W. Anker Az. ADVERTENTIE!!, Dr. A. T. VAN DER STARP Groote Repetitie De verloren Zoon. Een nacht op straat. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,— elke regel meer f 0,20 EENIGE WOORDEN van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw de Wed. MARIJS DE KLERK heeft iets te zeggen betreffende Foster's Zalf, het bekende middel tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. Mejuffrouw MARIJS DE KLERK, Seisweg R 148 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds drie jaren dat ik opgescheept was met een ellendige kwaal, namelijk aambeien. Jaren lang heb ik veel pijn moeten doorstaan, doch niet alleen dat, ik had hierdoor ook veel bloedverlies en nu en dan hevige jeuking en steken. Alle hieraan bestede zorgen en geneesmiddelen waren op niets uitgedraaid, het eenige wat mij dadelijk verlichting gaf was foster's Zalf. Dadelijk bij het gebruik hiervan verdween mijn hinderlijke kwaal en veertien dagen later kon ik er weinig of niets meer van gewaar worden. Ik zou elk lijder hieraan, wel een proef met uw probaat middel willen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Zie toe dat gij de echte foster's Zalf bekomt, hetzelfde soort dat Mejuffrouw MARIJS DE KLERK gehad heeft. Ze is te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bj den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee. Het driejaarlijksch onderhoud van het rechtsgebouw en het huis van bewaring alhier is gegund aan den heer J. van der Valk Lz., respectievelijk voor f 1159 en f 920. RECHTSZAKEN. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State werd door Staatsraad Moltzer gerapporteerd over een geschil omtrent de vraag, of een voet pad al of niet terecht op den legger der openbare wegen en voetpaden van de ge meente Nieuwerkerk was gebracht of gehandhaafd. De zaak werd door belang hebbende van verschillende zijden toegelicht. O N D E R W IJ S. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de openb. school te Zonnemaire heeft zich één sollicitant aangemeld. Visscher ij- Berichten. In de vorige week verzond men van Bruinisse 1500 ton en 250 balen mosselen. 10000 K.G. oesters werden verzonden. rrpmongd Niouwe. Een bende smokkelaars, die eenige koeien onder de gemeente Wachtebeke over de grens wilde voeren, werd door de vliegende brigade douaniers nabij de grens op Hollandsch grondgebied overvallen. Een verwoed gevecht ontstond, revolver schoten klonken van weerszijdenten slotte nam de brigade de vlucht, en nog denzelfden nacht bereikten de beestjes de plaats van bestemming. Als een bizonderheid wordt mede gedeeld, dat P. Hulsebosch, uit Schalkwijk, de eerste jonge versche spinazie aan de groentenmarkt te Haarlem heeft gebracht. Dit is 42 dagen vroeger dan het vorige jaar. In den Amsterdamschen brief van de Nieuwe Winschoter Ct. komt het volgende voor: „Dat er rare broodwinningen zijn, vooral in groote steden, is een algemeen bekend feit. Zonder nog eens in vergelijking te treden met wereldsteden als Parijs en bijv. te denken aan den man, die op de cafe-terrassen de eindjes sigaar en sigaret bij elkaar zoekt, om er weer fijne rook tabak van te maken, behoeven wij maar om ons tot Amsterdam te bepalen te denken aan den rijwielhandelaar op de Ceintuurbaan, die voor een prikje onder- deelen opkoopt, ze in elkaar zet en de fietsen dan voor veertig pop naar Oome Jan brengt. Iets dergelijks, een rare, maar eerlijke manier om een goed stuk brood te ver dienen, kwam mij dezer dagen weer ter oore. 