ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 15 November 1906. KEURING verhuurd wordende RIJTUIGEN. (Z i e r i It z e e s c h. e Cour an "t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8386. Direcieur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZEHoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. DER De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Ver- ordcning voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 17 November e.k., des namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, teneinde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politic- Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 12 November 1906. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ZUID-AFRIKA. Pretoria, 11 Nov. De leider der Boeren Smuts, beschouwt een aanhang van Ferreira als een troepje roovers uit Duitsch Zuid- West-Afrika ontsnapt, waarheen zij terug- keeren, wanneer zij tegenover de Kaapsche politie gesteld worden. Het denkbeeld van een algemeenen opstand der Boeren is de grootste onzin. Er wordt aan het incident geen politiek gewicht gehecht. Durban, 11 Nov. De Mercury zegt, dat liet eenige duidelijke doel van de trekkers uit Damaraland is, een opstand te ver wekken. Het blad acht het van belang te weten, of dP7P vcnaturalispprde Boeren" nu Duitsche onderdanen zijn, maar gefooft niet, dat de Duitsche overheid van hun plannen wist. „Indien het land", gaat het blad voort, „dwaas genoeg is den opstand te beschouwen als een incident, dan zou de beweging wel een verontrustenden invloed moeten hebben op de goede trouw der Boeren en het toekennen van ruime voorrechten onder de nieuwe grondwet kunnen bemoeilijken". Kaapstad, 12 Nov. De man van de gewapende macht, die op 7 Nov. te Abeam door Ferreira en zijn volgelingen werd gewond, is overleden. De troepenmacht van inspecteur White was gisterenavond op minder dan 5 K.M. afstands van de invallers en vervolgt hen scherp; de jacht op het mulle terrein is echter zeer moeilijk. De vijanden, die zich voortbewegen naar het oosten, slaagden er gisteren in verschillende nieuwe recruten aan te werven. Kolonel Luker zal morgen te Prieska aankomen en de leiding der operaties op zich nemen. ENGELAND. Windsor, 12 Nov. De Koning en de Koningin van Noorwegen zijn hier van middag aangekomen en door koning Eduard en zijne gemalin aan het station ontvangen. Zij reden, toegejuicht langs den geheclen weg, naar het kasteel. FRANKRIJK. Een stoutmoedig correspondent van de Matin is op de origineele gedachte gekomen, over de voorgestelde afschaffing van de doodstraf in Frankrijk de meening in te winnen van hen, die er het meest bij betrokken zijn, n.l. van de waarschijnlijke slachtoffers. Hij heeft daarvoor een onder houd aangeknoopt met drie beroemde „apaches", gevaarlijke wezens, die den wandelaar naar een eenzaam plekje van de Parijsche buitenboulevards lokken, hem berooven van al wat hij aan waarde bij zich heeft en ook niet tegen een messteek opzien. Merkwaardig, dat alle drie adspiranten voor het schavot zich eensgezind tegen de afschatfing daarvan verklaarden. „We zijn er tegen", zei de een, „omdat we wel begrijpen, dat het een streek tegen ons is. Zij onthoofden niemand meer, maar maken ons langzaam dood. Niemand van ons, die het schavot niet boven de galeien verkiest; daar vermoorden ze je stuk voor stuk, terwijl het op de guillotine met één slag uit is. En met ontsnapping is het ook niets gedaan; van de honderd sterven er negen-en-negentig onderweg van honger". „De „galeien", merkte een ander op, zijn toch altijd nog beter dan een cel; daar wordt je vrijwel levend begraven; de guillotine, dat gaat ten minste nog in de open lucht. „Wat", zij de derde, „het schavot afschaffen Dat is toch zeker niet waar? Hè, daar kon je je nog eens flink toonen, terwijl je naar de galeien wordt gezonden als een konijn met gebonden pooten. Het