Zaterdag 2 Februari 1907. Tweede Blad. (Z ierilizeesclie Cour an t). IJk en Herijk. NIEUWSTIJDINGEN. Een weldadige begieting. ZIERIKZEESUHEÜI NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8419. Directeur: A. J. OE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiénvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gezien de Circulaire van Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 9 November 1906, no. 1(50, 3e afdeeling, (Prov. blad no. 139); Vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat het goedkeuringsmerk (tot I September 1907 de letter p), na 1 September niet meer geldig is en dat mitsdien vóór dat tijdstip de maten en gewichten, welke nog niet van het nieuwe goedkeuringsmerk (q) zijn voorzien, ter herijk moeten worden aangeboden, waartoe aan het ijkkantoor te Middelburg in de maand Augustus gelegenheid bestaat op alle werkdagen, van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Zierikzee, den 1 Februari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AFRIKA. Men verneemt uit Oost-Afrika, dat in de buurt van den Oeganda-spoorweg, 240 K.M. van Witlombora, kopermijnen ontdekt zijn. Ontginners zijn reeds daar heen getrokken. RUSLAND. Juist is de commissie van onderzoek over het graanschandaal in Rusland, waar bij Goerko en Lidwal betrokken zijn, met haar arbeid gereed, of er komen berichten over een nieuw schandaal. Volgens het blad Roes heeft de Senaat een aanklacht ingediend tegen den heer Nikitin, adjunct van den minister van landbouw, over on eerlijkheden die hl] in net jaar ibuu ais directeur van het bosch-departement ge pleegd zou hebben. Nitikin had in dat jaar een overeenkomst met een Zweedsche firma gesloten over het vellen en uitvoeren van hout uit het Petsjora-gebied. Na het sluiten der overeenkomst meldde een der ambtenaren der domeinen, dat de firma een schromelijk misbruik van haar contract maakte, dat zij boomen velde niet aan de Petsjora maar aan de Dwina, in een streek, waar het hout driemaal zoo duur is. De aanklacht van den ambtenaar werd echter door de ministers Jermolof, Schwanebach, Kuttler en Sisjinski eenvoudig terzijde gelegd; zelfs werd de ambtenaar, die het had aangebracht, ontslagen, waarbij hem, om hem den mond te snoeren, een pensioen van 1000 in plaats van 400 roebel werd toegekend. De man diende niettemin een aanklacht in bij den Senaat en deze zond tot onderzoek van het geval een ambtenaar af, die niet alleen de berichten volkomen bevestigde, doch allerlei oneerlijkheden van Nikitin ontdekte. Men vreest dat der gelijke dingen bij de houtleveringen van de Kroon geregeld voorvallen. De vrijgesproken officieren van Nebo- gatow's eskader, 70 in getal, verkeeren in het onaangename geval, dat de andere officieren der vloot hen niet als kameraden willen erkennen. Er is een commissie bezig te onderzoeken of die officieren niet uit den dienst ontslagen kunnen worden. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft voor ondersteuning van noodlijdenden reeds 75 millioen roebel uitgegeven verder is besloten 20 millioen poed zaaikoren beschikbaar te stellen. St.-Petersburg, 29 Jan. De verkiezingen van den eersten graad onder de werk lieden en kleingrondbezitters hebben tot heden 2927 kiezers opgeleverdonder wie 1167 voor de rechterzijde, 790 voor de gematigde partijen en 48 voor de „kadetten". Onder de gekozenen zijn 667 priesters van de Orthodoxe kerk. In de provincie Orel behooren van de 394 kiezers er 40 tot de rechterzijde, 296 tot de gematigde partijen. In de provincie Kiew van de 520, 298 tot de rechterzijde. 222 tot de ge matigde partijen. DUITSCHLAND. Over het ernstige mijnongelnk in de Reden-mijn bij St.