Sociëteit Gemengd Nieuws. mp, lid ADVERTENTIEN. Een ernstige vraag aan onze lezers. Prijs per fl. f 1,50; 6 fl. f 8,12 fl. f 15, GEMASKERDEN. Vóór démasqué zullen geen nieuwe Dansen worden uitgevoerd. JOH. F. A. THEEWIS. Ml Bindl". AANBESTEDING. 1100 Wl3. Grint, Merriepaard, Geldersche Wagen, 9-jarig Esschen-, Elzen- en Ypeii-Hakhout, „Belle=vue", Vrijdag zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen v. d. G., ontslagen ladingmeester van de Maatschappij „Zeeland", beklaagd van den bekenden diefstal van struisveeren. KERKNIEUWS. Ds. J. C. Kars hoopt Zondag 24 Febr. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Ouwerkerk en op 3 Maart zijn intrede te Stolwijk te doen. Bij de laatst gedane rekening en verantwoording door den adm. diaken der Ned. Herv. Diaconie te Nieuwerkerk, bleek te zijn ontvangen in 1906 aan collecten en giften ruim zeven honderd vier en twintig gulden en uitgegeven totaal ruim zeven honderd en twee gulden. Voor de inwendige zending was boven dien in het busje gevonden 25 gulden. O N D E R W IJ S. Benoemd tot hoofd der Chr. Evangelische bewaarschool te Goes mej. S. van Leussen. Post en Telegrafie. Brouwershaven. Met ingang van 16 Januari is bevorderd tot brieven- en telegram besteller in den eersten dienst de heer H. Bolkenbaas, thans belast met den beperkten dienst alhier. Iets over sprot en sardijn. Aan de Engelsche en Fransche kusten worden jaarlijks groote hoeveelheden sprot (Clupea Sprattus) gevangen en ook aan onze kust komt deze vischsoort in de laatste jaren menigvuldig voor. De sardijn (Clupea Sardina), welke veelvuldig in de Middellandsche Zee voor komt, schijnt allengs ook Noordelijker te trekken en wordt hier, vooral in de laatste jaren, bij groote hoeveelheden langs de kust gevangen. Beide vischjes zien er ongeveer uit als een kleine haring. Terwijl de sprot veel vuldig in gerookten staat in den handel wordt gebracht, komt de sardijn meer ingemaakt in olie voor, zorgvuldig in blikjes verpakt. Zoowel de sprot als de sardijn zwemmen bij voorkeur in groote scholen. De sardijn vangt men in onze zeegaten meestal met een raamkuil. Dit vischtuig bestaat uit vier stevige stukken hout, in een vierkant vereenigd, waaraan een net wordt bevestigd, dat van achteren in een punt uitloopt. Terwijl het vaartuig geankerd ligt en flink stroom gaat, hijscht men den raamkuil over boord en bevestigt een touw tot steun vóór op de schuit of ook wel aan den ankerketting. De stroom voert dan de visch in het net. Komt er eene flinke' school sardijn den raamkuil binnen, dan gebeurt het, dat het anker meêslipt en de schuit gaat drijven. Soms vangt men in een paar uren voor meer dan honderd gulden aan sardijn, doch meer nog gebeurt het, dat geen enkel vischje door den stroom in het net wordt gevoerd. Gewoonlijk wordt aan onze kust het visschen naar sprot en sardijn alleen in de najaarsmaanden uitgeoefend. Een 64-jarig oorlogsschip is verkocht. Aan 's Rijks Marinewerf te Amsterdam is verkocht het voor den dienst afgekeurde korvet „Prins Maurits der Nederlanden". Er waren negen inschrijvingen ingekomen, hoogste inschrijver was de firma M. S. Springer Rapenburg 16, Amsterdam, die dus eigenaar van het schip wordt voor f 16.788. De inillionair-spullebaas James An thony Bailey, van de circusfirma Barnuin Bailey, die den 11 April van het vorige jaar overleed, op 58-jarigen leeftijd, laat een kapitaal na van 151 millioen gulden, waarvan zijn nicht, Ruth Louise Bailey te Westchester in den staat New-York, erf gename is. Hij stierf in Engeland en daar was ook zijn kapitaal belegd, wat voor de Engelsche schatkist een voordeeltje van f 355.046 aan successierechten