ZIEIUkZEESCHE Zaterdag 9 Februari 1907. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierilizeesclie nieuwsbode. O o u r a n t). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8422. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit Jrie bladen NEDERLAND. Amsterdam, 6 Febr. Gisterenmiddag rof een politie-agent in de Plantage Muidergracht alhier een zieken man aan, dien hij naar het Israëlietisch Gasthuis «eleid heeft. Daar zeide de geneesheer, dat de man, als lijdende aan krankzinnig- ïeid, niet kon opgenomen worden, doch werd een bewijs verstrekt voor het Wilhelmina-Gasthuis. Daar werd de krank- innige afgewezen, omdat er geen plaats was en werd de directeur van den Gem. Gen. pienst met het geval in kennis gesteld, pie zeide niets te kunnen doen. De krankzinnige werd naar zijn familie eruggebracht, die weigerde den man op lemen, waarna hij naar een politie-bureau werd gebracht, nadat hij te voren getracht rad zich onder een motorwagen te werpen. Ingevolge bestaande instructie mag een trankzinnige niet aan een politie-bureau /erblijven en had een buurman de vrien delijkheid dien krankzinnige huisvesting e verleenen, totdat er een nadere beschik- ting kwam. Utrecht, 7 Febr. Een Woensdagavond ap de banen van het Wilhelminapark door ie Utrechtsche IJsclub georganiseerd ijsfeest, :ou bijna een tragisch einde genomen lebben. Besloten was om na afloop in optocht door de stad te trekken en den avond net een gezellig samenzijn in het „Hötel ie l'Europe" te besluiten. Alles ging goed tot aan het oogenblik, waarop de muzikanten en fakkeldragers iet ijs verlieten en honderden zich daar- ichter verdrongen, om den uitgang te aereiken. Het niet sterke ijs boog, kraakte en cnapte en plotseling vlogen allen als hazen liteen. Voor enkelen was het echter reeds e laat. Circa 15 personen lagen in het water te spartelen en klemden zich onder hevig gegil aan elkaar vast. Gelukkig, dat Ier geen dames en kinderen onder waren, anders zouden de gevolgen niet te over men zijn geweest. Één voor één werden de drenkelingen op het droge gebracht. Dnder een algemeene zucht van verlichting daagde men er ten slotte in, ook den iaatsten man behouden op den kant te irengen. Een gerucht dat er iemand geheel inder het ijs verdwenen was, bleek onwaar e zijn. De gebeurtenis wierp wel eenigszins en schaduw op den overigens zeer geani- -neerden avond. Zaltbommel, 6 Febr. Gisterenmiddag ïad op de werf der J. Meyers scheeps- louwmaatschappij alhier, een droevig onge- uk plaats. De 18-jarige bankwerker H. v. zag in de machine-afdeeling een drijf- iem van één der assen afloopen. Hoewel iet hem verboden werd, wilde hij den iem toch opleggen. Plotseling werd hij gegrepen en toen na een paar omwente- ingen de machine in rust was, bleek de ongelukkige knaap geheel vermorseld. Rotterdam, 7 Febr. Aan het post- cantoor alhier is, op verzoek van de Duitsche Justitie, aangehouden de 35-jarige 1. K.geboren te Wiillen op de Duitsche grens. Hij wordt verdacht de hoofddader te ijn in den moord, dezer dagen te Ahaus ;epleegd. De aangehoudene is thans in het huis ran bewaring alhier, teneinde te worden litgeleverd. Moerdijk, 6 Febr. In deze gemeente is en echt wonder gebeurd. In de woning /an een spoorwegbeambte kwamen plotse- ing vier ballen naar binnen, die zich langs te zoldering bewogen op een manier als lat een goochelaar gewoon is te doen. Plotseling raken de ballen elkaar en bar den; een groote vlam ontstaat zonder arand te veroorzaken, en toen de vlam gedoofd en de rook opgetrokken was, 'weefde op de plaats