ZIERIKZEESGHE& NIEUWSBODE. Dinsdag 5 Februari 1907. (Zj i e x* i Isl zeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8420. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Alfabetische lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee; brengen ter algemeene kennis, dat de ingevolge art 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Si.bi. no. 222) opgemaakte alfabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Zierikzee, den 30 januari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. CHINA. Het hevige onweer, dat op 28 Januari boven Hongkong woedde, heeft nog heel wat slachtoffers gemaakt. Het ging in de richting Oost-West, en trof het midden van de haven. Vijf minuten lang heerschte volkomen duisternis en in dezen korten tijd kenterden meer dan honderden zeil schepen. De in de haven liggende Engelsche, Oostenrijksche, Russische en Japansche oorlogsschepen zonden onmiddellijk red dingsbooten uit, en aan den voortreffelijken bijstand van deze is het te danken, dat slechts 50 Chineezen om het leven kwamen. Voor zoover bekend zijn geen Europeanen omgekomen. AMERIKA. In West-Virginia heeft in de Stuartmijn, in de buurt van Carleston, een geweldige ontploffing plaats gehad, veroorzaakt door steenkoolstof. Men vreest, dat de ruim 80 arbeiders, die 500 voet diep aan het werk waren, verloren zijn, daar het reddingswerk door den stank wordt belemmerd. Te Philadelphia heeft Dinsdagnacht een geweldige brand gewoed in enkele gebouwen van de Baldwin-locomotieven- fabriek. Deze fabriek is de grootste in de Vereenigde Staten. Vier personen wer den gewondde materieele schade is enorm. Sommige Amerikaansche bladen stellen haar op 2i millioen gulden. Een goede duizend arbeiders zijn tijdelijk werkloos. SPANJE. Weer nieuwe bommen te Barcelona. De gemeenteraad heeft den aankoop van een gepantserd rijtuig toegestaan om al die gevaarlijke spullen te vervoeren. Één der bommen, onlangs te Barce lona gevonden, is bij het chemisch onder zoek ontploft. De (kapitein der artillerie, die het onderzoek deed, werd doodelijk gewond. RUSLAND. De veertien op een ijsschots in de golf van Riga weggedreven visschers zijn door den ijsbreker „Orenburg" opgepikt en behouden te Riga geland. Odessa, 31 Jan. Men heeft getracht de handelsschool alhier, welke tegenwoordig 750 leerlingen telt, in de lucht te laten vliegen: men had een melinietbom vóór den hoofdingang gelegd. Toen men de bom ontdekte, was de lont reeds voor twee derden opgebrand. Er zijn, als ver dacht van medeplichtigheid aan den aan slag, 25 studenten gearresteerd. Zyrardow (gouvernement Warschau), 31 Jan. De heer Kennedy, een Engelsch onderdaan, die aan het hoofd staat van een groote werverij alhier, is heden door een aantal werklieden aangevallen en met een ijzeren staaf ernstig gekwetst. De politie heeft drie der aanvallers ingerekend. De fabriek is geslotener dreigt een staking uit te breken. ENGELAND. Woensdagochtend zag men te New-castle met verbazing het water van de Tyne plotseling meer dan een meter rijzen, en even plotseling, in enkele seconden, weer dalen. Men schrijft het toe aan een vloedgolf. Een regiment yeomanry krijgt van een vermogend Engelschman 5000 pd. st. om zich in te richten. Dat is een zaak van weinig belang, maar nu verneme men wat er achter dat simpele bericht schuilt. Vrijdag eischte een zekere Warrington 250 pd. st. van kolonel Wallace, bevel hebber van de 4e compagnie yeomanry (King's Colonials), en wel op grond van het volgende: In December 1902, zoo beweert eischer, vroeg kolonel Wallace hem hij was secretaris van de King's Colonia's of hij niet iemand kon vinden, die 5000 pd. st. aan het regiment wou geven. Hij kon daarbij zeggen, dat de naam van den gever goed bekend