Uit Stad en Provincie. van den publieken eeredienst, overeen komstig de beginselen van de wet van 1907, indien zekere onduidelijkheden van deze wet genoegzaam worden verwijderd om hun pogingen niet te verijdelen in dezer voege: De prelaten verklaren bet beginsel van de administratieve overeenkomst tusschen de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten aan te nemen, waarbij aan de laatsten verzekerd wordt het vrije gebruik van de kerkelijke gebouwen, onder voorwaarde de processen-verbaal van de vergunning overal gelijkluidend zijn, en aan de kerk waar borgen, bestendigheid en moreele zekerheid van den eeredienst in de betrokken gebouwenbenevens bescherming der hiërarchische beginselen naar het model van het proces-verbaal van vergunning goedgekeurd door Rome? De regeering en het parlement zullen waarschijnlijk hunne goedkeuring hechten aan de in de verklaring der bisschoppen uitgedrukte verlangens. En zoo is de vrede op godsdienstig gebied verzekerd tot grooten spijt der monarchistische partijen en der monarchis tische pers. 't Is bewezen, dat de meerderheid van het episcopaat meer Fransch is als ultra- montaansch. DUITSCHLANO. De sneeuwstormen op het einde van December hebben, naar thans gebleken is, in het heele Thuringsche woud reusachtige schade aangericht. Onder den grooten sneeuwlast zijn van duizenden boomen de kruinen gebroken, op andere plaatsen is een groot aantal boomen ontworteld. Hooger op de bergen is de schade zeer groot. Tengevolge van de doorgestane kou bij de militaire oefeningen in de buurt van Königsberg, zijn 152 soldaten ziek ge worden. De stad Hannover heeft een erfenis van 300.000 mark ontvangen met de be paling, dat hiervoor kostbare voorwerpen voor het kunstnijverheidsmuseum moeten worden aangekocht. Een boot van Norderney, die een groot aantal kiezers naar het vasteland bracht, waar dezen moesten stemmen, is bij Emden in het drijfijs vastgeraakt. BELGIË. In Juli, Augustus en September a.s. zal te Brugge een tentoonstelling van het Gulden Vlies plaats hebben, ter gelegen heid van de feesten, die ingericht zullen worden bij de inhuldiging van Brugge- zeehaven. Alles wat betrekking heeft op die orde zal zooveel mogelijk worden bijeengebracht: portretten en borstbeelden van de vorsten en ridders, schilderijen die de verschillende kapittels voorstellen, handschriften en miniatures, waarop de waardigheidsbekleeders of de plechtig heden van de orde afgebeeld zijn; de boekbanden met de wapens van de ridders, de litteratuur die betrekking heeft op het Gulden Vlies, de zegels, medailles, penningen, tapijten, dalmatieken van de wapenherauten, wapens, colliers, goud en zilverwerk, vlaggen enz. Baron Hendrik Kervyn de Lettenhove is voorzitter van het uitvoerend comité. Een bloedig drama had te Antwerpen plaats op den hoek van de Bosch- en de Van de Weerdestraat. Een 21-jarige fabrieksarbeider, Francois Meeuwschen genaamd, had Zondag in een danszaal getracht kennismaking aan te knoopen met een arbeidster, de 23-jarige Jeanne Bogaerts, werkzaam op dezelfde fabriek als hij. Zij wees hem barsch af, en toen hij het haar nog verder lastig maakte, klaagde zij bij de politie, die hem naar het bureau bracht. Daarover verbitterd, kocht hij een revolver, waarmee hij het meisje aan de deur der fabriek afwachtte. Toen zij naar buiten kwam, loste hij plotseling 4 schoten op haar. Één der kogels trof haar in de borst en zij werd in bedenkelijken toestand naar het hospitaal gebracht. De dader is in hechtenis. NEDERLAND. Zwolle, 28 Jan. Op de veemarkt alhier waren een 5-tal fraaie koeien uit de stallen van H. M. de Koningin aangevoerd. Twee hiervan werden aangekocht door den heer Spantman, die er één tot zeer hoogen prijs weer verkocht. Dezer dagen zou een zoon van den loodgieter De Ridder alhier een bevroren pijp van de waterleiding ontdooien met een spiritusvlam. Plotseling vatte zijn hoofdhaar vlam en weldra stond het geheele hoofd in brand. De heer Van Sp., te wiens huize dit ongeval gebeurde, wierp den jongen een jas over het hoofd en doofde de vlam. Deerlijk verbrand werd de jongen naar huis gebracht. Delft, 28 Jan. De werkman S. alhier, die Vrijdagavond bij een huiselijken twist in brand geraakte, is aan zijn verwondingen in het gasthuis overleden. 