ZIERIKZEESCHE Dinsdag 22 Januari 1907. (Zj i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Heeren Correspondenten, WRAKDEELEN. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8414. Directeurs A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. hinkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. |iie nog niet den staat der bevolking in hunne gemeente gedurende 1906 hebben ingediend, worden verzocht Idit zoo spoedig mogelijk te doen. De Redactie. c De BURGEMEESTER van Zierikzee Ëzal, op Donderdag 24 Januari 1907, des namiddags 1 uur, op het Havenplein alhier, in het openbaar om contant geld verkoopen: ll°. Twee stukken van een Mast, respec tievelijk lang 11,50 M. en 4 M., met eenig Want; K". Een Staaldraad, lang 12,50 M.; ■3". Drie stukken dun Touw, samen lang 15 M.; §4°. Twee stukken dik Touw, samen lang 16 M.; 5°. Twee ijzeren blokken; een en ander afkomstig van het op 21 November 1906 onder deze gemeente Igezonken tjalkschip „Buiten Verwachting". Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee niaakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente over het jaar 1907, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Januari 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. CHINA. De hongersnood in China heeft zulk een ontzettenden omvang gekregen, dat in de stad Tsing-kiang-poe alleen 250,000 menschen tot den hongerdood veroordeeld zijn. Te Antoeng vreest men, dat 400,000 menschen van gebrek zullen omkomen. PERZIË. De nieuwe sjah van Perzië heeft een merkwaardig middel bedacht om persoonlijk op de hoogte te komen van de wenschen en klachten van zijn onderdanen. Hij heeft besloten op één der pleinen van Teheran een telephonische inrichting te vestigen die gratis toegankelijk is, en vanwaar iedereen zich direct met hem in verbinding kan stellen. Het lijk van den Shah staat nog altijd te Teheran boven aarde, in een met bloemen rijk getooide kist, te midden van den reus- achtigen grooten ronden koepel, waar op vastentijden de heilige voorstellingen plaats vinden. De begrafenis is nog niet vast gesteld. Het graf der Kadscharendynastie bevindt zich in Kumi, drie dagreizen van Teheran verwijderd. Shah Mohammed bemoeit zich persoon lijk met de verschillende aangelegenheden, doch onthoudt zich voorloopig nog van elke verwisseling in den hofstaat en van nieuwe benoemingen. In deze dagen ook zal de ceremonie voltrokken moeten worden, die met een kroning gelijkgesteld wordt. Zij bestaat hierin, dat de Shah in tegen woordigheid van de hoogste waardigheids' bekleeders en geestelijken den troon-zetel bestijgt en de oude kroon van den ver overaar van lndië, Nadir Shah, zich op het hoofd plaatst. Het geheeie land is rustig. ITALIË. Er is in Italië een schandaal op til, ditmaal in den douanedienst. Verschillende inspecteurs der douane moeten sinds eenige jaren tabak, bier en chocolade in groote hoeveelheden binnengesmokkeld en daar door den staat voor een aanzienlijk bedrag benadeeld hebben. De vrouw en de dochter van één dezer inspecteurs moeten daarbij medeplichtig zijn geweest. Eer. grappig en gelukkig goed afgeloo- pen avontuur is den bekenden professor en socialistischen afgevaardigde, Enrico Ferri, overkomen te Sestri-Ponente 111 Ligurië. Ferri, die in deze streek op 't oogenblik redevoeringen houdt, sprak in den Verdi-schouwburg voor 2000 men schen. Zooals men mogelijk weet, is Ferri een man van ontzettend veel temperament en hij liet zich hier door zijn rede zóó in vervoering brengen, dat de verbaasde toe hoorders hem ineens voorover van het fooneel zagen vallen en in het gat voor het souffleurshok verdwijnen. Na enkele seconden dook de spreker weer op onder groote vroolijkheid van het rubliek en zette ongedeerd zijn bruischende noetpredikatie