ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 Januari 1907. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i Is. as e e s c li e Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8413. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeien uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZEEM IL I T I E. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 10 Januari j.l., A no. 131, 3e afd. M. S. (Prov. blad no. 6); Vestigen de aandacht van de lotelingen dezer gemeente van de lichting 1906, die dit jaar in Maart kraehtens art. 99 der Militiewet moeten worden ingelijfd, op de omstandigheid, dat door het ontslag van een zeemilicien, bij de zeemilitie van de lichting 1906, ééne plaats is opengekomen, die alsnog in de maand Maart e.k. uit de lotelingen van de lichting 1906 zal kunnen worden aangevuld; Brengen voorts belanghebbenden onder het oog, dat, zoo zij zich niet reeds ten vorigen jare daarvoor hebben aangegeven, zij zich nog in deze maand zullen kunnen aanmelden om bij de zeemilitie te dienen, mits zij eene der daarvoor vastgestelde beroepen uitoefenen. Eindelijk wordt de aandacht der bovenbedoelde lotelingen er op gevestigd, dat een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geschikt heid geen aanspraak geeft op plaatsing bij de zeemilitie. Zierikzee, den 17 januari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Winterswijk, 16 Jan. Alhier is een 77-jarige Duitsche vrouw overleden, die in bijna 30 jaar geen straat gezien had. De vrouw, echtgenoote van een sedert eenige jaren overleden Duitschen spoor wegambtenaar, was bij den aanleg van het spoor naar hier overgeplaatst, en sedert dien menschenschuw geworden. Na haar dood werd op haar bloot lichaam een zakje met 500 mk. gevonden, dat in 25 jaar niet van haar lichaam verwijderd was geweest. Het zakje was blijkbaar geheel versleten. Utrecht, 16 Jan. Gisterenavond heeft alhier een tragisch ongeval plaats gehad. Op den Gruttersdijk woonde de 75- jarige weduwe T., die wegens haar groote hardhoorigheid door de spraakmakende gemeente „Dooffie" genoemd werd. Zij genoot een buitengewone populariteit, in dien zin, dat men zich gewoonlijk te haren koste vermaakte. Vooral de jeugd maakte het haar dikwijls zeer lastig. Gisterenavond was het wederom van hetzelfde laken een pak en werd zij bij het verlaten van haar stulpje dadelijk van alle zijden door de bengels bestookt. Het oude besje wond zich steeds meer en meer op, geraakte in een crisis van de hoogste opgewondenheid en zakte ten slotte levenloos ineen. Ten einde raad werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch het was reeds te laat. De wreede knapen hadden haar doodgesard. 's-Gravenhage. Alhier kunnen op 1 April en 1 Juli 1907 telkens ongeveer 40 agenten van politie der 3de klasse worden aangesteld. Aan deze betrekking is verbonden eene aanvankelijke bezoldiging van f 12 per week, welke nJ 2 jaren dienst tot f 12,50 wordt verhoogd. Bovendien heeft er in het politiekorps, bij gebleken geschiktheid, na het ontstaan van vacatures, eene regel matige opklimming in rang plaats, gepaard gaande met verhooging van de bezoldiging tot een maximum van f 14,50 per week voor den agent 1ste klasse en f 18 voor den brigadier 1ste klasse. Het personeel geniet vrije genees- en heelkundige behandeling, vrije uniform- kleeding, schoeisel en heeft recht op pensioen, ook voor weduwen en weezen. Voor dit laatste moet worden gestort als minimum 5 pCt. van de bezoldiging, na aftrek van f 200 en vermeerderd met het bedrag, dat voor kleeding etc. wordt berekend. Eerst na proeftijd van één jaar, kan bij gebleken geschiktheid definitieve aanstelling volgen. Vereischten zijnleeftijd tusschen 23 en 30 jaren, gezond en krachtig lichaamsgestel, lengte minstens 1.75 M., onbesproken gedrag, voldoende blijken, dat met vrucht de lagere school is doorloopen. Tot aanbeveling kan strekken: Politie dienst, diploma van het examen van den Algemeenen Nederlandschen-Politiebond, militaire dienst in eenigen graad. Sollicitanten kunnen zich tot 1 Februari 1907 schriftelijk wenden tot den Hoofd commissaris van Politie te 's-Gravenhage en daarbij hunne stukken overleggen. Persoonlijke overkomst, indien