Dinsdag 12 Februari 1907. (Z i e r i li. z e e s c tl e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIER1KZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8423. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. Een olieschip in brand. De Dell Ct. van 8 Januari maakt melding van een scheepsramp op Poeloe Sembilan, aan de laadplaats van de „Koninklijke". Men was aan 't laden. In het achterruim van het 7000 ton groote, onder Engelsche vlag varende schip „Netherton", waren reeds ongeveer 7000 kisten olie geborgen. In het voorruim moesten 500 kisten benzine een plaats vinden. De koelies namen een korte rust om te schaften. Daar werd juist één minuut voor elf een ontzettende knal gehoord en de vlammen sloegen fel uit het voorschip. Hevig verschrikt vloog de equipage aan den wal en de koelies namen ontsteld de vlucht. Aan blusschen viel in den eersten tijd niet te denken. Dadelijk werd om hulp getelefoneerd en de administrateur van de „Koninklijke", de assistent-resident, de havenmeester, verschenen zoo spoedig mogelijk ter plaatse. Met behulp van vier launches werd het groote schip met zijn gevaarlijke lading uit den wal gesleept en naar den overkant gebracht. Men hoopt, dat de lading in het achterruim kan worden gered. De brand duurt intusschen nog steeds voort. Van de koelies blijken acht Chineezen en vier Javanen bij de ontploffing te zijn gedood. Twee tongkans werden een prooi der vlammen. De vloedgolf. Uit Weltevreden werd 14 Januari aan de Sumatra Post het vol gend telegram van den Gouverneur van Atjeh overgeseind „Aan de Zuidkust is het eiland Simenloeé Poeloe Bras, benoorden Nias, geteisterd door een vloedgolf; 40 personen zijn reeds begraven op het nabijliggend eiland Topa of Olak-eiland200 lieden zijn vermist. Ik zond een schip met rijst tot leniging van den nood der bevolking". Hoog water op Java. Dato 15 Jan. wordt uit Weltevreden aan de Sumatra Post geseind: De lage wijken van Batavia en Welte vreden staan onder water. In het gebergte en beneden regent het dag en nacht. In Demak en Semarang is hevige bandjir. AMERIKA. Een rechter te Chicago heeft een eigen aardige receptie gehouden in zijn kamer in het gerechtsgebouw. De gasten bestonden uit allerlei soort van minder ernstige mis dadigers, zooals dronkaards, wederspanni- gen tegen de politie, plegers van kleine mishandelingen, enz. De rechter had deze heeren voor zich gehad in den loop van de maand Januari, maar had zijn vonnis over hen opgeschort, op voorwaarde dat zij aan het einde der maand op zijn receptie zouden komen, en eerlijk opbiech ten, hoe zij zich sedert dien tijd hadden gedragen. Nu waren ze allen gekomen, in hun beste kleeren, en de rechter onder hield zich met ieder afzonderlijk. Hij beweert, dat zulk soort van maatregelen veel beter helpen dan gevangenissen of welke straf ook. Sommigen boosdoeners schold hij hun straf kwijt, anderen ver zocht hij de volgende week zich nog eens bij hem aan te melden. Op de oostkust van de Vereenigde Staten woedt sinds enkele dagen een ge weldige sneeuwstorm. Er zijn zoo aan zienlijke sneeuwmassa's gevallen, dat het verkeer te land en ter zee er door is gestremd. In de kringen van visschers en reeders heerscht dan ook groote ongerust heid. Tal van treinen zijn ingesneeuwd, terwijl op ontelbare plaatsen de telegraafdraden zijn bezweken onder den sneeuwlast. In New-York zijn vijfduizend man aan het werk gezet om door het wegruimen van de sneeuw de straten weer begaanbaar te maken. