ZIERIRZKESarcNIEUWSBODE. Dinsdag 1 Januari 1907. Eerste Blad. ierikzeesche O o u r a n t). Onderwijzeres. Uit Stad en Provincie. 1 Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8405. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. D~~e SCHIPPERS-of "EIGENAARS VAN SCHEPEN, die hun abonne ment voor 1907 wqutchen te ver nieuwen, of een abonnOTent wenschen aan te gaanvervoegen zich ten Kantore van den Havenmeester J. DEN OUTER. Aan de openbare lagere school C te Zierikzee (hoofd de heer S. de Graaf), wordt gevraagd eene ONDERWIJZERES, in het bezit der acten voor nuttige handwerken en vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. De jaarwedde bedraagt 600, met periodieke verhoogingen. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 15 Januari 1907. Terugblik. Het^ar »1906 behoort, wanneer het nummer van dit blad onder onze lezers "en lezeressen verspreid wordt, tot de ge schiedenis. --Ge'lukkig het volk, dat, zonder hevige Schokken te hebben doorstaan, met vol doening en welgevallen op het nu ver- streken jaar kan terugzien. Niet al de volken van ons werelddeel kunnen op dit geluk bogen. Zoo er één natie is, die een jaar vol wee en ellende heeft doorleefd, dan is het I) voorzeker de Russische. Beknopt zullen wij de voornaamste ge beurtenissen aanstippen. De Czar had na den vrede van Portsmouth, die een einde aan den oorlog met Japan maakte, bij de oekase van 30 October o.a. de instelling van een Rijksdoema toegezegd. Die toezegging geschiedde met het oog merk het vertrouwen van het buitenland te winnen, opdat het zijn beurs voor een geldleening ontsluiten zou. Het lag namelijk in de bedoeling der Russische regeering een parlement in het leven te roepen, dat gedwee en onderdanig aan den Czar zijn autokratische macht zou bestendigen. Maar toen de Doema bijeenkwam, en niet in schijn, maar in waarheid een volksvertegen woordiging wilde zijn, hetgeen uit haar merkwaardig adres van antwoord op de hoogst onbeduidende Troonrede krachtig uitkwam, toen ontstond er een hevige botsing tusschen den representant van het absolutisme, die in de ruwe soldateska zijn steun zocht en vond, en de vertegen woordigers van het volk, die de aanvang werd van een verbitterden strijd. Die strijd eindigde met de ontbinding van de Rijksdoema door den Czar. De reactie juichte, en trachtte haar overwinning te bevestigen met fusilades en terecht stellingen en masse, met het gevangen zetten en deporteeren van duizenden en duizenden. Zij liet de beruchte zwarte bende los, die in tal van streken roofde en plunderde, mannen, vrouwen en kinderen gruwelijk mishandelde, en wreed ver moordde. In geheel Rusland liet de regee ring, teneinde elke vrijheidsbeweging in bloed te kunnen smoren, den staat van beleg afkondigen, en gaf aan de militaire rechtbanken onbeperkte macht. Het kies recht werd aanmerkelijk ingekrompen, teneinde een Doema te verkrijgen, die uit slaafsche elementen samengesteld het verrottingsproces van den Russischen staat ongestoord zal laten voortwoekeren. Bromde de Russische ijsbeer, getooid met het lijkkleed van het volk, tusschen de tanden het lied der autokratic, zijn geallieerde op politiek gebied, de Gallische haan, kraaide het uit, dat de demokratische republiek voor de Fransche natie de beste regeeringsvorm is. De Senaats-ver- kiezingen en die van de Kamer vielen in beslist demokratischen geest uit. Ook was ill die richting de keuze van den president der republiek, Armand Faillières, die, president van den senaat, Loubet ver ving. De meest gewichtige gebeurtenis echter in de parlementaire geschiedenis van Frankrijk was de scheiding van kerk en staat, tengevolge waarvan de kerk genootschappen geen subsidie, en de bedienaren van den godsdienst