Zaterdag 19 Januari 1907. Derde Blad. (Z ierikzeesohe Cour an t). NIEUWSTBJISINOEK. Koninklijk Bezoek aan Zeeland. ADVERTENTIE!!. ADVENDO VISITEKAARTJES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8413. Directeur: A. i. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AMERIKA. Washington, 17 Jan. Met stijgende ongerustheid verneemt men, dat de stroom van Japansche landverhuizers naar Hawai steeds blijft vloeien. Sedert October 1906 zijn er 60.000 Japanners heen verhuisd. Men vertelt, dat er veel geheime militairen onder zijn. SPANJE. De Spaansche regeering schijnt in overleg te zijn getreden met de andere mogend heden, teneinde te geraken tot een algemeene bewaking van de internationale anarchisten. En dit met het oog op de doopplechtigheid van de te verwachten Spaansche koninklijke spruit. Men vreest te dier gelegenheid een aanslag op de koninklijke familie. De Spaansche politie toch heet er achter te zijn gekomen, dat een complot is gevormd om de kerk bij die gelegenheid in de lucht te doen springen. Vandaar 't verzoek om strenge bewaking. RUSLAND. Odessa, 16 Jan. In den namiddag trachtte men voor de tweede maal de stoomboot „Gregorius Merck", die 18 Januari naar New-York zou vertrekken, in de lucht te laten springen. In het vooronderruim had een ont ploffing van buitengewone sterkte plaats, waardoor een lek van belangrijke afmeting in den scheepswand ontstond. Ook de scheepsromp werd op meerdere plaatsen beschadigd. De ontploffing moet bewerk stelligd zijn door een helsche machine of door pyroxilin. Er werden geen personen gewond. Als vermoedelijke daders van den aanslag werden twee studenten en twee scholieren gevangen genomen, bij wie men exemplaren van den oproep van de revolutionnair-socialisten vond. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de moordenaar van Von der Launitz, den prefect van Petersburg, gebleken is de zoon te zijn van een hoog ambtenaar, behoorend tot één der eerste families der Russische aristocratie. Volgens de Nowoje Wremja zijn op 14 Januari in Petersburg 70 terroristen gevangen genomen. Daarbij zou men beslag gelegd hebben op stukken, waaruit bleek, dat door hen een bomaanslag beraamd was op verschillende gebouwen. Zij hadden gebruik willen maken van de afwezigheid van een deel der Petersburgsche troepen, die naar de provincie waren gezonden om daar onlusten te onderdrukken. Door de arrestatie echter van de leiders dezer beweging is het plan verijdeld. Hetzelfde blad meldt, dat het bestuur van de Petersburgsche afdeeling der con stitutioneel-democraten besloten heeft, met de andere liberale partijen, zelfs de uiter sten, samen te werken, niet echter met de partij der vreedzame hervorming. De comité's der partij in de provincie zullen hetzelfde overwegen. Onder voorzitterschap van minister Stolypin is in het Winterpaleis te St.-Peters- burg een beraadslaging gehouden over de maatregelen tot leniging van den hongers nood. Men zegt, dat de heer Isjiskef naar Engeland en Amerika zal gaan om mede- deelingen te doen over de diepe ellende, die in de Wolga-districten heerscht, en om hulp te vragen, daar nóch het Rijk, nóch de bevolking die voldoende kunnen geven. FRANKRIJK. Majoor Dreyfus, die tegenwoordig te St.