Dinsdag 15 Januari 1907. Eerste Blad. (25 i e r i li. z e e s c li e Cour an 1). De toekomst van Zierikzee. ftlEUWSTMOINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8411. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan de behandeling van dit onderwerp ga vooraf de beantwoording van een in ons vorig nummer voorkomend ingezonden stuk, onderteekend V„ en geschreven naar aanleiding van ons jongste hoofdartikel: „Ter Overdenking". De geachte schrijver van dit stuk heeft, alhoewel blijkbaar met de hoofdstrekking van ons artikel grootendeels instemmend, daartegen eenige bedenkingen in het midden gebracht. Vooreerst meende Z.Ed. ons, zij het ook in hoogst hoffelijken vorm, eenigszins te moeten terechtwijzen, omdat wij den staf over den Hoofdelijken Omslag hebben gebroken, dien wij voor de ingezetenen te hoog hebben genoemd, en waaraan wij de vermindering van onze bevolking voor namelijk hebben toegeschreven. Z.Ed. is immers van gevoelen, dat zulk een veroordeeling, in het publiek uitge sproken, het moge met goede intenties geschied zijn niet anders dan nadeelig voor onze gemeente kan zijn. Wanneer men een ongezonden toestand bij een publiek-rechterlijk orgaan, niet het minst om de nadeelige gevolgen, die er uit voortgesproten zijn, en die er nog uit kunnen voortspruiten, met vrucht wenscht te bestrijden, dan is men gehouden de zaken bij haar waren naam aan te duiden. Gedreven door de zucht onze inge zetenen zooveel mogelijk hier te behouden, en voor de elderswonenden een beletsel uit den weg te ruimen zich te dezer stede te komen vestigen, hebben wij den Hoofde lijken Omslag wegens de hoegrootheid van het percentage als één der oorzaken van de vermindering onzer bevolking aan gewezen. De geachte auteur van het ingezonden stuk schrijft evenwel die vermindering aan andere oorzaken toe, geheel en al buiten den Hoofdelijken Omslag gelegen. Gesteld dat hij ten aanzien van de 412 personen, die onze gemeente in het af- geloopen jaar verlaten heben, grootendeels gelijk zou hebben, hoe verklaart hij dan het feit, dat tegenover het hooge cijfer der vertrokkenen een zoo laag cijfer staat van hen, die zich metterwoon in onze gemeente kwamen vestigen. Zou het percentage van den Hoofdelijken Omslag, dat nu hier f 3,20 pCt. bedraagt, daaraan zoo geheel vreemd zijn? Een instrooming toch van nieuw bloed is in hoofdzaak te verwachten van de landelijke bevolking dezer streek, waarvan ons stadje het brandpunt vormt. En nu is er in geheel Schouwen Duiveland geen enkele gemeente, waar het percentage van den Hoofdelijken Omslag zoo hoog is als juist in Zierikzee. Wil men dus het teruggaan der plaatselijke bevolking stuiten, wil men haar wederom in getalsterkte zien toenemen, dan dient men met vermijding van alle door de noodzakelijkheid en rechtvaardigheid niet strikt voorgeschrevene uitgaven onze ge meentehuishouding, die thans wat groot scheeps is, meer economisch in te richten, opdat binnen een niet te lang tijdsverloop liet percentage van den Hoofdelijken Omslag zóó kan worden vastgesteld, dat het niet noemenswaard met dat der andere gemeenten van dit eiland verschilt. Nu geven wij volgaarne toe, dat dit niet het eenige middel is om Zierikzee uit den staat van verval op te heffen, en wederom tot bloei te brengen. Er is een ander middel, van de toepassing waarvan naar onze [vaste overtuiging de toekomst van Zierikzee afhangt. Dit middel zullen wij nu gaan uiteen zetten en bespreken. Eenige jaren geleden hebben wij reeds in verschillende artikelen er op gewezen, dat ons aan de Schelde gelegen stadje, dat op één der beste havens van Zeeland kan bogen, en