ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 31 Januari 1907. (Z ierils-zeesclie Cour an t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8418. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote Ietter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De uitslag der verkiezingen voor den tijksdag in Duitschland is in een on- .erwachten en toch buitengewoon gunstigen zin voor de regeering uitgevallen. Eener- :ijds had men verwacht, dat tengevolge ran de vorming der nationale Katholieke rarjij, het Centrum in zijn eenheidskracht :ou gebroken worden, maar die verwachting s niet bewaarheid geworden, want met het rog op de reeds door hem bevochten zetels, en met het oog op de ontegen- :eggelijk groote kansen bij de herstem- ningen laat het zich nu reeds aanzien, dat het onverzwakt uit den stembusstrijd den Rijksdag zal terugkeeren. Ander zijds is de groote vrees, die velen gekoes- erd hebben, dat de sociaal-demokraten :en belangrijke overwinning zouden be talen, zoodat zij met versterkte gelederen de oppositie tegen de regeering in den nieuwen Rijksdag zouden hervatten, ge- tleken een volkomen ijdele te zijn geweest. Niet slechts dat de sociaal-demokraten in strijd met hun gewaagde voorspellingen ;een enkel mandaat op hun tegenstanders veroverd hebben, zij hebben zelfs in het :erste beslissende gevecht bjj de stem bus geducht klap gehad, zoodat men vnu reeds veilig kan zeggen, dat wan- teer zelfs bij de herstemmingen alles voor hen mocht medeloopenzij in ie Rijksvertegenwoordiging niet meer de lumerieke kracht van vroeger kunnen ont wikkelen. De vraag ligt voor de hand, hoe <omt het, dat het Centrum geen noemens waardig verlies leed, en dat de sociaal- iemokraat zoo deerlijk gehavend uit de tampplaats te voorschijn treedt. Het ant woord op die vraag is niet zoo moeilijk, wanneer men slechts even nadenkt. Wat iet Centrum toch betreft, dit wordt door ien hechten, bijkans onverbreekbaren ge- oofsband, die sterker is dan de onderling rfwijkende meeningen omtrent sommige runten van staatsbeleid, bijeengehouden. in wat de sociaal-demokratie aangaat, nen houde goed in het oog, dat velen in Duitschland uit oppositie tegen de reaction- aaire regeering met die partij medestemden, zonder haar grondbeginselen te deelen. Nu de regeering bij monde van minister Dernburg en den rijkskanselier Von Bülow tegen het Centrum heeft front gemaakt, en ter verkrijging van een andere, krachtige regeeringspartij den Rijksdag ontbond, aan de liberale partij daarbij vriendelijk de hand toestekend, heeft deze gretig de toe- gestokene hand gegrepen. Vele liberalen mmers, die vroeger, wegens het reac- tionnair bew»d, bij de verkiezingen voor den Rijksdag onverschillig te huis bleven, hebben thans met grooten ijver aan de stemming deelgenomen. Ook hebben de duizende kiezers, die krachtens hun be ginselen bij de liberale partij behooren, maar die wegens de vijandige houding der regeering tegen al wat vooruitstrevend was, voorheen de oppositie der socialisten bij de stembus krachtig steunden, thans hun stemmen op de liberale candidaten uitgebracht. Het komt ons voor, dat hieruit voor een groot deel de nederlaag der sociaal-demokraten, en de herleving der liberale partij verklaard moeten worden. Het resultaat der Rijksdagverkiezingen in Duitschland kan tot leering strekken aan alle regeeringen, want daaruit kunnen zij de les putten, dat het voor haar zaak is niet haar kracht te zoeken bij hen, die de bevoorrechting van een kaste of kerk be oogen, maar te steunen op die partij, die de banierdraagster is van de nationale eenheid. De uitslag der verkiezing heeft de libe ralen doen ontvlammen. Op den avond van den uitslag der stemming trokken zij te Berlijn bij duizenden in optocht en met vaandels naar het paleis van den Rijks kanselier Von Bülow, die op de geest driftvolle uitroepen der dichte