ZIERIKZEESCHEéÜ NIEUWSBODE. Zaterdag 29 December 1906. Nlelkeiwit en Korrelvoer met Nlelkeiwit, Op 1 December is de prijs belangrijk verlaagd. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Eerste Blad. Nieuwjaarswenschen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8404. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit RECLAMES. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. het. beste Krachtvoeder voor alle Pluimvee. Vraagt nieuwe prijscourant aan bij den Heer M. DE BIJKE, Zierikzee of bij de N. V. Hollandsche Melksuikerfabriek, Uitgeest. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswensdien voor den prijs van 35 cent a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 2 Januari 1907 wordt des Dinsdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen Dniveland, Tholen, St.-FilipslandNoord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Maandag 31 December uiterlijk des namiddags 2 uur. B E K E N DM A KING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den aanstaanden Nieuwjaarsdag zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot des namiddags 12'/j uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 28 December 1906. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. den Beschrijvingsbiljetten voor Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1907. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op artikel 9 der Verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag in deze gemeente, van den 16 September 1901 maken bekend: dat de beschrijvingsbiljetten voor die belasting over het dienstjaar 1907 vóór den 20sten Januari e.k. zullen worden uitgereikt aan ieder, die op 1 Januari vermoed wordt belastingplichtig te zijn, of die het wettelijk beheer heeft over de goederen van belastingplichtigen, en binnen drie weken n£ de uitreiking zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingplichtigen aan het voorschrift der Verordening, dat zij, wier biljetten binnen voornoemden termijn niet zijn teruggehaald, verplicht zijn hunne biljetten uiterlijk acht dagen na het verstrijken van dien termijn ter Secretarie der gemeente te bezorgen. Zierikzee, den 28 December 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 1 der Verordening op de invor dering eener belasting op de honden in deze gemeente; maken bekend dat, aanvangende den 2en Januari a.s., aan de huizen der ingezetenen eene beschrijving zal worden gedaan, tot verzekering van de richtige invordering dier belasting; herinneren de belastingschuldigen, die bij de beschrijving mochten zijn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen vier weken na den aanvang dier beschrijving ter Secretarie der gemeente schriftelijk aangifte te doen; dat ieder verplicht is om bij de beschrijving alle noodige opgaven en inlichtingen te geven, en dat zij, die in den loop van het jaar belastingschuldig worden, verplicht zijn daarvan ten spoedigste ter Secretarie schriftelijk aangifte te doen. Zierikzee, den 28 December 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. RECHTHEBBENDEN op 2 loopplanken, 3 bokkepooten, 1 scheerhout, 3 duwboomen, 3 stoelen, 1 tafel, 1 vat, 2 stukken zeil, 6 plankjes, 1 schraag, 1 roerkop, 28 merkels, 32 luiken, 1 naambord, 1 peilstok, 4 ijzeren beu gels en 1 vuren balk lang ongeveer 8 meter, gemerkt T. R. en S. S., gevischt bij den zeedijk van den Zuidhoek, worden voor de tweede maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1906 7, no. 5, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 December 1906. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NEDERLAND. Arnhem, 27 Dec. Dinsdag werd alhier op klaarlichten dag ingebroken in de woning van mevrouw V. aan de Rijnkade, terwijl de bewoners afwezig waren. Ontvreemd werden zilveren lepels en vorken, een bankbiljet van f 25 en eenige rijksdaalders. 's-Gravenhage, 24 Dec. Op de Water- staatsbegrooting voor 1906 wordt een suppletoir crediet aangevraagd ad f 30.000, daar de kosten van herstel van den spoor- wegdam van het door den Eersten Bath- polder loopende gedeelte van den spoorweg Vlissingen—Roosendaal in totaal f 60.700.87 bedragen, terwijl de begrootingspost, waar uit dat bedrag moet worden gekweten, slechts f 40.000 groot is, en daaruit ook nog andere bedragen betaald zijn of nog betaald moeten worden. De belangrijke zitting van Vrijdag avond en Zaterdagnacht werd door alle Ministers bijgewoond en door jhr. Van Geen, kamerheer en particulier secretaris van de Koningin, en jhr. mr. Van Weede, hofmaarschalk van de Koningin-Moeder. 