Zaterdag 2 Februari 1907. Derde Blad. (Z i e r i It. z e e s c h. e C o ur an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIER1RZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8419. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor hel binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de tweede helft der maand januari: Brieven: J. Fondse, Breda, v. d. Briel, Eindhoven. Mevr. Van der Have, Rotterdam. Mevr. Van Brienen, Rotterdam. AMERIKA. Weer een mijnramp. Dinsdagavond had een ontploffing van mijngas plaats in de mijn Stuart nabij Faretteville in den Amerikaanschen Staat West-Virginia. Daar werkten, 500 voet onder den grond, 80 mijnwerkers. De mijn en de ventilatie- inrichtingen zijn vernield. Reddingsploegen trachten tot de bedolven mannen door te dringen. De ontploffing heeft instortingen teweeggebracht, waardoor het werk van de redders zeer bemoeilijkt wordt. Men vreest dat men de 80 mijnwerkers niet zal kunnen redden. Een reservoir ammoniak ontplofte in de Armour-fabriek te Chicago. Het gebouw waarin het zich bevond werd totaal ver nield, 9 personen werden gedood en een groot aantal anderen liggen onder het puin begraven. De verstikkende dampen, die van den puinhoop opstijgen, maken de reddingswerken zeer moeilijk en ge vaarlijk. SPANJE. Het staat te Barcelona niet stil met bommen. Nu weer is er één voor een kapperswinkel gevonden. De bevolking wordt hoe langer hoe meer opgewonden. Dezer dagen is er een veldwachter gearresteerd, die bommen maakte. Wegens staking der beambten bij de accijnzen is te Valencia de staat van beleg afgekondigd. NOORWEGEN. In het hooge Noorden van Noorwegen heeft er eenige dagen lang een orkaan gewoed, zoo hevig als er in veertig jaren, zegt een Noorsch blad, geen geweest is. Vele booten zijn op de kust en in de havens gezonken en aan gebouwen is groote schade toegebracht. Te Hammerfest is het toestel voor draadlooze telegrafie van den Noordpoolreiziger Wellman vernield. RUSLAND. Sommige Russische bladen bevatten beschrijvingen van de onmetelijke ellende, die de hongersnood in Rusland in het leven roept. Daarenboven gedraagt de overheid zich soms ergerlijk. In het dorp Dodowo zijn gelden aangekomen tot leniging van den nood, maar die liggen nog altijd bij den burgemeester; dagelijks komen de uitgehongerde menschen bij hem aankloppen, maar hij is nooit thuis. Een ander schrijft over den toestand in een district: het is schrikwekkend; de bevolking gaat geheel ten gronde; ziekten, zooals typhus en scheurbuik, roeien haar uit; het lijden der kinderen is niet om aan te zien. „Ik begrijp niet", luidt het in één der bladen, „hoe menschen dat alles kunnen dragen, hoe zij zich nog aan het leven vastklampen. Ik heb dikwijls hongers nood aanschouwd, maar zulk een ellende, 'honger en moreele pijn zag ik nog nooit. De overheid helpt slecht; in één dorp van 53 woningen, waar niemand iets te eten had, zouden 23 poed rogge komen, maar twee maanden lang moesten de armen er op wachten". In een ander dorp trachten de bewoners door slapen den honger minder te voelen. Tot October was er nog wat koren en een paar stuks vee. Maar sedert dien tijd is er niets meer en is eikel-meel het ideaal voor alle verhongerden, en dat ideaal is voor de meesten nog onbereikbaar. De kinderen eten verdroogde eikels, maar kunnen nooit genoeg krijgen; zij krijgen allen maagziekten. De correspondent van een blad deelt het ongelooflijke verhaal mee, dat de adelsmaarschalk Paltsjikof van het Roode Kruis 24,500 roebel voor hulp heeft gekregen, maar tot dusver die nog ongebruikt liet liggen, omdat „men met zoo'n kleinigheid toch niets kon