Zaterdag 5 Januari 1907. Tweede Blad. (Z i e x* i li z e e s c h. e Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZGESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8407. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. OOST-INDIË. Volgens de jongste berichten heeft luitenant Christoffel alzoo opnieuw getoond, dat generaal Van Heutz zijn vertrouwen in hem niet misplaatst heeft. Zijn zeldzame gave, die hem geholpen heeft bij het opsporen van den pretendent-sultan van Atjeh, Pangeran Polim, en van den pre tendent-sultan van Bandjermasin, is ook den trotschen vorst van Goa noodlottig geweest. Als rondzwervend banneling was de invloed van den vorst niet groot meer, maar hij bleef een gevaar. Voor het gezag van Nederland in Midden-Celebes is zijn verdwijning van het tooneel een feit van beteekenis. AMERIKA. Het spoorwegongeluk bij het station Terra Cotta, op den Baltimore- en Ohio- spoorweg, Zondag, is vreeselijk geweest. Volgens de laatste berichten zijn er 53 menschen bij omgekomen en ongeveer evenveel gewond. Een trein stond aan het station op vertrekken. De wagens waren vol, tot zelfs in de gangpaden. Het waren reizigers naar Washington. Een leege trein reed toen met een 60 K.M. vaart den stil- staanden trein achterop. Wat er volgde was verschrikkelijk. Wij sparen den lezers een beschrijving van de ellende. Het in brand raken van de vernielde wagens verergerde den toestand. En tot overmaat van ramp kwam nog een goederenwagen van een hellende zijlijn op de wrakhoopen inrijden, vele gewonden verpletterende. Topeka (Kansas), 2 Jan. Hedenmorgen had in de nabijheid van Altavista een botsing plaats tusschen personentreinen op den „Chicago Rock Island Pacific Rail road". Volgens één der berichten twintig dooden, meest Mexicanen, en twintig gewondenveel wagens werden in de spoorsloot geworpen, verscheidene ge raakten in brand. Een ander bericht zegt, dat 29 Mexicanen in een wagen zijn verbrand. GRIEKENLAND. De geheele vorige week heerschte in Griekenland in den Peleponnesus, de hoogere bergstreken en op de Grieksche meren storm met hevigen regen. Van alle kanten kwamen ware jobstijdingen in: Overstroomingen van alle plaatsen, die aan een zoogenaamden „Wildbach" liggen, en aan zulke is de Peleponessus rijk. De meeste monden in de Korinthische Golf uit, en zijn bij aanhoudenden regen, zooals tegenwoordig, vreeselijke vernielers. De rivieren Selinus, Erasinus en Kratis, die van het hooggebergte van de provincie Calavryta stroomen en een groot aantal beken opnemen, voeren in zulke regen perioden ontzaglijke watermassa's met onweerstaanbaar geweld naar zee toe. Daar staat geen boom en geen rotsblok, die hun den weg belemmeren, zoo vast, of ze worden meegesleurd naar de zee. Zoo erg als in dit jaar, is het echter nog nooit geweest. De dorpen Welemitika en Temeni, stations aan den Peleponessus- spoorweg zijn geheel overstroomd en een deel der slecht gebouwde boerenhuizen is geheel vernieldhet vee, groot en klein, is verdronken. Ook zijn een aantal per sonen omgekomen, want de watermassa's kwamen met zoo'n verrassende snelheid, dat de menschen geen tijd hadden om bijtijds te vluchten. Door de regeering werden kleine oorlogschepen met proviand en tenten naar Diakopto en Aegion ge zonden, waar de meeste vluchtelingen waren onder gebracht. Spoorwegbruggen werden vernield en niet alleen in den Peleponessus, maar ook bij Itna, de haven van Delfi, bij Patras, in Messinië en in Boven-Thessalië, werden door overstroo mingen groote verwoestingen aangericht. PORTUGAL. In een drukke straat van een der voor steden van Lissabon is Maandag een drama afgespeeld, dat levendig herinnert aan de romantische geschiedenis van Carmen, de „Cigarera" van Sevilla. Een soldaat, José was zijn naam, was dol op het driejarig dochtertje van men schen, bij wie hij veel aan huis kwam; altijd nam hij lekkers voor