't Is een gewoonte van café-bezoekers om met groot geld te betalen. Gedeeltelijk uit gemakzucht: een gulden, een riks is maar één greep in de portemonnaie, gedeeltelijk om niet te moeten vragen: „hoeveel is het?" Doch op die manier moet de kellner bij een omzet van één dubbelje en 5 cent winst, 85 cent kunnen teruggeven: hij heeft dus dagelijks een veel grooter bedrag aan kleingeld noodig, dan hij zelf verkoopt. Daaruit weet men een slaatje te slaan. Een nette, oppassende man, op wien men altijd rekenen kan, leent" den kellners wisselgeld, 's Morgens begint hij zijn wandeling op 't Frederiksplein, en loopt vervolgens alle groote café's af. Hij leent aan eiken kellner een minimum van tien gulden, 's Avonds tegen het sluitingsuur komt hij alles terughalen, en ontvangt dan 1 pCt. winst, dus een dubbeltje van elke tien gulden. Elke kellner betaalt hem dus ten minste 70 cent per week, en daar hij bijv. alle kellners van de „Kroon", „Mille Colonnes", etc. bedient, is het geen wonder, dat hij op die wijze een drie duizend gulden per jaar maakt. Natuurlijk zouden die kellners zelf wel voor dat wisselgeld kunnen zorgen. Want de meesten bezitten wel een paar honderd gulden, en als zij daarvoor bij den betaal meester kleingeld haalden, waren zij al voor eenigen tijd gedekt. Doch de ver diensten der Amsterdamsche kellners zijn in 't algemeen van dien aard, dat zij maling hebben aan die 70 cent. Zij ver dienen beslist meer, dan zij, regelmatig levende, kunnen verteren. En veelal, als zij later genoeg krijgen van de verbonden betrekking en wat meer van het leven kunnen genieten, zijn zij in staat zelf een café te koopen. Gewoonlijk zijn die ex-kellners niet de slechtste kasteleins. Buiten en behalve hun vakkennis, hebben zij met allerlei menschen moeten omgaan, spreken zij vreemde talen, kunnen zij vreemdelingen te woord staan". Ingezonden Stukken. Dwaalbegrippen. Ze zijn moeielijk uit te roeien. Het is bekend, hoe Galileï, die in strijd met de destijds heerschende meening (en met de kerkleer), dat de zon om de aarde draait, de leer verkondigde, dat de aarde om de zon draait. Hij werd door de H. Inquisitie op hoogen leeftijd in de gevan genis geworpen, met de pijnbank gedreigd en zóó gedwongen zijne overtuiging af te zweren! Hij mocht dankbaar zijn er het leven te hebben afgebracht! Dit had plaats te Rome, den 22 Juni 1633, In deze gemeente werden klachten aan geheven over het afsluiten van grachten, waarin het vuile rioolwater wordt opge houden. Zierikzee geraakte daardoor dikwijls met de voeten in 't water, en wordt boven dien er door geplaagd met een zeer schadelijken, en vaak ondragelijken stank. Een aantal ingezeteffen klaagden over den last van water. Het gevolg was ook hier, dat de Inquisitie er zich mede bemoeide; de rekwestranten kwamen er al niet veel beter af dan Galileï: de middelen, die men aanwendde, waren wel minder wreed; door overreding, persoonlijke pressie, een leuk praatje, al naar mate van het kaliber van den persoon, die in behandeling werd genomen, werden zeer velen er toe ge bracht, om evenals Galileï te verklaren: „ik heb afgezworen". En de Gemeenteraad besliste: dat het vele water in de grachten voor moesland en vruchtboomen eer heilzaam, dan nadeelig was; Rat Hp Afank der gracht door het niet ophouden, maar regelmatig laten afloopen van het vuile water zou toenemen!!! Zoo geschiedde, niet in 1633, maar op 1 Mei 1906. Voor het oogenblik moet dus worden berust in de lasten van water en stank. Er is echter