ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Februari 1907. Eerste Blad. Vloedplanken. (Z ierib-zeesche Courant). Uit Stad en Provincie. I De gemeenteraad te Hoek (bij Ter- neuzen) heeft besloten adhaesie te betuigen Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8419. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat, uit drie bladen Tengevolge van de slechte postverbinding van het eiland Schouwen met het eiland Tholen is ons blad, dat Woensdagavond alhier gepost iseerst Donderdavond in verschillende gemeenten van laatst genoemd eiland bezorgd geworden. Wij vestigen de aandacht der autori teiten op deze telkens terugkeerende belemmering in het postverkeer, die niet eer zal ophouden, voordat de postroute van hier naar Tholen op afdoende wijze verbeterd is. Wij hopen, dat die noodzakelijke verbete ring niet al te lang op zich zal laten wachten. De Directie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge- meente-vloedplanken in aanmerking wenschcn te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van I den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en bij schouwing 0,25 per uur. j Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. I Zierikzee, den 1 Februari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, I CH. W. VERMEI IS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 1 Febr. De Vrijz. Prop. Club alhier heeft in de benedenzaal van het Café- Adriaanse (Appelmarkt), een informatie bureau geopend, waar ieder vrijzinnige, die meent kiezer te kunnen worden of zijn toegezonden aangifte tot plaatsing op de kiezerslijst niet weet in te vullen, kosteloos wordt ingelicht en geholpen. Met het oog op de a.s. gewichtige Statenverkiezingen en een mogelijke Kamerontbinding, verzuime niemand, die 4 tot één der vrijzinnige partijen behoort, zich aan te melden. Vooral voor hen, die overdag geen tijd hebben om op de gemeente-secretarie te gaan informeeren is dit een geschikte ge legenheid. Ook wordt op deze manier het werk voor de kiesvereenigingen zeer vergemakke lijkt, en blijft men van huisbezoek ver schoond. Zie verder achterstaande advertentie. „Luctor et Emergo" gaf Donderdag 1.1. haar eerste uitvoering. Deze jonge mannen- zangvereeniging kan met voldoening daarop terugzien: Hoewel niet alle num mers even goed van stapel liepen, werd over 't geheel uitstekend gezongen. Vooral het „Werkmanslied", „Diogenes", „Het Visschertje" en „Zangerstaptoe" vielen zeer in den smaak. De heer Letzer heeft dan ook alle eer van zijn werk. Een raad aan de leden zij geoorloofdoefent u in zacht zingen. De nummers 4 en 11 voor viool en piano, respectievelijk bespeeld door den heer A. v. d. Houten en mej. C. Letzer, boden een schoone afwisseling. Beiden oogstten dan ook een welverdienden bijval. De voorzitter dankte aan het einde de aanwezigen voor hun opkomst en de beide solisten voor hun medewerking. Een prettig bal besloot den genoeglijken avond. Aan „Luctor et Emergo" een „tot weer ziens!" Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur bij de registratie 3e klasse te m Goes E. N. Duijm, thans ontvanger der ■registratie te Doesburg. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontslagen lichtwachter bij 's Rijks kustver- lichting te Terneuzen F. Verlinde, met in gang van 1 October j.l.een pensioen verleend ten bedrage van f 384 's jaars. aan het adres van den minister van water staat gezonden, met verzoek zoodanige verandering langs het kanaal van Terneuzen aan te brengen, dat een einde kome aan den gevaarlijken toestand aldaar. De gemeenteraad van Zaamslag heeft in zijn jongste zitting met 5 tegen 3 stem men aangenomen een voorstel van één zijner leden, dat de verleende subsidie voor een tramlijn Hontenisse—Selzaete met zijtak naar Sas van Gent, bij het eindigen van den loopenden concessie-termijn, welke dit jaar expireert, ophoudt. Een „wortel"-motie. De afdeeling Stoppeldijk (district Hulst) van de