ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 Januari 1907. Tweede Blad. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). KENNISGEVING. Aangifte voor plaatsing op de Kiezerslijsten. NIEUWSTIJDINGEN. Peru-Guano op den akker. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG, De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8413. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee; Gelet op de desbetreffende bepalingen der Kieswet; Noodigt bij dezen uit: de hieronder genoemde mannelijke inwoners dezer gemeente, Nederlanders zijnde, die vóór of op den 15 Mei 1882 zijn ge boren, om vóór 15 Februari a.s. op de, bij elk der hieronder vermelde groepen, aangegeven gronden te doen blijken of aangifte te doen tot staving van hun recht tot het uitoefenen der kiesver- richtingen volgens de in het hoofd dezer genoemde Wet, voor zoover dat recht niet bij nadere be palingen dier Wet is ontzegd of geschorst, en wel: A. de personen, die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der rijks belastingen zijn aangeslagen wat de grond belasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden daarvan door overlegging van de vóór of op 1 Maart voor voldaan geteekende aanslagbiljetten betreffende de grondbelasting, de vermogensbelasting, de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of één of meer der eerste vijf grondslagen van de personeele belasting, te doen blijken; B. de personen, die als mede-eigenaar in de on roerende goederen eener onverdeelde nalaten schap, in de grondbelasting zijn aangeslagen (ofschoon hun naam bij den aanslag in het kohier niet is vermeld) tot een bedrag van ten minste één gulden per hoofd, van welken aanslag aangifte behoort te geschieden op een daartoe vastgesteld en gratis ter Secretarie verkrijgbaar model; C. de personen, die: lu. als hoofden van gezinnen of als alleen- wonenden tusschen den 1 Augustus 1906 en den 31 Januari 1907 hebben bewoond a. krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste eene som heeft bedragen, zooals in de bij de Wet behoorende tabel is genoemd {dat is voor de gemeente Zierikzee eene som van één gulden) of wel achtereen volgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of b. krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een en hetzelfde vaartuig van ten minste 24 Kubieken Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. {Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezers lijst voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaar tuig bewonen; bij verhuizing echter na de in 1906 gedane aangifte, is hernieuwde aangifte wel noodig 2°. op den 31 Januari 1907 sedert den 1 Januari 1906 (dat is dus gedurende 13 maanden) achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar (voor zoo veel Zierikzee betreft) een inkomen hebben genoten van 325 of dat zij op den 1 Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van (even eens voor zooveel Zierikzee betreft) 325; met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente mogen worden samengeteld. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen en vallen onder het le en 3de lid hierbovengenoemd, is hernieuwde aangifte noodig, waartoe hun door den Burge meester een aangifte-biljet ter invulling zal worden toegezonden) 3'. op den 1 Februari sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Natio nale Schuld of van ten minste f 50, in gelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting, voor zoover de genoemde bijzondere spaardanken aan den eisch der Kieswet hebben voldaan; 4". met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De hierboven sub C bedoelde aangiften, waar van de modellen zijn vastgesteld en mede gratis ter Secretarie verkrijgbaar zijn, moeten behelzen eene opgaaf van naam, voornamen en woonplaats van den belanghebbende en eene door hem onder- teekende verklaring betreffende de vereischten hierboven omschreven, waarop hij zijne aangifte grondt. Nog wordt het navolgende ter toelichting van het bovenstaande opgemerkt: De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man; die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Door den aanslag in de grondbelasting, sub A bedoeld, worden de hoofdsom en de rijks- opcenten verstaan. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeni- fing, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door eeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld sub C 2\, eerste lid, worden vrije woning of in woning en vrije kost en inwoning, voor zooveel Zierikzee betreft, gerekend respectievelijk op 50 en 225; enkel vrije kost op het bedrag dat het verschil der beide voorgaande cijfers uitmaakt, zijnde voor Zierikzee f 175. Ten aanzien "an vrijen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag, algemeen erkenden Christelijken feestdag of Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienst betrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedu rende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien ge durende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld sub C 2°., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding, gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volfe is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld sub C 2\, eene tijdelijke ongevallen-rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening ge bracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld als boven, der vrouw, geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Overgelegde aanslagbiljetten en bewijsstukken tot staving der redenen van aangifte voor plaat sing op de kiezerslijsten, worden na de vast stelling dier lijsten aan de belaifghebbenden teruggegeven. Verhuurders van woningen en vaartuigen, als mede de personen en de bestuurders van onder nemingen of instellingen, bedoeld in de artikelen 15, 16 en 17 der Kieswet, zijn, op verzoek van den Burgemeester, verplicht binnen 14 dagen de noodige inlichtingen te verschaffen, be treffende het hierboven sub C vermelde, in straffe bij de Wet bepaald. Zierikzee, den 17 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. PERZIË. Volgens een telegram aan de New-York Herald geeft de Perzische troonsopvolging toch wel tot eenige moeilijkheden aan leiding. Zoo heeft de oudste broeder van den Sjah zich door morphine van het leven willen berooven, omdat de Sjah hem niet tot gouverneur van de provincie Fars wil benoemen. Zijn tweeden broeder heeft hij door een andere daad vertoorndhij heeft n.l. afgekondigd dat de firmans, die de vorige Sjah in de laatste vier maanden vóór zijn dood uitgevaardigd heeft, in getrokken worden, juist bij die firmans had de Prins vele gunsten verworven, o.a. een vermeerdering van jaargeld van 12,000 pond sterling. AMERIKA. San-Francisco, 15 Jan. De hier aan gekomen stoomboot „Ventura" bracht tijding mede, dat in Apia op Samoa een hevige aardbeving is gevoeld. Het seismografisch station constateerde, dat een onderzeesche beving heeft plaats gehad 900 mijlen zuide lijk van Apia. Manila, 16 Jan. De eilanden Leyte en Samar (Philippijnen) zijn 10 dezer door een cycloon geteisterd. Honderd menschen zijn op Leyte omgekomen. Op Samar zijn, in het oosten en westen des eilands, de militaire gebouwen vernield. In enkele gedeelten van Kentuckie, met name in Breatbitt County, zijn den laatsten tijd allerlei ernstige ongeregeld heden voorgevallen. Rumoerige efementen uit de bergstreken zijn er onlangs zelfs in geslaagd, door vreesaanjaging en bedrei gingen gedaan te krijgen, dat een rechter werd ontslagen, om te voorkomen, dat de man zou worden vermoord. Tusschen twee groepen uit de inwoners van Breatbitt County bestond een oude veete, welke steeds weer aanleiding "af tot daden van geweld. Er werd een iiï>ord gepleegd en de dader kwam voor het gerecht. Toen echter een aanvang werd gemaakt met de behandeling der zaak in openbare zitting, kwamen de vrienden