gemaakt zou worden, en men bij het ministerie van oorlog, ja bij den koning moeite zou doen om hem tot ridder of misschien wel tot baronet te maken. Warrington verlangde 5 pCt. provisie, en die beloofde Wallace hem. Warrington vond een zekeren Horlick, iemand in den handel rijk geworden, die bereid was 5000 pd. st. te geven, waarvoor hij vertrouwde het Sir voor zijn naam te krijgen. Werd hij baronet dan wilde hij nog 10,000 of 12,000 pd. st. geven, en voor het dappere regiment een exerceer zaal laten zetten. Horlick werd aan kolonel Wallace voorgesteld een advokaat kreeg 500 pd. st. van hem voor dit voorstellen en betaalde 5000 pd. st. Toen Warrington om zijn provisie vroeg, kreeg hij slechts 93,10 pd. st. Hij wil echter zijn 250 pd. st. hebben, en daarom bracht hij zijn zaak voor den rechter. Het geding wordt voortgezet. Men moet intusschen dien Horlick niet te zeer bespotten. Het is in Engeland een algemeen bekende zaak, dat men met een flinke gift aan hospitalen, waarin de koning veel belang stelt, of aan de kas van de regeeringspartij, veel kans heeft hen tot ridder, baronet of zelfs tot lid van het Hoogerhuis te brengen. Het hangt maar van de grootte van de schenking af. DUITSCHLAND. Kempten, 1 Febr. Gisteren zijn bij Mittelbach, in het kleine Walserthal, twee lawines omlaag gestort, waardoor ook twee huizen, waarin zich 5 personen bevonden, zijn bedolven. Tot hedenmiddag zijn 8 personen als lijken, en 2 andere zwaar gewonden, opgedolven. Trier, 1 Febr. In verschillende dorpen zijn slachtoffers van de mijnramp begraven. In Schiffweiler en Landweiler leidde de bisschop van Trier de plechtigheid. Dui zenden kinderen, mannen en vrouwen volgden de lijkbaren, de vrouwen allen in 'tzwart gekleed. Rondom in den omtrek beierden de klokken. De lijken van niet herkende slachtoffers zullen morgen be graven worden. Berlijn, 3 Febr. Van de 11 herstem mingen heden, waren te middernacht 9 resultaten bekend. Gekozen 2 nationaal-liberalen, één lid van de vrijzinnige volkspartij, één van de vrijzinnige vereenigingen, 3 conservatieven, een wild-liberaal, één van den boerenbond. De conservatieven verliezen 2 en winnen één zetel, de nationaal-liberalen winnen 2 zetels, de vrijzinnige volkspartij wint 1 zetel, de sociaal-democraten verliezen 2 zetels, de wild-liberalen winnen 1 zetel. Van gemeentewege waren Vrijdag te Berlijn 15,000 sneeuwscheppers aan "het werk. De tram had bovendien 3000 arbeiders in dienst, om den weg vrij te maken. De viaductspoor, die den dienst onder houden kon, vervoerde Vrijdag 157,000 menschen en in de 19,600 mk., het hoogste bedrag dat nog op één dag ontvangen was. Het Roode Kruis alleen heeft Vrijdag te Berlijn 131 menschen, die zich met vallen aan beenen, armen of hoofd bezeerd hadden, moeten helpen. Te Lützelsachsen, in Baden, heeft een wagenmaker zijn vrouw en zijn vier kleine kinderen om hals gebracht. Thiele, een gewezen sociaal-demo cratisch lid van den rijksdag, is te Halle tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij met vertellingen in een socialis- tischen volkskalender de protestantsche geestelijkheid gesmaad had. BELGIË. Te Brussel is een kassier op de vlucht met een som van 12.000 frc. Dit is zoo veel niet, maar hij schijnt vroeger veel grooter sommen te hebben opgestreken, misschien wel 200.000 frc. De zaak is op eigenaardige manier uit gekomen. De agenten, belast met het bewaken van speelhuizen en renbanen, merkten op, dat bedoelde persoon veel geld verloor, zelfs vele duizenden. En, inlichtingen vragende, ontdekten zij dat de inkomsten van dezen persoon 150 frc. per maand niet in verhouding waren met zijn manier 'm leven, zoodat zij het noodig oordeelden, den inspecteur van politie en vervolgens zijn patroons te verwittigen. Een