menigte naar buiten kwam, en haar onder de diepste stilte aldus toesprak: „Ik dank u voor uw vriendelijke be groeting (bravo), maar bovenal voor de vaderlandslievende gezindheid, die u hier heen heeft gevoerd. (Stormachtige bijval). Mijn groote ambtsvoorganger (Bismarck), voor wien wij allen ons in eerbied buigen (bravo)! zei vóór bijna 40 jaren: „Laat ons het Duitsche volk in het zadel zetten, rijden zal het wel kunnen". (Herhaald gejubel en uitroepen van bijval). Ik hoop en geloof, dat het Duitsche volk heden getoond heeft, dat het nog rijden kan (stormachtige bijval) en wanneer bij de herstemmingen een ieder zijn plicht doet, zal de gansche wereld erkennen, dat het Duitsche volk vast in het zadel zit en alles omverrijdt, wat zich aan zijn wel vaart, zijn grootheid in den weg plaatst. (Gedurende eenige minuten aanhoudend gejuich. Geroep: „Stilte, stilte"). En nu, mijne heefen, verzoek ik u met mij in te stemmen in den kreet: „die Nation, das deutsche Volk hochl hoch!" (Storm achtige bijval, gezang van: „Deutschland, Deutschland iiber Alles)!" Konden wij op politiek gebied op een lichtpunt in Duitschland wijzen, op indus trieel terrein hebben wij iets droevigs te vermelden. In de staatsmijn Reden, nabij Saarbriicken, ontplofte het mijngas, ten gevolge waarvan vele mijnarbeiders hun leven op een ongelukkige wijze verloren, en velen min of meer ernstig gekwetst werden. De ontploffing werd, zooals ge woonlijk, gevolgd door brand. De president der Fransche republiek, Faillières, heeft zich gehaast in een hartelijk telegram aan den Duitschen Keizer zijn innige deel neming te betuigen. Bij de mijnramp te Courrières hebben zich de Duitschers jegens de Franschcn deelnemend en zeer hulpvaardig betoond. Men denke slechts aan <ft Duitsche reddingsbrigade. De Franschen hebben dat blijkbaar niet ver geten. Zoo iets in staat is-haat uitte dooven, dan is voorzeker welgemeend, zich openbarend medegevoel bij ongeluk of ramp daartoe het meest in staat. Met het oog op de vele mijnrampen, die gewoonlijk uit de ontploffing van het mijngas ontstaan, waren in Frankrijk in een mijn te Liévin een tweetal ingenieurs en een onderbaas zoekende naar de plaats, waaruit het mijngas, dat men had waar genomen, ontsnapte. Bij dat onderzoek vonden zij alle drie een jammerlijken dood, want het gas ontplofte. De veelbesproken Hongaarsche Minister van Justitie, Polong, die zich blijkens de openlijke beschuldiging van den oud burgemeester van Boedapest, Halmos ge naamd, aan diefstal, verduistering en omkoopbaarheid heeft schuldig gemaakt, is eindelijk als zoodanig afgetreden. Zijn aftreden werd verhaasd, toen bekend werd, dat hij bij de onderhandelingen der nationale partij met de regeering en het Hof zich van een befaamde, maar mooie vrouw heeft bediend, die tot verschillende leden der Oostenrijksche hofhouding in een minder correcte verhouding stond, teneinde door haar een niet geoorloofden invloed op deze heeren der schepping te oefenen. Nu verlangt deze dame voor de door haar gepresteerde diensten een zekere belooning van den braven minister, maar deze is en blijft op dit punt Oost-Indisch doof. Uit wraak nu heeft deze dame geklapt, wat er alzoo achter de schermen door den minister geïntrigeerd is. Het Huis van Afgevaardigden te Weenen is door graaf Vette, den voorzitter, gesloten. Men krijgt nu in Oostenrijk een nieuwe uit het algemeen stemrecht voortgesprotene volksvertegenwoordiging. OOST-INDIË. Volgens een particulier telegram uit Batavia had te Kediri op de suikerfabriek Baron, aan den spoorweg Soerabaya- Modide gelegen en eigendom van een Chinees, een opstootje plaats. Daaraan namen 200 opstandelingen deel. De regent vluchtte en de wedono Berbek is vermoord; terwijl de adsistent-resident en de controleur gewond zijn. Een com pagnie soldaten vertrok met een extra-trein van Soerabaya. Een tweede