Zaterdag 1 December 1906. Melkeiwit en Korrelvoer met Melkeiwit, Op 1 December is de prijs belangrijk verlaagd. (Z ierilizeesclie Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. IERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8393. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer drie bladen. bestaat uit RECLAMES. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. bet beste Krachtvoeder voor alle Pluimvee. Vraagt nieuwe prijscourant aan bij den Heer M. DE RIJKE, Zierikzee of bij de N. V. Hollandsche Melksuikerfabriek, Uitgeest. NEDERLAND. tlarlingen, 27 Nov. De rijwielfabrikant J. V. alhier had Maandag het ongeluk door het springen eener stop van een buis, die met gloeiend zand was gevuld, het zand in beide oogen te krijgen. Uit één der oogen is voor altijd het licht verloren; het andere hoopt men te kunnen behouden. Groningen, 27 Nov. De vrouw en twee kinderen van den heer M. Alberts, kapitein van den schoener „Gerrittina", welks schip te Etsfleth door eene bcnziue-ontplofting in brand vloog, zijn alhier aangekomen. Bij de ontploffing geraakte de stuurman onder stukken neervallend ijzer en brak op twee plaatsen zijn been. Bovendien kreeg hij brandwonden, zoodat zijn toestand niet buiten gevaar is. De kapitein met vrouw en kinderen het was des ochtends 7 uur lagen te bed. Het dek van de kajuit werd bovén hen weggeslagen en door een zee van vlammen kwamen zij in nachtgewaad aan land, waar de vrouw buiten kennis neerviel. Het nog slechts twee jaar oude schip is geheel verloren; 't is op beurspolis te Amsterdam verzekerd voor f 16,000, de vracht voor f 1200. De kapitein heeft alles verloren, tevens een vrij groot bedrag aan geld. De oorzaak is geheel onbekend. De stuurman is in het Ziekenhuis te Elsfleth opgenomen. Dezer dagen werd melding gemaakt van een diefstal in den spoortrein Arnhem- Zwolle, gepleegd op een reiziger in de richting Groningen. Het verhaal werd door een der Groningsche bladen in twijfel getrokken, omdat bij de politie aldaar geen aangifte was gedaan. Thans wordt uit een der Zuidelijkste dorpen van ons land, waar de bedoelde veekoopman woont, medegedeeld, dat hij zelf het gebeurde volhoudt. Hij was den vorigen avond naar een bal geweest en was in den spoortrein zittende in slaap gevallen, of misschien wel in slaap gemaakt. Hij kan zich nog heel flauw herinneren, dat vóórdat hij insliep iemand met hem over iets heeft gesprokenmaar zeker weet hij, dat toen hij wakker werd, zijn porte feuille met f 2960 was verdwenen. Apeldoorn, 28 Nov. Tegen de gewoonte in verscheen verleden Zondag het vorstelijk rijtuig 8 a 10 minuten vroeger voor de Luthersche kerk, waarvan de hoofddeur nog gesloten was. De Koningin stapte echter als gewoonlijk uit, het rijtuig werd weggezonden en H. M. wandelde langs het grindpad, ter zijde van de kerk, naar een achterdeurtje, opende dit en trad naar binnen. De koster was nog druk bezig met het rangschikken van bijbels en boeken in de Koninklijke bank, onbewust van de aan wezigheid der Koninklijke bezoekster. Glimlachend het bedrijvig gedoe van den koster volgend, wachtte H. M. bij den ingang, totdat de werkzaamheden waren afgeloopen. Toen pas merkte de koster met eemge ontsteltenis de hooge bezoekster eindelijk op, die vriendelijk groetend plaats nam. Het openen van de hoofddeur, anders een gewichtig moment voor den koster, had dien morgen voor hem wel iets van zijn aantrekkelijkheid verloren. Zutphen, 28 Nov. De opkooper Ter Heurne kocht van een kantoor alhier oud papier. Zijn zoontje, zoekende naar vreemde postzegels, vond daarin aan bankpapier een som van f 160, welke door den vader aan den eigenaar werd ter hand gesteld. De eerlijke vinder kreeg een ruime belooning. Arnhem, 28 Nov. Hedenmiddag heeft eene patroulje in de Koningstraat aiuic, een korporaal moeten arresteeren, die op zeer luidruchtige wijze aan hettoegestroomde volk bekend maakte, dat hij de bekende kapitein van Köpenick was. 