Donderdag 14 Februari 1907. (Z ierik.zeesch.e Couran t). Openbare Verpachting. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor hetjjbuitenlandverzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8424. Directeur! A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Het GEMEENTEBESTUUR van Zierikzee zal bij inschrijving verpachten „De Val" of „Galgenpolder" en de aan de gemeente Zierikzee toekomende buitengronden zijnde slikken of vooroevers ten zuiden van den zuidelijken zeedijk van Schouwen, te beginnen bij den hoek van dien dijk in de nabijheid van „De Val'' of „Galgenpolder" aan den Zuidhoek en van daar doorgaande langs den zeedijk tot aan het einde van het gebied der voormalige heerlijk heid „Zuidland" bij de zoogenaamde Meertjes- inlage, alles tot aan de laagwaterlijn en gelegen gedeeltelijk onder de gemeente Zierikzee en gedeeltelijk onder de gemeente Kerkwerve, een en ander voor gebruik tot Oester- en Mossel cultuur, en wel voor den tijd van twee achtereen volgende jaren, met ingang van den 1 Juni 1907 en derhalve tot en met 31 Mei 1909, met stil zwijgende verlenging telkens weder met één aar, wanneer de pacht niet drie maanden vóór iet eindigen van het pachtjaar door de gemeente of door den pachter is opgezegd. De voorwaarden liggen ter inzage voor belang hebbenden ter Gemeente-Secretarie. Inschrijvingsbiljetten behooren vóór den 27 Februari e.k. bij den Burgemeester te worden ingeleverd. Wij zullen heden ons Overzicht inleiden met de bespreking der gewichtige politieke gebeurtenis in ons land, dat naar aanleiding der verwerping van de Oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer het Ministerie zijn ontslag bij de Koningin heeft ingediend. In de Tweede Kamer werd reeds de Minister van Oorlog bij de behandeling zijner Begrooting, vooral van den kant der rechterzijde, fel bestookt, omdat hij, ten einde op het oorlogsbudget te bezuinigen, het blijvend gedeelte bij de bereden wapens wilde afschaffen, en dat bij de onbereden wapens inkrimpen. Het scheen zelfs op een gegeven oogenblik, dat de Tweede Kamer de oorlogsbegrooting zoude afstemmen. Maar de rechterzijde durfde blijkbaar de afstemming niet aan, omdat zij voor Kamerontbinding vreesde, waarbij de kans van verlies voor haar grooter zou zijn dan die van winst. Haar leider buiten de Kamer begreep dit, en blies daarom op den hoorn der vredesconferentie, die dit jaar te 's-Hage zal bijeenkomen, tot den aftocht. En zijn gedisciplineerde partijgenooten hadden nauwelijks het signaal gehoord, of de meesten hunner maakten een rugwaartsche beweging. Maar het was slechts uitstel van executie. Want wat de rechterzijde in de Tweede Kamer uit gegronde vrees naliet, kon immers de Eerste Kamer veilig doen. Indien toch zij de Begrooting van Oorlog afstemde, dan zoude het Ministerie met het oog op de huidige samenstelling der Provinciale Staten zeker niet tot het rarlementaire middel der ontbinding advi- .eeren, maar begrijpen, dat het zijn lemissie moest indienen, gelijk dan ook reschied is. Als hoofdargument voor de [fstemming der Oorlogsbegrooting diende iet roode spook. Bij binnenlandsche be- oering, b. v. bij werkstaking, zou, zoo roerdeVmen aan, voortaan niet vlug genoeg :en voldoende troepenmacht tot handhaving ier orde kunnen samengetrokken worden. )it argument, zeer geschikt om op zwakke ^emoederen indruk te maken, is door Minister Staaldie overtuigend bewees dat dit niet het geval was, afdoende ont- enuwd. De herstemmingen in Duitschland voor Jen Rijksdag zijn een geweldige nederlaag oor defsocialisten geweest, die daarin nu an 81 tot 42 zijn teruggebracht. De Keizer, ie over dezen uitslag bizonder verheugd s, zal nu wel tot het inzicht zijn gekomen, dat, ril hij de socialistische partij met vrucht iestrijden, wil hij haar gelederen niet op ieuw versterken, het voor hem raadzaam s voortaan met behulp van de liberale iartij, tot de eenheid waarvan thans de [rondslagen gelegd worden, land en volk regeeren. In het algemeen mogen de orsten in Europa uit de verkiezingen in )uitschland