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog. New-York, 7 Febr. Het bericht van een blad gisteren, dat de geheime Japansche ■aad Dinsdag te Tokio bijeen was geweest am te beraadslagen over een uit Washington antvangen telegram, verwekte hier groote apwinding. Doch nu stelt een officiëel elegram uit Tokio de gemoederen gerust net de verzekering, dat het doel der aijeenkomst van den geheimen raad slechts was over een wetsontwerp aangaande het keizerlijk huis te beraadslagen. Het tele gram voegt er aan toe, dat de in Amerika verspreide valsche berichten een lévendige verontwaardiging in Japan hebben gewekt. Men beschouwt als de rondstrooiers van dergelijke berichten personen, die de goede betrekkingen, welke er tusschen de Ver eenigde Staten en Japan bestaan, trachten te verstoren. Paterson, New-Yersey, 9 Febr. Rechter Cortese, die onlangs de overheid hielp bij het arresteeren van vreemde wetsover treders, kreeg per expres-bestelling uit Newark een helsche machine thuis. Bij opening van dit pakket werd de rechter in stukken gereten. HET PROCES-THAW. De menschen, die een week achtereen vervelende zittingen trotseerden, waar niets gebeurde dan jury-leden verkiezen, hebben tenslotte toch wil gehad van hun geduld: ze hebben iets bizonders bijgewoond, en een verhaal gehoord, zóó pijnlijk en tevens zóó sensatie-wekkend, dat misschien voor velen van het publiek het pijnlijke verloren ging in hun lust naar het luisteren naar iets heel ergs. Het was het verhaal dat de vrouw van Thaw deed, over hetgeen zij van den vermoorden Stamford White heeft onder vonden, toen zij een meisje van 16 jaar was. Ze vertelde uitvoerig hoe zij met White was in kennis gekomen. In Augustus 1901 vroeg een der meisjes van het tooneel (zij was toen figurante) haar te vergezellen naar een eetpartij met een paar vrienden van haar. Ze antwoordde, dat haar moeder dat niet zou willen hebben; en tot twee maal toe weigerde ze. Toen vroeg het zelfde meisje met haar te gaan koffiedrinken bij een paar aardige menschen, die heel fatsoenlijk waren en tot de eerste kringen behoorden. Haar moeder vond het toen goedhet meisje haalde haar met een rijtuig, en moeder kleedde haar netjes aan. Het meisje bracht haar voor een vrij onaanzienlijke deur van een huis in West Twenty-fourthstreet. De deur ging van zelf open; zij liepen een paar stappen tot een andere die van zelf openging, en toen werd er boven aan de trap iets geroepen. Bovengekomen vonden zij den heer Whitte, die haar in een kamer bracht, waar voor vier personen was gedekt. Later volgde nog een dergelijke koffie- partij, waarbij evenmin iets onbehoorlijks gebeurde. Op zekeren dag wist White, dien de moeder tenslotte geheel vertrouwde, van haar de opdracht te krijgen op de dochter te zullen passen toen zij, de moeder, uit de stad moest. En hij maakte daar schande lijk misbruik van. De zaak, die we hier niet uitvoerig zullen vertellen, kwam hierop neer dat hij haar uitnoodigde tot een avondpartijtje bij zich aan huis met anderen. Toen zij kwam, waren die anderen er niet. Zij wilde heengaan maar hij gaf haar daar een glas champagne te drinken,-en eenige minuten later begon het in haar ooren te suizen en raakte ze bewusteloos. Toen ze weer bijkwam lag ze geheel ontkleed in bed in een kamer, die langs de muren en aan de zoldering geheel van spiegels was. Bij dat verhaal had de getuige herhaalde lijk moeite om voort te gaan, en moest door advokaat Delmas aangespoord worden om alles te vertellen. Ook Thaw, die zich eerst goed gehouden had, verloor aan het slot van het verhaal alle zelfbeheersching. Met een kreet en een snik liep hij naar één der advokaten; en met half verstikte stem riep hij: „Kun je daar geen eind aan maken?" De advokaat schudde van neenhij keerde het hoofd af; de tranen liepen hem langs het gelaat. Ook Thaw kon zich niet meer inhouden; hij begon vreeselijk te snikken. Ook verscheiden juryleden schreiden. Toen mevrouw Thaw weer wat tot zich zelf gekomen was, vervolgde ze haar meedeelingen door o. a. te vertellen hoe zij met Thaw in aanraking kwam die haar ten huwelijk vroeg in weerwil van haar stand, en hoe toen door White en zijn vrienden onware verhalen