Zaterdag 12 Januari 1907. Tweede Blad. (Z x e r i Is. z e e s c li e C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8410. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Perzië. Teheran, 9 Jan. De dood van den sjah is om negen uur dezen morgen officieel afgekondigd. Mouzaffer ed-din sjah Kadjar, sjah in sjah, (koning der koningen); zoon en op volger van Nasz er-din sjah, is dus na een langdurig ziekbed, met telkenmale schijnbare beterschap, ten slotte toch tot zijn vaderen verzameld. Hij zou 25 Maart a.s. 54 jaar zijn geworden, en heerschte sinds Mei 1896, als vijfde souverein uit de dynastie der Kadjars, over Perzië, over Mam3lik-i-nihrousch-i-ir8n. Veel genoegen heeft hij dus niet beleefd van het onlangs door hem ingestelde parlement. Hij laat zes zonen en elf dochters na, alsmede een drie jaar ouderen broeder, die weer dertien zonen en zeven dochters heeft en elf zusters. Zijn oudste zoon, Mohammed Ali Mirza, volgt hem op in 't bewind. De nieuwe vorst is geboren 21 Juni 1872 en alzoo 34 jaar oud. Volgens het Neues Wiener Tageblatt is een zoon van den vorigen sjah van Perzië te Teheran getrouwd met de 15-jarige dochter van den Oostenrijkschen generaal Franz Standach. De Perzische prins heeft onlangs zijn studie aan het Collegium Theresianum te Weenen voltooid. Twee neven van baron Standach zijn getrouwd met twee nichten van den tegenwoordigen sjah van Perzië, en bekleeden nu in Perzië hooge betrekkingen. AMERIKA. Te Salt Lake City, in den Amerikaanschen staat Utah, is een man, die een arme weduwe bestolen had, op zeer wreed aardige wijze gelyncht. Nadat hij heelemaal uitgekleed was, werden hem zeventig zweepslagen toegediend. Vervolgens werd hij, met verscheidene open wonden aan den lijve, in een zoutton gestopt, waarin eenige kilogrammen puntige spijkers werden geworpen. De ton werd dichtgeslagen en daarop een heuvel afgerold. Toen de politie aan het wreede spel een einde kwam maken, was de man reeds een lijk. Maandag 1.1. vertrok uit San Francisco een stoomboot, de „City of Panama". Het vaartuig, dat een bemanning had van 56 koppen, terwijl zich bovendien 56 passa giers aan boord bevonden, werd kort na het vertrek door een woedenden storm overvallen. Naar alle waarschijnlijkheid is de „City of Panama" met alle opvarenden naar de diepte gegaan. Bij Pescadora, aan de Californische kust, is Vrijdag allerlei wrakhout aan gespoeld, dat van het schip afkomstig is. Pittsburg, 9 Jan. In de staalfabriek van Jones Laughlin is een smeltoven door een ontploffing vernield. Drie arbeiders werden gedood, zeven levensgevaarlijk gewond, en er worden nog vier-en-twintig anderen vermist, die waar schijnlijk verbrand zijn in den vloed van gesmolten metaal. PORTUGAL. De Koningin-Moeder Donna Maria Pia, dochter van Victor Emanuel I, heeft Portugal, waar zij meer dan 45 jaar ge leefd heeft, verlaten en is naar Italië gegaan. Zij heeft vrijwillig deze ballingschap ondergaan tengevolge der campagne, die in Portugal gaande is tegen het Koninklijk Huis, hetwelk men verwijt onwettige voorschotten van de schatkist te hebben gevraagd en verkregen. De verkwistingen van de Koningin- Moeder zouden voor een deel de aanleiding geweest zijn van die leeningen door het Hof aan de nationale financiën. ITALIË. Verschillende teekenen wijzen er op, dat het in het binnenste van de Etna roerig begint te worden. Berichten uit Catania melden, dat de berg ontwijfelbaar bewijzen geeft van nieuw ontwaakte dynamische werking. In den grooten krater hebben geweldige instor tingen plaats, in de Etna-steden worden locale aardbevingen waargenomen. Dichte rookwolken stijgen uit den krater- mond, wat anders nooit het geval is. De bewoners van Nicolosi, het plaatsje, dat het hoogst tegen den bergwand aanligt, hebben tevens vuurzuilen bemerkt, afkomstig van gasontploffingen. ZWITSERLAND. De sneeuwstormen woeden nog steeds voort in de Oostelijke Pyreneeën. In een dorp op de Fransche grens is de kerk onder de sneeuwmassa ingestort Ver scheidene menschen zijn daarbij omgekomen. RUSLAND. St.