daarbij het voorname centrum van handel en verkeer is voor geheel het eiland, zoowel voor industrie als voor visschcrij uitnemend gunstig ge legen is. Het doet ons genoegen, dat ook de geachte schrijver van liet ingezonden stuk ten opzichte van de industrie deze zienswijze is toegedaan, en daarvan in zijn stuk openlijk blijk geeft. Maar om een industrie en visschcrij hier te verkrijgen moet men ook de handen uit de mouw steken. Lang genoeg hebben wij geslapen. Laten wij thans, nu Zierikzee helderziend achteruit gaat, zoodat haar toekomst bedreigd wordt, niet langer blijven slapen, maar eens flink wakker worden, en de handen ineenslaan. Laten wij, afstammelingen van de Mare- zaten, onze kracht in het water zoeken, zoowei in het zoete, dat uit de duinen van Renesse naar de stad kan geleid worden, teneinde industrie hier mogelijk te maken, als in het zilte nat, dat in onze nabijheid stroomt, en waarop van hier uit de visscher zijn bedrijf kan uitoefenen. Een suikerfabriek, een bierbrouwerij, een wasch- en badinrichting en andere indus- triëele ondernemingen kunnen slechts in het leven geroepen worden, wanneer men niet angstvallig voor de kosten terugdeinst, om het benoodigde water uit de duinen naar de stad te leiden. Hetzelfde geldt ten opzichte van de visscherij. En wat de visscherij betreft, wij be zitten één der beste getijhavens van Zeeland, maar missen een visschersvloot. Vroeger is het eens beproefd haar in het leven te roepen, maar de ongunstig uitgevallen proef heeft afschrikkend gewerkt. En instede van een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der mislukking, instede van voordeel te trekken uit de gemaakte fouten, die leiden moesten tot een schipbreuk lijden der onderneming, legde men de handen in den schoot, daardoor aan de gemeente een tak van bestaan onthoudend, die hier welig zou kunnen bloeien, en die aan ons doodsch stadje een gansch ander aanzien zou geven. Laten wij ons in dit opzicht spiegelen aan gemeenten, die alles hebben aangewend een visscherij in het leven te roepen, en daarin schitterend geslaagd zijn. Gij, die hart hebt voor Zierikzee; gij, die gaarne aan de stad uwer geboorte en inwoning de plaats zoudt willen hergeven, die haar krachtens haar gunstige ligging en haar eervol verleden toekomt, vereenigt u met den vasten wil niet éér te rusten, voordat gij een stevigen grondslag voor de herleving van ons stadje gelegd hebt. De toekomst van Zierikzee hangt van u af. Voert het water dér duinen naar hier, en de industrie zal als met een tooverslag verrijzen. Moedigt de visscherij van uit onze haven aanbegunstigt, steunt haar met geheel uw invloed en al uw kracht, en van lieverlede zullen ook wij evenals van ouds van een visscherij kunnen spreken, die aan velen een levensbestaan zal schenken. Dan zal, met behulp van de industrie en de visscherij, onze bevolking krachtig in zielental vooruitgaan. En Zierikzee zal haar plaats in de rij der bloeiende gemeenten herwonnen hebben. Per-zie. Er schijnt weinig reden te bestaan voor de vrees, die hier en daar gekoesterd werd, dat de troons' «stijging van den nieuwen Sjah aanleiding zal kunnen geven tot het ontstaan van een toestand van algemeene anarchie. Het is, integendeel, waarschijnlijker dat het optreden van Mohammed Ali Mlrza een periode van rust en beter, krachtiger bestuur zal brengen. Reeds sinds geruimen tijd was de overleden Sjah niet meer in staat geweest, zich met regeeringszaken in te laten. Dit had tengevolge, dat overal in den lande de bestuurszaken tot een toestand van wanorde waren vervallen. Men verwacht van den nieuwen Sjah, dat deze daarin