eerste onderzoek van zijn boeken deed twijfel opperen aangaande de echtheid van een wissel van 12.400 frc., dien hij ontvangen had. Terwijl zijn patroon tele- phoneerde met den persoon, op wien de wissel was getrokken, kwam de verdachte binnen, zoodat hij nog eenige woorden van de samenspraak kon opvangen. Toen begreep hij, dat het tijd was den aftocht te blazen. En hij vertrok, zelfs zonder zich den tijd te geven, zijn hoed en over jas mee te nemen. Het onderzoek deed verder vervalschingen ontdekken van 53.789 frc.32.000 frc. en 32.500 frc., en ook dat hij breed leefde en een open rekening had bij de book makers. Zelfs had hij bij een entraineur een 15-tal paarden, die onder „zijn kleuren" op de wedrennen reden. En dat alles van een maandgeld van 150 frc. Toen het parket in zijn woning kwam, om huiszoeking te doen, was ook zijn vrouw verdwenen. NEDERLAND. Groningen, 2 Febr. De gefailleerde effectenhandelaar J. W. Jonkers alhier, die na het plegen van malversatiën naar Athene vluchtte en terugkeerde, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Apeldoorn, 2 Febr. Ingevolge een last geving van H. M. de Koningin zijn de loonen van de werkliede.: op het Kon. Domein belangrijk verhoogd; deze zullen voortaan ten minste f 1,25 per dag bedragen, terwijl verzuim wegens feestdagen enz. niet gerekend wordt. Haarlem, 2 Febr. Bij den verkoop van boomen van de gemeente hadden Vrijdag de wagenmakers afspraak gemaakt en werd op boomen van f 70 4 f 80 waarde niet meer dan f 10 geboden. Hoe de deurwaarder ook aanhield, er kwam geen hooger bod. Toch mislukte het voornemen der verbondenen, want nu ging de stadsbaas en zijn personeel bieden en hoe gaarne nu ook later door de samen- spanners winst werd gegeven, nu was het de beurt aan de andere partij om te weigeren, en eerst na lang over en weer praten lieten de baas en zijn mannen zich overhalen. Amsterdam, 1 Febr. De concept overeenkomst van den diamantbewerkers- bond tot invoering van 'n 8-urigen werkdag en aanvulling van het bedrijf met 2000 leerlingen, ;s door de leden verworpen met 2959 tegen 1509 stemmen. Dit beteekent een nederlaag van de meerderheid van het hoofdbestuur. 2 Febr. De Amerikaansche erfenis, die eenige maanden geleden aan de familie Van Nes alhier is ten deel gevallen, zal weldra onder de rechthebbenden verdeeld kunnen worden. Als vertegenwoordiger der familie is te San-Francisco aangekomen de heer Del Baere, makelaar in assurantiën, die met een dochter van één der broeders van den overledene gehuwd is en de zaak voor de familie in het reine brengt. Zonder moeielijkheden gebeurt dit niet, omdat de nalatenschap voor een groot deel in vaste goederen, aandeelen en obligatiën van maatschappijen bestaat. Het is zeker een feit, dat de erfenis veel grooter is dan waarop de erfgenamen hadden gerekend en veel meer dan een millioen bedraagt. Diefstal van sdioorsteenen ln de laatste dagen zijn op de Jacob Van Lennepkade alhier 12 zinken schoorsteenen gestolen, ten nadeele van J. Peters. Gisterenavond ongeveer half acht is brand ontstaan in het perceel 2e Jan Steen straat 61, waarin de heer p. Slegt een winkel in wol, sajet en gebreide artikelen dreef. 't Schijnt dat de brand ontstaan is, door dat men nog eenige lampen in de étalage- kast wilde ontsteken, waarbij een gedeelte van een niet geheel opgebrande lucifer moet gevallen zijn en terechtgekomen in de zeer brandbare stoffen waarmede dat gedeelte van den winkel gevuld was. In een ommezien stond de geheele winkel in lichtelaaie en weldra ook het daarachter gelegen vertrek, zoodat de vlammen flink naar buiten sloegen. Daardoor werd men van de straat af den brand dadelijk gewaar, zoodat ook dadelijk de brandweer gewaar schuwd kon worden. Deze was spoedig