Dinsdag 15 Januari 1907. Tweede Blad. (Z ierilizeesclie C o u r a n -t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8411. Direcieur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. ITALIË. De Etna vertoont sinds eenigcn tijd hernieuwde werkzaamheid. In de laatste dagen van het vorig jaar werden reeds een zeer dichte rook en een zwaardere aschregen waargenomen, en dezer dagen zag men, dat de rook door vlammen gekleurd was. De krater is op het oogen- blik wegens de sneeuw niet te bereiken, zoodat men zich tevreden moet stellen met de waarneming der verschijnselen op een afstand. Uit Palermo wordt bericht, dat het gewelf der kerk van Villa Abata ingestort is; 14 personen werden meer of minder zwaar gewond, twee hunner zijn overleden. NOORWEGEN. Woensdagnacht te 1} uur werden te Christiania twee vrij hevige aardschokken waargenomen, die gepaard gingen met een donderend gerommel. RUSLAND. In de Jeruzalemsche Laan te Warschau hebben onbekenden twee speurders dood geschoten. Een toesnellende patrouille vuurde op de moordenaars, maar trof ze niet. Wel werd een voorbijganger zwaar gekwetst. Terzelfder stede zijn groote wissel- vervalschingen ontdekt. Een gezelschap jongelieden aldaar heeft valsche wissels ten bedrage van een half millioen roebel in omloop gebracht. De Warschausche handelsbank is er alleen voor 140,000 roebels ingevlogen. Deze wissel-affaire heeft oogenschijnlijk niets met de politiek en de terroristische beweging te maken, maar is een doodgewone grove oplichterij als overal op zijn tijd voorkomt. De moordenaar van generaal Pawlof, die Donderdag door den krijgsraad tot den dood door den strop werd veroordeeld, werd gedurende den loop van den volgenden nacht terechtgesteld. Zijn inden- titeit heeft men niet kunnen vaststellen. De Tsaar, zoo heet het,"heeft het rapport, hem over den dood van Pawlof uit gebracht, voorzien van de kantteekening: „Dat is een groot verlies. Deze zoo krachtige man zal moeilijk te vervangen zijn". Generaal Draskewsky, prefect van Rostow aan de Don, is benoemd tot op volger van den vermoorden politieprefect van St.-Petersburg, Von der Launitz. 12 Jan. In de wijk Wassily Ostrow is een bom, die uit een venster viel, op de binnenplaats van een huis ontploft. Slachtoffers werden niet gemaakt. De ruiten werden vernield. De politie doet onderzoek. Lodz, 11 Jan. De moordaanslag op den chef der gendarmerie, Schadjko-Andrejew (niet Patko), werd door tien met revolvers gewapende mannen volvoerd, die hun wapens, tegelijkertijd afschoten. Van de drie soidaten die den chef vergezelden, werden twee zwaar en de derde licht ge kwetst. Toevallig voorbijkomende Kozakken schoten op twee personen, die wegliepen en vermoedelijk tot de moordenaars be hoorden. Dezen werden zwaar gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. ENGELAND. Bij Lagos, op de zuidelijke kust van Portugal, zal zich in Februari een ge weldige Engelsche vloot verzamelen om oefeningen te houden. Uit de Kanaal-, de Atlantische- en de Middellandsche Zee- vloot zullen daar bijeen zijn 30 linieschepen, 16 kruisers en 14 verkenners, torpedo jagers, enz. Nooit zijn er, zegt een Engelsch blad, zooveel linieschepen en kruisers bijeen geweest. Deze vloot van zestig schepen is maar weinig kleiner dan alle slagvaardige oorlogsschepen van Frankrijk en Duitschland bij elkaar (77), en dan heeft Engeland thuis en over de wereld verspreid nog 65 schepen, die dadelijk in het vuur kunnen komen. Neemt men de grootte der schepen in aanmerking, dan is het overwicht ook groot. De vloot, die bij Lagos komt te liggen, meet bij kans 682,000 ton, de heele Duitsche vloot nagenoeg 526,000, de Fransche ruim 703,000. Maar Engeland heeft bovendien ruim een millioen ton aan oorlogsschepen elders. Wel mocht lord Brassey, een des kundige in marinezaken hij heeft o. a. in de admiraliteit gezeten dezer dagen in een redevoering