niet gevraagd, is vooralsnog niet gewenscht. Zij, die niet aan de eischen voldoen, behoeven niet mede te dingen. Rotterdam, 17 Jan. Hedennacht is alhier aangehouden de kleermaker A. V., die gesignaleerd stond in het politieblad wegens een verduistering te Middelburg gepleegd. Gisterenmorgen werd in de Jonker- fransstraat door een motorwagen van lijn 3 een witte poedel dwars doormidden gereden. De plaats, waar het arme dier zijn einde had gevonden, scheen andere honden bizonder aan te trekken; telkens beroken zij de plaats des onheils. Heden morgen was een mooie Airdale-terrier zelfs zoodanig op de noodlottige plek verdiept over het vergankelijke van het honden- beslaan sedert de invoertng van electrische tractie op de trambanen, dat hij de nadering van de tram niet bemerkte, en ook er onder geraakte. Drie pooten werden hem afgereden. Het dier jankte verschrikkelijk, zoodat een medelijdende conducteur het met een wisselijzer bewusteloos sloeg. Daarna werd de hond op een wagen naar het bureau Meermanstraat gebracht, en daar met een revolverkogel uit zijn lijden verlost. De Holland-Amerika-lijn heeft haren passagierspi ijs voor derde klas naar New- York 6 gulden verlaagd en gebracht op 84 gulden. Voorts is op alle schepen een onder- zeesch kloksignaal-toestel ingevoerd. Middelharnis. Met 1 Februari is tot opzichter van den Rijks Waterstaat te Dieren benoemd de heer J. H. Pellinkhof, thans in gelijke betrekking alhier werkzaam. Waalwijk, 16 Jan. De oorzaak van de ontploffing aan de gasfabriek is niet geweest het springen van één derzuiverings- kisten, maar in één dier kisten was een lek gekomen. Het ontsnappende gas heeft zich tusschen den zolder en het dak ver zameld, en is ontbrand door in aanraking te komen met een gaspitje aan de buiten zijde van het beschot, dat deze afdeeling afsloot. De schade is belangrijk, en door verzekering gedekt. Gisterenavond was er nog slechts een 30 M'. gas in de gas houders, maar men is er in geslaagd, door 't in werking stellen van een motor, de benoodigde hoeveelheid te behouden, zoodat de gemeente geen oogenblik zonder licht of krachtgas heeft gezeten. De schade der omwonenden is vrij aanzienlijk, en wordt meest door assurantie gedekt. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 18 Jan. Naar wij vernemen, is het plan van de Vereeniging „Excelsior", tot veredeling van zangvogels en pluimvee in Schouwen en Duiveland, wederom een tentoonstelling van pluimvee en aanver wante artikelen te dezer stede te houden. Onze lezers zullen zich natuurlijk her inneren de in 1903 alhier gehouden ten toonstelling van pluimvee enz. en tevens het groote succes, dat deze mocht ten deel vallen. Voor de aanstaande tentoonstelling is der Vereeniging reeds veel steun toegezegd, zoowel uit het binnen- als buitenland, doch onnoodig zal het zijn te zeggen, dat het bestuur hoopt op de medewerking van allen, die in staat zijn te helpen bevorderen, dat deze tentoonstelling niet alleen moge slagen, maar zelfs de vorige overtreffen. Moge deze verwachting in vervulling komen, en deze tentoonstelling leiden tot bevordering van het doei, en strekken ten voordeele van onze neringdoende ingezetenen. Benoemd bij den waterstaat en 's lands buitengewone openbare werken in Ned.- Indië tot ingenieur 3e kl. de adspirant- ingenieur J. M. Gasille. Wij Waren heden in de gelegenheid gesteld de stoom-zagerij en stoom-schaverij van de heeren Gebr. Bax, Breedstraat alhier, in oogenschouw innemen, en de doelmatige, snelle werkingeer van gade te slaan. Deze stoom-zagerij en stoom- schaverij is de eerste, niet slechts in Zierikzee, maar op geheel dit eiland. Door haar wordt veel arbeidstijd bespaard. In een oogenblik zagen wij een balk door gezaagd, en een lijst geschaafd. Wij wenschen aan de ijverige ondernemers veel geluk met hun nieuwe machine in hun nieuw gebouwde werkplaats toe. Men meldt ons: Naar aanleiding van het schrijven over achteruitgang van de bevolking der ge meente Zierikzee en de middelen, o. a. de visscherij, om deze tegen te gaan, gingen wij eens na, wat omtrent 1750 van Zierikzee werd gezegd omtrent de bevol king: „Binnen de stad en op de Visschers- en Heunaarsdijken worden geteld negentien