tegen de verdorven kapita listische maatschappij voort. Maar nu wat meer naar achteren. SERVIË. V Ook Servië heeft nu zijn kapitein van Köpenick. Vóór het (orthodoxe) Kerstfeest heeft een ontslagen ambtenaar de gemeenten in den omtrek van Belgrado rondgeloopen en de rekeningen nagekeken als commis saris van de rekenkamer; hij eischte de kasgelden op, die hem op vlotte wijze werden uitbetaald. In Obrenowatz liep hij er echter tegen aan. Daar vroeg men zijn legitimatie en werd hij weldra ingerekend. Hij is naar Belgrado overgebracht. ZWITSERLAND. De gewezen aartshertog, die eenmaal om der wille van een vrouw afstand deed van al zijn rechten en als nederig burger wenschte te leven, schijnt, nu zijn huwelijk een teleurstelling voor hem is geweest, weer pogingen te willen doen het ver smade te herwinnen. Leopold Wölfling heeft één der voornaamste juristen van Zurich opgedragen, de vraag te bestudeeren, of de mogelijkheid bestaat dat hij door te scheiden van zijn vrouw weer aartshertog wordt. Tegenover de tegenspraak die is gegeven van het plan tot scheiden wordt thans stellig verzekerd, dat beide partijen een verzoek tot echtscheiding hebben ingediend. Het proces zal binnenkort te Genève worden gevoerd. RUSLAND. St.-Petersburg, 18 Jan. In het gouver nement Kazan is hongertyphus uitgebroken, die groote uitbreiding genomen heeft. De hongerenden ontvangen van de overheid elk een pond brood per volwassene en een half pond voor elk kind. De hoeveel heid wordt echter te gering geacht. Door de veelvuldige, plotselinge en ver uiteenloopende temperatuurverschillen in den laatsten tijd, is in St.-Petersburg een nieuwe vorm van influenza ontstaan, welken de dokters tot dusverre nog niet hebben waargenomen. Slechts één zijde van het lichaam wordt in de ziekte betrokken, één der oogen wordt dikker, één zijde van het gelaat krijgt krampachtige rillingen, één arm en één been zijn tijdelijk verlamd. De temperatuur stijgt soms tot 40 graden. Warschau, 18 Jan. Hier zijn socialistische proclamaties verspreid, waarin medegedeeld wordt, dat tegen 22 Januari, den verjaar dag van de Petersburgsche moordtooneelen, een algemeene staking afgekondigd zal worden. Een bende gewapenden heeft het station van Rejonac aan den Weichel- spoorweg geplunderdeen bedrag van 6000 roebel werd buitgemaakt. In het station van denzelfden spoorweg alhier is een reizigster aangehouden, die vijf bommen bij zich had. Sebastopol, 18 Jan. De marine-krijgs raad heeft heden drie officieren en een arts van de kanonneerboot „Teretz" wegens oproerig toespreken van een superieur veroordeeld tot vervallenverklaring van den dienst, verlies van burgerlijke rechten en vestingstraf. ENGELAND. Londen, 18 Jan. Gisteren is op tal van plaatsen in Schotland een aardbeving waargenomen, die wel geen schade aan richtte, maar een paniek veroorzaakte. De eerste schok was de heftigste en werd door een onderaardsch gerommel begeleid. In Oban renden de menschen de straat op en vrouwen vielen flauw. 19 Jan. Volgens een Lloydsbericht uit Dover is daar een draadloos over geseind telegram uit South-Goodwin ontvangen, met bericht, dat het Belgische stoomschip „Vaderland", van New-York naar Antwerpen, het stoomschip „Naworth- Castle", van Dundee, in den grond heeft gevaren, ten Oosten van het lichtschip te South-Goodwin. De boeg van de „Vaderland" is be schadigd onder de waterlijn. Het voorruim staat vol water; maar het waterdichte beschot houdt stand. Drie man van de „Naworth-Castie" worden vermist. Ook lord Roberts heeft thans, in een schrijven aan den hoofdredacteur van den Standard, verklaard, dat hij den aanleg van een tunnel in het Kanaal een ernstige nationale fout zou achten. De drie meest gezaghebbende generaals van het Engelsche leger, lord