's-Gravenhage, 29 Jan. Tweede Kamer). De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Zij hernieuwde de afdeelingen, die tot voorzitters benoemden de heeren Van Alphen, Van Bylandt, Smidt, Lohman en Lely. Besloten werd in de afdeelingen te onder zoeken de reeds medegedeelde ontwerpen, financiëele wetten enz. Na afloop van het sectie-onderzoek komt in behandeling de interpellatie-Schaper, over de beweerde mishandeling door tnaréchaussées te Uithuizen, en de motie- Marchant tot intrekking der militaire macht voor het Kamergebouw. Rotterdam, 28 Jan. Op een zolder kamertje van pand 24 aan den Goudscheweg woonde de 85-jarige Henriëtte Bakker, die heet zuinigjes leefde van een kleine toelage, die haar uit Engeland door familie toegezonden werd. Als gewoonlijk was hedenmorgen om halfnegen het 13-jarig melkmeisje C. K., wonende Generaal van der Heydenstraat 21, bij de oude vrouw melk komen brengen. Maar bij het binnen treden van het zolderkamertje deinsde het meisje van schrik terug, en zij liep hard weg, om de politie te waarschuwen. De inspecteur H. B. Paré vond de vrouw geheel verschroeid en ten deele verkoold op den grond liggen. Blijkbaar was zij in aanraking geweest met de kachel, want het pannetje met eten, dat te vuur moet hebben gestaan, was er afgevallen. Ook een stoel was verkoold en het vloerkleed vertoonde een gat. Daar het melkmeisje Zondags niet bij de vrouw melk bracht, is het ongeval .vermoedelijk Zaterdag al gebeurd. Het vuur heeft smeulende zijn vreeselijk werk verricht, daar niemand van de bewoners van het pand iets van brand gemerkt heeft. Misdrijf is buitengesloten. Dezer dagen failleerde alhier de firma Sizoo Co., in granen. Onder de schuldeischers, 120 in getal, komen bijna alle Rotterdamsche graanhandelareu voor met grootere of kleinere bedragen; de firma Willebeek Lemair Co., agenten van buitenlandsche huizen, met 1 20401.34) en de Disconto-Maatsch. met f 84.944.44). Door de politie is opgespoord de moeder, die Vrijdag in het Park alhier haar kindje te vondeling legde. Het was een ongehuwde 19-jarige vrouw uit Katen- drecht. Het kind was circa 3 weken oud. Vrijdagavond hadden tijdens worstel wedstrijden in het circus „Schumann" alhier ernstige ordeverstoringen plaats. Één der overwonnen worstelaars kwam in twist met de jury over de beslissing, waarna sommigen onder het publiek zich zoo op wonden, dat zij in het circus sprongen en zich in de woordenwisseling mengden. Het tumult liep zoo hoog, dat de brand weer bij de brandkraan gereed stond de twistenden met een koude straal wat af te koelen, en men was ook reeds van plan de lichten te dooven. Het behoefde echter zoover niet te komen, want inmiddels was het de politie gelukt de grootste leven makers te verwijderen. Ten slotte werd het geheele circus ontruimd. Oosterhout, 28 Jan. Zaterdagavond had alhier een treurig ongeluk plaats. De 56-jarige K., werkzaam in de stoom- hooipers van den heer Jan Oomen alhier, had het ongeluk van den hooizolder te vallen en de ruggegraat te breken. Overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis, overleed hij aldaar na eenige uren. De man laat een weduwe met twaalf kinderen onverzorgd achter. Zierikzee. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is, bij het thans opnieuw ingevallen dooiweder, andermaal beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingang middernacht tusschen den 29 en 30 dezer. De heer mr. C. A. Cau, griffier bij het kantongerecht te Leiden, heeft met 1 April eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. f De hoofdcommies bij het Departement van Financiën in Ned. Oost-Indië, J. C. E. Mulock Houwer, is voorgedragen tot referendaris. Te Sluis is men begonen met de werkzaamheden voor de aldaar op te richten steenfabriek. Bij hft onderzoek, of aan de zoogenaamde buitenwallen de grond geschikt is voor de steenfabricatie, is gebleken, dat dit puike grond is. Tot opzichter is benoemd de heer F. Blaeke te Aardenburg. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den heer P. de Lobel, om aldaar eene paardenslagerij te mogen oprichten. Brouwershaven. Op urtnoodiging van het Bestuur van de afdeeling Brouwershaven van de Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen", zal Maandag 4 Februari, 's avonds ten 8 ure, in het Hötel Kloet alhier jhr. R. R. L. de Muralt een lezing houden over het onderwerp„Het gewapend beton en zijn nieuwste toepassingen op het gebied van zeeweringen en zinkstukken". Het Bestuur is bereid alle belang stellenden te introduceeren. Haamstede, 30 Jan. Gisterenavond gaf de Harmonie „Witte van Haamstede" haar gewone jaarlijksche uitvoering, in de zaal van den heer J. Bom. Zoowel de muziek nummers als de ter afwisseling gespeelde drie tooneelstukjes vielen in den smaak. Na afloop kreeg men nog eenige voordrach ten en 't geheel werd besloten met een bal. Wissenkerke, 29 Jan. In den dezer dagen onder leiding van de sergeanten Hendriksen en Van Keulen met den luite nant Vervat uit Middelburg gehouden schietwedstrijd met marga-patronen, door de leerlingen van de voorbereidende militaire oefeningen, ten besluite dier oefeningen, werden de volgende punten (max. 120 in 10 schoten) behaald als volgt: le pr. met 117 punten door Jan Boone, 2e met 108 door Adr. Oele, 3e met 108 door J. Leendertse, 4e met 108 door P. den Boer, 5e met 105 door G. de Smit, 6e met 103 door Abr. de Ridder, 7e met 97 door K. Bakker, 8e met 94 door J. Noordhoek, 9e met 87 door D. M. Leen dertse, 10e met 83 door J. J. Leendertse. Door bijdragen der ingezetenen was men in staat om prijzen aan te koopen, waar van de le prijs was een zilveren horloge ketting. Door den luitenant werden de prijzen uitgereikt. De sergeants waren tevreden over het gedrag en de betoonde ambitie bij het onderwijs, gedurende dezen winter door de leerlingen betoond. Goes. Men heelt wat al te lang gewacht met het hier zeer populaire ijsfeest aan arme kinderen. Prachtig winterweer met uitstekend ijs heeft men laten voorbijgaan, met het gevolg, dat op den datum Maan dag 28 Jan.waarop het was vastgesteld, de dooi met geweld was ingetreden, en de gracht of vest onbruikbaar. En zoo is men er toe gekomen om het ijsfeest te doen plaats hebben op het droge op de beestenmarkt n.l. Daar werd geloopen, gedraafd, gesprongen en warme chocolademelk gedronken, dat het een aard had. 143 jongens en 72 meisjes vertoonden hun behendigheid in hardloopen, ringsteken, zakloopen en balspel. En dat alles bij mooi weer en onder opwekkende tonen van „Euphonia". Maar 's avonds! De commissie kwam handen tekort om aan de jeugd uit te deelen: 230 brooden, zakken met bruine boonen, bons voor steenkolen, gort, rijst, spek, havermout, worst, krentekoeken, onderkleeren, dekens enz. In menig gezin heeft de Vereeniging „Ijsvermaak" een blijden Maandagavond teweeggebracht. Melksalons. Deze zijn niet altijd even onschuldig als zij heeten te zijn. Of vindt