaire hospitaal onden 46 menschen den dood; slechts én officier en twee niet-militairen brachten r het leven af. Wie uit een gebouw ge lucht was, ontmoette op straat nieuwe evarende draden van de electrische agen op den grond en daar de centrale ■leef werken, werden veel ongelukkigen oor den electrischen stroom gedood. Afschuwelijk was het lot van de ramp zaligen, die te zwaar gekwetst waren om zich te bewegen, of tusschen het puin ingeklemd lagen; zij zagen de vlammen naderen en gingen den vuurdood tegemoet, somtijds ten aanschouwe van redders, die hen niet konden bereiken. De brand was onmiddellijk na de aardbeving in het post kantoor uitgebroken en verbreidde zich snel door de geheele stadhet vuur heeft het zuidelijke deel van Kingston zóó ge heel verteerd, dat later zelfs de loop der straten niet meer was na te gaan. Een commissie te Kingston, die voor het her-opbouwen van de stad plannen ontwerpt, stelt voor, de rijksregeering om een leening van één millioen pond te vragen. RUSLAND. St.-Petersburg, 12 Febr. Gisterenavond om halfelf is ten huize van Graaf Witte een helsche machine gevonden in de kachel van een vertrek, dat vroeger de kamer van Graaf Witte's dochter was, maar nu niet gebruikt werd. De houten kist, waarin de machine zich bevond, was met wit linnen omhuld. De bom was gevuld met een zeer zwakke ontplofbare stof. De veronderstelling, dat de kist door den schoorsteen in de kachel zou zijn neergelaten, wordt onwaarschijnlijk door het feit dat het wit linnen omhulsel onbevlekt is. Heden vonden schoorsteenvegers in een anderen schoorsteen een touw. Er werd om de politie gezonden en deze vond in de kachel der kamer van een dienstbode een tweede helsche machine van dezelfde constructie als de gisteren ontdekte. Het uurwerk der gisteren gevonden bom stond op halfzes, en dat der heden ontdekte op acht uur. Ook op het linnen, waarmede de tweede helsche machine was omhuld, waren geen vlekken. 13 Febr. Volgens de Retsj werden eenige dagen geleden door den hevigen storm in de Finsche golf bij Friedrichs- haven 160 Esthlandsche en Finsche visschers naar zee gedreven. Tot dusver zijn 7 als lijken aan land gespoeld. Men vreest dat ook de andere visschers omgekomen zijn. ENGELAND. In een Engelsch dorp heeft zich een geval van boycot voorgedaan in zijn ver- schrikkelijksten vorm. In dat dorpje woonde een arme weduwe van acht-en-zestig jaar met een eenigen zoon. Zij had een kleine boerderij gehuurd, die vroeger was bewoond geweest door een anderen pachter. Maar deze had zijn huur niet kunnen betalen en was door den eigenaar er uitgejaagd. Nu hadden de boeren van het plaatsje besloten, dat iedereen, die een huis ging bewonen, waaruit een ander om wanbetaling van de pacht was gezet, door de boeren in den ban zou worden gedaan. Dat ge beurde ook met de oude vrouw. Niet alleen, dat geen der inwoners van het dorp tegen haar sprak, men weigerde ook iets van haar te koopen of aan haar te verkoopen, met het gevolg, dat de arme lieden naar een ver verwijderd dorp moesten gaan, om hun inkoopen te doen, en dat zij in het dorp in de meest volstrekte eenzaamheid leefden. De weduwe heeft dat leven niet kunnen volhouden, zij is van verdriet gestorven. Maar zelfs na haar dood nog bleef de boycot over haar uit gesproken het gelukte den zoon niet voor zijn moeder een doodkist te laten maken. De verschillende timmerlui, bij wie hij aanklopte, zeiden allen, dat wanneer zij het deden, zij zelf zouden in den ban gedaan worden. Eindelijk heeft de zoon zelf een kist moeten maken en zelf, zonder iemand er bij, heeft hij het lijk van zijn moeder naar het kerkhof moeten brengen, op zijn eigen groentenkar, met een ezel bespannen. In het arsenaal te Woolwich heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Het chemisch laboratorium is geheel verwoest. De slag was zóó hevig, dat heel de stad beefde, "ln een vijftigtal winkels werden de ruiten verbrijzeld. Snel rukte hulp aan, maar daar het Zondag