-Denis zijn standplaats heeft, is daar dezer dagen door een onbekende op straat overvallen. Hij werd op den grond ge worpen en het kruis van het Legioen van Eer werd hem van de borst gerukt. In den sneltrein uit Turijn is een 39-jarige Engelsche, met name Suzanne Lows, terwijl zij sliep, met een hamer zoodanig op het hoofd geslagen, dat zij bij aankomst te Chambéry bewusteloos gevonden en in het ziekenhuis opgenomen werd. Het hoogplateau van de Cevennes is bezocht door een hevigen sneeuwstorm. De door den wind opgejaagde sneeuw vormde hier en daar hoogten van 15 M. De huizen waren geheel en al onder gesneeuwd, en de bewoners moesten gangen in de sneeuw graven om zich met de buitenwereld in verbinding te kunnen stellen. Over een lengte van 30 K.M. zijn de telegraaf en telefoonnetten vernield. Hoewel men een ganschen dag aan het werk is geweest, zijn de pogingen, de onderzeeboot „Algérien", die te Cher bourg gezonken was, weder vlot te maken, niet geslaagd. Een brutale diefstal is dezer dagen gepleegd in het spoorwegstation te Nar- bonne. Zekere heer Carrière-Montesjean en zijn vrouw moesten met den trein uit Cette, op weg naar Amélie-les-Bains, te Narbonne in een anderen trein stappen. Mevrouw Carrière droeg een reistasch, toen een man van middelbaren leeftijd, als spoorwegbeambte gekleed, op haar afkwam en beleefd verzocht, de tasch te mogen dragen, dien hij haar tegelijkertijd afnam. BELGIË. Bij het voortgezet onderzoek naar de zaak van de valsche spoorwegkaartjes in België is men ook op een andere ge schiedenis terecht gekomen in verband waarmee een hótelhouder te Brussel is gearresteerd. In 1902 had deze een koffer naar Oostende verzonden, voorwerpen van jwaarden be vattende. De koffer werd onderweg gestolen en kwam nooit ter bestemming. De hótel houder diende een klacht in bij het spoorwegbestuur en hij werd rijkelijk vergoéd. De koffer zou echter nooit waarden bevat hebben, en was alleen gevuld met zand. De hótelhouder had een overeenkomst gesloten met twee treinconducteurs, die onderweg den koffer in een veld wierpen. Een fabrikant van Brussel ontving een naamloozen brief, waarin hij met openbaringen in het buitenland werd bedreigd, die hem veel nadeel in zijn zaken zouden doen. Hij kon die voor komen door poste restante 10.000 fr. te zenden. Hij deelde den brief aan de politie mede, schreef daarna een brief, en een bewaking werd in het postkantoor inge richt. Een boodschapper kwam aan het kantoor den brief opeischen. Men volgde hem tot bij een dame, aan wie hij den brief gaf. De dame werd nu verzocht, mede naar het politiebureau te gaan, en daar vernam men met veel moeite, dat zij de vrouw was van een deftigen burger van Brussel, die in één der meest aris tocratische buurten der stad woont. Aardbeving op Jamaica. Uit Britsch-West-Indlë zijn berichten gekomen van een aardbeving, die op het eiland Jamaica heeft gewoed en waarvan voornamelijk de stad Kingston te lijden heeft gehad. Aanvankelijk scheen het, dat men hier stond voor een herhaling der ramp van San-Francisco, zij het dan op kleinere schaal, want ook hier had de aardbeving brand veroorzaakt en volgens de eerste berichten scheen het alsof de stad grootendeels was ten onder gegaan. Gelukkig bleek uit latere berichten, dat de ramp niet zulke afmetingen had genomen, ofschoon zij toch in elk geval zeer ernstig is geweest en noodlottige gevolgen had. Vooral hebben de berichten omtrent de ramp veel ontsteltenis veroorzaakt, doordat Maandag te Kingston een landbouwkundig congres was geopend. Er namen afge vaardigden uit geheel Engelsch West-Indië en een gezelschap uit Engeland aan deel. Wij laten hieronder de berichten volgen in de orde, zooals zij Dinsdagavond en in den loop van Woensdag zijn ontvangen: New-York, 15 Jan. De Western Union Telegraph-Company ontving bericht, dat de stad Kingston op Jamaica door een aardbeving zou zijn verwoest. Het aantal slachtoffers is zeer groot. New-York, 16 Jan. Blijkens bericht van St.