haar mee. Het kind, Filomena, groeide op tot een mooi meisje, en de genegenheid van den soldaat voor haar werd langzamerhand liefde. Toen het meisje veertien jaar was, vroeg José haar ten huwelijk; Filomena gaf hem evenwel te kennen, dat zij enkel als vriend van hem hield. Het zuidelijke bloed van José begon te koken, en hij zwoer, nooit te zullen dulden, dat Filomena een ander trouwde. José bleef rondloopen met een dollen kop, en enkele dagen later schoot hij op het meisje. De kogel ging Filomena rakelings langs het hoofd. De soldaat werd aangehouden en veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Filomena had in een brief aan de rechters een goed woordje voor hem gedaan. Dit gebeurde drie jaar geleden. Filomena is nu bijna achttien. Dezer dagen werd José uit de gevangenis ontslagen. Nog altijd had hij Filomena hartstochtelijk lief, andermaal vroeg hij haar ten huwelijk en weer liep hij een blauwtje. Maandagmorgen nu, toen Filomena naar het kantoor ging, waar zij werkzaam is, werd zij in de straat door een soldaat opgewacht. Toen zij hem zag, sloeg de schrik haar al dadelijk om 't hart. „Hij wil me vermoorden", zei ze tegen haar vriendinnen. En inderdaad, José haalde een revolver te voorschijn en loste twee schoten op het meisje. Zij viel neer, maar bleek niet gewond. José, in de meening, dat hij haar ge dood had, knielde midden in de straat neer, laadde zijn revolver, nam den loop in den mond en schoot zich vastberaden, dood. ITALIË. De voortdurend toenemende land verhuizing uit Italië begint de regeering icci vciuiuiuMcn. DIUU& eeuwen neooen weliswaar Italianen hun zonnig land ver laten, om in andere streken beter betaalden arbeid te zoeken, dan hun vaderland hun bood, maar de landverhuizingen op groote schaal begonnen eerst in 1876. In dat jaar vertrokken 100,000 Italianen, grootendeels naar Amerika en het volgende jaar zag Italië 200.000 van zijn zonen hun geluk in andere streken beproeven. In het jaar 1905 trokken 726.000 personen uit Italië weg en in de eerste tien maanden van dit jaar was dit cijfer al overtroffen. Weliswaar verlaten velen hun vaderland niet voor altijd. Ongeveer 50 procent komt terug, nadat een bescheiden fortuintje is verworven. Zoo kan dan voor sommige streken van Italië de landverhuizing een weldaad worden genoemd, bijv. voor de omgeving van Venetië. De emigrant uit die streek keert in den regel na 5 of 10 jaar terug met een meer of minder gevuld spaarpotje, koopt zich dan een stukje grond, dat gaat hij bebouwen, en versterkt zoo het aantal der kleine grondeigenaars, die door vlijtigen arbeid zich een rustig en onafhankelijk bestaan verzekeren. In andere streken, waar de landverhuizers gewoonlijk langer wegblijven, zenden zij hunnen bloedverwanten het door hen overgespaarde geld, zoodat bijv., volgens eene matige berekening, alleen in de provincie Udine elk jaar 20 4 30 millioen op deze wijze binnenkomen. Maar de medaille heeft een keerzijde. De terug gekeerde landverhuizers brengen bij hun terugkeer gasten mede, tot dusverre minder bekend en heelemaal niet gewild, n.l. drankzucht en tuberculose. En daar bovendien vooral Amerika slechts de allerbeste werkkrachten toelaat, blijft voor Italië slechts minderwaardig menschenmateriaal over, zoodat verschil lende streken onbebouwd blijven uit gebrek aan geschikte landbouwers. HONGARIJE. Te Boedapest is op Oudejaarsdag een deftig oplichter in hechtenis genomen: de 41-jarige Karl Szabo, die den Rijksdag afgevaardigde dr. Michael Laszlo voor 307,000 kronen moet hebben opgelicht. Karl Szabo noemde zich valschelijk dokter, en stond in 1905 aan het hoofd van een geneesinrichting. In den zomer van dat jaar verloofde hij zich met Martha Laszlo, die haar zieke moeder in zijn inrichting gezelschap hield. Dr. Laszlo wist hij wijs te maken, dat er veel menschen van zijn goedheid hadden misbruik gemaakt, en