van den beklaagde in groote drommen opzetten en dreigden, den rechter en de advocaten te zullen neerschieten. De rechter zag zich verplicht de behandeling der zaak te schorsen. En om erger te voorkomen, werd hij door het hof van appèl voorgedragen voor ontslag. De bedoeling was^ hierdoor de hervatting der openbare behandeling van het moordproces zoolang mogelijk tegen te houden. RUSLAND. Graaf Witte kreeg onlangs van ter zijde de mededeeling, dat tegen hem een kom- plot op touw was gezet. Zelfs verschafte men hem de fotografieën van de 2 revolutionairen, die een aanslag op hem zouden plegen. Het toeval wilde nu, dat graaf Witte over straat rijdend, 2 kerels ergens voor hun raam zag staan, die sprekend op de hem verstrekte foto's geleken. Terstond waarschuwde hij de politie, die onmiddellijk het huis omringde. De politiecommissaris naderde de deur en sommeerde de bewoners de deur te openen. Eensklaps vloog de deur vliegensvlug open en tegelijkertijd kreeg de commissaris, die in den duisteren ingang een lamp omhoog hield, een hevigen slag op den arm, waardoor de lamp neerviel en uit doofde. Op 't zelfde oogenblik vloog een kogel den commissaris langs de ooren en doodde een agent, die vlak achter hem stond. Toen openden de politiemannen het vuur en schoten eenigen tijd in de duisternis vóór hen. Weer een verrassing! Plotseling wierpen zich 3 mannen naar buiten en profiteerend van de schaduw, geworpen door een hooge palissade, slaagden zij cr in te ontsnappen. Bij de politiemannen werden gedood 2 inspecteurs en 2 agenten, en twee recher cheurs werden gewond. Uit Nishi-Novgorod wordt vernomen, dat de hongersnood alle dagen toeneemt. De uitgehongerde boeren van het Ardatohsk-district beginnen de voorraad schuren der particulieren te plunderen. Troepen zijn ter plaatse gezonden, terwijl in het district Arsawask een gevaarlijke besmettelijke ziekte heerscht. Hulp komt echter maar niet opdagen. Volgens een bericht uit St.-Petersburg, is Zaterdag het hoofd van de politie in Dagastan vermoord. Te Sewastopol is een bomaanslag gepleegd op een kolonel van politie. Zijn vrouw en twee politie-agenten werden gekwetst; hijzelf bleef ongedeerd. De daders ontsnapten. BELGIË. Brussel, 15 Jan. Bij den heer X., byouteriehandelaar op de Marché-aux- Herbes, midden in het hartje van Brussel, heeft hedenavond een inbraak van meer dan stoutmoedigen opzet plaats gehad. Te 11 uur thuiskomend vond de heer X. zijn geheele magazijn overhoop gehaald. Alle laden waren opengebroken en voor meer dan 150,000 francs aan kostbare steenen was weggenomen. De inbrekers zijn het huis binnen gedrongen over de daken en zijn op dezelfde wijze weder weggegaan. De geheele brigade der recherche is gemobiliseerd. NEDERLAND. Arnhem, 16 Jan. Gisterenmorgen be merkte een reiziger in het restaurant van het station alhier, dat hij het pas gekochte spoorkaartje verloren had. Tevergeefs werd er naar gezocht. Goede raad was duur. De trein zou spoedig vertrekken, dus opnieuw naar 't loket om een kaartje te koopen. Tot verbazing van den reiziger krijgt hij zijn eerste kaartje weer in han den, voor hem herkenbaar, omdat hij er al met potlood losjes een getal op had gekrabbeld. Vertellende dat hij dit kaartje verloren had, zei hem de bureaulist, dat zooeven iemand aan het loket was ge komen met het beleefd verzoek, het kaartje weer in te wisselen, omdat hij van de reis moest afzien. Toen was hem 't geld teruggegeven. Pech voor den reiziger Amsterdam, 16 Jan. De staking aan de „Oceaan" heeft, gelijk gemeld, reeds tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Maandagavond werd in de C2aar Peter straat de vaste werkman J. Stokvis, om wien de staking eigenlijk is aangekomen (hij stond onderaan de ranglijst toen hij tot vast werkman benoemd werd) ernstig door stakers mishandeld en met een mes toegetakeld. De vermoedelijke dader is bij de politie bekend en later gearresteerd. Een ander vast werkman, J. Viersma, werd