27 Dec. De Eerste Kamer behandelt Vrijdag de Indische begrooting. Rotterdam, 27 Dec. Op den Eersten Kerstdag brak aan den Goudschen Rijweg alhier een brand uit, welke aan vier men- schen het leven kostte. In het pand 98 aldaar had de 37-jarige blikslager Pieter den Hertog een winkeltje in speelgoed, galanterieën en klein vuurwerk. Het gezin bestond uit man, vrouw en 8 kinderen, waarvan één afwezig was. Even vijf uur schijnt bij het aansteken van het licht in het winkelhuis een vonk in het vuurwerk gekomen te zijn, en stond de man in een oogwenk in lichtelaaie. Hij vluchtte achteruit over een plat en werd aanvankelijk in een herberg opge nomen, van waaruit hij in vreeselijk ver branden toestand naar liet ziekenhuis werd gebracht. De vlammen hadden zich dadelijk een uitweg naar buiten gebaand. Een vijftienjarige jongen slaagde er nog in door de voordeur te ontvluchten, doch aan de vrouw en 6 kinderen was de uit weg aan den voorkant afgesneden. Een aantal buren beijverden zich aan de achter zijde over een plat nog c'.i vijftal kinderen te redden. Toen de brand gebluscht was, hetgeen binnen het half uur geschiedde, werd een onderzoek ingesteld, omdat ook de vrouw nog vermist werd. Men kwam toen tot de ontzettende ontdekking, dat de vrouw, welke in hoogst zwangeren toestand ver keerde, tijdens den brand ontijdig bevallen was. Haar lijk en ook dat van de jong geborene werden geheel verkoold onder het puin gevonden. Voorts werd nog in een kinderwagen het verbrande lijk gevonden van het 2-jarig dochtertje Jaantje. De man is gisterenavond omstreeks 9 uur in het ziekenhuis overleden, zoodat dit brandje 4 menschenlevens kostte. De verbrande lijken zijn naar Crooswijk overgebracht. Zierikzee, 28 Dec. Woensdagavond gaf de Rederijkersvereeniging „Concordia", in de goedbezette Concertzaal alhier een uit voering. Zij voerde op: Het Pleegkind van den Matroos, een tooneelspel in 2 afdee- lingen of 6 bedrijven. Vermoedelijk wegens den sneeuwstorm was het orkest van de Harmonie-Vereeniging „Prins Hendrik der Nederlanden" te Rotterdam te huis gebleven, zoodat men tot de pauze gedurende de tusschenbedrijven het zonder muziek moest doen. Na de pauze vergastten ons in de entre-acts op eenige keurige nummers de heeren Jongmans en Schoeien. Wat het s(uk zelf betreft, dit werd over het algemeen uitnemend gespeeld, zoodat de executanten met een levendig applaus voor hun sympathiek spel beloond werden. Met een geanimeerd bal werd de wel geslaagde uitvoering besloten. In een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad, die gisteren middag gehouden is, werd op voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een verzoek van Gedep. Staten eenige wijziging in de gemeente-begrooting van 1907 gebracht. Aan mej. KrenserBax werd op haar verzoek, met 1 Januari 1907 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school C. Gisterenavond trad in een ook door vele geïntroduceerden bijgewoonde ver gadering van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid Prof. De Haas, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, als spreker op. De vergadering werd gehouden ten huize van dr. A. van der Hoeven, die welwillend één zijner kamers daarvoor beschikbaar had gesteld. In zijn openings woord dankte de voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, dr. Van der Hoeven voor zijn welwillendheid, en heette Prof. De Haas, vroeger leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, hartelijk welkom. Deze begon zijn voordracht over de elec- trische verlichting met een dankbetuiging aan dr. Van der Hoeven, die door deze vergadering ten zijnen huize te doen houden, hem in staat stelde de tot op heldering van zijn voordracht noodige proeven af te leggen. Bij de electrische verlichting heeft men, zeide spreker, drieërlei standpunt te onderscheiden: I. het electro- technische; II. het physische, en III. het economische. Ten aanzien van het electro- technische gedeelte legde spreker uit, wat men onder een volt, een ampère en een watt verstaat, en schetste de taak van de dynamo. Ten opzichte van de physische kwestie (de