over Thaw aan haar werden gedaan. Ze vertelde aan Thaw ook het boven staande, maar hij hield vast aan zijn trouw plannen. In het proces-Thaw, dat onder zoo groote belangstelling te New-York be handeld wordt, heeft het openbaarministerie de doodstraf geëischt tegen den beklaagde. Garvan, assistent van den „district- attorney" van New-York, hield slechts een kort requisitoir. Hij gaf de geschiedenis van den moord weer 'en op beknopte wijze de levensomstandigheden van den moordenaar en zijn slachtoffer, en wendde zich daarna tot de gezworenen met de woordenGij weet nu, welke misdaad gepleegd is. Wij beschuldigen Thaw die misdaad te hebben begaan, met voor bedachten rade, opzettelijk en op ruwe wijze, en verzoeken u dus in uwe uitspraak de zaak te beschouwen als moord. Voor den beklaagde wordt de doodstraf geëischt. Deze woorden schenen op Thaw zeer weinig indruk te maken. Laurence White, de zoon van het slacht offer, legde vervolgens getuigenis af. Deze was weinig belangwekkend. Hij wist niets van de beweegredenen tot de misdaad en kon ook niet opgeven wat zijn vader ge daan heeft in de uren die aan den moord voorafgingen. Verscheidene ooggetuigen worden nog gehoord; hnn verklaringen waren geenszins eenstemmig, en reeds nu bleek het streven der verdediging om het zoo voor te stellen, alsof Thaw de daad in een vlaag van waanzin zou hebben bedreven. SPANJE. In Spanje heerscht het sneeuwkwaad thans in die mate, dat o. a. te Madrid het treinverkeer gestaakt is. Een aantal treinen sneeuwden in. OOSTENRIJK. Weenen, 7 Febr. Onder de onder werpen, die aan de Haagsche vredes conferentie onderworpen zullen worden, komt voor de stichting tc dezer stede van een school voor internationaal recht. Vol gens het voorstel zouden Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten, Duitschland, Oosten rijk en Rusland elk 187.500 francs per jaar in de kosten bijdragen. Elke mogend heid zou een gelijk aantal hoogleeraren mogen benoemen en studenten aanwijzen. RUSLAND. Warschau, 8 Febr. De politie bemerkte, dat er in de Wioniastraat roovers waren binnengedrongen in den winkel van het brandewijn-monopolie. Toen de roovers zich ontdekt zagen, begonnen zij van uit den winkel te schieten, wat de politie niet onbeantwoord liet, zoodat er een geregeld vuurgevecht ontstond. Ten slotte wisten de roovers te ontsnappen over de binnenplaats van het huis en over de daken. St.-Petersburg, 8 Febr. Tengevolge van het gebrek aan spoorwegmateriaal staan op verschillende lijnen 63.000 wagens koren, 4000 wagens katoen en 4000 wagens met materiaal voor den aanleg van spoor wegen, die hun bestemming niet kunnen bereiken. In de nabijheid van Wladiwostock is een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Drie kerels overvielen, als matrozen ver kleed, het huis van een Koreaan, ver moordden door bijlslagen de vrouw, een vierjarig kind, en acht andere bewoners. Daarop beroofden zij de slachtoffers en staken het huis in brand. De Russische regeering heeft een millioen roebel beschikbaar gesteld, alleen voor het jaar 1907, voor de belooning van staatsdienaars, die zich verdienstelijk maakten bij de onderdrukking van de revolutie. De minister van financiën weigerde een hem als zoodanig toegedachte lijfrente van 4000 roebel. Wel wil hij ze over twee jaar aanvaarden. NEDERLAND. Groningen, 9 Febr. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van de aardappelmeelfabriek Scholten te Zuidbroek. Met beitels en ijzers, die in de fabriek zijn gevonden, is de brandkast geforceerd en daarna van bijna zijn geheelen inhoud beroofd. Het ontvreemde bedrag beloopt f 1300 aan zilver. De nachtwacht, die de fabriek bewaakt, heeft van dit alles niets vernomen. De aardappelmeelfabriek stond stil, de gom- fabriek was in werking. Leeuwarden, 9 Febr. De huidige winter 'n winter in optima forma veroorzaakt in Friesland veel armoede. Het is zoodanig gesteld, dat de kleine schippertjes niet kunnen varen en geen daggeldje kunnen maken als baanveger of zoo iets. De sneeuw verbiedt het werk in de bosschen; alles ligt stil, en dat zegt wat voor een arbeidersbevolking, die misschien voor 90 pCt. bestaat uit menschen, die op veld en akker, in veenderij of bosschen werken. De armbesturen merken het in de laatste dagen terdege, hoe het getal losse be deelden toeneemt, gezinnen, die hoopten den winter zonder hulp door te komen, kloppen nu aan om tijdelijke ondersteuning. Werd er per dag maar 30 40 ct. verdiend, dan zou menig huismoedertje zich nog weten te redden, maar nu geen cent, en dat is de kloekste, zuinigste huis moeder te machtig. 's-Gravenhage, 9 Febr. Er was heden ook zeer groote belangstelling in de zitting van de Eerste Kamer. Heden werd het debat over de begrooting van Oorlog voortgezet en was Minister Staal aan het woord. Uitvoerig zijn beleid in zake de inkrim ping van het blijvend gedeelte verdedigende, betoogde hij geheel te handelen in den geest der militiewet. Waar de dienstplicht verruimd is en de persoonlijke dienstplicht is ingevoerd, is niet slechts uit zuinigheid dat de mili taire lasten, waar dat zonder schade kan geschieden, tot het strikt noodzakelijke worden gereduceerd. De Minister ontkende dat hij in zijne overtuiging alleen staat. Hij beriep zich op de deskundige com missie van 1888, waarin zitting hadden Reuther, Schimmelpenninck, Van der Star en A. Kool, die vooral voor de bereden wapens een eersten oefeningstijd van anderhalf jaar voldoende achtte en van geen blijvend gedeelte wilde weten en ook de landweer aanwees tot dekking der mobili satie. Ook wat de handhaving der binnen- landsche orde en rust betreft, was de Minister zich volkomen zijne verantwoor delijkheid bewust. Maatregelen zijn genomen om met be kwamen spoed in gemeenten, die zulks noodig hebben, versterking te brengen. Het medegeven der geweren aan de landweermannen is slechts een proef. Wantrouwen in hen uitspreken kan, mag en wil de Minister niet. De Minister eindigde met de verklaring bewezen te hebben te streven naar bezui niging. Wegzending van het blijvend gedeelte acht hij van economisch belang, omdat dit aanzienlijke [bezuiniging met zich brengt. De Minister verklaarde vast van meening te zijn, dat die maatregel geen schade voor 's lands defensie of voor de handhaving der orde met zich brengt en vast overtuigd te wezen dat de mededeelingen, welke hij vóór April aan de Kamers zal doen, zeker heid zullen wekken van gunstige uitkom sten, ook voor de oefening. Aanneming der begrooting staat geheel buiten de wegzending voor goed van het blijvend gedeelte. Eerlijk en onbevangen zal de Minister de werking van zijn stelsel nagaan en wanneer blijkt dat hij faalt in zijn ver wachtingen, dan zal hij niet in gebreke blijven de noodige maatregelen voor te stellen. De heer Van der Feltz sprak'zijn volle vertrouwen uit in den Minister op grond van diens verleden. Daarna repliceerde de heer Reekers, die zijn bezwaren tegen 's Ministers beleid volhield. Hetzelfde deed de heer 't Hooft, die den Minister bleef verwijten gebrek aan defe rentie tegenover de Kamer. De begrooting is ten slotte verworpen met 27 tegen 17 stemmen, rechterzijde tegen linkerzijde. Met de rechterzijde stemde de heer Mr. s. van Houten. Vóór de stemming over de oorlogsbe- grooting verklaarde Minister De Meester dat het Kabinet bij verwerping der be grooting ernstig de politieke gevolgen van dat votum zou overwegen. De Nieuwe Rotterdamsdie Courant zou het zeer betreuren, indien het Ministerie zich genoodzaakt mocht achten zijn ontslag te nemen. Het heeft getoond een verdraag zaam, bekwaam en werkzaam Ministerie te zijn, dat reeds verschillende belangrijke wetsontwerpen heeft