uitrichten". ENGELAND. De vermoorde directeur van het waren huis te Londen, William Whiteley, is met veel plechtigheid begraven. In zijn testament heeft hij bepaald, dat een millioen pond sterling (12 millioen gulden) van zijn nagelaten vermogen aan liefdadige doel einden moet worden besteed. Verder erven zijn 2 zoons dit vermogen. DUITSCHLAND. Uit het Moezelgebied en uit Oostelijk Westfalen wordt gemeld, dat daar veel sneeuw is gevallen. Eveneens valt er veel sneeuw in Saksen, waar enkele bergsporen den dienst reeds hebben moeten staken. In het bergland is op vele plaatsen het verkeer langs de wegen onmogelijk. Ook te Berlijn viel zooveel sneeuw, dat het verkeer, voornamelijk van de electrische tram, ernstige stoornis ondervond. Ook op den stadsspoorweg had de dienst zeer onregelmatig plaats. De Berlijnsche straat reiniging, die eenigen tijd geleden voor de sneeuwopruiming al een zoo flinke greep in de stedelijke kas moest doen, berekent dat zij thans, nu de dooi een beetje helpt, ongeveer honderdduizend mark zal noodig hebben. Berlijn, 30 Jan. De Reidisanzeiger publiceert een keizerlijke afkondiging, waarin de keizer zijn dank uitspreekt voor de talrijke gelukwenschen naar aanleiding van zijn geboortedag en verklaart: De mij toegezonden betuigingen waren de uiting van een geestdriftige vreugde over de nationale houding van de Duitsche kiezers, die zoo juist voor de gansche wereld in hunne groote meerderheid schitterend getuigenis hebben afgelegd van den gezonden vaderlandslievenden zin van het Duitsche volk, van zijn begrip voor de groote maatschappelijke kwesties van dezen tijdvan zijn vertrouwen in de toekomst en zijn onwrikbare aanhankelijk heid aan den keizer en het Rijk. Keulen, 31 Jan. Naar de Kölnische Volkszeitung uit Berlijn verneemt, heeft de rijkskanselier gisteren, bij de ontvangst van Stead, dezen gezegd, onder een loft uiting voor zijn onvermoeid werken voor zijn idealen, dat Duitschland evenals de andere staten het zich tot plicht achtte op de aanstaande tweede Haagsche Vredes conferentie op te komen voor verdere ontwikkeling van het volkenrecht in een zin van vrede en humaniteit. Duitschland kan dat des te beter doen, daar het sedert een menschenleeftijd geen oorlog heeft gevoerd en zich het behoud van den vrede ten doel gesteld heeft. De keizerlijke regeering heeft daarom de uitnoodiging van Rusland tot deelneming aan de conferentie met genoegdoening ontvangen en alle punten van het programma welwillend onderzocht. Dit program schijnt die vraagstukken te bevatten, die in de eerste plaats een practische oplossing noodig hebben. De rijkskanselier moet zich verder uitgelaten hebben, dat de Duitsche regeering het met de conferentie zeer ernstig opneemt, maar dat volgens het beginsel, dat wie „trop embrasse mal étreint" het tegen een te omvangrijk program is, waartegen van verschillende zijden gegronde bezwaren ingediend kunnen worden, welke in ieder geval een zorgvuldig voorafgaand onder zoek behoeven. BELGIË. Te Gent is een 22-jarige dienstbode gearresteerd', in verband met het vinden van een kinderlijkje aan de Nederlandsche grens te Hoogkasteel. Zij heeft bekend, dat het haar kindje was, hetwelk ongeveer 24 uren had geleefd. Zij zelf had het met het hoofd tegen de steenen geslagen, totdat het dood was. Het is een dochter van een bewoner van het gehucht Turkije, gelegen onder ljzendijke. Woensdagnamiddag, tijdens een uit schot van wind, vergezeld van sneeuwjacht, kwam de Belgische vischsloep O. 132 met zóó snelle vaart de visscherskaai te Oostende binnengeloopen, dat men genood zaakt was het anker te werpen om haar te kunnen stoppen. Doch nauwelijks