verlichting) merkte spreker op, had men twee manieren om een lichaam te doen licht geven: vooreerst door verwarmen, de temperatuur verhoogen, door de warmtestralen, en ten tweede langs electrischen weg, door chemisch arbeidsvermogen, door luminixentie. Onze lichtbronnen leveren 99 pCt. warmte en 1 pCt. licht. Ons streven moet er op gericht zijn lichtbronnen te verkrijgen met de hoogst mogelijke temperatuur. Spreker verklaarde de gekleurde lichtbronnen, en liet ons die zien. Wat het economisch standpunt betreft, het is in het algemeen van groot belang te weten, wie kan het goedkoopste licht leveren. Spreker toont aan, dat bij elke verlichting iets moet geleverd worden. Zoo moet bij de elec trische verlichting een zeker aantal watt's geleverd worden. Evenals gasmeters heeft men dan ook wattnieters, waardoor men kan zien, hoeveel watt's men verbruikt heeft. Na deze inleiding werd de methode van de electrische verlichting besproken. Men heeft namelijk gloeilampen en boog lampen. De gloeilampen, waarvoor men noodig heeft, luchtledige ballons, dateeren van het jaar 1870 van Edison. De ver beterde lampen, de Osmiumlamp, de Tantaallamp, de Cireamlamp (de meest economische en tevens de meest wit gevende electrische lamp), en de Osram- Tamp werden door den spreker vervolgens behandeld. De gloeilamp van Nernst brandt in de open lucht. Na de pauze werd de tweede methode van electrische verlichting, de booglamp door prot. de Haas besproken. Men heeft lilliput-booglampen, vlambooglampen enz. Spreker bewees door een welgeslaagde proef, dat men een booglamp kan laten fluiten en zingen. Zoo floot de electrische booglamp het Wilhelmus. De meest eco nomische booglamp is de kwik-booglamp. Het is gelukt deze toe te passen ter ver lichting van werkplaatsen. Daarbij ver- toonen zich echter de voorwerpen niet in hun natuurlijke kleur. Ook de mensch verschijnt bij het licht van deze lamp in een andere kleur, hetgeen bleek, toen prof. De Haas een dergelijke lamp liet branden, en een deel van het auditorium daardoor verlicht werd. De Uniallamp, behoorend tot de zeer economische lampen, wordt veel in de photogratie gebruikt. Ook wordt het licht van deze lamp gebezigd voor genezing van huidziekte, vooral voor lupus. Prof. De Haas werd, toen hij deze even leerzame als interessante voordracht ten einde had gebracht, levendig toegejuicht. De voorzitter dankte den spreker, die een twee jaar geleden ook in dit Depar tement was opgetreden, dat hij aan de uitnoodiging van het bestuur hier een spreekbeurt te vervullen, gevolg had ge geven, en het weêr getrotseerd had. Zijn duidelijke uiteenzetting, gepaard met wel geslaagde proeven, was boven allen lof verheven. Ook dankte hij dr. Van der Hoeven voor de verleende gastvrijheid. De heer Hogerland iiet ook mevr. Van der Hoeven in dien lot deelen. De vergadering werd hierop gesloten. Gedurende de beide Kerstdagen, die zich kenmerkten door dikke mist en hevige sneeuwbuien, hebben de stoombooten „Stad Zierikzee" en „Schelde II", hunne diensten naar en van Rotterdam geregeld verricht. Hedenmorgen ten half tien ure vertrok de „Stad Zierikzee" weder onder een hevige sneeuwstorm naar Rotterdam. De Tramboot van Numansdorp Zijpe en de Spoorboot van Middelburg op Zierikzee hebben hunne diensten Woensdagavond niet verricht. Van de zes geïnundeerde polders te Oud-Vossemeer verkeert de kleinste, n.l. Slabbecoorn, nog in den meest treurigen toestand; van uitzaai is hier haast geen sprake en het grootste deel der gronden heeft het uitzicht van de kale slikken langs de meeste onzer Zeeuwsche stroomen. Enkele landbouwers zijn bezig het zand, dat op sommige plaatsen er meer dan een halve meter op ligt, er af te graven en te vervoeren naar de ontstane geulenandere hebben er tot heden niets aan gedaan en daarop zijn nog de geslonken derriebonken, welke bij den stormvloed zijn uitgeworpen, zichtbaar. Hier zal in 1907 ongetwijfeld nog niets geoogst worden. Voor de betrekking van waterbouw kundig ambtenaar bij het waterschap „De breede Watering bewesten Ierseke, hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. De toestand van het Tweede Kamerlid voor het district Oostburg, den heer mr. P. C. J. Hennequin, is voortdurend langzaam vooruitgaande. De wachtmeester der maréchaussées Pape en Geleijnse worden met 2 Jan. a.s. overgeplaatst, de eerste van Westkapelle naar Breskens en tweede van Hontenisse naar Westkapelle. In het licht verschenen is een proef nummer van een geïllustreerd maandblad voor Retorm-Bijenteelt „de Praktische Imker", dat geredigeerd en uitgegeven wordt door den heer H. A. Beil te Dinx- perloo. De abonnementsprijs op dit maandblad bedraagt f 0.75 franco per jaar. Met 1 Jan. worden de aanbreng- premiën voor personen, die zich ter dienstneming bij het leger hier te lande aanmelden, atgeschaft. Het maximum was f 20 voor eiken man. Zonnemaire. 