de nuttige leering trekken, lat, wanneer zij in de reactie hun steun n kracht zoeken, zij het volk, dat wel ooruit, maar niet achteruit wil, zoodanig uitgroeien, dat dit allengs geheel en al an hen vervreemdt. De Belgische christen-demokraat abt )aens heeft zich uit de partij, die hij in et leven heeft geroepen, en waarin hij en tijdlang een belangrijke rol gespeeld eeft, teruggetrokken. Hij heeft in een brief an de algemeene vergadering der christe- ijk-democratische partij verzocht hem niet ïeer als haar voorzitter te herkiezen, daar hij als katholiek priester wil gehoorzamen aan zijn bisschop, wiens inzichten over eenkomen met die van den Heiligen Vader. De algemeene vergadering heeft hem hierop van haar ledenlijst geschrapt. De Zweedsche Regeering heeft Tsjer- niak, waarvan de uitlevering door Rusland gevraagd was. op vrije voeten gesteld, omdat men in Petersbrug niet wilde ingaan op de door Zweden voor de uitlevering gestelde voorwaarden. Deze waren, dat Tsjerniak voor een burgerlijke rechtbank zou terechtstaan, dat alleen zou onderzocht worden, of hij schuldig is aan het delict, waarvan hij beticht werd, en dat, zoo hij vrijgesproken werd, hij ongehinderd Rusland zou kunnen verlaten. In Rusland vallen de verkiezingen, ondanks den staat van beleg, ongunstig voor de regeering uit, die gehoopt had een uit reactionnaire elementen samen gestelde rijksdoema te verkrijgen, waarmede zij naar willekeur kon omspringen. De gevangenen te Soetsk hebben het eten gestaakt, omdat zij slecht voedsel kregen, met stokslagen gekastijd werden, en op de binnenplaats van de gevangenis niet dagelijks een uur mochten wandelen. Toen de staking een dag geduurd had, liet de directeur der gevangenis hen, die hij voor de aanstokers er van hield, uit de cellen halen, ontkleeden, en met de zweep afranselen. Op hun luide vreeseiijke smartkreten verbraken de andere in woede ontstoken gevangenen hun boeien, verbrij zelden de deuren der cellen, teneinde de gemartelden te bevrijden, maar werden, ongewapend als zij waren, door de in middels te hulp geroepene soldaten naar een hok gedreven, waarin zij werden opge sloten. Hierop werden zij één voor één er uitgehaald, en door de soldaten en het gevangenispersoneel zóó geducht en zóó lang geslagen, totdat hun lichaam één bloedklomp was. Is het te verwonderen, dat nabestaanden en vrienden der gevan genen dergelijke ondieren dooden? Op den natuurlijken zoon van wijlen Milan, den Koning van Servië, die te Konstantinopel woonachtig is, is een moordaanslag gepleegd. Hij werd slechts door den dolk, die een einde aan zijn leven moest maken, gewond. Wie den dolk betaald heeft, is niet moeilijk te raden. China wil het voorbeeld van Japan volgen, en de Westersche beschaving in zijn uitgestrekt rijk invoeren. Met dit doel zal het 40.000 a 50.000 Chineesche stu denten op staatskosten naar de Europee- sche universiteiten zenden. In Engeland werd gisteren het Parlement door den Koning met een Troonrede ge opend, waarin gewag werd gemaakt van het geschil tusschen de beide Huizen gerezen, en waarin werd medegedeeld, dat de Ministers ernstig een oplossing der moeielijkheden overwegen. Maatregelen zullen aan het Parlement worden voor gesteld om het volk van Ierland verder in het bestuur van zijn huishoudelijke aangelegenheden te mengen. Ook zullen er voorstellen worden gedaan om het Hooger Onderwijs in Ierland te hervormen. Bij de beraadslaging over het Adres van Antwoord vroeg Minister Ban- nerman, sprekende van de lersche kwestie: kunnen wij ontkennen, dat het lersche volk gerechtigd is zijn eigen huishoudelijke zaken te regelen, zoolang het zich niet bemoeit met de zaken van Engeland, en er niets geschiedt, dat de oppermacht van het Parlement verkort? AMERIKA. John D. Rockefeller heeft aan de General Education Board de ongehoorde som van 32 millioen dollars of 80 millioen Hol- landsche guldens geschonken, ter ver betering van de instellingen van onderwijs overal in de Vereenigde Staten. Vroeger had Rockefeller al aan hetzelfde lichaam 11 millioen