Wolseley, lord Roberts en sir Evelyn Wood, hebben zich hiermede tegen het plan verklaard. Te Londen heeft zich een meisje van vijftien jaar willen verdrinken, maar zij werd levend uit het water gehaald. Het was een droevige geschiedenis. Haar moeder, een weduwe met zeven kinderen, moet hard werken; van het armbestuur werd zij gesteund met f 3.60 in de week, maar het dreigde met inhouding van die toelage als het oudste kind, het vijftien jarige meisje, niet het huis uitgestuurd werd om te dienen. Het kind was daar niet geschikt voor, en radeloos sprong het te water. Een zendeling zal haar nu in een inrichting voor dienstboden laten opleiden. FRANKRIJK. Parijs, 18 Jan. In een brief aan den Paus hebben de bisschoppen hun volkomen en eenparige instemming betuigd met het oordeel, door den paus in de encycliek van 6 dezer uitgesproken over de kerke lijke wetgeving. Zij teekenen verzet aan tegen het geweld dat aan de heiligste rechten wordt gepleegd. De godsdienst vrede zal niet hersteld worden, dan door eerbied voor de hiërarchie der Kerk, onschendbaarheid harer goederen en vrij heid. Vóór dien zullen wij (zeggen de bisschoppen) het fait accompli niet onder schrijven. De bisschoppen protesteeren tegen de bewering, dat het episcopaat den Paus volgt meer door tucht dan uit over tuiging; zij betuigen echter hun liefde voor het land, en eerbied voor het gezag en zeggen, bereid te zijn, voor het land alle opofferingen te doen, die vereenigbaar zijn met hun geloof en hun eer. BELGIË. Te St.-Gilles had de meesterknecht eener drukkerij een 19-jarigen knecht eenige opmerkingen gemaakt en deze was hier over zóó woedend geworden, dat hij den ander een oorveeg gaf. De meesterknecht, ziende dat de jongen nog wilde slaan, greep hem vast en wierp hem tegen den vloer. De jongen bleef liggen zonder een tee- ken van leven te geven. Een dokter werd geroepen, en deze bevond, dat de schedel gebroken en de jongen dood was. De meesterknecht is eerst gearresteerd, maar daarna op vrije voeten gelaten, daar hij in wettige zelfverdediging heeft gehandeld. NEDERLAND. Groningen, 18 Jan. Een dertig jaar geleden werd de leerling W. wegens wan gedrag van de Rijkskweekschool alhier weggezonden. Hij bleef niettemin door- studeeren en deed op zijn tijd 'n uitstekend examen voor onderwijzer te Leeuwarden Er was in dien tijd geen overvloed van candidaat-onderwijzers en zoo duurde het niet lang, of de heer W. kreeg een be noeming als onderwijzer op Terschelling. Ook daar was zijn gedrag niet van dien aard, dat Burgem. en Weth. een langer verblijf in die school wenschelijk achtten in 't belang dezer inrichting. Hem werd in overweging gegeven zijn ontslag aan te vragen. Aan dien wenk gaf hij gehoor en hij liet zich kort na zijn ontslag aan werven als soldaat naar West-Indië. Het leven daar schijnt echter niet bizonder in zijn smaak te zijn gevallen; althans hij deserteerde en zocht toen zijn heil in Zuid-Amerika. Het heet, dat hij daar een tijdlang de rol van een Rinaldo Rinaldinl heeft ver vuld niet op de planken, maar in werkelijkheid. Zelfs liep later het gerucht, dat hij in die kwaliteit gefusileerd was geworden. Dit laatste gerucht is evenwel gebleken uit den duim te zijn gezogen. Want eenigen tijd later kwam hij weer boven water in Chili als aannemer van publieke werken. Of hij in dezen werk kring niet fortuinlijk is geweest, weten we niet, zegt de N. Gron. Ct. Maar wel weet het blad, dat hij tot zijn oude liefde is weergekeerdhij werd leeraar aan een of andere inrichting in Chili. De jongste aardbeving aldaar heeft een einde gemaakt aan zijn avontuurlijke loopbaan. Voor een paar dagen is het bericht gekomen van zijn ongelukkig uiteinde. Jantje, de 19-jarige giftmengster te Grauwedijk (Gron.), die een geheeie