ZIERIKZEESCHE IEI U Sit01)E. Zaterdag 10 November 1906. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ieriltzeesclie Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8384. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. Het volgend staaltje van onmenschelijke wreedheid wordt door Mataram mede gedeeld „Een slavin van den vorst van Karan- gasam kon 't in de poeri niet langer uit houden en vluchtte naar Boeleleng. Dit gebeurde kort vóór of na de Lombok expeditie. De vorst verzocht den toenmaligen resi dent van Bali om zijn gevluchte „bediende" te doen opvatten en uit te leveren. De slavin, vóór den resident gebracht, smeekte dezen om haar niet uit te leveren, zeggende, dat zij alsdan op barbaarsche wijze, zooals dat met ontvluchte slavinnen gebruikelijk was, zou worden ter dood gebracht. De resident wist dat, doch kon er niets aan doenhij was gebonden aan de be staande contracten en moest de slavin uitleveren. Deze werd, het spreekt vanzelf, ter dood veroordeeld. Ontdaan van al hare kleederen, werd de ongelukkige aan een paal gebonden en door een paar mannen gefusileerd. Na eenige uren eerst de ooggetuige sprak vau een halven dag, trad de dood in, want de vorst, goedertierend als altijd, had bevolen dat de fusilade moest geschie den door middel van voorlaadgeweren, geladen met droge katjangboonen. De executie had plaats op het plein en werd, als altijd, door een talrijke menigte nieuwsgierigen bijgewoond. De schutters, echte beulen als zij waren, maakten er een pretje van, zeker op last van den vorst. Na elk schot werd nagegaan hoeveel millimeters of centimeters de katjangboonen in het vleesch waren gedrongen. Om het geschreeuw en het gejammer van het slachtoffer, dat smeekte om het genade schot, werd gelachen. Men beduidde haar, dat de vertooning te grappig was om daaraan reeds zoo spoedig een einde te maken, men spoorde haar zelfs aan om na elk schot harder te schreeuwen, zoo hard althans, dat de vorst hooren kon, dat aan zijn last met groote stiptheid gevolg werd gegeven. Viel zij in zwijm, de beulen waren zoo goed om het schieten te staken en daarmee te wachten tot zij weer bijgekomen was. Onder aangename scherts bleef dan het publiek geduldig wachten. ZUID-AFRIKA. Aan een schrijven uit Transvaal is het volgende ontleend: „Wij gaan een interessant tijdperk in, wanneer de electies (verkiezingen) beginnen. Wij leden van „Het Volk" zijn vast over tuigd, dat wij zij het dan ook met behulp van de „Labour party" of van de „Respon- sibles" de overhand zullen krijgen; de Progressieven hebben geen kans; al de verstandige Engelschen zijn tegen hen". In een gedicht door Blikoor (Vrijstater) komt het volgende couplet voor: Hul zal dit tog nie krij nie, Zo lang ons nog onthou Die dood van duizend kinders Van menig trouwe vrouw; Zo lang ons hou in ere Die naam van meenig held Wat met zijn bloed besproei het Ons droge, vale veld. nl. ons Vaderland. AMERIKA. Miss Etta Garson, de oudste dochter van een rijk koopman te Grenton, in den Amerikaanschen Staat New-Jersey, gaf dezer dagen een gemaskerd bal, waarbij prijzen waren uitgeloofd voor de vreemdste verkleedingen. Dit bal was reeds lang besproken, en toen nu eindelijk de groote avond was aangebroken, waren de zalen gevuld met gasten in allerlei vreemde en bonte kostuums. Toen het feest goed aan den gang was, werden opeens een paar ramen geopend en achter elkander stapten vier mannen binnen, die op een balcon waren geklommen en toen de ramen hadden opengebroken. Het waren schilderachtige inbrekers met halve maskers en zwart gemaakte gezichten, breed gerande hoeden, dievenlantaarntjes, revolvers in den gordel, valsche sleutels, enz. Ze waren werkelijk prachtig en hun komst na de klimpartij wekte algemeene vrootijkheid. Het viertal werd overal toegejuicht en algemeen werd aan de boeven reeds