-Johann (Saarbrücken), deelt de Kölnisdie Zeitung nog het volgende mede De mijn van Reden bestaat uit ver scheidene putten, waarin in het geheel 5000 mijnwerkers werken. In die waar het ongeluk plaats had zijn er gewoonlijk 1100; het ongeluk geschiedde echter reeds 's morgens om zeven uur, toen er eerst 400 werklui waren afgedaald. Vandaar ook dat er geen ambtenaar is omgekomen, die komen altijd iets later. Dat 700 arbeiders er nog niet waren, vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in de omstandigheid, dat wegens den voorafgaanden Zondag, waarop de Keizer jarig was geweest, velen later waren gekomendientengevolge zijn zij niet in gevaar geweest. Onmiddellijk nadat de ontploffing had plaats gehad, werden de reddingsbrigaden aan het werk gezet, de brigades die ook bij Courrières zooveel hulp verleenden en die dadelijk kunnen worden opgeroepen, wanneer ergens in de buurt een ongeluk gebeurt. Uitgerust met hun zuurstof toestellen, trokken zij alle gangen door en vonden overal dooden, die zij echter niet onmiddellijk mee konden nemen, daar zij in hun werk gehinderd werden door de vergiftige gassen, die nog in de mijn aanwezig waren; verschillende redders vielen dan ook flauw, maar konden door hun kameraden tot het leven teruggebracht worden. Het bericht, dat tijdens het reddings werk een nieuwe ontploffing plaats had, schijnt onjuist te zijn. Het aantal dooden is nog niet met volkomen zekerheid op te geven, daar een deel der mijnwerkers zich 'zelf hebben kunnen redden door een deur, die naar een anderen put voerde; men raamt dat ongeveer zestig man op die wijze zijn gespaard gebleven. Het aantal dooden wordt op 150 geschat. Waarschijnlijk hebben zij een snellen dood gevonden. Rerlijn. 30 Jan. In dn bpgrnotingscom- missie van het Pruisiscne muis van aige- vaardigden deelde de onderstaatssecretaris van het ministerie van handel heden een telegram mede, door den minister van handel gisterenavond uit Saarbrücken ver zonden, volgens welk telegram de ver moedelijke oorzaak van de ramp in de mijn Reden een ontploffing is geweest van mijngas, gevolgd door een ontploffing van kolenstof. Tot heden zijn 62 dooden en 25 gekwetsten boven gebracht. De laat- sten verkeeren niet meer in levensgevaar. Vermist worden nog 86 menschen, die vermoedelijk zijn omgekomen. De ontploffing had plaats in het voorste gedeelte van de schacht. De verongelukte mijnwerkers, die met de inspectie van de mijn waren belast, moeten vóór het werk begon, gerapporteerd hebben, dat het punt, waar het werk moest aanvangen, vrij was van mijngas. Verdere telegrammen, die hedenmorgen vroeg ontvangen zijn, eveneens van den minister van handel, zeggen, dat de mijn in ieder geval weder begaanbaar is. Het feit, dat gerapporteerd werd, dat het punt, waar de arbeid moest aanvangen, vrij was van mijngas, (het voorste gedeelte van de schacht), wordt door een betrouwbaren man, die naar boven gekomen is, bevestigd. Het onderzoek over de oorzaak van de ramp is nog aan den gang. Metz, 30 Jan. Het mijnbestuur van Saar brücken bericht, dat nu al de doode arbeiders uit de mijn Reden bovengebracht zijn, op vier na, die zeker nog bedolven liggen. Omtrent het lot van vijf mijnwerkers verkeert men nog in onzekerheid. Het aantal dooden bedraagt 148. BELGIË. Brussel, 29 Jan. In een bijeenkomst ten huize van den staatsminister Beernaert, is in beginsel besloten een nieuwe Belgische Zuidpoolexpeditie te organiseeren. Een wetenschappelijke commissie is belast met de uitwerking van het program. NEDERLAND. Uden, 29 Jan. Gisterenavond verzocht P. Verbruggen, bijgenaamd Pete Schoen, varkenskoopman, den veldwachter J. A. Maas, hem naar huis te brengen. Maas voldeed aan dit verzoek, doch kwam den geheelen nacht niet thuis, en werd Dinsdag ochtend, omtrent acht uur, door J. Her- mannsen vermoord gevonden, in de Groote Beek, nabij de oude pastorie. De vermoorde was vreeselijk mishandeld; hij had negen steken en twee diepe sneden in het hoofd en is wellicht, na doodelijk getroffen te zijn, door den moordenaar in het water geworpen. Het vermoeden viel op P. Ver bruggen die onmiddellijk gearresteerd werd. Om half elf kwam-het gerecht uit 's-Hertogenbosch. Verbruggen bleef bij confrontatie kalm, en ontkende de misdaad gepleegd te hebbenhij beweert, dat Maas hem tot bijna bij zijn huis vergezeld heeft. Hoewel Maas wel eens ie veel activiteit