meer, en uit dien hoofde wordt voor deze regelen een plaatsje ge vraagd in dit blad. Als bekend mag worden aangenomen, dat het water der gracht wordt gesueerd in de haven, als het in de gracht hoog staat, en in de haven de eb zeer laag afloopt. Dit gebeurt slechts nu en dan, en was hedenmorgen weêr waar te nemen; ook vóór 14 dagen was dit het geval, doch toen in veel sterker mate, doordien het verschil tusschen den waterstand in de gracht en het lage water in de haven grooter was, ook tengevolge van buiten gewoon lage eb. Het is van beteekenis na te gaan, hoe de loop dier uitwatering is. Als het ebtij laag genoeg weggeloopen is, gaan de sluisdeuren open en loopt het grachtwater in de havende eb voert het dan mede naar het havenhoofd. Die afloop naar het hoofd duurt, totdat de vloed #eêr inzet, en alzoo de stroom omgekeerd naar binnen gaat loopen. Het gevolg daar van is, dat al het met grachtwater ver mengd water, dat zich dan bevindt tusschen het hoofd en de sluis, in plaats van naar zee te stroomen, terugvloeit, en in de binnen havens terecht komt. De sluisdeuren gaan eerst dicht als het vloedwater gestegen is tot waterpeil der gracht; derhalve, er blijft nog een tijdlang (hedenmorgen tot half 10 laagwatertijd 8 uur) water uit de gracht vloeien, dat nu zijn koers neemt naar de binnenhavens in plaats van naar zee. Heden was de naar binnen loopende waterstroom uit de geul van de sluis zeer duidelijk waar te nemen tot voorbij de brug van het Luitje. Als nu dat grachtwater maar zuiver was, dan zou dat niet schadenmaar het kan vuil, soms zeer vuil zijn, en wel in die mate, dat het stank verwekt langs de Nieuwe en Oude Haven. Dit kan zeer veel uiteen loopen. Zoolang de gracht alleen opperwater sueert, dat, als het eenigen tijd heeft staan bezinken, vrij helder kan zijn, dan blijft al het doorgezakte vuil in de gracht, en het geklaarde bovenwater loopt door de sluis af. Dit was heden morgen het geval. Voor 14 dagen was dit juist omgekeerd. Ook toen was er een krachtige uitstrooming, doch toen was de gracht overdekt met een flinke ijskorst. Het meer zuivere boven water was bevroren en nu kon alleen het onderwater, het drabbige bezinksel, afloo pen, dat zeer dik en stinkend was, in die mate zelfs, dat men het dagen lang op de havens kon ruiken. Die geur is wel niet aangenaam, maar dat is toch niet het ergste. Het schadelijke water verspreidt zich door de binnen- en buitenhavens tot aan het hoofd en strekt tot voedsel voor de visschen en schaal dieren, die smakelijk door de bewoners onzer stad worden verorberd. Wegens pacht der visscherij in de haven vindt men jaar lijks bij de gemeente f 90 verantwoord; bij zeer laag water worden gewoonlijk oesters en mossels geraapt en de kreukel- jacht langs de bermen onzer havens zal niemand hier onbekend zijn. Eenige jaren geleden werd in deze courant gewaarschuwd tegen het gebruik van visschen en schelpdieren, in deze haven gevangen of geraapt. Nu er een gewijzigd en laat men vertrouwen een verbeterd sanitair toezicht is, mocht deze zaak wel eens aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen. Men heeft gezien, welke-, noodlottige gevolgen het aflaten van bezoedeld water in de haven kan hebben. Men mag spreken van de „Bergen-op-Zoomsche catastrophe"die, zooals men weet, ten gevolge heeft, dat zeer uitgebreide établissementen voor oester- cultuur van Bergen-op-Zoom zijn gevlucht naar ierseke, uitsluitend om den ruïneuzen invloed van de waterontreiniging te ont gaan! Deze zaak is