in zijn woning in de Conradstraat door stakers, die zijn woning waren binnengedrongen, mishandeld. Een andere zgn. „onderkruiper", die per tram naar huis ging, werd in de Czaar Peterstraat door stakers ontdekt. Zij dreigden de ruiten van de tram in te slaan, doch konden aan hun voornemen geen gevolg geven, daar de wagenbestuurder zijn wagen wat harder liet rijden. Eenige leden van het „oude" vaste personeel werden eveneens door stakers bedreigd. Een hunner trok een mes en hield zich daarmede de stakers van het lijf. De heeren C. Posthuma, secretaris van den Ned. Scheeps- enBootwerkersbond, en K. van Oogen, lid van de Handels- en Pakhuisbediendenvereeniging „Handel en Nijverheid", hebben Dinsdagmorgen na de ontvangst van het afwijzend schrijven der werkgevers een langdurig onderhoud gehad met den burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen. Na een breedvoerige uiteenzetting van den toestand werd de bemiddeling van het hoofd der gemeente ingeroepen. De burgemeester vond het evenwel wenschelijk, dat de zaak tusschen de werkgevers en werknemers werd uitgemaakt. Intusschen verzekerde hij zijnerzijds, zijn persoonlijken invloed gaarne te willen aanwenden tot beëindiging van het conflict. Van werkliedenzijde vernam men, dat buiten Amsterdam 200 man klaar staan om over te komen, als de staking zich uitbreidt. Leiden, 16 Jan. Dezer dagen deelde de Frankforler Zeitung mede, dat in het stedelijk ziekenhuis te Wiesbaden was overleden een 37-jarig bouwkundige, die sedert 17 jaren aan een versteeningsziekte (een hoogst zeldzaam geval) was overleden. Ook in ons land hebben wij twee zulke gevallen. In het academisch ziekenhuis alhier worden sedert jaren twee patiënten verpleegd, die langzaam tot versteening overgaan. Een hunner, een Dordrechtenaar, vertoeft er reeds 12 jaar. Van de voeten tot zijn halve bovenlijf is hij reeds ver steend, evenals zijn armen tot aan de polsen. Hij bespeelt op zeer kunstige wijze een mondharmonika, die hij aan een stok bevestigt en met zijn nog beweegbare vingers naar zijn mond brengt. Het grootste gedeelte van den tijd brengt hij in den tuin liggende door op een van een rustbed voorziene baar. Hij is zeer op geruimd en krijgt veel bezoek. De andere patiënt wordt een 9-tal jaren in hetzelfde ziekenhuis verpleegd, doch is, in tegenstelling van zijn lijdensgenoot, geheel krom. Zijn knieën raken bijna zijn hoofd; hij kan geen andere houding aan nemen, daar het meerendeel van zijn ledematen versteend is. Kon eerstgenoemde patiënt nog met gemak en zonder inspanning spreken, laatstbedoelde kan slechts moeilijk klanken voortbrengen, die alleen door de verpleegster verstaan worden. Een bizondere studie wordt in het academisch ziekenhuis van deze beide patiënten gemaakt. Michiel Adriaensz. de Ruyter. Het uitvoerend comité voor de her denking van den 300-jarigen geboortedag van Michiel Adriaensz. de Ruyter deelt mede, dat 't Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft Hare Hooge Bescherming te verleenen aan het streven van dit comité, n.l. het waardig herdenken van den 300-jarigen geboortedag van Michiel Adriaensz. de Ruyter op den 23en Maart. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden was zoo welwillend het Eere-Voorzitterschap van het Eere-Comité te aanvaarden, terwijl Hare Majesteit de Koningin-Moeder van Hare groote belang stelling deed blijken door het schenken van een ruime gift aan bedoeld comité. Waar het Koninklijk Huis door deze daden bewijst, zooals immer, groote belang stelling te toonen, waar het het eeren van de groote figuren voor ons vaderland betreft, daar verwacht het comité, dat de Nederlandsche natie wel niet zal achter blijven, ook niet in het bijdragen van gelden, om die hnlde waardig en grootsch te maken. Met het stichten van een zeevaartschool te Vlissingen, die den naam „De Ruyter- school" zal dragen, het helpen bevorderen van het uitgeven van een nieuwe levens beschrijving van den