ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 3 Januari 1907. (25 i e r i li. z c e s c li e C o u r a n t). IJk en Herijk. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8406. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gezien de Circulaire van Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 9 November 1906, no. 160, 3e afdeeling, (Prov. blad no. 139); Vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat het goedkeuringsmerk (tot 1 September 1907 de letter p)v na 1 September niet meer geldig is en dat mitsdien vóór dat tijdstip de maten en gewichten, welke nog niet van het nieuwe goedkeuringsmerk (q) zijn voorzien, ter herijk moeten worden aangeboden, waartoe aan het ijkkantoor te Middelburg in de maand Augustus gelegenheid bestaat op alle werkdagen, van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Zierikzee, den 2 Januari 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. OOST-INDIË. Een bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram bevestigt den dood van den Radja van Goa. Daaruit blijkt naderdatluitenantChristoffel in den nacht van 24 op 25 December met maréchaussees de schuilplaats van den vorst te Boeloebaoewe in Sidenreng bereikte. Bij een poging tot ontvluchting stortte de Radja met acht volgelingen in een ravijn en kwam daarin om. Zijn lijk is gevonden en 30 December naar Makassar over gebracht, waar het aan de nabestaanden is overgegeven. AMERIKA. Washington, 31 Dec. Bij het station Terracotta (een voorstad van Washington), aan de lijn van de Baltimore en Ohio spoorweg-mij., vond een spoorwegbotsing plaats. Er zijn 38 dooden en 50 gekwetsten. In de goudmijnstreek van den staat Nevada zijn de laatste weken brutale ertsdiefstallen gepleegd. Een groep mijn werkers, meer dan 100 man sterk, hield zich daar op groote schaal onledig met het stelen van gouderts. Het mijnbouw- bedrijf in Nevada, is n.l. den laatsten tijd zeer voorspoedig geweest en bij tal van mijnen liggen de bewaarplaatsen volge- stapeld met rijk goud-erts. De bestuurders der mijnen wisten reeds lang, dat door de arbeiders werd gestolen; maar daar er in de mijnstreek voortdurend gebrek aan werkkrachten bestaat, werd door de directies niet al te scherp toe gezien. Hierdoor werden de dieven steeds brutaler; zij organiseerden zich en begonnen op groote schaal voor eigen rekening gestolen gouderts naar San Francisco te zenden. Toen het al te kras werd, grepen de directies in. Zij lieten te Reno in Californië een spoorwegzending gestolen erts, ter waarde van 25,000 p.st., in beslag nemen; en de zaak zal nu voor den rechter komen. Naar beweerd wordt, hebben de mijn werkers, die deel uitmaakten van de bende, een „winst" gemaakt van den man c.a. 12,000 gulden per maand; de zeer hooge arbeidsloonen nog niet eens meegerekend. ITALIË. De paus heeft met Kerstmis tal van geschenken ontvangen voor de kerk in Frankrijk. Pius X moet verklaard hebben volstrekt niet beducht te zijn, dat hij aan die kerk niet genoeg onderstand zal kunnen zenden. Te Venetië heeft hij herhaaldelijk voorwerpen van waarde verkocht, om zijn diocesanen te hulp te komen en als paus zoo zeide een personnage uit zijn gevolg zou hij in geval van nood niet voor een gelijksoortige daad terugschrikken. Herhaaldelijk is beweerd, dat de paus, uit afkeer van de republikeinsche regeering, zou trachten zich met de legitimisten te verbinden. Doch aan het Vaticaan wordt verzekerd, dat Pius integendeel vreest, dat sommige bisschoppen en pastoors uit be zorgdheid voor hun bestaan, zich te veel afhankelijk zullen maken van de ver mogende royalisten en daardoor den gods dienst van de politiek. De paus zal zich daartegen uit alle macht verzetten, gelijk hij herhaaldelijk aan de