-Petersburg, 9 Jan. Vanmorgen om 9 uur is Luitenant-Generaal Pawlow, procureur-generaal bij het militair gerechts hof, door een revolverschot gedood. De moordaanslag op Generaal Pawlow werd gepleegd op het binnenplein van het Hoog Militair Gerechtshof, waar Pawlow's ambtelijk verblijf zich bevindt. De dader was verkleed als een beambte der militaire intendance. Hij schoot drie maal op den Generaal, die, doodelijk gewond, weldra den geest gaf. De moordenaar vluchtte een naburige straat in, en vóór men hem gevangen kon nemen, werden nog twee politie-agenten en een knaap door hem gedood of doodelijk gewond. Het eerste slachtoffer. Naar aan leiding van den moord op graaf lgnatiéf, waarover wij reeds in 't kort meldden, verneemt men uit St.-Petersburg belang wekkende bizonderhedenn.l. dat de uiterste elementen in de socialistisch-revo- lutionaire partij gezworen hebben om stuk voor stuk de invloedrijkste aanhangers van het autocratische regime te vermoorden. Graaf lgnatiéf was het eerste slachtoffer. De moordenaar vertelde, dat hij bevel had gekregen alle voormannen van de reactie om hals te brengen. Bij zijn ver hoor wees hij op een politie-agent en verklaarde, dat het niet op deze menschen was, dat de terroristen het hadden voor zien. Toen de rechter van instructie hem vroeg tot welke partij hij behoorde, ant woordde hij„Kijk maar naar mijn revolver". Daarop stond gegraveerd„Socialistisch- revolutionaire partij". Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat de man uit Moskou kwam, en dat hij een medeplichtige heeft gehad, die echter ontsnapt is. Hij was op de hoogte van graaf Ignatiéf's bewegingen. Toen deze twee dagen vóór den aanslag te Twer aankwam, merkte hij op, dat zijn rijtuig van 't station af werd gevolgd door een huurrijtuig, waarin zich een tot de oogen ingepakt persoon bevond. De graaf zag daarin, dat hij door een agent van de geheime politie werd beschermd. Vrijdag vóór een week woonde hij de opening van de zemstwo bijZaterdag de tweede zitting. Tijdens de pauze begaf hij zich met zijn vriend Poetjatin naar de buffetzaal. Aan een nabijzijnde tafel zat een jonge man van omstreeks 22 jaar, gekleed in een kiel en groote beenstukken. Deze wachtte tot lgnatiéf met zijn vriend in druk gesprek was. Toen kwam hij voor zichtig nader en schoot over den schouder van den prins plotseling vier revolver schoten op graaf lgnatiéf af. Er ontstond een paniek. Daarvan maakte de moordenaar gebruik om doodkalm naar de er naast gelegen billardzaal te gaan. Daar richtte hij den revolver op zijn borst om zich door 't hart te schieten, maar hij mikte te hoog en de kogel bracht hem slechts een vleeschwond toe en kwam in den muur terecht. Graaf lgnatiéf leefde nog tien minuten, zijn eerste gedachte was aan zijn vrouw. Hij vroeg zijn omgeving onmiddellijk een telegram naar St.-Petersburg te sturen. Men kon de douarière slechts telefoneeren, dat haar man overleden was. Van de vier kogels, die de moordenaar had afgevuurd, waren het slachtoffer drie in het onderlijf gedrongen. De vierde had den rechterschouder doorboord. Toen men dezen kogel had verwijderd, werd gecon stateerd, dat hij vergiftigd was. De kaart, waarop de moordenaar was binnengekomen, droeg den naam Koeloekof, en was gedateerd van 1906. Graaf lgnatiéf had reeds het vorige jaar een menigte dreigbrieven ontvangen. In één der laatste stond, dat hij zeker vermoord zou worden, als hij zich candidaat stelde voor de zemstwo van Twer. ENGELAND. Hoogst eigenaardig is de deputatie van Zuid-Arikaansche negerhoofden, die op 't oogenblik in Londen vertoeft. Het zijn zwartjes van de stammen der Baltowka en Bulhulukuwa (Basutoland), in 1869 geannexeerd door de Boerenkolonie Oranje- Vrijstaat, thans aan de Br.,teil onderworpen. Deze stammen beklagen zich over den half-slaafschen staat, waarin zij onder het Britsche bestuur leven. Het is hun ver boden land te bezitten en zelfs te koopen op het grondgebied der kolonie. Zij bewezen diensten aan het Engelsche leger gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog, als verkenners, en lord Roberts ontnam hun vee en paarden, met de belofte van schadeloosstelling na den vrede. Zij hebben echter nog geen cent gezien. Dit zijn de grieven, die de zwarte deputatie voor koning Edward in hoogst eigen persoon wil uiteenzetten. Prins Robert de Broglie, die wegens zijn huwelijk met mej. Estella Alexander, een leerlinge van Victor Capoul, bij zijn vader in ongenade is gevallen, en daardoor een heel moeilijk leven heeft gehad, ziet nu beter dagen voor zich gloren. Hij heeft beproefd de kost voor zich, zijn' vrouw, en later hun dochtertje te verdienen als kellner, maar kon niet met een grooten stapel borden loopen; als puinruimer, doch dat gaf een uiterst schamel bestaandaarna als metselaar en nog veel andere vakken, maar niets lukte hem. Thans is de prins door de Tivoli Music-Hall geëngageerd als orkest-directeur en zijn vrouw, de prinses, als zangeres. Beiden zijn zeer verheugd te Londen aan gekomen. Zij hopen nu op betere tijden. FRANKRIJK. Parijs, 9 Jan. De Figaro, schrijvende over den dood van den Perzischen Sjah, zegt, dat ten opzichte "van de buiten- landsche betrekkingen van Perzië de nieuwe Sjah waarschijnlijk de politiek zijns vaders zal voortzetten, welke het evenwicht tusschen Rusland en Engeland zal bewaren. De naijver tusschen deze landen in Azië, zegt het blad, is tot heden een geweldige bedreiging voor den wereldvrede geweest, maar de Engelsch-Russische toenadering vergunt ons de overdracht van de erfenis van Moezaffer ed-Dine aan zijn zoon zonder vrees gade te slaan. Gelukkigerwijze laat de invloed van Engeland, als steeds liberaal, vredelievend en gematigd, zich daar als overal gevoelen. Voor de Britsch-Russische toenadering was 't vooruitzicht van den dood van den Sjah een ernstig vraagstuk voor de wereld, met het oog op den toe stand van beroering en vervorming, waarin Perzië verkeerde. Dank zij die toenadering echter behoeft dat vraagstuk niet meer te worden gesteld. NEDERLAND. Haarlem, 9 Jan. Burgemeester en wet houders dezer gemeente hebben den raad het voorstel gedaan tot benoeming van een commissie van 10 leden, tot 't in stellen van een onderzoek naar 't bestaan van de gedwongen werkeloosheid binnen die gemeente, en eventueel voorstellen te doen tot het tegengaan dier werkeloos heid en de daaruit voortvloeiende nadeelen. Katwijk a/d. Rijn, 9 Jan. Dinsdagavond tegen middernacht heeft alhier, met de laatste tram, een droevig ongeval plaats gehad. De heer v. N.tijdelijk bij zijn schoonzoon, den welbekenden kunstschil der, den heer Willy Sluiter, te Katwijk aan Zee, was met één zijner kennissen naar het dorp geweest en zou per laatste tram huiswaarts keeren. De tram was reeds in beweging, toen hij er zou instappen, doch door een misstap onder de tram kwam. Een vijftig meter werd hij tusschen de wielen voortgesleept, vóór het ongeval werd ontdekt, en door het trekken aan de noodrem de tram onmiddellijk tot stilstaan werd gebracht. Bijna een geheel uur had men noodig om het deerlijk verminkte lichaam los te werken, waarna het lijk door de zorgen van gemeente-politie naar het gemeentehuis werd overgebracht. Utrecht, 9 Jan. Alhier is een semi-arts, de heer S., aan bloedvergiftiging overleden. De patiënt, die kerngezond was en in de Kerstdagen nog bijstand verleende aan een heer, die ongelukkig was terecht gekomen op het ijs, had een klein puistje op den neus. Aanvankelijk werd hieraan geen waarde gehecht, totdat een verleden week plotseling intredende ongesteldheid opereeren noodzakelijk maakte. Dr. Lely- veld verrichtte de operatie aan den neus, maar helaas! 