Zaterdag 16 Februari 1907. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIEKIKZEESGHE (55 ierilizeesclie NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor hetjbuitenlandverzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8425. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. KENNISGEVING. GEDEPUTEERDE STATEN van zeeland; Gezien artikel 102. 2de lid, der Kieswet; Noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfs belasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belasting op de kohieren van den laatstverloopen dienst in een andere provincie zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uit- J treksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 8 Februari 1907. Gedeputeerde Staten voornoemd, D1JCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. NEDERLAND. Groningen, 13 Febr. Gisterennamiddag zakte hier een negenjarig jongetje tusschen twee schepen door het ijs. Zijn neefje zat op den wal toe te kijken, maar riep niet om hulp. Een kwartier later werd het lijkje opgehaald. Amsterdam, 12 Febr. Als verdacht, haar pasgeboren kindje te hebben gedood, is een 24-jarige dienstbode alhier in voor- loopige hechtenis gesteld. De mevrouw, waar het meisje diende, vond het lijkje tot haar niet geringe ont steltenis onder in de waschkist: het is ter schouwing naar het sectie-lokaal vervoerd. Hilversum, 12 Febr. Gistermiddag had de 18-jarige J. C., dienstbode bij den heer Vliegenthart alhier, het ongeluk met haar kleeren te dicht bij een brandende kachel te komen, waardoor deze vlam vatten. In een oogwenk was zij geheel door vlammen omringd, waarop zij gillende naar buiten vloog. Door ijlings toegeschoten hulp werden de vlammen gebluscht, doch het bleek toen dat de ongelukkige in een deerniswaardigen toestand verkeerde. Ernstig gebrand werd zij per brandcard naar het Diaconessenhuis vervoerd. Rotterdam, 15 Febr. Uit deze gemeente is aan Minister De Meester het volgend telegram verzonden: „De Liberale Propaganda-Club, district II, brengt hierdoor eerbiedige hulde aan het Ministerie, voor zijne houding bij de be handeling der Oorlogsbegrooting. „Namens het bestuur: Rob. J. Fruin". Voorts nog het volgend telegram: „De Bond van Vrijzinnige Propaganda- lubs te Rotterdam spreekt zijn diep leedwezen uit over de handelwijze der ierste Kamer der Staten-Generaal en irengt eerbiedig hulde aan het Ministerie oor zijne houding bij de behandeling van le Oorlogsbegrooting. Namens het lestuur: Rob. J. Fruin". Woensdagavond is met dikken mist én der passagiersbooten van de reederij Fop Smit Co." aan de zalmvisscherij p de hoogte van Kralingscheveer aan ien grond gestoomd, en was Donderdag morgen met vallend water nog niet vlot. )e boot zal een hoog tij water moeten ebben om weer vlot te komen. Zindelijk. Een dame te Rotterdam ad gedurende twee jaar een huis bewoond. Ja het verhuizen zag de eigenaar zich ■enoodzaakt een stadsvuilniskar te ont deden om het achtergelaten vuil weg 1e ïalen. De huisheer kon niet nalaten nevrouw daarover te interpelleeren, maar creeg ten antwoord: „daarvan moet u mij reen verwijt maken, 't is allemaal vuil dat ie vorige bewoner heeft achtergelaten". Ooltgensplaat, 13 Febr. In den nacht ran Zaterdag en Zondag ging de jacht- ipziener van mr. A. J. C. Van Weel alhier ven naar buiten om een onderzoek in te tellen naar de oorzaak van het voortdurend anslaan van zijn jachthond. Even buiten jjn woning komende, kwam hij tot de mtdekking, dat in de onmiddellijke abijheid van hem een persoon lag. De nbekende gunde den jachtopziener geen ijd voor nadere kennismaking, maar 'randde onmiddellijk zijn geweer-op den ichtopziener los. Gelukkig miste dit lage doel zijn uit werking. De kogel ging een halve trede langs hem af en