honderd een en tachtig huizen, waarbij nog komen twee en twintig schuren, zeventig hoven en erven, en in het Poort ambacht buiten de stad acht en twintig huizen en hofsteden, vijf meestoven, waar van één in de stad, twee leverhuizen en zes zoutkeeten, die alle op het kohier der verpondingen zijn gesteld. Voor het middel der Huisschattinge of verponding is de stad met 1166: 13:4 ponden Vlaams aan geslagen. Het getal der ingezetenen, zoo jong als oud, binnen de stad en poort ambacht te zamen, wordt van sommigen tusschen de tien- en elf duizend begroot". In genoemd jaar waren er nog dertig schepen, die ter haring- en kabeljauw vaart gingen, maar dit getal was tien jaren vroeger nog vijftig, ..welke vermin dering, eensdeels door net" kwaitjK stagen van verre het grootste gedeelte in plaats van winst te doen, merkelijke sommen verliezende, anderdeels door den aanwas van de Koopvaart, waartoe het meeste scheepsvolk zich begeeft, veroorzaakt wordt. De vischhoekers, zijnde schepen met bunnen, varen des winters, omtrent van het begin der maand October tot Paschen daar aan volgende, in de Noordzee te „Verssche", gelijkt men zegt, wanneer zij de kabel jauw, ook heil- en tarbot, levend in de haven brengen". Het verminderen van de vischvaart is vergezeld gegaan met den aanwas van de koopvaart. In 1747 waren er niet minder dan zeven-en-negentig, daaronder twee buizen, een fregatschip, twee snauwschepen en drie driemasthoekers, zijnde de overigen alle hoekerschepen met twee masten, maar na drie jaren was dit getal tot zeven-en- zeventig verminderd. Mocht een en ander belangstelling wekken, dan zou omtrent die visscherij en koopvaart, benevens verschillende neringen, nog al een en ander te vertellen vallen, waarover dus misschien in het vervolg meer. Bruinisse. in de jaarlijksche ver gadering van den Kolenbond „De Voorzorg" werd door den boekhouder verslag uit gebracht over het jaar 1906. Daaruit bleek, dat in dat jaar werden ingeslagen 552 ton steenkolen, terwijl 5373 H.L. werden afgeleverd. Op 1 Jan. 1907 waren nog 2083.J H.L. in het pakhuis. De ontvangsten bedroegen f 5902.25, de uitgaven f 5304,29. De heeren T. de Koning, Jac. Goudzwaard en W. Jumelet Stz., werden als bestuurs leden herkozen. Het aantal leden van den Bond is 240. Oud-Vossemeer. Thans worden aan den dijk tusschen Tholen en Oud-Vosse meer twee rijen boomen aan de onderzijde van dien dijk gerooid; al deze boomen zijn door den stormvloed van 12 Maart gedood. Jammer genoeg, want deze dijk was door zijn rijke beplanting een sieraad dezer gemeente. Colijnsplaat. In de Maandag gehouden raadsvergadering, waarvan het grootste gedeelte geheime zitting was, is voor- loopig met 5 tegen 2 stemmen besloten tot het bouwen van een steiger als aanleg plaats voor passagiers enz., voor rekening van de gemeente en naar aanleiding van 't request, ingezonden door A. Kole Cz. alhier. Middelburg, 17 Jan. De zes personen. die door de politie alhier zijn aangehouden wegens diefstal en heling van lijnkoeken en olie, zijn heden overgebracht naar het huis van bewaring. Zij ondergingen reeds een verhoor voor den rechter-commissaris. De „Vereeniging tot het bezoeken der Armen" alhier ontving deze week drie giften, van f 1500, f 400 en f 100, totaal f 2000. De diaconie der Herv. Gem. alhier ontving f 750, en de vereenigingen „Kinder voeding", de „Zeeuwsche Dorcas", het „Genootschap der Moederlijke Weldadig heid" en die tot „Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden" elk f 300. Laatst genoemde vereeniging later nog f 60. De commissaris van politie te Middelburg deelt mede, dat bij hem ver schillende klachten zijn ingekomen over Léon Nicaise, wonende te Dusseldorf, Bismarckstrasse, zich noemende directeur van de Berlitzschool, wegens het niet nakomen van zijn verplichtingen ten opzichte van het geven van lessen in de vreemde talen, welke hem vooruit zijn betaald. Ook ten opzichte van het door of namens hem doen van bestellingen zij voorzichtigheid aanbevolen, aangezien daar omtrent ook klachten zijn ingekomen. Landbouw en Veeteelt. Goes. De bijeenkomst van oud-leerlingen der winterlandbouwschool alhier, Dinsdag gehouden, was zeer geanimeerd. De voorzitter, de heer