zeggen, dat de Engelsche vloot in Europeesche wateren op het oogenblik iedere andere verre de baas is. FRANKRIJK. Parijs, 12 Jan. De heden gehouden ministerraad kwam tot overeenstemming ten opzichte van het plan tot afschaffing der permanente krijgsraden in tijd van vrede. De ministerraad nam voorts het ontwerp aan tot afschaffing van de com pagnieën van discipline voor militairen, die schuldig bevonden worden aan ver klaarde vergrijpen tegen de krijgstucht. De opeenhooping van sneeuw in de buurt van Perpignan maakt den toestand der gemeenten in die buurt hoogst kritiek. Tallooze huizen storten in, daken bezwijken en de bevolking begint gebrek aan levens middelen te krijgen. Bakkers kunnen niet bakken bij gebrek aan meel. Te Serralongue is de vloer der gemeente school bezweken. De kinderen konden zich ternauwernood redden. In hetarrondissement Prades sterft in de bergen veel vee. In de mijnen van Gardanne heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Er waren, van een zestal, vijf ladingen normaal ge sprongen, maar de zesde veroorzaakte een mijngas-ontploffing. Aanstonds toog men aan 't redden der gewonden, te zamen elf. Twee verkeeren in levensgevaar. De meeste mijnwerkers waren gelukkig net naar boven om te schaften, anders ware de ramp misschien niet te overzien geweest. DUITSCHLAND. De voormalige koningin van Hannover is te Gmiinden gestorven. Prinses Marie van Saksen—Altenburg was in 1818 ge boren; zij huwde in 1813 den lateren koning George V en trok met dezen in 1866 naar Oostenrijk, waar hij in 1878 stierf. Berlijn, 12 Jan. De begrafenis van koningin Maria van Hannover zal plaats hebben 18 dezer; het stoffelijk overschot zal in het Mansoleum te Gmunden worden bijgezet. In regeeringskringen alhier gelooft men niet, dat de dood van de koningin wijziging brengen zal in de houding van den hertog van Cumberland. De koningin moeder zou in de laatste dagen van haar leven veel meer verzoeningsgezind geweest zijn dan haar zoon. Deze koningin was één der drie ont troonde vorstinnen van Europa; de andere zijn: Eugènie, weduwe van Napoleon III en Natalie, vroeger koningin van Servië. Straatsburg (Elzas), 11 Jan. De bladen deelen uitvoerige bizonderheden mede omtrent den noodlottigen brand te Geis- polsheim. 's Morgens om 6 uur is de kachelfabriek van Hubert Co. te Geispolsheim geheel afgebrand. De vlammen versperden de uitgangen, zoodat slechts een klein deel der arbeiders zich kon redden. Twintig arbeiders, jongelieden en meisjes, verbrandden of werden zóó deerlijk gewond, dat zij er niet van op zullen komen. De doode lichamen, die men vond, waren geheel verkoold. Zekere Birkhold te Leopoldshall (Anhalt) kreeg, toen hij een overweg van den spoor overstak, den afsluitboom op het hoofd. De slag kwam zoo hard aan, dat hij lang onder doktershanden is ge weest, maar de gevolgen laten zich nog altijd gelden en, volgens de dokters, kan hij de oude niet meer worden. Hij eischte een schadeloosstelling van 75,000 mark van de staatsspoorwegen en, na lange onderhandelingen, is hem nu een ver goeding van 64,000 mark uitbetaald. BELGIË. Nabij Dinant is bij een klopjacht op konijnen één der deelnemers, baron Maurice de Bonhomine, gestruikeld, met het nood lottig gevolg, dat zijn geweer is afgegaan, en dat de lading baron Jeseph de Bonhomme in den buik trof. De getroffene was bijna dadelijk dood. In de gasfabriek „F Etoile" te Hemixem waren Vrijdag drie werklieden bezig de ketels te ledigen. Doch onder die bezigheid begon eensklaps een hoop brandende kolen ineen te zakken en de werklieden als 't ware te overstroomen. Één hunner werd zóó deerlijk gebrand, dat zijn lichaam nog slechts één Wonde was. Hij werd doodelijk gewond naar Antwerpen gevoerd, waar hij reeds na korten tijd stierf. De tweede is ook zeer erg gewond, en moest eveneens in het gasthuis worden opgenomen. Zijn toestand schijnt van dien