telegram meldt dat het getal oproerlingen 309 is en dat de adsistent- resident te Trenggaleh zwaar is gewond. AMERIKA. Tot dusver zijn in Kingston 1000 dooden begraven. De schade aan eigendommen enz. wordt thans op 30 millioen dollars geschat. De oliebronnen in de buurt van de golf van Mexico hebben in de laatste week 45 pCt. minder opgeleverd, wat men toe schrijft aan de aardbeving op Jamaica. In Texas en Louisiana zijn, volgens Laffan, 17 oliebronnen volkomen- ingedroogd en is de opbrengst van alle andere bronnen veel verminderd. Vreeselijke koude in Amerika. De mijnwerker Eduard Parsons, die uit Dawson City te Winnepeg is teruggekeerd, vertelt merkwaardige staaltjes over de vreeselijke koude, die er in Alaska heerscht. De schoorsteenen der huizen werpen witten rook uit, als de stoom van locomotieven. Die rook verheft zich 50 a 100 voet en vermengt zich dan met den grauwen mist, die 's winters voortdurend boven deze streken hangt. Handen, neuzen en ooren, die in aanraking komen met de lucht, bevriezen onmiddellijk! De adem van men- schen en dieren komt met een snerpend geluid te voorschijn als stoom uit een machine. De mijnwerkers, die in de open lucht rijst of boonen kookten, bemerkten, dat het gedeelte, dat met het vuur in aanraking kwam, gaar werd, en dat het welk aan de lucht was blootgesteld, be vroor. De ijzeren gereedschappen breken als glas bij den minsten stoot; vruchten, eieren en groenten worden zoo hard als steenen. Men beschermt zich het beste tegen de koude, door zich over het geheele lichaam met een bepaalde soort olie in te wrijven, wat ook alle mijnwerkers doen. Andrew Carnegie wil nu J. D. Rocke feller troeven door een heele hoogeschool te Chicago te stichten, die zijn naam zal dragen. Hoeveel geld hij er aan zal geven, is nog niet bekend. In een kolenmijn te Priyero in Colo rado zijn 24 arbeiders door een ontploffing gedood. Het proces Tliaw. Heel New-York en een groot deel van het Amerikaansche publiek heeft thans slechts ooren en oogen voor de groote zaak: het proces tegen Thaw, den millionnair, die op zulk een opzienbarende wijze in een café den architect Stanford White doodschoot. Het dierdiez la femme was niet moeilijk, als men wist dat Thaw getrouwd was met de beeldschoone tooneelspeelster miss Eveline, die vroeger ook Stanford White gekend had. Maar wat er precies gebeurd was, konden zelfs de ijverigste bladen niet te weten komen. De verslagen van de rechtbank, die Donderdag begon, werden ingeleid door uitvoerige beschrijvingen van de getuigen. De meeste aandacht werd getrokken door vijf dames: de gravin van Yarmouth, mevr. George Carnegie, beiden zusters van den beschuldigde, mevr. William Thaw, zijn moeder, mevr. Evelyn Nesbit Thaw, zijn vrouw; miss May Mackensie, tooneel speelster, vriendin van de jonge mevr. Thaw. De drie eersten waren zeer somber, de beide laatsten zeer opzichtig gekleed. De broeder van den beschuldigde en Carnegie, zijn schoonbroeder, woonden insgelijks de zitting bij. Het publiek was zoo onhebbelijk om tijdens een pauze een betooging te houden tegen de gravin van Yarmouth. Ze werd uitgejouwd en zelfs gestompt. Ook de moeder der beklaagde kreeg een aandeel mee. De rechter Fitzgerald verklaarde, dat gezien het groot belang der zaak, de ge zworenen moeten afgezonderd blijven, tot zij de uitspraak hebben geveld. De advo caten waren verrast over dien maatregel, die sedert 20 jaar te New-York voor een moordzaak niet is toegepast. De eerste dagen zijn echter geheel voorbij gegaan met het uitzoeken van de jury-leden. Van de 200 daartoe opgeroepen burgers verklaarden bijna allen, dat hun oordeel reeds gevormd was door het lezen der bladen, en bijgevolg waren ze niet bruikbaar voor onpartijdig jury-lid. De hierboven bedoelde isoleering der jury-leden zal tengevolge hebben dat ieder jury-lid door een detective steeds op den voet