hij kreeg in drie termijnen 117,000 kronen van hem los. Later kwam Szabo zijn aanstaanden schoonvader verhalen, dat hij weinig vertrouwen meer had in de toekomst van zijn sanatorium, maar dat hij de zekerheid had prachtige zaken te zullen maken, als hij voor twintig jaar het badhótel op het Margareteneiland ging huren. Daarvoor had hij evenwel een som van 190,000 kronen uoodig. Na eenige aarzeling stelde dr. Laszlo dit bedrag te zijner beschikking. Herhaaldelijk werd er in 1906 een datum vastgesteld, waarop het huwelijk tusschen Szabo en Martha Laszlo voltrokken zou worden. Telkens echter werd de bruiloft op verzoek van Szabo weer uitgesteld; hij had dan geen tijd voor een huwelijks reis, kon zoo moeilijk bij zijn patiënten vandaan, enz. Eindelijk echter werd de ware reden bekendSzabo was reeds getrouwdde laatste drie jaar woonde hij niet meer met zijn vrouw samen, maar hij was niet wettig van haar gescheiden. En nu is er nog meer aan den dag gekomen. Szabo heeft nog verscheidene andere vrouwen beloofd haar te zullen trouwenin 't geheel schijnt hij ongeveer dertig slachtoffers gemaakt te hebben. Sommigen harer hadden hem haar geld toevertrouwd. RUSLAND. Te Warschau gaat de politie sedert eenigen tijd te werk op de volgende wijze Onder allerlei voorwendsels worden jongelieden van beiderlei kunne gevangen gezet, die tot rijke of welgestelde families behooren. Dan komt een geheimzinnige „tusschen- persoon" bij de ouders, en biedt zijn be middeling aan om voor, een hooge som de gevangenen te helpen bevrijden. In doodsangst voor Siberië of nog erger, dat hun kind bedreigt, betalen de ouders dan t,j nu„„v„. Op deze wijze moeten reeds een aantal families door de politie uitgeschud zijn. Te Odessa heeft een bende jonge lieden, die matrozenmutsen droegen, getracht aan boord van het schip „Gregorius Merck" te komen, en dat in de lucht te laten springen. Zij werden door de wacht tegen gehouden, en er ontstond een strijd, waarin aan beide zijden een man werd gewond. De aanvallers ontkwamen. Op den oever werden een helsche machine en ontplof bare stoffen gevonden. Ook een dergelijke aanval op het schip „Koningin Olga" werd verijdeld. Uit Petersburg wordt gemeld, .dat de vrienden van Herzenstein, den indertijd in Finland vermoorden Doema-afgevaar- digde, eindelijk te weten zijn gekomen, dat deze politieke moord door twee arbeiders Larisjkin en Andrjewitsj is gepleegd in opdracht van de „strijd organisatie der zwarte honderd". Namens de partij der kadetten heeft Moeknof naar aanleiding van die ont dekkingen een uitvoerig bericht en een aanklacht aan den minister van justitie doen toekomen. Ook worden de aanslagen tegen de redacteurs Miljakof en Jessen aan dat reactionaire verbond van de daad ten laste gelegd. St.-Petersburg, 3 Jan. Er is een can- didatuur voor de nieuwe doema aangeboden aan graaf Witte, doch naar men verzekert heeft hij die geweigerd. Lodz, 3 Jan. Bij de botsingen, die hier hebben plaats gehad tusschen nationalisten en socialisten, zijn drie werklieden gedood en 11 gewond. 74 Werkloozen zijn met verbanning gestraft. Een bende terroristen plunderde 2 brandewijndepots der regee ring. De uitsluiting duurt voort. Warschau, 3 Jan. Gisteren avond zijn twee gendarmes op straat doodgeschoten. Toen daarop bereden gendarmes met de sabels op het publiek indrongen, werd één man gedood en een aantal menschen ver wond. Uit absoluut vertrouwbare bron ver neem ik, zoo schrijft de Petersburgsche correspondent van het Bert. Tagebl., dat de ministerraad den czaar het ontwerp van een manifest ter hand heeft gesteld over onmiddellijke afschaffing van alle de Joden betreffende beperkende bepalingen van de wet van 1882. De czaar echter heeft alle voorstellen verworpen. Volgens het Nowoja Wremja hebben huiszoekingen, te Petersburg en te Moskou gehouden bij leden der strijdorganisaties, een aantal