men het niet verkeerd, dat jongens van 14 tot 16 jaar, kinderen dus nog, die daar tot 's avonds 9 uur en later heel parmantig aan de biljart staan? Herhaaldelijk komt het voor, dat vaders hun „kwajongens" uit de melksalons moeten gaan halen, als die kinderen al onder de dekens moesten liggen. Middelburg. Op 70-jarigen leeftijd is te Serooskerke (W.) overleden de heer W. Maas, sedert 1895 lid der Prov. Staten voor het district Middelburg. De overledene was ook tot voor korten tijd burgemeester van Serooskerke, en behoorde tot de anti- rev. partij. Hij was dit jaar aan de beurt van aftreding als lid der Staten, zoodat door zijn overlijden nog een buitengewone ver kiezing moet plaats hebben. In het district Middelburg voor de Prov. Staten doet zich thans hetzelfde geval voor als in het stemdistrict Schoter- land in Friesland. Daar moet door overlijden van een lid een verkiezing plaats hebben van een lid, dat bij de periodieke ver kiezingen weer aan de beurt van aftreding is. Hier nu is een vacature door het overlijden van den heer Maas, die even eens dit jaar moest aftreden. Het zou zeker zoowel in het belang van de gemeentebesturen als van de vereenigingen zijn, als deze laatsten, evenals in Schoter- land, konden besluiten, voor deze vacature bij candidaatstelling te voorzien, dat zou heel wat kosten uitsparen. Vlissingen. Het pantserschip „Noord- Brabant", aan „De Schelde" alhier gerepa reerd, zal de volgende maand op de reede van Texel de proeftochten houden en onder eigen stoom derwaarts vertrekken. Maandagavond zou op last van de" gezondheidscommissie een zekere D. per brancard naar het gasthuis vervoerd worden, omdat zijn verblijf in zijne woning aan de Palingstraat, die van verregaande onzindelijkheid getuigde, niet langer kon gedoogd worden. Daar hij echter niet per brancard wenschte vervoerd te worden, werd hij Dinsdagmorgen per rijtuig naar het gast huis overgebracht. Daar aangekomen werd hij onwel en na een paar malen gebraakt te hebben, overleed hij. Zijn vrouw, die verleden jaar, 12 Maart, ook wegens verregaande onzindelijkheid tijdelijk in het gasthuis werd opgenomen en gereinigd, zal nu ook wel uit die woning verwijderd en naar het gasthuis overgebracht worden. De schepen voor Antwerpen bestemd behoeven nu niet meer op de reede van Vlissingen ten anker te komen, in afwach ting van orders om te kunnen opstoomen. De Kamer van Koophandel hield heden avond haar eerste vergadering in dit jaar. Als voorzitter en vice-voorzitter werden herkozen de heeren Jac. v. Raalte en J. G. van Niftrik. Door de commissie van verkeer uit de Kamer was een rapport uitgebracht naar aanleiding van een vragenlijst van de com missie voor de binnenschipperij. De com missie zegt o. a. in haar rapport, dat de behoefte aan verbetering, maar vooral de uitbreiding van losplaatsen, loskaden enz. hier sterk wordt gevoeld, vooral door de wekelijksche beurtvaarten van booten en schippers, die somtijds geen ligplaats vinden kunnen, aangezien een groot deel van het Marinedok wordt in beslag genomen door rijksvaartuigen en ook voor de „Bulgia" een belangrijk terrein steeds moet blijven gereserveerd, wat mede tengevolge heeft dat zeil- en stoomjachten, die hier des zomers ligplaats zoeken, verplicht zijn in de vluchthavens te meeren, of tot ongerief van den plaatselijken handel van de weinige beschikbare ruimte nog een gedeelte in beslag nemen. In de vorige vergadering der Kamer werd besloten tot het zenden van een adres aan den directeur-generaal der Staatsspoor wegen omtrent verbetering van den dienst van de avondsneltrein Vlissingen—Keulen. Naar aanleiding van een daaromtrent ge voerde bespreking met den directeur der maatschappij „Zeeland", die hierbij ook