familie, bij welke zij diende, vergiftigde, met het gevolg, dat de boer en zijne vrouw zijn overleden en zij veroordeeld is geworden tot 15 jaren gevangenisstraf, is de vorige week voor het ondergaan harer straf naar de gevangenis te Gorinchem overgebracht. Voor het laatst mocht haar vader haar nog even zien en spreken. De man was zeer ontroerd en kon niet anders uitbrengen dan: „Jantje, Jantje, wat heb jij ons een kroon op 't hoofd gezet". Waarop zij on bewogen antwoordde: „Dat is mijn schuld niet. Maar ge zult geen last meer van mij hebben, want als ik over vijftien jaar los kom, dan zal ik 34 zijn en ga naar Amerika". IJmuiden, 19 Jan. De leerlingen van de Visscherijschool alhier, die opgeleid worden tot matroos en dus tot de jongste leerlingen behooren, zijn thans in uniform gekleed. Jekker en pantalon als een marinematroos doch op den eersten een anker op den kraag. Bovendien op het hoofd een matrozen muts met fladderende linten, waarop staat „Visscherijschool". Zoo zien de jongens er kranig uit. Amsterdam, 19 Jap. Gisterenmiddag hield de Ned. Kennel-Club „Cynophilia" hare gewone jaarlijksche algemeene ver gadering. Met ingenomenheid werd in het Jaarverslag melding gemaakt van de jongste groote honden-tentoonstelling. De rekening van het vorig dienstjaar sloot met een batig saldo van f 3391, terwijl het nieuwe jaar met een kas van f 5604 begonnen is. Onder deze gunstige omstandigheden heeft men veel verwachting van de aanstaande Honden-Tentoonstelling, die van 26—28 April a.s. hier zal gehouden worden. Als bestuurslid werd herkozen mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee. Utrecht, 19 Jan. De bezoekers van de studentenkroeg op het Oudkerkhof alhier, hebben hedenmorgen aardig huisgehouden. Iedere voorbijganger werd op een flinke straal water getrakteerd. Wie van een dergelijke verfrissching op den vroegen morgen niet gediend was, kon op een eerbiedigen afstand blijven. Een groot aantal nieuwsgierigen sloeg het spelletje gade. Er kwam ook politie bij. Twee agenten in burgerkleeding zouden dat zaakje wel eens opknappen, en vertoonden hun legi timatie-papieren. Ai mij, een flinke straal water was het antwoord. De beide „poli- tieken" kletsnat af. Op een tweede koude douche hadden zij het niet erg begrepen. Voor de politie in uniform hadden de heerschappen echter meer respect, en op herhaald bevel staakten zij eindelijk hun aardigheden. Eenige oogenblikken later ging op het dak echter een zolderraam open en kwam opnieuw een straal water naar buiten. Toen was het echter ook voor goed gedaan, en werd tegen drie hunner proces verbaal opgemaakt, f 0.50 boete. Wie doet me wat? Gouda, 19 Jan. In de Gouwe, nabij deze stad, zijn gisteren de vrachtboot „Hunze VI", kapitein J. Rozenburg en de „Vol harding II", kapitein Wijnbeek, met zooveel kracht tegen elkaar aangevaren, dat de „Hunze VI" even boven de waterlijn een groot gat kreeg. Eerst na ongeveer tien minuten gelukte het de beide booten los te krijgen. Van de „Volharding II" was de boeg boven het berghout ingedrukt. De mist is gedeeltelijk oorzaak dezer aanvaring. Een der reizigers van de „Vol harding" sloeg door den schok zoodanig tegen het dek, dat hij ter verzorging bij den brugwachter werd achtergelaten. De „Hunze VI" kon de reis niet verder vervolgen. 