aan den dag legde met het gebruik van den stok, was hij toch een algemeen geacht ingezetene. De vermoorde laat een weduwe achter met 6 kinderen, waarvan het oudste ongeveer 10. jaar telt. De revolver, die Maas bij zich droeg, is nog niet teruggevonden. De vermoedelijke moordenaar is iemand van ongeveer 50-jarigen leeftijd, die reeds een paar jaren gevangen zat wegens zware mishandeling. Hij is gevankelijk naar 's-Hertogenbosch getransporteerd. Barneveld, 30 Jan. Maandag kreeg een weduwe, wonende onder deze gemeente, bezoek van iemand uit Apeldoorn, die, naar hij zeide, antieke kasten wilde koopen. Daar de weduwe juist een prachtig exemplaar had, wenschte hij dit zoowel van buiten als van binnen eens flink te onderzoeken. Zelfs de kleinste laadjes werden even opengetrokken, om te zien of alles wel solide was. Hoewel de kast hem goed aanstond, werd de koop toch niet gesloten. Even later bemerkte de eigenares, dat haar fraaie zilveren beugel- tasch met geld verdwenen was. Aanstonds werd aangifte bij de politie gedaan, die er in slagen mocht, den „koopman" aan te houden. Het gestolen voorwerp had hij toen reeds bij een horlogemaker verkocht. iNdiuuriijn is proces-verbaai regen uein opgemaakt. IJselmuiden, 29 Jan. Terwijl de kinderen een oogenblik alleen thuis waren, heeft een 3-jarig jongetje van den arbeider G. Stoel, alhier, zijn 2-jarig zusje met riet pluimen in brand gestoken. Gelukkig dat de buren en de moeder spoedig bij de hand waren om den brand te blusschenhet kind had echter reeds zulke brandwonden aan gezicht en arm bekomen, dat het onder behandeling van den geneesheer moest worden gesteld. Dordrecht, 30 Jan. Alhier is een molen wiek van den korenmolen „De Pelikaan", aan den 's-Gravendeelschen dijk, afgeslagen en recht naar beneden tusschen den stal en de keuken, en ongeveer een meter diep in den grond gedrongen. Een gedeelte van de gaanderij werd meegesleurd, kwam op het dak der woning terecht, sloeg eenige balken naar beneden en dreef deze door de bedstede van den broeder des molen eigenaars, den heer W. L. de Kleuzenaar. Gelukkig lagen diens kinderen nog niet te bed en heeft niemand eenig letsel gekregen. De materieele schade is groot. Oude Tonge, 29 Jan. In wijderen kring verdient verbreiding 'n besluit door de afdeeling Oude Tonge en omstreken van „Schuttevaêr" op haar laatste bijeenkomst genomen, niet zoozeer om tastbaar te maken op wat wijs die vakvereeniging voor de welvaart niet enkel, maar ook voor het welzijn der schipperij tracht op te treden, en alzoo zieltjes voor „Schutte vaêr" te winnen, wat niettemin als een welkom gevolg zou worden begroet, maar ook vooral om 't helder in 't licht te mogen stellen, later als proef op de som zooals we hopen, wat vooral aan velen van het varensvolkje nog niet zoo duidelijk is, welke bij uitstek nuttige en zegenrijke instellingen de gezondheidscommissies kunnen zijn, zoo ze hare roeping getrouw, meer met daden spreken dan met inkt. Onze afdeeling zal zich richten tot de betrokken gezondheidscommissie met het vriendelijk verzoek maatregelen te willen nemen opdat er te Zevenbergen aan de suikerfabieken tijdens de jaarlijksche bieten campagne zuiver drinkwater te verkrijgen zal zijn, zoo noodig tegen betaling, voor de vele schippersgezinnen, daar tijdelijk vertoevende, in de plaats van het goore, vieze, wankleurige vocht, waarmee de arme drommels zich bij gebrek aan beter tot nog toe moesten behelpen, en waarvoor zelfs poes den neus ophaalt. Op 't geheele gebied van de stad Zeven bergen vindt men nergens 'n hulpbrieven bus, waardoor een schipper vaak 'n half uur loopen moet om z'n brieven te posten. Daarom besloot genoemde afdeeling den Directeur-Generaal der Posterijen te 's-Gra- venhage op deze leemte te wijzen en hem te. vragen een paar hulpbussen te doen plaatsen. Landbouw en Veeteelt. Te Oud-Vossemeer vergaderde Dinsdag 1.1. de afdeeling Tholen der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Er werden vier nieuwe leden aangenomen, en na voor lezing der notulen