dollars gegeven. New-York, 12 Febr. Vijf booten, waar van vier met zware averij, gelukte het, na veel inspanning, tengevolge van hooge zeeën, en hevigen storm, Blackerland te bereiken. Ze hadden negentien personen aan boord, die uit zee waren gered en bovendien elf doode schipbreukelingen. Kingston, 11 Febr. De burgemeester van Kingston is tengevolge van zijn bij de aardbevingen bekomen verwondingen overleden. ITALIË. Groote ontsteltenis is in een hotel te Venetië verwekt door den zelfmoord van een beeldschoone vrouw, die onlangs uit Parijs was aangekomen. Men vond op het lijk een pas ten nar'e van Sophia Kalienska, een visitiekaartje met den naam Eduardo Garcia er op en als woonplaats van den meneer Cuba. Aan de keerzijde stond het adres van den Russischen consul te Milaan. Aan de hand zat een trouwring met den datum 1 October 1906 er in gegrift. ZWITSERLAND. Begin December logeerde in 't hotel „Bellevue" een jong paartje, dat als baron en barones Ferdinand van Sauyni in 't vreemdelingenboek ingeschreven stond. Drie weken leefden de jongelui vroolijk en welgemoed, toen plotseling een bekend advocaat uit Weenen op de proppen kwamdie urenlange gesprekken met mevrouw de barones voerde. Kort na zijn vertrek verscheen een tweede rechtsgeleerde, wien 't gelukte de jonge dame „nach dem schonen blauen Donau" terug te voeren. Langzamerhand kwam men er thans achter, dat ze een Oostenrijksche aartshertogin was, die 't Weener hof met al zijn lief en leed verlaten had, om den man harer keuze te volgen. Men zegt, dat 't levenslustige prinsesje thans in een klooster over haar zonden nadenkt. RUSLAND. Twee vrouwelijke medeplichtigen aan den aanslag, die verleden zomer op Stolypin's villa te St.-Petersburg onder nomen is, een 21-jarig adellijk meisje, en een 26-jarige koopmansdpehter, zullen binnenkort in de Peter-en-Paulsvesting ter dood gebracht worden. Zij hebben hun medeplichtigheid bekend. Te St.-Petersburg is men onaangenaam verrast door het bericht, dat al het materiëel, door het Russische Roode Kruis te Port- Arthur achtergelaten, door de Japanners in beslag is genomen, ondanks het nadruk kelijk verzet van het genootschap van het Roode Kruis. De waarde er van wordt op 1 millioen roebels gesteld. De Japanners hadden na de overgave een ontvangbewijs afgegeven, waarbij zij verklaarden, dat zij het tijdelijk onder hun beheer namen. Gouverneur Alexandrowski, die be kend is doordat hij in den oorlog met Japan generaal-gevolmachtigde van het Roode Kruis was, is bij het verlaten van den schouwburg te Pensa door een revolverschot gedood. De aanvaller schoot daarna den adjunct commissaris van politie en een agent neer, evenals een schouwburg-decorateur, die hem achtervolgde. Zwaargewond werd de moordenaar naar het hospitaal gebracht, waar hij overleed. St.-Petersburg, 10 Febr. De moorde naar van den gouverneur van Pensa is thans bekend. Het is zekere Hitterman, zoon van een ingenieur. Men heeft reden om aan te nemen, dat het één dier zee lieden was, die betrokken zijn geweest bij het oproer der marine te Kroonstadt. Odessa, 10 Febr. Men verzekert, dat de stakende zeelieden besloten hebben alle kapiteins van het leven te berooven. In enkele schepen zijn weer helsche machines gevonden. Een kapitein is reeds door drie zeelieden gedood. De politie zette de daders na en wist ook hen neer te leggen. Op enkele punten der stad trachtte de „Zwarte Honderd" onlusten uit te lokken, maar elke poging werd door militairen onderdrukt. Overal verscheen de stads- hoofdman, Grigorjew, persoonlijk. De loka len, waar de verkiezingen plaats hadden, werden door kozakken en politie afgezet en de agitators der linkerpartijen werden in arrest gesteld. Riga, 11 Febr. Op het bal eener hier gevestigde wielrijdersclub heeft de politie, bijgestaan door een afdeeling der Duitsche zelfweer, 40 personen gearresteerd, onder wie twee officieren. FRANKRIJK. Groote ontsteltenis is te Parijs gewekt door het geheimzinnige verdwijnen van een mooi, twaalfjarig meisje, op één na de jongste der vier kinderen