is ongehoord, de menschen zóó te behandelen. Of de doodstraf ook een afschrikkende straf is. Zondag kwamen te Parijs weer eenige opstootjes voor naar aanleiding der toepassing van de wet betreffende den wekelijkschen rustdag. In de Rue de Rivoli werden drie uitstal kasten van winkels geplunderd. De politie maakte een charge en tien der ergste onruststokers werden gevangen genomen. DUITSCHLAND. Berlijn, 12 Nov. De Lokal-Anzeiger meldt; De uitkomst van het door den rijkskanselier bevolen onderzoek naar de oorzaken van de vlceschduurte is in haar geheel sinds ongeveer 14 dagen aan de rijksregeering voorgelegd. Het blad gelooft, dat met den nood van het oogenblik dadelijk rekening zal worden gehouden. Men mag verwachten, dat de regeering maatregelen zal nemen. Of deze zullen bestaan in het verlagen van het tarief of in het op andere wijze vergemakkelijken van den invoer, moet worden afgewacht. De krijgsraad van Darmstad heeft dezer dagen een onderofficier veroordeeld wegens verwonding door onvoorzichtigheid. Flet geval is echter belangwekkend, omdat daaruit de geweldige kracht blijkt, welke het nieuwe Duitsche geweer bezit. Bij de schietoefeningen schoot de onderofficier met schern nn een pruimenboom, die op een "hfstand stond v.m in mctn*. d. doorboorde den boom en een paal daar achter resp, 30 en 18 centimeters dik. Hij drong daarna in het spoorwegstation van Auenbach, 800 meters verder, doorboorde daar den hoed van een jong meisje en het lichaam van een bediende en werd eindelijk gestuit door een steen, 200 meter verder. De bediende ging dientengevolge bijna dood. De onderofficier kreeg twee maanden en 5 dagen gevangenisstraf. Zaterdagnamiddag is te Leuven in de St.-Quintenkerk een stelling, waarop zes werklieden stonden, ingestort. Alle zes kwamen op den kerkvloer terecht. Een hunner was op slag dood en de vijf anderen zijn zwaar gekwetst. De stelling was 16 meters hoog. BELGIË. Te Antwerpen is wegens inbreking aan gehouden een gewezen politie-inspecteur: De R., die aan het hoofd eener heele bende schijnt te staan, en voor specialiteit heeft de woningen van buitenverblijven, die tijdelijk niet betrokken zijn, te plunderen. De aanleiding tot de arrestatie was de plundering van een villa te Watermaete, waar het heele huis was leeggedragen. In de vekoopzalen kwam de politie op het spoor van meubels en linnengoed, en dat bracht haar ten slotte bij De R., in wiens huis men inbrekerswerktuigen vond, die geen twijfel lieten over zijn tegen woordige broodwinning. In den zak van De R. vond men een lijst van een vijftigtal huizen, die hij zich voorstelde te bezoeken. De R. had, toen hij politiebeambte was, aanmaning gekregen zijn ontslag te nemen, wegens de schulden, die hij maakte, en het ongeregeld leven, dat hij leidde. Hij was echter een zeer behendig politie beambte. Nog dezer dagen had hij gesolliciteerd naar een politie-betrekking te St. Joost ten Noode, maar was niet aangenomen. De gearresteerde gewezen politie officier De R. te Brussel had, zooals uit het onderzoek blijkt, nog andere snaren op zijn boog. Vóór hij het vak van villadief uitoefende, was hij specialiteit in het stelen van valiezen en reispakken, welke de reizigers soms in herbergen, in den omtrek der spoorwegstations, in tijdelijke bewaring gaven. Ziehier hoe hij te werk ging. Zekeren keer stal hij in een herberg nabij het Noordstation een valies, waarin een menigte visitekaarten zaten, op naam van een handelsreiziger uit Waterloo. En door middel van die kaarten wist hij allerlei aftroggelarijen te plegen. Zoo stal hij andere valiezen, op welke hij behendig die kaarten vas.hechtte; voorts een naaimachine en vijft g andere voor werpen. Later werd hij huisdief <n villadief, wat meer strookte met zijn in 'ging om buiten te wonen. Thans heeft hij ook bekentenissen gedaan. Brussel, 13 Nov. De Parlementszitting is geopend. Prins Albert legde