Dinsdag 1 Januari 1907. Tweede Biad. (Z ierilizeesche Couran "t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIK NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8405. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Vestigt er de aandacht der ingezetenen op, dat het in de Algemeenc Politie verordening voor deze gemeente opgenomen voorschrift betreffende het bestrooien der klinker- of voetpaden met asch, zand of zaagsel, bij gladheid door vorst, ijzel of sneeuw, ook zonder dat door de politie aanzegging is gedaan, steeds behoort te worden nageleefd en waarschuwt- daarom belanghebbenden, om zorg te dragen, dat die paden bij gladheid voortdurend doel matig bestrooid zijn. Zierikzee, den 31 December 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. AMERIKA. Santiago (Chili) 27 Dec. Te Arica (in het uiterste noorden des lands) heeft een hevige aardbeving verwoestingen aange richt. Vele huizen zijn ingestort, eenige menschen werden gewond. Aardschokken werden eveneens waar genomen te Iquique en Pisagua (eveneens in het noorden). RUSLAND. Odessa, 28 Dec. De zwarte bende heeft een nieuwen Jodenmoord trachten uit te lokken; vele Joden vluchtten naar het midden der stad. Socialisten, die de zwarte bende trachtten te weerhouden, werden door de troepen gearresteerd. FRANKRIJK. In den Kerstnacht hebben de Parijsche „apaches", de bekende moordenaars der buitenboulevards, hun gewoon gebied verlaten en hun slag midden in Parijs geslagen. Een jonge man, die van een souper naar huis ging, moest nog een brief posten, en begaf zich daarom in de „Rue du Louvre" naar 't centrale post kantoor. Daar, in die breede straat van midden-Parijs, bij het postkantoor, werd hij zonder eenige aanleiding overvallen door een troep bandieten, die hem onmid dellijk doodden, zonder dat op zijn hulp geroep iemand verscheen. Dit is niet de eenige moord in dien nacht midden in Parijs geschied, er zijn er velen. Dat bewijst weer, hoe treurig het met de veiligheid in het nachtelijk Parijs is gesteld niemand die daar meer van overtuigd is dan de politie-autoriteiten zelf. De heer Hennion, hoofdcommissaris van den alge- meenen veiligheidsdienst, hield onlangs een rede, waarin hij aandrong op versterking der politiemacht. Ook in Frankrijk heeft de sneeuw storm der laatste dagen veel ongemak, schade, zelfs ongelukken aangericht. In het Noorden viel er op sommige plaatsen twee meter hoog sneeuw. In Rijssel konden de treinen niet verder, en stond de dienst een deel van den dag geheel stil. Uit Perpignan wordt bericht, dat het dorp Talan vrijwel door de sneeuw is verwoest. Het vee kwam om, de inwoners vluchtten in de naburige dorpen. In een ander dorp waren er zelfs menschenlevens te betreuren. NEDERLAND. Zwolle, 28 Dec. Zondagavond heeft zich op den Frieschen Wal alhier een afgrijselijk drama afgespeeld. Daar woonde sinds lang de wed. Berendsen, een vrouw, die aan den drank was verslaafd. Zondagavond 8 uur ongeveer zagen de overburen, aan de overzijde van de gracht, brand in de kamer van vrouw B. Ze spoedden er zich heen en bluschten den brand door een paar emmers water door 't vertrek te smijten. De lamp was niet aan en er werd niemand in huis vermoed. Men is toen de politie gaan roepen, die in 't vertrek de vreeselijk verkoolde vrouw B. vond, zittende tusschen fornuis en kast, op een stoof. Ze leefde nog, maar was niet meer dan een klomp gebrand vleesch. Ze overleed spoedig daarna. Amsterdam, 29 Dec. Hedenmorgen is op den spoorweg bij den Cruquiusweg een zeer droevig ongeluk gebeurd. De remmer J. van Hasselt, in dienst van de H. IJ. S. M., kwam van zijn werk om zich naar zijn woning, Javastraat 50, derde étage, te begeven. Aan genoemden over weg gekomen, zag hij blijkbaar niet een losse locomotief naderen, waarmede men aan het rangeeren was. Hij werd door de locomotief gegrepen en letterlijk aan stukken gereden. Het ééne been van den ongelukkige werd bij het onderlijf afgereden, het andere op verschillende plaatsen gebroken. Verder geraakte de man nog twee vingers kwijt en kreeg hij verschillende andere kwetsuren. In zeer bedenkelijken toestand is hij in het O. L. Vrouwegasthuis opgenomen, waar hij omstreeks 11 uur overleed. 