ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 Januari 1907. Eerste Blad. Cour an t). Nederlanderschap. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. k De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8417. Directeur: A. I. OE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. RECHTHEBBENDEN op 2 loopplanken, 3 bokkepooten, 1 scheerhout, 3 duwboomen, 3 stoelen, 1 tafel, 1 vat, 2 stukken zeil, 6 plankjes, 1 schraag, 1 roerkop, 28 merkels, 32 luiken, 1 naambord, 1 peilstok, 4 ijzeren beu gels en 1 vuren balk lang ongeveer 8 meter, gemerkt T. R. en S. S., gevischt bij den zeedijk van den Zuidhoek, worden voor de derde maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van den 9 Januari 1907, A no. 90, 3e afd. (Prov. blad no. 5); Brengt belanghebbenden het navolgende onder de aandacht Met ingang van 29 Januari 1907 moeten onder danen van Nederland en van het Duitsche Rijk, om aanspraak te kunnen maken op het recht om zich in Duitschland of Nederland te vestigen of bij voortduring of tijdelijk aldaar te verblijven, behoudens naleving van de daar geldende wetten en verordeningen, in het bezit zijn van een geldig paspoort, of wel, wat in Duitschland gevestigde of verblijvende Nederlanders betreft, voorzien moeten zijn van een door den Commissaris der Koningin afgegeven Nationaliteitsbewijs, welk stuk binnen de laatste 5 jaren vóór den dag van de vertooning moet zijn afgegeven of door den Comrr iris der Koningin in de betreffende irovincie voor vernieuwing afgeteekend en de ïandteekening van den houder moet dragén. De houder daarvan moet binnen tien jaren na zijn vertrek naar het buitenland, indien hij aldaar zijne woonplaats gevestigd heeft, op straffe van verlies van het Nederlanderschap ingevolge art. 7, 5o. der wet van 12 December 1892 (Staatsblad no. 268) aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats in Nederland of aan den Nederland- schen Gezant of aan een Nederlandschen consu- lairen ambtenaar in het land, waar hij woont, kennis geven, dat hij Nederlander wenscht te blijven. Deze kennisgeving moet bij een voortgezet ver blijf in het buitenland telkens binnen tien jaren opnieuw worden gedaan. Ook wordt de aandacht gevestigd op de volgende artikelen van het Vestigingsverdrag (Staatsblad no. 279 van 1906) Artikel 2. Door de bepalingen van artikel 1 wordt geene inbreuk gemaakt op het recht van elke der beide contracteerende Partijen om onderdanen van de andere Partij de vestiging of het verblijf te ontzeggen, hetzij op grond van een rechterlijk gewijsde, hetzij ter handhaving van de publieke rust of van de veiligheid van den Staat, hetzij omdat de belangen der openbare gezondheid of zedelijkheid het vereischen, of omdat de personen geene voldoende middelen van bestaan hebben of door werkzaamheid kunnen verkrijgen. Artikel 3. Elke der beide contracteerende Partijen behoudt zich voor, de onderdanen van de andere Partij, die vroeger tot haar staatsverband hebben behoord en vóór de vervulling hunner militaire verplich tingen dit staatsverband verloren hebben, de vestiging of het verblijf te ontzeggen. Evenwel zal van de uitzetting worden afgezien, wanneer bij het onderzoek der omstandigheden blijkt, dat de verandering van nationaliteit te goeder trouw is geschied en niet ter ontduiking van de militaire verplichtingen. Eveneens behoudt elke der beide Partijen zich voor, de vestiging of het verblijf te ontzeggen aan die onderdanen der andere Partij, die in hun vaderland in gebreke zijn gebleven hunne militaire verplichtingen te vervullen. Artikel 4. De onderdanen van elke der beide contrac teerende Partijen, die zich binnen het gebied der andere Partij hebben gevestigd of aldaar verblijven, kunnen in het andere land niet aan persoonlijken dienst in het leger, bij de marine, bij