-Thomas van het Deensche kabelstation in Holland Bay (West-lndië) is de commu nicatie over de lijnen te land Dinsdag middag hersteld tot 5 mijl van Kingston. Te St.-Thomas blijven de schokken aan houden. leder kampeert buiten, de ruïnes van de stad staan in brand. St.-Thomas, 16 Jan. Verdere bizonder- heden, omtrent de aardbeving op Jamaica ontvangen, toonen aa^, dat de eerste berichten, volgens welke Kingston verwoest zou zijn, overdreven waren. Londen, 16 Jan. Het departement van Koloniën ontving een telegram uit Hamar, waarin Greenwood, lid van het parlement voor Holland Bay op Jamaica, meldt, dat Kingston Maandagmiddag om half vier door een aardbeving is verwoest. Alle gebouwen en woonhuizen zijn vernield door de aardbeving of door den brand, die daaruit voortkwam. Het militaire hospitaal brandde af en 40 soldaten zijn als dood gemeld, benevens verscheidene notabelen der stad. Vele bewoners, waar onder de gewezen Engelsche minister sir James Fergusson, zijn op slag gedood. Geen andere Engelsche, Amerikaansche of Canadeesche bezoekers worden als vermist gemeld. De stad is rustig. De gouverneur bestuurt de zaken. St.-Thomas, 16 Jan. Volgens de laatste berichten bepaalde de brand te Kingston zich tot de dokken. Wanneer dat zoo is, dan kan slechts een klein gedeelte van de stad verwoest zijn. Men meent, dat men het vuur vannacht wel meester zal zijn. Het voornaamste hotel en andere belang rijke gebouwen zijn vernield, vele huizen zwaar beschadigd. Het aantal dooden wordt beneden de 100 geschat, maar vele honderden moeten verwond zijn. Londen, 16 Jan. De admiraliteit heeft den Engelschen kruisers „Brilliant" en „Infatigable" last gegeven naar de Ameri kaansche wateren te vertrekken en te Jamaica den door de aardbeving veroor zaakten nood te helpen lenigen. New-York, 16 Jan. De Sun ontvangt een telegram uit Holland Bay, dat te Kingston 30 menschen zijn omgekomen en 300 gekwetst. Bij den eersten schok vielen verscheidene huizen in de armenwijk in puin. Onmiddellijk daarop brak brand uit over de geheele lengte van de werven, waar de vlammen een snelle uitbreiding namen. Hoopen goederen uit de loodsen en de op straat liggende overblijfselen van ingestorte huizen vatten mede vlam en in de heerschende verwarring was de brand weer tot werkeloosheid gedoemd. Aan de waterzijde nam de brand dan ook enorm in omvang toe, vóór het mogelijk was in te grijpen. Na den eersten ernstigen schok vluchtten de menschen de straat op, wan kelende muren stortten omlaag en daardoor werden vele vluchtelingen gekwetst. Zij werden naar het algemeene ziekenhuis gebracht, dat niet door de aardbeving geleden had. Gouverneur Swettenham nam onmiddellijk maatregelen om de paniek te doen bedaren. De laatste berichten zeggen, dat men het vuur Iaat in den nacht van Maandag meester was, maar langs de havens brandden de overblijfselen van de vernielde gebouwen nog voort. Londen, 16 Jan. Het departement van koloniën bevestigt, dat Sir James Fergusson bij de ramp op Jamaica is gedood. Hij, benevens ettelijke andere Engelschen, wier namen gedeeltelijk nog ontbreken, schijnen te zamen omgekomen te zijn in het Myrtlebankhotel aan