's-Gravenh»ge, 28 Dec. De agent, die Donderdagochtend omstreeks halftien op post stond op de Nieuwe Groenmarkt bij het stadhuis alhier, heeft door zijn kordaat en moedig optreden vermoedelijk een groot onheil voorkomen. In één der huisjes naast de kerk was een petroleumlamp in brand gevlogen en de bejaarde bewoonster van het huisje stond, verstijfd van schrik, het machteloos aan te zien. Het vlammende vocht stroomde reeds over de tafel, toen de agent toe schoot, de deur opendrukte en de lamp afrukte en op straat wierp. Een groote vlam sloeg uit de deur, maar de verspreide vlammen werden nu spoedig uitgedoofd en -getrapt. Alles was in een oogwenk geschied, en de brand was gebluscht vóór het oudje van haar ontsteltenis was bekomen. 29 Dec. De Eerste Kamer keurde heden goed tal van kleine wetsontwerpen, zoomede hoofdstukken I en Vila der Staats- begrooting voor 1907, de wet op de mid delen en eenige internationale tractaten, onder meer dat ter bestrijding van den handel in blanke slavinnen. De Kamer ging uiteen tot Maandag 7 Januari, des avonds te half negen. lil het Voorloopig Verslag van het Hoofdstuk van Waterstaat der Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer lezen wij betreffende de wrakken het volgende: „Eenige leden beklaagden zich over gebrek aan voortvarendheid bij de wegruiming van wrakken, die liggen buiten de plaatsen, waar 't groot scheepvaartverkeer is, maar die voor de visschersschepen hinderlijk zijn. Vermeld werd, dat ten vorigen jare oprui ming van wrakken bij Brouwershaven werd toegezegd, maar achterwege bleef, omdat de Minister van Oorlog geene torpedisten beschikbaar stelde. Gevraagd werd, of de Minister voor spoedige wegruiming wil zorgen, en zich daartoe in betrekking zal stellen met het Departement van Oorlog, teneinde de noodige torpedisten te ver krijgen. Men gaf den Minister in overweging over de wegruimtng ook de voorlichting in te winnen van deskundigen ter plaatse, omdat daardoor waarschijnlijk een belang rijke besparing op de uitgaven zal zijn te verkrijgen". De Memorie van Antwoord van den Minister, die wij hier laten volgen, zal met het oog op de toezegging van den Minister in Brouwershaven zeker met groote instem ming worden gelezen. „Naar aanleiding van de klacht omtrent de weinige voortvarendheid bij de weg ruiming van wrakken, die liggen buiten de plaatsen waar groot scheepvaartverkeer is, veroorlooft ondergeteekende zich de opmer king, dat het betrokken begrootingsartikel, blijkens zijne omschrijving, slechts betrek king heeft op de wegruiming van wrakken en hunne ladingen en andere voor de scheep vaart hinderlijke voorwerpen. Hoewel'dus, strikt genomen, de opruiming van gezonken schepen, die niet in een vaarwater liggen, maar toch voor de visschers hinderlijk kunnen zijn, zou zijn uitgesloten, wordt niettemin zooveel mogelijk aan klachten omtrent hinder voor vtsschers- schepen, van op den bodem der zee aan wezige voorwerpen, gevolg gegeven. Voor zooveel betreft de ten vorigen jare toegezegde opruiming van wrakken bij Brouwershaven, kan worden medegedeeld, dat nadat andermaal was gebleken, dat de Minister van Oorlog in het voor wrak opruiming meest gunstige seizoen geen genoegzaam aantal geoefende torpedisten kon beschikbaar stellen, besloten is om voor de verwijdering der bedoelde over blijfselen van schepen vroeg in het volgende jaar eene openbare aanbesteding te houden. Met den wenk, om over de wegruiming ook de voorlichting in te winnen van des kundigen ter plaatse, zal rekening worden gehouden". Schiedam, 28 Dec. Na