24 Dec. In de heden ge houden Raadsvergadering werd de heer J. M. van den Bout Tz., tot dijdelijk wet houder gekozen. Vrijdag 4 Januari a.s. zal de heer Beekman uit 's Gravenhage optreden voor de leden van 't Nnt alhier. 27 Dec. De Zondagschool der Ned. Hervormde Kerk alhier heeft gisteren avond het Kerstfeest op schoone wijze gevierd. Een keurige kerstboom met kwis tige hand versierd, vroolijke kindergezichten, een schare van belangstellenden verhoogden de feestvreugde. Mooie liederen werden door de kinderen gezongen, toepasselijke gezangen, begeleid door het orgel, dat schoon klonk in de stampvolle kerk, door de gemeente aangeheven. Vlugge handen maakten, dat de kinderen zich konden versterken met chocolademelk, krentekoekjes en cakes, en een gevoelvolle kerstvertelling gaf geestelijk voedsel aan de aanwezigen. Geschenken, bestaande uit kleedingstukken, speelgoed, prentenboekjes en sinaasappel werden uitgedeeld aan ieder kind, en helpsters, schenksters en allen aanwezigen werd dank gebracht door ds. De Leur voor de zoo groote mede werking, die Z.Ed, had mogen ondervinden. En die dank was verdiendBijna iedereen in de gemeente had 't zij veel, 't zij weinig, bijgedragen, en 't was daardoor mogelijk op zulk een onbekrompen wijze (eest te vieren. Terecht mocht ds. De Leur dan ook verklaren, dat deze Zondagschool, die hem en zijn vrouw lief was, in Zonnemaire burgerrecht verkregen had. Kerkwerve, 25 Dec. Gisteren is de landbouwersknecht M. Overbeeke, bij het op hol slaan der paarden van den wagen gevallen, en heeft daarbij even boven den pols zijn arm gebroken. Dreischor. J.l. Vrijdag gaf de zang- vereeniging „Thalia" haar 20ste uitvoering. De zaal, voor deze gelegenheid fraai versierd, was (link bezet. Nadat de president het welkom had toegeroepen en in het kort het verleden der vereeniging had herdacht, werd tot uitvoering van het schoone afwisselende programma over gegaan, dat, te oordeelen naar de luide bijvalsbetuigingen, de goedkeuring van alle aanwezigen wegdroeg. Zoowel de zangnummers als de voordrachten werden zeer toegejuicht. Niet het minst moet hier ook genoemd worden de uitvoering van een vijftal nummers door het Zierikzeesche Strijkorchest, dat zoo welwillend was bij deze feestelijke vergadering mede te werken. Het publiek gaf door luid applaus te kennen, dat het deze medewerking zeer op prijs stelde, en dat het genoot bij wat het ie hooren kreeg. Met een woord van dank aan het einde aan genoemd orchest voor de medewerking en aan den directeur van „Thalia", den heer Swenne, voor zijn voortreffelijke leiding, sloot de president deze bijeenkomst, hopende, dat „Thalia" op den ingeslagen weg moge voortgaan. Zijpe. Woensdagnamiddag 1.1. kwam een petroleum-motor uit de richting Dordrecht aanstoomen, beladen met vaten haring en bestemd voor Gent. Doch aangezien het weêr zeer slecht was, kon hij het in de nabijheid van Oude Tonge niet verder sturen en was genoodzaakt voor behoud van eigen ieven, zijn opperlast, die bestond uit pi. in. 100 vaten, overboord te werpen. Donderdag zijn door eenige Bruinisser schippers pl. m. 70 vaten opgevischt. Maandagavond 1.1. is tegen 5 uur op het Krammer een Belgische Waal, beladen met steenkolen voor Parijs, gezonken. Het zinken ging zóó vlug, dat de opva renden, bestaande uit schipper en knecht, benevens een vrouw met 4 kinderen, ternauwernood konden gered worden, In een tijd van 5 minuten was er niets meer van het schip te zien dan de top van den mast. Naar men ons meldt is de lading geheel, het schip ten deele verzekerd. Anna-Jacoba-Polder. Dinsdag 25 dezer heeft de sneeuwval aanmerkelijk veel ver traging veroorzaakt in den loop der trammen. Vooral de Zuid-Nederlandsclie, op het traject Halsteren-Breda, kwam den geheelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1