van het echt paar Erbelding. De man is een fatsoenlijk metaalbewerker en verdient een behoorlijk loon. Een vriend van den huize, de 24- jarige Solleiland, die gehuwd en vader is van een klein kind, had op 31 Januari de kleine Martha meegenomen naar een middag-concert in de inrichting „Bataclan", nabij de Place de la République. Dien avond kwam Solleiland alleen terug en vertelde, dat de kleine een oogenblik de zaal had moeten verlaten en niet meer was teruggekeerd. Alle nasporingen waren vergeefs geweest. Solleiland werd op het politie-bureau geroepen. Bij een kruisverhoor sprak hij zichzelf tegen. Hij werd naar het etablisse ment „Bataclan" gebracht, en kon niet zeggen, waar hij met het kind gezeten had hij wist niet of een man of een vrouw het eerste programma-nummer gezongen had en kon volstrekt niets vertellen van de voorstelling, die hij met het meisje zou hebben bijgewoond. De politie hield den man in hechtenis, daar gebleken is, dat hij nog eenige maanden moet zitten voor twee veroor deelingen bij verstek, wegens overtredingen uit jaloezie gepleegd. Er is echter tegen Solleiland nog geen vervolging ingesteld, daar de ouders van het kind hem niet in staat achten tot eenige slechte daad jegens het kind, waarvan hij altijd veel hield. Intusschen ontbreekt nog steeds elk spoor van de kleine Martha. DUITSCHLAND. De elf-jarige zoon van een slotenmaker te Berlijn heeft zich in de ouderlijke woning opgehangen, wijl hij niet geloofde een noodige neusoperatie, die binnenkort zou plaats hebben, te kunnen doorstaan. Bij afwezigheid der ouders bevestigde hij een strik aan een trapeze, die hij pas van zijn vader had, gekregen, en maakte zoo een eind aan zijn leven. Toen de ouders thuis kwamen, vonden zij hun kind als iijk. NEDERLAND. Haarlem, 11 Febr. De aanklacht tegen den commissaris van politie alhier, wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving van een zeventienjarig meisje, zal toch niet naar de openbare terechtzitting der Rechtbank verwezen worden. Aangaande deze zaak meldt men het volgende: In Juli 1906 vervoegde zich bij de winkeliersters S. in de Nassaustraat alhier, tusschen 12 en I uur, een meisje, dat op naam van de dames van O. aan den Kruisweg, kanten kragen op zicht mee vroeg. De juffrouw, geen kwaad vermoedend, deed een aantal kragen in losse, papieren doos, waarmede het meisje dan ook vertrok. Weinig minuten later was zij echter met de doos weer terug, met de mededeeling, dat er drie kragen (ter waarde van f 7) gehouden waren. Het komen en vertrekken was zóó vlug in zijn werk gegaan, dat één bezoekster van den winkel bij dit alles tegenwoordig was geweest. Een week later liet juffrouw S., die zich nog niet lang uit Amsterdam in die ge meente gevestigd had, bij de dames van O. de rekening aanbieden. Dezen ver klaarden van de kragen niets te weten, en nu bleek uit de persoonsbeschrijving, dat het meisje daar vroeger gediend had. De recherche, die meer had vernomen, had haar weldra gevonden, doch zij verklaarde niet in den winkel en op dat uur zelfs niet op straat geweest te zijn, wijl zij dien dag bij eene familie H. op het Bolwerk diende. Mevr. H. kon evenwel niet verzekeren, dat het meisje tusschen 12 en 1 uur haar huis niet verlaten had. De winkelierster, en ook de bezoekster, die op het bedoelde uur in den winkel geweest was, herkenden haar onmiddellijk. De recherche liet het meisje daarop niet gaan, en nu zou zij ten laatste op het bureau bekend hebben de kragen wél gehaald en er op straat drie van gehouden te hebben, welke zij later verknipt had. De zaak kwam voor den rechter van instructie; hangende het onderzoek kreeg juffrouw S. bezoek van een advocaat, die de zaak wegens den jeugdigen leeftijd van het meisje ongedaan wilde maken. De winkelierster was daartoe wel bereid, mits zij de drie kragen terug, of de schade vergoed kreeg. Zij ontving echter noch de kragen, noch eenig geld, doch vernam wel dat het meisje buiten vervolging gesteld was. Nu diende de vader van het meisje tegen den commissaris van politie eene aanklacht in wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving, omdat zijne dochter niet alleen drie achtereenvolgende dagen opge sloten, doch zelfs mishandeld zou zijn geweest. De rechtbank vond hier termen om de aanklacht tegen den commissaris naar de openbare terechtzitting te ver wijzen, doch het Gerechtshof heeft op het daartegen gedaan verzet de beschikking der Rechtbank niet goedgekeurd. Lisse. Nabij deze gemeente is door een Engelsche firma uit Liverpool grond aangekocht om zelf bloembollen te telen. 