de Havenkade, dat aan de Elder Dempster-lijn toebehoort, en in de stadswijk ligt, die het zwaarst geteisterd werd. De familie Jones ontving van Sir Alfred een telegram, dat het overige hem vergezellende gezelschap Engelschen ongedeerd is. Waarschijnlijk is dit daar aan toe te schrijven, dat zij hun intrek hadden genomen in een ander, buiten de stad liggend hotel van de Elder Dempster- lijn. Overigens blijven de bizonderheden schaarsch; de ergste brand schijnt echter Maandagavond reeds gestuit te zijn. Gou verneur Swettenham slaagde er in de negerbevolking, die de heuvels was inge vlucht, te kalmeeren en terug te brengen. Kingston, 16 Jan. Alle huizen gelegen binnen een straal van 16 K.M. zijn beschadigd; bijna alle huizen in de stad zijn vernield. De brand brak uit na de aardbeving, en voltooide het vernielings werk. De zakenwijk van Kingston is een hoop smeulende asch. Vierhonderd per sonen werden gedood, en meer dan 100 zijn gewond. Kerken, openbare kantoren zijn verwoest. Vele aanzienlijke kooplieden, dokters, advokaten enz. zijn gedood. Vijf- en-veertig zieke soldaten vonden den dood in het militaire hospitaal. Sint-Thomas, 16 Jan. Berichten van Jamaica schatten het aantal dooden op 1000, dat der dakloozen op 90.000 en de schade op 2 millioen pond sterling. De stank is vreeselijk. Er is geen voedsel voor het vee, en een hongersnood is on vermijdelijk. De ellende is onbeschrijfelijk. Negers plunderen alle gebouwen, die in en om Kingston verwoest zijn. Omtrent dit in a.s. zomer voorgenomen bezoek meldt Zelandia, dat waarschijnlijk Goes en Zierikzee ook zullen worden bezocht. Verder dat 't bezoek 'n week zal duren en dat op één dezer dagen de Koningin met den Prins des morgens van uit Vlissingen naar Breskens zal stoomen met één der Prov. booten en van daaruit een rijtoer maken door de verschillende gemeenten van het 4e district. Des avonds keeren zij naar Middelburg terug, waar wordt overnacht. Op een ander dezer dagen wordt naar Terneuzen gevaren en alsdan een rijtoer gemaakt door de gemeenten van het 5e district en ver moedelijk uit Walzoorden naar Middelburg teruggekeerd. Enkele gestichten en nijver heidsinrichtingen zullen worden bezocht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Maartensdijk, 17 Jan. Door het bestuur van het waterschap St.-Maartens dijk werd heden alhier publiek aanbesteed: Het verhoogen en verzwaren aan de binnenzijde van een gedeelte van den zeedijk van den polder Slabbecoorne, benevens het maken aldaar van een binnen berm met bermsloot. Inschrijvers de heeren J. Knuist, voor f 1403; I. Moerland, voor f 1285; C. van Oost, voor f 1225; I. Pol derman, voor f 1205; F. Polderman, voor f 1200; J. van Oost Az., voor f 1186. Laatstgenoemde is als minsten inschrijver het werk gegund. Alle inschrijvers wonen alhier. Zierikzee, 18 Jan. Door den notaris J. Franse werd heden alhier in het open baar verkocht de Sociëteit „Belle-vue' alhier, aan den heer A. Weltevreden, voor f 5210, met inbegrip van het toebeding. Gemengd Nieuws Een reuzenzwaai. Bij het vellen der boomen op de heerlijkheid „Meteren" klauterde een boertje naar den top van een boom, om een touw aan te brengen. De boom was rondom reeds losgehakt, en juist, toen ons boertje boven was begon de woudreus te vallen. De touw- aanbrenger behield zijn tegenwoordigheid van geest, klemde zich goed vast aan de takken, zwiepte door de lucht, dook, toen de stam tegen den grond kwam, diep in de takken, veerde toen weer op, dook nog eens, wipte nog een keer en kwam, wonder boven wonder, ongedeerd van dien reuzenzwaai af. Alleen zijn klompen schoten er het leven bij in. Te Melissant (Z.