geen tracte- ment meer ontvingen, terwijl het budget van eeredienst, dat 45 millioen gulden beliep, werd afgeschaft. Hierdoor ontstond een breuk met het Vaticaan, dat zich nadrukkelijk tegen de scheidingswet verzette. Met het oog hierop veroorzaakte de inventarisatie van de goederen der kerk ernstige ongeregelheden. De breuk met den Paus werd nog grooter, toen deze de formatie der door de wet voorgeschreven kerkelijke vereenigingen, waaraan de goede ren der kerk zouden worden afgestaan, verbood. Het Hof van Cassatie heeft het indertijd door den krijgsraad te Rennes over Dreyfus gewezen vonnis vernietigd. Kapitein Dreyfus werd onschuldig verklaard, en tot majoor bevorderd Kapitein Picquart, die in dat proces*één der nobelste figuren was, maakte groote promotie. Hij klom op tot divisie- generaal, en is nu zelfs Minister van Oorlog. Door de conventie van Algcciras werd aan de gespannen verhouding met Duitschland een einde gemaakt. Ook kwam Duitschland in een betere verstandhouding met Engeland. De souve- reinen van beide Staten, koning Edward VII en Wilhelm II, hebben namelijk elkander te Kronberg ontmoet, waar een verzoening tusschen oom en neef plaats had. De totstandkoming van die verzoening was eenigszins voorbereid door het bezoek van een aantal Duitsche kooplieden, geleerden en journalisten aan Engeland's hoofdstad. Wat het drievoudig Verbond betreft, de innerlijke waarde er van is sedert op de conferentie ,te Algeciras Italië, oer Dritter im Bunde, openlijk de zijde van Frankrijk koos, niet weinig gedaald, al geven ook de toongevende staatslieden van beide landen zich de grootste moeite het tegen deel te doen gelooven. De Rijksdag werd ontbonden ten gevolge van de omstandigheid, dat deze de door de regeering aangevraagde gelden voor Zuid-West-Afrika niet toestond. In Pruisen trok voornamelijk de school staking in de Poolsche streken de alge- meene aandacht. De Pruisische regeering is er op uit, de Polen te verduitschen. Met dit doel heeft zij bepaald, dat in de lagere scholen van het voormalige koningrijk Polen het godsdienstonderwijs in de Duitsche taal moet gegeven worden. Nu weigeren de schoolkinderen te antwoorden op de door hun onderwijzers tot hen in het Duitsch gerichte vragen. De katholieke geestelijk heid steunt deze beweging, meer uit een religieus dan uit een nationaal oogpunt, daar zij vreest, dat de godsdienst er onder lijden zal, wanneer deze in een voor het kind vreemde taal onderwezen wordt. In Engeland moest het aarts-conserva tieve Kabinet van Arthur Balfour plaats maken voor het liberale bewind van Henry Campbell Bannerman, den leider der libe rale partij. De verkiezingen voor het Britsche Parlement, die aan de liberale partij een reusachtige meerderheid ver schaften, waren een hernieuwd bewijs, dat de kern der Engelsche bevolking van het protectionisme niet gediend was. Tusschen het Lager- en het Hoogerhuis is over de wet op liet lager onderwijs een conflict gerezen. Het Hoogerhuisdat evenals het Lagerhuis het recht van amen dement bezit, wijzigde deze wet zóó, dat de beginselen, waarop zij steunde, geheel en al vernietigd werden. Het Lagerhuis wilde hierop de aan hem door het Hooger huis teruggezondene veranderde wet niet in behandeling nemen, waarop zij stil zwijgend verviel. Aan Transvaal werd door Engeland overeenkomstig zijn belofte een constitutie geschonken, zoodat de voormalige Zuid- Afrikaansche Republiek zich voortaan zelve besturen zal, met dien verstande, dat haar besluiten de koninklijke sanctie behoeven. Ook voor de Oranjerivierkolonie, den ge wezen Oranje-Vrijstaat, is het vooruitzicht geopend zich weldra in het bezit van een eigen koloniale regeering te zullen ver heugen. Van de Oranje-Rivierkolonie naar