ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 Januari 1907. Eerste Blad. (Z ierils.2seesoli© Oour an t). Belasting op de honden. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8416. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit rie bladen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ierikzee maken bekend, dat op heden is afge- ondigd het door den Raad dier gemeente, in ijne Vergadering van den 29 October 1906 vast- estelde besluit tot wijziging der Verordening tot effing eener belasting op de honden in deze emeente. Zierikzee, den 25 |anuari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 25 Jan. Onder verwijzing laar de publicatie van den burgemeester iezer gemeente, voorkomend aan het hoofd 'an het tweede blad, vestigen wij de iandacht van belanghebbenden op de riezerslijsten, die de volgende maand zullen vorden vastgesteld. Allen, die prijsstellen op het bezit van iet kiesrecht, en meenen in de termen te 'allen hetzij tot behoud, hetzij tot ver- irijging er van, raden wij aan óf bij den imbtenaar ter secretarie van hun gemeente nlichtingen in te winnen, die deze hun 'oorzeker welwillend zal verstrekken, óf óch tot den secretaris der plaatselijke riesvereeniging te wenden, waarbij zij zijn langesloten, of waartoe zij zonder aan gesloten te zijn krachtens hun beginselen oehooren. De propaganda-comité's kunnen zich in lezen tijd bizonder verdienstelijk maken, wanneer zij in hun gemeente de kiezers- ijsten behoorlijk nagaan, en die vergelijken net het bevolkingsregister, teneinde te :ien, wie er alsnog op gebracht kunnen worden, die er niet op staan, en wie tot iet doen van aangifte moeten aangespoord Worden, teneinde er op te blijven. Wij komen toch dit jaar voor de Staten verkiezingen te staan. Van Zierikzee moeten als statenleden aftreden de heeren J. H. C. Heijse, M. Bolle en C. J. Hocke Hoogeboom, terwijl in Tholen jhr. mr. E. A. O. de Casembroot aan de beurt van aftreding is. Niet slechts met het oog op de ver kiezingen voor de Provinciale Staten, die zooals men weet, de Eerste Kamer samen stellen, schrijven wij dit opwekkend woord, maar ook met het oog op de getalsterkte der partijen in de Tweede Kamer. Het verschil tusschen rechts en links in onze volksvertegenwoordiging bestaat na het verlies van Leiden slechts uit ééne stem, zoodat ons liberaal kabinet op een gegeven oogenblik door de rechterzijde zoude kunnen omvergeworpen worden. Hierop moeten wij voorbereid zijn. Hiervoor moeten wij gewapend zijn. Geen stemmetje mag ons door vergeet achtigheid of zorgeloosheid ontgaan. Elke stem, die een partij wint, geldt voor twee. Gij ontneemt immers uw tegenpartij een stem, en telt bij uw partij een stem meer. Aan het werk dus tot 15 Februari. Op dien datum worden de aangiften voor de kiezerslijsten gesloten. Blijkens vorenstaande bekendmaking van het Gemeentebestuur is afgekondigd het raadsbesluit van den 29 October jl., houdende wijziging der verordening op de heffing eener belasting op de honden. Deze wijziging, die met den 1 Januari jl. in werking is getreden, bepaalt dat voor eiken hond, gemeten, staande en ter hoogte van den bovenkant der schoft tot en met 50 c.M. f 3; daarboven tot en met 60 c.M. f 6, en boven die maat f 12 moet worden betaald. Waak- en trekhonden zijn van deze bepaling uitgesloten. In ons jongsL Algemeen Overzicht kwamen een twecsl zinstorende fouten voor, waarvan een verbetering wij noodig achten. Er staat: Hij (de Amerikaansche vloot voogd) ging uit van het ruime, nobele standpunt, dat menschlievendheid in zulk een ernstig moment een internationale plicht is, en bekreunde zich niet om de onbekrompene vraag, of het territorialiteits- principe al of niet het toepassen van die menschlievendheid gedoogde. Voor onbekrompene vraag leze men bekrompene vraag. Verder staat: De Duitsche Keizer heeft, teneinde een einde te maken aan de al te weelderige levenswijze der Duitsche offi cieren, vooral aan hun Lucullische maal tijden, die niet zelden in een braspartij ontaardden, een menu of prijslijst hun voorgeschreven. Voor prijslijst leze men spijslijst. Ofschoon reeds door andere stoom- booten de dienst op