de land weer of den landstorm of in eenig ander, op militaire wijze georganiseerd korps, noch aan eenige daarvoor in de plaats tredende geldelijke verplichting onderworpen worden. Artikel 5. Elke enz. Artikel 6. De onderdanen van elke der beide contrac teerende Partijen, die zich binnen het gebied der andere Partij hebben gevestigd, of aldaar ver blijven, en krachtens de artikelen 2 en 3 worden uitgezet, zullen met hun gezin, op verlangen der Partij die hen wil uitzetten, ten allen tijde weder in hun vaderland worden overgenomen. Hetzelfde geldt voor vroegere onderdanen van elke der beide Partijen, zoolang zij niet de nationaliteit van de andere Partij of van een derden Staat verworven hebben. Zierikzee, den 26 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NEDERLAND. Leeuwarden. In Friesland zijn Donder dag op verschillende plaatsen niet minder dan tien schaatsenrijders door het ijs gezakt en verdronken. Amsterdam, 26 Jan. De Koningin heeft de uitnoodiging van het Amsterdamsche comité voor de De Ruyter-hulde tot het bijwonen der plechtige herdenking van den 300sten geboortedag in de Nieuwe Kerk op 23 Maart, waarbij de heer Charles Boissevain het woord voeren zalaan genomen. Een a-capella-koor onder leiding van Averkamp zal dan psalmen en oude liederen zingen. Haarlem, 26 Jan. Een inwonende zoon van een familie aan den Koninginneweg alhier is, naar men verneemt, ternauwernood aan een gasverstikking ontkomen. Vrijdag morgen werd hij in bewusteloozen toestand op zijn sterk naar gas riekende slaapkamer gevonden. Het bleek, dat het water in het schuif- gasornament, dat bevroren geweest was, ontdooid was en dat daardoor een lek was ontstaan in de gasleiding. De hulp van een in de nabijheid wonende geneesheer werd ingeroepen, maar inmiddels was de bedwelmde reeds weer bijgekomen. Leiden, 26 Jan. Het aantal werkloozen, dat zich bij het Leidsche Werkloozen- comité heeft opgegeven, bedraagt 321, waarvan 235 hoofden van gezinnen en 86 ongehuwden. De gehuwden hebben samen 645 niet volwassen kinderen. De meesten waren gedurende zes tot dertien weken werkeloos. Enkelen zelfs langer. Onder Zoeterwoude is doodgevroren gevonden J. L., straatventer alhier. Een ellendig einde van een ellendig bestaan werd door deze doodsaankondiging bekend gemaakt. Hij was een bekende Leidsche straatfiguur, of liever nachtfiguur en velen, niet het minst oud-studenten, zullen zich nog wel herinneren hoe hij daar stond vóór de sociëteit „Minerva". Nacht in, nacht uit, bij tij of ontij, was Jan Bak er, niettegenstaande zijn 60-jarigen leeftijd, en zag van binnen het heldere licht door de ruiten stralen of hoorde de feestmuziek. Zoo kon men hem daar zien: zijn bakje met lucifers om den hals en met zijn stok, zijn trouwe, die hem nooit verliet, strompelde hij daar heen en weer, krom gebogen zich voortsleepend. En als dan 's nachts de deuren zich openden voor hen, die huiswaarts gingen, kwam er wat leven in hem, dan zeurde hij om een doosje te verkoopen of danste, proestend zijn stok als fluit gebruikend. Wanneer hij sliep? Niemand wist 't. 's Avonds was hij er, 's nachts en 's morgens was hij op zijn post en overdag strompelde hij over straat, om van medelijden was loste krijgen. Jan Bak behoorde tot die paria's der maatschappij, dje zichzelf hun lot te wijten hebben. Hij was wachtmeester geweest, wachtmeester bij de huzaren of bij de veld, maar de drank was zijn ongeluk geworden. Dieper en dieper was hij ge zonken tot op zoo ellendige wijze hij zijn bestaan eindigde. Nog zie ik hem in dien nacht van de felle kou, daar rondstrompelen, hoestend, kuchend, zoflder jas, zonder iets; stom dronken stond hij daar weer als altijd. En toen alles gesloten was, toen is hij zijn opgehaalde centen gaan verdrinken. Toen is hij weggegaan, het pad op, en doodgevroren. 