's-Gravenhage, 29 Nov. (Tweede Kamer). Heden werden de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Tydeman verklaarde zich niet tegenover het kabinet te zullen stellen, en verdedigde de houding der vrij-liberalen tegenover den heer De Visser. Hij huldigde de krachtige actie, van het landbouwdepartement uitgaande, daarbij den wensch uitende, dat aan den kaas export de aandacht zal worden geschonken. Verder betoogde hij, dat door hetgeen op landbouwgebied tot stand kwam is gebleken, hoe ons volk geen beschermende rechten noodig heeft, dat op verzekerings- gebied hem het Belgische systeem het meest aantrekt en hij, in tegenstelling met het vorige jaar, thans was voor de voor gestelde tien opcenten. De heer Schokking constateerde, dat de Regeering tot dusver binnen de neutrale zone bleef. Hij meende dat ook de voor gedragen financieele maatregelen zich leenen voor een zakelijke behandeling. Hetzelfde was zijns inziens niet uitge sloten ten aanzien van de militaire voor stellen, welke spreker beschouwt als van zuiver technischen aard. Spreker drong aan op krachtiger maat regelen tegen speelzucht in het belang der eerbaarheid en Zondagsheiliging. De heer Goeman Borgesius merkte op dat, door steeds over zijne Unie-rede te spreken, te veel het persoonlijk element op den voorgrond wordt gebracht, waar door het peil van het debat wordt verlaagd. Naar zijn oordeel verheugt de rechter zijde zich te vroeg als zij meent dat de kiesrechtkwestie de linkerzijde spoedig zal doen uiteenspatten. De conclusie, strekkende om den gepas- porteerden sergeant Boekhout te 's-Her- iogenbosch voor een gratificatie in aan merking te brengen, is door de Kamer aangenomen, na verwerping van een amendement-Van Idsinga, strekkende om alleen den Minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. Een net gekleede dame, zich uit gevende voor de echtgenoote van een hooggeplaatst R. K. ingezetene, vervoegde zich Zaterdag bij iemand in de Heeren straat alhier, wien zij een bijdrage vroeg voor een behoeftig huisgezin een weduwe met zes kinderen, dat aan alles gebrek leed. De heer, wiens hulp aldus werd ge vraagd, wilde gaarne medehelpen, indien hij bekend was met het adres van het ongelukkige gezin. De dame gaf het adres op, waarop bedoelde heer op onderzoek uittoog en tot de ontdekking kwam dat het ongelukkige gezin niet bestond. Nog bij meerdere ingezetenen in den omtrek van de Heerenstuat en wie weet waar nog meer! stapte de „net- gekleede dame" binnen, om voor het „ongelukkig gezin" hulp te verzoeken. En Maandag had de „netgekleede dame" de brutaliteit, het geld op te halen, waar voor op de lijsten was geteekend. Rotterdam, 28 Nov. Langs de Schiekade O. en Wz. alhier werden Dinsdagochtend, vele koeien gedreven. Een waagde er zich te dicht bij den kant en viel in het water. Toen nu de geleiders de koeien te hulp kwamen en ook die van den overkant, ontstond er in de Provenierstraat een ware opstopping van koeien, die ongeveer 20 minuten duurde, terwijl niemand zich in de buurt der dieren durfde wagen. Heel wat tijd en kracht was noodig de in het water geraakte koe op het droge te krijgen. Maar toen men hiermede gereed was begon een nieuw tumult. Uit de tegenover de Proveniersstraat gelegen Teijlingerstraat kwamen nieuwe koeienjaanzetten. waarvan er nu drie pardoes in het water sprongen en lustig zwemmende, naast elkaar, naar den overkant koers zetten. Een er van wist er spoedig uit te komen, maar met de twee anderen duurde het geruiinen tijd, eer zij op het droge waren geholpen. Een achttienjarig meisje uit Hamburg is door de politie alhier tijdelijk onderdak verleend. Het was naar hier gekomen, om een betrekking te zoeken, doch in handen gevallen van een' ronselaar op den Schiedamschen dijk. De politie alhier zal ei ,,u voor zorgen, dat he meisje bij haar ouders terug Komt. De Maatschappij „Het Witte Huis" alhier, is op aanvrage van eenige obligatie houders, daar aan betaling der coupons niet werd voldaan, failliet verklaard. Vermoedelijk tengevolge van het fel stoken van een kachel geraakte heden morgen een gordijn voor de boekenkast op het teekenlokaal der meisjes Hoogere Burgerschool in de Hofstraat in brand met het gevolg, dat de kast en het grootste gedeelte van den inhoud verbrandden. De brandweer bluschte het vuur. Het euvel veroorzaakte veel consternatie onder de leerlingen, die het gebouw verlieten. Middelharnis. De werkzaamheden aan de tramweghaven alhier naderen hare vol tooiing; nog een paar weken en het werk is gereed. Reeds is een groot gedeelte werkvolk naar elders vertrokken. Een spoediger en gemakkelijker manier om het uitgestrekte eiland te bereizen is dus in 't vooruitzicht. Bergen-op-Zoom, 27 Nov. Voor onge veer veertien dagen hebben twee jonge avonturiers de woning hunner ouders verlaten. Zij hebben al dien tijd in België en Frankrijk rondgezworven, levende eens deels van de opbrengst van den verkoop