't was reeds te laat. Eergisteren is de stoere jonge man, die zoo'n mooie toekomst tegemoet ging, aan de gevolgen van bloedvergiftiging over leden. 's-Gravenhage, 9 Jan. Op het perron van het Hollandsche spoorwegstation stond hedenmiddag half vier een groot aantal personen, wachtende op den trein naar Amsterdam. Onder het wachtende publiek een clubje van de meest beruchte Amster- damsche kwartjesvinders. Hoewel ze niet bij eikaarstonden, hadden de surveilleerende rechercheurs van politie hen spoedig in het oog. Kort vóór het binnenrijden van den trein had één der kwartjesvinders reeds een gesprek aangeknoopt met iemand, blijkbaar een eenvoudig buitenmannetje. Als de trein is voorgekomen, stappen eerst twee van het voor onnoozelen ge vaarlijk clubje in een coupé derde klasse; daarna weder één, en ten slotte een vierde met den buitenman. De rechercheurs hadden alles waar genomen, waarschuwden dendienstdoenden treinopzichter, door wiens bemiddeling op het allerlaatste oogenblik een spoorweg beambte bij het nobele reisgezelschap werd geplaatst, blijkbaar niet tot genoegen van de kwartjesvinders, van wie één voor het portierraam was gaan staan om 't zoodoende aan den spoorwegbeambte te doen voorkomen, dat er voor hem geen plaats meer was. Toen de trein zich in beweging stelde, riep één der politiemannen flink hard, zoodat de in den coupé zittenden 't duide lijk konden hooren: „denkt om de kwartjes vinders!" Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er alle kans, dat het wetsvoorstel omtrent de verhooging van den accijns op gedistilleerd, welk ontwerp den 23 dezer in de afdeelingen komt, door de Tweede Kamer zal worden verworpen. Gorinchem, 9 Jan. In plaats van mr. L. van Andel (anti-rev.), die bedankt heeft, is tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen mr. V. G. A. Boll (lib.) met 2450 van de 4889 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer G. de Vos Hz., (Friesch-Chr.-Hist.), waren 2439 stemmen uitgebracht. Mr. Boll moet dezen zomer weer af treden. Schiedam, 9 Jan. Omtrent een hier vermist 20-jarig meisje kan het volgende worden medegedeeld Het meisje had kennis aan een jongmensch. Het verschil van godsdienst moet in den huiselijken kring meermalen zijn besproken en schijnt althans zoo beweert men een beletsel geweest te zijn om de kennismaking te doen overgaan in een verloving. Op Nieuwjaarsdag is zij tot 's avonds halftien in gezelschap van het jongmensch geweest, die op eenigen afstand van hare ouderlijke woning afscheid van haar had genomen. Sedert dien tijd is van het meisje E. G. wonende aan de Langehaven niets gezien of gehoord. Men heeft in de naaste omgeving gedregd, doch zonder eenigen uitslag. Een vrouw van ongeveer 60 jaar, die kort geleden nog in 't huwelijk trad, is onder verdachte omstandigheden overleden. Het lijk is gisterenavond naar het ziekenhuis overgebracht en heden had de lijkschouwing door de justitie te Rotterdam plaats. Rotterdam, 10 Jan. Vanmorgen kwartier voor zessen is te Delfshaven een hevige brand uitgebroken in de stallen van de „Maatschappij Algemeen Vervoer", voor heen de „Rotterdamsche Omnibusmaat schappij", aan de Aelbrechtskade en Nieuwe Binnenweg. In den vroegen morgen waren eenige monteurs met den ingenieur J. van Zijl bezig de motorbussen na te zien. Gisteren avond was éèn der bussen met lekkenden carburator thuis gekomen. Bijgelicht met een petroleumlamp, was de ingenieur bezig de oliepomp van deze bus na te zien, toen plotseling de vluchtige benzine dampen vlam vatten en de bus in lichte laaie stond. Aan blusschen met eigen middelen viel niet te denken, daar in dien stal alles gedrenkt was met benzine. Pogingen om nog één der motorbussen te