de eerste prijs toege dacht. De gastvrouw ging naar hen toe en gaf ieder hunner de hand, maar een van de mannen hield haar een open zak voor. „Zeker, je hebt gelijk", zeide Miss Garson, „roovers moeten wat hebben". Lachende deed zij haar diamanten oor knoppen, haar prachtig halssnoer en haar ringen af en wierp die in den zak. Dit voorbeeld vond navolging en onder groote vroolijkheid werden overal armbanden, horloges en allerlei andere kostbaarheden in den zak geworpen. De boeven hadden de grootste pret, ze stapten naar de eetzaal, pakten al het zilverwerk bijeen en gingen toen zwaar beladen naar den kelder om daar de plundering voort te zetten. Ze kwamen dadeiijk weer terug De gasten waren nieuwsgierig wat de aardige inbrekers nu nog verder zouden doen, maar ze vertoonden zich in 't geheêl niet meer. Ze waren al te echt! DUITSCHLAND. De gemeenteraad van Offenbach heeft wegens de vleeschschaarschte besloten, den accijns op slachtvee, vleesch en wild af te schaffen. Een tuinmansjongen van 17 jaar had zich dezer dagen op het kasteel van den hertog van Saksen-Altenburg te Eisenburg toegang weten te verschaffen tot de munten verzameling van den hertog. Hij drukte een ruit van een kast in en nam een kost bare orde, twee oude pendules en een aantal oude munten weg. Toen de dief 's middags met het spoor wilde vertrekken, om zijn buit elders te gelde te maken, werd hij in hechtenis genomen. Hij had de gestolen voorwerpen, in een kistje goed opgeborgen, bij zich. De yrees voor handelaars in meisjes kan soms tot zotte vergissingen aanleiding geven. Op het Parijsche congres tot be strijding van de internationale ronselarij in meisjes lis ook, naar men in de Bert. Lokal-Anzeiger leest, het jvolgènde voor val ter sprake gekomen. Een heer en dame leerden in een res tauratie in de Friedrichstrasse te Berlijn een meisje kennen dat op hun verzoek een tijd lang met hen uitging, om hen in Berlijn wegwijs te maken. Uit erkentelijkheid noodigden de vreemdelingen, die in een van de eerste hotels onder de Linden hun intrek hadden genomen, hun geleidster uit, met hen een voorstelling in den schouwburg bij te wonen. Toen zij dit thuis vertelde, deed de familie dadelijk bij de politie aangifte dat het meisje door een handelaar in meisjes in een valstrik gelokt werd. Een commissaris van de crimineele politie ging met eenige beambten naar het hötel, vond de verdachten aan het ontbijt, stelde zich voor en toonde dadelijk zijn herkenningsteeken als commissaris van politie. Niet zoodra had hij dit gedaan, of ook de vreemdeling tastte in den zak, haalde er een penning uit en maakte zich bekend als de heer H., inspecteur van politie te Amsterdam. Daarmee was de zaak afgedaan. Als de heer H. geen inspecteur van politie was geweest, maar een vreemdeling zonder ambtelijke hoedanigheid, had hij echter waarschijnlijk met zijne vrouw eenige onaangename uren op een Berlijnsch politie bureau moeten doorbrengen. Een ambtenaar van de gemeente Leipzig heeft zichzelf bij de justitie aan gegeven wegens verduistering van meer dan 100,000 mk. ten nadeele van die stad. Zondagmiddag werd in den Circus- Busch te Berlijn een kindervoorstelling gegeven. Een der hoofdnummers was de vertooning van tien tijgers en zes leeuwen door den dierentemmer Willy Peters, die als gewoonlijk bij hen in de groote kooi ging. De beesten waren van den aanvang af erg onrustig, zoodat de temmer ze met moeite in bedwang kon houden. De eigenlijke vertooning was reeds ten einde en Peters wilde de dieren terugdrijven in de kooi op wielen, toen een leeuw en een tijger slaags raakten en onder woedend gebrul elkaar beten. De temmer sprong toe en trachtte ze met zijn zweep uit elkaar te drijven. Daarbij had hij echter het ongeluk uit te glijden en languit*op den grond te vallen. Hij wilde zich snel weer oprichten, maar