aard, dat er weinig of geen hoop is op genezing. De derde is minder erg gekwetst. Zijn wonden leveren hoegenaamd geen gevaar op. Luik, 11 Jan. In de kolenmijn „Belle- Vue et Bien-Venue" te Herstal heeft een, gelukkig mislukte, lage aanslag plaats ge had, die, wanneer hij gelukt was, een ontzettende ramp zou tengevolge hebben gehad, met verlies van verscheidene mijn werkerslevens. Immers het is gebleken, dat het plan bestaan heeft, een helsch werktuig in den mijnput te gooien, en juist op dat oogenblik, waarop de"mijnwerkers na hun arbeid uit de schacht naar boven stegen. Het is van achter een klein huisje, op 10 M. afstand van den mijnput, dat het werktuig te 4.20 uur in den morgen is geslingerd. Reeds waren eenige mijnwerkers van uit den put aan de oppervlakte verschenen, toen plotseling een knal weerklonk en een groote vlam te voorschijn sloeg uit een voorwerp, dat zoo juist in de nabij heid van den put was neergeworpen. Tegelijkertijd hoorden de mijnwerkers voetstappen van zich in allerijl verwijde rende personen. Onverschrokken togen de mijnwerkers met hunne lantaarns op onderzoek uit, vonden een conservenbus van 25 c.M. hoogte, waarin nog eenige spijkers met glasscherven zaten en een wit poeder; op eenigen afstand lag het deksel met een rond gat er in, en daarnaast eene tube met een mijnwerkerslnnt er. aan. Was het voorwerp niet uit elkaar ge vallen, dan was de uitwerking ongetwijfeld ontzettend geweestnu bepaalde het zich slechts tot eene, kleine uitbarsting, die, behalve eenige schade aan het dak van het huisje, geen verdere gevolgen had. Onmiddellijk was de brigade-commandant der gendarmerie van Herstal aanwezig, om een oog in 't zeii te houden bij het vertrek der mijnwerkers. Ook het parket van de Luiker rechtbank kwam spoedig, vergezeld van den chemicus Jorissen, ter plaatse, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar dezen laffen aanslag. Zooals gezegd, het plan heeft volgens alle waarschijnlijkheid bestaan om de bom juist dan in den put te werpen, wanneer de mijnwerkers opstegen. Hier is dus een aanslag bedoeld op arme werklieden, die, na een zware taak in de mijn verricht te hebben, doodmoede naar boven kwamen, om zich naar vrouw en kinderen te begeven. Men heeft in deze treurige misdaad waarschijnlijk te zien een vreesaanjagen op de nieuwe werklieden die de adminis tratie der mijn heeft moeten aannemen, om hare dagploegen volledig te maken, daar er nog steeds een 90-tal mijnwerkers aan het staken blijven op deze mijn. Het onderzoek door justitie en politie ingesteld naar den dader, zal zich dan ook allereerst op deze negentig leegloopers richten. NEDERLAND. Vaals. Volgens het Bert. Tagebt. wordt er alhier nu meer dan ooit te voren gespeeld. Mag men de verklaringen van ingewijden gelooven, dan worden er iederen avond geheele vermogens verloren en gewonnen. De voornaamste in de Derbey- club is de Hongaarsche graaf Stary, die wel is waar uit Nederland gebannen is, maar iu Aken woont. Daar hem echter een kort verblijf in Nederland is toegestaan (minder dan 24 uur) gebruikt hij dat privilege door 's avonds in een gesloten rijtuig naar Vaals te rijden en 's nachts naar Aken terug te keeren. Zutplien, 12 jan. Commissarissen der „Eerste Nederlandsche hagelverzekering- maatschappij" stellen aan aandeelhouders voor, op de algemeene vergadering te besluiten, dat ongeveer 100 pCt. op aan- deelen kan worden terugbetaald. Amsterdam, 12 Jan. Gisterenavond is een ernstig ongeluk gebeurd met de auto- koolzuurspuit van de Brandweerkazerne aan de Prinsengracht. Ongeveer halfacht rukte deze spuit uit voor een brandje in de Westerstraat. Op de brug over de Prinsengracht vóór de Prinsenstraat weigerde de wagen naar het stuur te luisteren, met het gevolg, dat hij van de brughelling afgleed en tegen het hoekhuis van Prinsen gracht en Anjelierstraat terecht kwam. Dit huis wordt verbouwd