in den Senaat den door de wet gevorderden eed at en werd vervolgens bevestigd als senator. NEDERLAND. Leeuwarden, 12 Nov. Zaterdagavond omstreeks halftwaalf brak in de gasfabriek alhier tengevolge van een defect in de leiding brand uit in de machinekamer. Er ontsnapten groote massa's gas, die werden aangestoken door een proef- vlammetje en hoog op sloegen, zoodat men de vlammen zag boven het dak uit. Het dak zelf heeft slechts even gebrand, aangezien men spoedig het gas meester werd, waarna het overige met eigen blusch- middelen kon worden gedoofd. Binnen een half uur was de brand bedwongen, zonder dat de aangerukte brandweer dienst behoefde te doen. Onder de bewoners der tegenoverliggende woningen was groote ontsteltenis gewekt door het zien der gasvlam boven het dak en ook doordat men in de stokerij alle retorten had opengezet (waarin het gas wordt gestookt) ten einde den aandrang van gas naar de defecte leiding te doen verminderen. Uit de retorten zag men nu ook de groote gasvlammen slaan, zoodat het publiek meende, dat ook hier brand was. Men had hier integendeel juist met een veiligheidsmiddel te doen en in de stokerij konden de vlatnn on noen kwaad doen. Katwijk, 12 Nov. Eenige dagen geleden verdween uit deze gemeente een jongste bediende van de firma N. Parlevilt met eenig geld en een fiets aan deze firma toebehoorend. In Rozendaal werd het rijwiel van den jeugdigen avonturier gevonden. Hij zelf was naar Parijs gereisd, vanwaar hij Zaterdag aan zijn ouders te Leiden bericht van aankomst zond. De moeder van den knaap is bij het ontvangen van deze tijding zóó geschrokken, dat haar opname in het ziekenhuis wenschelijk werd geacht. Eenigen tijd na aankomst is zij overleden. Zandvoort, 12 Nov. De politie alhier heeft aangehouden den veertienjarigen A. A., die alhier rondzwierf. Aan het politiebureau deelde hij mede, dat hij was weggeloopen van een kostschool te Haarlem, waar hij het niet langer kon uithouden en dat hij zich nu te voet naar Rotterdam wilde be geven, waar zijne ouders wonen. Na den nacht in het politiebureau te hebben doorgebracht, is hij naar Rotterdam overgebracht. 's-Gravenhage, 13 Nov. (Tweede Kamer). De heer De Visser heeft na beëediging zitting genomen. Aanstaanden Vrijdag zal de nominatie voor Raadsheer in den Hoogen Raad worden opgemaakt. Indische Begrooting. De Minister van Koloniën, de heer Fock, dank zeggende voor de welwillende houding der Kamer jegens zijn beleid, protesteert echter tegen het door den heer De Stuers in twijfel trekken van de waarheid der ambtelijke verslagen en wees den heer Van Kol op den administratieven omslag en het nuttelooze van juist gespecificeerde opgaven van expeditie-kosten. Is een expeditie noodzakelijk, dan zou men zich daarvan toeh niet mogen laten weerhouden wegens hetgeen voorgaande expedities hebben gekost. De Minister deelde mede, dat aan het Departement een voorstel tot vaststelling van de Indische Begrooting in Indië in definitieve bewerking is en hij hoopte, dat spoedig een daartoe strekkend ontwerp het Departement zal kunnen verlaten. Onjuist is de meening van den heer Van Deventer, dat de Minister de blijvende uitgaven baseert op ruime inkomsten van tin. Eveneens zou het te ver gaan om, zooals de heer Boogaart wilde, voor buitengewone uitgaven te leenen; zoowel het een als het ander zou verkeerde financiëele politiek zijn. Met cijfers trachtte de Minister aan te toonen, dat er geen reden voor ongerustheid bestaat. Toch blijft de financiëele toestand zorg- eischend. Versterking van middelen is dringend noodig. Aan eene speciale petroleum-belasting zijn te veel moeilijkheden verbonden, maar bij de voorgenomen inkomsten belasting zal op de winsten der petroleum- maatschappijen gelet worden. Het heffen van een uitvoerrecht op petroleum is onmogelijk wegens de varieerende prijzen. De Minister verklaarde zich vóór Staats exploitatie van