werd o. m. meegedeeld, dat de tentoonstelling, welke dit jaar te Tholen zal gehouden worden, bepaald is op 11, 12 en 13 Juni a.s. Van wege de afdeeling zal steun verleend worden bij het oprichten van een onderafdeeling van de V. P. N., zoo deze Vereeniging daartoe een spreker uitzendt. Tot afgevaardigden voor de hoofdbestuurs-vergaderingen wor den aangewezen de heeren Van Vreden- burgh, voorzitter, en Snijder, secretaris der afdeeling, terwijl als plaatsvervangers zullen fungeeren de heeren J. M. Wagemaker te Tholen en H. J. Dorst te Stavenisse. Voor het nazien der rekening worden voor 1907 aangewezen de heeren A. van Tilbeurg en D. J. Ampt Fz. te Oud-Vossemeer en Jb. Groenewege te St.-Maartensdijk. Bij de rondvraag worden nog eenige opmerkingen gemaakt door den heer H. J. Dorst over het gebruik van stikstofkalk ter vervanging van de dure Chilisalpeter, en door den heer Groenewege over proeven met de veertandscultivator, waarna de voorzitter het woord geeft aan dr. i>-«— o.rar hpt é\at\0Q- kondigde onderwerp: „Middelen ter ver betering van de door zeewater beschadigde gronden", welke lezing ook toegankelijk was voor belanghebbende niet-leden, waarvan door velen ook gebruik was gemaakt. Dr. Hissink gaf een overzicht van wat in 1906 is gedaan om een verklaring te geven van de schade aan de landerijen toegebracht door het zeewater; daartoe zijn uit alle polders, die van het zeewater hebben geleden, grondmonsters aan het Rijkslandbouwproefstation gezonden om onderzocht te worden op het gehalte aan keukenzout. Opmerkelijk is daarbij het verschil gebleken in zoutgehalte in de polders, overstroomd door het water uit de Ooster-Schelde en uit water van de Wester-Schelde, wat natuurlijk verband houdt met het verschil in zoutgehalte van beide stroomen. Evenwel zijn verschillende bijkomende omstandigheden oorzaak, dat ook in denzelfden polder opvallende ver schillen vallen waar te nemen. Vele landbouwers vergeten te zorgen voor een goede afwatering, wat een eerste vereischte is voor de overstroomde gronden. Draineeren is voor zulke gronden zeer aan te bevelen en waar Oud-Vossemeer in het bezit is van een stoomgemaal, kan dit onder de gegeven omstandigheden uit muntende diensten bewijzen, daar tijdige afmaling van het hemelwater medebrengt, dat veel keukenzout wordt afgevoerd. En bij voldoende afvoer hebben en zullen nog de regens veel zout afvoeren. Na aangewezen te hebben welke schadelijke stoffen het keukenzout bevat voor de plantengroei en er op gewezen te hebben op welke wijze het best de schadelijke werking zooveel mogelijk kan geneutrali seerd worden, bespreekt hij den uitzaai der gewassen op deze gronden, waarbij koolzaad en bieten o. m. in aanmerking komen. Uitvoerig staat spreker stil bij het laatste gewas, vooral omdat eenige proeven in 1906 reeds bewezen, dat deze willen tieren en tevens, welke nadeelige invloeden het zout op de bieten had. Na een aantal raadgevingen wijst hij er op, dat voeder bieten en aanleg van lucernevelden zeer goede uitkomsten kunnen geven. Resumeerende, dat grondonderzoek noo dig is, niet alleen uit wetenschappelijk oogpunt, maar ook wel degelijk met het oog op de praktijk, en dat dit onderzoek kosteloos geschiedt aan het Rijkslandbouw proefstation, mits de monsters worden gezonden met voorkennis en tusschenkomst van den Rijkslandbouwleeraar; dat geen aangetaste gronden geheel in orde kunnen zijn voor algeheele uitloozing van het keukenzout tot in de diepe lagen heeft plaats gehad, en dat deze bespoedigd wordt door goede afwatering, terwijl bij droog weer het bovenste laagje voortdurend moet gebroken worden dat kalkbemesting een en andere schade lijke werking kan tegengaan en dat goede keuze van gewassen almede een voorname factor is bij bezaaiing der gronden. Nadat één der aanwezigen nog een vraag had gedaan omtrent het zoutgehalte van den grond in verband met den uitzaai van lucerne, merkte o. m. de heer Kake- beeke, Rijkslandbouwleeraar, aan, dat in 1907 de structuur van den grond naar zijne meening