's-Gravenhage, 26 Jan. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond a.s., ten 8) ure, een openbare vergadering houden. De mededeelingen omtrent den toe stand van den Minister van Marine zijn zeer geruststellend. Men vleit zich met de verwachting, dat de heer Stuart binnen eenige weken her steld zal zijn. Dit jaar zullen vier onzer senatoren den ouderdom van 70 jaar bereiken, n.l. mr. S. van Houten (17 Februari), jhr. P. M. G. von Fisenne (22 Sept.), W. Merckelbach (19 Maart) en H. Waller (28 Sept.) Zij werden respectievelijk in Groningen, Rotterdam, Zwaluwe en Amster dam geboren. Delft, 26 Jan. Gisterenavond ontstond in het gezin van S., walende aan het Klein Bagijnhof, oneenigheid tusschen man en vrouw, waarbij klappen werden ge wisseld. Plotseling werd de petroleumlamp geraakt, die daardoor op de brandende kachel viel. De brandende petroleum deelde zich aan de kleeren van den man mede, die de straat opvluchtte. Voorbijgangers bluschten het vuur en brachten den deerlijk verwonden man in hopeloozen toestand naar het gasthuis. Schiedam, 26 Jan. Reeds eenigen tijd geleden is gemeld, dat hier ter stede de 19-jarige Elisabeth Groenendaal wordt vermist. Op Nieuwjaarsavond was het meisje het laatst gezien en tot nog toe is er niets naders van vernomen. Het meisje had verkeering met zekeren De G., in wiens gezelschap zij op Nieuw jaarsavond het laatst is geweest. Op dien avond gaf het meisje te kennen, dat zij beslist weigerde naar de ouderlijke woning terug te keeren. Zij is dan ook, nadat beiden van elkaar op de Lange Haven afscheid hadden genomen, niet naar huis gegaan. Naar verondersteld wordt, is zij de richting van de Koemarktbrug uitgegaan en heeft niemand meer, voor zoover thans bekend is, het meisje ontmoet. De ouders van het meisje werden door het lang uitblijven ongerust, en gingen overal zoeken, maar hun kind konden ze nergens vinden. Onmiddellijk werd toen de politie van haar vermissing in kennis gesteld. Onze ijverige commissaris, de heer Wolffensperger, liet onverwijld alles in het werk stellen om het meisje op te sporen, verspreidde het signalement en loofde zelfs een geldelijke belooning uit voor hem, die inlichtingen kon geven, waardoor zij levend werd teruggevonden, maar dit alles bleef zonder eenig resultaat. Intusschen werd herhaaldelijk op ver schillende plaatsen in de stad gedregd, maar ook dit had geen gunstig gevolg. De ouders en de politie bleven dus omtrent het lot van het meisje in het onzekere. Tot hun groote verwondering ontvingen, kort nadat de vermissing bekend was geworden, de ouders over de post een briefje van den volgenden inhoud: E. Groenendaal. In haast lieve vader teedere Moed gij zijt zeker erg bedroefd, Ik hoop op spoedig wederzien. Ik zelf hebt dit niet bij je aan huis bezorgd. Deze regelen waren zeer slordig met potlood geschreven op een stuk der rechterhelft van een witte enveloppe, die ruw was afgescheurd. Het briefje bevond zich in een lang, smal visitekaartenenvelopje, waarop een postzegel van 2 cent was geplakt. Blijkens het poststempel is het briefje te Schiedam gepost, maar wegens de on duidelijkheid van het stempel kon, zelfs niet na het scherpst onderzoek, de tijd, waarop het ter post was bezorgd, worden vastgesteld. Het schrift is vergeleken met het hand schrift van het meisje, en met volkomen zekerheid is gebleken, dat het schrijven onmogelijk van haar afkomstig is. Op de vraag door wie dit briefje is verzonden, of men hier met een misplaatste grap te doen heeft, of wel het werkelijk afkomstig is van iemand, die meer van de zaak afweet, kan door niemand eenig af doend antwoord worden gegeven. Men blijft gissen. Dit was het eerste voorval na de droe vige gebeurtenis, dat echter spoedig door een tweede geheimzinnig geval werd gevolgd. Op