drong door de berg plaats, tot hij in het privaat terecht kwam. Steenbergen, 13 Febr. Hedennacht werd zwaar gewond en uitgeput door bloedverlies bij zijn ouders thuisgebracht zekere P. Hij had een hevige wonde in de borst, vermoedelijk met een mes toe gebracht. Daar hij bewusteloos was, kon hij niets uitbrengen, en niemand weet, waar en hoe hij er aan gekomen is. Zijn toe stand is zorgwekkend. De politie onder zoekt het geval. Zierikzee, 15 Febr. Tot opzichter bij het Waterschap Schouwen (district Zuid hoek) is benoemd de heer H. C. van Arenthals alhier. Ten bewijze dat de goede eigen schappen van gewapend betonwerk voor oeververdediging al meer en meer toe passing vinden, blijkt wel hieruit, dat er heden weer een groote hoeveelheid metaal gaas (métal déployé), geleverd door de firma Gebroeders Polak te Vlissingen, was aangevoerd. Westschouwen, 14 Febr. Het stoom schip „Eastcheap", dat Maandagnamiddag op 't Nieuwe Zand aan den grond geraakte, is, na eenige lading in zee gegooid en een gedeelte in -andere vaartuigen over geladen te hebben, Woensdagnamiddag door vier sleepbooten vlot getrokken; en daarna met eigen kracht naar Terneuzen bestemmingplaats vertrokken. Scherpenisse, 14 Febr. Één der zoons van J. P. van Geet, voerman, die met een rijtuig van Stavenisse terugkeerde, reed, toen hij alhier in de gemeente was en den hoek van een huis omdraaide, met één der wielen tegen een paal; dit had tengevolge, dat het rijtuig omsloeg en de boomen van de kar stuk waren. De in zittenden kwamen met den schrik vrij. Oud-Vossemeer. De gelegenheid om werk te vinden te dezer plaatse of omgeving is, naar het schijnt, niet groot geacht, want een aantal zijn er reeds, die naar Duitschland vertrokken, terwijl anderen van aldaar vertoevende familieleden of vrienden bericht wachten of ook voor hen aldaar goedloonend werk is te verkrijgen. Het vorige jaar zijn bij de uitvoering der werken tot zeewering en dijksverbetering groote loonen verdiend en die spelen waarschijnlijk ook wel wat door het hoofd, want de verdiensten door veldarbeid zijn daar natuurlijk niet mede te vergelijken. Waar in den regel de beste althans de in volle kracht des levens zijnde arbeiders heengaan, wordt de toestand voor den veldarbeid minder gunstig. Door de verhooging en verzwaring van den zeedijk aan ons waterschap van den Hikkepolder tot den polder Dalem over circa 7800 M. lengte, is natuurlijk de grasetting bijna geheel verloren gegaan na de afwerking van het vorige jaar is de zeedijk geheel met graszaad bezaaid, en in het najaar was er op de meeste plaatsen reeds een aardige wasdom waar te nemen; de strenge winterkoude en het afschuiven van de sneeuw hebben aan de jeugdige etting weer veel schade gedaan en nu zal het betrokken bestuur, zoodra de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, opnieuw zaaien; voor goede aaneen sluiting van den nieuw opgebrachten grond is een flinke grasmat zeer gewenscht. In de op Dinsdagavond gehouden vergadering van den alhier bestaanden kolen- bond werd rekening en verantwoording gedaan over 1906. Er zijn geleverd 5800 H.L. steenkolen en het goed slot bedraagt f 40.67. Het ledental bedraagt 285, het is in 1906 met 23 personen vermeerderd. De helft der aftredende leden van het bestuur werd herkozen en nam opnieuw de functies op zich. Wissenkerke, 13 Febr. Heden gaf „Apollo" in het lokaal van den heer Wolse alhier een uitvoering, die zeer veel succes hadde zaal was volen hoewel de directeur ongesteld was, volbracht hij toch vol ijver zijn taak. Onberispelijk werden de muzieknummers ten uitvoer gebracht, en de voordrachten van Speenhoff, door den heer Flipse voorgedragen, hadden een stormachtigen bijval, waaraan zijn zoontje „Onze Eduard" tot het welslagen niet