verandering en verbetering zal brengen. Want Mohammed Ali Mirza zal waarschijnlijk een werkzamer aandeel in de regeeringszaken nemen dan zijn vader het heeft kunnen doen. Hij werd geboren in 1872, en is dus in de kracht zijns levens; en steeds gaf hij blijken, groote belangstelling te bezitten voor allerlei zaken. Hij ontving, evenals al zijn broeders, een uitstekende opleiding, zoowel de gewone Perzische als een Europeesche. Zooals voor Perzische prinsen te doen gebruikelijk is, trad ook M. A. Mirza in het leger; hij doorliep alle rangen van luitenant tot veldmaarschalk. Krachtens zijn positie als troonopvolger was hij gouverneur van Azerbeitsjan. Maar M. A. Mirza week hierin af van andere Perzische prinsen, dat hij zich werkelijk ook bemoeide met het bestuur van zijn provincie; en hij verwierf zich daarbij de reputatie van een verlicht regeerder. Men roemt hem als een voor stander van vooruitgang'en hervormingen; trouwens hij plaatste reeds zijn hand- teekening onder de nieuwe grondwet. Naar door een Europeesch diplomaat bij het Perzische hof wordt meegedeeld, heeft de nieuwe Sjah van zijn vader niet geërfd de groote liefde voor Oostersche weelde en uiterlijken schijn, welke Moe- zaffer-ed-Din zoozeer kenmerkte. De hof praal, waarmee Mirza zich te Tabriz omringde, was niet groot. AMERIKA. Over de kust van New-Jersey (V. S.) is een warme golf neergestreken, die een gansch ongewone temperatuur voor den winter heeft veroorzaakt. Op sommige plaatsen langs de kust was het Dinsdag 80 graden F., ofschoon er niet veel zonne schijn was. Te Cape May en Atlantic City en zelfs noordelijker tot Long Branch zag men vrouwen in overhemdblouses. De bontjes en andere winterkleeding waren in den ban. Het vreeselijk ongeluk te Pittsburg is veroorzaakt door een ophooping van gas onder in één der hoogovens. Ten deele werd het gesmolten metaal omhoog geslingerd en viel als een loodzware gloeiende regen neer op de vluchtende werklieden, van wie verscheidene daardoor een hand of been verlorenen voor de rest stroomde het uit de gebarsten hoog oven over den grond, waar het een laag vormt van een meter dikte. Van de 36 arbeiders bleef er één ongedeerd, 7 werden zoo ernstig gekwetst dat hun toestand hopeloos is, 4' werden dood gevonden, en de overige 24 zijn spoorloos verdwenen, verzwolgen door het metaal. Het bericht uit Pittsburg over de ramp in de staalgieterij van de firma Jones Laughlin wordt door berichten uit Pittsburg in de Londensche bladen nog nader aangevuld. Van de 35 man, die werkten bij den gesprongen hoogoven, is er slechts één ontkomen. Deze mail zekere George Knox gaf het volgende relaas van de vreeselijke gebeurtenis. „Wij waren allen aan het werk en wij hadden geen vermoeden van een ontploffing. Opeens ontstond een geweldig geraas; en dadelijk zette ik het op een loopen. Tenzij ik sneller kon loopen, dan het. metaal stroomde, wachtte mij een afschuwelijke dood. Het was dan ook geen seconde te vroeg, dat ik een veilige plek bereikte. Toen ik om mij heen keek, zag ik tien mannen wegloopen; hun kleeren stonden in brand. Blijkbaar waren enkelen hunner gekwetst, want zij konden bijna niet vooruitkomen. Verscheidenen struikelden en vielen in het gesmolten metaal, dat hen onmiddellijk verzwolg. Toen kwam een tweede ontploffing; ik zag om mij heen, maar er was niemand meer". New-York, 11 Jan. De bevolking van Californië bereidt zich voor op een boycot van alle in de Unie wonende Japanners, teneinde hen te dwingen naar hun vader land terug te keeren. De regeering doet al het mogelijke om de beweging te stuiten, vreezende dat in Japan tegenmaatregelen tegen de Amerikanen genomen zullen worden. NEDERLAND. Terschelling. 