Zeeland is gestaakt, hebben de stoombooten „Stad Zierikzee" en „Schelde II" heden hunne reizen van en naar Rotterdam, zij het ook met eenig oponthoud, volbracht. Met ingang van 1 Febr. zijn door het Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen verplaatst: van het district Langendijk-Brouwershaven naar het district Scharendijke S. M. Vijverberg; van het district Zuidhoek naar het district Langen dijk-Brouwershaven P. M. v. d. Broecke. Aanstaanden Dinsdagavond zal in het lokaal van den heer A. Weltevreden, -Lange Nobelstraat, een voorstelling van levende beelden door de Bioscope worden gegeven. Deze voorstelling zal worden afgewisseld door muziek en zang van de Reuzen-Gramophone. Men zie de hierop betrekking hebbende advertentie. De conducteur J. Vermeulen, die in October van het afgeloopen jaar op zóó ongelukkige wijze bekneld geraakte tusschen de waggons van de stoomtram Breskens Maldeghem, dat zijn voet moest afgezet worden in het Burger-Gasthuis te Aarden burg, verliet Woensdag hersteld het zieken huis, doch in het bezit van een houten been. Niettegenstaande de strenge vorst is het kanaal door Walcheren nog geheel vrij van ijs. De miliciens, behoorende tot de 2de ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1906, thans met tijdelijk verlof, keeren in plaats van op 29 Maart a.s. (Goede Vrijdag), op 28 Maart t. v. bij hun korps van verlof terug. Dreischor. Woensdag lag even beneden Bruinisse een diepgeladen tjalkschip ten anker. Doch aangezien het zoo ruw waaide scheen genoemde tjalk het er niet te kunnen uithouden, zoodat noodzakelijk werd dat een sleepboot haar binnen bracht. Nog denzelfden dag is genoemde tjalk geheel onder het ijs te Zijpe binnengebracht. Bruinisse. Donderdag lag niet ver van Bruinisse een vaartuig onder de plaat, dat vanwege het ijs niet verder vooruit kon. De sleepboot „Het Hellegat" heeft het naar zijn plaats van bestemming gebracht. Zijpe. Naar aanleiding der felle vorst is het dezer dagen alhier erg levendig. Nu de wateren naar Antwerpen ten deele zijn gesloten, worden de mosselen per tram naar Rozendaal gezonden. Heden morgen lagen alhier ruim 300 balen ter verzending gereed. Stavenisse. Tot vóór 4 jaar bestond alhier een in haar tijd bloeiende Zang vereniging, die meer dan eens een uit voering met het meeste succes aan haar leden gegeven heeft. Na eenige jaren van rust is de Vereeniging ontwaakt en onder leiding van den heer J. van Dalsen alhier hebben zich ongeveer 30 jongens en meisjes vereenigd om de nieuwe Zangvereeniging, genaamd „Nieuw Leven", op te richten. Laten wij haar groei en bloei toewenschen! Anna-Jacoba-Polder, 24 Jan. De heer W. Rothscheid, van het begin af machinist bij de R. T. M. op het traject Anna- Jacoba-Polder—Steenbergen, is nu geplaatst als werkmeester aan de remise Anna- Jacoba-Polder. St.-Filipsland24 Jan. Het aantal jongelui, ingeschreven voor de Nationale Militie (loting 1907), bedraagt 17. St.-Annaland. De jaarwedde van den waterbouwkundigen ambtenaar, in diénst van den calamiteuzen Suzanna-polder, is verhoogd met f 150, en al zoo gebracht op f 850, met ingang op 1 November 1906. Oud-Vossemeer, 24 Jan. Gisteren §eschiedde de overtocht naar de Noord- rabantsche zijde over de Eendracht over het ijs. Niemand kan zich herinneren, dat binnen twee dagen de overgang mogelijkwas. Twee rijen met boomer., op den dijk tusschen Tholen en Oud-Vosmeer, die veel hebben geleden van den watersnood van Maart 1906, zullen nu gerooid moeten worden, wijl de boomen niet meer willen tieren. Wissenkerke, 24 Jan. Heden verga derde alhier de schietvereenigmg „Koningm Wilhelmina". Uit de gedane rekening bleek dat de ontvangsten bedroegen f 104,51, de uitgaven (met inbegrip van f 25 voor aflossing) f 100,88. Viel dus te constateeren een goed slot van f 3,63. Als „Koning" fungeert dit jaar de heer dr. Fret, die de meeste rozen schoot. De heeren M. Heijboer, P. Priester eu J. M. de Looff werden met algemeene stemmen resp. tot penningmeester en commissaris sen herkozen. De vereeniging „Spaarlust" vergaderde deze week in het loka^J van den heer Hubregtse alhier. Uit het uitgebracht verslag bleek, dat het ledental 42 