gewichtige papieren doen ont dekken, o. a. een lijst van ter dood ver oordeelde staatsambtenaren, 27 namen tellende. Het comité, dat te Moskou gezeteld, zijn zorgen wijdt aan de districten van Rusland, die door hongersnood worden geteisterdontvangt dagelijks nieuwe berichten van nijpende ellende. Hartver scheurende bizonderheden zijn het, die daarover thans bekend worden. Epide mieën breken uit onder de bevolking, die toch al zooveel minder weerstandsvermogen bezit. De hulp van regeeringswege ver strekt, schiet veel en veel te kort. Het koren, dat door het ministerie van binnen- landsche zaken zou worden gezonden, kwam nog steeds niet op de plaats van bestemming. .En terwijl over 't algemeen de bevolking onder deze ellende kalm blijft, drijft de honger toch hier en daar de menschen tot plundering. In de districten Koersk, Saratow, Poltawa en Novgorod werden landhuizen in brand gestoken en kelders en voorraadschuren leeggehaald. ENGELAND. Woensdag is te Londen voor den rechter het geval behandeld van een vrouw, die te Edmonton een zoogenaamd tehuis voor zuigelingen hield. De beschuldiging is, dat zij van een aantal kinderen, ten harent overleden, geen aangifte van den dood gedaan en de lijken verbrand heeft. Een dienstbode en het tienjarige zoontje van de beschuldigde legden getuigenis af. Het jongetje vertelde hoe hij twee kinder lijkjes in de keuken bracht en zijn moeder ze in het brandende fornuis wierp. Portsmouth, 3 Jan. Gisteren avond 11 uur is in het uitrustingsmagazijn een brand uitgebroken, welke door een hevigen wind aannam. De kampuitrusting van een legerkorps werd geheel vernield. DUITSCHLAND. Berlijn, 2 Jan. In een uitvoerig schrijven aan het bestuur van den Rijksbond ter bestrijding van de sociaal-democratie, geeft de Rijkskanselier eenige beschou wingen naar aanleiding van de Rijksdag verkiezingen Reeds sinds het laatste voorjaar zoo wordt gezegd is hij voornemens geweest om elke nieuwe poging tot machtsuiting van de zijde der centrum- en sociaal-democratische op positie-meerderheid bij ernstige en ge wichtige rijksaangelegenheden krachtdadig te bestrijden. De partijen, welke op 13 December j.l. in den Rijksdag aan de zijde van de regeering stonden, zouden bij welover wogen optreden in den verkiezingsstrijd zooveel terrein kunnen winnen, dat haar in bepaalde gevallen de meerderheid zou verzekerd zijn. Ze dienen van meet af zich voor oogen te stellen, wat haar intertijd te zamen bracht: de strijd voor de nationale eer en voor het nationaal bezit tegen sociaal democraten, Polen, Welfen en centrum. Wél waren de officieuse bladen daar, om meeningen en raadgevingen van hooger hand te lanceeren. Doch hier spreekt vorst Biilow onder eigen naam en onom wonden. De regeering kiest openlijk partij niet in den Rijksdag, doch er buiten. Voor het centrum een niet prettige zaak, zoo openlijk te worden ingedeeld bij de oppositie-partijen. En de linksche schakeeringen? Ze zullen maar al te gaarne van deze bekentenis gebruik maken in de dagen, die komen zullen. Of 't goed gedisciplineerde kiezerscorps van de oppositie zich echter bijster veel zal aantrekken van dit schrijven hm BELGIË. Zooals reeds in het vorig no. is gemeld heeft in den nacht van Zondag op Maandag te Brussel een hevige brand gewoed. Om 2.50 zag een nachtwaker rook komen uit één der bovenverdiepingen van een groot modemagazijn in de rue Neuve. Daar hij geen sleutel van het gebouw had, trapte hij een deur in aan de zijde van de rue Colombier. Kort daarop stortte het dak in, en de vlammen sloegen naar alle kanten uit. Toen was reeds merkbaar, dat het gebouw verloren was. Het vuur vond ruimschoots voedsel in de lichtbrandbare stoffen, waarvan een groote voorraad aan wezig was. De brandweer kon zich er slechts toe bepalen de belendende huizen, die in groot gevaar verkeerden tebeschermen. Ongelukkigerwijze was de drukking van