R. Kath. kiesvereeniging heeft de volgende motie aangenomen „De afdeeling Stoppeldijk" van de R. Kath. kiesvereeniging; van oordeel zijnde, dat bij verschillende stemmingen voor de Prov. Staten in deze provincie, is gebleken, dat de katholieken op geen, of weinig steun van de anti-revolutionnairen kunnen reke nen ja, dat onze zoogenaamde bond- genooten zelfs hebben getracht ons een zetel afhandig te maken, getuige de vacature- Van Waesberghe; spreekt haar meening uit, dat het aanbeveling verdient dit jaar een katholieken candidaat te stellen in plaats van het aftredend anti-rev. lid, den heer Moes". De heer Moes is het eenige niet-katho- lieke lid van het district Hulst en ver tegenwoordigt dit sedert 4 Juni 1884. In 1908 voor het eerst zullen de miliciens der onbereden wapens in drie groepen onder de wapens komen: de geheel ongeoefenden in de maand januari zij, die voorzien zijn van één bewijs van voorgeoefendheid in de maand Maarten zij, die in het bezit zijn van de volledige bewijzen van voorgeoefendheid, in de maand Mei. Behoudens het blijvend gedeelte gaan op 1 October allen met groot verlof. Viermaander door loting wordt uit de militiewet genomen. Een nieuw voorschrift ten dienste van het voorbereidend militair onderricht is in bewerking. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat van het blijvend gedeelte thans nog eenige met groot verlof moeten worden gezonden, n.l. zooveel als er milliciens vrijwillig onder de wapenen zijn gebleven of gekomen, sedert de vaststelling der ploegen. Thans dienen deze laatsten boven het vastgestelde aantal. Noordgouwe, 31 Jan. Aan de zieke leden van het „Toelaagfonds voor Werk lieden" alhier werd in 1906 uitgekeerd een bedrag van f 137.40, waarvan f 30 uit de reservekas. Uit deze ontving ook een weduwe f 14.40. De reservekas be draagt thans f 817.30. Het saldo van het vaste fonds steeg evenwel van f 516.525 tot f 562.43. Door de leden werd slechts gedurende 26 weken een dubbeltje gecontribueerd. Hun aantal daalde door vertrek en sterfgeval van 50 tot 46. Als gewoonlijk werd voor onkosten niets in rekening gebracht. Renesse. Het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" gaf Donderdagavond in de zaal van den heer H. Blom, voor de leden een uitvoering met een uitgebreid programma. De opkomst was zeer talrijk. Wanneer men in aanmerking neemt de betrek kelijk kleine zaal met niet te hooge zoldering, waardoor veel van hel schoone en aangename der muziek verloren gaat of liever niet tot zijn recht kan komen, toch kan gezegd worden, dat het muziekgezelschap zich met eenige inspanning, om toch vooral zacht te spelen, zeer goed kweet van zijn moeielijke taak, en zij den leden een genotvollen avond verschaft hebben. Het gaat niet aan om het werk te critiseeren, maar toch mag met een enkel woord wel gewag gemaakt worden over de uitstekende uitvoering van enkele nummers van 't programma met name: „Caprice sur 1' opera Norma", „La Dame de Coeur", die op zeer verdienstelijke wijze werden afgespeeld; „La Speranza", dat zeker eenig mooi en treffend was. „aux Bords du Rhöne", dat uit stekend vertolkt werd. In „Miliana". in walsmaat, was het tempo wel wat vlug. Toch beviel het stuk wegens zijn frissche levendigheid zeer goed, evenals de „Potpourri populaire", die met haar vele, vaak moeielijke overgangen, goed tot haar recht kwam. Het daverend applaus bewees dan ook wel dat de verschillende stukken zeer goed in den smaak vielen. Het nog jonge muziekgezelschap (het bestaat slechts twee jaar), dat onder de uitstekende leiding van zijn ijverigen directeur en het niet minder te waardeeren lid, den heer I. Risseeuw, ook nu weer heeft getoond, dat waar wil en ernst niet ontbreken, het in korten tijd ver te kunnen brengen op het pad der kunst, heeft alle eer voor zijn uitvoering, die zoo goed geslaagd mag heeten. De inuziek werd afgewisseld door het houden van een zestal voordrachten, die voor het meeren- deel zeer