Fransche bis schoppen heeft te kennen gegeven. RUSLAND. Het zoontje van een spoorwegbeambte te Chorkof (Rusland) had een vreemd ding gevonden op straat, dat hij thuis bracht, 't Zal een bom zijn, dacht de vader. Ondanks dit vermoeden, begon de man de schroef van het buisje los te draaien, terwijl zijn vier kinderen en een speel kameraadje om hem heen stonden en met groote nieuwsgierigheid het nieuwe speel goed beschouwden. Plotseling dreunde het huis, zware rookwolken drongen door de vensters naar buiten en men hoorde kinderen schreeuwen. De vrouw, juist naar buiten gegaan, en eenige buren kwamen toesnellen en toen ze de deur openden, bood zich een vreeselijke aanblik aan. De geheele kamer was zwart, alles was dooreen geworpen, de kachel ge scheurd, de muren met bloed bespat en op den grond lagen de vader en de vijf kinderen, allen zwaar gewond. De arme man en een kind stierven spoedig, een ander kind is stervende, de overigen hoopt men nog te redden. ENGELAND. De Engelsche bladen zijn vol met berichten over een ernstig spoorwegongeluk in Schotland. Wat precies de oorzaak geweest is, schijnt nog niet uitgemaakt, doch in alle geval was het middellijk of onmiddellijk te wijten aan den sneeuw storm. Een trein vol passagiers van Londen naar Aberdeen, stond stil op den weg nabij het station Elliot, daar het sein op onveilig stondtoen was het dat een Noord-Britsche sneltrein in volle vaart op het achterste deel van den stilstaanden trein liep. De achterste wagens werden totaal verbrijzeldde machine van den anderen trein viel om en kwam als een vormlooze klomp metaal aan den wegkant neer. Heel spoedig was er hulp gehaald, de vele ongelukkigen, gedooden of ge wonden, werden tusschen de sneeuwhoopen aan den weg neergelegd. De machinist van den aanbotsenden trein beweert, dat alle seinen op veilig stonden. Hij is er afgekomen met het ver lies van een oor en een verwonding aan het gelaat, terwijl zijn stoker den dood vond. Het aantal slachtoffers onder de reizigers bedraagt 37, waaronder 13 dooden. Onder de zwaar gewonden bevindt zich het Parlementslid Black. Een dergelijk ongeluk had kort daarna plaats bij Colchester, waarbij twee reizigers werden gewond. Voor den treinenloop in Engeland had de sneeuw nog meer storende gevolgen: de in de Kerstdagen gevallen sneeuw werd door den hevigen wind op de spoor lijnen opgehoopt, zóó, dat zij op sommige plaatsen twaalf voet hoog lag. Daaren boven kwamen er door goederenwagens en andere voorwerpen, die op de spoorlijn aanwezig waren, nog grootere sneeuw hoopen. Het gevolg was dan ook, dat niettegenstaande de sneeuwploegen, die dadelijk met alle kracht aan het werk gezet waren, menige trein zijn reis moest staken en den heelen dag op het spoor moest doorbrengen, vóór de reizigers een station bereikten. Vooral Schotland had veel te lijden. Op het oogenblik zijn er in Londen 123,000 armen of 26 op elke duizend inwoners; d.w. z. de armen, van wie men weet en die van staatswege onderstand genieten. Behalve in 1904 en 1905 is er, sinds 1872, nooit zooveel armoede in Londen geweest. Vooral naar de armhuizen was de toe loop groot. Er zijn nu ruim 70,000 menschen in, meer dan er ooit geweest zijn, naar men weet. DUITSCHLAND. Bremen, 30 Dec. De sneltrein van Hamburg naar Keulen is te Ottersberg op een goederensneltrein gestooten. Van het personeel van den trein zijn er vier gedood en vijf zwaar, zes licht gewond. Omtrent dit spoorwegongeluk meldt een ooggetuige: In den nacht van Zaterdag op Zondag is de D-trein van Hamburg naar Bremen bij Osseberg, 40 kilometer van Bremen, door den mist op een aldaar rangeerenden goederentrein gestooten. De locomotief en de tender werden geheel vernield. De ketel lag tusschen de rails. De