het water niet voldoende, dat men de daken der huizen van de rue Neuve kon bereiken. In de magazijnen woedde het vuur met onverflauwde heftigheid voort, telkens stortten muren en plafonds in. Verscheiden ontploffingen deden zich hoo- ren, waarvan men den aard niet kon vast stellen. Om half vier was er van de magazijnen niets staande gebleven. De brandweer trok al haar kracht samen op de naburige huizen, waarvan er verschei dene reeds brandden. De dwarsstraat tusschen de rue Neuve en de rue Saint- Michel zag er erbarmelijk uit. Zij was geheel verstopt door het puin, dat er van de brandende magazijnen in gestort was. Alle huizen zijn beschadigd, en tot op verren afstand zijn de ruiten gesprongen door de ontzettende hitte. Om halfvijf was de brandweer nog bezig met verschillende branden te blusschen. De bewoners der omliggende straten waren allen gevlucht. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. De Belgische regeering heeft in het groote aantal ongevallen, dat als gevolg van drankmisbruik voorkwam op de visscherschepen gedurende de laatste maan den, en in de vele ernstige twisten, aanlei ding gevonden een verbod uit te vaardigen tegen het meevoeren van alcohol op visscherschuiten. Het verbod is op den len Januari van kracht geworden. NEDERLAND. Bolsward, 1 Jan. Hoe voorzichtig men toch altoos heeft te zijn op het ijs, bleek Zondagavond alhier, toen een gezelschap jongelieden, afkomstig uit Wommels, per de voormalige St.-janspoort zakte men midden in de Stadsgracht door het ver raderlijk ijs, en zonk weg in de diepte. Men kan zich het angstgeschrei der drenkelingen voorstellen. Gelukkig waren een paar mannen in de nabijheid, wien het door een bizondere handigheid en groote krachtsinspanning geluktemet behulp van dreggen alle zeven op het droge te krijgen. Wél was men hevig ontsteld, doch toen in een naburig logement spoedig de natte kleeren verwisseld werden met een droge lijfdracht, die door hulp vaardige handen werd bijeengebracht, kon de reis per rijtuig worden voortgezet. Amsterdam, 2 Jap. Een jongmensch te dezer stede één van die bekende groot- steedsche typen, die, altijd gentleman-like gekleed, geweldig meneer willen spelen zonder een sou inkomen zoo'n jong mensch dan kreeg dezer dagen een onbe- dwingbaren lust om toch ook eens in een auto te rijden. 't Was net een mooie middag. Daar moest wat op gevonden worden, en d'r werd wat op gevonden De automobiel-lusteling stapte naar de bekende zaak van den heer Jan Mulder in de Van Ostadestraat, verkocht daar het praatje, dat de familie Van Loon, op weg naar Amsterdam, met een defecte auto mobiel bij Sloterdijk stond, en requi- r.'erde een flinke auto met twee (sic!) chauffeurs, om de familie en het weiger achtige voertuig naar de stad te brengen. Van Loon is hier een wèl-klinkende naam. De heer Mulder springt er aanstonds voor in de houding, deelt zijn orders uit, laat materiaal en touwen meenemen, en tien minuten later tuft-tuft de „deftige klant" naar Sloterdijk! De kerel zwelgt van genotfijn, vindt-ie 't goddelijk, heerlijk! Jonge, wat loopt zoo'n ding! In Sloterdijk natuurlijk geen defecte auto. Zal intusschen hersteld zijn. Dan maar naar het Victoria-hötel, waar de familie logeert! Vooruit gaat het weer in vliegende vaart. Bij het Victoria-hötel vliegt 't jongmensch dadelijk naar binnen, praat heel vertrouwelijk met den groom, doet of 't in orde is, en stuurt de chauffeurs met hun auto naar huis. De rekening met een dikke fooi er op, kan volgen! Dat toertje was den banjer zóó bevallen, dat hij er meer van moest hebben en liefst dadelijk. Daarom werd, met hetzelfde praatje, opnieuw aangeklopt, nu bij den heer Leonard Lang, maar deze had geen auto thuis. Toen naar een andere zaak, die we om begrijpelijke redenen zooals straks zal blijken niet nader zullen aanduiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 6