voor hij het kon, kreeg hij van een der sterkste leeuwen een klauwslag in het gezicht, zoodat hij weer op den grond viel. Dit werkte op al de dieren als een soort van seinalle zestien stortten zij zich op den liggenden man, die zich niet meer verroeren kon. Een tijger had den linker bovenarm van den temmer tusschen zijn machtige kaken. Twee helpers van Peters, behoorende tot de dierenfirma Hagenbeek, en nog twee mannen van den circus kwamen nu moedig door de traliedeuren in de ruimte en terwijl zij met losse revolverschoten den dieren schrik aanjoegen, sloegen zij er links en rechts op los met zware ijzeren stangen. Zoo gelukte het den dierentemmer te bevrijden. Hij bloedde in het gezicht en het rechter ooglid was opengescheurd; de linkerarm was ontvleescht en ook aan de beenen had hij zware beten gekregen. Zeker zal hij in eenige weken niet kunnen optreden. Toen het ongeval gebeurde, ontstond er een paniek onder de vele kinderen, die in den circus waren, maar door het ver standig optreden van het personeel kwam het jonge publiek spoedig tot kalmte, zoodat de voorstelling zelfs niet werd afgebroken. NEDERLAND. Arnhem, 7 Nov. Hedennacht is inge broken bij den horlogemaker Van der Eerden, in de Rijnstraat, alhier. De dieven, die op nog onverklaarbare wijze het huis zijn binnengedrongen, hebben onder den grooten voorraad gouden horloges veel van hun gading gevonden. De zilveren horloges lieten zij liggen. Hoewel de schade nog niet kon bepaald worden, staat toch vast, dat minstens een veertigtal gouden horloges zijn gestolen. De bestolene is gewaarborgd tegen inbraak. Amsterdam, 7 Nov. Ruim 40 jaar ge leden vertok zekere heer Van Nes van hier naar Amerika, waar hij in verschillende steden werkzaam was en ten slotte te San Francisco belandde. Daar werd hij de leverancier van zand en grint aan ver schillende spoorwegmaatschappijen en ver wierf een niet onbelangrijk fortuin. Dezen zomer werd door zijn familie hier ter stede geïnformeerd naar zijn bestaan en toen bleek, dat hij nog leefde en zich gaarne in verbinding wilde stellen met zijn zes broeders, die hier ter stede wonen. Den 17 October j.l. overleed hij echter plotseling en de Amerikaansche consul berichtte de vorige week, dat hij zijn broeders behoudens een klein legaat, tot zijn erfgenamen ge maakt had. Voor zijn dood had hij een advocaat te Bergen-op-Zoom aangewezen, om den boel in orde te maken en deze heeft gisteren hier ter stede met de broeders beraadslaagd, hoe het best de boedel is te verdeelen. Vijf der broeders wonen op Oostenburg en Wittenburg en zijn kleine burgers of werklieden, die met hard werken aan den kosl komen. De nalatenschap bedraagt 396,000 dollars, zoodat aan ieder hunner ongeveer anderhalve ton zal ten deel vallen. Nader meldt De Telegraaf: Het bericht van 't Nieuwsblad over een fortuintje, aan zes broeders hier ter stede ten deel gevallen, is op Oostenburg en Wittenburg, waar zij wonen, lang niet vriendelijk ontvangen. Minstens genomen, is dat bericht voorbarig en zeker is het legaat niet bestemd voor de zes broers, aldus verklaarde één hunner ons. Ja, zij hadden wel een familielid in Amerika, maar die was gewoon „werkman". En dat er een groote erfenis was los gekomen, dat was wel waar, dat had de Amerikaansche consul hier ter stede zelf verklaard. Doch er zijn zóóveel Van Nes-sen, dat nog niet uitgemaakt kon worden, voor wie de erfenis nu eigenlijk is. Voor ons zeker niet, zeide onze zegs man; wij hebben geen Dirk Balthazar zoo heette de erflater in de familie. De politie alhier heeft gisterennacht een goede vangst gedaan door de arrestatie van drie inbrekers. Omstreeks 2 uur merkten twee recher cheurs in de nabijheid van de messen fabriek der firma W. Beien Co., N. Z. Voorburgwal 264, een jongen man op, die daar heen en weer drentelde. Dit kwam den speurders