J. Welleman, wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van wijlen het bestuurslid, den heer A. Lindenbergh Pz. De voorzitter werd als zoodanig herbenoemd, en in plaats van wijlen den heer Lindenbergh tot conuuisaaiis gekozen de heer D. Linden bergh. Besloten werd de leaen van zustervereenigingen, die in Zeeland wonen, toe te laten tot de gewone vergaderingen en te doen deelnemen aan de excursiën. De verslagen over proefvelden te Wilhel- minadorp en Sappemeer zullen in druk verschijnen. De landbouwleeraar, de heer I. G. J. Kakebeeke, hield een belangrijke voordracht over nieuwe stikstofhoudende meststoffen. Nog werd door den oud-leerling, den heer a. van Broekhuyzen, thans handelaar in paarden in België, een voordracht gehouden over het Belgische paard. Het ontbreken van goede hengsten en fokmerries is oorzaak, dat in Zeeland de handel in paarden niet zoo voordeelig is als in België. Eikerzee, 16 Jan. De landbouwvereeni- ging alhier hield heden onder presidium van den heer A. van der Weijde haar jaarlijksche algemeene vergadering, die dit maal buitengewoon druk was bezocht. Na de gewone opgave van te bestellen hulpmeststoffen werden tot leden van 't bestuur gekozen de heeren A. Berrevoets, P. Hanse, J. van den Bout Fz., N. A. Boogerd en S. J. Gast. Die leden van 't bestuur, die ontslag hadden genomen, de heeren A. van der Weijde, J. Batenburg en J. Blom, werd bij monde van meerdere sprekers de hartelijke en welverdiende dank der vereeniging gebracht. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat was uitgegeven f21909,41 en ontvangen f 21894,70', dus 't nadeelig saldo was f 14,715, zijnde een vooruitgang van f 8,43 s. Na rondvraag volgde nu de sluiting. Renesse. Bij enkele paarden in deze gemeente komt de droes voor. Gelukkig is, naar men beweert, deze ziekte, waar aan de dieren doorgaans geruimen tijd lijden, niet van zeer ernstigen aard. Texel, 16 Jan. Het is hier een veel- gevolgd gebruik, dat de boereplaatsen om de 6 jaar in het openbaar worden verhuurd. 1907 is, nu weer het jaar, dat vele boerderijen van bewoner verwisselen. De huurprijzen zijn enorm hooger dan zes jaar geleden, een gevolg mede van de beste jaren, die het boerenbedrijf heeft doorgemaakt. Er zijn plaatsen verhuurd, die van 4—600 gulden meer aan huur doen dan zes jaar geleden. Een huur van 90 5 100 gulden per bunder is geen op zichzelf staand feit. Of 't er kan worden „orgcliualj - lo i.Og KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Hedel door ds. P. de Looze te Oud-Vossemeer. Ds. G. Verrij, predikant der Geref. Kerk B te Tolen, die het beroep aannam naar Giessen- Oud- en Nieuwkerk, hoopt 17 Febr. afscheid van zijn Gemeente te nemen en 3 Maart intrede te doen te Giesen- Oud- en Nieuwkerk, na bevestigd te zijn door ds. R. J. W. Rudolph, uit Leiden. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 20 Januari 190 7. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 18. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sNam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemaire^ Herv. Kerk te Burgh: 'sVoorm. half tien ure: ds. DeJagher. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure: dsJapchen. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sNam. twee ure: ds. Reus. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: de heer H. Z. Both, theol. candidaat. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sVoorm. half tien ure: ds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. IV/sse. Herv. Kerk te Dreischor: 'sVoorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. (Be diening H. Avondmaal); 's nam. twee ure: ds. Ruysch van Dugteren van Oosterland. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Kars. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 'savonds 5,15 ureLeeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Ruijsch van Dugteren. Geref. Kerk. te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. C. Staal; 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. negen ure, 'snam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 'sVoorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone samenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1