der rijwielen, waarvan zij zich hadden meester gemaakt door diefstal, anderdeels door gelden, die de één van zijn vader had medegenomen. Dat geld, ongeveer f 150, was echter spoedig verteerd, pogingen in het werk gesteld om het nieuwe wereld deel te bereiken, slaagden niet, zoodat zij schoorvoetend huiswaarts trokken, en zij Zondagavond alhier terugkeerden. De één werd onmiddellijk opgenomen, en onder gaat reeds zijne straf; de andere echter, die door de politie wordt vervolgd wegens diefstal, heeft andermaal het hazenpad gekozen in de richting Antwerpen, zoodat hij vooreerst hier te lande niet zal terug- keeren. Zierikzee, 30 Nov. Gisterenavond hield de propagandaclub „de Jonge Vrijzinnigen" alhier eene vergadering in het Café Adriaanse, onder voorzitterschap van den heer J. M. v. d. Kloot. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, hield de heer A. H. Lemsom eene lezing over „Onze Staatsinrichting". Op voor elk bevattelijke wijze behandelde de spreker de vragen: lo. Op welke wijze komen in Nederland de Wetten tot stand? en 2o. Welke regeeringspersonen werken aan de samen stelling dier wetten mede? Bij de beantwoording dezer vragen be sprak de spreker de verschillende deelen onzer Staatsmachine, hier en daar gekruid door losse opmerkingen, er ten slotte op wijzende hoe noodzakelijk het is, dat al die deelen harmonisch samenwerken, zal de Regeering nuttig zijn voor Land en Volk. Dat zulke lezingen nuttig kunnen werken, vooral onder het jongere geslacht, behoeft geen nader betoog. Wij betreuren het daarom, dat de opkomst niet grooter was en hopen, dat bij eene volgende lezing veel meer leden van hunne belangstelling zullen doen blijken. Wij maken belanghebbenden opmerk zaam, dat het kantoor van den ontvanger griffier van het Waterschap Schouwen, mr. D. van der Vliet, verplaatst is naar 's Landskamer op de Oude Haven. De hevige wind van den afgeloopen nacht brengt ons in herinnering den ont- zettenden storm (één der grootste van de 19e eeuw), die op Dinsdagnamiddag 29 November 1836 dus 70 jaar geleden over deze streken woedde, eerst in den zuidwestelijken, later uit den westelijken hoek. De nieuwsbladen van dien tijd bevatten daarover interessante bizonderheden en ouden van dagen zullen zich uit hunne jeugd nog wel een en ander herinneren. Te Zierikzee zijn toen verscheidene gebouwen, schoorsteenen en daken inge stort of vernield, boomen ontworteld en omgeworpen. Ook in de dorpen op Schouwen en Duiveland stortten eenige schuren en huizen in en werden boomen omgerukt. De zeeweringen bleven gespaard en persoonlijke ongelukken hadden hier niet plaats. De laagste barometerstand te Zierikzee was 's namiddags 4 lire rot nr.m. Op en oin Walcheren werd veel schade aangericht, waaromtrent de Middelburgsche Courant dier dagen vele bizonderheden bevat. Daaruit blijkt o. a.dat het stoom jacht „Prinses Marianne", varende tusschen Rotterdam en Middelburg, het in het Zijpe en daarna in het Keeten hard te verant woorden had en bij het voortzetten der reis in de Zandkreek vier verongelukte schepen ontdekte. Ook elders in Nederland en in het buitenland woedde de orkaan en bracht vele ongelukken teweeg. Behalve ge noemden storm van 29 November 1836, waren de stormen van 9 November 1800, 28 Mei 1860 (Pinksterstorm) en 14 October 1881 de meest beruchte der 19e eeuw. Met ingang van 1 Jan. a.s. is eervol ontslag verleend aan den bediende bij het IJkwezen C. Phernambucq te Middelburg, en in zijne plaats benoemd J. F. H. Scheij- beler aldaar. Bij Kon. besl. zijn benoemdtot burgemeester der gemeente Zaamslag de heer P. J. Wortman, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester der gemeente Krabben- dijke de heer J. N. Elenbaas, secretaris dier gemeente; tot onder-bibliothecaris van de Koninklijke Bibliotheek te 's-Graven- hage de heer dr. T. J. de Boer, thans tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Goes. In 5 dagen zijn te Wolfertsdijk door baron Creutz met een 8 tal jagers geschoten in de klopjacht 504 hazen, 27 patrijzen en één eend. De jongeling uit lerseke, P. de Rooij, wien vóór omstreeks drie weken te Brussel door de electrische tram een been werd afgereden, is Zaterdag aldaar in het gast huis overleden. Aan het Noorderstrand, onder de gemeente Ouddorp (Z.