in den smaak van het belangstellend publiek vielen. Dewijl het alk komische voor drachten waren, werden de lachspieren vaak in beweging gebracht. Vooral de oordrachten „De Schoolmeester van Rawel" cn 'lannes de Klep perman" werden op een wijze voorgedragen, die niet of althans zeer moeielijk verbeterd kon worden door mannen van beroep. Ook hun een woord van hulde gebracht voor de uitvoering van hun moeitevolle taak. om het genot van dien avond te verhoogen. Tot slot werd opgevoerd de pantomime „Het mislukte Testament", dat evenwel na zooveel schoons en goeds, door de langdradigheid wel ietwat begon te vervelen. Toch wil het streven naar iets nieuws ook in dit opzicht wel gewaar deerd worden 1 Met een speech van den eeré-voorzitter, den burgemeester onzer gemeentewerd de goed geslaagde uitvoering besloten. Schouwen, 1 Febr. Als een rein, wit kleed dekt sneeuw weer de velden, en doet scharen onzer nuttigste vogeltjes angstig ronddolen oin het karig voedsel, dat nog restte, tnet kléine speuroogjes op te zoeken en te verorberen. Menig kame raadje, die in 't najaar nog mee omdoolde, heeft bij de laatste sneeuwstormen het leven ingeboet, terwijl zij zelf nauwelijks aan den hongerdood zijn ontsnapt. Ook de hazenwereld heeft er van gelust. Wie in den helderen nacht nog buiten toefde, hoorde overal schoten lossen. En onze Schouwsche paling kreeg het zóó benauwd, dat ook zij bij honderdtallen er het hachje bij heeft ingeschoten. Hopen wij op milder dagen voor mensch en dier. Oosterland, 31 Jan. Woensdag j.l. gaf de rederijkerskamer „Onderling Genoegen" alhier haar jaarlijksche uitvoering voor een volle zaal. Opgevoerd werden „Het lied van Moeder", tooneelspel in drie bedrijven en een voorspel,, en „Daar is Meneer", blijspel in I betiïijf. Op uit stekende wijze werden de rollen vertolkt, leder, die zich maar eenigszins in den gang van het eerste stuk verplaatsen kon, moest onder den indruk geraken. Beelden uit het huiselijk leven, zeemansleven, herbergtooneeltjesdit alles wisselde elkaar op aangename wijze af. List, haat, meineed, alles spant hier samen om den hoofdpersoon te vernietigen en daardoor de moeder te treffen, doch de rechtvaar digheid zegeviert en bevredigt den toe schouwer, door den schurk te ontmaskeren. Was het publiek getroffen door het eerste stuk, het tweede was een waardig tegenhanger er van, daar liet meermalen de lachspieren in beweging bracht. En geen wonder! Een combinatie van soldaten en keukenmeiden geeft in den regel aanleiding tot vermakelijke tafereeltjes. Den indruk van beide stukken samen vattende, durven wij gerust zeggen, dat het publiek een aangenamen avond heeft door gebracht. Bruinisse, 31 Jan. In de gisteren ge houden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden, behalve de heer Hage, die door ziekte verhinderd was, werd bij gewoond, werd na voorlezing der notulen overgegaan tot de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Deze besloten vergadering werd des morgens van half tien tot kwart over twaalven gehouden. Des namiddags te twee ure werd een openbare vergadering gehouden. In deze vergadering werd het bestek der gemeentewerken 1907 goedgekeurd tot een bedrag van f 2904. Onder die werken is begrepen de bestrating der Noordstraat. Mededeeling werd gedaan van verschil lende ingekomen stukken, terwijl voorlezing gedaan werd van het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. Bij de her ziening van de verordening op de kaai- en havengelden werd deze alleen in zooverre gewijzigd, dal vreemde schippers zich nu voor een jaar of een half jaar moeten abonneeren. Het oude telegraafkantoor werd wederom onderhands verhuurd aan den heer M. Krijger voor het houden der Zondagsschool. Aan den havenmeester werd een gratificatie van f 50 toegestaan. Afwijzend werd beschikt op een adres van den Ned. bond van gemeente-ambte naren, afdeeling Zeeland, tot het maken van een salarisregeling voor het secretarie- personeel. Tot leden voor het stembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad werden gekozen de heeren Hoogerheide, Jumelet en Van Vessem; tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten de heeren Bolier, Goudzwaard en Van Vessem. Benoemd tot penningmeester van den Boskooppolder (Z.