bedrijven, mits de vooruit zichten gunstig zijn; daarom wil hij wel overgaan tot mijn-exploitatie. Zich beroepende op een aantal tot stand gekomen maatregelen in het belang van den inlander, betoogde de Minister tegenover den heer Van Kol, dat de Koninklijke belofte van 1817 is nagekomen. In die lijn voortgaande liggen 's Ministers plannen tot opleiding van de inlanders tot officier, veearts, bestuurs- of rechterlijk ambtenaar, enz. Wat de Bali-expeditie betreft, kan de Minister aan den heer Van Kol niet mededeelen, het advies van den Raad van Indië, dat is geheim. Van arbitrage kon geen sprake zijn. De Minister betreurde dat slachtoffers gevallen zijn, maar voor hulde aan de vorsten van Badoeng bestaat geen reden. De Minister kwam op tegen de voorstelling alsof Nederland den dwingeland speelt; het tegendeel is waar; de vriendschappelijke houding der Balische bevolking bewijst, dat zij blij is van hare vorsten af te zijn. Wat de critiek van den heer Thomson op het Atjehstelsel aangaat, betoogde de Minister, dat, nu de Gouverneur-Generaal, die Atjeh zoo goed kent, geen reden heeft om den Gouverneur van Atjeh zijn ver trouwen te ontzeggen, hij dit ook niet neen. ccmei l<x\ ul A.v.«.Wp,r het denkbeeld van den heer Thomson, om ae troepen macht uit te breiden, onder de aandacht van den Gouverneur-Generaal brengen. De Minister trad voorts in een weer legging van de bezwaren van den heer De Stuers. Juist op voorstel van den assistent-resident Engelenberg, op wien de heer De Stuers zich beriep, is de expeditie naar de Possöstreek ondernomen. De Minister wees er ten slotte op, dat de Regeeringheeftgepubliceerd de machtging om luitenant Christoffel tot kapitein te bevorderen. Zijnerzijds was de Minister Vrijdag bij het antwoord van den heer Thomson van oordeel, dat eerst publicatie moet gegeven worden als de belooning is toegekend. In den Haagschen gemeenteraad krijgt men eerlang een interessanten strijd te zien. Een leeraar bij het middelbaar onder wijs met een aantal Rijksdienstjaren, kwam een jaar geleden vragen om de hem toe komende f 600 verhooging. Neen, antwoorden Burg. en Weth. in de verordening staat, dat die verhooging „kan" worden toegekend; wij nemen altijd een jaar bij wijze van proef en al was zulk een proefjaar in dit geval onnoodig, wij houden ons aan wat de Raad ver ordende. Protest van den Raad, die dit prae- advies terugzond. Maar volhouden van het Dag. Bestuur, dat zeidan hadt hij, Raad maar juister moeten verordenen. Misschien is daar iets voor te zeggen (al werd vermoedelijk op voorstel van Burg. en Weth. aldus verordend); vooral omdat sedert in een aantal regelingen, in plaats van „kan" werd geschreven „wordt". Maar herinnert men zich niet, dat één der beste kenners van ons administratief recht, jhr. mr. J. Röell, in de Kamer eens een dergelijke kwestie ter zijde schoof met de opmerking, dat er niet meer behoefde gesproken te worden over het feit, dat staatsrechtelijk i.e. „kunnen" beteekent „moeten" waarbij de Kamer zich toen neerlegde Sommelsdijk. De hoofdprijs van de alhier gehouden verloting van paarden, land bouwgereedschappen enz., bestaande uit een prachtigen Utrechtschen jachtwagen, bespannen met een paard, is gevallen op no. 5791, toebehoorende aan A. Ardon en J. De Wachter, te Dirksland. IVliddelharnis, 12 Nov. Tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer S. Schilperoort (a.r.) met 193 stemmen, terwijl op den heer J. C. van Oostende (lib.) 149 stemmen waren uitgebracht. Steenbergen, 13 Nov. Heden heeft er te Gastelsveer een botsing plaats gehad tusschen een bietentram en een passa- jierstram, komende uit de richting Steen- )ergen. De locomotief van de bietentram had een groot aantal geladen bietenwagens achter zich en kon bij de helling niet boven komen. Hoe ook de machinist remde, hij kon zijn trein niet doen stilstaan, zoodat deze achteruit reed, de locomotief