ter plaatse en wist, door het vuur krachtig en behendig aan. te pakken, den brand tot de winkelverdieping beperkt te houden. Deze brandde echter geheel uit, zoodat men, nadat de brandweer haar taak vol bracht had, door het groote gat van het verdwenen winkelraam tot aan den achter muur slechts een verkoolde massa zag. De buren hadden niet geringe waterschade. De bewoner was voor f 1500 verzekerd. Diens vrouw heeft eenige bange oogen- blikken doorleefd. Door de hevigheid, welke de brand bijna reeds op het oogen- blik van het ontstaan aannamr kon zij slechts met moeite, met haar kindje van een half jaar, door den winkel ontvluchten. Met behulp van haar man en haar moeder werden beiden gelukkig nog in tijds in veiligheid gebracht. 's-Gravenhage, 2 Febr. Het gerucht, als zouden de financiëele wetten van Minister De Meester in de afdeelingen der Tweede Kamer op sterke oppositie zijn gestuit, kunnen wij met de meeste stelligheid bevestigen. Inderdaad was het verzet zeer groot. Één der punten, die sterke bestrijding vonden, was o. a. de voorgestelde opheffing van vrijstelling van den boerenstand in de bedrijfsbelasting. Vier afdeelingen der Tweede Kamer zetten Dinsdag het onderzoek der belasting wetten voort. Één is gereed met het ondereoek, dat men de volgende week denkt te beëindigen. In staatkundige kringen te dezer stede, en niet het minst onder de leden der Tweede Kamer, wordt vrij algemeen verwacht, dat de Eerste Kamer de Oorlogsbegrooting zal verwerpen. Men betwijfelt echter, of die verwerping dan een kabinets-crisis met zich zal meebrengen. Commissarissen der naaml. vennoot schap de Zuid-Hollandsche Bank alhier, hebben tegen 8 Febr. a.s. een buiten gewone aandeelhoudersvergadering uit geschreven ter behandeling opnieuw van hun voorstel van 4 December 1.1.in verband met hun meening, dat het toen genomen liquidatiebesluit onwettig is. Inmiddels heeft de heer H. Ch. Vegtel bij de rechtbank afgelegd een verklaring, be doeld in art. 47 Wetboek van Koophandel, waardoor de vennootschap van rechtswege is ontbonden en door hem als mede-directeur tot de liquidatie zal worden overgegaan. Rotterdam, 2 Febr. Gisterennacht is de chocolade- en suikerfabriek van de firma C. van Andel, aan de Gedempte Vest alhier, geheel door brand vernield. De fabriek was één vuurklomp, zoodat de brandweer, die ondanks den hevigen sneeuwval spoedig ter plaatse was, met acht gewone en drie stoomspuiten, alle krachten moest inspannen om de sigaren fabriek van J. Bijdendijk Jr., die mede in brand geraakte, te behouden. Hedenochtend te vijf uur slaagde zij er in den brand tot de tweede verdieping en den zolder, welke geheel uitbrandde, te beperken. De chocoladefabriek dreigde in te storten. Beide fabrieken waren gevestigd in het voormalige Katholieke Weeshuis. Ver zekering dekt de schade. De chocoladefabriek is voor f 40,000 met inventaris en de sigarenfabriek voor f 18,000 verzekerd. De schade der eerste fabriek bedraagt 100 pCt. In pand no. 29 aan de Goudsche Wagenstraat alhier oefent H. J. K. met zijn vrouw een zaak uit in gebakken aardappelen. Bij hen in woont hun schoon vader, A. de G., een man van 74 jaar. Donderdagavond zijn schoonvader en schoonzoon met nog een paar andere mannen uit geweest en hebben veelvuldige bezoeken aan tapperijen gebracht, waarvan het gevolg is geweest, dat beiden 's nachts min of meer beschonken waren. De vrouw van H. J. K. was inmiddels uit de Goudsche Wagenstraat naar haar woning, gelegen op de eerste verdieping van pand no. 24 op het Oostplein, en te bed gegaan. Daar kwamen beide mannen omstreeks één uur thuis en al dadelijk begon H. J. K. zijn vrouw uit te schelden. Haar vader trok haar partij en het gevolg er van was, dat beide mannen aan het twisten