is. Een gewiekste bedrieger. Markies de Saint André, of Dieudonné Ecole, zooals zijn ware naam luidt, kwam in het dorpje Saint André-de-Cotone als zoon van een eenzamen schoenmaker ter wereld. Toen Dieudonné vijf-en-twintig jaar werd, trok hij de wereld in en werd volontair aan het Fransche consulaat te Liverno. Hij oogstte hier evenwel lang niet genoeg roem en eer naar zijn zin; daarom nam hij zijn ontslag en benoemde zichzelf tot diplomaat, met den titel van markies. Het ging doodeenvoudig; naar zijn geboorteplaats noemde hij zich de Saint- André en voerde het devies „Oorlog, deugd en eer". Hoe men als diplomaat moet optreden, had hij voldoende voor zich gezien. In het jaar 1902 begaf Dieudonné zich naar Parijs en twee maanden later ver heugde hij zich in het bezit van een rijke, jonge weduwe. Eerst bewoonde men een elegante villa in Montmorency, vervolgens een huis in de Avenue d'Eylau. De markies leefde met zijn vrienden op grooten voet, hield er tal van bedienden en een kostbaren stal op na. In de deftigste kringen ontving men hem, en overal wist hij zich het air van een handig diplomaat te geven. Schoonmama in spé zorgde voor de noodige middelen, en gedurende het eerste jaar gebruikte onze vriend 400,000 francs. Toen werd het volgens schoonmama tijd, dat hij zich op zijn post begaf. Dieudonné nam een kloek besluit enging er van door. Het arme weeuwtje liet overal naar haar markies zoeken, maar die zat goed en wel in Amerika. In Juni '04 kwam hij naar Parijs terug en werd daar hals over kop verliefd op een Italiaansche balleteuse van de groote opera, die op haar beurt een „liaison" had met een Parijschen millionnair. Uit dit zaakje wist Dieudonné 7000 francs te kloppen. Doch toen het „juffie" haar geld terug verlangde kreeg ze een briefje van den volgenden inhoud: „Een de Saint André duldt niet, dat men geld van hem verlangt. Dat is een beleediging, die ik nooit vergeef. Adieu". Hierop verdween hij naar Brussel. Een rijke demi-mondaine, Leontine C., wist hem te boeien. Hij schreef haar: „Ik beloof u nooit naar uw verleden te vragen. We zullen ons van deze ruwe wereld terugtrekken en op het historische slot Saint-André, dat mijn geslacht in de Vendee bezit, gelukkig samen leven". Voor ze het slot betrokken, begaf men zich naar Parijs. Na een jaar waren Leontine's 100,000 francs en haar markies verdwenen. Onze vriend begaf zich opnieuw naar Brussel en leerde er een negentienjarige schoone, Armandine van Gelder, kennen, die vrijgeviger met liefde was dan met geld. Alles wat hij kon machtig worden was 400 francs. Zijn plan Armandine te be wegen, hem haar kapitaal, ten bedrage van 300,000 francs, af te staan, mislukte. Eindelijk kreeg hij 400 francs, waarmede hij er vandoor ging. Toen Armandine hem een paar dagen later aan het station ontmoette, kwam het tot een hevige scène, waarbij hij haar vertelde, dat hij getrouwd was en het geld naar zijn vrouw gezonden had. De jonge dame gaf de zaak in handen der politie, die thans ijverig haar best doet, den pseudo-markies op het spoor te komen. Het volgende is, volgens de N. Arnh. Ct., te Millingen gebeurd bij de intrede van het nieuwe jaar: Uit een kar, staande vóór het huis van den heer B., werd 's avonds een paarden deken ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan. Doch van den dief geen spoor De veldwachter, die z'n volkje hier zoo'n beetje kent, vond echter een probaat middel. Hij gaf den bestolene den volgenden raad „Laat Zondag aan de kerk aflezen, dat U den dief heel goed kent, maar dat U er geen politiezaak van zult maken, als het gestolene binnen drie dagen wordt terugbezorgd". En zoo geschiedde. Den volgenden morgen, al heel vroeg, lag de deken bij den heer B. op de stoep. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur t Waarom zou men niet bereid zijn U een ant woord te geven op de vraag in Uw laatste hoofdartikelhoe het feit te verklaren is, dat tegenover het hooge cijfer der vertrokkenen, een zoo laag cijfer staat van hen, die zich metter woon in onze gemeente kwamen vestigen (in 1906)? Vooraf zij aangestipt, dat U een gulden woord spreekt, waar U zegt, dat, wil men met vrucht het publiek belang dienen, men gehouden is de raken bij haar waren naam te noemenmen houde dit steeds wel in het oog! Een positief antwoord op bovengemelde vraag kan niemand geven. We kunnen echter de déductieve methode volgen en het daarmee al een heel eind sturen. Uit het feit, dat het over- groote meerendeel der vertrokkenen tot den werkenden stand behoort en dat bij deze categorie meestal geen ander motief bestond dan het streven naar lotsverbetering, kan men afleiden, dat hier de loonstandaard lager is dan in vele andere plaatsen en dat om deze reden de werkman zich veel meer aangemoedigd moet voelen om van hier te gaan, dan om van elders naar hier te komen. Er zullen echter nog wel streken zijn, vooral ten platten lande, waar de loonen weer minder zijn dan in onze stad en om die reden zullen zich hier ook nog wel personen komen vestigen, doch in verhouding toch al licht in mindere mate dan het aantal vertrekkenden. Het spreekt van zelve, dat hier slechts onder- stellenderwijs kan gesproken worden en zeer in 't algemeen; zeer dikwijls zijn bij de verplaatsing van bevolking verschillende bizondere invloeden werkzaam, die zeer kunnen afwisselen en vaak niet na te speuren zijn. Nog een enkel woord zij hier bijgevoegd naar aanleiding van Uw oproep aan allen, die hart hebben voor Zierikzee: het groote bezwaar tegen de vestiging hier van industrieele onder nemingen is door U terecht genoemd het gemis van versch water. Moge de wetenschap het mogelijk maken dit vraagstuk op te lossen en het middel vinden om op eene voor ons bestaan bare wijs het duinwater hierheen te leiden 1 dan zou althans de onmogelijkheid zijn weggenomen. Ten opzichte der visscherij spanne men de verwachtingen niet te hoog. Hoe het eertijds daarmede hier gegaan is, werd enkele jaren geleden, in dit blad in eene uitvoerige verhandeling zeer verdienstelijk in het licht gesteld. Men zou dwalen, als men meende, dat bij de mislukking der laatste poging om de zeevisscherij hier te doen herleven, niet onderzocht was naar de oorzaken daarvan. Die oorzaken lagen trouwens zoo voor de hand, dat men er niet verder naar behoefde te zoeken. Niemand in Zierikzee zal zich te kort gedaan achten, als hier gezegd wordt, dat er hier geen enkel persoon is, die geschikt en bekwaam kan genoemd worden voor de zeevisscherij, dat een zeer eigenaardig en geheel op zich zelf staand bedrijf is.. Toen men de laatste poging hier waagde, moesten de equipages der beide vischsloepen uit andere visschersplaatsen worden aangeworven. De visschers hechten zeer aan hun woonplaats en de lieden, die werkelijk goed zijn, worden door de reederijen niet zoo maar losgelaten. Wat naar hier kon verlokt worden, was, het bleek maar al te zeer, niets dan uitschot. De gevolgen zijn dan ook niet achtergebleven. De ondernemers, die mochten hopen op eenige verdienste tegenover het verstrekte kapitaal voor aankoop, uitrusting en kosten, werden ten slotte bij de liquidatie aangesproken, om bij hetgeen aan de zaak reeds was besteed, nog een f 1400 met elkander te suppleeren tot dekking van het tekort! V. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 704 vette runderen, 1179 magere runderen, 249 vette kalveren, 195 nuchtere kalveren, 1167 varkens, 195 biggen. Koeien 26 tot 38 ct.ossen 26 tot 38 ct. stieren 22 tot 28 ct.kalveren 38 tot 55 ct. varkens 19 tot 24 ct.alles per i kilo. Melkkoeien f 120 a f 280, kalfkoeien f 160 f 375, stieren f 65 f 165, pinken f 50 a f 130, vaarzen f 70 f 180, alle mager vee; biggen f8 a f 14, paarden f 50 a f 160. Nuchtere kalveren: fok- f 15 a f 25, slacht- f 8 a f 15. Vette runderen met grooten aanvoer en vluggen handel, zeker in verband met den aankoop van vette ossen, bestemd voor Zwitserland. Voor stieren was weinig animo. Eerste kwaliteit vette kalveren duur, in afwijkende soort was weinig omzet, vooral bij het eindigen der markt was de handel hierin slecht. Nuchtere kalveren duur. Handel in paarden en biggen van weinig beteekenis. Op de magere markt was de handel levendig, de beste drachtige koeien werden duur verkocht. De prijzen hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 6.75 k f 8.65 per 100 stuks. Aanvoel 1500 stuks. Gent, 11 Jan. Vlas. De aanvoer van inlandsch was goed. Er heerschte betere vraag en de prijzen zijn voor alle soorten vaster geworden. Russisch genoot meer belangstelling. Voor superieure qualiteit op het land geroot vlas zijn de prijzen gestegen en voor de overige qualiteiten, alsmede voor goede qualiteit in water geroot vlas bleven ze onveranderd. Garens van vlas en van snuit met levendigen handel tot steeds vastere prijzen. Spinners van jutegarens zijn sterk onder contract en houden op zéér vaste prijzen. Kantoengarens onveranderd vast. In linnen wordt de handel bemoeilijkt door sterk verhoogde vraagprijzen. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. lanuari. Maans- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 16. 3 voorm. 4. 6 9.42 nam. 4.33 9.49 17. 4 voorm. 4.51 10.27 nam. 5.20 10.40 18. 5 voorm. 5.35 11.12 nam. 6. 4 11.31 19. 6 voorm. 6.17 nam. 6.46 0. 0 20. Zo. 7 voorm. 6.54 0.21 nam. 7.25 0.49 21. M. f voorm. 7.35 1.11 9.2 v. nam. 8.10 1.42 22. 9 voorm. 8.23 2. 9 nam. 9. 6 2.44 23 10 voorm. 9.28 3.16 nam. 10.18 3.54 Tijd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 STOOMBOOTD1ENST Januari. Donderd. 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensd. 23 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. 'sm. 6,30 6*30 6,30 6,30 8,- Geboren: CORNELIA JACOBA, Dochter van H. VAN DER MAAS en J. A. VAN DER MAAS— Hage. Cats, 13 Januari 1907. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling ons op 15 dezer betoond. Duivendijke, 16 Januari 1907. T. GAST en Familie. Hebt gij last van bloedarmoede? Voelt gij u dikwijls loom en moe? Lijdt gij aan zenuwzwakte Zijt gij prikkelbaar of zenuwachtig En wilt gij daarin spoedig verandering zien? Wilt gij weer gezond, vroolijk en opgeruimd worden Gebruik dan SANGUINOSEZij zal u doen, wat zij voor honderden gedaan heeft! Honderden en duizenden in ons vaderland hebben een goede gezondheid aan de SANGUINOSE te danken. De SANGUINOSE is beslist het best bekende middel in alle gevallen van bloedarmoede en zenuwzwakte. Gij kunt geen beter middel vinden, zelfs voor veel geld. Neem er de proef eens mede, vooral wanneer gij geen baat bij uwe tegenwoordige behandeling vindt Te Zierikzee en omstreken alleen echt bij M. S. Polak, gedipl. Drogist, het eenigste ware adres, waar wij voor instaan, en F. P. J. Bal, Drogist; te Tholen bij W. Potter, Drogist; te Middelburg bij Joh. de Roos, VlasmarktW. HubrechtseDrogist, en Schulte Co. Maak eens kennis met ons nieuwe middel „VIJGENHONIG" voor hoestenden. VAN DAM Co.Den Haag. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, mijne geliefde Echtgenoote en onze Moeder, Mej. Maria van Nieuwenhuijzen, geb. Elenbaas, in den ouderdom van 60 jaar en 4 maanden. Steenbergen, 13 Januari 1907. W. C. VAN NIEUWENHUIJZEN en Kinderen. Heden overleed alhier, na een kort ziekbed, tot ons diep leedwezen, de bij vele Waterschappen en Polder besturen alom bekende Zinkbaas Piet aan de Wiel in' den ouderdom van bijna 70 jaren. Tal van jaren was hij met de meeste toewijding en trouw bij ons werkzaam. Sliedrecht, 13 Januari 1907. A PRINS THz. Heden overleed, na eene langdurige ziekte, op het onverwachts, onze geliefde Dochter en Zuster Sophia Maria, in den leeftijd van 20 jaren. Zierikzee, 14 Januari 1907. H. HENNING. H. HENNING—Hoppenbrouwer. J. HENNING. Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onze lieve Behuwd- en GrootmoederMevrouw de Weduwe S. S. A. VAN WETERING—Wunder, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 16 Januari 1907. Ds. P. F. VAN DEN BERG. A. VAN DEN BERG. S. S. A. VAN DEN BERG. Den LEDEN wordt kennis gegeven, dat zij, die nog LIJNKOEKEN verlangen voor directe levering, dit kunnen opgeven a.s. Donderdag aan den Secretaris. Namens het Bestuur, D. KOOPMANSecretaris. Het POLDERBESTUUR van Dreischor. zal trachten aan te besteden, de levering van (biggelen 1—3 c.M. Leveren de helft vóór 1 Mei a.s., en de wederhelft voor 10 Juni a.s. Inlichtingen te verkrijgen bij den Dijk graaf van genoemden Polder, alwaar de inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd vóór 7 Februari a.s. Het Polderbestuur voornoemd, J. DOELEMAN Zz„ Dijkgraaf. A. P. DER WEDUWEN, Ontv.-Griffier. zal, bij inschrijving, op Vrijdag 25 Janu ari 1907, aanbesteden DE LEVERING VAN Te leveren vóór of op 6 Februari: 180,000 of meer Kilo Superphosphaat. 36,200 Chili-Salpeter. 11,000 Thomas-Phosph. Te leveren op 1 Maart: 24,800 of meer Kilo Amm.-Superph. 3300 Kaïniet. 4700 Peru-Guano. 600 Zwavelz. Am moniak. Voeder-Artikelen te leveren 1 Maart: 3200 of meer Kilo Paardenboonen. 4460 Kleine Maïs. Voorwaarden voor de aanbesteding zijn op aanvrage te bekomen bij den Secretaris A. HUIJSMANS te Oud-Vossemeer. De Notaris H. J. VAN NOU- HUYS te Zierikzee zal, Vrijdag is Januari 1907, te 10 uren, aan het Schutje, gemeente Kerkwerve, openbaar verkoopen: Een aftands 2-jarige vette Os, U-jarige vette Os, 1'-jarige halfgemeste Os, Osje van vier maanden, 2 Osjes en Stiertje van 7 maanden, Stiertje van 9 maanden, jaarling Stier, dito Os en dito Vaars, 9 Loopvarkens, 6 Biggen, een groot jaarling Schaap, drachtige Geit, voorts: Barouchet, Tilbury, Hondenkar, Windmolen, Hooihark, Karnmachine, Steekkar, 3 Wasch- machines, Moesmaker, Ploeg, Petroleum stel, Kookstel, Tafels, Stoelen, Kleerrek, verschillende Deuren, alsmede pi. m. 10 duizend K.G. Tarwestroo, eenige partijtjes Stroo, Klaver, Kanthooi en Jaapjespeeén. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, op Vrijdag 18 Januari 1907, des voorm. 11 ure, in het Bosch van Haamstede, publiek verkoopen: Eene groote partij lang en zwaar waaronder geschikt voor Bakens. De Notaris J. FRANSE zal, Vrijdag 18 Januari 1907, 's middags 12 ure, voor Mej. de Wed. en Erven van den Heer W. KANAAR, in het te veilen perceel, publiek verkoopen: De sinds vele jaren bestaande en gunstig bekende aan de Nieuwe Haven te Zierikzee, Kadaster Sectie B no. 1773, groot 02 A. 60 c.A. De Gebouwen dezer Sociëteit voor eenige jaren geheel vernieuwd, be vatten twee zeer nette, ruime en goed verlichte zalen 1 bovenzaal voor de socië teit en I benedenzaal voor vergaderingen. De kooper, die met 1 Maart op het gebruik kan komen, moet den Inventaris overnemen voor den getaxeerden prijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3