medeslepende. Juist kwam er toen een passagierstram aande machinist van deze tram kom ook niet meer remmen, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De passa giers kregen een grooten schok, enkelen vielen door de ruiten, verscheidene ruiten sprongen stuk, de locomotief en een bieten wagen vlogen uit het spoor, de locomotief werd zwaar beschadigd, en kon den dienst niet vervolgen. De machinist van de personentram werd aan de hand gewond, overige persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De botsing bracht een groote vertraging teweeg, daar de weg versperd was. De passagiers moesten overstappen in een van Roosendaal komende tram. Zierikzee, 14 Nov. Maandagavond ver gaderde ten huize van mej. de weduwe Kanaar het Departement Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Nijver heid. De voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, opende de schaars bezochte vergadering met een welkomstgroet aan de opgekomene leden in de eerste vergadering van dit seizoen, deelde mede, dat de vergaderingen dit jaar zeer belangrijk zullen zijn, en hoopte, dat zij talrijk zullen bezocht worden. Hij wees er op, dat dit Departement één der grootste is van de Maatschappijwat te meer nnmerkeliik. is. o;ndat Zierikzee bijkans geen nijverheid bezit. De voorzitter klaagde er over, dat de vergaderingen zoo slecht bezocht worden. Voor de sprekers was een schrale opkomst hoogst onaan genaam. De voorzitter deelde mede, dat de heeren Berends, lman J. van der Have, dr. Vollgraff en Post Uiterweer voor het lidmaatschap bedankt hadden, en dat als leden toegetreden waren de heeren Beelaerts van Emmichoven, Ripping, De Wilde en Brons. Voor het bekomen van een medaille en een getuigschrift, wegens vijf-en-twintig jaren dienstvervulling bij een patroon, hadden zich geen werklieden aangemeld. Den 27sten December a.s. zal prof. dr. M. de Haas als spreker alhier optreden, terwijl ook nog in dit jaar jhr. De Muralt het onderwerp gewapend beton met licht beelden zal behandelen. De notulen werden hierop door den secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, voorgelezen, en door de vergadering goedgekeurd. In handen der Commissie van Algemeene Zaken werd de circulaire gesteld van het hoofdbestuur betreffende de vraag, of staats-exploitatie van spoorwegen gewenscht is. Aan de Commissie van Koophandel werd opge dragen een rapport uit te brengen over de vraag, of rechtbanken van Koophandel dienen ingevoerd te worden. Ten aanzien van de kwestie der ver betering van praktische vakopleiding, zal het bestuur het hoofdbestuur verwijzen naar het jongste door het Departement te dier zake uitgebracht rapport. Vervolgens werd door den voorzitter in zijn hoedanig heid van afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, verslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat te Amsterdam een belangrijke tentoonstelling van internationale ambachts werktuigen zal gehouden worden. Kleine industriëelen, die haar wenschen te bezoeken, kunnen daarvoor op een tege moetkoming in de kosten vanwege de Maatschappij en het plaatselijk Departement rekenen. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur aan de tentoonstelling een permanent karakter te geven. Dit jaar werd de Algem. Vergadering voor het eerst door een vertegenwoordiger der regeering bezocht. Het bestuur had op het convocatiebiljet vermeld, dat ter voorziening in de vacature van het bestuur, ontstaan door het vertrek van den heer Post Uiterweer, door hem werden aanbevolen de heeren C. A. de Looze, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier, en mr. Wervelman. Beiden hadden echter te kennen gegeven, dat zij voor een benoeming niet wenschten in aanmerking te komen. Het bestuur zal nu de verkiezing tot een volgende vergadering aanhouden. Na de pauze behandelde de heer A. J.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1