langdurige discussie is door den gemeenteraad met 11 tegen 5 stemmen besloten tot afschaffing der kermis. Rotterdam, 29 Dec. Gisterenmiddag om 3 uur geraakte de vloer van een tram wagen van lijn 7 in de Van Oldenbarne- veldsiraat in brand, vermoedelijk omdat er door sneeuwwater contact gemaakt werd met ijzeren deelen onder den vloer. De brandmeester van spuit 27, die zich in den wagen bevond, nam onmiddellijk maatregelen om den wagen te doen ont ruimen. Daar telkens bij het in beweging brengen de vlammen uitsloegen, werd, nadat de stroom uitgeschakeld was, de wagen door een anderen wagen naar de remise geduwd. Hedenmorgen zijn de vier slacht offers van den noodlottigen brand aan den Goudschenrijweg ter aarde besteld. De lijken der vrouw en van de kinderen waren vooraf naar het Ziekenhuis gebracht, waar de man gestorven is. Aldaar werd de stoet geformeerd, bestaande uit drie lijkkoetsen. De kisten van den man en de vrouw waren met kransen gedekt. Achter de stoet sloot een deputatie van de buurtvereeniging Vliet- kade zich aan. De stoet ging langs het verbrande huis. Een groote menigte volgde hen grafwaarts. Op de begraafplaats werden gevoelvolle woorden gesproken door den president der buurtvereeniging, den heer Evers, en door den heer Schoonenbeek. Het was een treurig gezicht de vier overgebleven kinderen om de groeve te zien. Diep geroerd verliet men de droeve plek. Steenbergen, 29 Dec. Sedert eenige dagen heerscht hier een middeleeuwsche toestand. Sinds den 2e-i Kerstdag rijden er wegens sneeuw geen trams meer in de richting Bergen-op-Zoom en een hoogst enkelen keer ziet men nog een tram uit de richting Roosendaal aankomen en dan nog met slechts één wagen. De post wordt hier aangebracht met een rijtuig van uit Roosendaal en zoo ook weder van hier vervoerd. Reizigers moeten dan ook tegen een voetreis van eenige uren niet opzien. Alleen de Rotterdamsche Tram heeft zich goed gehouden en onderhoudt vrij geregeld het verkeer. Op het oogenblik is nog weinig ver betering te bespeuren. Toen de landbouwer V. en zijn echt- genoote, die naar de stad geweest waren, op de hoeve terugkwamen, misten zij den huisknecht om het paard uit te spannen. Na eenig zoeken werd de man dood in de schuur gevonden, met gebroken hals. Hij was van een hooitas gevallen, op zijn hoofd terecht gekomen en had zoo den dood gevonden. Zierikzee, 31 December. De St.-Ct. no. 302 bevat een Kon. besl. van den 6den Dec.houdende beschikking op het beroep, door het bestuur der waterkeering van het calami- teuse waterschap „Bruinisse" ingesteld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende weigering om machtiging te verleenen tot het voor bereiden der uitvoering van door dat bestuur voorgenomen werken ter voor- loopige verhooging van den zeedijk van het waterschap. Het beroep is niet-ontvankelijk verklaard. Bij dat besluit is overwogen dat genoemd bestuur ter voldoening aan art. 80 van het reglement voor de cala- miteuse polders of waterschappen in Zeeland een omschrijving van werken tot voorloopige verhooging der zeewering van het waterschap heeft opgemaakt en voor de voorbereiding van de uitvoering dier werken machtiging van Gedeputeerde Staten heeft gevraagd; dat Ged. Staten bij beschikking van 20 April 1906, no. 59, 2de Afd., op grond van technische bezwaren door den Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat ontwikkeld, hebben geweigerd die machti ging te verleenen, en vervolgens, in ant woord op een nader schrijven van het bestuur d.d. 28 April 1906, bij brief van 18 Mei d.a.v., no. 57, 2de Afd., hebben te kennen gegeven, dat zij op hunne beschikking van 20 April t.v. niet konden terugkomen dat het bestuur der waterkeering daarna bij ons in beroep is gekomen; overwegende aangaande de vraag of appellant ontvankelijk is in zijn beroep, dat het aan Ged. Staten opgedragen toe zicht, krachtens hetwelk de