11 Jan. Gisterenavond werd het nieuwe licht op den vuurtoren „Brandaris" in gebruik genomen, dat naar men zegt het 2de der wereld in lichtsterkte moet zijn. Het effect is grootscli. Op 2 uur afstand is het of het aanhoudend weerlicht. Duidelijk ziet men de breede stralenbundels in het donker rondwaren. Moge de groote arbeid, die voor het totstandkomen noodig was, in de toekomst voor velen van ge wichtige beteekenis blijken te zijn. Dat het nieuwe licht stralen werpe wijd en zijd in het belang dier velen, die te nacht ons eiland passeeren. Lemmer, 10 Jan. De salonboot „Bols- ward" van de Holl. Friesl. lijn, gisteren morgen om 9.20 uur van hier naar Amsterdam vertrokken, zat hier heden morgen op een gezichtver van onze kust nog zóó vast in het ijs, dat ze voor- noch achteruit kon stoomen. De salonboot „Heérenveen", daarop ter adsistentie van Amsterdam vertrokken, heeft tegen den middag de „Bolsward" uit het ijs gewerkt, waarop beide booten naar Amsterdam zijn opgestoomd. Het is bijna ongelooflijk, maar toch waar, dat, terwijl er in onze provincie geen sprake meer is van schaatsrijden, de jeugd zich hier de laatste dagen nog lustig op schaatsen vermaakt. Ten Westen van onze haven zit n.l. nog een veld vlak ijs, van wel een half uur in omtrek, dat een schoone gelegenheid biedt. Leiden. Prof. dr. W. v. d. Vlugt, wiens gezondheidstoestand thans weder bevre digend is, en die den actieven dienst als hoogleeraar heeft hervat, zal zijn colleges in de wijsbegeerte van de rechtswetenschap heropenen in de tweede helft van deze maand. 's-Gravenliage, 12 Jan. Heden werd door H. M. de Koningin ten gehoore ont vangen Mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland. Volgens geruchten zou dit in verband staan met het meer en meer vaststaand plan van de Koningin en Prins Hendrik om dezen zomer aan Zeeland een officlëel bezoek te brengen. Hedenavond, omstreeks kwartier over acht, klonk op de Prinsegracht, dicht bij de Groote Markt alhier, een geluid als van een pistoolschot en van mond tot mond ging op de drukbezochte Zaterdag- avondmarkt het verhaal van een moord, gepleegd op een man, door middel van een vuurwapen. Bij onderzoek bleek, dat hier van een misdaad geen sprake was; wèl hoogst waarschijnlijk van de baldadig heid der straatjeugd, welke bijna een ernstig ongeluk had tengevolge gehad. Van twee mannen, die rustig met elkaar stonden te praten, werd n.l. de één bloedend aan het gelaat verwond, juist terwijl de electrische tram passeerde. Men vermoedt, dat een met kruit en glas gevuld voorwerp, dat op de rails was gelegd, ontplofte en dat de verwonde door een scherf in het gelaat werd getroffen. In het gemeente-ziekenhuis, waar de wond werd verbonden, bevond men, dat deze gelukkig niet van ernstigen aard was. Ouddorp. De hier heerschendc hart ziekte heeft zich in de laatste dagen erg uitgebreid. Eiken dag komen 4 of 5 nieuwe gevallen voor. Hef geheele aantal is de 100 reeds te boven. Het getal sterfgevallen bedraagt nog slechts vier. Zierikzee. Zaterdagmorgen 1.1. had de stoker der gasfabriek Quist het ongeluk een stuk ijzer zoodanig op het hoofd te krijgen, dat spoedige geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zaterdagavond vergaderde alhier in de koffiekamer van de Concertzaal het Departement Zierikzee der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". De voorzitter, jhr. R. R. L. de Muralt, die de vergadering opende, riep allen een hartelijk welkom in het nieuwe jaar toe, daarbij de hoop uitsprekend, dat dit voor de Maatschappij en het Departement