-H.), de heer M. A. Zoeter, gemeente-ontvanger aldaar, geboren te Bruinisse. Stavenisse, 31 Jan. Door verscheidene ingezetenen alhier worden pogingen in het werk gesteld, om een Kolenbond op te richten, natuurlijk ten doel hebbende om goedkooper, of liever, minder dure steenkolen te verkrijgen. St.-Maartensdijk, 1 Febr. Op de voor dracht voor gezworene bij liet waterschap St.-Maartensdijk zijn door de ingelanden geplaatst de volgende heeren: 1. J. L. Hage Pz., 2. G. Hoek Mz., 3. C. Gakeer. Oud-Vossemeer. Door Burgemeester en Wethouders is bekend gemaakt, dat het voornemen bestaat den gemeentetoren en de Noordelijke vleugel van de Hervormde Kerk aan den openbaren dienst te onttrekken en de gemeenteraad heeft besloten, deze te verkoopen aan de Voogdij der Ned. Hervormde Gemeente alhier, en dat tegen deze handelingen bezwaren kunnen in gebracht worden bij het Dagelijksch Bestuur. Algemeen luidt de meening, dat van aanplant van boomgewas op de met zout water overstroomde gronden in de eerst volgende jaren geen sprake kan zijn, toch blijkt ook hierbij, dat er deskundigen zijn, die deze meening niet deelen. Op het kerkhof en in den tuin der R. Kath. Gemeente zal een boomkweeker uit Halsteren thans reeds overgaan tot be planting geen fruitboomen daar hij overtuigd is, dat bij toepassing van de daartoe noodige voorzorgsmaatregelen alle kans bestaat, dat de aanplant zal slagen. Mocht een en ander waarheid blijken, dan zou dit voor een sjioedig minder doodsch uitzicht der gemeente een aanwinst zijn. in de Woensdagavond gehouden vergadering van de vrijzinnige kiesvereeni ging „Eendracht Vrijheid" werd na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, het aftredend lid van de Prov. Staten, jhr. mr. E. A. O. de Casembroot met algemeene stemmen tot candidaat bij de a.s. periodieke verkiezing geproclameerd. Eenige nieuwe leden werden aangenomen, zoodat op het oogenblik 79 personen lid der vereeniging zijn. Door één der aanwezige leden werd nog naar aanleiding van een politiek vraagstuk een voordracht gehouden, die met groote belangstelling werd aangehoord. Hansweerd. Bij het invaren der sluis alhier liep het schip „Memento", schipper Schot, op een in die sluis liggend schip, waardoor zijn voorsteven afbrak, zijn boeiing ingescheurd werd, en het nog meerdere dekschade bekwam. Het schip heeft zijn reis slepend naar Antwerpen voortgezet. Het schip „Haringvliet", schipper Keizer, is hier aangekomen met gebroken zwaard en boegspriet, tengevolge van een aanvaring met een ander schip, buiten Wemeldinge. Middelburg, 30 Jan. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen L., V. en N., allen in dienst van den op- kooper G., verdacht van diefstal van koper, varkenshaar en andere artikelen van dien aard, ten nadeele van bovengenoemden G. De ontvreemde goederen zijn in beslag genomen, terwijl de verdachten, na beken tenis, op vrije voeten zijn gelaten. Vlissingen. Met de dagmailboot wordt Zaterdag alhier verwacht prinses Victoria van Engeland, die met den gewonen mail- trein van 6.45 des avonds, waarin een salon-rijtuig wordt gereserveerd, de reis naar Christiania zal voortzetten. Op het gastransportvaartuig „Vlis singen", gestationeerd te Vlissingen, zal een stel ontvangseinstellen worden ge plaatst om te kunnen nagaan of de onder- water-kloksignalen, welke men voornemens is aan boord van enkele Nederlandsche lichtschepen te plaatsen, goed werken. I Febr. De gemeenteraad hield heden middag zijn eerste vergadering in dit jaar. De burgemeester, de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, wierp een terugblik op het afgeloopen jaar. Hij her innerde