ernstig genoeg om er in het openbaar de aandacht op te vestigen. Het kwaad te verhelpen, zou overigens weinig bezwaar of kosten meebrengen. Ook hier geldt het redmiddel, dat tegen den last van water en stank reeds meer malen, doch, helaas, te vergeefs, is aange voerd. Men geve de gracht op verschillende plaatsen gemeenschap met Schouwen door het wegnemen van de gemaakte afdam mingen en het daaraan toevoegen van meerdere openingen. Het rioolwater kan dan geregeld uit de gracht afloopen, zonder vooraf ten gevolge van langer of korter stilstaan te bezinken, en het kan dan, noch in de gracht, noch in de kanalen van Schouwen, éénigen stank verwekken. De eenige oorzaak van den stank en het vervuilen der gracht is het stilstaan van het rioolwater, waarvan het vuil naar den bodem gaat of langs den bodem drijvende blijft en daar tot rotting overgaat. Als de gracht eene zoodanige afwatering verkreeg, zou er geen sprake kunnen zijn van suatie door de Westhavensluis, die dan ook geheel buiten gebruik zou komen. De kosten, die de gemeente heeft te dragen in deze sluis die aan het Waterschap Schouwen bcbooit zouden een eerste besparing zijn. Geen druppel rioolwater zou meer de haven vervuilen en het ge vaar van vergiftigende visschen en schaal dieren zou geweerd zijn. Langs dien weg zou men weêr teruggebracht zijn naar den toestand van vóór 1850, toen er hoegenaamd geen klachten waren over vuil water, zoomin in de grachten als in de kanalen van Schouwen. Om daartoe te kunnen geraken zou alleen noodig zijn: de opzegging van de overeen komst met Schouwen, gesloten bij Raadsbesluit van 28 Sept. 1891, en daartoe is de gemeenteraad ten allen tijde bevoegd (zie art. 7, 2e zinsnede van het kontrakt). Zierikzee, 14 Jan. 1907. V. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 17 Jan. Ruime aanvoer van tarwe en gerst. Tarwe was nauwelijks volgens noteering te plaatsen; gerst en erwten vlug, rogge en bruine boonen waren moeilijk verkoopbaar. Diverse soorten tarwe f 5 4 f 5.80 tarwe f 6.70 a f 7.15; chevaliergerst f 5.50 a f 6; wintergerst f 5 a f 5,50; zomergerst f 4.60 5 f 4.80; rogge f 5 a f 5.20; haver f 3 a f 3.50; erwten (kleine) f 8 a f 8.50; kroonerwten f 9 4 f 9.25; bruine boonen f 5 a f 8.75. Ajuin f 0,50. Aardappelen f 1.80 a f 1.90. Middelburg, "T7 Jan. Ter graanmarkt van heden was een goede aanvoer. De meeste artikelen moesten, om tot zaken te komen, lager worden afgegeven. De prijzen waren als volgttarwe f 6.85 4 f 7; zomergerst f 5 a f 5.30; haver f 3 4 f 3.25; paardenboonen f 7 a f 7.25; kroonerwten f 9.25 4 f 9.40; tuinboonen f 6.75; witte boonen f 15.50 4 f 16; ronde bruine boonen f 10.25 4 f 10.50; lange dito f 8.75 4 f 9, alles per H.L. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: II Jan. Een zoon van P. A. Jongmans en M. P. Huekeslioven. 11 dochter P. A. Deurtoo en A. Schiettekatte. 12 zoon H. W. Laman en S. J. Vallentgoed. 13 dochter F. Verschuur en A. Llevense. 13 zoon G. W. Rlsch en J. de Smidt. 15 A. van Dijke en J. Catshoek. Overleden: 12 Jan. A. R. van Westenbrugge, 14 j., d. 14 S. M. Henning, 20 j., ongeh. dochter. V Den 24 Januari a.s. hopen j|onze geliefde Ouders: BOUKE O. VLEESHOUWER en TRIJNTJE WOUDSTRA, 3 hunne 40-jarige Echtvereeniging£ jjte herdenken. Brouwershaven, 19 Jan. 1907. Rotterdam, Hunne dankbare Kinderen, Aanbehuwd- en Kleinkinderen.!j Ondertrouwd: P. J. BLAAS Pz. en A. J. GELUK J.Md. Tholen, 18 Januari 1907. Getrouwd: C. EVERTSE K.A C.A LANDEGENT, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Rotterdam, 16 Januari 1907. Herlaerstraat 32. V Bevallen van een Meisje, J. GOEMANS—Gaanderse. Dreischor, 18 Januari 1907. Heden ontvingen wij het treurige bericht, dat onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Martijntje van der Dussen, na een korte, doch hevige ongesteld heid te 's-Gravenhage is overleden in den ouderdom van 41 jaar en 9 maanden. St.