gevolgd wordt. Zoolang de zaak duurt, mag hij niet naar zijn eigen huis gaan, maar moet hij een kamer bewonen die voor hem gehuurd wordt. Bij eten en slapen is de detective altijd bij hem. Zoo'n lot is weinig aantrekkelijk en het is daarom zoo'n wonder niet dat zooveel personen zich onbruikbaar voor jury-lid doen verklaren. SPANJE. Te Madrid heeft een zware sneeuwval het geheele verkeer gestoord. Vele tele graafdraden zijn gebroken. In het noorden van Spanje hebben zware stormen gewoed. Het spoorweg verkeer was dientengevolge danig in de war. De treinen naar Frankrijk hadden tien uren en meer vertraging. ITALIË. Op het oogenblik wordt de openbare meening te Napels bezig gehouden door een ongewoon laaghartige moord, welke waarschijnlijk moet worden aangemerkt als het werk van de duistere vereeniging de „maffia". Een jong meisje van 20 jaar, zangeres van beroep, Louise Bandi geheeten, die zich eenigen tijd geleden te Palermo bevond, was daar de „vriendin" geworden van een persoon uit de hooge Siciliaansche aristocratie, den jeugdigen hertog Careace, die smoorlijk op haar verliefd was, en haar met alle geweld wilde huwen. De familie van den hertog echter ver zette zich met alle middelen tegen deze verbintenis, en dwong het jonge meisje Palermo te verlaten en naar Napels terug te keeren, waar haar ouders woonden. Toen zij onder het ouderlijk dak terug kwam, stond zij op het punt moeder te worden. Gebruik makende van haar toe stand, kwamen zich twee individuen bij haar aanbieden, uit Palermo afkomstig, die beweerden door den hertog te zijn gezonden, teneinde hare verzorging op zich te nemen, en al het geld te leveren, dat voor haar oppassing noodig was. De verlossing kwam en de twee indivi duen verdubbelden hun zorg voor het jonge meisje, aan wie door een dokter hunner keus speciale geneesmiddelen werden voorgeschreven. Eenige dagen geleden nu stierf de jonge moeder, en de politie, die door iemand werd gewaarschuwd, heeft na gedaan onderzoek kunnen vaststellendat de recepten van den geneesheer alle een sterke dosis vergif inhielden. De lijk schouwing heeft de vermoedens bewaar heid; het jonge meisje was vergiftigd. De twee individuën, die ongetwijfeld door de familie van den hertog waren belast met het doen verdwijnen van diens maitresse, waren onmiddellijk na het over lijden naar Palermo teruggekeerd. Men heeft hen daar terug weten te vindenhet zijn twee gevaarlijke sujetten, behoorende tot de beruchte „maffia". SERVIË. In de vertrekken van den kroonprins, over wien zulke fantastische verhalen zijn verteld, is een hoeveelheid dynamiet ont ploft, dat de personen, die patronen voor de jacht moesten maken, daar „bij vergis sing" achtergelaten hadden. Men vraagt zich af, of het hier misschien een aanslag geldt. RUSLAND. De uitslag van de verkiezingen van den eersten graad, zoo meldt een telegram uit Petersburg, is, dat gekozen zijn 1231 ge delegeerden, naar de partijen verdeeld als volgtRechtsche partijen500gematigden 458; constitutioneel-democraten 35; socia listen: 238. Van de 382 gedelegeerden, door grondeigenaren gekozen, zijn 362 geestelijken. De werklieden te St.-Peters burg kozen nagenoeg uitsluitend socialisten. Te Grodno vuurden twee mannen op straat op een gevangeniswachter. Toen zij nagezet werden, vluchtte één hunner een kerk binnen, waar drie politie-beambten hem trachtten gevangen te ritmen. Maar een groote menigte volks drong de kerk binnen en wierp zich op de politiemannen, zoodat de misdadiger kon ontvluchten. De andere was intusschen een huis binnen gevlucht en schoot van daar uit op de buitenstaande politie-agenten, van welke hij er twee doodde. In der haast opgeroepen soldaten beschoten eerst het huis en drongen daarop naar binnen, waar zij slechts het lijk van den man vonden. Te Akinoby zijn 15 menschen van kou bezweken. Overal elders vindt men lijken langs