aan de groote waterramp van 12 Maart, waarbij 29 straten onder water werden gezet. Tengevolge van deze ramp, die veel leed en ellende teweegbracht, maar waarbij van groote offervaardigheid en leniging van nood gebleken is, werd besloten tot het bouwen van een muur rond de Westerhaven om de stad watervrij te maken, mits een rijkssubsidie in de kosten daarvan aan de gemeente werd toegezegd. Toen hierop afwijzend werd beschikt, is besloten uit eigen middelen de walmuur langs het De Ruyterplein op te trekken, om althans daar ter plaatse het water te kunnen keeren. Ook werd besloten een oeververdediging te maken van cementbeton aan den hoek van den Nollendijk. De burgemeester wees er verder op, dat de gemeente in het afgeloopen jaar voor ruim f 94000 aan bouwgrond verkocht tegen f 42500 in 1905. Het grondbezit der gemeente werd vermeerderd door den aankoop van 70 hectaren grond. Op een belangrijke gebeurtenis werd nog door den burgemeester de aandacht gevestigd, n.l. de opening van de stoom tram „Walcheren", die onze stad met een groot en welvarend gedeelte van Walcheren en met de badplaats Domburg in verbinding stelde, en die door het druk vervoer, dat sedert de opening op die lijn heeft plaats gehad, toonde in een groote behoefte te voorzien. Oostburg, 30 Jan. Door 76 besturen van waterschappen en polders in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is in een alhier gehouden vergadering de circulaire van Ged. Staten betreffende het ontwerp van Ged. Staten tot wijziging van het polder reglement ten aanzien van de binnendijken besproken. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin deze besturen als hun oordeel uitspreken, dat de kosten ter beveiliging eener geheele landstreek, als welke Gedeputeerde Staten met hun ont werp beoogen, dienen te worden gedragen door liet Rijk en de Provincie, of door een van beide. Besloten werd voorts een verzoek aan Ged. Staten en Prov. Staten te richten, waarin wordt te kennen gegeven om op de in deze motie aangeduide wijze het polder-reglement te herzien of, zoo zulks niet mogelijk blijke, den bestaanden toestand te bestendigen, doch dan met een streng waken tegen het door- of afgraven van dijken en het onoordeelkundig maken van oprilten. De heer I. van Houte, sinds bijna 25 jaar burgemeester dezer gemeente, heeft wegens hoogen leeftijd tegen 1 April eervol ontslag aangevraagd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 1 Febr. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het open baar verkocht: a. een woonhuis, schuur, erf en bouw en weiland in het Poortambacht te Zierikzee, groot 2.80.25 H.A., voor f 745; b. 10.30.80 H.A. weiland en rietveld in Duivendijke, voor f 476; beide per Schouwsch gemet; e. 1.26.50 H.A. bouwland en zijkantweg in Stavenisse, voor f 650 per Blooisch gemet. Wissenkerke, 31 Jan. Heden werd ten overslaan van notaris Noordijke in het lokaal „de Kroon" alhier geveild: een woonhuis met schuur, timmermanswinkel en erf, staande en liggende op het dorp, een en ander ter grootte van 10 A. 30 c.A., zulks ten verzoeke van den heer L. C. Maas. Hoogste inschrijving f 2300, ingehouden. Direct na afloop der verkooping van den timmermanswinkel van den heer Maas werd nog geveild een hoveniering, ten verzoeke van den heer Jac. de Kam Cz., ter grootte van 6 A. 86 c.A. Kooper werd de heer C. Flipse, voor f 355. Onkosten 81 pCt. KERKNIEUWS. De heer A. Dronkers, cand. te Middel burg, heeft het beroep naar de Herv. Gem. te Dongen aangenomen. Beroepen bij de Herv. Gem. te Poortugal (toez.) ds. W. K. C. Hage te Nieuw-Vosmeer; te Renesse c. a. ds. Joh. van Veen te Hensbroek (N.-Holland), na door de Synode ontheven te zijn van de verplichting, om twee jaar op zijn eerste standplaats te zijn. St.-Maartensdijk, 31 Jan. Benoemd tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Kerk, vaca- .ture A. Elenbaas, de heer J. Noom A.Cz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1