verdacht voor. Zij namen hem mee naar het politie-bureau en vonden bij fouilleering niet minder dan 19 scheer messen, 6 scharen, 20 paarlemoeren eier lepeltjes en een haarsnijmachine, alle afkomstig van de firma Beien. Uit het onderzoek bleek, dat hij, door over een pothuis te klimmen en een ruit in te drukken, zich toegang tot de slijperij van de fabriek heeft verschaft. Daar heeft hij, behalve genoemde voorwerpen, ook een fiets gestolen, die tegen een hek, in de nabijheid van de fabriek, werd terug gevonden. Hoe hij aan al die messen en lepels is gekomen? Dat is nog niet met zekerheid te melden, want de firma Beien mist slechts 6 messen. Men vermoedt dan ook, dat de gearresteerde, een jongeling van 19 jaar, die vroeger in dienst van de firma was, doch wegens ongenoegen met den patroon ontslagen is, die voorwerpen in de fabriek verstopt heeft gehad. Vroeger heeft men zich ook wel eens verbeeld, dat er inbraak was gepleegd in de fabriek en ook toen werd dezelfde jongeling er van verdacht. Wat vooral nog tegen den gearresteerde pleit, is het feit, dat men in een bak met weeke klei, die onder het raam stond, waardoor hij zich toegang verschafte, voet stappen heeft ontdekt, die alleen door de schoenen van den verdachte daarin kunnen zijn gedrukt. Ook verdenkt men hem van andere inbraken, o. a. in de Deli-fabriek. Toen de arrestatie was afgeloopen, heeft een rechercheur het perceel nog eens door zocht. Daartoe werd het door de politie afgezet. De rechercheur, die met een ge laden revolver naar binnen was gegaan, hoorde al spoedig een vervaarlijk geritsel. Hij richtte zijn revolver en lantaarntje naar de plaats, vanwaar het geluid kwam en jawel daar namen twee groote ratten de vlucht! Tableau 's-Gravenhage, 7 Nov. H. M. de Koningin bezoekt Vrijdag Den Haag en kt®t Zaterdag naar Het Loo terug. De Nederlandsche Weerbaarheids- Vereeniging heeft aan H. M. de Koningin een adres van adhaesie gezonden aan het adres van Korthals Altes om afschaffing van de loting voor de Nationale Militie. Wij vernemen, dat, nadat rapport is uitgebracht over de kortelings genomen proeven met een nieuw systeem schietge weer tot het uitwerpen van lijnen om gemeenschap te krijgen met strandende vaartuigen, de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij besloten heeft twee van die geweren aan te schaffen voor het station Scheveningen. Deze reddingsvoor- werpen zullen aanwezig zijn in het sema- phore-huis der visschershaven. 8 Nov. In zijn antwoord betreffende de Indische begrooting 1907 doet de Minister van Koloniën omtrent den eco- nomischen toestand van Atjeh aan de Tweede Kamer belangrijke mededeelingen. Volgens de raming zal er in totaal, behalve bijna f 1.000.000 aan pachten (waarvan f 854.000 opiumpacht), omstreeks f 900.000 aan belastingen ontvangen worden. Een volledige opgaaf van het getal inwoners kan niet gegeven worden, maar wel kan de Minister meedeelen, dat in 1905 in het patentrecht werden aangeslagen 245 Europeanen en 4130 niet inheemsche inlanders, 8008 Chineezen en 982 andere vreemde Oosterlingen, en dat volgens een becijfering, rustende op de kampong- registers, omstreeks 187.000 inlanders in de' voorgenomen bedrijfsbelastingen zullen worden aangeslagen. „Zoowel de Gouverneur-Generaal als de Gouverneur van Atjeh hebben uitdruk kelijk verklaard, dat de economische toestand de invoering van die belasting zeer wel toelaat. Dat de handel in Atjeh zou kwijnen, zooals wel is beweerd, is niet juist; in vroegere jaren verkeerde hij, o. a. als een gevolg van de aanwezigheid eener groote troepen- en scheepsmacht, in abnormalen toestand. Door met het abnormale van dien toestand geen rekening te houden, zijn de verwachtingen te hoog gespannen en hebben als een gevolg daarvan te hooge invoeren plaats gehad; hiervan wordt thans, nu de handel een normale