dan volgende postwagen bevatte vier millioen mark aan geld, bewaakt door veertien postambtenaren. Deze wagen verbrandde geheel en met hem twee millioen mark aan papiergeld. Acht dooden werden gevonden. Vermist werden een machinist, een stoker en de 14 postambtenaren. De goederenwagen was geheel in splinters. De passagierswagens ontspoorden en liggen dwars over den spoorweg. Van de passagiers zijn velen meer of minder zwaar gewond, doch geen gedood. Het treinenverkeer ondervond Zondagnamiddag om zes uur nog drie uren vertraging. Bonn, 30 Dec. De luxe-trein van Frankfort naar Keulen is te Brühl (bij Keulen) op een goederentrein gebotst. Een remmer werd gedood, een reiziger gewond. BELGIË. Brussel, 30 Dec. Vanmorgen om vier uur is hier het grootste Brusselsche waren huis, van Leonhard Tietz, vroeger Cohn Donnay, tot een aschloop verbrand. De 300 winkelbedienden zijn broodeloos. De schade wordt op drie miljoen frank ge raamd. De commissaris van politie Bourgeois is over een slang gevallen en daarbij gewond. 31 Dec. Zaterdagavond vervoegde zich bij den consul-generaal van Nederland, den heer Ruys, in de Rue Joseph II, een persoon, die, volgens zijn beweren, een Hollander was. Hij vroeg den zoon van den consul te spreken, maar daar deze ziek was, werd hij ontvangen door den consul zelf. De onbekende vertelde aan den consul, dat hij voor diens zoon een wissel had van 100.000 francs, waarvan hij de betaling eischte. De vader weigerde hieraan te voldoen. De vreemdeling trok een revolver en richtte die op het hart. De kogel ging bij het hart langs en de gewonde werd onmiddellijk naar het hospitaal gebracht. Daar verklaarde hij, dat de wissel niet bestond, doch dat hij op deze wijze geld trachtte te krijgen om zijn ouders te redden, die in geld verlegenheid verkeerden. Voorloopig zal hij in het ziekenhuis blijven om zich later voor den Brusselschen rechter te verant woorden. Te Antwerpen werd Donderdagavond in het politiebureau van Zurenborg een naamlooze brief gevonden, die onder de deur was geschoven en waarin een huis in de Provinciestraat werd aangeduid, als zijnde een werkplaats voor het maken van valsche munt. In dat huis woonde een goudsmid. De politie deed een inval, en vond eerst de vrouw van een inwonenden zoon. Zij beweerde van niets te weten. Bij verder onderzoek kwam men voor een kelderdeur, die op slot was, en die eerst na lang dralen werd geopend. In den kelder was de goudsmid heel onschuldig bezig met een uurwerk en zijn leerling met een ring. Maar in het vuur heeft men gesmolten metaal gevonden, dat er blijkbaar pas was ingeworpen. Het bleek, dat men van buiten af de valsche munters had gewaarschuwd, die toen door het raam verschillende munt- vormen en valsche munten naar buiten hadden geworpen, waar ze door de moeder en de vrouw in de sneeuw werden ver stopt. De politie vond ze echter terug. Alle bewoners zijn ingerekend. In de Belgische grensplaats Achel werden voor eenige weken twee personen door een klein hondje gebeten, dat on middellijk werd opgezonden. Één der mannen, A. T.begaf zich terstond naar Brussel om zich daar onder geneeskundige behandeling te stellen. De andere, zekere M. V., die in de wang gebeten was, achtte dit overbodig. Door anderen echter aangezet, ging hij eindelijk dezer dagen toch daartoe over, doch helaas te laat. Na een vreeselijk lijden van eenige dagen is deze onge lukkige bezweken. NEDERLAND. Zwolle, 30 Dec. De vorige week vertrok naar Parijs, onder geleide, bakker S., die de vorige week te Twello door een dollen hond in den arm werd gebeten. De kosten komen geheel ten laste van het rijk. In het instituut van Pasteur, te Parijs, zijn thans 20 Hollanders onder behandeling. Behalve in Twello is nu ook in het