bestreden beschikking genomen is, een preventief karakter draagt, zoodat aanleiding bestaat tot toepassing van art. 20 der wet van 10 Nov. 1900 (Stbl. no. 176), regelende het beroep tegen besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van of onthouding van goedkeuring aan besluiten door water schappen, veenschappen of veenpolders genomen dat volgens dit artikel beroep openstaat binnen 14 dagen na ontvangst van mede- deeling der beschikking van Ged. Staten; dat echter, terwijl die mededeeling door het bestuur in allen gevalle niet later dan 28 April 1906 blijkt te zijn ontvangen, het adres van beroep, na verkeerdelijk recht streeks bij ons Kabinet te zijn ingekomen op 14 Juni 1906, eerst op 14 Juli d.a.v. door onzen Commissaris in de provincie Zeeland ingevolge art. 26 van genoemde wet voor ontvangst is geteekend. Bij dit besluit zijn gevoegd een advies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, en een afzon derlijk advies, uitgebracht door de Staats raden mrs. Moltzer en Huber. Men schrijft ons uit Antwerpen, d.d. 28 Dec. 1906: Het vergaan van het schoolschip „Comte de Smet de Naeyer" ligt nog versch in het geheugen, en weer komt een zeeramp de bewoners van de Scheldestad treffen. Bij het vergaan toch van de stoomboot „Cab Juby" in het Engelsche Kanaal, verloren 12 jonge wakkere mannen het leven. Één dier ongelukkigen, de genoemde Jaak van de Velde, 20 jaar oud, was van Hollandsche afkomst. Zijn vader, in leven roeier bij het Nederlandsch Loodswezen te Antwerpen, was geboren te Brouwers haven, zijn eveneens overleden moeder te Zierikzee. De beweging in de haven neemt steeds toe. In de afgeloopen maand November bedroeg het getal aangekomen schepen niet minder dan 543, metende 868,340 tontegen 464 schepen, metende 776,714 tot in Nov. 1905. In de elf ver- loopen maanden van dit jaar kwamen er aan 5933 schepen, metende 9.828,996 ton, zijnde 476 schepen met 1.047,215 ton meer dan het vorige jaar in denzelfden tijd. Een aanmerkelijke vooruitgang dus! Donderdag LI. was de drukte in de haven inderdaad verbazend. Door de paar dagen mist, die we gehad hadden, waren ver scheidene schepen op de rivier opgehouden en toen nu het weer wat opgeklaard was, kwamen deze allen tegelijk binnenvallen. Niet minder dan 48 zeeschepen kwamen dien dag in de haven. Sedert een paar maanden bezoeken ons ook weer de groote stoomschepen van de Japansche reederij „Nippon Yusen Koisha", en zien wij de kleine, maar vlugge Japansche zeelieden in groepen door de stad wandelen. Zoo lag dezer dagen de „Sado Maru" aan de kaai, een prachtig stoomschip, hetwelk als transportschip gebezigd, een belangrijke rol speelde in den Russisch—Japanschen oorlog. Den 15 Juni 1904, in gezelschap van de „Hitachu Maru" troepen naar Mandchourije vervoerende, werden beide schepen verrast door 3 Russische kruisers, welke onmid dellijk de transportschepen aanvielen. De „Hitachu Maru" zonk welhaast met al wat er aan boord was. De „Sado Maru", door een torpedo getroffen, scheen eveneens te zullen zinken, waarom soldaten en matrozen in de booten vluchtten en er in gelukten te ontsnappen. Doch de boot zonk niet, en de Russen, die zich verwijderd haddenlieten een kostbare prooi ont snappen. Japansche schepen namen weldra de „Sado Maru" op sleeptouw en brachten de boot behouden binnen. Hersteld zijnde, hernam zij haren rang in de vloot der hulpkruisers en diende ook na den oorlog tot het terugvoeren naar hun vaderland van de Japansche troepen. Thans is het groote stoomschip aan zijn vredelievende bestemming teruggegeven. Middelburg, 29 Dec. De gasthuis- quaestie houdt nog steeds de gemoederen in beweging, vooral na hetgeen hierom trent dezer dagen weer is uitgelekt. Wij zijn nog steeds wachtende op het rapport, door Burgem. en Weth. toegezegd, omtrent de vele wisselingen van het personeel in dat gesticht, en omtrent de oorzaak er