-Philipsland, 16 Januari 1907. Uit aller naam, G. VAN DER DUSSEN. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Machiel Gelok, in den ouderdom van 79 jaar en 5 dagen. St.-Maartensdijk, 16 Jan. 1907. Namens de geheele Familie, F. GELOK. R. GELOK—Oudesluijs. C. H. GELOK. A. J. GELOK—Stouten. J. BAZEN—Gelok. J. M. BAZEN. i A. PAULUSSE—gelok. Poortvliet. H PAULUSSE. Sint- Maartens dijk. Te Amsterdam overleed in den leeftijd van bijna zes-en-zeventig jaar, onze lieve Moeder Mevr. de Wed. B. M. Morel, geb. G. Keijzer. Stavenisse, 18 Januari 1907. A. MOREL. E. MOREL—Wijzenbeek. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, Johs. Quaak, in den ouderdom van 69 jaren en acht dagen. Oosterland, 18 Januari 1907. Uit aller naam, HUBR. QUAAK. Voor de zeer veie bewijzen van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid hunner 40-jarige Echtvereeniging, betuigt de ondergeteekende, ook namens zijne Echtgenoote, zijn hartelijken dank. St.-Maartensdijk. J. W. VAN GORSEL. Hartelijk dank aan allen vo< de vele blijken van deelneming, betoon bij het overlijden van onzen geliefden Zoo en Broeder ANTON LEONARDUS. IJsselmuiden, 19 Januari 1907. Familie SCHIPPERS. Zijdie iets te vorderei hebben van - of verschuldigi zijn aan de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap vai WOUTER OLREEden 1 Januari 1901 overleden te Bruinisse, worden uitgenoo- digd daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. FRANSE te Zierikzee, vóór I Februari 1907. bericht hiermede, dat hij, te rekenen van af Juli 1906, zijn praktijk heeft nedergelegd. Hij betuigt tevens zijn dank voor het zooveel jaren genoten vertrouwen. In plaats van Mej. de Wed. A. D. v. d. STOLPE—Anker is als verkooper mijner Boter aangesteld de Heer Boterfabriek „LUCTOR ET EMERGO", Haamstede. W. J. MULDER. ■H»- Het D A G E L IJ K S C H BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN vestigt de aandacht van Ingelanden op art. 4 der Keur van 3 April 1905, luidende Slooten, geen peilslooten zijnde, doch in peilslooten of waterleidingen uitloo- pende, moeten bij de be delving en herbedelving der waterleiding of peil- sloot, ook over een lengte van 6 M., gemeten van het uiteinde der inspringende sloot, gedolven worden. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontv.-Griffier, UITVOERING der Reder ij kers-Vereeniging „NU MET HOPE" te Kerkwerve, op Dinsdag 22 en Woensdag 23 Januari, des avonds 7 uur, in de herberg van L. KLAASSE. Dinsdagavond 25 cent; ENTREE: l Kinderen 10 Woensdagavond 40 Na afloop Bal. HET BESTUUR. der Rederijkers-Vereeniging „ADVENDO" te Noordwelle, op Vrijdag 25 Januari 1907. Aanvang 7 uur. Entrée f 0,50. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering a 10 cent extra. Woensdag 23 Januari. Aanvang 7 uur. Entrée als gewoonte. Op te voeren stukken: I. Tooneelspel in 5 bedrijven. II. Kluchtspel in één bedrijf. De LANDBOUWSOCIETEIT te Noordgouwe zal aanbesteden de levering van minstens 10700 K.G. Chili-Salpeter. Biljetten vóór 15 Februari a.s. In lichtingen geeft de Secretaris A. PRINSE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2