naburige Terwolde een dolle hond neerge schoten door den gemeente-veldwachter en den heer Scholten. In alle naburige ge meenten is de muilkorvenwet afgekondigd. Nijmegen, 31 Dec. De recherche alhier heeft aangehouden de echtelieden V., Duitschers, in verband met het uitgeven hier in de laatste dagen van valsche rijks daalders en guldens, waarvan zij verdacht worden. Zij ontkennen, doch zijn aan het vervaardigen van valsch geld niet vreemd, want in Duitschland werd deswege de man tot twee jaar, de vrouw tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij is uit de gevangenis ontsnapt, na een verblijf aldaar van acht maanden, en nam de wijk naar Rotterdam. Sedert eenige dagen vertoefden zij hier in een slaapstede. Het hier uitgegeven valsch geld onder scheidt zich van echt door kleur en gewicht, en mist het randschrift. Mijdrecht, 31 Dec. De vroedvrouw alhier is in den afgeloopen nacht, na hulp verleend te hebben, vóór zij hare woning kon bereiken, op den weg plotse ling dood gebleven. Haarlem, 30 Dec. Gisteren hadden eenige jongens alhier vier verbazend groote sneeuwklompen gerold naar de Esschilder- straat, en ze daar op één rij gezet, zoodat het verkeer totaal gestremd was in die straat. Om 10 uur kwam een adjunct-in specteur en een politie-agent met een bijl gewapend aan om de klompen stuk te hakken, en toen dit met een bijl niet veel hielp, trok de inspecteur zijn sabel en met vereende krachten werd het vernielings werk voltooid. Natuurlijk trok dit eigenaardige tooneel heel wat bekijks. Amsterdam, 31 Dec. Toen Zaterdag avond te ongeveer half acht, een echtpaar op de Rozengracht geritsel hoorde in hun voorkamer, en zij een onderzoek instelden, werd door hen een man gevonden, die smeekte hem niet ongelukkig te maken. De bewoners sloten evenwel de kamer af, zoodat de onbekende opgesloten zat, en riepen de hulp der politie in. Vóór deze echter ter plaatse was, wist de insluiper inmiddels met een breekijzer de deur te forceeren en uit te breken. Hij werd echter intijds op het portaal vastgegrepen en door een agent naar het politie-bureau overgebracht. Daar gevisiteerd, bleek hij voorzien te zijn van een breekijzer, 35 loopers, 14 sleutels en een electrische zaklantaarn. Ofschoon hij aanvankelijk een valschen naam opgaf, vond men vrij spoedig uit, dat men met een recidivist te doen had. In de woning werd niets vermist. 's-Gravenhage. Dr. M. A. Brants, burge meester van Schiedam, lid der Tweede Kamer voor het district Ede, heeft zijn ont slag genomen als lid der Tweede Kamer. Een Hagenaar heeft een twintigtal werkloozen aan het werk gezet om op zijn kosten een sneeuwhuis te bouwen aan de Groothertoginnelaan. Gisteren zou daarin een bus geplaatst worden, waarin gaven konden gestort worden voor het Leger des Heils. Het kunstwerk van sneeuwbouw is de moeite waard om gezien te worden. Rotterdam, 31 Dec. De rivier voor Rotterdam was gisteren boven de spoor bruggen met zwaar drijfijs bedekt; de stoombootdiensten op de bovenrivieren zijn geheel gestaakt, zoomede de diensten naar de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. De vaart naar zee is geheel vrijvan tijd tot tijd is er zelfs blank water, zoodat de groote stoomschepen ongehinderd den Nieuwen Waterweg kunnen binnenioopen. De Amsterdamsche pakschuitdienst is er Zondag in geslaagd den dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam nog te onder houden met behulp van het sleepbootje „Tijdgeest". Zaterdagmorgen werd er ontdekt, dat een begin van brand heeft plaats gehad op de eerste verdieping van pand no. 136 A, in de Schoutenstraat alhier, waar is gevestigd een fabriek van meubelen van de heeren A. Boels Zoon. Bij een onderzoek door den inspecteur van politie, den heer J. Postmus, ingesteld, bleek, dat men vermoedelijk te doen heeft gehad met een poging tot brandstichting. Stukken trijp, die in het kantoor hadden gelegen, waren zorgvuldig langs de meubelen uitgespreid en aan het einde daarvan was eenig papier opgestapeld en in brand gestoken. Door de omstandigheid, dat het trijp niet heeft willen branden en het vuur vanzelf doofde, is deze poging mislukt. De heer Boels denkt aan een wraakneming. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 2 Jan. Wij hebben wegens voortdurend plaatsgebrek nog geen gelegen heid gehad de door onzen afgevaardigde, rnr. Patijn, in de Tweede Kamer op den 20sten December gehoudene rede over de verbetering van het Hellegat in ons blad over te nemen. Die rede heeft door deze vertraging haar actueel belang voor deze streek niet verloren. Wij laten haar daarom met het door den Minister van Waterstaat gegeven antwoord hier volgen De heer Patijn: Mijnheer de Voorzitter! Ik zou mij gaarne met een enkel woord aansluiten aan hetgeen zoo even is gezegd door den heer Van Gijn, in het bijzonder aan dat deel zijner rede, waar hij zeide, dat door de thans voorgedragen voor ziening de zoo lang besproken belangen van den Dordtschen waterweg nog niet op voldoende wijze zullen zijn behartigd. Ik geloof, dat de eenige afdoende maat regel ten deze is de verbetering van het Hellegat, die trouwens op het program van den heer Van Gijn vooraan blijft staan. Nu heeft de heer Van Gijn al vele jaren dit belang bepleit met het oog speciaal op Dordrecht, en ik stem volkomen toe, dat die stad, met haar beteekenenden handel en nieuw ontluikende industrie, welke voor die oudste stad van Holland een nieuw tijdperk van bloei schijnt te zullen openen, er alle aanspraak op heeft een betere verbinding met de zee te krijgen. Maar het geldt hier nie; een belang voor Dordrecht alléén. In hooge mate is daarbij ook dat der binnenschipperij betrokken. Om een tweeledige reden. In de eerste plaats zal, door de ver betering van het Hellegat, voor de schepen de mogelijkheid ontstaan om in één getij te komen van het Hellegat naar i.e Ooster Schelde of omgekeerd van de Ooster Schelde naar het Hellegat, terwijl nu in vele gevallen moet worden gewacht, waardoor een dag of langer verloren gaat. Het behoeft geen betoog dat dit schade oplevert voor de schippers, die waarlijk toch al moeite hebben om in hun bedrijf een uiterst sober bestaan te vinden. In de tweede plaats kan door den strekdam, die in het Hellegat ware te maken, deze een veilige reede worden voor de schipperij, waaraan in die onher bergzame wateren zoo dringend behoefte bestaat. Ik zal deze beide ,unun th.ms niet uitwerken, te minder, omdat dn in voord en geschrift reeds herhaaldelijk gedaan s door mannen, heel wat deskundiger in deze zaken dan ik. Slechts wil ik ver wijzen naar de rede, door den wakkeren voorzitter van Schuttevaêr, den heer Smeenge, in deze vergadering gehouden den 30sten April 1901. Het is een oude, bedroevend oude geschiedenis, welke ik ophaal. Reeds in 1871 heeft een Staatscommissie de nood zakelijkheid betoogd van de verbetering van het Hellegat. Sedert zijn stroomen van adressen bij de Regeering en Kamer ingekomen van schippersv eieenig ngen gemeentebesturen en andere belang hebbenden. In 1893 werd door den toenmaligen Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, ons geacht medelid dr. Lely, de noodzakelijkheid van dit waterstaatswerk onomwonden erkend. In 1901 heeft de Kamer een motie met aanzienlijke meerder heid aangenomen, waarbij èn met het oog op de belangen van Dordrecht èn met het oog op de belangen der binnenschipperij, werd aangedrongen op verbetering van het Hellegat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1