Oosten rijk is een heele reis. Maar op de landkaart en in een jaarlijksch overzicht van de wereldgebeurtenissen reist men vlug. Wat de buitenlandsche staatkunde van dit uit zoovele heterogene bestanddeelen bestaand rijk betreft kan men zeggen, dat de ther mometer stationair bleef. Het bondgenoot schap met Duitschland bleef onverzwakt gehandhaafd, ja werd zelfs versterkt door de van getrouwheid getuigende houding, die Oostenrijk op de conferentie te Alge ciras aannam. Oostenrijk was namelijk op deze conferentie het cenige land, dat in het geschil met Frankrijk de zijde van Duitschland koos. Wat®je binnenlandsche staatkunde aangaat, de regeering zag zich genoodzaakt aan den volkseisch tot toe kenning van het algemeen kiesrecht toe te geven. Ten opzichte van Hongarije kwam de regeering tot een vergelijk, waardoor aan den ex-Iextoestand een einde kwam. Een coalitie-ministerie were door Alexander Wekerle gevormd, dat op zich nam de meest saillante geschilpunten te laten rusten en de kiesrechthervorming in te voeren. Creta kreeg na den opstand zijn zelf standigheid, in zoover- e, dat de Sultan souverein bleef, en Prins George, een zoon van den Griekschen Koning, zijn gouverneur werd. Maar de Cretenzers verlangden autonomie Zij wenschten niets liever dan deel uit te maken van het Grieksche vaderland. Te vergeefs be proefde Prins George door zijn persoonlijk bezoek aan verschillende hoven de ver wezenlijking van dien wensch te verkrijgen. Hierop dekreteerde de volksvertegenwoor diging de annexatie bij Griekenland. De mogendheden gebruikten nu wapengeweld om de weerbarstige Cretenzers tot rede te brengen, waarin Prins George reden vond zijn ontslag als gouverneur te nemen. In- zijn plaats benoemde de Koning van Griekenland op verzoek der mogendheden een anderen gouverneur. Wel protesteerde de Sultan van Turkije tegen deze inbreuk op zijn soüyereihiteit, maar dit baatte hem weinig. Op iiët leven van den Koning van Spanwerd, toen hij .-er gelegenheid der kerkelijke inzegening van zijn huwelijk met Prinses Ena van Battenberg uit de kathe draal naar zijn paleis werd teruggevoerd, door de anarchisten een laaghartige aanslag beproefd. Zij wierpen namelijk een bom tegen het rijtuig, waarin het jeugdig echt paar gezeten was. De vorstelijke personen bleven ongedeerd, maar vele personen, die deel uitmaakten van den bruidsstoet, werden gedood of verwond. Noorwegen, dat zich van Zweden had afgescheiden, verhief een kleinzoon van den Koning van Denemarken tot den koninklijken troon, die onder den naam van Hakon VII op plechtige wijze gekroond werd. Le roi est mort, vive le roi, heet het in het staatsrecht. Denemarken verloor door den dood zijn ouden Koning Christiaan IX, bijgenaamd de grootpapa van Europa, maar had ook terstond en van rechtswege een nieuwen Koning in Frederik VIII. Twee groote steden werden voor een groot deel door een aardbeving verwoest. San Francisco in de republiek der Ver- eenigde Staten van Amerika, en Valparaiso in Chili werden door dit vreeselijk onder- aardsch natuurverschijnsel vreeselijk ge troffen, waarbij duizende menschen ellendig omkwamen. Ten aanzien van ons vaderland valt te vermelden, dat op wetgevend gebied tot stand kwam het arbeidscontract, een stuk werk, dat prof. mr. H. Drucker, die de vader van dit papieren kind is, tot eer en roem strekt. Het Ministerie trad krachtig op, en wist de pogingen, die bij de oorlogsbegrooting werden aangewend om het ten val te brengen, schitterend te verijdelen. Onze afgevaardigde, mr. Patijn, weerde zich in de Kamer dapper. Hij trad op voor de belangen van onze landbouwers in zake het door hem veroordeeld voor schrift om licht te voeren op de boeren wagens, voor die van onze visschers te Bruinisse in