-H.) heeft de heer C. J. Rooy in ééne week tijds het kolos sale getal van 1500 wilde eenden ge vangen. Ingezonden Stukken. Aan het Hoofdbestuur v/d. Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek". Mijne Heerei\ Met genoegen namen wij kennis van een Open Brief, door „Krelis v/h. Stamb. geschreven en willen hierbij verklaren, dat de daarin uitgesproken meening geheel overeenstemt met de onze. Ook wij betreuren het, dat bij de in- deeling naar verschillende rassen ons N. Holl. Vee voortaan zal worden genoemd Friesch-Holl. Veeslag; gaat men op die manier inschrijven, dan zat binnen niet zeer langen tijd, in naam althans, de N.-Holl. Koe geheel verdwijnen. De Friesche fokkers, bij het Friesche Stamboek aangesloten, zullen in dat Stam boek steeds laten inschrijven, zoodat er voldoende Volbloed Friesch Stamb. vee zal blijven bestaan, en dan komt er uit N.-Holland, vooral nu Fokvereenigingen hebben verklaard in 't Nederl. St.b. de beesten te doen inschrijven, nog een groot aantal Friesch-Holl. dieren bij. Voor een vreemdeling zal er binnen weinige jaren geen N.-Holl. Koe meer be staan. Om de zaak maar plat uit te drukken: Friesland eet dan te elven (elf uur) en N.-Holland te twaalven bij groote verlegen heid; is men niet verlegen, dan in 't ge heel niet, dus vasten. Waar wij thans inzien, dat onze belan gen bij het handhaven van den naam Friesch. Holl. Veeslag" worden geschaad, wenden wij ons tot U met het verzoek dien naam alsnog te willen veranderen, althans voor het Vee in N.-Holland in „Hollandsch Veeslag' (zwartbont). Laat dan de beesten, die in Friesland worden ingeschreven, genoemd worden „Friesch Veeslag" óf wat ook Friesland wel niet gaarne zal willen, „Friesch-Hol- landsch" of „Hollandsch-Friesch", zulks laat ons koud. Wij twijfelen niet of ons verzoek zal rijpe lijk worden overwogen, niet alleen in 't belang vd Noord-Holl. Veefokkers, doch ook in dat van 't Ned. Rundvee-stamb., dat nu van vele personen, die ook in het Stamboek N.-Holland laten inschrijven, steun ondervindt, en wij eindigen met de verklaring, dat, mocht de naam Friesch- Hollandsch behouden blijven voor ons vee, wij het als onze plicht beschouwen, voor ons lidmaatschap van Uwe Vereeniging te bedanken, en dan zullen trachten het „Stamb. N.-Holland" groot te maken. Hoogachtend, Uw. dw. (Geteekend) H. DE GOEDE Az. H. ZIJP Kz. P. ZEEMAN. H. BEETS. P. JONGES Dz. C. VISSER Rz. J. BUURS. Beemster, Dec. 1906. Heden overleed te 's-Gravenhage, onze lieve Zuster en Behuwdzuster, Mevr. C. E. Hummelinck— van Andel, in den ouderdom van 58 jaar. Brouwershaven, 17 Jan. 1907. M. M. MULOCK HOUWER- van Andel. D. Q. MULOCK HOUWER. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Geertruida Hoek, Wed. P. de Witte, in den ouderdom van 80 jaren en 3 dagen. Ouwerkerk, 18 Januari 1907. J. VAN OEVEREN—de wltte. J. J. VAN OEVEREN. B. DE WITTE. T. P. DE WITTE-Vieroever. En Kleinkinderen. 99 ZIERIKZEE. 99 Zij, die LID wenschen te worden vóór de a.s. Uitvoering, kunnen zich tot uiterlijk 31 Januari aanmelden. HET BESTUUR. van 50, 60, 70 en 80 cent per 100nette afwerking, allernieuwste modellen, snelle aflevering, bij R. W. J. OCHTMAN WT Papiermagazijn Appelmarkt. Ook verkrijgbaar per 50 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9