begon de ketting te spannen, of de ankerring brak, zoodat het schip zijn vaart grooten- deels behield en in botsing kwam met de Nieuwpoorter stoep 25, die letterlijk door midden werd gesneden en oogenblikkelijk zonk. De manschappen hadden nauwelijks den tijd om over te springen. Merkwaardig is, dat, afgezien van eenige schampen aan den steven, de aanvarende sloep er zonder letsel afkwam. NEDERLAND. Deventer, 30 Jan. Bij Kon. besluit is aan deze gemeente verleend een voorschot, waarvan het juiste bedrag door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën zal worden vastgesteld, doch van ten hoogste honderd tachtig duizend gulden (f 180,000), ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleetien aan de „Vereeniging tot verbetering >ian den woningtoestand", gevestigd alhier, ten behoeve van den aan bouw van 92 arbeiderswoningen op een terrein, gelegen tusschen de Ooster- en Smyrnastraat alhier, met de bepaling, dat voor rente en aflossing van dit voor schot gedurende 50 jaren een annuïteit moet worden voldaan, groot zevenduizend driehonderd een en dertig gulden veertig cent (f 7331,40) of naar verhouding zooveel minder als het bedrag van het voorschot zal vereischen, het juiste bedrag eveneens door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën vast te stellen, welke annuïteit voor de eerste maal zal vervallen op den datum, door den minister van financiën te bepalen in verband met het tijdstip of de tijdstippen, waarop het voor schot geheel of in termijnen zal zijn uit betaald. Ede, 1 Febr. Bij de gisteren gehoudene verkiezing van een lid. voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 4725 stemmen, waarvan de heer Van Citters 3164, de heer Mendels 223, en de heer Tideman 1338 stemmen verkregen, zoodat de heer Van Citters (a.-r.) gekozen is. 's-Gravenhage, 31 Jan. Eerste Kamer. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting zijn geëindigdnadat Minister De Meester nog had verzekerd, dat de regeering, inzake de ziekteverzekering, wil streven, om particuliere fondsen een rol te laten spelen. Bij hoofdstuk 2 worden door verschillende leden bezwaren geopperd tegen het analy tisch verslag. Het hoofdstuk werd aangenomen met 23 tegen 16 stemmen. Aangenomen werd voorts de begrooting van Buitenlandsche Zaken, nadat Minister Van Tets de consulaire regeling had verdedigd tegenover eenige opmerkingen van den heer Rahusen. Het debat over de begrooting van Justitie is aangevangen. Holland en België. De Neder landsche heeren, door de 7 vroeger genoemde leden der Tweede Kamer uitge- noodigd, om met hen uit te maken, de Hollandsche afdeeling van de te vormen „Commission hollande-belge pour l'étude des questions économiques concernant les deux pays", hielden Dinsdag te 's-Graven hage een bijeenkomst. Na ampele bespreking van de bedenkin gen te hunner kennis gebracht, betreffende de samenstelling der commissie, met name van de Belgische afdeeling, werd aan drie der aanwezigen opdracht verleend, om over deze en andere punten aan het Belgische Comité een schrijven te richten en vervolgens mondelinge voorstellen te doen. De namen dergenen, die zich met de genoemde Kamerleden bereid hebben ver klaard, in de Nederlandsche afdeeling zitting te nemen, zullen binnenkort worden openbaar gemaakt. Rotterdam, 30 Jan. Hedenavond om 7 uur ontstond er brand in het kantoor van de firma A. Toortsman, welk kantoor omstreeks half zes door de firmanten was verlaten. Onmiddellijk rukte de brandweer uit met een reddingsbrigade van vijf spuiten. Al dadelijk verwekte het bevreem ding, dat alle deuren en lessenaars open waren. Toen de brand gebluscht was ontdekte men, dat in het kantoor was ingebroken. De brandkast was geforceerd en alle boekenkasten ontsloten. Niets werd echter gemist. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Verscheiden boeken zijn ver brand. Waarschijnlijk zijn de inbrekers gestoord, en hebben ze tijdens hun vlucht den brand veroorzaakt. De schade wordt gedekt door verzekering. Van de daders geen spoor. Aan boord van de „William Egan 8" is te Coblenz gearresteerd de varensgezel E. M., geboortig uit Ierseke, verdacht van medeplichtigheid aan den dubbelen moord op den rijnschipper Claassen en diens dochter, welke moord gepleegd werd aan boord van het te Rotterdam thuisbehoorende rijnschip „N. S. R. 2" op den 3en Januari te Homburg. De hoofdverdachte P. A. is te Dordrecht reeds wegens een vroeger gepleegden diefstal van een roeiboot aldaar gedetineerd. Er wordt nog een derde ver dachte van dien moord gezocht, zekere B., die in 1905 ontvluchtt.e uit de Rijkswerk inrichting. Uit de gevangenis alhier is naar die te Roermond overgebracht zekere P. A. teneinde geconfronteerd te worden, wijl hij verdacht wordt van een dubbelen moord te Homburg (Duitschland), op een schipper en diens dochter. Commissarissen der Zuid-Holl. Hypo theekbank hebben het besluit der vorige algemeene vergadering tot liquidatie der vennootschap onwettig verklaard. Een nieuwe vergadering van aandeel houders zal worden opgeroepen. Sommelsdijk, 31 Jan. In de alhier gehoudene algemeene vergadering van „Schuttevaêr" werd op voorstel der af deeling Schouwen—Duiveland besloten om ter kennisse der bevoegde autoriteiten te brengen, dat de drijvende bakens, die bij ijsgang de tonnen moeten vervangen in het Hellegat, geen genoegzame capaciteit bezitten om voor betonning dienst te doen, wat dezen winter is gebleken. De afdeeling Dordrecht kwam met den wensch der Dortdtenaren: Verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee. De afgevaardigde dezer afdeeling bepleit als voorloopigen maatregel verbetering van het vaarwater langs de noordzijde van Flakkee. Het hoofdbestuur meent, dat het beste is, in dit opzicht geen andere voor stellen aan te nemen en alleen te blijven wijzen op de urgentie der zaak. Een tweede schippersideaal is een vlucht of tramhaven te Oude Tonge. Dordrecht bepleitte de totstandkoming met vuur. Velen zijn van het nut niet overtuigd. Zij wijzen op de tramhaven aan het Zijpe. Men zou door de vluchthaven te Oude Tonge de tram op Flakkee steunen, en dit vervoermiddel is voor de schippers de groote concurrent. Een vluchthaven te Oude Tonge zou niets zijn dan een tram haven. De Heer Mijs, burgemeester van Middel- harnis, meent, dat de totstandkoming dezer haven verband zal houden met de ver legging van het verkeer van Zeeland over Flakkee. Officieel is hem daarvan niets bekend. Toch hangt van deze vraag alles af. De voorzitter sluit zich hierbij aan. Hij stelt voor. bij de aanvrage dezer haven uitdrukkelijk er op te wijzen, dat men niet vraagt uitsluitend een tramhaven, doch in de eerste plaats een vluchthaven. RECHTSZAKEN. Zierikzee, I Febr. Het O. M. bij de arrondissements-rechtbank vorderde heden tegen P. J. B., 26 jaar, arbeider, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal bij her haling, een gevangenisstraf van één jaar. met bevel van gevangenhouding. Beklaagde is reeds meermalen veroordeeld. Mr. A. J. F. Fokker, toegevoegd raadsman, vroeg oplegging van een mindere straf. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) J. H„ 30 jaar, straatmaker te Ter-Neuzen, beklaagd van het plegen van onzedelijke handelingen, vrijgesproken, Vanwege het O. M. was 2 jaren gevange nisstraf gevorderd. Een eigenaardige rechtszaak diende Dinsdag 1.1. voor de rechtbank te Arnhem. Eenigen tijd geleden heeft het Hof aldaar behandeld de zaak van den schilders patroon L. B., die, wegens meineed (het onder eede afleggen van een valsche verklaring betreffende een werkman, opdat deze van de Ongevallenwet zou kunnen trekken), vervolgd en veroordeeld werd. In deze zaak werd als getuige gehoord de timmerman D. A., wiens verklaringen zeer bezwarend voor B. waren. Deze, in het nauw gebracht, riep uit: „Heeren, die man is mijn aartsvijand. Voor f 5 doet hij een valschen eed!" A. achtte zich beleedigd en diende een klacht in, met het gevolg, dat B. zich Dinsdag wegens beleediging te verant woorden had. Het O. M. requireerde veroordeeling tot f 20 boete of 25 dagen hechtenis. Met eenige nieuwsgierigheid ziet men het vonnis tegemoet. Teneinde de vele rijwieldiefstallen te fnuiken, is Donderdag door het O. M. bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem tegen twee beruchte individuen, wegens diefstal van een rijwiel voor een winkel, saam 5 jaar gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te Amsterdam deed Woensdag uitspraak in de zaak van den student uit Utrecht, die door de rechtbank aldaar werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens verzet tegen de politie, gepleegd op 24 September op den Catharijnensingel. Het Hof veranderde de straf in f 50 boete of 20 dagen hechtenis. Het gerechtshof te 's-Hage bevestigde Donderdag 1.1. de vonnissen der Middel- burgsche rechtbank, veroordeelendL. deK., arbeider te Terneuzen, en C. van H., koopman te Middelburg, ieder tot een maand gevangenisstraf, resp. wegens dief stal van damplanken en wegens mis handeling. In het proces inzake de „Evertsen" heeft de officier van justitie bij de recht bank te Alkmaar Donderdag 1.1. conclusie genomen. Zooals bekend, is door de „Stoomboot- reederij voor het slepen van schepen aan het Nieuwediep te IJmuiden van en naar zee, gevestigd te Amsterdam (boekhouders de heeren A. D. zur Miihlen en C. E. zur Mühlen)" een vordering ingesteld tegen den Staat der Nederlanden tot betaling van f 120.000 voor hulpbetoon bij de stranding der „Evertsen" en door den heer W. van Eijk, ondernemer van een sleepbootdienst te Schiedam, een dergelijke vordering ten bedrage van f 20.000. In de conclusies van antwoord werd een aanzienlijk lager bedrag aangeboden, n.l. aan den eersten eischer f 25.000 en aan den tweeden f 4000. In zijn conclusie vorderde de officier van justitie toekenning van f 30.000 aan de stoombootreederij Zur Mühlen en f 7000 aan den heer Van Eijk, de kosten door partijen gezamenlijk te dragen. Hij achtte voorlichting van deskundigen alsnog gewenscht. Uitspraak over zes weken. Heerenveen. Dominee Sevenster, die verleden week, omdat hij weigerde den eed af te leggen, gegijzeld werd, heeft daaraan nu voldaan, en is ontslagen. 3838te Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 5e klasse van 29 30 en 31 Januari 1907. Prijs van 1500No. 8435. Prijzen van 100Nos. 6494, 8453. Pr ij zen van 70: 1841 8425 8477 8524 10499 8326 8445 8492 8531 12150 NIETEN: 1844 7626 8360 8409 8498 10470 12204 1845 7627 8403 8426 8542 10475 12221 6491 8345 8404 8471 10460 12133 12241 7621 8354 8407 8474 10463 12136 19380 Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 24 Jan. Een zoon van J. Romijn en J. Verseput. dochter J. P. Uijl en P. P. Muste. G. J. Bakker en O. in den Bosch. S. Sies en J. van den Hamer. B. A. Huigens en A. P. Bakker. Overleden: 28 Jan. J. C. Verschuur, 6 m., z. 29 w. J. van de Velde, 28 j., man van J. Q, van Oeveren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9