was, waren er heel weinig menschen in de gebouwen, Dat is ook de reden, dat het ongeluk geen menschenlevens gekost heeft. De stoffelijke schade is echter zeer groot. Londen, 12 Febr. De Koning heeft heden, door de Koningin vergezeld, met de gebruikelijke oude plechtigheden het Parlement geopend, in tegenwoordigheid van den Prins en de Prinses van Wales. Koning Edward las een troonrede voor, waarin hij zeide, tot zijn vreugd te kunnen mededeelen, dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden bij voortduring gunstig zijn. Hij sprak van de aardbeving te Kingston, betreurde het groot verlies van menschenlevens en erkende met op rechte dankbaarheid de sympathie van het volk der Vereenigde Staten en de spoedige hulp, door de Amerikaansche marine autoriteiten verleend. „Het eerste bezoek van den Emir van Afghanistan in Indië", zeide hij, „is voor mij en naar ik geloof ook voor den Emir zeiven, een groote voldoening geweest, daar 't veel bijdraagt tot bevordering van goede gevoelens, welke zelfs van meer belang zijn dan formeele overeenkomsten. In Indië zal ik standvastiglijk de kracht en de eenheid der uitvoerende macht onge schonden bewaren en daarbij aanhoudend streven naar middelen om de grondslagen te verbreeden eener goede regeering van vrede en orde over de talrijke bevolking, die aan mijne zorgen is toevertrouwd. „Er zijn ernstige quaesties betreffende de werking van het parlementaire stelsel gerezen door betreurenswaardige geschillen tusschen de beide Huizen. Mijne Ministers zijn bezig met overwegen van die aan gelegenheid, om te trachten de moeilijkheid tot een goede oplossing te brengen. „De aandacht van het Parlement zal worden ingeroepen voor maatregelen om het volk van Ierland meer aandeel te geven in het bestuur van zijne Unnenlandsche aangelegenheden en op andere wijze het Regeeringsstelsel te verbeteren, in adminis tratief en finaucieel opzicht". Voorts kondigde de Koning voorstellen aan betreffende de hervorming van het Universiteits-onderwijs in Ierland, waar door, naar hij vertrouwt, de moeilijkheden uit den weg geruimd zullen worden, welke zoo langen tijd de ontwikkeling van het hooger onderwijs in Ierland hebben ver traagd. Voorts worden een aantal plaatselijke ontwerpen aangekondigd, een tot instelling van een crimineel Hof van Appèl, tot regeling van de arbeidsuren in mijnen, tot wijziging van de octrooiwetten enz. BELGIË. Door de rechtbank te Leuven is veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens bedriegelijke handelingen en twee straffen van twee maanden, elk wegens valschheid in geschrifte en het voeren van een valschen naam, de Nederlander Jan Piet Cuypers uit Horst. De man, die nooit van huis was geweest, liep 13 Dec. 1.1. zijn woning uit om, naar hij aan zijn vrouw vertelde, in België een betrekking te zoeken, na verkrijging waar van hij haar zou laten overkomen. Hij nam een kaartje naar Luik, maar, wat zoo'n weinig bereisd man niet kwalijk te nemen is, ging tweemaal in een verkeerden trein zitten, eerst te Maastricht, daarna te Leuven, zoodat hij ten slotte te Diest aan kwam. Daar nam hij een paar drupkes en verzon een heelen roman, waarop hij den herbergier onthaalde. Hij vertelde, dat hij een Hollandsche dokter was van grooten naam in zijn land, die België gelukkig kwam maken met een geheel nieuwe en volstrekt onfeilbare geneeswijze. Hij bleek juist te zijn, waar hij wezen moest; de waard had een dochter met een kwaal, die reeds maanden duurde en omtrent welker aard de dokters in 't duister tastten. Voor den Hollander was 't maar een kleinigheid: hij onderzocht de zieke grondig, en kreeg dadelijk meer patiënten, die hij heel billijk in behandeling nam. Met een aardig reisgeldje wilde Cuypers den volgenden dag Diest verlaten, maar de roep van zijn geleerdheid had zich in de gemeente verspreid, en de gendarmes wilden er, nieuwsgierig en onbescheiden als die menschen óók in België zijn, meer van weten, en namen hem aan