's-Gravenhage, II Febr. Zaterdag morgen, toen een batterij veld-artillerie zich langs de Nieuwe Parklaan te Scheve- ningen naar het strand begaf, geraakten de raderen van de affuiten en caissons, door de gladheid en holle ligging van den weg, aan het glijden en afschuiven, waar door de kanonniers van de affuiten werden geslingerd of er afsprongen, zonder onge lukken, doch de paarden moesten om grooter stoornis te voorkomen, in draf blijven. Zitbanken langs den weg werden toen omvergehaald en meegesleurd en twee lantaarnpalen beschadigd en scheef ge trokken. Nabij het hotel Royal kon men eerst halt maken, omdat de weg vlakker werd, en de schade zooveel mogelijk her stellen. 12 Febr. (Tweede Kamer). Minister De Meester deelde heden mede, dat de Ministers, naar aanleiding van het door de Eerste Kamer omtrent de Oorlogsbegroo ting genomen besluit, aan de Koningin hun ontslag hebben aangeboden. Hij verzocht schorsing der werkzaam heden der Kamer, die daarop uiteenging. Naar men verzekert, heeft de Koningin den president der Eerste Kamer in gehoor ontvangen. De voorgestelde verhooging vari den accijns op het gedistilleerd met f 27 per H.L. heeft het dagelijksch bestuur van den „Nederi. Hotelhoudersbond" aanleiding gegeven, een adres te richten tot de Tweede Kamer. Aanleiding tot allerlei knoeierijen, die zoowel den handel als de volksgezondheid schaden, meent adressant in dezen „be- treurenswaardigen maatregel" te zien. Het drankgebruik zal, volgens adressant, door deze verhooging niet verminderen, terwijl te vreezen is, dat de smokkelhandel zich welig zal ontwikkelen, ten nadeele van de schatkist en van den eerlijken fabrikant en handelaar. Mocht men er evenwel toe komen, den accijns te verhoogen, zoo verzoekt adres sant, die verhooging vooral niet minder te doen zijn dan f 27 per H.L., opdat ook de prijs voor den verkoop in het klein naar billijkheid kan worden verhoogd. Op deze wijze kan het gevaar voor vervalsching gedeeltelijk worden ondervangen. In de N. R. Crt. is een schrijven opgenomen door den heer W. Smits, ontvanger der registratie en plaats vervangend kantonrechter te Oirschot, tot den minister van oorlog gericht over een inderdaad ongehoord feit. Een maréchaussée aldaar, wien een tuchtstraf van 14 dagen provoost was opgelegd, is van 22 Januari tot 5 Febr. j.l. dus tijdens de felle koude dagen „in een absoluut onverwarmd" vertrek op gesloten geweest, en „naar verluidt zelfs zonder mantel of overjas". De heer Smits voegt er bij, dat verschillende garnizoenen op die ijskoude dagen opschorting van provooststraf is verleend en vraagt terecht waarom zulk een menschelijke bepaling ook niet te Oirschot is toegepast. Indien de feiten inderdaad zijn zooals de heer Smits ze mededeelt, zal de minister van oorlog stellig niet nalaten daarover zijn afkeuring te kennen te geven en de noodige voorschriften bevelen om herhaling te voorkomen. Rotterdam, 11 Febr. Gisterenavond, toen de huiseigenaar M. v. d. Weyden, wonende Schommelstraat 42, thuiskwam! bemerkte hij dat men met behulp van valsche sleutels zijn huis binnengedrongen was en een onder zijn ledikant staand geldkistje had weggenomen. Het kistje bevatte een waarde van f 14000 aan papieren, waaronder eenige schuldbekente- nissen, alsmede 3 obligaties ad f 500, 1 lot stad Antwerpen en 3 obligaties ad f 1000. Mede bleken ontvreemd een lepel doosje met zes zilveren lepeltjes, een tafelbel en een groen zijden beursje'. Van de daders geen spoor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1