de mosselzaadkwestie, en voor die van onze scheepvaart, waar hij de verbetering vanhet Hellegat warm bepleitte. Hoofdzakelijk door zijn toe doen werd, gelijk wij onlangs hebben aangetoond, de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Zierikzee tot Rijks Hoogere Burgerschool verheven. Een woord van hulde voor hetgeen hij in het belang van het district deed, dat hem naar de Kamer afvaardigde, achten wij niet van onpas. Zeeland werd den 12den Maart door een groote overstrooming geteisterd, die geheele gemeenten, zooals Oud-Vossemeer, onder water zette, zoodat de geheele be volking er van moest vluchten. Maar de liefdadigheid trad liefdevol op, en ver goedde de geledene schade. Hopen wij, dat de Voorzienigheid in het vervolg land en volk voor dergelijke rampen behoeden moge. Onzen lezers en lezeressen bij de intrede van het nieuwe jaar heil. De Redactie. Zierikzee, 31 Dec. In ons jongste nummer hebben wij vermeld, dat de tramboot Woensdag wegens den sneeuwstorm niet gevaren is. Wij vernemen, dat de trainboot wel gevaren is, maar dat de afvaart aan merkelijk vertraagd is, zoodat in plaats van om twaalf uur, de boot eerst om vijf uur vertrokken is. Het bestuur van „Excelsior" vestigt aller attentie op den inzonderheid voor de vogels zoo uiterst strengen winter, en noodigt de bevolking uit om door het strooien van voedsel en het geven van wat lauw water de arme beesten, die het hard te verantwoorden hebben, voor onder gang te redden. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot adjunct-commies der 2e klasse de heer J. Crucq, thans 2e klerk. Bij Kon. besluit is aan den heer L. A. Paardekooper Overman, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend als notaris te 's-Graven polder. Te Biervliet, aan den grens van IJzepdijke, zijn in één arbeidersgezin in veertien dagen drie kinderen aan de mazelen bezweken. Zaterdag liaif December werden twee kindeien gelijk begraven; daags vóór Kerstdag overleed het derde. De kinderen waren 19 maanden, 4 en 6 jaren. (M. Ct.) Dreischor. De muziekvereeniging „Cres cendo" gaf j.l. Vrijdag hare eerste winter- uitvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. De verschillende muziek nummers werden flink uitgevoerd en luide toegejuicht. Aan den directeur, den heer Theewis, komt een woord van lof toe voor zijn uitstekende leiding. Mede mogen niet vergeten worden een paar voordrachten en een blijspel, die ter afwisseling gegeven werden en die zeer in den smaak vielen. Er is in deze uitvoeringen van de zijde van het publiek steeds veel belangstelling. Moge dit, waar het noodig is, ook in stofelijken zin blijken. Brouwershaven. Donderdag 3 Januari 1907, des avonds 8 uur, zal alhier van wege de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen eene lezing worden gehouden door den heer A. A. Beekman, over den storm vloed van 12 Maart 1906, met kaarten en teekeningen toegelicht. Behalve voor alle Nuts-leden is deze lezing |ook toegankelijk voor de belang stellenden, die zich daartoe willen wenden tot één der Nuts-leden van het Departe ment Brouwershaven. Nieuwerkerk. Vrijdagavond vergaderden de leden der vereeniging T. A. V. E. N. U. met hun dames en geïntroduceerden in de zaal van de Meebaal. Als spreker trad op de heer Kleeuwens uit Den Bommel, reeds van vroeger een goede bekende. Met een serie uitgezochte voordrachten op letterkundig en muzikaal gebied boeide hij zijn gehoor onafgebroken en mocht hij vaak een hartelijk applaus verwerven. De heer Kleeuwens bezit blijkbaar een goede smaak, fijn kunstgevoel en beschikt over een meer dan middelmatig geoefende techniek. De collecte tot het houden van een bedeeling op Nieuwjaarsdag heeft opge bracht de som van f 190,50. Vlissingen, 29 Dec. De