-H.), is aangespoeld het wrak van den op den 20en November j.l. in het Slijkgat aan den grond gevaren en verongelukten Engelschen tweemastschoener „Lothair". Te Serooskerke (W.) is aan de ge volgen van bloedvergiftiging overleden de 29-jarige A. A., echtgenoote van C. L., landbouwer aldaar. Bruinisse, 29 Nov. De werkzaamheden noodig voor de verbouwing van het post en telegraafkantoor beginnen goed te vorderen. Deze week is door den heer S. Krijger, mr. smid alhier, de ijzeren toren boven het gebouw geplaatst. Dit was nogal een belangrijk werk, daar het ge vaarte 5 M. hoog is en 780 K.G. weegt. Gisteren is men begonnen met de bekleeding van het platte dak. Oud-Vossemeer. De uitdeelingen van wege het Provinciaal Comité hebben plaats gehad aan bijna alle personen, die schade declareerden. Werd dit voorjaar te Tholen en elders door zoovelen in ruime mate ondervonden, dat de bekende liefdadigheid in ons Vaderland zich nimmer verloochent, nu deze uitkeeringen geschiedden, is dit dubbel ondervonden. De sommen toch, die werden toegekend; liepen bij de mees ten zelfs boven het bedrag, dat als verlies was aangegeven, waaruit tevens bleek, dat die opgaven niet geflatteerd waren en de deskundige schatters dus van meening waren, dat nog meerdere schade was berokkend. Oud-Vossemeer's ingezetenen mogen wel nimmer vergeten wat voor hen in en na de treurige dagen van 12 Maart is gebeurd. Wissenkerke, 29 Nov. Door den dijk- raad van den Wissekerkepolder is besloten dat in het voorjaar van 1907 zal worden begrind, de aardeweg loopende van den molen tot de Hooge Heule en van de hofstede van den heer Van de Vaate over 't Kruispunt naar de hofstede van G. Moris; in het voorjaar van 1908 zal begrind worden de weg vanaf de hofstede van den heer Van den Berg weer over het Kruis punt tot aan den dijk in de richting Colijnsplaat. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen zou het carrillon van het stad huis te Veere hersteld worden door den heer P. den Boer alhier. Zooals bekend, is voor die herstelling door H. M. de Koningin eene ruime gift verstrekt. Goes. Opmerkelijk. In ruim drie weken, van 4 tot 27 November, is hier op eene bevolking van 7400 zielen geen enkel oltifgCTal Yoorgcltoincn. Benoemd tot onder-directeur der koninklijke bibliotheek te 's-Gravenhage dr. N. van Wijk, tijdelijk leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de R. H. B. S. alhier. Vlissingen, 29 Nov. Kort geleden ont vingen de ouders en voogden van de leer lingen die de openbare school E bezoeken, een circulaire van Burgem. en Weth. van den volgenden inhoud: „Wij hebben de eer u bij dezen mede te deelen dat door ons college is besloten u uit te noodigen om vanaf 1 Januari a.s. voor eigen rekening te zorgen der voor het onderwijs uwer kinderen of pupillen benoodigde leermiddelen en boeken". Het is niet te verwonderen dat de meeste ouders bij de ontvangst dezer circulaire vreemd opkeken en het gevolg is reeds geweest dat een vergadering is gehouden waarin het besluit van Burgem. en Weth. is besproken. De Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Vlissingen heeft nu de ouders gerustgesteld met de inededeeling dat het besluit van Burgem. en Weth. wettelijk onuitvoerbaar is en de leermiddelen niet, zelfs gedeeltelijk niet, ten laste van ouders of voogden gebracht mogen worden. Trouwen art. 46 en 47 sub der wet op het lager onder wijs laten hieromtrent geen twijfel. Te Vlissingen is aan M. H. A. Ever- aerts, hulploods bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen namens H. M. de Koningin, de bronzen medaille uitgereikt voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift voor het met levensgevaar redden van een knaapje uit één der kaaien aldaar. Te Souburg is een voor een wagen gespannen paard onder de stoomtram van Vlissingen geraakt. Het paard was on middellijk dood; de voerman kwam door den schok in het water terecht, doch werd gelukkig spoedig gered. Terneuzen. Zaterdagnamiddag had alhier aan de nieuwe kanaalwerken een droevig ongeluk plaats. Een 25-jarige Duitscher, werkzaam op een steiger aan de sluisdeuren, had het ongeluk daaraf te vallen in de kolk, waar hij wegzonk. Toen men hem boven haalde bleek hij reeds overleden te zijn. Zijn lijk werd 's avonds naar het lijkenhuisje op de begraafplaats overge bracht. De heer P. J. Versluijs heeft bij Gedep. Staten van Zeeland een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit van den gemeenteraad van 22 dezer, waarbij de heer R. Scheele Dz. werd toegelaten als lid van dat college.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1