bedraagt, terwijl uit de rekening bleek dat een rente van 4 pCt. op de boekjes kon worden bijgeschreven. Het bezit der vereeniging bedraagt f 1695. De aftredende bestuursleden, de heeren Th. de Ridder en M. v. d. Weele, werden met algemeene stemmen herbenoemd tot (resp.) vice-voorzitter en penningmeester. Door het zanggezelschap der weezen van Neerbosch werd gisterenavond in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering gegeven die druk was bezocht, ook door velen van buiten deze gemeente en zeer voldaan was men over de uitvoering. De executanten waren bij verschillende ingezetenen ingekwartierd en vertrokken heden naar Colijnsplaat, om daar dezen avond een uitvoering te geven. Landbouwers en huurkoetsiers zorgden voor gratis ver voer, vice versa. Goes. De eerste raadszitting in dit jaar werd door den burgemeester geopend met den wensch, dat de besluiten, in dit jaar te nemen, mogen getuigen van wijs beleid. Twee voorname punten kwamen op de agende voor, die beide een negatief resultaat hadden. Allereerst: de verordening op de keuring van vee en vleesch en de verordening op de heffing en invordering van de keur- loonen. Het aanstellen van een inspecteur werd met het oog op de kosten verworpen. Een keurmeester op eene jaarwedde van f 800 wordt voldoende geacht. Met eenige redactie-wijziging wordt de verordening goedgekeurd. Zij zal in werking treden op 1 Juli a.s. Een andere belangrijke zaak, de bekende kwestie n.l. omtrent de mestvaalten, werd op voorstel van een der leden ingetrokken. Teneinde deze zaak afdoende te regelen werd aangenomen een voorstel om te be noemen eene raads-commissie, waaraan toegevoegd de secretaris en de bouwmeester, benevens eenige ingezetenen, die bij deze zaak belang hebben. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wordt benoemd de heer G. A. Hagenius, gemeente-secretaris Het voorstel van Burgem. en Weth. in zake de stichting van een lokaal ten behoeve der Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland" en ter verbetering van de graan- beurs had meer succes dan beide bovengenoemde voorstellen. Met algemeene stemmen werd f 3900 toegestaan voor den bouw van dat veilingslokaal en f 300 voor het aanbrengen van ramen en deuren aan de graanbeurs. Bedenkt men dat dit ge bouw met de geheel opene voorzijde naar het Oosten gekeerd staat, dan is de aan te brengen verbetering alleszins gemoti veerd bovendien zal een gedeelte van den steenen vloer door een houten worden vervangen, ook al geen overdreven weelde. Het veilings-gebouw zal voor 10 jaar tegen f 200 per jaar worden gehuurd door de veilingsvereeniging. De slechte opruiming van de sneeuw tusschen Kerstmis en Nieuwjaar werd ter sprake gebracht met het gevolg dat er een post op de begrooting zal worden gebracht om die opruiming van gemeentewege te doen plaats hebben. Dan zal het beter en goedkooper geschieden dan nu het geval is geweest; de opruimers toch vroegen vaak eene belooning, die de perken te buiten ging. De verliezer van een bankje van 10 gulden gaf de eerlijke vinder een gulden Goed beloond. De sedert kort benoemde agent van politie A. Alewijnse gaat deze gemeente alweer verlaten hij is benoemd tot gemeente-veldwachter te Nieuwpoort. Pleizierig! Twee fietsers maakten in dit barre weer op hun fiets den tocht Goes—Hoedekenskerke om daar de provin ciale boot naar Ter Neuzen te pakken. De boot legde evenwel niet bij den steiger aan en onze fietsers konden terugpeddelen. De exploitatie van den omnibus- dienst station Goes—Wolfaartsdijksche veer heeft in 1906 de ondernemers een nadeelig saldo opgeleverd van f 958,50. Hij ontving passagiersgeld f 2429,75 en aan vrachtgoed f 16,75. Wemeldinge. In de voorhaven van het kanaal is Woensdagavond een met steen kolen geladen schip, z.g. Waalpont, aan gevaren en gezonken. De aanvaring geschiedde, naar men meldt, doordat een aankomend schip de zeilen niet kon strijken, omdat alles vast gevroren was en zoo dus met vollen gang op het eerste schip aanliep, dat spoedig zonk. De op varenden zijn allen gered en bij burgers onder dak gebracht. Cats. Voor den Leendert Abrahampolder heeft een oeverafschuiving plaats