den weg. Graaf Witte houdt zich erg achter af in den laatsten tijd. Hij was door den Tsaar met Nieuwjaar en bij de wijding van de Newa op 19 dezer ten hove genoodigd, maar is beide gelegenheden weggebleven. De Russische regeering heeft be sloten niet tot den met Japan overeenge komen datum voor de ontruiming van Mantsjoerije (15 April) te wachten, maar de Russische troepen reeds nu terug te trekken. De noodige maatregelen daartoe zijn al getroffen; binnen korten tijd kan de zaak haar beslag hebben. De Russische gezanten te Tokio en te Peking hebben de regeeringen aldaar reeds met het besluit van den Tsaar in kennis gesteld. De hongersnood in de Russische provincie Saratof is nu zóó hoog gestegen, dat de boeren telkens de korenschuren der grondeigenaars plunderen, terwijl ook de graanbewaarplaatsen der regeering niet gespaard blijven. Het Russische blad de Strana wordt vervolgd naar aanleiding van een artikel over een besluit van Stolypin. Nu is de uitgave van het blad verboden tot op het oogenblik dat het vonnis in deze zaak zal gewezen zijn. Volgens een telefonisch bericht uit Moskou zou de sociaal-democratische partij bij de verkiezingen onder de werklieden 250 mandaten gewonnen hebben van de 350. St.-Petersburg, 29 Jan. De Tsaar heeft den Keizer van China telegrafisch het besluit der Russische regeering, om Mant sjoerije vóór het vastgestelde tijdstip te ontruimen, medegedeeld en daarbij den wensch uitgesproken, dat de wederzijdsche vriendschap daardoor versterkt mocht wor den. Tegelijk drukte de Tsaar de hoop uit, dat Ruslands belangen in Mantsjoerije beschermd zouden blijven. De Keizer van China heeft in zijn antwoord-telegram zijn blijdschap over het besluit uitgedrukt en medegedeeld, dat het bestuur in Mantsjoerije het bevel gekregen had de wettelijke be langen der Russen in Mantsjoerije te hand haven. FRANKRIJK. Wel zijn ze talrijk in de geschiedenis, de gevallen, dat een man als vrouw wordt opgevoed, of omgekeerd een meisje voor een man doorgaat, maar een bizonderheid blijft het toch nog altijd. In het Fransche dorp Bussy-le-Grand heeft zich weer zoo'n geval voorgedaan, dat door sommige bij komende omstandigheden wel opmerkens waard is. Renée Gautterot werd daar in 1886 geboren en als „kind van het vrouwelijk geslacht" in het register van den burger lijken stand ingeschreven. Zij groeide op, kreeg een opvoeding, zooals meisjes die ontvangen, droeg vrouwenkleeren en niemand twijfelde er aan, of de inschrijving in de registers was geheel overeenkomstig de waarheid. Toen zij ongeveer twintig jaar was, openbaarde zich bij haar een roeping voor het beroep van vroedvrouw de ouders hadden daar niets tegen, en zoo werd zij in een school voor vroed vrouwen opgenomen, waar zij zich een uitstekend leerling betoonde. Doch op zekeren dag ontving de directrice der school een anonym schrijven, inhoudend, dat Renée geen meisje, maar een man was. Men kan zich de verontwaardiging der dame voorstellen: zij herinnerde zich nu de buitengewone vriendschap, die tusschen haar vermeende leerlinge en eene andere bestond, en zij begreep, dat dat meer dan vriendschap, dat dit liefde moest zijn. Een dokter werd geroepen, die de waarheid van het schrijven bevestigde. Een correspondent van de Matin heeft zich dadelijk naar het dorp begeven, waar de mannelijke vroedvrouw geboren was, en heeft de ouders geïntervieuwd, die verklaarden werkelijk steeds in de meening geweest te zijn, dat hun zoon een dochter was. Parijs, 29 Jan. De Figaro publiceert den tekst van een verklaring der bisschoppen, vastgesteld op de laatste algemeene ver gadering en door den paus goedgekeurd, betreffende de uitoefening van den eere- dienst. Na het gewone verzet tegen de scheidings- wet, verklaren de bisschoppen zich bereid om een proef te nemen met de organisatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1