van de ballen een cruisbeeld. Hevige ontsteltenis voor de vrouw, die en kruis sloeg en zich biddend ter aarde vierp. De man, die bij zijn thuiskomst het beeld in de handen nam, kon het niet vast houden, zoodat 't aan stukken op den grond viel. Maar. o wonder! het iniracu- leuse beeld werd van zelf weer heel. De pastoor, die van het geval in kennis werd gesteld, betrad de woning en stak een kaars aan. Het wonder, dat nu volgde, bestond daarin, dat het vet, dat van de kaars afdroop, vloeibaar bleef, en zelfs in den vorm van een letter op het hout van de kast bleef liggen, terwijl de kaars de zelfde lengte behield. Ook dit wonder kon de eerwaarde niet verklaren. Gisteren werd in het huis een stem ge hoord, die de vrouw vermaande het wonder niet langer geheim te houden, waarvan het gevolg reeds is geweest, dat honderden uit verschillende plaatsen van Noord- Brabant het huis reeds een bezoek hebben gebracht Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 8 Februari. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Januari 1907. In deze maand viel alhier in 13 regen dagen bij 13 aftappingen 32,7 m.M. regen water. In 1906, 1905, 1904 en 1903 viel er in dezelfde maand respectievelijk 84,7 12,1; 45,9 en 35,9 m.M. Er werd 13 maal mist en nevel, 3 maal sneeuw en hagel, 5 maal vorst, 2 maal weerlicht en 1 keer onweer opgeteekend. De luchtgesteldheid was pCts. gewijs genomen: 2 dagen helder, 4 dagen licht bewolkt, 6 dagen bewolkt, 7 dagen zwaar bewolkt en 12 dagen betrokken. Windrichting: 4 dagen N.2 dagen N.O.4 dagen O.2 dagen Z.O.2 dagen Z.W.10 dagen W. en 7 dagen N.W. Het stormsein stond 4 maal bij. Bij Prov. blad no. 12 van 1 Febr. 1.1. is afgekondigd een nieuw bizonder reglement van het waterschap „De Vrije Polders onder Tholen", goedgekeurd bij koninklijk besluit van 19 Januari 1.1. Het treedt in werking op den dag der uitgifte van het Prov. blad, waarin het werd geplaatst. Op dien dag is vervallen het reglement van 11 Juli 1874. De reorganisatie van gemeld waterschap, samengesteld uit 7 polders, zal onder meer ten gevolge hebben dat thans eene af doende dijksverbetering kan plaats hebben en dat de kosten, begroot op f 90.000, zullen worden omgeslagen zoodanig, dat de waterkeerende polders niet te zwaar worden gedrukt, terwijl ook de niet-zee- werende polders daaraan bijdragen. Het reglement, ontworpen door den heer D. van de Velde, cand.-notaris te Tholen, werd door de betrokken autori teiten onveranderd goedgekeurd, waaruit zeker mag worden afgeleid dat de nieuwe regeling van het waterschap Tholen eene goede zal zijn, door toepassing waarvan overstroomingen, zooals die in Maart van het vorig jaar, wellicht kunnen worden voorkomen. Op de booten van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde zullen, met 1 Maart a.s., de retourkaarten, in plaats van 4 dagen, zooals tot nu toe, voortaan 30 dagen geldig zijn. In verband met den afloop der her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen wordt, met op heffing van de krachtens de wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124) ingestelde schattingsdistricteneen eervol ontslag verleend aan de voorzitters en plaats vervangende voorzitters van de schattings- commissiën in de districten, onder dank betuiging voor de door hen in die betrekking bewezen diensten. Hiermede is dus alles, wat deze herziening betreft, weder ten einde gebracht. De Belgische zeeloods uit Vlissingen, die met de Noorsche bark „Natuna" wegens slecht weder, zoodat de loods niet geland kon worden, de reis naar Port-Natal zou