gehad, waarvan de lengte ongeveer 100 M. en de breedte 20 25 M. moet bedragen. Hulst. De heer P. Moes is het eenige anti-rev. lid der Prov. Staten voor dit district. De 7 andere leden zijn allen katholiek. Dit jaar is de heer Moes nu aan de beurt van aftreding; de katholieke kiesverceniging heeft reeds in beginsel besloten aan zijn herkiezing te willen medewerken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse. Door de Dorpsvereeniging II alhier is gegund de levering van minstens 151.000 K.G. Superphosphaat (14 pCt.), aan P. G. Adriaansens te Bergen-op-Zoom a f 2.68; 4000 K.G. zwavelzure Ammoniak, aan L. Eversdijk te Kapelle bij Goes i f 14.79; 17.600 K.G. Kaïniet, aan de Maatschappij te Dordrecht 4 f 2.20 per 100 K.G.; 1600 K.G. Paardeboonen, aan M. v. d. Berg te Stavenisse f 7.15 per 80 K.G. netto; 1600 K.G. Maïs, aan A. J. Verstraate te Stavenisse f 5.26 per 80 K.G. netto. Post en Telegrafie. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) W. A. v. d. G., 30 jaar, vroeger ladingmeester bij de maatschappij „Zeeland", wonende te Vlissingen, gedeti neerd te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld overeenkomstig de vordering van het M., veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met inminderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Volgens het Hbld. is Donderdag 1.1. gedurende een terechtzitting in gijzeling gesteld de heer Sevenster, predikant bij de Herv. Gemeente te Drachtstercompagnie, die weigerde den eed af te leggen in een straf zaak. Met ingang van 16 Februari e.k. zijn bij den post- en telegraafdienst verplaatst de klerk mej. E. J. van Wuijckhuise van Bergen-op-Zoom naar Tholende commies- titulair A. F. Paymans van Hulst naar Bergen-op-Zoom. Visscher ij- Berichten. Bruinisse. In de vorige week verzond men 1500 ton en 275 balen mosselen. Aangevoerd werd 150 ton mosselzaad. De oesterverzending bedroeg 11500 K.G. Door den hevigen wind en door het bevriezen van het water van onder op, zal waarschijnlijk groote schade aan oesters en mosselen toegebracht zijn. Door de felle koude bevroren alhier iemand de vingers bij het uitzoeken van oesters, zoodat hulp bij den geneesheer gezocht moest worden. KERKNIEUWS. De heer Van Beuge, vroeger evangelist te Zierikzee, aangesteld als evangelist colporteur met Oostburg als centrum, staat in betrekking tot de Evangelisatie-Vereeni- ging, waarvan die te Schoondijke e. o. een afdeeling is. Zondag is ZEd. in zijn dienst werk bevestigd in het evangeliesatielokaal te Schoondijke. Ds. J. van Veen te Hensbroek (N.-H.) hoopt half Februari a.s. zijn intrede te doen te Renesse c.a. Beroepen bij de Ger. Gem. te Scharend,jke de heer J. de Vries, theol. cand. te Warffum; bij de Ger. Gem. te Duisburg ds. D. B. Hagenbeek te Fijnaart. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Z o dag Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 19. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ure: ds. Schouten van Noordgouwe. Herv. Kerk te Burgh: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ureds. Japchen van Haamstede. Herv. Kerk te Noordwelle: Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure: ds .Japchen. De Zondagsschool van één uur wordt niet gehouden. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Leur. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sVoorm. half tien ure: ds. Schouten. (Bevesti ging ouderlingen en diaken. 27 Januari 190 7. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Schmidt van St.-Anthoniepolder. (Collecte voor de Zending). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ureds. Kars. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. (Collecte voor het orgel). Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5,15 ureLeeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: ds. Ruijsch van Dugteren; 'snam. twee ure: ds. Schmidt van St.-Anthoniepolder. Geref. Kerk. te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure de heer Van Pernis, student aan de Vrije- Universiteit. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure: voorganger de heer Korporaal van Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1