geraakten. De vrouw nam in haar angst door het raam de vlucht. In nacht gewaad liep zij langs een tegen den gevel aangebrachten richel en bereikte zoo een raam van haar buurman, dat zij indrukte om daar naar binnen te klimmen. In de door de vrouw ontvluchte woning was men inmiddels handgemeen geworden. De oude man, die zich aanvankelijk op den vloer te slapen gelegd had, was, naar hij zegt, door zijn schoonzoon met een poot van een stoel geslagen. Hij greep ten slotte een broodmes, dat op tafel lag, en stak hiermede eenige malen naar zijn schoonzoon, die dientengevolge drie steken in zijn linkerarm en één onder dien arm in den oksel kreeg. Door het geroep om politie van de gevluchte vrouw, was deze verschenen, maar toen had de verwonding reeds plaats gehad. De zeer veel bloed verliezende aardappelbakker H. J. K. werd naar den politiepost aan de Oostpoort gebracht en na daar voorloopig door dr. H. Beekhuis verbonden te zijnomstreeks half drie 's nachts naar het ziekenhuis vervoerd. Vrijdag was de toestand zóó, dat hij, wegens de ingetreden verzwakking door bloedverlies, niet gehoord mocht worden. Levensgevaar beslaat er voorloopig niet. De 74-jarige dader is Donderdagnacht in de woning op het Oostplein, waar dit voorviel, .gearresteerd en naar het politie bureau in de Lange Torenstraat gebracht. Het broodmes, geheel met bloed bevlekt, nam de politie in beslag. Willemstad, 1 Febr. De stoomboot „Numansdorp", van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, heeft door het vele drijfijs zijn schroef stukgeslagen. De dienst op Wiittmstad wprdl nu onderhrruden door de sleepboot „Hellegat", van diezelfde Maatschappij. Zevenbergen, 2 Febr. De directie der Zuid-Nederlandsche Stoomtramwegmaat schappij heeft aan de Regeering concessie aangevraagd voor het leggen van een stoomtram Leur—Zevenbergen—Klundert— Oudemolen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee. De beperking van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opge heven, met ingang middernacht tusschen 3 en 4 dezer. De heer J. G. E. de Graaff, horloger, Poststraat alhier, heeft aan zijn vele begunstigers een reclame gezonden, die „de Tijd" aangeeft. Op een doelmatig afgewerkt schild, in den vorm eener klok, geeft een frisch gezichtje „de Tijd" aan. Moge de heer De Graaff van zijn reclame goede vruchten zien. In de provincie Zeeland kwamen in den loop van 23 tot en met 29 Januari 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. te St.-Maartensdijk, Rilland-Bath en Wemeldinge, van roodvonk, en te Axel 3 en Zierikzee 1 geval van diphtheritis. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen lichtwachter bij de verlichting op de Wester-Schelde te Nieuw-Neuzen- polder F. de Bree, met ingang van den 1 October 1906, een pensiren verleend ten bedrage van f 202 's jaars. Aan de echtelieden J. de Bakker te Boschkapelle, wier eenige zoon enkele weken te Rheinhausen in Duitschland verdronk, is door de Rijksverzekeringsbank eene levenslange uitkeering toegekend van 40 cent daags, te rekenen van den dag, waarop het ongeluk voorviel. Bij één der bewoners van de Draai brug Aardenburg heeft men op een nacht een hoeveelheid petroleum in den regen bak gegoten, zoodat het water niet te gebruiken en de bak voor langen tijd onbruikbaar is. Noordgouwe. Door den heer Ter Poorten te Zierikzee is aan de burgerlijke gemeente uit de fabriek van den heer Eysbouts te Asten een nieuw torenuurwerk geleverd. Het uurwerk voldoet, wat de constructie betreft, aan de hoogste eischen, is keurig afgewerkt en geplaatst, en loopt zeer accuraat. Beide heeren verdienen alle lof en aanbeveling. Het zeer oude torenuurwerk is door den gemeenteraad ten geschenke aange-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1