het station onder hun hoede. En het gevolg was zijn boven medegedeelde veroordeeling. Tot zijn verontschuldiging wist Cuypers niets anders in te brengen, dan dat hij te veel gedronken had. Prinses Louise, de dochter van den Koning van België, vroeger gehuwd met Prins Philip van Coburg, heeft zich tot het Parijsche blad de Matin gewend, om te protesteeren tegen de behandeling, die zij ondergaat. Toen zij nog gehuwd was, had zij voor een groote som diamanten gekocht bij een juwelier te Frankfort; noch haar man, noch haar vader wenschte die te betalen. Men weet, dat de Prinses in een krankzinnigengesticht werd opgesloten waaruit zij eenigen tijd geleden ontkwam. Nu zij weer in vrijheid is, heeft de juwelier betaling geëischt en toen zij dat niet kon, beslag laten leggen op de diamanten, behoorende tot de nalatenschap van de Koningin van België, die aan Prinses Louise toekomen. Het schijnt nl., dat de Prinses nooit iets van die nalaten schap in handen heeft gekregen. De Koning van België stelt geen poging in het werk om de executie van de diamanten zijner gestorven vrouw te verhinderen. Wiener, de advocaat des Konings, verdedigt dit door te zeggen, dat de Prinses de gevolgen draagt van de slechte invloeden, waaraan men haar nog steeds niet heeft kunnen onttrekken. Daartegen komt zij in het Parijsche blad op. En zij wreekt zich op Wiener door een gesprek te publiceeren, dat zij met hem over den Koning had, waarin Wiener gezegd had, dat de Koning een man is met een wonderbaarlijk goed verstand, maar dat het zoo jammer is, dat hij, voor zoover het zijn familie betreft, in plaats van een hart een holte in zijn lichaam heeft. Het De Ruyterfeest te Vlissingen. In eene Maandagavond door de feest commissie gehouden vergadering is het volgende programma voor de herdenking van den 300sten geboortedag van den grooten admiraal op den 23 Maart vast gesteld. Des morgens wordt het standbeeld van De Ruyter versierd met groen en bloemen en zal door de inwoners van Vlissingen een krans aan den voet er van worden nedergelegd. Met het oog op het nog niet juist vast gestelde uur van aankomst van Prins Hendrik kunnen de juiste uren voor de verschillende festiviteiten nog niet precies worden opgegeven. Vermoedelijk zal de Prins omstreeks 12 uren aankomen, waarna allereerst de steenlegging voor de Zeevaartschool zal plaats hebben. Vervolgens zal de Prins de uitvoering bijwonen van de feestcantate in de Nieuwe Kerk, welke zal worden gedirigeerd door den componist, den heer Van 't Kruis. Intusschen verzamelt zich het stadsvendel in het groot Arsenaal, om de wacht ten stadhuize te betrekken. Dit vendel, sterk 30 piekeniers en 30 musketiers, een luitenant met page en een vaandeldrager omgeven door vier helle baardiers als vaandelwacht, zal, gecom mandeerd door een hopman, omgeven door 4 rendassiers met muziek aan 'thoofd door de stad trekken en zich vóór het stadhuis in orde van parade scharen. Nadat de cantate is uitgevoerd, zal de Prins zich naar het stadhuis begeven om aldaar van de pui (balcon) het schouwspel gade te slaan, dat de komst van den admiraal De Ruyter zal aanbieden. Deze komt met drie oud-Hollandsche staatsiesloepen, omgeven door acht sloepen met matrozen en krijgsvolk, van de buiten sluizen naar de stad, onderweg begroet door het gebulder van eene saluutbatterij, die over het hótel „Albion" zal worden opgesteld. Bij de aankomst ten stadhuize wordt M. de Ruijter op de trappen ontvangen door den baljuw en den burgemeester en voorgesteld aan de gedeputeerden van Hunne Hoogmogenden. Bij deze ontvangst zal de oud-Hollandsche taal gebezigd worden. Daarna zal een ommegang door de stad plaats hebben van het stadsvendel, voor afgegaan door twee herauten te paard en de stafmuziek van het 3e regiment infanterie, gevolgd door De Ruyter met de vroedschap, de ontscheepte matrozen en zeesoldaten. De wandeling door de stad wordt op het Beursplein, dat door gepaste versiering in een oud-Hollandsch