en dus stond er een schutting voor. De wagen drong door de schutting heen en bleef steken in het zand van de binnen de schutting opengebroken straat. Het brandweerpersoneel kwam er goed af, maar helaas ging het ongeluk toch gepaard met het verlies van een menschenleven. De 66-jarige weduwe Kuesouw, wonende in de Konijnenstraat, bevond zich juist nabij de schutting op het oogenblik van de botsing en miste den tijd óm uit den weg te komen. Zij raakte tusschen schutting en wagen beklemd en werd ernstig gewond door de brandweer mannen binnengedragen in het huis van de firma Trol en Verburgt, op den anderen hoek van de Anjelierstraat. Uit dat huis werd om de politiebrancard getelephoneerd, waarmede de ongelukkige ijlings naar het Gasthuis vervoerd werd. Het mocht echter niet meer baten, spoedig na aankomst in het Gasthuis overleed de arme vrouw. Inmiddels had de brandweer handen vol werk gehad om den zwaren motorwagen weder vrij te maken. Het voorstel werd opgevijzeld en toen de wagen met paarden kracht de brug weder opgetrokken. Daarmede gingen zeker een paar uren heen. Een groot getal nieuwsgierigen was op de mare van het gebeurde komen toeloopen. Sommige van de omstanders spraken hunne verontwaardiging uit over den toestand waarin dit gedeelte van de Prinsengracht gelaten en telkens weder opnieuw gebracht wordt. De ligging van deze tamelijk hooge brug, schuin vóór den ingang van de Anjeiierstraat, geeft telkens aanleiding tot ongelukken. Voortdurend rijden voertuigen tegen de vóór de helling gelegen huizen aan en 't is een wonder dat hier al niet meer ernstige ongelukken gebeurd zijn. Eenigen tijd geleden was er een mooie gelegenheid om den ingang van de An jelierstraat te verbreeden. Het hoekhuis, waartegen nu de brandweerwagen is aan gereden, is te koop geweest en de gemeente zou inderdaad een goed werk gedaan hebben als zij dit huis had aangekocht, het had doen sloopen, en op die wijze den ingang van de straat verbreed had. Dit is echter niet geschied op dezelfde gevaarlijke plek is men thans bezig een nieuw, zelfs hooger perceel op te trekken. Zooals wij zeiden heeft het brandweer personeel geen noemenswaard letsel be komen. De brandmeester Van Eykeren alleen bekwam eenige lichte verwondingen. Hij zat echter zóó geplaatst op den wagen, dat, ware deze niet aangekomen tegen een houten schutting, waarvan de planken meegaven, maar tegen een muur, zeer zeker ook hij een slachtoffer zou geweest zijn. Het onderstel van den wagen was zoo danig vernield, dat men niet heeft kunnen nagaan, wat eigenlijk de oorzaak van het defect aan de stuurmechaniek geweest is. Zekere C. L., houder van een be rucht café Zeedijk 31, naast „De Stad Hamburg", was onlangs tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens koppe larij. De politie kon echter den veroor deelde niet in handen krijgen, en dacht, op grond van mededeelingen, dat hij naar België was uitgeweken. Echter kwam een rechercheur te weten, dat Lust in zijn eigen huis zich schuil hield en toen heeft de politie er geen gras onder laten groeien. Eergisterenmiddag zette zij het huis aan voor- en achterzijde af, en deed onder leiding van den inspecteur J. W. Haarmans een inval in perceel 37, om den veroor deelde in handen te krijgen. Gemakkelijk ging dit niet. Lust vluchtte eerst het dak op, en poogde later door een geheine verbinding in café „De Stad Hamburg" te ontvluchten. Maar ook hier stond politie om hem den pas af te snijden. Toen keerde hij in zijn eigen huis terug en borg zich in een geheim kamertje op. De politie wist hem hier te ontdekken, en toen gaf Lust zich zonder verzet over. Hij werd direct voor den procureur- generaal geleiden daarna in arrest gesteld, om zijn straf te ondergaan. Volgens eigen verklaring, zou hij juist morgen naar België uitwijken. Watergraafsmeer, 11 Jan. Een trouw lustig paartje alhier was de vorige week het