een avond, omstreeks 8 uur, stond op de Lange Haven, in de onmiddellijke nabijheid der ouderlijke woning van het meisje, de gasfitter J. P. op iemand te wachten. Hij werd toen aangesproken door een als heer gekleed persoon, die hem vroeg waar Groenendaal woonde, en infor meerde of de ouders van het meisje bemiddeld waren en hoe groot de belooning was, die voor de bekendmaking der ver blijfplaats van het meisje was uitgeloofd. P. verwees hem naar de woning, waarop de onbekende naar het huis ging en daar aanschelde. Hier sprak hij met de moeder, wie hij allerlei bizonderheden omtrent de vermiste vroeg. De man zeide, dat hi] Van Leeuwen was genaamd en te Rotterdam woonde. Na het gesprek met de vrouw is hij niet meer teruggekeerd. De politie kreeg spoedig van dit voorval kennis en stelde weldra een onderzoek in. P. en de moeder van het meisje werden ondervraagd en een vaag signalement van den onbekende kon worden vastgesteld. In alle richtingen heeft de politie na sporingen gedaan. Ook te Rotterdam zijn de speurders ijverig in de weer geweest om dien onbekende op het spoor te komen, maar tot dusver is er nog niets van den man ontdekt. Het verwekt natuurlijk groote bevreem ding, dat genoemde man daar in den avond informaties is gaan nemen, en men tast over zijn bedoelingen dan ook geheel in 't duister. De politie zet nog steeds haar onderzoek voort, teneinde in deze treurige, geheim zinnige zaak eenige klaarheid te kunnen brengen. Rotterdam, 26 Jan. Gisterenavond om kwart over tienen werd de aandacht van een surveiileerend politie-agent getrokken door eenig geschreeuw, dat kwam uit een boschje aan den ingang van het Park, bij de Kievitslaan. In dat boschje lag een kindje, ongeveer drie a vier maanden oud. De vondelinge is een blond meisje met blauwe oogen, dat er gezond en wel gedaan uitziet en in een zwarte en een witte doek gewikkeld was. Bij den hoofd agent van politie I. H. Harleman is het kindje voorloopig in huis genomen. In den omtrek van de plaats, waar het kindje gevonden werd, is niemand opgemerkt. Aangezien niet voldoende is kunnen blijken, dat de op haar kamer op de eerste verdieping-achter van pand no. 62 in de Lange Baanstraat dood gevonden vrouw werkelijk is genaamd Clasina Catshoek, geboren 7 April 1848 te Stavenisse, zoo verzoekt de commissaris van politie, de heer J. J. Soer, degenen die inlichtingen omtrent deze vrouw kunnen geven, zich te vervoegen op zijn bureau in de Lange Torenstraat. Alhier doen zich thans 11 gevallen van pokken voor. Al die lijders zijn ter verpleging opgenomen in de barak te Hoogenoord. Met het oog op het aantal pokkenlijders wordt door het gemeentebestuur alhier aan de Maashaven een volledig quarantaine station voor 22 lijders opgericht. Het zal bestaan uit 9 barakken en verder de noodige verblijven voor den dokter en het personeel. Gisteren zijn 300 arbeiders aan het werk getogen en morgenavond reeds hoopt men met het werk gereed te zijn. Zierikzee, 28 Jan. Van de ijsbaan langs het Slingerbosch werd Zaterdag en Zondag een druk gebruik gemaakt. Jammer, dat wegens den invallenden dooi het ijsvermaak zoo kortstondig duurde, en het ijsfeest op heden avond niet kan doorgaan. Zaterdag, Zondag en Maandag kon de stoombootdienst van hier op Rotterdam en van Rotterdam op Zierikzee wegens den ijsgang geen voortgang hebben. Morgen, Dinsdag, zal zoowel van hier als van Rotterdam uit de dienst hervat worden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de uitvoering der Mannen-Zangvereeniging „Luctor et Emergo", op Donderdag a.s., in het lokaal van den heer Hendrikse alhier. Het is de eerste uitvoering, die deze grootendeels uit werklieden samengestelde vereeniging hier geeft. De uitvoering, die geleid wordt door den heer J. H. Letzer, zal door een bal gevolgd worden. Wij hopen, dat velen van de gelegen heid, een hoogst aangenamen avond te zullen doorbrengen, gretig zullen gebruik maken. De conducteur J. Vermeulen, van de stoomtram Breskens—Maldeghem, die in het begin van October 1906 zoodanig tusschen de splinters van een personen rijtuig bekneld geraakte, dat eenige dagen daarna zijn been tot onder de knie moest afgezet worden, heeft thans het burger- gasthuis te Aardenburg verlaten. Hij beweegt zich nu met een houten been. De St.