nog meer een beletsel zal zijn voor voldoenden plantengroei, dan het zoutgehalte, en dat binnenkort weder circa zestig grondmonsters zullen gestoken worden op de plaatsen in de verschillende polders als in 1906, en dat daarvan mede- deeling zal gedaan worden. De voorzitter der afdeeling bracht dank aan den heer Hissink voor zijne zoo nuttige voordracht en aan den heer Kakebeeke voor zijne welwillendheid om ook thans weder belanghebbenden van dienst te zijn. Als men een tuin heeft en de eerste mooie dagen in Maart of April een beetje warmte en zonneschijn brengen, wil men ook zooveel moge lijk al bloemen om zich zien. Dat gaat nu niet o zoo gemakkelijk, als men niet een serre heeft, waarin men vroeg kan zaaien, n.l. vóór den winter. Toch is er wel iets aan te doen. Als men vroegtijdig van een handelaar planten koopt, kan men wel zoo het een en ander in zijn tuin hebben, ook al is het nog wat vroeg in het jaar. Ik had dit jaar een paar honderd pensées ge- dag geplant, doch daar de koude spoedig inviel, wilden ze niet vooruit. Alle planten stonden te verkleumen. Niet, dat ze dood gingen, maar groeien en bloeien deden ze ook niet. Ik had spijt van mijn geld, want ik had ze niet voor niets. Daar kwam ik op een idée. Hoe vaak had ik gelezen, dat Chili-salpeter in het voorjaar, vooral als het koud is, den groei bevordert. Zou ik het op mijn vioolplanten ook eens probeeren? Ik nam 1 L. water en loste daarin 2 gram Chili salpeter op. Daarmede besproeide ik vier planten, of liever, ik goot de oplossing met een tuitgieter tusschen de planten. Zoo behandelde ik het geheele bed, behalve de buitenste rij, en zie, na eenige dagen kwam er leven in de planten, die ik begoten had. De bladeren werden groener en gingen weer omhoog staan. Ze kregen ook meer glans. En, na enkele weken was het verschil tusschen de begoten en niet-begoten planten zeer groot. Op het oogenblik staan de met Chili salpeter behandelde pensées prachtig in bloei, terwijl de andere planten niet veel meer zijn dan een maand geleden. Dit koude voorjaar heeft me nog iets anders geleerd. Toen ik eenmaal aan het proeven-nemen was, en ik het goede jresultaat gezien had op mijn vioolplanten, kon ik niet nalaten ook nog wat anders te probeeren. Ik had reeds vroegtijdig in een warm hoekje ten minste, op een plaats, die gewoonlijk warm is, doch nu al even koud als andere gedeelten van mijn tuin, verschillende bloemzaden gezaaid; misschien wel wat te vroeg, maar het was een paar dagen, met Paschen immers? zulk een mooi weer, en wat doet dan een ongeduldig mensch al niet? Maar, ik had mooi zaaien, de zaadjes bleven de zaadjes en werden geen plantjes. Toch schenen ze hier en daar te ontkiemen, want met mijn hand in den grond voelende, zag ik hier en daar een zaadje, dat inderdaad aan het groeien was getrokken. „Kom", dacht ik, „ook een beetje water met Chili-salpeter", en ik nam een emmer, die on geveer 10 L. water inhield en loste daarin 25 gram Chili-salpeter op. Met de oplossing begoot ik de zaaibedden, heel zachtjes, het was een dun besprenkelen, meer niet; maar ik deed het drie maal, telkens om de twee dagen. Om iets te leeren, en dus zeker te weten, welk resultaat de begieting had, liet ik een stukje van een paar bedjes onbegoten. Het heeft nog wel wat geduurd, eer er leven kwam op de zaaibedden, maar op het oogenblik zijn de begoten gedeelten druk aan het groeien en de niet-begoten deelen zijn nog veel achter. Het is natuurlijk een bekende zaak, dat Chili- salpeter ook in den bloem- en groentetuin zeer veel nut doet, en om vroeg „mooi goed" te winnen, onmisbaar is, maar ik kon toch niet nalaten de bovenstaande proeven nog eens mede te deelen. O N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwijzers aan de open bare lagere school te St.-Annaland de heeren M. A. van Dien te Vlissingen en A. Lambo te Rockanje. Op de voordracht voor hoofd eener openbare school te Schiedam komt o. a. voor de heer J. v. d. Weele te Sirjansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5