's-Gravenhage, 19 Jan. Naar wij ver nemen is heden aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld dat het voor stel tot heffing van opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting voor 1907 1908 door den Minister werd inge trokken. De eerstvolgende bijeenkomst der Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag a.s., 's nam. half 2 ure. Rotterdam, 19 Jan. Gisterennamiddag werd er binnenbrand ontdekt op een kamer op de tweede-verdieping-achter van pand no. 56 aan den Goudscheweg alhier. Daar woont de 77-jarige juffrouw A. Heij- broek, wed. C. Siekman, samen met haar 44-jarige dochter C. Siekman, die dienst bode is. Toen de brand uitbrak, was de oude vrouw, die blind is, alleen thuis; de dochter was uit en had voor haar vertrek haar moeder nog een stoof met vuur gegeven. Vermoed wordt dat het vuur uit deze stoof in aanraking is ge komen met de kleeding van het oudje, want toen agenten van politie, burgers en gasten van spuit 12 met den brandspuit meester, den heer A. Wels, de woning binnendrongen en het vuur met emmers water bluschten, vonden zij de vrouw geheel verbrand en reeds gedeeltelijk verkoold voor de bedstede liggen, ter plaatse waar hare dochter haar achterliet. Naast het lijk was, waar de stoof gestaan hadeen gat in den vloer gebrand. Dr. W. Heldermann, wiens hulp werd ingeroepen, kon natuurlijk slechts den dood constateeren. De inboedel is tegen brandschade ver zekerd. Stellendam. Door de afdeeling „Schutte- vaer" alhier, zijn tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, welke gehouden zal worden te Sommelsdijk op 30 Jan. a.s., benoemd de heeren A. v. Gelder, L. Moer land en P. D. Holleman. 's-Hertogenbosch, 19 Jan. In den af- geloopen nacht is te Dendungen, bij deze gemeente, een boerderij afgebrand. Twee kinderen en twee kalveren zijn verbrand. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Dongen. Gedep. Staten van Noord- Brabant hebben hun goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad alhier tot het aangaan van een geldleening van f 80.000 voor de stichting van een gemeente gasfabriek. Steenbergen, 18 Jan. De eerste tram die hier 's morgens te half zeven naar Vogelenzang vertrekt, derailleerde aan den „Witten Ruiter", vermoedelijk doordat de wissel niet goed was omgegooid. De machine stond dwars over de rails, die geheel waren verwrongen. Spoedig kwamen eenige lijnwerkers en 's middags eene hulpmachine, zoodat heden om 3 uur de weg weer vrij was. De passagiers moesten intusschen hunne reis te voet vervolgen. Zierikzee, 21 Jan. Gisterenavond werd in de Concertzaal het aangekondigde bal- masqué gehouden. Een drom volks stond vóór den ingang der groote sociëteit, teneinde de gekostumeerden, die in rijtuigen kwamen aangereden, en aldaar uitstapten, van nabij te kunnen zien. De Concertzaal zelve had een feestelijk aanzien. Het tooneel, het achterste gedeelte van de zaal en de galerij werden door de toeschouwers en toeschouwsters ingenomen. Het voorste gedeelte der zaal was voor de gekostu meerden gereserveerd, die zich in de koffie kamer verzamelden. De heer J. J. Van de Ven opende met een toespraak den feestavond. Op verzoek van de gemaskerden verzocht hij het publiek tot half twaalf, waarop het démasqué zou plaats hebben, niet tot de ruimte door te dringen, die voor de ge- maskerden bestemd was. Hij vestigde de aandacht op de feestelijk ingerichte tent van den heer Schiirmann, confiseur alhier, die van ververschingen en versnaperingen ruim voorzien was. Met fanfares van het Rotterdamsch strijkorchest van den heer Van Leeuwen werd deze toespraak begroet. Na een poos wachtens traden onder de tonen der muziek de gemaskerden binnen, ridders in schitterende kostbare gewaden, waaronder zelfs één in harnas, veelkleurige harlekijns, domino's, een doofstomme, die niet spreken kon, zooals op het bord, dat hij droeg, te lezen stond, en die met een orgel uit den ouden tijd, waaruit hart roerende tonen te voorschijn kwamen, het medelijden van het publiek opwekte, dat natuurlijk niet in gebreke bleef in het voorgehouden bakje een geldstuk te werpen. Wij zagen een boerinnetje uit Walcheren, ja zelfs een boertje en boerinnetje van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1