stadsdeel zal worden herschapen, besloten door eene opstelling van alle gecostumeerden aldaar. Het „Vlissings Mannenkoor" zal den zeeheld dan een lied toezingen, gedicht door den heer Op den Zieke. Eenige gemeenschappelijke maaltijden zullen de gecostumeerden nog lang bij elkander houden, terwijl des avonds De Ruijter met fakkellicht de drie openbare concerten of bals zal bezoeken om ten slotte zelf het gecostumeerde bal op de sociëteit „Unitas" te openen. Wreedheden op rechtskundig gebied. „Behandel de dieren met zachtheid, spaar de vogels" leest men in Den Haag op vele in het oog vallende plaatsen. Heel goed, maar waarom aldus vraagt de heer Frans Schaap Jr. in Themis is nooit eens iemand op de gedachte gekomen op alle straathoeken bordjes aan te brengen met de vermaning: „Behandel uw medemensch met zachtheid!" Dierenbeschermersvereenigingen zijn er genoeg, maar eene vereeniging tot bescher ming van de zwakken onder de menschen bestaat er niet. En toch zou zulk een vereeniging alle reden van bestaan hebben. Al ware het alleen maar om onnutte wreedheden van sommige advocaten en deurwaarders tegen te gaan. Sommige jonge advocaten begaan ze uit onkunde, sommige deurwaarders uit volslagen ge voelloosheid en hebzucht. De heer Schaap deelt verschillende staaltjes mee. Een kleine winkelier had voor f 16 pijpjes gekocht. Hij raakte ze niet weer kwijt, kwam in geldelijke on gelegenheid, werd door een advocaat zonder erbarmen gerechtelijk vervolgd, van het bed zijner zieke vrouw weggelokt, en in gijzeling gezet. Eenigen tijd later werd hij losgelaten, omdat iemand, begaan met het lot van hem en zijn vrouw, hoofdsom en kosten, welke van f 16 tot ruim f80 waren opgeloopen, voldeed. De cartonnagefabriek „Neerlandia" te Schiedam had aan een kleinen koopman te 's-Gravenhage goederen verkocht, welke de man betaald had op f 4,06 na. Hij kon niet meer betalen. Een advocaat ver volgde hem en, liefst nog wel op Oude jaarsavond, kwam een deurwaarder met twee getuigen, om voor die f 4,06 beslag te leggen op de weinige meubelen, welke de man bezat. Het slot was, dat de man met toestemming van den deurwaarder het grootste deel van zijn meubelen voor f 40 verkocht, waarmee hij de 406 centen schuld en de belangrijk opgeloopen kosten nog maar ten deele kon voldoen. Het is niet in den haak, meent de heer Schaap, dat er deurwaarders zijn, die alleen met wreed gerechtelijk op te treden per jaar een winst maken, grooter dan het traktement van een minister, grooter dan hetgeen bijv. vier rechters verdienen. Wie eenigszins nadenkt, zal moeten erkennen, dat f 10,000 a f 12,000 winst per jaar, hoofdzakelijk gemaakt met het vervolgen van menschen, die een harden strijd om het bestaan hebben te voeren, op zijn zachtst genomen, een ergerlijk schandaal moet worden genoemd. Het wordt hoog tijd, dat de wetgever den bezem gaat gebruiken in den Augias stal, welke op rechtskundig gebied bestaat, en dat speciaal aan deurwaarders een flink vast salaris wordt toegekend, zonder dat zij eenig financieel voordeel hebben bij het nemen van gerechtelijke maatregelen, want nu doet zich het geval voor, dat de beulen onder de deurwaarders reusachtig veel geld verdienen, en dat verschillende fatsoenlijke deurwaarders, dieermenschelijk gevoel op na houden en goede begrippen van fatsoen, nagenoeg honger lijden. Suikerbietenzaad Behalve van vele andere factoren hangt de uitkomst van een suikerbietenoogst af van den aard van het zaad. Zeker, hij hangt af van het land, van de bemesting, van de bewerking enz. Maar gij zult het me moeten toegeven ook van het zaad. En niet het minst daarvan. Er is een tijd geweest, dat de suikerbieten veel minder suiker gaven. De teeltkeuze was nog niet zoo ver gevorderd. Doch langzamerhand heeft men door met de meest mogelijke zorg de zaadbieten te kweeken en te telen het van de vroegere grove weinig suiker bevattende bieten gebracht tot onze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5