moeten medemaken, is, blijkens ontvangen bericht, te Lissabon aangekomen met het van Valentia komende stoomschip „Benalde", bestemd naar Antwerpen. In den toestand van het lid der Tweede Kamer, den heer mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, valt een lang zame maar gestadige verbetering waar te nemen. Een man te Clinge, die enkele dagen geleden van een zolder is gevallen, is aan de gevolgen overleden. Volgens verschillende Belgische bladen is Dr. A. Kuyper th.ius te Brussel. Wij vernemen dat binnenkort een nieuwe stoomvaartlijn op Antwerpen zal worden geopend, n.l. door de schepen van een te openen lijn tusschen Kopenhagen en Argentinië. Haamstede, 7 Febr. Hedenmiddag had op de ijsbaan alhier een ringstekerij plaats. Ofschoon het ijs niet erg best is, rijden de liefhebbers er iederen middag dapper op los. Stavenisse. Alhier is een kolenfonds opgericht. Ongeveer honderd leden zijn toegetreden. Als bestuursleden zijn gekozen de heerenA. v. Dalen, voorzitter; J. de Vos, secretaris; M. P. Tazelaar, boekhouder en C. C. Lukaart, H. Hendrikse, A. v. d. Kleijn en J. Leune als commissarissen. St.-Annaland. Door den h?er W. Dorst alhier is een wilde zwaan of zoogenaamde „Deen" geschoten. De vogel had een vlucht van 2 Meter, en mat van den bek tot den staart 1.45 M. Door ingelanden van den polder Moggershil is besloten tot verhooging van den zeedijk op 3 plaatsen, Ier gezamen lijke lengte van pl. m. 600 Meter. De dijk zou dan gebracht worden op een hoogte van 4.25 M. T H.W. Verder om bij H.H. Gedep. Staten bezwaren in te dienen tegen het ontwerp-besluit tot wijziging van artt. 17 en 18 van het algemeen reglement, omdat verplichting tot verhooging der daarbij bedoelde binnendijken ook voor dezen polder zulke groote uitgaven zou vereischen, dat dit de finantiëele draag kracht zou te boven gaan., en het niet anders zou kunnen geschieden dan met hulp van rijk of provincie. Oud-Vossemeer. Dat een soort specu latiegeest onder de menschen ook op het gebied van het pachten van landerijen er niet spoedig uitgaat, blijkt wel hieruit, dat, naar ons werd medegedeeld, voor gronden in de verdronken polders voor het loopende en het volgende jaar nog f 45 pacht per Blooisch gemet zal betaald worden, terwijl deskundigen er nog vol strekt niet zeker van zijn, dat dergelijke gronden vruchten zullen geven, welke verwacht worden bij een middelmatigen oogst. Voor belanghebbenden is het dus te wenschen, dat 1907 in alle opzichten meevalt. Een vierjarig knaapje brak alhier Dinsdag op het ijs één zijner beentjes. Door den raad dezer gemeente werden eenige bezwaarschriften behandeld tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag over 1906. In dezelfde zitting werd eervol ontslag verleend aan J. Duine als werkman der gemeente, belast met het opzamelen van het vuil en werd hem, ook wegens andere bewezen diensten gedurende een reeks van jaren, een jaarlijksch pensioen verleend van f 25. Tot zijn opvolger werd benoemd J. Geuze Mz. op een jaarwedde van f 160. Naar wordt gemeld zou van anti-rev. zijde bij de a.s. periodieke verkiezing voor de Prov. Staten, tegenover het aftredend lid jhr. mr. E. A. O. de Casembroot ge steld worden de heer Van Es, burgemeester van Scherpenisse. Colijnsplaat, 6 Febr. In de gisteren avond alhier door de afdeeling Noord- Beveland der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" gehouden vergadering werd door den heer C. N. van der Heijde van Wissenkerke verslag uitgebracht over de landverhuring te Wissenkerke vanwege de afdeeling in 1906. Daaruit