voorspoedig moge wezen. Het nieuwe bestuurslid, de heer De Wilde, werd door hem geïnstalleerd, en met warmte toegesproken. Medegedeeld werd, dat de heer Ch. W. Vermeys voor het lidmaatschap van het Departement bedankt had, dat tot lid is toegetreden de heer Berends, en dat de heer Beelaerts van Emmichoven zijn benoeming tot com missaris van de volksbibliotheek had aan genomen. De rekening der volksbibliotheek werd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 110.505 goedgekeurd. Er was een batig saldo van f 73.505. Op het verzoek van het bestuur der Vereeniging „Onder ling Hulpbetoon", om de subsidie van f 850 op f 1350 te brengen, werd afwijzend beschikt. Medegedeeld werd nog, dat als spreekster op 8 Februari mevr. Arntzenius— Wafelbakker zal optreden. Na bespreking van nog eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Het was Zondagmorgen 13 dezer op de Nieuwe Haven zeer druk met het in laden van slachtvee, bestemd voor Rotter dam. De „Schelde II" stond zóó vol, dat de passagiers geen plaats hadden op het dek. Het is voor de Zierikzeesche kooplui te wenschen, dat de markt goed is. Bij Kon. besluit zijn de volgende pensioenen verleend aan Mej. C. F. J. baronesse van Hoëvell, onderwijzeres aan een o. I. school te Goes, f 564; mej. C. G. Slothouwer, onderwijzeres, hoofd eener o. schooi aldaar, f 1067en aan den heer P. H. Keiser, hoofd der o. 1. school te Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, f 720. De bevolking van Middelburg is in het afgeloopen jaar met 146 personen achteruitgegaan. Op 1 Januari 1906 bedroeg het aantal zielen 19,329, op I Januari 1907 19,183. Bootwerkers. De bootwerkers- vereeniging „Recht en Plicht" teTerneuzen heeft besloten aan de cargadoors het ver zoek te doen, dat voortaan de erkende christelijke feestdagen zullen worden gerekend onder Zondagswcrk. Nog werd besloten een actie op touw te zetteu om den werkdag met 2 uren te verkorten en te brengen op 10 uren per dag, n.l. van des morgens 6 tot des avonds 6 uur, met 2 uur schafttijd. Op het kanaal van Sluis naar Brugge zijn in 1906 ingevaren 697 schepen, in houdende 53202 tonen uitgevaren naar België 693 schepen, inhoudende 52952 ton. Stremming van het verkeer had plaats van 23 tot 31 December. De miliciens der eerste ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1906 zullen op 29 Maart, die van de tweede ploeg (het laatste gedeelte) op 27 Juli a.s. in het genot van groot verlof worden gesteld. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan niet meer tusschentijds, maar alleen bij het jaarlijksch onderzoek of bij opkomst onder de wapenen aan de land- weerplichtigen de wapenen en het leder goed zullen worden uitgereikt. Aardappeljassen. De Minister van Oorlog heeft als zijn meening kenbaar gemaakt, dat het aardappelschillen voor de menages der onderofficieren door manschappen kan geschieden voor zoover deze daardoor niet aan andere diensten behoeven te worden onttrokken. Overigens zal bedoeld schillen behooren plaats te hebben door burgerpersonen ten laste der menages. Renesse. Het alhier te houden Festival gaat uit van de zangvereeniging „Vooruit gang zij ons Streven" en het fanfarecorps „Luctor et Emergo". Naar wij vernemen, zullen de deelnemende corpsen feestelijk worden ingehaald. Op het raadhuis zal hierop aan de deelnemers de eerewijn worden aangeboden. Nadat de burgemeester, baron Van Boetzelaer, de nieuwe vaandels der beide vereenigingen zal hebben ont huld, zal een vaandeloptocht worden gehouden. Hierop zal het Festival op het versierd feestterrein een aanvang nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1