fase intreedt, door de handelaren in consumtie-artikelen een terugslag onder vonden. Op de draagkracht van de in heemsche bevolking, die bijna uitsluitend van den landbouw leeft, heeft zulks echter geen invloed. De in- en uitvoer in de onderhoorigheden, als een gevolg van de voortgaande economische ontwikkeling van die streek, neemt steeds toe". Dat het bedrag van 17) millioen geens zins buitensporig hoog is geraamd, blijkt, indien men in aanmerking neemt, dat die som het gezamenlijk inkomen van om streeks 187.000 personen met inkomens boven f 50 vertegenwoordigt. 't Ligt in de bedoeling, de inheemsche inlanders, zoomede de niet-inheemsche inlanders en de vreemde Oosterlingen in het van de residentie Tapanoeli afgescheiden en bij het gouvernement Atjeh gevoegde 'ressort der onderafdeeling Singkel aan dezelfde belastingen naar het inkomen te onderwerpen als hun rasgenooten in het overige gedeelte van dat gouvernement. Middelharnis, 7 Nov. Alhier heeft iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de gemeente f 1000 verstrekt, met de bedoeling, dat de rente daarvan jaarlijks zal worden besteed voor het St.-Nicolaas- feest op de Gemeentelijke Bewaarschool. OESTERS. Men schrijft aan De Telegraaf: In de N. R. Ct. van Dinsdagavond, eerste blad B, komt de heer Jacob Moelker, eigenaar van een oesterput te Tholen, op tegen het afgeven van certificaten door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, aan eigenaren van putten, die naar hunne meening na ernstig onderzoek als onbesmet zijn ver klaard, zoodat oesters uit die putten geen gevaar opleveren voor de gezondheid. Ik heb naar aanleiding daarvan een grondig onderzoek ingesteld en meen in het belang van de verbruikers van oesters zoowel in het binnen- als buitenland eenige opheldering te kunnen geven. In de laatste jaren is door het Visscherij- bestuur voortdurend toezicht gehouden op de vele oesterputten, die aan de Zeeuwsche wateren gevestigd zijn. Vele eigenaren van oesterputten stond zij met raad en daad bij, menige opmerking, gegeven in het belang der oesterhandelaren, werd echter in den wind geslagen, men lachte met hunne theoretische kennis, onnuttig werd genoemd het bacteriologisch onder zoek, hetwelk de heer Van Itersum namens dat bestuur voortdurend deed. Veranderingenvoorgeschrevenbleven achterwege, totdat eindelijk de kruik barstte en ziektegevallen zich voordeden. De toestand, thans ontstaan, kwam voor het Visscherijbestuur in het geheel niet onverwacht, doch voor den oesterkweeker, die niet voldeed aan de raadgevingen van dat bestuur, was „Leiden thans in last", als muskieten vlogen zij thans op dat bestuur aan, om certificaten te bekomen, biddend, ja, smeekend, verzochten zij thans om certificaten, w. o. ook de heer Jacob Moelker behoort, doch is het nu geen logische gevolgtrekking, dat gemeld bestuur zegt: hoort eens mannen, gij hebt sedert jaren onze raadgevingen van de hand gewezen, niet geluisterd naar onze brieven, nu gaat het niet aan om naar ons te komen om certificaten van onbe smetheid uwer inrichting, doch wij zullen u helpen, voldoet aan ons verlangen, teekent een overeenkomst, waarbij gij aan neemt om binnen zeer korten tijd die be palingen uit te voeren, en zoodra gij daaraan hebt voldaan, kunt gij certificaten bekomen. Of de heer Jacob Moelker hieraan heeft voldaan en dien ruiterlijken weg heeft gevolgd, weet ik niet, doch wel is mij bij dat onderzoek gebleken, dat ruim veertig eigenaren van oesterputten een dergelijke overeenkomst hebben geteekend. Dat er met certificaten kan worden geknoeid, wie zou dat ontkennen, doch daar staat tegenover, dat het waakzame oog van het Visscherijbestuur er dag en nacht op uit is om die kwade praktijken zooveel mogelijk tegen te gaan, zoodat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1906 | | pagina 1