bleek, dat het bij het Departe ment in huur zijnde land van het Kroon domein aan 15 huurders was in pacht gegeven, elk stuk ter grootte van pl. m. 180 roeden, terwijl het Nutsland aan 24 huurders werd gegeven, elk stuk ter grootte van 110 tot 170 roeden. De huurders hadden allen aan hunne verplichting vol daan, als zuiver houden van het land, flinke bemesting en een varken houden. Zij allen hadden daarom ook aardappelen in den kelder en een varken in de kuip. Goes. Om verschillende redenen zijn twee personen uit het bestuur der Liberale Kiesvereeniging getreden, die daaraan be langrijke diensten hebben bewezen, en die moeilijk te vervangen zullen zijn. De heer van Lis is n.l. naar Rotterdam vertrokken en de heer Temperman, secretaris, heeft wegens drukke bezigheden bedankt. Een voorbeeld, dat ter navolging moge strekken, is, dat een onbekende gever f 150 heeft gegeven om het tekort van 't voorgaand jaar te dekken. Het tekort der Centrale, groot f 356, is eveneens door vrijwillige bijdragen gedekt. Zes candidaten werden op de voorloopige lijst geplaatst, waaruit in Maart een keuze zal worden gedaan. Op den Tweeden Paaschdag zal een centrale bijeenkomst gehouden worden waarop misschien prof. Treub als spreker zal optreden. De heeren Dominicus te Kruiningen, J. Welleman te Krabbendijke en v. d. Have te Kapelle vormen samen het comité voor de aanstaande Staten-verkiezing. Den heer Temperman werd hartelijk dank gezegd voor wat hij voor de Vereeniging had verricht. Middelburg, 6 Febr. De opkooper P. H., die, zooals wij in ons vorig nommer meldden, door de politie alhier is gearres teerd, als verdacht van heling van militaire goederen, is heden naar het huis van bewaring overgebracht. Terneuzen. Er zijn weêr ernstige plannen aanhangig voor een stoomtramverbinding van Oostelijk met Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. De communicatie tusschen deze twee deelen van Zeeland is thans nog allertreurigst. Reeds is het een en ander aangaande deze plannen medegedeeld. Wij vernemen dat het hoofddoel is het leggen van een stoomtram Terneuzen—IJzendijke met een mogelijke zijlijn van Philippine naar Sas-van-Gent. St.-Jansteen. De afdeeling St.-Jansteen (district Hulst) van de kath. kiesvereeniging heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de door de kath. kiesvereeniging te Stoppeldijk aangenomen motie, om het aftredend anti-rev. lid der Prov. Staten, den heer P. Moes, niet meer te steunen. De afdeeling St.-Jansteen noemde de motie van de zustervereeniging zeer gevaarlijk, waardoor de kath. partij bovendien ver zwakt wordt. Post en Telegrafie. Nummers Namen der abonné's van der het lokale telefoonnet abonné's. te Zierikzee. I 1 A. Gaanderse. 2 Insulaire Hypotheekbank. 3 J. C. v. d. Lek de Clercq. 4 I Th. v. d. Lek de Clercq. 5 C. M. Bal. 6 W. Ridder van Rappard. 7 Gelderman en Rensen, Zeeuwsche Landbouwbank. 8 Sociëteit „de Vereeniging". 9 I R. Koole Zoon. 10 H. J. van Nouhuys. 11 i Gebr. Wiebols. 12 J. J. v. d. Houten. 13 Jhr. R. R. L. de Muralt. 14 W. <S J. C. Ribbens. 15 Mr. H. Polvliet. 16 N. v. d. Bout. 17 I P. H. van Gastel. 18 H. A. Geluk. 19 I. de Broekert Co. 20 j A. J. F. Fokker. 21 |J. v. d. Vliet. 22 Wed. A. Anker Zonen. 23 L. M. v. d. Ende. 24 A. Houtkamp. 25 |J. J. v. d. Ven, „Hötel van Oppen". 26 J. E. Mulock Houwer. 27 A. J. Hendrikse. 28 Bank voor Schouwen en Duiveland. 29 Hogerheijde Jongmans. 30 L. Doeleman. 31 M. J. Constandse. 32 A. J. de Looze. 33 Gebr. de Vos. 34 I W. Merle. 35 M. Beije. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 8 Febr. Door den heer Kantonrechter zijn op 6 Febr. j.l. de volgende personen veroordeeld wegens: 1°. Strooperij J. J. V. en C. M. P., ieder tot f 3 boete, subs. 1 week tuchtschool. 2'. Overtreding jachtwet: A. N. en M. H., ieder tot f 10 boete, subs. 3 en 2 dagen hechtenis; C. H., tot 4 dagen hechtenis; L. de B., tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 3". Overtreding motorwet L. B. en M. van O., ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 4". Politie-overtreding J. van der W„ tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; J. A. P., ontslagen van rechts vervolging. 5°. Dronkenschap A. G„ C. van der M„ C. H„ J. K., J. G., W. T. v. d. E. en C. H. de D., ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Allen wonende te Zierikzee. 6°. Overtreding jachtwet: J. de J. en den B., ieder tot f 20 boete, subs. 2 weken tuchtschoolB. van W., tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder; allen wonende te Kerkwerve. 7". Overtreding jachtwet J. M. den B., L. G. M. en J. K., ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, allen wonende te Rotterdam. 8". Overtreding jachtwet J. C. van der W., tot 2 boeten van f 20, subs. 4 dagen hechtenis voor iedere boete; J. C. van der W., tot f 20, subs. 4 dagen hechtenis. 9". Overtreding van art. 459 Wetb. van Strafr. C. V., tot f 3 boetesubs. 2 dagen hechtenis. 10°. Overtreding wegenreglement: P. de B., tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. Allen wonende te Haamstede. 11°. Overtreding jachtwet: A. W. te Renesse, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 12°. Overtreding jachtwet: A. D. te Ellemeet, tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete. 13'. Overtreding van artt. 453 en 435 Wetb. v. Strafr.: j. J., zonder bekende woon- of verblijf plaats, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, en f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 14". Overtreding motorwet: C. P. den B. te Duivendijke, H. S. te Bruinisse en M. de R. te Sirjansland, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 15". Dronkenschap J van P. te Bruinisse, tot 2 hechtenis- straffen elk van 7 dagenP. M. te Terneuzen, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken: J. J. de K. te Tholen, beklaagd geweest van overtreding van het baggerreglement. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de zaak F. d. C., 23 jaar, werkman te Axel, gedetineerd te Middelburg, die op 25 November te Zuiddorpe zekeren Noët zoodanig met een mes heeft gestoken, dat groot gevaar voor het leven van den getroffene heeft bestaan en deze geruimen tijd zijn beroepsbezig heden niet heeft kunnen uitoefenen. Tegen bekl. was hiervoor door het O. M. 1 jaar gevangenisstraf gevorderd. Hij werd heden wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, veroordeeld tot I jaar en 6 maanden gevangenisstraf met inminderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Nog werd wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek, J. H. d. H., 21 jaar, reiziger te Bergen-op-Zoom. De Rijksadvocaat mr. A. W. Romkes te Groningen heeft tegen den heer B. rijwielhandelaar aldaar, de hoogste straf, f 100 boete, gevorderd, omdat genoemde heer steeds onwillig is het beschrijvings biljet voor den Hoofdelijken Omslag in te leveren. Het O. M. vroeg toewijzing van deze vordering. Het gerechtshof te 's-Hage, opnieuw rechtdoende, handhaafde de veertien dagen gevangenisstraf aan M. N., schipper te Yerseke, opgelegd wegens diefstal van ankertouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1