soldaat C. der 2e categorie van het Alg. Depót van Discipline is bij sententie van het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot drie maanden militaire gevangenisstraf wegens voortgezet misdrijf van insubordinatie, door het opzettelijk niet nakomen der orders van dengeen, die boven hem gesteld is. Ook de groote vereeniging van Ant- werpsche kooplieden, reeders en kapiteins heeft namens al de belanghebbenden en belangstellenden op haar beurt nog eens zeer nadrukkelijk gevraagd dat ten spoe digste stoombootjes zouden in dienst ge steld worden voor den loodsdienst in Vlissingen. Op de reede te Vlissingen liggen weder verschillende groote stoomschepen geankerdin afwachting van orders om naar Antwerpen te mogen opstoomen. Door gebrek aan ligplaatsen te Antwerpen mogen schepen boven 21 voet diepgang en meer dan 300 lengte, eerst dan door- stoomen als er bericht is gekomen, dat er ligplaats beschikbaar is. Terneuzen, 29 Dec. Door de afdeeling Terneuzen van de schippersvereeniging „Schuttevaer" werd in hare Vrijdagavond alhier gehouden vergadering, in plaats van den heer P. A. van de Velde, die wegens vertrek uit de gemeente als voorzitter ontslag nam, gekozen de heer M. Verbrugge. Onder meer werd besloten aan de be voegde autoriteiten te verzoekenbetonning van den Braakman tot aan het havenkanaal van Philippine; opruiming van een wrak bij de tweede zwarte ton in het West Hellegat en plaatsing van meerdere meer palen tusschen de postbrug en de spoor brug over het Zuid-Bevelandsche kanaal. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Dreischor. De Landbouwvereeniging alhier gunde de levering van de benoodigde superphosphaat onderhands aan de Centrale Guanofabrieken te Rotterdam. Haamstede, 29 Dec. Door het bestuur van den Polder Westeren Ban werd heden herbesteed a. Het vervoeren van 379500 waal klinkers van de haven te Burghsluis naar den Kloosterweg. Ingeschreven door de heeren: W. G. Boot alhier voor f 1015. A. de Pooter 947.50. b. Het vervoeren van 268500 waal klinkers van de haven te Burghsluis naar den Hoogeweg naar Westenschouwen. Ingeschreven door de heeren: M. J. Vis te Burgh voor f 621. A. Groenleer te Burgh f 450. Te Oud-Vossemeer is door den notaris N. van Steenbergen verkocht een weiland onder Poortvlietcirca 8 gemeten groot, voor f 570 per gemet aan D. v. d. Velde te Tholen. Verder werd aldaar verkocht een woon huis op het Veer, ten name van de erfgenamen van A. Berkheij voor f 610, aan A. A. Rijstenbil te Oud-Vossemeer. RFC H T S Z AKEN. De gebroeders C. J. en J. C. B., rijwiel herstellers te Kruiningenhebben tegen hunne veroordeeling door het Hof cassatie aangeteekend. KiiRKNIEU W S. Poortvliet. Door weersomstandigheden van den Tweeden Kerstdag is het optreden door ds. J. P. Paauwe van lerseke, op wien door den kerkeraad alhier een toe zegging van beroep is uitgebracht, uit gesteld tot Woensdag 2 Januari, des avonds 6 ure. Beroepen bij de Geref. Gem. te Krabbendijke ds. J. N. van Oordt te Terneuzen. O N D E R W IJ S. Geslaagd voor de akte middelbaar zee vaartkunde G. A. Heerenkamp te Brou wershaven. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 31 December. Ministerie van Koloniën. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram bereikte luitenant Christoffel in den nacht van 24 op 25 December met zes maréchaussées de schuilplaats van den Vorst van Goa te to Bosloelawe in Sidenreng. Bij een poging tot ontvluchting stortten de Radja van Goa en acht volgelingen in een ravijn en kwamen daarin om. Het lijk van den Radja is gevonden, en den 30 December naar Makassar overgebracht, waar het aan de nabestaanden werd overgegeven. Benoemd tot leeraar aan de Hoogere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1