-Crt. no. 20 bevat o.a. de statuten der „Vlissingsche vrouwenvereni ging tot uitreiking van melk en eieren aan arme, herstellende zieken", te Vlissingen; die der schiet- (weerbaarheids) vereeniging „Willem Teil" te Serooskerke (Walcheren) en die der schietvereeniging „Willem III" te Kortgene. In het kanaal van Terneuzen naar Gent ligt nog al veel ijs, doch de scheep vaart is er niet eoor gestremd behoeven te worden. De stoomboot „Telegraaf I" is te Wemeldinge tegen de sluisdeuren geloopen, waardoor een gat in die deur ontstond. De stoomboot zelf bekwam geen averij. De 44e algemeene vergadering der schippersvereeniging „Schuttevaer" zal gelijk bekend is Woei sdag 30 Januari gehouden worden te Som. ielsdijk. Voor de vacatures in het hoofdbestuur worden aanbevolen; Vacature-Vlieger (aftredend): G. S. Vlieger te Amsterdam en Joh. Volker te Rotterdam. Vacature-Van IJzerlooij (aftredend)J. van IJzerlooij te Oude-Tonge en M. van Kassei te Middelharnis. Vacature-J. IJmker Hz. te Hoogeveen (overleden); H. Bieleveld te Deventer en J. H. Booi te Hoogeveen. Door den inspecteur der infanterie is het volgende bepaald: De achtmaanders worden voortaan per bataljon ingedeeld bij twee compagnieën; de viermaanders bij de twee overige com pagnieën van het bataljon, met dien verstande dat de viermaanders met getuigschrift bij ééne compagnie worden geplaatst. Het oefeningsjaar loopt van Maart tot Maart, met de volgende oefenings-tijdperken Eerste tijdperk a. voor de achtmaanders van begin Maart tot 10 Juli: b. voor de viermaanders van half Mei tot en met 31 Juli. Tweede tijdperk: voor de sub a en b genoemde categorieën miliciens respectie velijk van 11 Juli en van 1 Aug. tot het tijdstip waarbij één of meer lichtingen onder de wapenen komen ter deelneming aan de regiments-oefeningen of bij groote manoeuvres. Derde tijdperk, van 1 December tot begin Maart. Kerkwerve. Alhier hebben z'ch voor de Nationale Militie acht personen aan gegeven. Noordwelle. Vrijdagavond gaf de rede rijkerskamer „Advendo" een gecostumeerde uitvoering, die zeer goed geslaagd mag heeten. Opgevoerd werden: „De verloren Zoon" en als nastukje: „Een nacht op straat". De zaal was zeer goed bezet met een aandachtig publiek, dat door zijn applaus bewees, hoe flink er gespeeld werd. Gezellig bleef men nog geruimen tijd bijeen, onder het houden van eenige voor drachten, die zeer in den smaak vielen. Noordwelle. Alhier is een mannen- zangvereeniging opgericht, bestaande uit pl.m. 40 leden, ter beoefening van het drie- of vierstemmig zingen der psalmen. Eikerzee, 26 Jan. Tengevolge van het a.s. vertrek van den heer M. P. de Looff uit deze gemeente ontstaat er een vacature in den gemeenteraad alhier. Nieuwerkerk, 26 Jan. Gisterenavond gaf het tanfarencorps „O. en U" alhier, onder leiding staande van den heer P. A. Jongmans, als gewoonlijk een concert voor de begunstigers, die in grooten getale waren opgekomen, terwijl velen \an andere gemeenten als geïntrod.iceerden tegen woordig waren. Den avond te voren was bij de groote repetitie, tegelijk volksconcert, eveneens veel publiek. De muzieknummers, die over 't algemeen op verdienstelijke wijze werden ten gehoore gebracht, werden afgewisseld door een paar tooneelstukjes, welke zeer door de aam ezigen werden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1