redden, mislukten, wijl de monteurs voor eigen veiligheid in haast de vlucht moesten nemen. Het geheele wagenhuis was in een oog wenk één vuurzee en reddeloos verloren. Het eerste werk was nu de 84 paarden te redden in een beiendenden stal aan den Nieuwen Binnenweg. Ook dit was hoog tijd, want de hooizolders met 10.000 K.G. hooi hadden reeds vlam gevat. Ook de aangrenzende stoomwasscherij van de firma Wed. Dullens geraakte in brand, zoodat de vuurzee aldra een groote oppervlakte besloeg. De brandweer tastte het vuur met kracht aan. Zij stelde vier stoomspuiten en 7 sectie-spuiten in werking en wierp daarmee van uit de Delfshavensche Schie een zee van water op het vuur. Onafgebroken tot 9 uur werd water gegeven en toen eerst had men den brand onder de knie. Het wagenhuis is geheel uitgebrand. Van de vijf motorbussen zijn niets dan ineengestorte geraamten over. De paardenstallen bleven gespaard, doch de hooizolders werden een prooi der vlammen. Eveneens de boven gelegen droogkamers der stoomwasscherij. Vijf motorbussen en een aantal paarden- bussen, welke in een stal in de aan grenzende Aelbrechtstraat stonden, werden in veiligheid gebracht. Er is gelukkig niemand gekwetst. Om elf uur was de brand geheel gebluscht. De tien autobussen, waarvan vijf ver brand zijn, waren verzekerd voor f 150.000, en de inventaris voor f 212,000; alles op beurspolis. Op het stoomschip „J. L. Smit", in de Schiehaven alhier, is vannacht bij het lossen van steenkolen een bak van 1500 K.G. in het ruim gestort op het lichaam van den 45-jarigen bootwerker M. De ongelukkige werd geheel verpletterd. Bergen-op-Zoom, 8 Jan. Maandag morgen is 't schip „Nova", eigenaar De Boer, wonende te Roosendaal, deze haven binnengekomen en nam, doordat er geen toezicht op de haven was, een verkeerde ligplaats. Het schip was zwaar geladen met zout voor de zoutziederij der firma Kok Zonen alhier, en kwam bij ebbe op een dubbele zate te liggen, waardoor het aan stuurboordzijde doorbrak. Onmiddellijk aangebrachte hulp voorkwam grootere averij, zoodat het vaartuig bij een volgend tij op zijne ligplaats voor de fabriek kon plaats nemen en Dinsdag met lossen kon aanvangen. Nadat de lading ruw zout zal zijn gelost, zal gemeld schip naar de werf gaan. Wanneer, zoo vragen de schippers, zal het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom, dat wel een hoog havengeld heft, doch aan de haven niets noemenswaardigs ver richt, ja het gewone onderhoud maar zoo laat, eens er toe overgaan, om hun een behoorlijke ligplaats te geven? Doet zij dat niet, dan zullen gemeente zoowel als industriëelen weldra de nadeelige gevolgen van die laksheid ondervinden. Strijen. Naar men verneemt zal de heer L. Overwater alhier, aftredend lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Oud-Beierland, wegens zwakke gezondheid geen nieuwe candida- tuur aanvaarden. Landbouw en Veeteelt. Drie misdeelde n. Langzamerhand maar zeker dringen de nieuwere begrippen op landbouwkundig gebied tot de landbouwers door; gaande weg wordt gebroken met de oude manier van doen, en begint men af te wijken van de door vader en grootvader gevolgde sleur. Daartoe is heel wat krachtsinspanning noodig geweest, en aan die taak moet nog dagelijks gearbeid worden. Want niets is moeilijker, dan van geslacht op geslacht overgeërfde gewoonten en gebruiken te veranderen, uit te roeien. Maar in den laatsten tijd is er dan ook storm geloopen landbouwonderwijs, landbouwtijdschriften, landbouwcouranten, landbouwartikelen enz. tentoonstellingen, proefvelden, proefstations, lezingen, en nog eens enz. Ziedaar zoovele krachten, die uitgewerkt hebben en nog uitwerken, om het bolwerk van sleur en ouderwetsche meeningen te overrompelen. En, het moet gezegdde strijd is niet te vergeefs geweest. Kom, in welke streek ge

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5