slachtoffer van een noodlottige ver gissing. Reeds waren alle gasten bijeen, reeds stond het bruidskoetsje vóór de deur, en reeds was het bruidspaartje op het punt om in te stappen en zich naar het stad huis te laten rijden, toen bericht kwam, dat het huwelijk wegens een kleine ver gissing, bij het opmaken der huwelijks stukken begaan, uitgesteld moest worden. De gasten moesten dus maar weer naar huis, de feestelijkheden afbesteld en de trouwlustigen moesten nog maar een paar dagen geduld oefenen. Haarlem, 12 Jan. Voor eenigen tijd werd alhier een dienstmeisje, beschuldigd van oplichting van kanten kragen teil nadeele van een bewoonster der Nassau- straat, door de recherche aangehouden en ten politiebureele in arrest gesteld. De justitie vond echter bij een nader onderzoek geen termen aanwezig o'm tot vervolging over te gaan. Het meisje beweert thans gedurende drie nachten op het politiebureau opgesloten te zijn geweest. Naar aanleiding hiervan heeft de recht bank een onderzoek gelast. Utrecht, 11 Jan. In den afgeloopen nacht heeft zich alhier een tragisch tooneel afgespeeld tusschen twee van elkaar gescheiden levende echtgenooten, de 23- jarige D. W., gewezen Oost-Indisch militair en wonende in de Lijnpadsteeg, en de 25-jarige C. de J., thans verbijf houdende bij een familie in de Van der Takstraat. Het 25-jarig vrouwtje had niet veel pleizier van haar huwelijk gehad. Eiken dag kreeg zij bijna een pak slaag, en het ergste was, dat al het geld in drank werd omgezet en het hongerspook grijnzend voor de deur stond. Zoo kon het niet langer en in arren moede had zij ten slotte haar biezen gepakt en elders een goed heen komen gezocht. Haar man was hierover echter in het geheel niet gesticht, en bleef haar voort durend lastig vallen. Wat hij echter ook zeide, of deed, de vrouw bleef standvastig en wenschte niet meer in de echtelijke woning terug te keeren. In den afgeloopen nacht kwam de ontknooping. Op de Mariaplaats wachtte W. zijn weerbarstige vrouw, die een geheelont houdersbijeenkomst had bijgewoond, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op, en drong opnieuw aan, zich met hem te verzoenen en weder onder één dak te wonen. Ook nu bleef zij echter hardnekkig weigeren en in dolle woede haalde hierop de ander een revolver uit zijn binnenzak te voorschijn en loste 5 schoten op haar. Drie hiervan troffen doel aan rug en hoofd. De politie was onmiddellijk aanwezig en maakte zich zonder moeite van den pleger van deze gemeene daad meester. Hij bevindt zich thans aan het hoofdbureau en zal waarschijnlijk nog heden voor den rechter van instructie gebracht worden. Gelukkig ts de toestand van het slacht offer niet levensgevaarlijk. Na verbonden te zijn, is zij huiswaarts gebracht om verder verpleegd te worden. Rotterdam, 12 Jan. In een heden alhier gehouden vergadering van aandeel houders der Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij is de volgende motie voorgesteld le. dat alle handelingen van het bestuur, voorafgaande aan en in verband met den verkoop der electrische concessie, ten zeerste moeten worden veroordeeld 2e. dat die verkoop aan de Antw. Rott. tram op bedriegelijk wijze heeft plaats gevonden 3e. dat, tengevolge van dien verkoop, de aandeelhouders op verschrikkelijke wijze zijn benadeeld; 4e. dat de directie en commissarissen verzwegen hebben, wat noodig was tot bepaling van de waarde der aandeelen; 5e. dat op geheel willekeurige en onge paste wijze bescheiden der vennootschap zijn verborgen gehouden en de gevraagde inlichtingen geweigerd 6e. dat op grond van een en ander, een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders moet worden aan gevraagd, teneinde voor te stellen, het ontslag van de dir. en comm., alsmede de onmiddellijke voorziening in de vacature der directie, eventueel in die van com missarissen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5