weinig meebracht door zijn vioolspel en zang. Verder werden nog opgevoerd: „In naam des Keizers", „De twee dooven" en „De slimme schaapherder. Netjes werden die stukjes ten gehoore ';ebracht, en een uitbundig applaus bewees, dat schrijver dezes niet alleen staat in zijn waardeering. De heer W. J. Vader van 's-Gravenpolder te Wissenkerke, sedert 4 December 1890 lid van de Prov. Staten voor het district Goes, die dit jaar aan de beurt van aftreding is, wenscht niet meer voor een herbenoeming in_aanmerking te komen. De heer Vader behoort tot de anti-rev. partij. Goes. De Werklieden-Vereeniging „Help u zeiven", die zich ten doel stelt voor hare leden goed ingerichte woningen te bouwen, zag in 1906 haar ledental van 156 toenemen tot 160. Zij heeft in dat jaar ontvangen f 7436 en uitgegeven f 7001 goed slot f 435. De balansrekening is f 38703, en de overwaarde uit het reserve fonds is f 3062. Aan hypotheken enz. bedraagt de schuld f 22600. In weerwil van den officiëelen naam is een geheele straat, door de Vereeniging grootendeels gesticht, bij klein en groot bekend onder den naam van „Help je zeiven". De aftredende bestuursleden, de heeren J. M. Bartelse (secretaris) en D. Bruggeman (commissaris) werden herkozen, Middelburg. De heer M. B. G. Hoger- waard, hoofdingenieur van den prov. waterstaat in Zeeland, moet, naar wij ver nemen, voornemens zijn in den loop van dit jaar eervol ontslag uit deze betrekking aan te vragen. Vlissingen, 13 Febr. Hedenmorgen werd door iemand alhier, die niet met aardsche goederen is bedeeld, maar toch eerlijk is, een portefeuille gevonden, inhoudende ruim 5 duizend mark. Onmiddellijk begaf hij zich naar 't poli- tie-bureau om daarvan aangifte te doen, alwaar hem bleek, dat de portefeuille ver loren was door iemand van de „Wagonlits". Als belooning ontving hij 50 mark. De vrijzinnige kiesvereeniging hield gisterenavond eene openbare vergadering naar aanleiding van de verwerping door de Eerste Kamer van de oorlogsbegrooting. De voorzitter der vereeniging, de heer J. G. van Niftrik, wees op het hoogst ernstige van deze gebeurtenis, en bracht onder instemming der vergadering hulde aan Minister Staal. Hij spoorde vooral aan om bij de komende verkiezingen voor de Prov. Staten links te stemmen en hoopte, dat de vrijzinnigen in Zeeland er in zullen mogen slagen de Staten dezer provincie „om" te zetten. Hij meende, dat als er van vrijzinnige zijde flink gewerkt wordt, het niet tot de onmogelijkheden behoort dezen wensch in Juni verwezen lijkt te zien. Thans toch tellen de Staten van Zeeland 26 anti-liberalen en 16 liberalen. Hij wees er op, dat de districten Middelburg en Vlissingen hierover te beslissen hebben, en spoorde aan om te trachten nog heden zooveel mogelijk nieuwe kiezers te kweeken. Met zoo goed als algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarbij hulde gebracht wordt aan Minister Staal. Het stoomschip „Maashaven", ge bouwd op de werf der firma Bonn Mees te Rotterdam, dat aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier van machine en ketels is voorzien, zal deze week de kompassen stellen, waarna de proeftocht wordt gehouden. De korporaal-fourier A., van de le compagnie 4e bataljon alhier, die sedert 2 Februari j.l. zijn garnizoen zonder toe stemming had verlaten, is heden daarin teruggekeerd. Een ernstig ongeluk had Donderdag morgen in de zagerij der Kon. Mij. „De Schelde" plaats. De werkman J. M., die behulpzaam was bij het zagen van een mal, kwam met zijn rechterhand in aan raking met de cirkelzaag, waardoor hem de drie middelste vingers werden afgezaagd en duim en pink werden gewond. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen tweede-lichtwachter aan boord van 's rijks lichtschip „Schouwenbank" H. J. Halffman een pensioen verleend, in gaande 1 October 1906, ten bedrage van f 520 's jaars. De hoofdmachinist der marine A. Risseeuw alhier, wordt geplaatst aan boord van het instructieschip voor de werfdivisies „Van Speyk" te Willemsoord. Het lichtschip „Schouwenbank", dat den 5 Januari naar hier werd overgebracht tot het ondergaan van enkele herstellingen, zal op het laatst dezer maand weer in dienst worden gesteld. Het wrak van het vaartuig „Cyrille", dat in het kanaal door Zuid-Beveland door aanvaring is gezonken, zal met de lading steenkolen publiek worden verkocht. Biervliet. De opbrengst van de ver kochte boomen der gemeente, a 13 duizend gulden ruim, zal grootendeels gebezigd worden tot een verbeterde bestrating. In de raadszitting van 30 Januari besloot de raad tot den aanleg van een steenweg in den Achterweg langs de begraafplaats, en nu. Woensdag, is met algemeene stem men besloten binnen de kom de keien door klinkers te vervangen, waardoor het ongemak voor voertuigen en het gevaar voor voetgangers zal weggenomen zijn. Een weduwnaar van 67 jaar huwde dezer dagen met een jonge dochter van 21 jaar. Beiden zijn onvermogend. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Uitslag der aanbesteding van de gemeentewerken te Bruinisse lste perceel: L. Padmos Jz. f 122,— 2de A. I. Schipper - 54,50 3de M. Elenbaas. - 50,42 4de idem- 347,26 5de C. Douw, Zierikz., - 93, 6de M. Elenbaa6. - 126,90 7de L. v. d. Velde - 546, 8ste M. van Oeveren - 29,50 9de A. 1. Schipper - 50,50 10de C. Douw, Zierikz., - 372,— 11de H. Deurloo - 212,97 12de A. I. Schipper - 62,50 13de M. v. Oeveren - 42,50 14de Idem- 19,50 15de J. M. Kloet - 43,80 16de M. Elenbaas. - 6,— 17de Idem- 10, De inschrijvers, bij welke geene woon plaats vermeld is, zijn ingezeténen van Bruinisse. Landbouw en Veeteelt. Op de zaaigranenkeuring der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd de heer J. W. Romeyn te Ouwerkerk bekroond met een lsten prijs voor Strubes-Haver, Royal-Jubilé-HaverNew-Market-Haver Walchersche PaardeboonenGroninger PaardeboonenZomergerst, Walchersche Kroonerwtenronde en lange Bruine Boonen en Duiveboonen. Schouwen, 14 Febr. „Als 't buiten woedt, is 't binnen zoet". De winter, telkens weer terugkeerend, maakt hier gelukkig geen werkloozen. Al wordt het buitenwerk er ook door verhinderd of vertraagd, in de werkplaatsen, in schuur en vlasserij heeft men alle handen aan 'twerk of houdt men, ziende op de toekomst, die veel arbeids krachten eischt, de arbeiders aan den gang. De vlasserij, ook in deze campagne weder met voordeel gedreven, verschaft velen direct of indirect werk en brood en stevigt de arbeidsloonen, zoodat de verdiensten in 't arbeidersgezin heel wat meer bedragen dan vroeger. Moge die toestand zich ten minste handhaven. Kattendijke, 14 Febr. Bij de heden gehouden Hengstenkeuring alhier werden van de 10 exemplaren slechts 4 goedge keurd; één daarvan wordt gestationeerd in Noord-Beveland bij den heer C. Heijboer te Kats. Goes. Als van de 721 leden eener ver eeniging slechts 5 bestuurs- en 2 gewone leden de algemeene vergadering bezoeken, dan kan men niet precies spreken van een talrijke opkomst. Dat was het geval met de Vereeniging tot bevordering van het aankweeken van pluimgedierte en tamme konijnen. De afd. Zuid-Beveland telt 143 leden; de afd. Walcheren 517. Er is op ons eiland dus nog gelegenheid tot uitbreiding. Er is ontvangen f 343 en uitgegeven f 309. 14 rashanen, 1 reuzenrammelaar en 10 jonge voedsters werden beschikbaar gesteld. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen, n.l. de heeren Hanken te Wil- helminadorp, Slegt te Goes, en Vreeburg te Domburg. Men wil trachten onder-afdeelingen te stichten te Tholen en te Oostburg; ook wil men probeeren een subsidie van de provincie machtig te worden. De begrooting voor 1907 bedraagt f 614.25. Onderstaande raadgevingen aan kippenhouders werden medegedeeld in een lezing op het „Slot Oostende", door den heer C. v. d. Linde van Biezelinge. Onze ouderwetsche Zeeuwsche hoenders bestaan niet meer, we hebben daarvoor in de plaats een allegaartje van alle moge lijke rassen, waardoor bet gebruik van rashanen dringend noodig is. De kruising met leghorn-hanen voldoet beter dan die met Cochin-China-hanen. Ongelukkig heb ben die vreemde dieren allerlei ongerechtig heden hier inheemsch gemaakt: hoender- cholera e. d. g. Voor grootere en meerdere eiers moet men kruisen met witte leghorns, andalusiërs of minorca's; is 't om vleesch- opbrengst te doen, dan kruise men met wyandotten of het Amerikaansche type van brahma's. Een kippenhouder dient te weten welke van zijn kippen de beste legsters zijndie moet hij aanhouden en de slechte ver wijderen. Kippen, die 's morgens het vroegst en 's avonds het laatst bezig zijn met zoeken, zijn in den regel de beste. Voor de zwaardere rassen laat men broeien in Maart—April, de andere in AprilMei. Men bekomt dan vroeg jonge hennen, die reeds tegen den winter gaan leggen en daarmee lang aanhouden. In den winter is warm ochtendvoer zeer gewenscht. Vleeschmeel heeft ook groote voederwaarde. Langer dan drie jaar moet men geen kippen aanhouden. O N D F R W IJ S. Benoemd tot lid en voorzitter der commissie in 1907, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art 77, onder a, van de wet op het lager onder wijs, de schoolopziener in het district Goes; tot leden: de schoolopzieners in het district Middelburg en de arrondisse menten Haarlem, Tholen, Middelburg en Vlissingen; tot leden-plaatsvervangers: de schoolopzieners in de arrondissementen Goes, Hulst en Ter Neuzen. Duivendijke, 13 Febr. De drie aftredende leden der commissie tot wering van school verzuim alhier, de heeren J. Stoel, voor zitter, J. de Keijzer, secretaris en I. A. Padmos, zijn herbenoemd. Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regeljmeer f 0,20. Geen verwondering te Zierikzee. Natuurlijk niet, dit is slechts een geval meer. De heer A. DE KROM, Antwerpsche Straatweg 226 te Woensdrecht, meldt ons: Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een ellendige nier kwaal, waardoor ik onophoudelijk een snijdende pijn in den rug had, ter hoogte van de nieren. Ik had soms een gevoel alsof men mij met messen stak, ook had ik dikwijls rheumatiek en 's morgens bij het opstaan was ik veelal zwaar vermoeid Ik klaagde doorloopend over duizelingen en had steeds een kil, huiverig gevoel in den rug. De urine was meestal onnatuurlijk rood gekleurd en mijn maag geheel van streek. Toen me overal zulke goede berichten omtrent Foster,s Rugpijn Nierenpillen ter oore kwamen, liet ik dadelijk een doosje komen, en hoe groot was mijn blijdschap en verwondering, toen ik reeds na acht dagen een groote verlichting bekwam, en nadat ik de behandeling een paar weken had volgehouden, was ik geheel en al van mijn pijnlijke ziekte verlost. Het zal mij steeds een genoegen zijn, wanneer ik andere menschen door het aanbevelen van uw krachtig middel van hun lijden kan ver lossen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist hetzelfde". Gij vergist u wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander genees middel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nierenpillen z'j. ziï'^,lti Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK,jed^DroJisT'en'V^ïhöfe" .^.„P°T1ï.R' ""aal Apotheek bij den i(Heer iw.iuiv, nnaai Apotheek „Coronoe Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10,voor 6 doozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1