betrokken is, besloot de Kamer op haar besluit terug te komen en zal althans voor- loopig geen adres worden gezonden, daar de zaak nog op de onlangs gehouden spoorweg-conferentie ter sprake is gebracht. De voorzitter kon mededeelen, dat deze zaak haar beslag heeft gekregen en dat de verbeterde dienst waarschijnlijk met Mei in werking zal treden en doorloopende treinen van Vlissingen naar Duitschland zullen loopen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang", werd besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om hier een correspondentschap le klasse van de Ned. Bank gevestigd te krijgen. De meeste leden achtten zulk een correspondentschap in het belang van den handel zeer ge- we nscht. Door de commissie voor het verkeers wezen werd nog een rapport uitgebracht, omtrent een verzoekschrift om, met het oog op de veiligheid, de noodige stappen te willen doen, dat alvorens de schepen met benzine beladen, hier aankojnen, die veiligheidsmaatregelen zullen zijn aange bracht, zooals dat in andere havens geschiedt, o. a. om de schepen met benzine beladen te omheinen. De commissie kwam in haar rapport tot de volgende conclusie: overwegende, dat uit een door ons ingesteld onderzoek is gebleken, dato. a.1°. de schepen, met benzine geladen, de haven moeten binnen komen met gedoofde vuren; 2°. de lossing niet mag plaats hebben met behulp van stoom van het schip, maar alleen met stoom van het land; 3". in geen enkele Nederlandsche haven andere voorzorgs maatregelen worden genomen, dan die, welke hier zullen worden toegepast, en dus ook die schepen niet worden om heind; is van oordeel waar blijkt, dat aan alle wettelijke formaliteiten is vol daan de Kamer in overweging te geven, aan het gemeentebestuur van Vlissingen te verzoeken alle veiligheidsmaatregelen met de meeste -gestrengheid te handhaven. De heer Van Niftrik kon ztch niet met dit rapport vereenigen. Hij werkt gaarne mede aan alles wat den handel kan ver meerderen, doch met het oog op de veiligheid is hij vóór omheining, omdat hierdoor het gevaar aanmerkelijk beperkt wordt. Na eenige discussie werd goedgevonden, dat de voorzitter de zaak nog eerst zal onderzoeken, alvorens een beslissing te nemen. Ten slotte werd besloten, dat de Kamer aan de directie der Staatsspoor zal ver zoeken, gedurende de zomermaanden, in het belang van de badplaats, tweemaal 's weeks, liefst Woensdag en Zondag, een trein van Vlissingen, voorloopig naar Goes, te laten loopen, vertrekkenke des avonds ongeveer half elf van Vlissingen. Thans is de laatste gelegenheid des avonds 8 uur. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Vlissingen. Bij de alhier gehouden openbare verkooping van het buiten dienst gestelde lichtschip „Noord Hinder" was het hoogste bod voor het schip f 9100 en voor den inventaris f 3330,75, zoodat de geheele verkoop f 12430,75 opbracht. Landbouw en Veeteelt. Hengstveulens. De opbrengst van den verkoop van zes hengstveulens van 's Rijks depöt te Bergen-op-Zoom is f 10,570. Één veulen werd niet geveild en drie werden opgehouden. Anna-Jacobapolder, 28 Jan. Bij den landbouwer J. v. S. is een lam geboren met 2 van elkaar gescheiden koppen. Onder iederen kop zit één poot. Voor 't overige is het beestje normaal. St.