ingediend, welker totstandkoming door zijn ontslag in de waagschaal zou worden gesteld. Het Algemeen Handelsblad noemt de afstemming der Begrooting van Oorlog een hoogst ernstige, een niet te zeggen roeke- looze daad, waardoor een poging, om onze legertoestanden op flinke wijze te verbeteren, wie weet voor hoelang, is verijdeld. Het blad doet uitkomen, dat een ont binding der Eerste Kamer, met het oog op de huidige samenstelling der Provinciale Staten geen noemenswaardige verandering in de partijverhouding van de Eerste Kamer zal brengen. Het vraagt, of de oplossing niet te vinden zou zijn in een ontbinding der Tweede Kamer, opdat de kiezers thans reeds rechtstreeks hun gevoelen kunnen uiten. Het vertrouwt, dat deze uitweg zeer ernstig in overweging zal worden genomen. Twee beambten in dienst der Hol- landsche Spoor, verdacht zich Vrijdagnacht te hebben schuldig gemaakt aan diefstal het wegnemen van sigaren uit ten vervoer bestemde pakken op het stationsemplacement alhier, zijn Zaterdag morgen gearresteerd. Rotterdam, 9 Febr. Een kleermaker uit Spa was gisteren hier ter stede gekomen. Na in het restaurant Fritschy aan het Beursplein gedineerd te hebben, ging hij een rijtoer maken en bezocht in den loop van een avond nog eenige café's. Ook kreeg hij gezelschap van twee dames, die met hem in het rijtuig stapten. Na een tijdlang gereden te hebben, tikten de dames op de Kaasmarkt den koetsier en stapten uit. Weer op het Beursplein gekomen, keek de koetsier eens naar den heer, die in het rijtuig was gebleven, en vond dezen bedwelmd. Toen de kleermaker bijkwam, vermiste hij zijn portefeuille met circa f 200 en zijn portemonnaie met specie. Goedereede. De commies 2e klasse, S. de Vries alhier, is door den Minister van Financiën benoemd tot deurwaarder der belastingen voor de gemeenten Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Roosendaal, 9 Febr. Donderdagmorgen reed de zoon van mej. de Wed. Voogden, wonende op den Havendijk, alhier, zand langs de Vughtstraat naar een terrein ge legen bij de Houtzagerij. Toen hij daar was aangekomen en de kar klikte, sloeg het paard eensklaps op hol en stoof in woeste vaart den weg op. Juist kwam voerman W. Schepers, wonende op Kals- donk, eene weide afgereden, waarop hij zand gebracht had. Hij was pas op den weg, toen het hollende paard in zoo'n vaart op hem afkwam, dat eene botsing te voorkomen, vooral op dit smalle wegje, eene onmogelijkheid was. Met een vervaarlijken slag rende het dier met de vooruitstekende burrie van de kar tegen het paard van Schepers aan, dat in de borst een gat kreeg van onge veer 30 c.M. diep. Ondanks den grooten schok was het hollende dier nog niet tot staan gebracht, maar wrong kar en paard van Schepers nog zoover achteruit, dat eindelijk beide karren in een sloot naast den weg terecht kwamen. Het paard van Schepers was reeds dood. Overigens ge beurden geen ongelukken. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 11 Febr. Vrijdagavond werd in de Concertzaal alhier door mevrouw Arntzen-Wafelbakker van Amsterdam voor de leden van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een voordracht gehouden over de Gudrun- Sage, een tooneelspel in vijf bedrijven, bewerkt door Albrecht Rodenbach. Spreekster, ingeleid bij het schaars opgekomen publiek door den voorzitter van het Departement, jhr. R. R. L. de Muralt, gaf eerst een beknopt overzicht van de Gudrun-Sage, en droeg vervolgens de mooie en treffende passages uit elk der bedrijven uit het hoofd meesterlijk voor. Wij bewonderen zoowei haar uit stekende ook door het auditorium toe gejuichte voordracht, als haar ijzersterk geheugen, dat haar op geen enkel oogen- blik in den steek liet. De Gudrun-Sage zelve echter vonden wij voor een nutslezing een minder geschikt onderwerp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1