Zeeuwsehen zeeheld, samengesteld uit alle bronnen, ook die welke vroeger niet geraadpleegd konden worden, het stichten van een fonds voor een „De Ruytermedaille", hetwelk ten doel heeft elke 5 jaren de medaille te vereeren aan diegene, die op zeevaartkundig gebied in uitgebreiden zin, zich uitstekend heeft onderscheiden en het uitgeven van boekjes, inhoudende platen met onderschriften op De Ruyter en zijn tijd betrekking hebbende, voor de scholen, meent het uitvoerend comité iets blijvends tot stand te brengen, dat ook het nageslacht zal toonen, dat èn hoe het Nederlandsche volk zijn groote mannen weet te eeren èn te herdenken. Maar niet slechts geldelijke bijdragen worden gevraagd, ook een feeststemming is voor het welslagen van het feest nood zakelijk en het comité hoopt, dat deze zich dan ook in alle gemeenten van ons land zal openbaren, o. m. door 23 Maart voor de Nederlandsche schooljeugd te doen zijn een vacantie- en feestdag. Bijdragen kunnen worden ingezonden bij eventueel bestaande plaatselijke comité's of aan den penningmeester van het comité, Duncklerstraat 2, Den Haag. Professor Dr. Heinrich zegt in zijn bekend boekje „Dünger und Dungen" omtrent de werking der Peru-Guano het volgende De Peru-Guano werkt in de eerste plaats in de hoogste mate voedend. Haar gehalte aan Stikstof, Phosphorzuur, Zwavelzuur, Kalk, Mag nesia en Kali vormt een volledig voedingsmengsel voor de planten. Deze omstandigheid, alsook de innige verbinding van al deze bestanddeelen, haar betrekkelijk gemakkelijke opneembaarheid door de planten, is de oorzaak, dat de Peru-Guano in haar werking zelden mist. Voor zoover Peru- Guano met zwavelzuur is behandeld, bevat zij ook gips en bezit zij dus dezelfde bodemoplos- sende kracht, als van de superphosphaten ver meld werd. Ik zou aan deze goede eigenschappeu der Peru-Guano nog tal van andere kunnen bij voegen, doch ik wil veeleer het een en ander over haar gebruik mededeelen. De Peru-Guano kan, met het oog op hare samenstelling, voor namelijk gebruikt worden op de halmgewassen, de olieplanten en de hakvruchten en wel op alle met zeer goed gevolg. Dat een niet te karige bemesting (400 k 600 K.G. per Hectare) met echte opgeloste Peru-Guano van Ohlendorff op aard appelen ongewoon hooge opbrengsten geeft, mag als bekend verondersteld worden. (Een kort ver slag van dit jaar genomen proeven zal hieromtrent weldra interessante bizonderheden mededeelen). Doch niet alleen op aardappelen, maar zooals ik zei, ook op halmgewassen, dus op tarwe, rogge, haver, gerst; op olieplanten, dus op vlas, koolzaad, rapen enz. en op andere hakvruchten, zooals beet wortelen, mangelbieten, koolrapen enz. kan Peru- Guano met gunstig gevolg gebruikt worden. Allereerst gerst; de beste brouwgerst krijgt men met Peru-Guano-bemesting. Deze uitspraak zal door niemand betwist worden. Nu de granen in 't algemeen. Is het wonder, dat alle halmgewassen zeer dankbaar zijn voor een Peru-Guano-bemes ting en deze de voor de granen passende mest genoemd kan worden? De granen hebben alle een betrekkelijk lange groeiperiode en moeten gedurende al dien tijd hun voedsel in den grond vinden. Welnu, de Peru-Guano voedt vóór en na. Niet gedurende een korten tijd zeer hevig en dan plotseling halt, neen van de kiem tot het zaad. De groei wordt niet geforceerd, zoodat er lange cellen ontstaan met dunne wanden (evenals bij lichtgebrek); neen, de groei geschiedt kalm maar zeker en er ontstaan krachtige planten, die nooit legeren. En bij een zoo overvloedig voorziene tafel, als waar van Prof. Heinrich de gerechten opgenoemd heeft, is het geen wonder, dat de opbrengst aan korrels niets te wenschen overlaat. In het al gemeen kan men zeggen, dat de hoeveelheid Peru-Guano, die aan de granen gegeven wordt, afwisselt van 300 tot 500 K.G. Aan het vlas, koolzaad, aan mangelbieten en koolrapen kan men volstaan met 200 300 K.G. Deze laatste ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5