-Filipsland, 28 Jan. Door den heer A. v. Nieuwenhuizen, landbouwer alhier, is een stier verkocht, die, hoewel nog maar 28 maanden oud, niet minder d; 907 K.G. woog. Dit prachtdicr brac op f 370.68. Kortgene, 28 Jan. Heden vergadert alhier in de „Korenbeurs" de „Onderlinj Veeverzekering-Maatschappij Noord-Bev land", onder voorzitterschap van den he G. P. N. Moerland alhier. Uit het verslag van den administrate!: den heer Th. Wolse, bleek, dat gedurem het jaar 1906 het getal deelnemers toegenomen met 8, en er thans zi verzekerd 56 personen, met 380 paarde voor f 135.715. Het verlies over 19( bedraagt f 3612, voor 14 stuks paarde wat wordt gedekt door een omslag ovfi alle leden, berekend per f 1000 verzekert waarde. Uit een berekening bleek, d gedurende de 6 jaren, dat de Maatschapf bestaat, er gemiddeld per jaar aan prem is betaald nog niet ten volle 2 pGt. d verzekerde waarde. De reservekas der Maatschappij bedraa thans f 903.55. Bij de benoemingen werden als directeur! herkozen de heeren G. P. N. Moerland Kortgene en A. J. Ridder te Kolijnspla; terwijl in de vacature, ontstaan do(Eï| vertrek van den heer P. J. de Kam, wei benoemd de heer C. v. d. Maas te Kat Als taxateur werd herbenoemd de he J. J. Hendrikse, en benoemd de heer J. v. Nieuwenhuize, beiden te Kortgene. kerknTeuws: Beroepen bij de Herv. Gem. te Berker woude (toez.) ds. C. W. Hage te Nieuvl Vosmeer. In de Ned. Herv. Kerk zijn thans nel beroepbaar 46 candidaten. Bedankt voor het beroep naar (I Oud-Geref. Gem. te Kruiningen door d J R. van Oord te Terneuzen. Beroepen bij de Geref. Gemeente Schoondijke de heer J. de Vries, cand. Warfum. Noordgouwe. Door de zorg van Kerl voogden is in de kerk alhier een groo vulkachel geplaatst. Op a.s. Zondag z die kachel voor het eerst branden, wat vo< I de bezoekers van het anders zoo kil (j gebouw zeker welkom zal zijn. ONDERWIJS. Den len Maart zal de heer R. I van Bendegom, hoofd van de 2e openbai lagere school te Nieuw-Helvoet, den da herdenken, waarop hij 25 jaren als zoc danig aan die school werkzaam is. Nu de Bond van Nederl. Onderwijze het proces tegen de gemeente Schieda inzake het meetellen van tijdelijke dienste! als onderwijzer voor de periodieke salari: verhoogingen heeft gewonnen, zal h hoofdbestuur in overleg met den recht kundigen adviseur mr. Post nog ande I gemeenten dagvaarden. St.-Filipsland, 28 Jan. Door den gil meenteraad is aan mej. Flohil, onderwijzen! aan de school in den Anna-Jacobapolde tegen 1 Maart eervol ontslag verleem wegens haar vertrek naar Alkmaar. Post en Telegrafie. De klerken der posterijen en telegraf 2e klasse J. J. de Buisonjé te Goedereec en A. Verhoeven te Oude-Tonge words 1 Februari naar Rotterdam (telegraafkantoo verplaatst. De Ruyter-feesten. Men schrijft ons uit Vlissingen: De plannen voor hel houden van eel grooten historischen optocht ter geleger heid van de De Ruyter-feesten zijn no steeds in voorbereiding. Het is echter no niet zeker of dat deel van het programm zal kunnen worden uitgevoerd, omdat lie wegens de groote kosten, van de ingt komen giften zal moeten afhangen of d optocht door kan gaan. Toch wordt hi vendel reeds geoefend en zal binnenkoil aan de statiesloepen begonnen worder. want mocht de optocht kunnen doorgaai dan dient met kracht aan de voorbereidend werkzaamheden te worden begonnen, onida ons nog slechts een goede 7 weken va den 23en Maart scheiden. De cantate wordt ijverig ingestudeer en naar hetgeen daarvan wordt gelioorcl belooft dit deel van het programma we in den smaak te zullen vallen. Omtrent een Vorstelijk bezoek doen oo reeds verschillende geruchten de ronds doch met zekerheid kan hieromtrent no niets worden medegedeeld. De De Ruijter-Commissie is thans t Middelburg tot stand gekomen. Zij bestaat uit de heeren jhr. mr. E. A: O. de Casembroot, voorzitter, jhr. nu W. H. Snouck Hurgronje, M. J. van Hilld Herman Snijders, T. H. de Meester, H. G. Hartman, penningmeester, en J. Frederiks, secretaris. Koninklijk bezoek aan Zeeland. De Zeeuw, het anti-rev. dagblad vool Zeeland, verneemt uit zeer vertrouwbar bron, dat H. M. de Koningin vooralsnoji geen plan heeft dit jaar Zeeland ti bezoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2