van. Van deze wisselingen hebben geruchten ge- loopen, welke geen gunstig licht wierpen op de toestanden in deze inrichting. Waar uit dat rapport later wel zal blijken, wat de juiste toedracht der zaak is, achten wij het beter de geruchten onbesproken te laten, omdat in zulk een teere quaestie een officieel rapport zeker ver de voorkeur verdient. Wel waren Burgem. en Weth. aanvankelijk huiverig deze zware taak op zich te nemen, doch toen de meerderheid van den raad een verzoek in dien geest tot het dagelijksch bestuur richtte, meende dit college aan deze opdracht te moeten voldoen. Hangende dit onderzoek nu is deze gasthuis-quaestie een nieuwe phase ingetreden. Toen kort geleden één der ^►pleegsters geschil kreeg met de adjunct-directrice, werd haar de dienst opgezegd. De direc teur en directrice wenschten, dat zij on middellijk zou vertrekken, hoewel de gewone opzeggingstermijn drie maanden is. Het gevolg van deze bepaling der directie was, dat zich verschillende verpleeg sters met de ontslagen zuster solidair verklaarden, waarop het ontslag werd be paald op den gewonen tijd, dat is over drie maanden. De directie van het gast huis was over deze solidariteit der zusters niet best te spreken, waarom in een ver trouwelijke circulaire, aan verschillende ziekenhuizen in ons land gezonden, ver zocht werd geen der met name genoemde zeven verpleegsters aan te stellen, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den voorzitter van regenten te Middelburg. De vertrouwelijkheid dezer circulaire werd echter in de jongste zitting van den gemeenteraad publiek domein, daar één der leden één exemplaar van bedoelde circulaire overlegde. Het spreekt vanzelf, dat de inhoud verbazing tengevolge had, doch deze vermeerderde niet weinig, toen bleek, dat ook in dezelfde circulaire ge waarschuwd werd tegen mogelijke aan bevelingen voor bedoelde zusters, af te geven door één der doctoren, tevens regent, omdat deze doctor door een krasse motie van afkeuring door het college van regenten was getroffen. Er ging dus een nieuw licht op, n.l. dat in den boezem van dat college een tweestrijd was ontstaan. Het is nog niet bekend, wat de rechte oorzaak van het aannemen dezer motie is, doch de raad heeft in een besloten zitting hierover een hartig woordje ge sproken. Reeds terstond daarop kon dit college van zijn gevoelen blijk geven door aan twee aftredende regenten slechts 6 stemmen toe te kennen, terwijl 2 nieuwe leden, ieder-met 8 stemmen, werden benoemd en 1 briefje in blanco was, m. a. w. de raad heeft als het ware met 8 tegen 6 stemmen en 1 onthouding zijn afkeuring over de houding van het college van regenten te kennen gegeven. Genoemde nieuw gekozen regenten heb-, ben evenwel voor die functie bedankt, en nu heeft later het geheele college, op 2 regenten na, zijn ontslag ingediend. Wat nu verder zal gebeuren, hierop is vooralsnog geen antwoord te geven. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 31 Dec. Zaterdagmiddag werd in het „Huis van Nassau" alhier een algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, mr. H. C. Moolen- burgh, opende de vergadering, waarop door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, de notulen gelez' n werden. De voorzitter deelde mede, dat een schrijven was ingekomen 1". van den heer Doeleman, waarin hijmet het oog op zijn vertrek naar Anna-Jacoba-Polder, zijn ontslag als bestuurslid neemt; 2°. [van den heer L. J. M. Koert, zuivelconsulent te Middel burg, waarin hij, nu hij Zeeland gaat ver laten zijn dank uitspreekt voor de hem door deze afdeeling steeds betoonde wel willendheid. Voorts werd door hem mede gedeeld, dat de cursus in paardenkennis niet is doorgegaan. De heer Job van der Have brengt een uitvoerig verslag uit van het verhandelde in de twee hoofdbestuurs vergaderingen, te Middelburg gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5